Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART. KUNST EN KENNIS Staten-Ganeraaï KLEIN ALLERLEI. Provinciaal Nlsuwg Handel en iflarkt CUE NIEUWE KATHOLIEKE .PARTIJ. Oe heeren F. W. Swane en mr. Cremers hebben bedankt als be- Stuurslid en lid der R. K. Kiesver eeniging: te Utrecht. In de Donderdagavond te hou den vergadering der R. K. Kiesver eeniging zal de heer Swane dit af treden motiveeren. De heer Swane heeft echter be sloten zijn mandaat als gemeente raadslid niet beschikbaar te stel len, daar hij dit niet aanvaardt als consequentie van- zijn toetreden tot de nieuwe Katholieke Partij. Dezer dagen zal te Utrecht een bijeenkomst plaats hebben, waar plannen zullen worden beraamd jom te geraken tot het oprichten eener R. K. Kiesvereeniging naast de bestaande R. K. Kiesvereeni ging- - i De R. K. Kiesvereeniging te De venter heeft in hare ledenvergade ring van 10 April 1922 de volgen de mo-lie aangenomen. Overwegend, de onverantwoor delijke wijze, waarop door een kleine groep de solidariteit tus- schen de verschillende standen in Onze katholieke partij, wordt in ge vaar gebracht en hierdoor de klassenstrijd zou worden uitgelokt betreurt in hooge mate de door de „Groep Cranenburgh" veroor zaakte scheuring in de Katholieke Staatspartij keurt af de wijze, waarop de voorzitter der R. K. Kamerclub te zeifder tijd is aangevallen; brengt integendeel warme hulde en oprechten dank aan Mgr. dr. Nolens voor zijn vertrouwde, schit terende leiding; betuigt hare instemming met de afwijzende houding van den bonds voorzitter inzake "lijstverbinding niet de nieuwe katholieke partij; noodigt het bondsbestuur uit, teneinde in de eigen partij zoo veel mogelijk tot klaarheid te ko men, door alle candidaten van den Algemeenen Bond alsnog ten spoe idigste categorisch gestelde vragen te doen beantwoorden, waaruit hun politieke richting blijkt; besluit, deze motie ter kennis te brengen van het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen en van de R.K. Kamerclub, en tevens te publicee- len in de R. K. Pers. De R. K. Kiesvereeniging te Ble Ijrik nam de volgende motie aan De R. K. Kiesvereeniging te Ble ilk, vergaderd op 9 April, betuigt in verband met de scheuring in de Katholieke Partij trouw en hulde aan de Katholieke Staatspartij. De R. K. Kiesvereeniging te Den Haag nam een motie aan, volgens lvelke men v. 't gebeurde een ster ke toeneming van het conserva tisme in de partij duchtte. In de motie wordt voorts geëischt dat op een buitengewone vergadering jder R. K. Staatspartij de toestand .opnieuw zou worden besproken. DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES. De Minister van Binnenfandsche zaken heeft de Commissarissen der Koningin verzocht er de aan dacht van de burgemeesters op te vestigen, dat het, gelijk gebruike lijk is, aanbeveling .verdient, de openbare feestelijkheden, bij gele- genheeid van den verjaardag van Prinses Juliana, welke dit jaar op een Zondag valt, op den daarop volgenden Maandag te houden. HONGAARSCHE KINDEREN. Het Centraal Bureau ."an het R. K. Huisvestings-Comité te 's-Her togenbosch deelt ons mede, dat de iZeerEerw. heer Dr. Knebel voor den tijd van drie weken naar .Hongarije is teruggekeerd. Voor alle aangelegenheden de kinderactie en de geestelijke ver zorging der Ho-ngaarsche kinde- ren betreffende gelieve men zich te wenden tot het Centraal Bureau in Den Bosch. R.