ONS BLAD ZUH SLACHTOFFER. BUITENLAND. BINNENLAND Dinsdag ll April 1922. 14e Ja rgang. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SSSSSTOW433 FEUILLETON Os Conferentie van Genua. No. 45Ö. ANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwarfnnl voor Alkmaarf 2. Voor bui .n Alkmaarf2 85 Met Gel lustreerd ZnnHnnrshhd 0 60 f hooger SS SI Adve. ientieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" Dij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a 3 aoonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, t 15,— „REEU.il NDVARUr. Kng slechts luttele weken en onze R. K organisaties maken zii-h weer gprced om ie verschijning van „Re- rum Novariun" te vieren. Het zijn vooral de arheidersorganb «atie's die daarvan veel werk maken, en zoo zal 't ook dit jaar gaan. Verwondden kan het niet. dat voor ai -de K. K. arbeiders met zooveel en thousiasme aan deze herdenking deel nemen: de encycliek moge voor de ge- heele wereld geschreven zijn: het ïot van de arbeiders was toch het groote onderwerp van dit gewichtig docu ment en ongetwijfeld heeft het aan de veranderde gedachte, omtrent den ar- heiitpr. vee] bijgedragen." Re encycliek heeft gediend ais de grondwet voor ons sociale leven, als leiddraad voor onze handelingen en als opstuwende kraeht bij onze aetie. Het is altijd moeilijk om aan te ge- ■en wat er niet en wat er wel geschied iou zijn, wanneer deze zendbrief eens iiet tot ons gekomen was. Maar wat wel vaststaat is, dat een 'eldadige en werkdadige aetie zich overal heeft ontwikkeld en van welke ■ijde men de zaak ook wil bezien: in het lot van den arbeider is een bedui lende wijziging ten goede gekomen. Het is niet mijn bedoeling om een verheerlijking van deze encvcliek te gevpn. Dit is reeds vaak en lang vóór mij gedaan; bovendien zou ik toch niet in staat zijn, voldoende uiting te ge ven aan mijn gevoelens, wanneer ik mij tot die taak zou zetten. Maar wel zou ik even de aandacht willen vragen voor een paar simpele opmerkingen. Het wil n.l. voorkomen, dat als we dit jaar weer optrekken ter herdenking van Paus Leo's groote so ciale werk; als we dit jaar weer te za- men komen en ons gelukkig prijzen voor de ontvangst vari dat gewichtig en schoone document, dat we het ge voel niet.zullen kunnen onderdruk ken, dat veil, zéér veel van hetgeen welhaast niet meer van toepassing scheen, weer volle actualiteit verwor ven heeft. Het lot der arbeiders moge verbe terd zijn -de maatschappelijke vrede schijnt verder dan ooit van ons ver wijderd en in algemeenen zin gedacht is er van broederlijke liefde, waarop juist in „Rerum Novarum" zoo sterk de klemtoon wordt gelegd, niet bij zonder veel te bespeuren. Het „Paaschnianifest" 't was ook ie mooi geweest ligt in de archie ven van de betrokken centrale organi- satie's, dient hoogstens nog om ons duidelijk te maken, dat het fundament nog niet sterk genoeg was; dat de grondgedachte van „Rerum Novarum" na 30 jaar nog niet voldoende was doorgedrongen. Hoe we het ook bezien: we zijn tot schade van alles en allen weer een eind terug geslagen. Het hoongelach van onze tegenstanders van wie we niet mogen vergen, dat zij onze beginselen begrijpen, zoolang wij die •zelf niet weten toe te passen, heeft bovendien velen onzer met moedeloos heid geslagen. Meevallen doet het dan ook niet, wanneer aan "de arbeiders in plaats van medezeggingschap, vaak zonder eenig overleg loonsverlaging e. d. wor den opgelegd, hetgeen omgekeerd weer tot verzet aanleiding geeft, ook vanneer onafwendbare zaken worden voorgesteld; het is geen vooruitgang, waar voor korten tjjd de groepen van werkgevers reeds de handen gelegd hadden in die van de werknemers om 5i. Nadat de eerste oogenblikken van verbazing en aandoening voorbii wa ren, trachtte men zijne kalmte té her winnen en de plaats der misdaad min eer schrikwekkend te maken, door de lijken met lakens te bedekken. De dienstdoende burgemeester beval ech ter ze onaangeroerd te