ONS BLAD" P* o 4ö7. Woensdag 12 April 1922. 14e Jaargang. 1 f m Voor bui .n Alkmaarf2 85 Drieven uit Frankrijk. "ttUITEMLANU. KuHÏE BERICHTEN- Abonnementsprijs: Per kwartT-1 voor Alkmaar f 2. •Net Gei lustie i Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan a a abo.t.i^s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t tOO,—f 60,—f 35,—, f 15,— Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uilbetaling per plaatsing f 0.60 -:o:- DE ZUSTERS VAN Af OR ET EN HAAR LIEFDEVEKk. Eenige maanden geleden tvi.'dde ik n „de Tijd" een correspondentie aan de zusters van Moret en haar lieide- werk, naar aanleiding van een bezoek daar ter plaatse gebracht. Eenige da gen geleden was ik opnieuw in dat oude stadje en mocht uit den mond der zusters vernemen, welk een uitge breide briefwisseling met Nederlanders en daadwerkelijke belangstelling er bet gevolg van was geweest. De vreugde en de dankbaarheid die tjj hierover te kennen gaven, geven ui.; aanleiding ook aan de lezers van dit blad het een en ander over de zus ters van Moret en hun onovertroffen „sucre d'orge" te vertellen. De beroemdheid van Moret, niet ver van Fontainebleau verwijderd, is niet slechts te dankeD aan de schoonheid van architectuur die men er aantreft, aan de wondermooie natuur te midden waarvan het is gelegen, aan de rivier de Loing, maar ook aan het smakelij ke product door de nijvere handen der nonnetjes gemaakt. Geen wonder, dat door de eeuwen hgen en ook nu nog, tal van schilders dit plekje uitkiezen om hun indruk ken op het doek vast te leggen. Oude poorten verleenen den toegang 3n nauwe straatjes met gevels om be vorderend voor stil te staan, leiden raar de meest belangrijke beziens waardigheden. Het oude kasteel „le vieux Donjon" en een stemmingvol dothisch kerkje, dat in tegenstelling met zoovele andere in de omgeving hei-licht ïb van binnen, trekken aller eerst de aandacht. De Abdijkerk, ver- jeuwigd op een schilderij van Emile Morin, is thans in verval en buiten ge bruik; de met een klein bruggëtje te bereiken watermolens en de waseh- plaats aan het riviertje, waar nog steeds de Moretsehe vrouwen het lin nengoed een flinke beurt geven, dra den alle er toe bij het schilderachtige karakter van dit plaatsje te verhoo- gen. Een van de oudste huizen en op vallend door geheel aparten stijl is dat vaar de zusters van Moret, van ouds- ner, haar tenten hebben opgeslagen om hun waar aan den man, of liever aan ieder die maar wil, te brengen. De geschiedenis van de „sucres i'orge" werd mij door een der zuster tjes verteld. Minstens even bekend als de „Benedictine en de Chartreuse" zei de zij, zijn deze goudgele „bonbon netjes", in Frankrijk, waar er de heil zame werking voor de keel van wordt gewaardeerd, maar in het buitenland echter niet zoo algemeen. Tegelijk met de stichting van het klooster der Be nedictinessen ia Moret, in 1638, werd net het maken van de „sueres d'orge" begonnen. Zij danken hun ontstaan a?-! een g brim recept en hun alge- lüeiiKiiieid aan het koninklij ke bof van Lode wijk XIV. In dien tijd bevond zich in het klooster te Moret een zuster, met name „Mauresse", een wettige dochter van Lodewijk XIV, lie vanaf haar geboorte aan dit kloos- •er was toevertrouwd om haar al te sterk ..aan een negerin herinnerend literljjk. Madame de Maintenon be haalde haar opvoeding tot dat zij óp ateren leeftijd het ordekleed aannam Het gevolg was dat in de zomermaan den, als Fontainebleau het middel- punt was der koninklijke