iwerk azijn, lad. IJ. Noord-Hollandsh Dagblad TWEEDE BLAD Kerk en Sshool. )t van Pindas :maar, maar. BINNENLAND KUNST EN KENNIS Provinciaal Nieuws vaird©, •en ni@i looze- en Vrijdag 14 April 1922. eerde TEIT.' ffe PvG: >1* CENTRAAL BESTUUR DER K.S.A. Dezer dagen vergaderde te 's-Gravenhage het Centraal Be stuur der K. S. A. in Nederland, onder presidium van Prof. L. van Aken. De voorzitter geeft een kort ré sumé van de onderhandelingen weike gevoerd zijn over aanslui ting bii de K. S. A. met de Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. Thans is van deze Federatie 'n schrijven ingekomen waarin wondt bericht dat aan de Diocesane R. K. Vrouwenbonden de bes'issing omtrent deze aange legenheid is overgelatin. Voorts was vanwege de Veree- niging van directeuren en leera ren bii het Nijverheidsonderwijs 'n verzoek tot aansluiting bij de K. S. A. ingekomen, waarop geant woord is, dat zij binnnen zeer af- zienbaren tijd de gelegenheid zul len hebben om op de voor hen geëigende wijze aan te sluiten. Voor hongerend Rusland is reeds ongeveer f131.000 ingeza meld door het Cent-aal Bureau. De Voorzitter deelde mede dat het Dagelijksch Bestuur ter ge legenheid van Prof. Aengeneni's zilveren priesterfeest naar War mond is geweest. Hij huldigt den Hoogeerw. Adviseur en schetst in rake trekken diens zeer groote verdiens .en en onvermoeide werk kracht voor de K. S. A. Hij noemt Prof. Acngenent het kompas, waar jp heel de Katholieke Sociale be weging zeker heeft gevaren en dankt hem voor al hetgeen voor de K. S. A. werd verricht. Prof. Aengenent zegt ten zeerste dankbaar te zijn voor deze harte- 'ijke woorden. Onder de vele on dubbelzinnige blijken van belang stelling," welke hij mocht onder vinden, waren die van de K.S.A. mede van de aangenaamste. Zijn meeste arbeid buiten het seminarie was inderdaad gewijd aan de K. S. A„ wijl hij er van overtuigd is, dat wij er zonder een bloeiende K. S. A. niet komen. Een eenheids- band moe: bes.aan om onze So da e organisa,.es, cue immers alle hun eigen oe.angen hebben, wel ke een.gszins uiteen Immiu.ii loo- pen. Dfis 7ïïn leven<urieaa. ge weest en za' het steens blijven. het vershag oer öste ooctale week zal dezer dagen verschijnen. Up voorstel van iiet Dagelijksch •Bestuur werd besloten om aan Mgr. B. A. de Wit te Utrecnt, un eiaenteiijkneid voor diens belang rijke verdiensten voor de K. S. A. het beschermheerscnap aan te bie den. i-unt 2 der agenda: Stand der reorganisatie. Medegedeeld werd dat er nog niet veel voortgang is geweest sedert Prof. Aenge- nents inleiding op de jongste Uen.rale Raadsvergadering. Voorts werd ter vergadering me dedee.ing gedaan, dat de Bond van R. K. Openbare Leeszalen en boekerijen besloot om toe te tre den tot de K. S. A. Vervo.gens was aan de orde de i kir acht der contributie door de organisaties, waarbij de financieelc verplichtingen der verschillende na tionale organisaties tegenover de K.S.A. breedvoerig werden be sproken. Naar aanleiding van de opkomst ter jongste Centrale Raadsverga dering werd door het bestuur er op gewezen, dat aldaar 26 organi saties waren vertegenwoordigd, terwijl er 7 afwezig waren geble ven zonder kennisgeving. Hoewel de Centrale Raad der K.S.A. in Nederland bestaat uit de volledige besturen der organisaties, dwz ongeveer 210 personen waren ér 169 leden van den C. R. niet ter vergadering. De aanwezige be stuursleden werden dringend ver zocht deze aangelegenheid in hun besturen uiteen te zetten en hen te mstrueeren. Ten slotte kwam ter tafel de vraag of de K. S. A. ook in dit een Sociale .Week zal houden. Het U- D. wilde