laten liggen, om niet te zondigen tegen de wet. Op het eerste gezicht was het ieder een duidelijk, dat diefstal de beweeg reden tot de misdaad was geweest, dat bewees ten overvloede de wanorde, Welke in dc slaapkamer van den dok ter heerschte, waar alle meubelen 'dienen doorzocht, alie laden op den £rond lagen, dooreen geworpen, de "rdicud door elkaar gegooid. Met koortsachtige haast, alsof de misda digers iets zochten, scheen dit alles geschied te zijn. Het was onmogelijk e hcoordeclen, wat men gezocht"had. üt'«i zonder twijfel, maar niemand te zamen als gelijkbereebtigden be- drijfs-organisatie's op te bouwen, met aronte, zelfs publiekrectelijke bevoegd heden. terwij] ons straks wellicht zal worden verteld, dat we eigenlijk de bin dendverklaring van Coll. Arbeidsover eenkomst moeten hebben, wat niet be paald hetzelfde is. Er is terugslag waarom het te ontkennen maar reden tot moede loosheid is er niet. Onze beginselen zijn nog dezelfde, al zijn ze blijkbaar nog door te weini gen begrepen, maar wie zich den toe stand indenkt, welken we beleefden voor 30 iaar, maakt zich niet onge rust. Het was te voorzien, dat de economi sche depressie de zucht naar de „on gebondenheid" van weleer zou aan wakkeren; het was te voorzien, dat deze terugslag in ons bedrijfsleven weer sommigen tot liberalistisch den ken zou terugvoeren, maar dat behoeft bij ons geen twijfel te wekken dat het ten slotte slechts onze beginselen zijn, óók op maatschappelijk terrein, waar van de redding moet komen. Elke afwijking daarvan wreekt zich zelf. En als we straks door onze Volks honden opgeroepen, weer bijeen zijn om te herdenken de afkondiging van onze sociale grondwet, dan zullen we alie reactie ten spijt bij ons weer de overtuiging verlevendigen, dat het komen moet van onze beginselen; dat het komen moet van een herleving van den Godsdienst onder het volk; dat het komen moet van meer' onder linge liefde en offervaardigheid. En als die overtuiging weer bij ons lééft, is er voor ontmoediging geen plaats meer. A. J. LOERAKKER. fi De conferentie te Genua werd gis teren in de St. Marcokerk plechtig ge opend door een plechtige H. Mis, die de kardinaal-aartsbisschop van Genua persoonlijk celebreerde. De heer Facta, de Italiaansche Pre mier legde gistermiddag in zijne ope ningsrede der conferentie den nadruk np de jammerlijke economsiche uitwer kingen van den wereldoorlog. Hij ver klaarde. dat het vertrouwen moest her steld worden, indien de normale wer king der economische machine weder moest terugkeeren. Daartoe was inter nationale samenwerking noodzakelijk. Op de conferentie moesten haat en oorlogsgevoelens vergeten worden. Dezelfde oprechte geest, die Was hington bezielde, moet deze conferen tie bezielen. Hij eindigde met aan te sporen tot billijkheid, rechtvaardigheid en solidariteit tussehen de volken in overeenstemming met de plechtige boodschap, die pas door den Paus was uitgevaardigd. Terstond na zijne toespraak deed Facta de verklaring, dat, daar dp re- solutiën der conferentie van Cannes ter kennis waren gebracht, van alle mo gendheden, die naar Genua waren uit- genoodigd, het bloote feit van de aan vaarding der uitnoodiging een bewijs was van de aanvaarding der beginse len, die de resolutiën van Cannes om vatten. Lloyd George zeide: „Dit is de groot ste vergadering van Europeesche na tiën, die ooit in dit werelddeel bijeen kwamen en met het oog op hare groot te, den aard van hare vertegenwoordi ging en het belang van de te bespre- wist met zekerheid te zeggep, welke som. de dokter in huis had. In Brigitte's kamer was alles on aangeroerd, doch de studeerkamer van den dokter was geheel in den zelfden toestand als diens slaapver trek. Een grenzenlooze verbazing maakte zich meester van de drie man nen. Welke ellendelingen zouden die verschrikkelijke wandaad beraamd en bedreven hebben Zonder twijfel vreemdelingen, rondtrekkende vage bonden, want niemand in het plaatsje zou 't