familie, het klooster te Moret, door vele voorname personen werd bezocht. Onafschevde- 'ijk aan een dergelijk bezoek was het meenemen van eenige doosjes „sucres i'orge." In 1755 nam onverwacht het klooster der Benedictinessen in om vang toe en verkreeg de naam van ^Koninklijke Abdij." Helaas niet alle verandering is verbetering en deze luis ierrijke groei bracht het begin van den mdergang. Nieuwe gebouwen waren uoodig om het verdubbelde aantal zus ters te herbergen, de uitgaven stegen en de inkomsten niet in evenredigheid In 1782 werd de abdjj opgeheven en -veiden de zusters naar „Provins" over geplaatst. Geheel Moret treurde hier over en men trachtte door verzoek schriften de Abdfj te behouden en deed als voornaamste argument gelden, dat de „sucres d'orge", zoo heilzaam voor de gezondheid, voor Moret moesten behouden blijven. Het hof werd er in lemoeid en in het officieele stuk, •vaarvan ik een afschrift zag, staat -selfs: „dat de sucre d'orge" voor het hof een gebruiksartikel van groot nut is geworden." Fiuancieel was het vertrek der zus ters voor Moret eveneens een slag, want niet minder dan 25 a 30 dui zend pond bracht dit klooster' in de schatkist, in hoofdzaak door den ver koop van haar produet. Geen gehoor werd echter aan ai die verzoeken ge geven en alleen werd toegestaan, dat tn klooster met zusters van liefdadig heid te Moret gevestigd zou worden. De revolutie verijdelde echter ook dit .plan. De zusters verspreidden zich over verschillende plaatsen en bet geheim van de „sucres d'orge" ging méde ver loren. Wel beweerden enkele personen te Trovins het geheim de kennen en leverden zij iets dat er op geleek, maar in werkelijkheid miste het de schittering van kleur, de eigen parfum en het geneeskrachtige dat de bon bons der zusters bezaten. Het duurde dan ook niet lang of de namaak hield op, by gebrek aan liefhebbers. Eigenaardig is de wijze, waarop het geheim opnieuw werd ontdekt en deze industrie werd herboren. Na de revo lutie in 1872 keerde een der vroegere zusters tot aller blijdschap in Moret te rug, zuster Felicitas, en aan haar is de herleving van deze industrie te dan ken. Nap<ïleon, als alle groote mannen, had wondere grillen en zoo verlangde hij op zekeren dag, volgens het naar men zegt, historische verhaal „sucres d'orge." Men wist geen raad en wilde den machtigen keizer toch niet weer streven. Het stokoude nonnetje Feli citas herinnerde zich het recept, maak te bonbons als van ouds en zag zich ieder doosje met een goudstuk door Napoleon betaald. Felicitas stierf maar gelukkig werd een oude helpster van haar gevonden die het recept op schrift stelde en over handigde aan een bekwaam zakenman „Desmarais". Deze, hoewel er terecht een goudwinning in ziende, aarzelde niet de zusters van „Vincentius a Pau lo" het geheim mede te deelen. En zoo zijn sedert 1853 nog steeds deze zusters in het bezit van het re cept, dat zij zonder ophouden volgen om hun bonbons de wereld in te zen den. Verpakt in artistieke doosjes, aangenaam van smaak, zacht voor de keel en maagversterkend, niet boven matig duur in prijs, vereenigen zij in derdaad het „utile dulci" het nuttige met het aangename." Zeker niet de minste verdienste er van is, dat de opbrengst geheel ten goede komt aan de weldadigheid. Eerlijk gezegd, er gaat te Moret een grootere bekoring uit van het eenvou dige kloosterfabriekje dan van het be kende woonhuis van „Rosa Bonheur" die lange jaren te Moret heeft gewerkt Het spreekt van zelf