hieromtrent de mee buig hooren van het C.B; Men be sloot om de 9de Sociale Week te uoen plaats hebben in September 9' October 1922 en achtte gezien ue tijdsomstandigheden en de ge meenteraadsverkiezingen in 1923, net onderwerp „Gemeentepolitiek" zeer geschikt. Derhalve werd aan net Dag. opdracht gegeven om 'n ^nema te ontwerpen, opdat het Plan hjdig zal kunnen worden voor oeretd. Bij de organisatie der 8ste oociale Week bleek de tijd van ^bereiding tekort te zijn ge- fff; Pe plaats, waar zii zal wor den gouden, zal pog ju ader wor- ,öen fiverwogen. - i BOEK EN BLAD „DE DRIE TALEN", spraak kunst voor het Fransen, het Duitsch, en 't Engelsch, door K. HART Szn., leeraar in de mo'erne talen te Alkmaar. Uitgave: N.V. Erven P. Noorahoff, Groningen. Onze stadgenoot, de heer K. Hart Szn., heeft door de samen stelling van bovengenoemde spraakkunsten (Fransen, Duitsch en Engelsch) een daad gesteld, welke bij genoegzaam algemeene belangstelling zeer belangrijk kan worden voor 't onderwijs in de ge noemde moderne talen. 't Is watfr (iedere leerling kan er van meespreken!), wat de heer Hart in ziin voorbericht tot deze uitgaven zegt: „Het onderwijs in de moderne talen is in den regel in drie ver schillende handen en dit feit spie gelt zich af in de verscheidenheid der leerboeken, die aan onze on derwijsinrichtingen gebruikt wor den. Hoeveelheid leerstof, volg orde der onderdeden, wiize van behandeling, het is al verschil lend". Welk een verwarringwekkende verscheidenheid bestaat er niet op dit gebied! Men leert Fransch volgens Du bois of Steenberghe, men leert Duitsch volgens Verwen men leert Engelsch vo'gens Günther, enz. enz., en maar al te weinig is daarbij steeds bedacht, hoeveel er door die verscheidenheid van leer methodes van den leerling méér gevergd werd dan noodig was. De heer Hart heeft ingezien, dat er meer éénheid moest komen. „Ik heb daarom" aldus schrijft de heer Hart verder in ziin voor bericht „reeds sedert eenige ja ren gemeend, misschien nuttig werk te kunnen verrichten door te 'rachten op dit gebied meer een heid te brengen. De vele moeilijk heden, aan de uitvoering van dit denkbeeld verbonden, en de onze kerheid van het succes weerhiel den mii echter. Maar nu ik weder eenige jaren meer practijk in het lesgeven heb en vooral, nu aan mijn eerste werk (Ubersichtliche Darstelhing der deutschen Gram- ma ik) zulk een gunstige ontvangst is ten deel gevallen, waag ik het ook met deze boekjes voor het voetlicht te treden." Wij mogen onzen stadgenoot fe- liciteeren met de onderneming van zijn waagstuk, vooral nu hij de onderneming zoo flink opzettè. Volgt men in onderwijsinrichtin gen de methode-Hart voor alle drie de moderne talen, dan zal er ook op het gebied van dit ouder wijs een „economisch" voordeel te behalen zijneen besparing van elders onnoodig verspilde geeste lijke energie qnder de leerlingen. Ook schoolvrije jongens en mets ies, ook ouderen, die in de spraak kunst niet zoo heel sterk meer ziin, zullen deze werkjes met succes kunnen gebruiken. Aanbevolen! L. S. „BOEKENSCHOUW". „Boekenschouw" van 15 Maart bevat een studie over de kath. Duitsche schrijfster „Ilse von Stach" door Hein Hoeben, een bespreking v. meisjesboeken (van Felice Jèhu) door Marie P., „Vlugmaren" door Flanor, ..Tegen stellingen" door de redactie, en verder de rubrieken „Wat ande ren schrijven", „Nieuwe Letteren" „De iaatste lichting" en „Corres pondentie." „HET ONTWAKEN VAN EEN WERELDDEEL". Door Father Thd. WL Le- feber. Uitgave: St. Joseph's Mis siehuis, Roosendaal. Uit belangwekkend stuk Missie-li teratuur, waarvoor de ZeerEerw. Father