Sfaten-Beneraat GEMENGD NIEUWS Sociale Berichten. LUCHTVAART. Herk en School. Hechiszaken ALKMAAR KLEIN ALLERLEI. s-= iüfficfeef wordt uit Melilla ge meld, dat een groep "Rifltabylen er iit ftlaagde op net eilandje damera te komen, en daar de marineka zerne aanviel. De aanvallers wer den teruggeslagen. Volgens den „Berl. Lokal- anz." zijn uit Trier te Coblenz aangekomen ecnige afdeelingen Fransche Alpenjagers, die daar de Amerikaansche kwartieren betrok ken hebben. Woensdag is de draadtooze dienst ingewijd tusschen Engeland en Zwitserland door het wisselen van telegrammen tusschen koning .George en den voorzitter van den JBiOndsraad. 1 Naar wij vernemen zijn de op 15 April vervallende 15 millioen gouden marken reeds Woensdag door Dui'ischland betaald. Een arbeider in een distilleer der ijte Rijssel had dezer dagen het ongeluk in een kuip met stroop van een temperatuur van 140 gra den te vallen. Men slaagde er niet dadelijk in hem uit zijn netelige positie te verlossen. Toen men hem eindelijk uit het vat had ge trokken, was hij reeds stervende en overleed twee uur later in het ziekenhuis. De „Liberte" meldt, dat bet aantal personen, die gearresteerd zijn i n Verband met de ontploffing te Gleiwitz, zestig bedraagt. DINSDAG NAAR UTRECHT! Nogmaals sporen wij allen aan Dinsdag 18 April a.s. naar Utrecht te gaan ter bijwoning in Tivoii ie 1 uur van de groote Katholieken- vergadering, den R, K. Politieken Landdag geheeten. Mgr. Nolens en vele Katholieke Kamerleden zullen deze vergade ring bijwonen. De agenda is als volgt samenge steld k Opening door den voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen. 2. Solozang van den heer Joh. Nelis- sen „Roomsche Blijdschap". 3. Re de mr. Kolkman. 4. Solozang van den heer Joh. Nelissen. 5. Rede mr. Bpmans. 6. Sluiting. DE CRANENBURGHERS. Dezer dagen kwamen de voor malige Cranenburghers, te Den Haag, d.w.z. diegenen onder hen, die zich in geen geval' van de katholieke partij willen afschei den, nogmaals bijeen, om him hou ding- te bepalen. Een officieel communiqué ver scheen alsnog niet, maar, naar de „Res.bode" ter oore kwam, heb ben zij besloten, voorloopig een band aan te houden en dan te wer ken in dezen geest, dat zij krach tige pogingen in 't werk zullen stelien, "Om den hoogeren standen politiek besef bij te brengen en te zorgen, dat dezen zich voortaan mef het leven in de kiesvereeni- ging zullen bemoeien. Het bestuur der R. K. Kiesveree niging te Amsterdam, afd. O., ver spreidt een oproep waarin het oa. het volgende zegt: „De R, K. Kies vereeniging afd. O. zal een verga ring houden op Dinsdag 18 April a.s." In het bijzonder noodigen wii uit de Cranenburghers, zoowel' de vóór- als tegenstanders van eigen candidatenlijsten. Nu de ontevredenen een nieuwe richting in de (economische) poli tiek wenscben, hebben ze, al is er ook veel te lang door hen ge wacht, een uitstekende gelegen heid die richting aan te geven op de plaats waar dat behoort.: xn de R. K. Kiesvereeniging, •Van volksbedrog of volksverblin ding waarvan de neer Van Cranen burgh de R. K. Kiesvereenigingen zonder een zweem van bewijs zoo schandelijk beticht, zal op die ver gadering nu zoomin als vroeger iets te bespeuren zijn, niettegen staande er gelegenheid te over zal zijn met uw blik in de toekomst een waarschuwende stem te laten hooren. Gisteravond vergaderde de Utrechtsche R. K. Kiesvereeniging opkomst der leden was zoo groot dat de zaal