dat ook zeer vooraanstaande geestelijken hun aan dacht aan dit dubbele liefdewerk schon ken. Op de in 1887 gehouden Vati- caansehe tentoonstelling trok een met bijzonderen smaak bewepkte doos aller belangstelling en gelijk het zustèrje rnjj vertelde, was de vorige Paus zelf een van de trouwste afnemers. De laatste jaren, de oorlog er buiten gelaten, is de afname zoo groot gewor den, dat men naar middelen heeft om gezien het werk te vereenvoudigen en de productie op te voeren. Zuster Ma rie Joseph Lagrange is daarin ge slaagd en men noemt haar terecht de tweede stichtster van dit liefdewerk. Moret is nog altijd een trekpleister voor vreemdelingen en onder hen zul len er maar weinigen zijn die de spe cialiteit van dit stadje, niet met zich mee naar huis nemen. Schrijvers en dichters hebben deze „sucres d'orge" in hun geschriften herdacht, het laatst de vrij bekende „Déborde de Montco- rin" in zijn langen jubelzang, waarvan ik het laatste coupletje weergeef: Venez chercher du sucre d'orge La vertu p'en révèle au gout; Bon pour l'estomac, pour la gorge, II est doux aux pauvres surtout. Hetgeen eenigszins vrij vertaald, dit wil zeggen: Wilt steeds de „sucre d'orge vragen de smaak u het nut verraden zal, goed voor uw keel, goed voor uw magen, goed voor de armen bovenal. Dit is in het kort de geschiedenis van het liefdewerk van de zusters van Moret, De kleine „goud-kleurige hartjes" zijn inderdaad een smakelijk en nut tig product, do aanbeveling waard en verdienen ook in Holland gekend te worden; was het alleen slechts om wil le van het vele goede, dat ijverige zusterhanden met de opbrengst ver richten. Mr. P. v. S. Parijs, 5 April 1922. DE CONFERENTIE VAN GENtJA. Na de réde van Lloyd George spra ken de Japanschc vertegenwoordiger en de Belg Theunis in gelijken geest. Daarop nam de Duitschc rijkskanse lier dr. Wirth het woord. Hij verklaar de, dat alle volkeren van Europa ge nezing zoeken voor de gevolgen van den oorlog. Ken der eerste voorwaarden voor de genezing van de wereldziekte is het herstel van den vrijen handel en de vrijmaking van de wereldhuishouding. Indien de conferentie van Genua mocht mislukken, zou dit ons aller dood beteekenen, zeide Wirth, en op deze overweging baseert Duitschland zijn vertrouwen. Wirth eindigde met een beroep op allen om het optimisme niet te verlie zen, omdat dit optimisme alleen de nolitiek vruchtbaar kan maken. Na de rede van Wirth, die met ap plaus door de Oostenrijkers, neutralen en een aantal gasten op de publieke tribune werd begroet, hield Tsjitsjerin een uitvoerige rede, waarin hij ontwa pening en gelijk recht van alle staten bij den wederopbouw eischte. Hij pro testeerde tegen de exploitatie van Rus land en stelde de praetische medewer king van Rusland bij den wederop bouw van de Europeesche staathuis houding in het vooruitzicht. Barthou nam het woord om er tegen te protesteeren, dat Tsjitsjerin quaes- ties aan de orde wilde sfellen, die te gen de principes van Cannes in- druischten. Hierop antwoordde Tsjitsjerin, dat tot de ontwapening te Washington reeds principieel was besloten. Lloyd George probeerde als bemid delaar op te treden. Men moest elkaar eerst in gemeen schappelijke samenwerking beter lee- ren kennen, vóór men aan de oplossing van een zoo moeilijke quaestie kon beginnen. Tsjitsjerin wilde op de rede van Lloyd George nogmaals antwoorden, maar Facta wist hem te bewegen van het woord af te zien. Ook Barthou wilde nog iets in het midden brengen, maar