-K. POLITIEKE LANDDAG. De R. K. Staatspart ij maakt moei lijke dag3n door. Onze aloude eenheid welke ons de eervolle positie verschaf te, die wij thans innamen, wordt Öoor een heilloos drijven van ontevre denen g weld aangedaan.- Geen hoog-re belangen waren de tnotieven van de sinds weken ge- Voerde act'te, welke met bezorgdheid door Kathol.ek Nederland werd gade geslagen. Het waren slechts zuiver materia listische overwegingen, die de onte vredenen thans dreven tot een besluit waarvoor zelfis hun leider terugschrok ü.l. uit te komen met eigen lijsten. Het bestuur van den bond van R. K. Kiesvereenigingen heeft een lank moed:giieid aan den dag gelegd, welke Üe grenzen der redelijkheid reeds lang overschreden, ja men bespaar de het zalfs beleed'gingen niet. JDo teerling is thans geworpen. iWat staat ons nu te doen? Afgoacheidign van mogelijke maat regelen, die misschien zullen wo-fden genomen, aan dit schadelijk en schan idietijk bedrijf paal en perk te stellen is ontwikkelen van intensieve Katho lieke actio en propaganda" gebiedende eisoh. Plichtsbesef I RoomSch Nederland, dient aaneengesloten in onverbreiek bar» slagorde achter zijn leiders te tfaaa. vrij kebbsn infeï aljeesn onze oude If-g-awiMide-rs te bestrijds». wij heb ban ook te zorgain niet te worden overvallen door hen, die ons in den rug willen bestoken. i Verdubbelde waakzaamheid, buiten gewone aobivSfeit is thans Room sehe plicht. f Maar ook te voren een „Wapen schouwing" over onze getrouwen. Deze wapenschouwing houden wij Dinsdag 18 April te Utrecht, in ge bouw Tivoli te 1 uur. Elk .bestuur van iedere afdeeling diene daar vertegenwoordigd. Geen en kele kiesvereeng'ng moge ontbreken De groote zaal van Tivoli moot te klein zijn om allen te kunnen her bergen. Die aanval op onze eenheid moet d&ar reeds worden afgeslagen. Geestdrift diene zdjn stempel te druk ken op deze bijeenkomst der getrou wen. Rootnsch enthousiasme laaie op in vlammende golven uit de rijen der vergaderden, waar allen bijeen komen om getuigenis af te leggen van hun eensgezind willen, boven het maferiieele te stellen den Room- sohen plicht. Het hoog houden van ons Rootnsch princiep. Eén roep gaat. er thans door ge heel Roomsch Nederland: „Naar Utrechtl". Op ter vergadering van onzen po litieleen landdag1 Katholieke mannen en -rouwen van Nederland versta uw Rno-ner-he plichtl i B. Th. DE WOLF. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR MILITAIREN. De Minister van Oorlog zal a.s. Za terdag ten 3 uur 's namiddags de com missies van georganiseerd overleg voor mjiitairen in het Departement van Oor log installeeren. OOK SCHEURING BIJ DE A. R. EN O. H..? Gisterenavond had in „Irene" te Utrecht op uitnoodiging van een Co mité van Actie een vergadering plaats van middenstanders eu allen, die de Anti-Revolutionaire of Christelijk-His- torische partij wensohen hoog te hou den, doch met het Comité van mee ning zijn, dat de huidige sociaal-eoo- non.ische politiek alleeu is gericht op de belangen der arbeiders en wel op zoodanige wijze, dat de. billijkste wen- schen van alle andere stamden worden genegeerd; dat de tegenwoordige poli tieke partijen blijkbaar niet bij machte zijn, hierin zonder meer verandering te brengen, doch ons steeds meer in het moeras sturen; dat de algemeene toestand van Rijks- en gemeente-finam- ciën benevens ons eigen welzijn ons noopt middelen te beramen, welke er op gericht zijn hieraan paal en perk te stellen, ten einde met Gods hulp tot een meer gezonde maatschappe lijke constellatie te geraken. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter van het bomité van actie opende de vergadering met een inleiding van het doel der vergadering. Hierna zette de heer J. F. Sijnhorsi de bedoeling van het comité uiteen. Na schier eindeloos gedisputeer, waarbij verschillende aanwezige anti revolutionairen het woord voerden en vroegen wat de inleiders eigenlijk be doelden, werd gelegenheid gegeven zjch uit te spreken o f men voor. het op richten van een kiesvereeniging was. Het grootste deel der aanwezigen verliet hjerop de vergadering Een 25- tal bleef. Na eenig gedelibreer werd besloten een nieuwe vergadering uit te schrijven voor vaststelling van het program enz. JUSTITIE, POLITIE EN PERS. De Minister van Justitie heeft gis teren op zijn departement een lang durig onderhoud gehad met de heeren D. Hans, A. Voogd, W. N. van der Hout en L. Schottmg, vertegenwoor digend het bestuur van den Nëderland- schen Journalisten-Kring, inzake de sa menwerking tusschen justitie, politie en pers. De resultaten van deze conferentie zullen nader op schrift worden ge steld. TWEEDE KAMER INVOERRECHT OP VLEESCH. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op vleescü Doel van de voorgestelde wijziging van hel tarief van invoerrechten is, hel invoerrecht van bujtenlandsch, versch en gekoeld vleesch, dat in elk opzicht gelijkwaardig is aan het in- landscne versche vleesch, gelijk te ma ken aan den accijns geheven van het hier geslachte rundvee. Dit doel wordt bereikt door het invoerrecht vast te stellen naar evenredigheid vam 10 pOt. der gemiddelde marktwaarde van het versche, iolandsche vleesch. ZUIDERZEEFONDS. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrootirig van in komsten en uitgaven van het Zuider- zeefpnds voor het dienstjaar 1922. Aan de toelichting hiervan is het volgende ontleend: Ofschoon het aanvankelijk In de be doeling lag om als eerste werk ter hand te nemen den bouw van uitwa- terings- en schutsluizen in zee beoos ten hel eiland Wieringen, is sedert besloten, om de in de eerstvolgende jaren uit te voeren werken te beper ken en daarbij allereerst te zorgen, dat de reeds tot stand gebrachte wer ken hun waarde niet verliezen em deze lol een afgerond geheel af te werken. Verder zal ter voorziening in do belangen der waterkeering noodig rijn eene verhooging en verzwaring van den Balgdijk van den Anna Paulowna- polder en van den aan het Rijk behoo renden Koegraszeedijk van de water keering langs de noordzijde van het eiland Wieringen. 1 Met de uitvoering van de boven bedoelde werken zal in de eerstvolgen de 4 jaren, met inbegrip van de jaar lijks lerugkeeerende kosten voor per- soneel, opnemingen, onderhoud enz. een bedrag van ongeveer 4 millioen gulden 's jaar» gepaard gaan. Het totaalbedrag der begrooting wordt vastgesteld op f4 000 000. SCHADEVERGOEDING ZUIDER ZEE VISSCHERS. I (Setiriftelijke beantw. vragen.) Op de vragen van den heer Duy- maer van Twist betreffende de indie ning van het wetsontwerp tot regeling van de schadevergoeding der Zuider zee vissehers, in verband met de afslui ting van de Zuiderzee, antwoordde de Minister vau Waterstaat, De adviezen, welke rijn gevraagd omtrent het verslag van de betrokken subcommissie van den Zuiderzeeraad betreffende een wettelijke regeling van de schadevergoeding der Zuiderzeevis. schers, -zijn thans binnengekomen, zoo. dat de bewerking van het •wetsontwerp kan worden