Henry Raytnakers C. J. C. M. Scheut, oud-missionaris van Chi na en de Philippijnen, een opwek kende inleiding schreef biedt ons geiegenheid, ons een inzicht te ver werven in de missie-actie in Japan, in China, in Hindoestan en op de Philippijnen. Het leert ons in onderhoudend be toog en met wèl gedocumenteerde bescheiden, hoe een ontzaglijk-groot weieiddeel (Azië) bezig is te ontwa ken uit onwetendheid en bijgeloot tot licht, tot geloof, tot Christendom. Za, de ontwaking, welke niet al- >c™ in positief-religieuzen, in CJfris- telijken zin, doch tevens ook op maat schappelijk gebied in Azië aan het gebeuren is, zich blijven voltrekken en wel in dién geest, dat Azië indien het eenmaal noodig is het verworden Europa heilzame hulp bie den kan? Het ligt de schrijver zegt liet terecht ten deele aan ons. Mogen wij door krachtige Missie actie toonen, de teekenen der tijden te verstaan. L'. S. desrdag a.s. Üe Ourapaoech© Missile vei i Laten en met den Hoogeerw. Pater Vicaris naar Trinidad vertrekken om den HoUaudsctosn Paters, die daar in de Iersoh© Missie be hulpmam zijn, een bezoek te brengen. Pater Provinciaal hoéft de geheele Missie van Curasao bezocht en kent die nu uit persoonlijke waarneming Van hart» hopen wij, dat Z.H.E.W. de beste indrukken mee naar Hol land neemt en als vmeht zijner vi sitatie ons spoedig weer van de aoo hoognoothge nieuwe krachten zal voorzien. Er valt op Curasao en de eilan den nog zoo v©el te doen voor de Paters Missionarissen. De oogst ziet wit, maar de werkers zijd weinig. HET MONTESSORI-ONDERWIJS. Het oud gemeenteraadslid van Am sterdam El aas de Vries, lid van den Ondierwijsraad, zal Zaterdag a.s. naar Rome vertrekken, ten einde de toe passing van het Montessori-beginsel bij het Lager en Vborfgeziet Onder wijs te bostudgeren. li DE MISjSIE IN CURACAO Die „Amigo© di Curasao" van' Maart schrijft: i De Hpiogeerw. Egter Provinciaal 'Mag. B, jD;. v:an Breda O. P. zal Dpoi- OBDAM. OBDAM. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 12 April te 3 uur. Afwezig de heer Ursem. Voorzitter en eScretaris ia Burge meester Dekker. Na opening volgt lezing en vaststel» ling der notulen. Medegedeeld wordt, dat is ingeko men een verslag van het vervolgonder wijs over den afgeloopen wintercurus. De cursus is aangevangen met 14 leer lingen; willekeurig verzuim is bijna, niet gepleegd. Het j aarverslag van de Gezond heidscommissie wordt den raadsleden ler lezing aangeboden. Goedgekeurd is terugontvangen de verordening op de schoodgeldheffing. De Voorzitter deelt mede, dat de nooduitkeering van het Rijk over 1921 bedraagt f243.66. Naar aanleiding van de wijziging van art. 66 der gemeentewet hebben B. en W. den heer Biersteker tot waarnC' mend burgemeester benoemd. Ged. Slaten zonden bericht van goed keuring op het besluit tot levering van electrisohen stroom door de gemeente Spanbroek aan in Spierdijk gelegen panden, r essorteerende onder Obdam. Goedgekeurd "zijn de diverse belas tingverordeningen, zooals deze door den Raad waren vastgesteld. Op een schrijven van den Bond van Ned. Gemeenten, houdende verzoek één of meer aandeelen te nemen, wordt afwijzend beschikt. Ingekomen is verder een vrij uitvoe ring verslag over de malariabestrijding, dat na lezing ter zijde wordt gelegd. Wij stippen hieruit aan, dat veehouders gedurende den zomer eenige dagen een sproeier met lysol in bruikleen zullen mogen ontvangen. Door vertrek van den heer A. Hoo rnen is tot onderbrandmeester benoemd de heer J. Hoedjes. Ingekomen is nog de rekening van do Gezondheidscommissie op een be drag van f 1882 85Va, met een saldo