andermaal greep Facta in en wist ook den Fran- schen gedelegeerde van het woord te doen afzien. Daarmede eindigde dit incident. Het „Petit Journal" deelt dato 9 April mee, dat er toen reeds 530 jour nalisten te Genua aanwezig waren, on geacht nog degenen, die iedere nieu we trein aanbracht. Er zijn vier commissies, elk uit twee leden bestaande van het uitnoodigen- de land en Rusland en Duitschland en een lid voor de andere landen. De eerste commissie heeft de belangrijk ste taak sedert Versailles nl. de uitleg ging en de vaststelling der onderdee- len voor de toepassing der resoluties van Cannes. De tweede commissie behandelt quaes ties van geld en wisselkoers. De derde commissie zal zich bezig houden met de eeonomie, den handel en de hervatting der zaken. De taak der vierde commissie is het transportwezen en de reorganisatie en de nieuwe toerusting der Europee sche spoorwegen. De eerste commissie heeft een sub commissie benoemd, bestaande uit elf leden, nl. de uitnoodigende landen Engeland, Frankrijk, Italië, België en Japan voorts Rusland en Duitsch land, en verder Polen, Roemenië, Zwe den en Zwitserland. Tsjitsjerin vroeg twee Russen aan te wijzen, omdat het voornamelijk om Russische quaesties gaat. Motta en Lloyd George ontrieden het denkbeeld Tsjitsjerin pro testeerde tegen de verkiezing van Roe menië, dat Bessarabië, een Russisch gebied, bezet houdt. Bratianu betwistte dit. Tsjitsjerin protesteerde tegen de aanwezigheid van Japan in de subcom missie, omdat dit een niet-Europeeseh land is. Gistermorgen tien uur kwam de eer ste der vier commissies onder voorzit terschap van Facta bijeen. Van Duitschland verschenen Wirth en Rathenau. De voornaamste taak was de vorming der eerste commissie in zake den wederopbouw van Rus land. De tot dusver bekende namen van de leden der subcommissie zijn Rath- nau, Skirmunt, Benes en Van Karne- beelr. HET ANTWOORD AAN DE COMMIS SIE VAN HERSTEL. In het antwoord der Duitsche regee ring aan de commissie van herstel wordt er in de eerste plaats op gewe zen, dat sedert 14 Sept. 1921, toen de Duitsche regeering een verzoek om uitstel tot de commissie van herstel richtte Duitsehlands financieele moei lijkheden boven alle verwachtingen zijn verscherpt. De Duitsche regeering ziet de ont wikkeling in den zomer met de groot ste bezorgdheid tegemoet. Het is in' liet gemeenschappelijk be lang niet alleen van Midden Europa maar van de geheele wereld, om de ineenstorting van Duitschland te ver hinderen. De gevaren schuilen vooral in de betalingen in goud. De Duitsche regeering ziet zich derhalve genood zaakt de commissie van herstel te ver zoeken, hare beslissing opnieuw te overwegen. De hoogere eischen zijn ook prac- tisch onuitvoerbaar. Dat betreft in het bizonder de 60 milliard nieuwe be lastingen boven het belastingcompro mis. De Duitsche regeering zal met geen controle genoegen kunnen nemen, wel ke onvereenigbaar is met de Duitsche -financieele souvereiniteit. Het, is ontoelaatbaar om het buiten land een beslissenden invloed t'e geven op de wetgeving. DE ONTPLOFFING TE GLEIWITZ. De kapel, waar de ontploffing heeft plaats gehad, is volkomen met den grond gelijkgemaakt. Tot dusver wer den op het kerkhof 40 handgranaten gevonden. Tn het rapport van generaal Lerond over de ontploffing te Gleiwitz wordt gezegd, dat ingevolge inlichtingen een compagnie pioniers belast werd met een onderzoek. Drie mitrailleurs, een zestigtal geweren en munitie voor de jnitrailleurs waren