voltooid. De aanhangingmaking er van bij den Ministerraad kan eerlang worden te gemoet gezien. INTERNATIONAAL CHRISTE LIJK VAKVERBOND. De Christelijke Internationale der Vakbeweging hield op 4, B en 6 April een Bestuursvergadering te Frankfort a. Main. Het Bestuur hield zich bezig met de voorbereiding van het 2de Internatio naal Congres, dat zal plaats hebben op 21, 22 en 23 Juni 1922 te Innsbruck in Tirol. Het Congres wordt voorafgegaan door twee Conferenties op 20 Juni. De afgevaardigden der Christelijk georganiseerde arbeiders komen bij een onder leiding van Mej. Vurtkmann Berlijn. Deze conferentie zal zich bezighou den met de opvoeding en vorming der arbeidsters, en wel de beroepsopleiding de huishoudelijke opleiding en de soci ale en zedelijke vorming. Tegelijkertijd zal een Conferentie van de Besturen der Christelijke Vak- Intemationales plaats vinden onder leiding van den heer Serrarens, secre taris van het I. C. V. Deze vergadering, zal ftadere rege len treffen omtrent de samenwerking tusschen de internationale organisaties in de Vakbeweging. Op het Congres zal het Economisch Wereldprogram worden behandeld. Verder zal „de sociale en economi sche toestand der arbeiders" een punt van bespreking uitmaken. Als inlei ders zijn daarvoor aangezocht de Eer waarde heer BelDaire te Brussel en de heeren Dr. Th. Brauer te Keulen" en S. Smeenk te Arnhem. Inzake de Conferentie te Genua nam het Bestuur van het I. C'. V. een reso lutie aan, die wij reeds gepubliceerd hebben. Omtrent de uitgave van een tijdschrift zullen aan het Congres voorstellen ge daan worden. Het oprichtingscongres der Christe lijke Mijnwerkers-Internationale zal, in aansluiting aan het Algemeen Interna tionaal Congres plaats hebben op 15, 16, en 17 Juni a.s. te Innsbruck in Ti- rol Het voorloopig Secretariaat is ge vestigd te Brussel, Pletinckxstraat 19, Secretaris: de heer van Bruggenhout. In opdracht van een Voor-Conferen tie, welke te Luzern plaats had, is door de Nederlandsche organisaties van Christelijk Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel in overleg met het Internationaal Christelijk Vakverbond een Congres bijeengeroepën op 12 en 13 Juli a.s. te Munchen. Op dit Congres zal de Christelijke Internationale van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel gesticht worden. LOONSVERLAGINGEN. De fabrikanten firma's Gebrs. Laan, Bloetnendaal en Laan, Jan Dekker, Cnok en Laan, Wildschut en Co. te Wormerveer hebben aan de werknemers tegen 1 en 15 Met voorstellen tot loonsverlaging gedaan, die hierop neerkomen, dat loonen van f 27 met f 2 zouden worden verminderd, loonen van f30 tot f32 met f3 per week. Bij de firma Peek en Cloppen- burg te Amsterdam is het perso neel aangezegd, dat er ingaande 1 April een loonsverlaging van 10 pCt. zal ingevoerd worden. Ook ts reeds vanaf 1 Jan. j.l. een pro- visiestelset ingevoerd, dat voor ve le werknemers een loonsverlaging van 25 pCt beteekent Indien de werknemers op hun eischen blijven staan, zal 15 April uilvoering gegeven worden aan 't voornemen der Tielsche steenfa- brikanten om hun werkvolk te ont slaan. Daardoor zouden 4000 ar beiders getroffen worden. STAKING 1 HOOGOVENBEDRIJF. Tusschen de directie der Hoog ovens en de werknemersorganisa ties werd nog overleg .gepleegd in zake loonsverlaging. Hoewel de arbeidstijdverlenging door de directie teruggenomen werd en de quaestie verder alleen liep over 'n voorgestelde loonsverlaging, is