in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te klein bleek, zoodat men besloot naar de groote zaal van het Jaar beursgebouw te verhuizen. Onmiddellijk na het openings woord van den voorzitter, den nr. G. H. J. van Spanje stelde de heer De Bruin voor, aan de orde te stei lten de vraag hoe de Katholieke kiezers te Utrecht denken over het geen de laatste weken is voorge vallen. Nadat dit voo rstel was aan genomen werd langdurig gediscus sieerd over een motie, waarin den Algemeenen Bond verzocht werd man regelen te treffen waardoor er waarborg ontstaat, dat de thans Öp de groslijsten voorkomende personen de Katholieke Staats partij als de hunne erkennen en 't program onderschrijven. De heer Swane verklaarde o.m. dat de nieuwe partij, als er kans is op herstel van eenheid, geneigd is de uitgestoken hand aan te ne men. i DE KONING VAN ZWEDEN TE AMSTERDAM. 1 J^¥r,wii vernemen, zal het semi- jöfnciteeie bezoek, dat de Koning 'van Zweden voornemens is 3sn He Koningin te brengen, plaats heb ben op Donderdag 4 Mei e.k, en zaï 'de Koningin aen Koning 'ten PaTeize te Amsterdam ontvangen. UITKEER1NO AAN WERK- LOOZE ZEEVISSCHERS. Door de afd. IJmuiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders is aan 'den Mi nister van Arbeid een schrijven ge richt, waarin in verband met de zeer moeilijke omstandigheden, waaronder de Noordzeevisschers te IJmuiden, thans verkeeren, Zif- ne Excellentie gevraagd wordt om ten aanzien van de Noordzeevis schers dispensatie te willen verlee- nen van de bepaling], dat in de periode van 1 Mei—1 December geen uitkeering mag worden ver strekt. PERMANENTE COMMISSIE INZAKE CRISISMAATREGELEN UIT DE KA THOLIEKE EN CHRISTELIJKE WERKLIEDEN- EN VAKBONDEN. Bovengenoemde Commissie kwam in vergadering bijeen op Woensdag B April j.l. om de vraag te bespreken ol gezien de gewijzigde tijdsomstandighe den, de Permanente Commissie nog verder reden van bestaan had. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat tot opheffing der Perma nente Commissie moest worden over gegaan. Dank werd gebracht aan allen, wel ke zich in deze Commissie voor de Kath. en Christ. Arbeidersbeweging ver dienstelijk maakten. POLITIEKE VERKIEZIN GS-PRO- PAGANDAPLAAT. De teekenaar Collette heeft in de» plaat uitgebeeld den katholieken strij der gelijk St Paulus dien omschrijft in het zesde hoofdstuk van zijn brief aan de Epheseers. De heer Collette is er schitterend in geslaagd ons den held in die wapenrue ting voor oogen te brengen. Wij zien hem „de lendenen omgord met waarheid". In den gordel draagt de krijger het handwapen, dat hem strijd vaardig maakt. Wü zien hem bekleed met het pant ser der gerechtigheid, dat zijn edelste organen beschut, wier verwonding doo delijk zou zjjn. Dit pantser is de heilig heid des harten en de zuiverheid van levenswandel, de zekerste bescherming tegen de slagen des vijands..... Wij zien hem, „de voeten geschoeid, bereid om te strijden voor de verkon diging en de verbreiding van het Evan gelie des vredes" vers 15. Wij zien hem „dragend het schild des geloofs, waarmede hij vermag de brandende pijlen des vijands te blus- schen" vers 16. Wij zien hem, „hoe hij den helm des heils draagt en het zwaard des geestes, dat is het woord Gods" vers 17™ Zoo treedt de strijder voor ons. Doch al de kracht des strijders zou }jdel zijn, indiij zij niet steunde op de erkenning van Hem, die alle kracht geeft en daarom spoort St Paulus in het slotvers van het tafereel allen aan „om te bidden en