reeds verwijderd, |oen er een ontploffing ontstond, waar door do kapel geheel werd vernield. Er werden zeven lijken van soldaten gevonden. Een inspecteur van den vei ligheidsdienst en drie soldaten worden vermist. Een tiental personen werden gewnod. De afmetfhgen van den door de ont ploffing veroorzaakten trechter en de knal doen denken dat er een mijn was aangebracht, Generaal Lerond is van meening, dat de ontploffing ook kan zijn veroor zaakt, door een eenvoudig toeval. DE IERSCHE KWESTIE. Collins heeft aan de Britsche regee ring gevraagd de rest der Britsche troepen niet uit Zuid-Ierland terug te trekken. Tegen Pasehen, den verjaardag van den Sinn Fginopstand 1916 verwacht men ernstige gebeurtenissen. Men vóór ziet de proclamatie der republiek door De Valera. Maandag zijn vijf special constabels, die den Hen Februari bij het station Clones, toen vijf andere konstabels gedood werden, waren ge vangen genomen, dor de republikei nen vrijgelaten Collins zeide dat de taal van de Va lera die van een despoot geworden is niet van een erkend despoot, maar van een despoot die poseert als groo- ter vrijheidsvriend, dan ieder ander. De Valera heeft een oproep gepubli ceerd voor het bijeenbrengen van 50.000 pd. st. ten einde zijn partij in staat te stellen bij de verkiezingen met candidaten uit te komen. Over den mislukten aanslag op den trein, melden de bladen nog dat de trein even voor Woodenbridge stil stond, daar de machinist had opge merkt, dat de rails waren opengebro ken. Eenige spoorweglieden poogden de rails te herstellen, doch" plotseling schoten eenige gewapende mannen naar voren, en verhinderden de voort zetting van het werk. Later echter kon den de rails toch worden gelegd, en vermocht de trein tot Enniscorthy door te rijden. Daar wachtte een nieu we gewapende bende, die den machi nist vastgreep en hem in een auto wegvoerde. De trein bereikte Wex ford niet Het bestuur der Iersche Labourpar- ty heeft een krachtig protest uitgevaar digd tegen de wederinvoering van mi litaristische methoden in Ierland. Het bestuur eisebt dat de gewapende mach ten in Ierland zullen staan onder het burgerlijk gezag, dat verantwoordelijk is tegenover het volk. Het departement van koloniën spreekt officieel het bericht in de bla den tegen, dat de regeering van den Ierschen vrijstaat de Britsche regee- ring heeft verzocht, de ontruiming door de Britsche troepen op te schor ten. DE AMERIKAAN SCHE - BEZETTIN GSKOSTEN. In een nota der Britsche regeenng aan de Amerikaansche deelt laatstge noemde mede. dat de Britsche regee ring het recht van Amerika op de te rugbetaling der bezettiugskosten van het, Amerikaansche Rijnleger volledig erkent. De regeering to Washington ontving eveneens een nota van België, waarin de aanspraken van Amerika op het terugbetalen der uitgaven van het Amerikaansche Rjjnlfger erkend wor den. DF, STAKING DER ENGEL- SCHE MARCONISTEN. De staking veroorzaakte aanvanke lijk weinig ongerief, maar de marconis ten der binnenkomende schepen slo ten zich bij de staking aan, zoodat het aantal stakers aanmerkelijk toenam. In het geheel zijn er vierduizend marconisten op de Britsche schepen. DE VREDESVOORSTELLEN AAN TURKIJE. De driq geallieerde mogendheden zijn tot overeenstemming gekomen, in zake den tekst van haar antwoord op de mededeeling der regeering van An gora met betrekking tot den voorge stelden wapenstilstand in het Nabije Oosten. Het voorstel, de. ontruiming van Klein-Azië door de Grieken bij de