ad f3S8.57yB. Het percentage van de plaatselijke belasting wordt op voorat el van B. en W. bepaald op één percent Vaststelling verlof veldarbeid school gaande kinderen. De Voorzitter deelt mede, dat door wijziging in de Onderwijswet, en*, de Raad voortaan moet vaststellen inwelk tijdvak het verlof kan worden gegeven. De Voorzitter heeft zich vooraf in verbinding gesteld met het hoofd der school en met den inspecteur eai stelt nu namens B, en W. voor den ver loftijd (hoogstens 14 dagen) te laten vallen tusschen 23 Juni en 27 Juli. De heer Henselmana acht den plan- lenzetterstijd beter geschikt. Waai- de heeren het hjer niet over eens kunnen worden, wordt besloten het dit jaar zoo eens te probeeren. Wordt vastgesteld het huishoudelijk reglement voor de commissie tot we ring van schoolverzuim. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur, aanwijzende aan ontvangsten i' 6638.87V2, aan uitgaven f 4082.97 en Uilig saldo f2555 90l/j, wordt goedge keurd. Do heer CL Helder (per. aftr.) wordt met algemeene stemmen tol lid van het Burgerl. Armbestuur herkozen. Benoeming stembureaiux. Wijk A (Gemeentehuis): Voorzitter: Burgem. Dekker (ambis halve). Leden: J, Munster en Hen- setmans. Plaatsvervangers: Tb. Mul en p. Ursem. Wijk B. (School Spierdijk) Voorzitter: P. Biersteker. Leden: Buis en J. Harp. Plaatsvervangers: H. Bakkér en P. Groot. Bij de k'asveiificatie gem.-ontvan- •ger is alles in orde bevonden. Kas saldo was f 8159.85. Ingekomen is een adres van de heeren Bonenlëamp c.s., houdende ver zoek, wijziging te brengen in de h'ooge vaste kosten en stroomprijs voor krachtverbruik van het G.E.B. Momenteel zijn de vaste kosten voor meterfmur 2 per maand en de stroomprijs is 25 cent. De Voorzitter is met adressanten van meening, dat dit wat hoog is en dat bij verlaging der kosten meer dere aansluitngen zullen volgen. Namens B. en W, wordt voorge steld met ingang van 1 April de meterhiuur terug te brengen tot f 1 per maand en den stroomprijs. op 15 cent. Zonder hoofdelijke' stemming aan genomen j 1 Een ooete van t 25 wordt gesteld voor het draaien in de Uclfturen. De 'Voorzitter deelt hierop mede, dat bet sdiattingsrapport grond bij zondere school aanwees 1770 M2. ad t 5000.—. De door hét Kerkbestuur ingediende teekening gaf B. en W. aanleiding hét terrein eens op te me ten en toen is gebleken dat slechts 1445 M2. geleverd waren, zoodat bet bedrag komt op f 4080.60.. De Raad heeft tegen wijziging geen bezwaar. RONDVRAAG. De beer Buis brengt een klacht uit over bet looppaadje vanaf zijn buis tot aan het eind der gemeente met de daarnaast gelegen diepe goot. Dit wordt hinderlijk bij1 het uitwij ken van rijtuigen, enz. De Voorzitter zegt toe, de zaak te onderzoeken en verkrijgt mach tiging om zoo noodig de zaak op de meest economische wijze te doen verhelpen. De heer Bakkér wijst op den onge zonden en vullen toestand van de sloot achter C. Haas. Zou de ge- zondsheidscommissie Eer niet eens kunnen ingrijpen? Ook hier zal worden onderzocht Koeh et best verbetering kan worden aangebi'adft, hóewei Voorz. zich van hét werken der Gezondiïeidscommis- missie, in deze weinig voorsteld. Volgt sluiting. BOVENKARSPEEL BOVENKARSPEL. Burgerwacht. Het bestuur der Burgerwacht besloot dit jaar de vooqaarssdiietwedstrijd voor de leden te doen plaats hébben in de maand Mei De kenniswedstrijd zal dan vervallen. HOOGKARSPEL. HOOGKARSPEL. Schietwedstrijd. Op 10 April werd in de „Landbouw" een schietwedstrijd gehouden onder de leden van de Burgerwacht, waar aan 24 personen deelnamen. Élk los te 10 schoten. Er werd flink gesdhó ten. De uitslag