gewaagd hebben, de hand te slaan aan de beide oude lieden, die door groot en klein geacht en bemind werden. Het was niet moeilijk na te gaan, op welke wijze de moordenaars te werk waren gegaan. Na den tuinmuur oyergeklommen te zijn, waren zij de glazen deur,'die niet was afgesloten, net huis binnen gekomen, en hadden zich rechtstreeks naar de kamer van den dokter begeven. Deze was op het gerucht wakker" geworden, had willen opstaan en was op dat oogenblik door de moordende hand getroffen gewor den, Op zijne kreten had huis ken onderwerpen zullen hare resulta ten verreikend zijn in hare gevolgen ten goede of ten kwade op het lot, niet all pen van Europa, maar van de ge- heele wereld. De voorwaarden hebben de mogend heden, die de uitnoodiging gedaan hebben, t° Cannes uiteengezet. Wij aar vaarden ze ten volle. De eerste is, dat wanneer een land een contract sluit en verplichtingen aangaat met een ander land of zijne on derdanen voor ontvangen waarde, dit contract niet kan worden genegeerd,- wanneer het land van regeering ver andert. zonder de waarde te vergoe den De tweede is, dat geen land den strijd kan ondernemen tegen de instel lingen van een ander land. De derde is. dat eene natie geene aanvallen zal doen op het grondgebied van eene an dere. De vierde is, dat den onderda nen van een land gerechtigd zuilen zijn tot onpartijdige rechtspraak in de ge rechtshoven van een ander. Indien eenig volk deze elementaire voorwaar den van beschaafd verkeer tussehen de natiën verwerpt, kan het niet ver wachten, te worden opgenomen in den bond der natiën." De Premier verklaarde, dat men moest aannemen, dat zij, die de uit noodiging tot deze conferentie hadden aangenomen, deze voorwaarden had den aanvaard, die te Cannes werden opgemaakt en opgenomen in de nit- noo'Mng tot de conferentie. De eerste behoefte van Europa, ver klaarde Lloyd George, was vrede, wer kei ijk e vrede. Wij zullen slagen, niet in een geest van begeerige waakzaamheid over zelf zuchtig belang, maar door het gemeen schappelijk verlangen, ons best te doen, om de wereld te doen herstellen tot zjjn normalen toestand van gezond heid en kracht. Ten slotte wees Lloyd George op 't feit, dat de pers van feitelijk de ge- heele wereld vertegenwoordigd was. Dit toonde aan, hoezeer de wereld" belang stelde in de resultaten der con ferentie. Indien wij falen, zal een ge voel, van wanhoop over de geheele we reldgaan. Indien wij slagen, zal een straal van vertrouwen de duisternis verlichten, die thans op den geest der menschen rust. In zijn rede verklaarde Barthou, dat hij ter conferentie de weloverwogen stem en de loyale medewerking bracht van Frankrijk, dat naar Genua komt om te handelen. Een aehthondeTd Britsebe bankiers, kooplieden en industrieelen hebben een beroep op de conferentie gedaan om de beperkingen van den vrijen handel op te heffen. DE STRIJD IN MAROKKO. Het „Journal" verneemt uit Tlem- een: Uit het algemeen hoofdkwartier der opstandelingen voor Dardrius wordt geseind, dat den 4'dcn April de Spaansche troepen gedwongen werden om na een Jevendigen strijd de posten Tgoent en Oeril te ontruimen, en zich op Dardrius terug te trekken. Hun ver liezen zouden zeer groot zijn, en o.a. 2000 dooden bedragen, terwijl een kapitein en een luitenant gevangenge nomen zijn, en 12 patronencaissons en veel ander materiaal buitgemaakt wer den. Alhucemas zou door de artillerie der opstandelingen geheel platgescho ten zijn, en binnenkort ontruimd moe ten worden. Volgens den correspondent van het ,J,ournal"®te Madrid, wordt uit Melilla gemeld, dat 3 sterke colonnes van 5000 man zich meester hebben ge maakt van de belangrijke stelling Kob houdster haar deur geopend, en een der moordenaars was op haar toege sneld, had haar boven aan de trap aangevallen en gedood, waarna de twee misdadigers (want het moesten er ongetwijfeld minstens twee ge weest zijn) begonnen waren het huis te doorzoeken en te plunderen. Het vreeselijke