voorwaarden voor den wapenstilstand te voegen, zal definitief worden afge wezen EEN GESCHENK VAN DEN PAUS. Z. H. de,Paus heeft op Palmzondag eenige der mooiste palmen doen over handigen aan mej. Jonnart. de doch ter van den Franschen gezant bij het Vaticaan Mej. Jonnart zal in Mei te Parijs in het huwelijk treden met den gezant schapssecretaris van deze ambassade. Het huwelijk zal worden ingezegend door kardinaal Dubois. EEN ANTI-BOLSJEWISTISCHE BEWEGING. Volgens berichten uit Kaboel is Enver Pasja bezig de bewoners van Bokhara in actie te brengen tegen de bolsjewieken. Gemeld wordt, dat alle stammen in het Oosten des lands en een deel der bewoners van Ferghana zich om Enver pasja scharen en de be weging nog steeds in omvang toeneemt Enver pasja zou hot hoofdkwartier der bolsjewisten, Doshamba, reeds hebben veroverd. Onder de vluchtelingen, die dagelijks in Rfghanistan binnenkomen is de president van de republiek Bok hara. DE ONRUST IN BRITSCH- INDIë. Volgens den correspondent van de „Times" te Bombay is in Indië offici eel een nationale week van rouw be* goiinen wegens de gevangenzetting van Gandhi en ligt het in de bedoe ling, deze rouwweek te doen culminee- ren in een algemeene hartal boete dag, doch er is van de geheele be weging zoo goed als niets te bemer ken De correspondent voegt hieraan toe dat er geen persoon is om Ghandi te vervangen om de beweging te sti- muleeren, terwijl de gematigde poli tici trachten uit het overblijfsel van Gandhi's nationaal congres een opbou wend program samen te stellen, dat die politici zal aantrekken, die non- cooperation en „nihilisme" moe zijn. Ten gevolge van de staking in het Engelsche scheepsbouwbedrijf heeft de Cunard-.lijn besloten de s.s. „Laconia" en „Andonia" ter volooiing naar buiten iandsche havens te zenden. De „Daily Mail" zegt, dat er eenige aanwijzingen zijn te Londen, dal generaal Tudor, Herbert Samuel i.s hooge commitsaris in Palestina zal opvolgen. Jef Denijn hoeft gewonnen met de verklaring door de „Soir" in dc kranten' geplaatst, dat het aan do va derlandsliefde van Denijn niet heeft getwijield en de zaak van den vol doen schrappen. In de vergadering van den Dern- schen Beaintenbund is een motie van den rijksbomv van politie-beambten aangenomen, waarin wordt verklaard, dat voor de polilie-beambtcn staking in geenerlei vorm mogelijk is. De Amerikaansche minister van Marine Denby heeft alle draadlooze stations der marine gesloten voor het publiceeren van politieke redevoerin gen. De Belgische minister van Nati onale VerdedigiDg Devèze, is naar Pa rijs vertrokken, om met maarschalk poch te beraadslagen over de maat regelen, welke ten aanzien vafi den moordenaar van luitenant Graff zullen worden genomen. Bij de bestrijding van een boeth- hraïid te Manilla door militairen zijn een Kapitein en een soldaat in de vlam men omgekomen; 84 andere militairen werden gewond. Dc Pruisische landdagafgevaar- digde Gronowsky nil Dortmund fè tot Oppev-president van West falen be noemd. Door een ketelonlploffing werd een deel van het machiuegebouw der papierwarenfabriek Heilbronn Pin ner tc Halle vernield. Honderden ven sterruiten der aangrenzende hupsen wei den. verbrijzeld, Twee arbeiders war den doodelijk, negen vrouwen ernstig gewend. Het aantal werkloozen in Dene marken daalde in de afgeloopen week van 145 000 'tot 88.240. De Deeensche regeenng heeft Al banië „de jure" erkend. ARME RUSSEN IN NEDER- IAND. Er heeft zich een Commissie voor hulnverleening aan Russen in Neder land samengesteld, dat bestaat uit: Me vrouw J. FaureIttmann, Perponchei straat 116 Den Haag; Baron Fersen, Consul, Baan 39b, Rotterdam: Dr. Ir. A, C. C. G. van Hemert. Dir. Holl. Mij. Werk in G. Beton, Verl. Tolweg 2 Den Haag; Mej. A. Irwan Brown, Schoone- bergerweg 110a, Rotterdam; Prof. Mr. J. van Kan, Hoogleeraar, Steenschuur 7a. Leiden; S. Liebermann. Dir. Hol- land-Amerika Levensverz.