men niet tot overeenstemming .ge komen. Maandag is dan ook vrijwel het geheele oersoned van de hoog ovens, met fpbqgripjvan het perso neel «der aannemers van de diverse werken, in staking gegaan. Alleen enkele werklieden voor de ijzeroonstructies meest bui tenlanders zijn aan het werk ge bleven. Het geheele bedrijf ligt dus vrir- wel stiL f 500 BELOONING. In den loop van de maand Maart 1922 zijn ontvreemd de navolgende schilderijen, welke door de daders uit de lijsten werden verwijderd: l olieverfschilderij, groot 59 bij 34 cM„ voorstellende een polderlandschap met molens van Gabriel, waarde f 1600; 1 olieverfschilderij, groot 28 bij 16 cM„ voorstellende een landschap vam J. A. W eis»enbruch, waarde f 450. 1 ac/uarel, groot 33 bij 22 cM., voor stellende' het gezicht op een dorp aan een rivier, van J. A.. Weissenbrueh, waarde f 450. Do betrokken Verzekering Maat schappij looft een belooning van f500 uit aan hen, die de schilderstukken Icrug bezorgen of aan hen, die zoo danige inlichtingen verstrékken, welke leiden tot de opsporing der ontvreem de goederen. De Commissaris van Politie in de 5e Sectie (Stadhouderskade 115) te Am sterdam, verzoekt ben, die in staat zijn in dezen inlichtingen te verstrek ken, zich tot hem te wjllen wenden. HET VOETBALLEN MET BLIKKEN BUSSEN. In de Algemeene Politieverordening voor Enschede zijn wel bepalingen op genomen, waarbij het op straat beoefe nen van het voetbalspel em het gooien met steenen of andere voorwerpen is strafbaar gesteid. Er is echter nog een tus&cüen iets", dat niet te qualifi- ceeren is als een dezer twee, n.,1. het voortschoppen van een steen, een blik ken bus of iets dergelijks op den, openbareu weg, hetgeen in bedoelde verordening niet was verboden, zoo dat een te dier zake opgemaakt proces verbaal geen resultaat had. In de j.L gehouden raadsvergadering is in dezen voorzien BEESTACHTIGE MISHANDELING De echtelieden van Nynatten wo nende even buiten de kom Leur, had den 2iidh 'reeds te bed 'begeven, toen te ongeveer 10 uur twee buurlui ze kere F. K. en S. B. hunne woning binnendrongen, door de voordeur. Sicehts een jongen van 14 jaar be vond zidf in het huis en tag ook reeds te bed. Ais een paar onverlaten Me,den de binnendringers huis, daar bij hef aanwezige huisraad omver werpend en vernielend. Na dit huis raad vernield te hébben vielen zij de echtgenoote v. N.* aan, die zij van -hét bed sleurden en deerlijk njishan- de,den en haar tenslotte tegen de katihtet gooiden, zoodanig, dat deze in twee stukken gebroken, door het vertrek roide. Van N. ze ff 'trachtte de .indringers te doen bedaren en poogde hen met een zacht lijntje uit het huis te reiden. Nu haalde F. K. een hakmes voor den dag, dat hij onder zijn kleederen verborgen had en sioeg in den wilde op v. N. ]os. Naast dlveise kwetsuren, ontving v. N. een diepe hakwond onder het rechteroor, zoodat hij spoedig' ge- Wee, met bloed bedekt was. v. N. en Zijn vrouw werden nu uit Hun eigen h'uis gegooid, de straat op. Door hét rumoer wakker geworden, was de 14- jarige jongen naar beneden gekomen en trachtte Zijn ouders te verdedi gen. Door de indringers werd deze echter met een stuk hout deerlijk mis Handeid en oe deur uitgesmeten. De jongen haastte zich' toen om de 'ge- meentepoitie te halen. In zijn onder- kiem: n spoedde hij zich naar hét dorp, doch' de politie, reeds van het gebeurde op de hoogte, kwam hem reeds tegemoet Tn deerniswekkend en toestand werd