te smeek en ten al len tijde, in den geest en wakker te blij ven en te blijven bidden en smeeken voor de geheele Christenheid" vers 18. De teekenaar heeft deze aansporing in zijn plaat niet tot ons gebracht, daarom is het goed er in dit bijschrift aan te herinneren. DEPUTATEN VERGADERING. Gisteren Je te Utrecht de Anti-revo lutionaire Partij in Deputatenvergade- ring bijeen gekomen. De vergadering was zeer druk be zocht de zaal overvol Onder de aan wezigen waren de ministers Heemskerk en Van Dfjk. De voorzitter van het centraal co mité, de heer H. Oolijn, sprak een rede uit: „Der vaderen erfdeel". Spreker vangt aan met een terugblik te werpen op 't geen den lstaa April 1572 met den Briel geschiedde. Ook besprak de heer Oolijn de hui dige politieke partijen en richtingen, om vervolgens de samenwerking niet de Roomsch-Kathoüeken en Ohriste- lijk-Historischen te bezien. Ten opzichte van de vereeniging met de Ohristelijk-Historischen geeft spr. ean historische beschouwing om te concludeerenWij reiken haar de hand tot samenwerking; hartelijk en welge meend maar met handhaving van onze zelfstandigheid. Toen de heer Oolijn zijn rede, die door langdurig applaus werd gevolgd, had beëindigd, voerde minister Heems kerk het woord. Hierna werd overgegaan tot gnoe- peering der lijsten, Amsterdam en Helder worden ver bonden. Vervolgens heeft de bespreking plaats van het Program van Actie voor de komende stembus. De partij verklaart zich bereid tot samenwerking met de reehtsche par tijen op voorwaarde, dat het werkpro gram van het Kabinet der volgende vierjarige periode zich in ruime mate aansluite bij het program van begin selen en het program van actie; dat omtrent Se uitwerking van dit werkprogram te voren volledige over eenstemming tusschen het Kabinet en de partijen in de Kamer verkregen zij. Bij de bespreking van dit program ,werden tal van qpiendementen inge trokken. Inmiddels kwam ter tafel het amendement-De Bilt, welke afdeeling bezwaren heeft tegen het Gezantschap bü den Paus. De Voorzitter verdedigde deze af vaardiging. Het resultaat vras, dat werd over genomen liet gewijzigd amendement- De Bilt, waardoor het centraal comité zich bereid verklaart mede te werken tot afschaffing van dit Gezantschap, wanneer het door gewijzigde tijdsom standigheden niet meer noodig wordt geacht. NEDERLANDSOHE TENTOON STELLING TE KOPENHAGEN. De Minister van Landbouw, Nijver lieid en Handel heeft in het gebouw van zijn departement een algemeen co mité, het dagelijksch bestuur van dat comité en een comité van uitvoering voor de voorbereiding van de Neder- landsche tentoonstelling, welke in den aft. zomer te Kopenhagen wordt gehou den, geïnstalleerd. Bij K. 'B. ts ingesteld een com missie voor voorbereiding en organisa tie eener Nederfandsche tentoonstelling te Kopenhagen, te houden in den loop van den aanst. zomer. Het ooapitê be staat o. a. uit de heeren mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Financiën, te Den Haag, voorzitter, en dr. O. J. K. van Aalst president der Ned. Handel maatschappij, Bovendien is er jngesteld een dagelijksch bestuur en een uitvoe rend comité. OPIUM-BESTRIJDING. De Commissie van ad Mes inzake be strijding van den handel in opium, welke voor de eerste maal in Mei 1921 bjjeenkwam, zal op 19 April a.s. te Genève haar tweede bijeenkomst hou den. In de plaats van den heer W. .G. van Wettum is als Nederlandsch ver tegenwoordiger aangewezen de heer A. D. A. de Kat