nieuws had zich als een loopend vuurtje door het dorp verspreid, en in een oogwenk waren alle inwoners, in groot getal, naar de plaats des onheils gesneld, ledereen verdiepte zich in gissingen omtrent de plegers van dit gruwelstuk en men herinnerde zich, dat er sedert twee dagen in den omtrek twee schoorsteen vegers rondzwierven, een man van tussehen de veertig en vijf en veertig jaartenminste -naar zijn gelaat te oordeelen, omlijst door een zwaren baard, had hij dien ouderdom en een knaapje van veertien of vijftien. Waren zij de schuldigen Het kon zijn, hoewel het zeer onwaarschijnlijk was, dat een jongen de hand had in dit vreeselijke treurspelwanneer men naging met welke kracht de stoe ten waren toegebracht, waren het integendeel twee sterke en forsehe dani, hoewel de vijand hardnekkig te genstand bood. De verliezen aan de zijde der Spanjaarden zijn nog niet hekend. DE INBESLAGNEMING VAN RUS SISCHE KERKSCHATTEN. Volgens een telegram uit Moskou aan de „Kohnische Zeitung" is men sinds 30 en 31 Maart begonnen met de requisitie van kerkelijke kostbaar heden. Op één dag werden ongeveer 60 pond goud en zilver in beslag ge nomen. Ook in de synagogen te Moskou, en in de provincie werden de kostbaar heden geconfiskeerd. In het district Sjoesja werd v roep verspreid van den MoV""* 'i patriarch Tichon, die geri?"~ Tegen de inbeslagneming der kerkschatten. Tichon is naar verluidt, opnieuw door de bolsjewiki gearresteerd. VEN1ZEL0S GRIEKSCH TREMIER? Venizelos, die in de afgeloopen maanden Amerika bereisde, heeft' ook de stad Charlotte in Noord-Carolina bezocht op zijn weg naar het Noorden. In Grieksehe kringen aldaar ver luidt, dat Venizelos overhaast naar Athene vertrekt, ten einde aldaar, op verzoek van den koning, het premier schap wederom te aanvaarden. STAKING VAN ENGELSCHE MARCONISTEN. Men voorziet in Engeland een be langrijke stagnatie in het scheepvaart verkeer door de ingegane staking van de marconisten. De „Daily Chronicle" schrijft, dat er 200 a 300 man bij betrokken zijn. Maar duurt het geschil een week, dan wor den het wel 1000. Zoodra de schepen de havens binnenloopen, zullen de mar conisten van boord gaan. Het geschil is ontstaan vooral om de arbeidsvoorwaarden en voorts om een loonkweatie DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het gevaar van een burgeroorlog in China neemt steeds grooter omvang aan.- Volgens berichten uit Moekden is het waarschijnlijk, dat binnen 48 uur groote troepenbewegingen beginnen, waarbij 50.000 man van alle wapens betrokken zijn. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de agenten van den liberalen generaal Wu Pei Fu groote voorraden wapens heb ben opgebracht. EX-KFJZERIN ZITA. Ex-keizerin Zita heelt aan de Zwit- sersche regeerïng voor haar en haar kinderen verlof gevraagd, naar Zwit serland terug te keeren, daar de kin deren het klimaat van Madeira niet kunnen verdragen. DE IERSCHE KWESTIE. In den loop eener rede te Wexford heeft Collins verklaard, dat Ierland met een nieuwe langdurige beproeving wordt Ifedreigd indien er geen onmid dellijke verandering komt in de hou ding der De V'aleristen. Slechts een wonder zou den burger oorlog kunnen vermijden. Zondag is een poging gedaan om don trein te doen verongelukken, waaTvan verwacht werd dat Collins mede naar Wexford zou reizen, Re rails waren opgebroken bjj de brug over de Avoca, maar de machinist zag tijdig de vernieling en voorkwam een ongeluk. In Ulster is de week-end betrekke-, lijk kalm verloopen. Sleehts twee men schen werden door een bom gewond. Voor het eerst sedert het bestand patrouilleerde Zaterdag Britse!» infan mannen, cue de beide oude lieden had den omgebracht. Niet lang daarna vernam, men ook dat de jongste der twee schoorsteen vegers den nacht in een boerderij had doorgebracht en op 't oogenblik nog in het plaatsje vertoefde. Zijn metgezel was, wel is waar, verdwenen, op welk uur wist hij niet, maar hij hoopte liera weldra te