v. N. en zijn vrouw aangetrof fen, de onverlaten werden In arrest genomen en overgebracht naar het arrestantenlokaal. Zij zijn thans over gebracht naar Breda, waar K., naar we vernemen, bekend heeft de hak wond aan N., te hébben toegebracht, waarvoor hij terecht zal staan, we gens poging tot doodslag. De toestand van v. N. is nog be denkelijk. Dr. Giesbers te Leur, die hem kort na de misdaad verbond, constateerde thans, dat hij stijï is, over het geheele lichaam, wat toe geschreven wordt aan een slag hem in de heup toegebracht. Het 14-jarig ventje vertoont teekenen van krank zinnigheid, vermoedelijk als gevolg van den schrik, welke Hij doorstaan heeft. Dronkenschap schijnt wederom de oorzaak geweest te zijn van deze misdaad. Wat echter de reditstreeksche aan leiding is geweest, is thans nog niet met zekerheid bek'end. EEN MERKWAARDIGE' BUITE LING. Een jeugdig fietser, die dezer da gen wat doi reed en in een groote vaart 't hooge bruggetje aan den Hommel bij Utrecht, optrapte, bot ste met zijn voorwiel tegen de lage leuning, met 't gevolg, dat hij over de leuning Heenviel, en zijn rijwiel meetrekkend met fiets en al in den Rijn viel. Een groteske buiteling. Het eind was ook nog al grotesk'. De be zoekers van Den Hommel stormden 1 kunnen staan. Hij' redde "zichzelf door naar den wat te wandelen. Later werd ook zijn fiets uit de modder opige- dregd. EEN NIEUWE KWARTJES VINDERSTRUC. Een nieuwe taktiek' van de heeren kwartjesvinders om' in de spoorrijfcui- gen hkin slag te slaan. Vrijdagavond stapte in trein no. 23 op het traject Rotterdam D.P. Den Haag een persoon in een coupé, van een wagon 3e klas, waarin zich een Viertal reizigers bevond. Nadat de trein zich in beweging liad gezet, bocrd deze 'een oud zilver hbrioge te koop aan, er echter wel voor zorgende een prijs te vra gen, waarvoor niemand het wenscht te koopen. Omdat het echter „de laatste is" wil Hij het toch1 kwijt en sled voor het ft verloten. Het maken van rootjes komt echter niet in de kiaam van dit Heerschap te pas en spoedig komt dan ook' een spet kaar ten te voorschijn, waaruit een drie tal kaarten werden genomen, nj. twee h'arten en klaver boer. Het is natuur lijk het bekende: klaver boer moet na schudden «it déze kaarten worden genomen. De eerste inzet f 5.— voor het horioge wordt natuurlijk d' or den betreitenaen persoon verloren, het geen Hem echter niet weerhoudt een grooter bedrag in te zetten hetgeen eveneens dezelfden weg opgaat. In enkele minuten was van een tweetal reizigers een bedrag van c.a. f 120 in handen van dit heerschap verdwe nen. VEENBRAND. Gistermiddag is nabij ValHermond een veenbrana uitgebroken. Door den sterken oostenwind bestaat gevaar voor uitbreiding. In de buurtschap Stokkum (Fr.) is een geval van nekkramp voorge komen, Te Losser is een koopman, wiens woning Vrijdag afbrandde, deswege ge arresteerd. Aan de sigarenfabriek der firma Horst en Maas te Deventer zijn weder honderd man le werk gesteld. De Harddraverijvereeniging Delft en Omstreken heeft besloten een han dicap-draverij te houden op 23 Augus tus a.s. Vrijdagavond j.l. heeft in een perceel in de Veerstraat te Hilversum een kledue binnenbrand gewoed. De politie vond termen aanwezig om den eigenaar aan te houden. In het gezin van een tramwagen- bestuurder te 's-Hertogenbosch hebben zich ernstige verschijnselen van ver giftiging voorgedaan. Een kind van 3 jaar is gestorven. De vergiftiging is vermoedelijk ontstaan