Angelino, ambtenaar voor Chjneesche zaken in Nederlandsdh-Ia- dië, thans met verlof hjer te lande. PAS VISA., Het Verbond van Nederlandsche Fa brikanten Vereenigtngen heeft een adres gericht tot den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad, waarin op algemeene afschaffing der paavisa wordt aangedrongen. NIEUWE STEENKOOLLAAG. Op den boortoren der Rijksopsporing van Delfstoffen te Bochodtz bij Sta pelveld werd op jjen lsten April te ca. half twaalf uur 's morgens een kolenlaag aangeboord van niet minder ,112 O.M. dikte. De steenkool ie van goede qualïteit, magere anthraci- tisohe kool. TWEEDE KAMER. PENSIOENEN GEWEZEN MILL, TAIREN. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vragen van den heer K. Ier Laan betreffende het indienen van een wetsontwerp tot herziening van de pen sioenen en gagememtem, toegekend aan gewezen militairen beneden den rang van otlider van het Ned.-Indische le ger vóór 1 Jan. 1920, antwoordde de Minister van Koloniën, dat het in Den 1921 door hem ter zake met den G.-G. geopend overleg nog niet js geëindigd. De Minister heeft de uit lndië over de verbetering der vroegere pensioenen ontvangen adviezen met voordacht la ten rusten, omdat hjjj kon verwachten, dat de zaak ook in die Kamer zou worden aangeroerd. Uit hetgeen hjj in bedoelde verga dering verder heeft opgemerkt moge blijken, dat hij sympathiek staat tegen over het denkbeeld van hulpbetoon binnen de grenzen van het noodige en redelijke aan de in vroegere jaren gepensionneerde en gegageerda militai ren toegekende uitkeeringen daartoe aanleiding kan geven. Op die basis los dus van eiken rechtsband tusschen de tegenwoordige militaire pensioenen heeft hij de zaak opnieuw telegrafisch bij den G.-G. aanhangig gemaakt Zoodra ter zake de vereischte overeenstemming is ver kregen, stelt hij zich voor bij euppic- toire begrooting de voor meerbedoel- de herziening noodige gelden aan te vragen. T ven zal zfln aanvaard en Het werft zal zijn hervat." DE LOONSVERLAGINGEN. Naai* we vernemen zullen a.s. Za terdag, indien de fabrieksarbeiders geen genoegen nemen met de pa- tTOonsvoarstellen, de arbeiders op de steenfabriek de Volharding te Ame- rongen ontslagen worden. Door de directie der N. V. OTa- cetïes Neerlandaises te Sas van Oent is aan de werklieden bij gemelde firma in diénst zijnde, aangezegd, dat m)et ingang van 28 April e.k,, een loonsverlaging van 20 p<Ct. zal worden ingevoerd. De Overijselsche Georganiseer de Veenarbeiders verwierpien het voor steï om de loonkwestiê door arbi trage op te lossen. i In een vergadering van leiders der coöperatieve aardappelmeelfabrie ken te Veendam is besloten voor 1922- 1928 met het personeel dier fabrieken ieder indlvidueele overeenkomsten aan te gaan. Onder modedeeling van dit besluit werd reeds in enkele fabrieken het per soneel aangezegd, dat het uurloon met 8 cent zal worden verlaagd. De werk nemers hebben thans een conferentie verzocht en opschorting verzocht van teekening van individueele contracten. De Christelijke werkgeversorgani satie in het landbouwbedrijf uit het Noordelijk Wester Kwartier hebben de moderne en Christelijke landarbeiders- bonden voorgesteld de loonen voor '22 tot 1928 met 15 pOt. te verlagen. De neutrale werkgeversbond wenscht geen overeenkomst te sluiten. DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF. Van de zijde der werkgeversorgani saties in de houtbedrijven wordt mede gedeeld, dat'zjj d.d. 11 April van de combinatie