was als volgt: Q de Haan (buiten mededinging) 95 punten; N. Rentenier, 94 p.; L. Kors, 92 p. J. Appélman, 91 p. W. Smit, 91 pt; J. Kuiper, 90 p. E. Bak ker, 87 p. J. Reus 87 p. N. Haring, 85 p. Jac. Out Az., 84 p*. J. "Over man, 83 p. F. Lichthart, 83 p. F. Ren tenier, 83 pi. J. v. Leeuwen, 81 p. F. Dekkers, 77 p.; Jp Meester, 75 p. K. Degeüng, 74 p.; O. Besseling, 74 pt J. v. Zwol, 69 p. KL de Boer, 69 p. Jan Smit, 62 p. J. v. Ophém, 61 p. J- Boots, 56 p. en TJi. Deem ster, 46 punten. Met een toepasselijk woord reikte de Voorzitter, de Keer H. Cortie de behaalde prijzen aan de prijswinnaars de fteeren N. Rentenier, L. Kors, J. Appeiman en W, Smit uit De Boerenleenbank ffleld Baar 10e algemeene vergadering. Bij af wezigheid van den Directeur werd de bijeenkomst geleid door den Vioe- Voorzitter G. Stam. Van de 82 leden waren er 50 opgekomen. De afwe zigen waren met of zonder kennisge ving absent. Ingelegd in 1921 aan spaargelden met bijgeschreven rente f 61565.29. Teruggehaald in 1921 f 64188.68. Aan 't eina van 't boekjaar stonden nog aan spaargeld f 44634.04. In den loop van 1921 zijn aan voorschotten ver leend f 2240, terugbetaald f 12510. Aan hét eind van het dienstjaar stond nog aan voorschotten uit f 37315. Bij t begin van 1921 stond de Bank bij de Centrale in schuld v. f9438.12. Eind des jaars was de Bank schuldig f 6475.21. Van leden en corporaties was in ioopende rekening te vorderen f 7936.70. De winst was f 359.68, waardoor de reserve steeg tot f 1017.45. De heeren P. Stapel en J. Visser werden herkozen als Voorzitter van hlet bestuur en lid van den R. v. T De heer P. Hylkema werd als kassier Herbenoemd. Zijn salaris werd ge bracht op f 350. De héeren K. Schlmu- man en G. Stapel werden aangewezen als commissie tot Wet nazien der re kening en de héeren V. Schermer en C. Groet als plaatsvervangende be stuursleden. OUDE NIEDORP. OUDE NIEDORP. Raadsvergadering- Aanwezig alle leden. Na opening lezing en goedkeuring der notulen. Mededeelingen: a. Dat bij de laatstgehouden kas- verifioatie de boeken van den gem.- ontvanger in orde zijn bevonden, met een bedrag aan kasgeld van f 3992.97y2. b. Dal het raadsbesluit d.d. 3 Maarl j.L tot verkoop van Grootboekinschrij- vingen goedgekeurd is terug ontvangen van. H.H. Ged. Staten. 0. Dat deze gemeente over liet dienst jaar 1921 een nooduitkeering is toe gekend groot f 1700,02yj. Ingekomen is o. a.: 1. EeDige circulaires van den Bond van. Ned. Gemeenten, vergezeld van een verzoek om aandeelen in voornoem den bond te willen nemen. B. en W. stellen voor geen aandeel te nemen, wait wordt goedgekeurd. 2. Een sohrijven van den heer And. Boekei te 't Veld, bouwkundige dezer gemeente, vermeldende benevens bestek en teekeningeu der vier te bou wen woningen -Verlaat, dat bij nader inzien het nier uogelijk is de schuur tjes achter de woningen tegen dezelve te plaatsen. Daar naast dat het ge- wenschl is de woningen 10 c.M. lan ger te maken,, waardoor de begrooting met f200 wordt verhoogd. B. en \Y. stellen voor deze wijzi ging en verhoogiug goed te keuren. 3. Van den heer A, Bijwaard te Kampen een schrijven, dat liij geen gebruik zal maken van lipt aanbod dec gemeente om etin noodwoning te plaatsen op eemeenteterroin. £>e be trokken huunler J. Ouderoon is reeds hiermee in kennis gesteld. De Voorzitter zegt, dat hij heeft ver nomen, dal de heer Bijwaard van plan is thans een noodwoning te bouwen in Kampen, maar lyervoer js nog geen toestemming gevraagd. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 4. Verslag Gezondheidscommissie te Hoorn wordt evene»-» voor kennis geving aangenomen. 