vinden. Voor alle zekerheid hield men het kind gevangen. De politie werd gewaarschuwd en spoedig draafden de bereden agenten door het dorp. Achter hen aan de ofiicier van justitie met zijn onder geschikten, zoo snel al6 de paarden maar loopen Jconaen. Tegen tien uren, toen het gerechte lijk onderzoek zou beginnen, kwamen van een heuvel, juist van den anderen kant als de politie-agenten, twee be kenden en we! Eendenbek en Maxime Périn, bijgenaam „Buikje." Zij geleken beiden wel marskramers, met hun ransel op den rug en te oor deelen naar hunne schoenen, hadden zij reeds een langen tnarseh achter terie in volle wapenrusting in de stra ten van Dublin. De Deutsche Bank is aangewezen s agentschap in Duitschland voor de L, ish Nationaal Land Bank te Dublin, I' adat banktransacties tussehen Ier- ifl en Duitschland rechtstreeks kun- on geschieden. VERSPR ID^ BERICHTEN EEN MIJTNONTPLOFFING Hit Gteiwiiz wordt gom-ldt Tben gsteren Framsche soldaten op het oude Hutte kerkhof in de oude graven naar wapenen, die aldaar zou ten zijn begraven zochten, et te ten zij 'op mijnen, d;e plotseling in de luoht vloig-n. Daarbij werden 15 soldaten gedood en 10 zwaar giywond. De kapel werd gtieel vernield. Volgens e n ander bericht werden de lijkenhai en de graven in de luoht ge' 1 ngerd, van onder de poiin- hoopen moet n reeds 23 dooden en 10 zwaar gewonden zijn te voorschijn gehaald, waaronder de poortwachter. Op bevel van de dtstrietscontrole werden alls Iocul teilen, kino's en het theater g.vdaben. Te Beuthen werd de volgende offi- cieele mededeeling van het gebeurde gepubliceerd: Toen kort na 12 uur Fransche troe pen op het kerkhof in den ouden graf kelder onder de kapel naar wapens zochten welke daar begraven moeten zijn. stuitte men op een mijn, die in de lucht vloog. Daarbij zijn 16 Fran- schen gedood en 10 zwaar gewond. De kapel is geheel vernield. Afdeelingen van alle intergeallieer- de troepen begaven zich naar de plaats des onheils om een onderzoek in te stellen. Op bevel van de intergeallieer de commissie is te Gleiwitz een ©pen- bare rouw afgekondigd. De geallieerde autoriteiten, hadden bericht gekregen, dat er een geheim Duitseh munitiedepot was ontdekt op het kerkhof tussehen Gleiwitz en Sos- spitna. Een afdeeling, waaronder een aantal genie-soldaten, werd naar den grafkelder onder de kapel van het kerkhof gezonden. Men vond daar een aanzienlijk aantal geweren, mitrail leurs en een voorraad munitie. Toen de genie-soldaten in den onderaard- schen gang waren doorgedrongen, had er een hevige ontploffing plaats, waar door zeven genie-soldaten, vier andere manschappen, een Franseh beambte en een doodgraver, op .slag werden ge dood. terwijl tien soldaten en drie of ficieren ernstig werden gewond. "Vijf soldaten zijn aan ,de gevolgen hunner verwonding overleden. Uit een onderzoek ter plaatse bleek dat in het wapendepot zich een mijn bevond, die opzettelijk, door het van te voren stellen van een uurwerk tot ontploffing was gebracht. KORT'7 BERICHTEN. De Turken zijn krachtige aan vallen begonnen tegen het front van Afioem Karahissar en Eskesje- Hir. De Grieken verzekeren, dat de Turken met zware verliezen zijn teruggeslagen. Volgens een telegram uit Moskou zijn 33 sociaal-revolutio nairen, die zich in voorloopige hechtenis bevinden, op 1 April in hongerstaking gegaan. Zij verlan gen oogenblikkelijk naar het bui tenland te worden gezonden. Ko Tse Sji is tot waarnemend Chineesch premier benoemd. De voorma.ige Pruisische Mi nister van oorlog en chef van den generaten chaf, generaal Eiich von Faikenhayn, it op het kasteel Lind- stedt, bij Wi dpark, overleden. De Tsiecho-Slowaaksche Ka mer heeft de met Duitschland en Oostenrijk ges'oten handelsverdra gen goedgekeurd. De Kamer ratificeerde de actie van vereenijging van Bessarabiè met Roemenië. Den Oekrajienschen opstande ling Makhno, die naar Roemenië gevlucht was, is het gelukt om te on'snappen met verschillende par- tijgenooten. Hij