van werknemersorganisa ties in het houtbedrijf o.a. een schrij ven ontvingen, waarin gezegd wordt: Tot nog toe is, voor zoover wij we ten, nimmer erkend, dat het oirbaar zou zijn, dat eene van twee gelijkbe rechtigde partijen aan de andere voor waarden ging stellen voor eene te hou den bespreking. Onze combinatie meent dan ook, dat daarvoor geen en kele reden bestaat. Het ligt voor de hand, dat wanneer er een conferentie plaats heeft, elk der partijen al die punten naar voren kan brengen, waarvan de bespreking naar hare opvatting nuttig en noodig kan zijn, om een weg te vinden, welke tot oplossing van het conflict kan leiden. Wü stellen u dan ook voor een vrije bespreking te doen plaats vinden. Daarop is d.d. 18 April Het volgen de geantwoord: „In antwoord op uw geacHt schrij ven dato 11 dezer deelen wü u mede: dat u blikbaar onzen brief van 6 April j.l.- verkeerd hebt opgevat. Wü heb ben met dien brief niet anders bedoeld en herhalen die bedoeling bü dezen dan ons bereid te verklaren tot 'n zoogenaamde vrije bespreking over een nieuw collectief contract, waarbü onzerzijds de in onzen vorigen brief genoemde punten ter tafel zullen ge bracht worden. Uit den aard der zaak zal deze „vrije bespreking" slechts kunnen plaats vin den, nadat de gepubliceerde loonsver laging ook voor de stilgelegde bedrij- 1 Fee ft hij de Amsterdamsdfe polïfte aangifte gedaan dat zij1 tusschen den Dam en de St. Luciënsteeg uit Raar handfasciïje een portefeuille is kwijt geraakt met een inhoud van 66.200 frans en een credietbrief van 5000 fr. Te Vledderveen zijn eenige H.'A. Beide afgebrand. Met groote moeite Beeft men den brand beteugeld. Te Hoogeveen is de woning, be woond door A. Huisses tot den grond toe afgebrand. Niets werdge red, eenige koeien kwamen mede in de vlammen om. De molen aan den Noordelijk te Maassluis (een historisch' stuk) fs totaal uitgebrand. Het „U. D." vernam dat het ver trek van graaf Bentinek naar Bet buitenland het gevolg is van de hoo ge belastingen. De koopman, die te Losser werd earresteerd, in verband met den ►rand te zijnen huize ,s weeri' op vrije voeten gesteld. DOOR HET BREKEN VAN EEN STAALDRAAD. In de Liebergerdwarsstraat te Hil versum waren gisterochtend werk lieden bezig met het plaatsen van een ijzeren paai der electrisdhle ge leiding,. Door het brekten van den staaldraad, waarmede de paal door middel van een lier werd omhbogge- hiaaid, sloeg de zwengel van de lier miet groote kracht terug en trof drie werklieden. Een van hen kreeg zulk een fievdgen slag op het hbofd, dat Hij met een vreeselijke wonde bewus teloos ineen zakte. Hij werd naai- de R. K. Ziekenverpleging overgebracht, waar Hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in den middag over leed. De beide anderen bekwamen met-ernstige kneuzingen. EEN VRIEND VAN STAATSHOOF DEN. Op het bureau van de „Dei'FtscKe Clt" kwam een eenvoudig bejaard man, de Beer H. Blanken, van den Rotteidamschen weg, die vertelde, dat hij -den nieuwen koning yan Egypte bij 2ijn aanvaarding van de regeering een genikwensdh' had gezon den en aat hij nu van koning Fomt een dankbetuiging had ontvangen. Op een visitekaart-model stond in schrijf machineletters in de Nederlandsche taai'; „Wjj "dankten u yoor uwe goede wensdhen en Wij zuilen in onze gebeden niet vergeten. Folat R." Daaronder twee Egyptische stem pels. De Beer Blanken deelde mede, dat Hij een verzameling van wel 20 zulke dankbetuigingen had. De koning van itaiië