-Mij. Fred. Hendrikplein 52 Den Haag; Paul Pou- stochkine. Zaakgelastigde van Rusland Koningskade 8, Den Haag; Aartspries ter A. Rosanoff, van Blankenburgstr. 34, Den Haag; J. de Visser, Dir. Oran jebank, Theresiastraat 49, Den Haag: Prof. N. van Wijk, Hoogleeraar Nieuw straat 36, Leiden. Indertijd, toen hier veel Russen wa ren, heeft de Nederlandsche Regeering voor hun onderhoud gezorgd. Dit is reeds geruimen tijd opgehouden. Se dert ging het Russische Gezantschap, dat vroeger veel geld voor deze zaak uitgaf, voort met naar krachten te hefpen. Maar geringe" geldmiddelen maakten afdoende hulp onmogelijk, en zoodoende waren de ongelukkigen voor een groot deel afhankelijk van den goeden wil van een of anderen particulier, die zich hun lot aantrok. Bovenstaande dames ©n heeren vra gen nu om tweeëerlei, ten eerste geld, ten tweede inlichtingen over werkge legenheid voor Russen. Bijdragen te zenden óf aan de Rot- terdamsche Bankvereeniging, Afdee- ling Den Haag, Mauritskade, óf aan een der genoemde personen. NACHTARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De minister van arbeid heeft be paald; a. dat in de broodbakkerij en in den nacht van 14 op 15dezer en in de nacht van 14 op 15 dezer bakkersarbeeid mag" worden ver richt tusschen 8 uur des namid dags en 4 uur des voormiddagsb. dat in den nacht van 23 op 2i Mei de arbeid in de broodbakkerijen mag worden aangevangen te 4 u„ v.m., een en ander onder voor waarde: le. dat onverminderd de verbodsbepalingen, geldend in gevolge gemeente.ijke verorde ning geen deeg of brood, dat tusschen 8 uur des namiddags en 7i/2 uur des voormiddags is be reid of opgewarmd, op 15 April. 24 Mei en 8 Juni het gebouw., waarin de broodbahkerii zich be vindt, verlaat vóór 7i/f uur des voormiddags en de verkoop daar van geen aanvang neemt voor 8 uur; 2e. dat op 17 April, 25 Mei en 5 Juni in de broodbakkerij geen bakkersarbetd wordt verricht 3e. dat de werkzaamheden van de in de broodbakkerij werkzame bakkersgezellen ^zoodanig zijn ge regeld, dat geen hunner in meer dan 6 dagen en 3 achtereenvolgen de weken arbeid verricht tus schen 10 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags. Voorts verleend de minister ver gunning, den werktijd van de in de Bakkerijen werkzame bakke.sgezei len Vrijdag 14 en Zaterdag 15 de zer, Woensdag 24 Mei, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juni met 2 uur te verlengen. KONINKLIJKE QNDERSCHEIDIN INQEN. I Bevorderd is tof Commandeur der Orde van den Ned. Leeuw rar. M. J. C. M. Kolkman, oud-Minis ter van Financiën, voorzitter der Commissie van Advies inzake het aandeel der gemeenten in de op brengst van de oorlogswinstbelas- ting. Benoemd tot ridder der Oranje Nassau-orde mr. L. A. Ries, secre taris dier commissie. NAAR DOORN. De Duitsche ex-kroonprins ging' Maandag per auto, in gezelschap van burgemeester Kolft', voor een viertal dagen naar „Huize Doorn'k ten einde bij zijn vader oq,gist eren .11 April den sterfdag, "van wijl eg zijn moeder te herdenken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1