door het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. Het lijk, dat j.L Zaterdag in de Sohie te Delft werd gevonden is herkend als dat van den sohilder D. K., wonende te Scheven in gen. Op de lijst van signalementen in het „Algemeen Politieblad" komen bus sohen 46.000 en 47.000 namen voor, welke nog iets met de Justitie te ver effenen haidden en die op 1 Januari 1922 nog niet waren vervallen. Het vorig jaar bedroeg het aantal ruim 47000, aoodat het iets verminderde. De politie te Nijmegen heeft 400 misleidende reclame-bankbiljet ten iA beslag genomen, nadat er ver schillende personen de dupe van ge worden waren, welke ze voor f 10 had den aangenomen. Tegen de firma, welke ze deed verspreiden, is pro- oes-verbaal opgemaakt. Te Hoenderloo is Ingebroiken bij den D'rectaur der Stichting „Hoen derloo" en zijn uit zijn woning mede genomen ©en dozijn zilveren lepels en vorken in étui ter waarde van f200, benevens een grijze regenjas. Te E.-COmpapcuum is e-n kindje van H. H. Schutte nabij' de ouderlijke woning in een sloot verdronken. Te Stadskanaal is de ongehuw de Aaltje Bus verdronken. Op het poelkantoor te Rotterdam ls geweigerd een bankbiljet in ont vangst te nemen, waarop een recla me-mededeel ing gestempeld was. De 7-jar ge H. d. G., dia aan de Hooge Boormen te Rotterdam onder een tramwagen van lijn 8 is geraakt, waardoor z'n beide beentjes werdein afgereden, is In het ziekenhuis aan den Goolsiingel aan die gevolgen over leden. van Java, Mathilde die 'dit jaar haar 50-jarig schrijfsters-jubileum vier de: voorts „Een paar woorden ever Molière", „Vlugmaren" door Flanor, en verder de rubrieken „Wat anderen schrijven", „Nieuwe letteren", enz. BORK ÉN BI,AD JAARLIJKSCHE BOEKEN SCHOUW." 1920—1921. „Het Nederl. Boekhuis" Tilburg. „FONDSCATALOGUS." „Het Nederlandsche Boekhuis" gaf wederom zijn „Jaarlijksche Boeken schouw" en zijn „Fondscatalogus" ln 't licht De „Boekenschouw" is van literaire geschiedkundige, land- en volkenkun dige, sociale en jeugd-lectuur rijk voor zien, tevens geïllustreerd met vele por tretten van kunstenaars en kunstena ressen. Achter iederen boektitel volgt een kort oordeel over het werk. In deze aflevering is ingevoegd een uitvoerig artikel van Maarten van Maasland over „Wat ieder weten moet van boekhandel en uitgeverij." De 15e Febr.-aflevering van „Boe- naar buiten om Hun heroisme te too- kenschouw" bevat: „Een gouden niMa KG-Jl HUt U,«r„ - 77 nen, maar toen zij Hij' Het water k'wa-j door A. Gielen, men, bleek de jongen h'cel gemakke- zenswaardig interview een zeer 10- zenswaardig interview van de beken- lók Ai den zeer ontliepen Rijn telde schrijfster Marie Slot Melati BEGRAFENIS LUITENANT-TER-ZEE MAHNS Maandagmiddag werd het twee de slachtoffer van het vliegonge luk aan de Kooy met miiltaire eeer ter aarde besteld op het kerkhof te Huisduinen gemeente Helder. De Schout bij pacht, commandant der marine te Helder, de heer C. Fock sprak namens de Koning in een woord van deelneming tot de fa milie. Hij schetste den overlede ne als veelbelovend officier, in wien de marine veel verliest. De Commandant van den marine-lucht vaartdienst te Helder, de luitenant ter zee Vreede, huldigde den over ledene als iemand van groote plichtsbetrachting en karaktervast heid, dien men te meer lief kreeg naar mate men hem nader leerde kenneen. De commandant van het vlieg kamp De Kooy, luitenant ter zêe K. Aller, sprak, diep ontroerd, woorden van eerbiedige