haahem geschreven, dat zoo de heer Blanken ooit naar Italië zou reizen, Hij geen pas of andere forma liteiten zou behoeven, maar op dien briet ongehonderd zou kunnen reizen President Rosevelt zond hem een gouden ring. Pres. Kruger schreef hem tweemaal. Keizer Wilhelm zond Hem een foto. Een Congoleesch op perhoofd had een Nedenandsch' zen deling Het schrijven van den Delfte- naar raten vertalen en toen Het op perhoofd hem terugschreef, was er een vertaling van den CongoleescBen brief door den zendeling bij. De heer Blanken betreurt het, dat aan zijn verzameling ontbreekt een schrijven van Koningin Wilhelmina. Hoewel 63j ook H. AL meermalen heeft gclukgewenscht, hteeït htij nooit een dankbetuiging gekregen. BRAND TE ZWOLLE. Tengevolge van Het vallen van (von ken itiiit een locomotief, die zidHover het struikgewas verspreidden, ont stond er gisteren brand te Herfte— Veldhbek. Bijna 1 H.A. gewas werd vernield Oelukkig slaagde men er in, den brand met zand te blusschten. De eerste pias voltooide ÜgWal van h'et dag sanatorium was bijna een prooi der vlammen geworden. De brand woedde op 3 M. afstand yian Het gebouw. Een meisje te Zoutkamp slikte een fluitje in: mogelijk is Wet ook wel een k'amwieltje geweest. Toen 't ere begon te" braken is h'et ver voerd naar het Ziekenhuis te Gronin gen, waar het geopereerd is; doch men vond niets. Woensdagmiddag is het overleden. Nabij Heerde is de auto van den Keer P. uit Epe, waarin hij zelf ge zeten was met een monteur, in brand geraakt, waarbij 't benzine-reservoir in brand raakte. De auto is geheel vernield. s Geen persoonlijke ongelukken. Te Helmond is in de Lieve Vrouwe Kerk op li'eeterdaad betrapt de Duitsdiér K.,. terwijl hij bezig was de offerblokken te lichten. Men meent hiermede den dader te pakken te hebben van de verschillende in braken in den omfrek'. Een inwoonster van Coevorden WITTENBERG, 14 April. Een post vliegtuig is op de vaart^vain Berlijn naar Hamburg op 300 meter hoogte in brand' geraakt. De bestuurder bracfit Bet toestel tot landen, waarbü het over den kop sloeg en geheel verbrandde. De be stuurder kön zich' door afspringen redden. De 2e inzittende werd 'zwaar gewond. ROSS SMÏTH OVERLEDEN. Sir Ross Smith] die met goed ge volg den tocht Engeland—Australië per vliegtuig volbracht en van plan was rondom de wereld te vliegen, welke tocht hij 25 April a.s. zou aan vaarden, Heeft gisterochtend een on geluk gehad, tv aar bij hij om htet le ven is gekomen. Het ongeluk gebeurde op het vlieg veld te Brookland. Ajles liet zich goed aanzien. Het was goed weer en er stond een lichte Westen wind. Smith werd vergezeld door luitenant Bennet. Gedurende een kwartier vioog de machine uitstekend en werd niets bijzonders van htet vliegveld af waai genomen, doch' daarna begon het vliegtuig te draaien en te schomme len. Men scheen alle controle er over verloren te hebben. De machine plaat ste zich op haar kóp en stortte neer. Sir Ross Smith was onmiddellijk dood. Luitenant Bennet stierf twee minuten later. NUVERiLEIDSONDI-R W1JS, ENZ. Bij beschikking van den Min. .van Onderwijs enz. is bepaald, dat de commissie, belast met het afnemen van de examens ter wrkrijging van de akten van bekwaamheid tab het geven van nijverheidsonderwijs, ge merkt N. L t-m. N. V, N. IX Lm. N. XIV, N. b tm. N. p. en op ver schillende dier akten te verkrijgen aanteefceninge nzwomede von de exa mens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van M. O. in hand- en