is weer gearres teerd. De 36-jarige landbouwer Pas- nik. die naar het voorbeeld van Landru, zeven vrouwen naar zijn woning had gelokt, en ze daar vermoordde, waarna hij zijn slacht offers beroofde, en zijn 40-jarige vrouw, die hem hierin hielp, zijn tot „den kogel veroordeeld. De „Epoca" meldt uit Atnene De poli ie heeft 17 personen gear resteerd, die als Venizelisten be kend s aan. De troepen te Athene en in den Piraeus zijn geala.meerd aangezien men in de eerstkomen de dagen een putsch der anti-rov? listen verwacht. De Be.gische bezettingsauto riteiten hebben den staat van be leg te Duisburg verscherpt en wel naar aanleiding van botsingen der bevolking met de militairen. De Prins van Wales is Za terdag uit Hongkong naar Japan vertrokken. Naar gemeld wordt is door de seismograaf der universiteit van George .own (V.S.) een aardscnok geregistreerd waarschijnlijk in Mexico. De koning en de koningin van België zijn voor eenige dagen naar Versailles vertrokken, waar de ko- ning eenigen tijd rust zal nemen. De Amerikaansche hosch- bouwmaatschappij heeft 700.000 boomen, meerenueels dennen, aan Frankrijk geschonken, ter be planting van de verwoeste gebie den in Noord-Frankrijk. De arbeiders in de ijzererts- groeven te Cleveland hebben een verlaging der ioonen van 104 per cent "boven het standaard oon 'aan vaard. De werkgevers hebben den eisch van terugkeer tot den acht- urendag afgewezen. Volgens de „Times" heef aartsbisschop Anthony van Kietef aan den aartsbisschop van Canter bury geseind, dat de bolsjewisten gedurende de jaren 1917 ïot 1920 vijf aartsbisschoppen en 16 bis schoppen hebben doodgeschoten, terwijl negen bisschoppen dood gemarteld zijn. HOOG BEZOEK. Naar wij vernemen, zal het bezoek van den Koning van Zweden aan de Koningin, dat aanvankelijk tegen het einde dezer maand in uitzicht was ge steld, thans waarschijnlijk in de eerste dagen van Mei» plaats hebben. DE TABAKSWET. Naar wij vernemen is door deif hr. Abr. Staalman en 5 andere leden der Tweede Kamer tot den Vrijheidsbond behoorende. een voorstel van wet in gediend strekkende om de invoering der tabakswet tenminste 1% jaar uit te stellen. Zoodra zij bij de menigte gekomen waren, die voor het huis van den dok ter samengeschoold was, vroegen zij wat daar gebeurde. „Wat; ge weet het dus nog niet „Wel neen, wij komen eerst zooeven aan." „Een vreeselijke misdaad." „Een misdaad „Dokter Bernau en zijn hulshond ster zijn vannacht vermoord." „Groote God," zei de schelm, bleek wordende, „wat vertelt gij nu?" „Men heeft ze beiden dood gevon den." „Dat is verschrikkelijkEn weet men niet...." „Nog niets. De politieagenten zijn binnen, met de rechterlijke macht." Maxime Périn had niets gezegd. Hij stond onbeweeglijk naast zijn met gezel met open mond en vertrokken, aschbleek gelaat. Eendenbek merkte dit op en was bang, dat het ontstelde gezicht van zijn kameraad de aandacht zou trekken. „Komaan," zei hij, „later rallen wij dat alles wel eens ernemen, want mijn kameraad sterft van honger en •ik ook-* Hij groette en ging zijns weegs, gevolgd door Maxime Périn. Toen zij op een stille plek gekomen waren, zag Eendenbek hem doordringend aan en zeide „Pas op, voor den duivel wij zullen gesnapt worden 1" Maxime Périn voelde een siddering van afschuw door zijn leden gaan en met gebalde vuisten riep hij "uit „Houd op 1 Maak over zulke dingen geen gekheid, want ik weet niet wat ik zou kunnen doen Houd op, het is u geraden Ge hebt me al ver genoeg meegesleept 1" Eendenbek lachte. „Zoo, die ls goed Wat bezielt u in eens Op dit oogenblik bereikten zij „de Gouden Leeuw" en de herbergje? liep hen tegemoet. „Meneer BouraillonMeneer Pé rin," riep hij uit, „komaan, dat is eeu verrassingGe weet natuurlijk al wat er gebeurd is „We hebben er onderweg lets van gehoord." „Hoe afschuwelijk, niet waar Wie zouden de ellendelingen zijn, die' zoo iets gedgafj hebben

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1