vriend schap en hoogachting. Wij hebben gevreesd toen we hoorden van zijn verwondingen, hebben ge hoopt op zijn herstel bij zijn wor steling om het leven, hebben ga treurd bij zijn dood. Het is als hei ware een tweede lid onzer familie dat wij heden uitdragen, en moei lijk is het den achterblijvenden troost te geven. Spr. releveerde de sympathieke houding van de onderofficieren, die bij net eerste samenzijn de treffende stilte deden spreken van het rouwbeklag, ei? eindigde met een: Wij staan hem af aan de eeuwigheid: God hebbe zijn ziel. De heer Steup, vertegenwoordi ger van de Luchtvaartafdeeüng, sprak eenige woorden van deelne ming, waarna eeen familielid dank- de voor de eer aan den overledene bewezen. 'T ZAND. 'T ZAND. Collecte. Zondag gaf een Pater Missionaris v. h. H. Hart, alhier een lichtbeelden-voorstelling over den toestand en de werking der Missie ten einde daaraan meer bekendheid te ge ven en de liefde daarvoor op te wek ken. De voorstelling kon prachtig ge slaagd heeten en de zaal vail den heer de Wit was geheel gevuld. De opbrengst en collecte bedroeg ruim 93. HEER-HUGOWAARD. H. H. WAARD. Gunning. Het bou wen van de nieuwe R. K. Kerk in deze gemeente is gegund aan den heer P. Bot,- alhier voor de som van 89000. zonder toren. Met toren had de heer Bot ingeschreven voor 134.000. g-rei .JIJi,. «ill^JJUJgsg^a PURMEREND, 11 April. Aangevoerd: 11 stapels kleine Fabrieksbaas f 40. id. m. m. f 45.25 st kleine Boeren kaas f40.id. m. m. f 482 st Commissiekaas m. m'. f 40.p. 50 K.G. 121 i/ï KG., boter, f2.20—2.30 p. KG. 724 Runderen, waaronder 290 velte f 0.851.30 per K.G. en 419 melk en geldeekoeien f150500 per stuk, handel stug; 15 stieren 43 paarden f300350, stug; 104 vette kalveren 11.702 per K.G., matig; 916 nuchtere kalveren: slactit- f1045 en fok- f18 40, vlug; 455 vette var keus f0.88 f0.94 per KG.., vlug; 67 magere idem f2035, matig; 67 biggen f 1223, ma tig; 834 schapen 12445, matig; 47 bokken kippeneieren f6.257.25, eendeneieren f6.50, 500 kievitseieren 130.per 100 stuks. HEILOO, 11 April. Exportveiling ,,St. Willibrordus". BrusseLsch witlof le kw. 5466 cL., 2e kw. 4250 cL, 3e kw. 3441 ct per KG. Aanvoer 150C manden. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Apr Langend Groentenveiling. Roode kooi le soort' f 20.30—2910, 2e srt. f 12.7C 13 90, gele kpol le soort f 10.90— f 17 80, 2e soort f 4.20—6.60, witte kooi le soort f8.80—9.60, 2e soort f 3.30 alles per 100 KG. 'Aanvoer 4400 K.G. roode kóól, 1*2.500 KG. gele kool en 14 500 KG. wtoite kool. NOORDSCHARWOUDE, 11 ApriL Roode kool le soort f 16.1030.40, 2e soort f 12.70—19.10, uitschot f940— f 13.40, gele kooi le soort f 13.30 f20.20, 2e soort f1517.60, uitschot f 5—710, witte kool le soort f 8.20 —9.60, 2e soort f6—6.70, uitschot f 1.20 —3.20, uien f25, dr'ielingeen f 16.10, stek f 15.40, blauwe aardappelen f 15..90 bravo's f 14.50, alles per 100 KG. Aanvoer op 10 April: 24.395 KG. roode kool, 14 638 K.G. gele kool, 49.445 K.G. witte kool, 222 K.G. uien, 150 K.G. rapen, 1601 K.G. aardappelen en 100 K.G. peen WARMENHUIZEN, 11 April. Aard appelen blauwe f 13 6015.60, bravo's f>080, roode kool l' 16.80—31.60, gele kool f 18.70—21.30, Deensche witte k. f7.609 60; alles per 100 KG. IIOORN, 11 April. Heden hebben 10 aartuigen hier aangevoerd: 172 pond bot 1315 -ct per pond; 87 pond schol 59 ct. per pond; 119. tal haring 54—75 ,ct oer. lat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2