rechtlijnig teekenen (Ma), voor het jaar 1922 zitting zal houden te 's-Gravenhage. Tot lid zijn on. benoemd: de heer P. EL Brutus- mann, Leeraar aan da amb. school en de Heer A. A. de Groot, waarn. dór. ambachtsschool en nijverheids- avondschool, beiden te Alkmaar. „HET HOLLANDSCHE HEIDEN KIND NAAR JEZUS' HEILIG HART" Men heeft mü zoo vaak inlichtingen gevraagd omtrent het Catechumenaats werk, dat ik eindeRjk gezorgd heb, al ler verlangens te bevredigen. Mijne vrienden en medewerksters hebben een boekje laten drukken dat door verschil lende vrienden en helpsters aan dit werk is samengesteld onder den titel die boven dit stukje is geschreven, een mooi geïllustreerd boekje wan S2.blz. voor 15 centen dat dus iedereen krij gen kan, en waar alles keurig in staat. Alleen wfjt de inleiding wat erg veel aan mü, maar de medewerksters zelf doen hei hem natuurlijk. Wat had ik vermocht zonder haar? De boekjes kunnen worden aange vraagd aan het hieronder aangegeven adres, vanwaar ieder gewenscht aantal franco wordt verzonden. Jac. van GINNEKEN S. J. Den Haag, Elandstraat 126. DE MOORD TE BEERTA. Te Winschoten diende voor de ar- rondissements-rechtbank de zaak te gen den 35-jarigen veldarbeider Jan Oosfland, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Winschoten. De beklaagde staat terecht terzake dat Bü op of omstreeks 17 Februari j.L Freerk Woltjer, landarbeider te Beerta opzettelijk van het leven heeft beroofd. Daartoe heeft beid. Woitjer opzettelijk gewelddadig met een zwaar stuk ijzer met een spitse haak vormige pin aan het uiteinde daar van, althans met een zwaar en hard voorwerp eenige Heftige slagen toe gebracht op zijn Hoofd. Woltjer kreeg dientengevolge een schedel- en her- senverwondina, wadraan hij kórt daar op is oveneden. In deze zaak zijn elf getuigen ge- dagvaaid. Het openbaar Ministerie waarge nomen door Mr. E. H. D. Schutte, achtte den doodslag bewezen en eischte VIJFTIEN JAAR GEVAN GENiSSTRAF voor dezen beklaagde, die geen greintje medegevoel toonde. De verdediger Mr. D. H, Bosch, Uitspraak Woensdag 26 April". KWADE DRONK. Op Koninginnedag 1921 kwamen twee broeders uit Anna Paulowna een landbouwer en een Opperman 's nachts, tegen het sluiten der café's in botsing met den 22-jarigen land arbeider "I. de Ridder, dien zij Ieder met kracht m de keel of den hals kne pen, tengevolge waarvan De Ridder het benauwd kreeg, het bloed op zijn lippen kwam en Zijh oogen-uit puilden. Gelukkig wisten opdagende politiebeambten den bedreigde te ont zetten, zoodat de verstikkingsdood voorkomen werd. Heel lang zou de hulp echter niet Rebben moeten uit blijven. Wegens dit feit hebben de beide broeders van wie de een president der feestcommissie was voor de Rechtbank te Alkmaar terechtgestaan, beklaagd van poging tot doodslag1, subsidiair poging tot zware mishan deling subsidiair mishandeling. D< Rechtbank op 6 Dec. 1.1. uitspraak doende, verklaarde de beklaagden schuldig aan mishandeling en" ver oordeelde ieder tot drie maanden ge vangenisstraf. vonnis waarvan het O M. in hooger beroep kwam. Bekiaagdën beweerden dronken ti zijn geweest. Volgens de politie-be- ambten zijn ze heel bes te. menschen, maar zijn ze, als ze dronken zijn, gevaarlijk, tengevolge van den kwa den dronk, dien zij er op na hou den. De aanval op De Ridder ge schiedde zonder de minste aanleiding De advocaat-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten zeide in zijn requisitoir, dat het O. M. bij de Rechtbank te Alkmaar iu over leg met hem appèl heeft aangetee- kend. Hij acht poging tot zware mis handeling aanwezig. Het opeet was gericht om den man een ernstig leed toe te brengen hetgeen volgt uit den ernst, den duur en de kracht van den greep. Eisch tegen ieder acht maanden gevangenisstraf. Mr. De Groot uit Alkmaar de ver dediger, pleitte oplegging van voor waardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 27 April a.s. DOODSLAG, DESERTIE EN DIEF STAL'. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed ui hooger beroep uit- spa-aide in de strafzaak tegen A. J. de S., oud 24 jaren, geboren té Sehoondijke, zee-milicien-matroos, thans gedetineerd te Utrecht, die in eeisten aanleg door den Krijgsraad te Willemsoord was veroordeeld tot drie maanden militaire gevangenis straf, zestien jaren gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand, ter zake, dait hij lo. in den morgen van 11 Februari 1918 aan boord van Hr. Ms. „van Galen" te Heilevoetspiis een paar schoenen heeft weggenomen ten nadeele van zijn kameraad L. V. en een plijjakker ten nadeele van zijn kameraad L. D,; 2o. op 3 Maart 1918 van boord van Hr. Ms. Wachtschip te Heilevoet- sluis is gedeserteerd, gevolgd door arrestatie door de politie te Alkmaar opi 27 April 1918; 3o. in den avond van 26 April 1918 te Beemster in de woning- van H. Zijp heeft ingebroken en betrapt wordende -door de ech't- genoote van Zijp voornoemd, dezt vrouw met een bijl heeft neergesla gen en vervolgens eenige messteken heeft toegebracht, tengevolge waar van zij onmiddellijk daarna is over leden; 4o. in de woning van genoem den Zijp heelt weggenomen een' be drag aan geid en gepoogd heeft de brandkast te forceeren. Het Hof oordeelde de opgelegd* stialien, alle omstandigheden in aan merking genomen op zichzelve wel in goede verhouding te staan tot den ernst der feiten; dat evenwel nu bekl. van 3 Februari 1919 tot 8 Februari 1922 wegens door het Hor eiaste deskundige onderzoeken naai e verstand-eiijke vermogens van bekl in verband met diens geestelijken toestand, onafgebroken in verschillen de krankzinnigengestichten en -inrich tingen is opgenomen geweest, het hot hierin aanleiding vindt om den duur der opgelegde gevangenisstraf met drie jaren te verminderen. De strat van zestien jaren gevange nisstraf werd nu verminderd tot der tien jaren, terwijl het voorarrest ir mindering werd gebracht van 27 Apni 1918 tot 3 Februari 1919 en sedn 8 Februari 1922, met instandhouding overigens van het vonnis. Raadsvrouw was Mej. Mr. Simons, KAASCIONIROLE STATION NOORD-HOLLAND. Wij ontLeenen aan het verslag ovex 1921 het navolgende Op 1 Januari 1921 was het Icden- aaniaL groot 213, namelijk 41 kaas- en boterfa-brieiken, 47 kaasfabrieken en 122 zelfkazende boeren, 281 nieu we leden traden toe, zijnde: 5 kaas- en boiterfabrieken, 6 kaasfabrieken en 270 zelfkaasnde boeren. Bedankt werd door 11 leden (1 kaasfabriek wegens liquidatie en 10 zeti'kazendc boeren). In '1921 ia in totaal bereid 13.747,838 K.G. gecontroleerde kaas. Hiervan was 96.2 pOt. 40 plus kaas 3.13 püt. 30 plus kaas, 0.62 pOt, 20 plus kaas en 0.05 pöt. vol vette kaas. In 1921 is de kwaliteiit van da Rijkskaasmerkea ongetwijfeld yerbo tord; er kwamen veel minder klach ten ovor de merkten in dan in voor- tsu aui-u-gaande jaar. Gooomstatoerd kan wor- refereerde"Itidf aan"kcY'oor'deei'^dër I don, dat do Vereeniging' ffet Kaaa- rechtbank.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2