5. Een adres van de ambachtslieden van 't Veld. Oude Niedorp en Zjjde- wind, o m het raadsbesluit d.d. 3 Maart j.l. tn te trekken en den bouw der wo ning te Verlaat niet publiek, doch al leen onder de burgers der gemeente aan te besteden. De Voorzitter stelt voor hierover jn comité te beraadslagen, wat wordt goedgevonden. Na een half uur wordt de open bare vergadering heropend. Het voorstel van B. en W. luidt: intrekking van het raadsbesluit 3 Maart teneinde de aanbesteding binnen de gemeente te kunnen houden en ook zoo mogelijk in 't vervolg alle ge- meentewerken aan de burgers te geven. Wethouder Tromp brengt den Raad een woord van dank voor dit royaal besluit 0. Rapport van het P. E N. over evenlueele electrifioatie. B. en W. stellen voor eerst een onderzoek in te stellen, naar de deel name Uit' een en ander bleek, dat samen werking met Heerhugowaard en Ha- renkarspel in de toekomst voordeel zal brengen, wat betreft het gezamenlijk gebruik der trnnsformatiehuizen. De kosten van het rapport beloopen f250. De Voorzitter zegt, dat het vobr deze gemeente noodzakelijk zal zijn zich te bepalen bij het liöhtpnnten- stelsel. De kosten worden als volgt: 1 lichtpunt f16, 2e f24, 3 1 26, 4 f28. 5 f30, 6 f 3^ 7 f34 en 8 lichtpunten f35 per jaar, daarnaast per maand meterhuur en f0.25 per Kilowatt. De kosten zijn berekend bij een deelname viaa 140 perceelen en wel voor de geheele gemeente. Voor de straatverlichting zullen noo dig zjjn 36 lantaarns, 14 voor Oude Niedorp en 22 voor 't Veld en Zijde wind. Volgen» het rapport waren deze kosten beraamd op f55 per lantaarn en per jaar. De kosten van aanleg geven in de begrootjng aan f25.690 en f13.300, in totaal 138.99a De heer Over informeer! naar finan- cieele risico. De Voorzitter deelt mede, dat het wei een gemeentebedrijf is, doch de financiën zijn afgescheiden van die der gemeente. Het bedrijf moet zjch zelf bedruipen. Wet betreft, de straatver lichting, wfl spr.. niet ónder stoelen of banken schuiven, want dit valt ver bekend tegen: de kosten zijn extra hoog. De kasfejn voor een deel der ge meente zijn In vergelijking bij die voor de geheele gemeente ook tamelijk hoog. De heer Tromp kan uit de cijfers in het rapport genoemd oondudeei-en, dat deze in vergelijking bij 'die van andere gemeenten overeen komen. Al leen de Kilowatt-prijs zou, volgens spr., in andere gemeenten lager zijn gesteld. Voorts js het spr. niet duidelijk, dat het voor een deel der gemeente zoo veel duurder zal uitkomen dan voor de geheele gemeente. Volgens de be grooting der geheele gemeente zal het bedrijf oen winst maken van f300. De begrooting alleen voor het Noord, deel der gemeente geeft daarentegen een winstcijfer aan van. f 1000; aus deze vergelijking gaat niet op. De Voorzitter wil, alvorens een be sluit te nemen, de menschem afvra gen wie wil aansluiten. De heer Bakker acht het wat streng om direct te laten teekenen op ge zegeld papier. Dit is z,L nog vroeg tijdig genoeg wanneer het maar ge beurt voor de behandeling in den Raad. De heer Tromp zou eerst bij de bewoners van het Zuiddeel der ge meente willen rondgaan. Dezen moeten dan loch den doorslag geven of het plan voor de geheele gemeente of wel voor een gedeelte zal worden uitge voerd. Daarbij koestert Bpr. de ver wachting, dat door samenwerking met het Bedrijf te Harenkarspel de Kiio- wattprijs zal verlaagd kunnen worden. De Voorzitter merkt op, dat dit laat ste nog lang niet zeker is. Daar mag men nog niets voor rekenen. Benevens oppert spr. het bezwaar van de enorm hijge kosten der straatverlichting. Na nog eenige besprekingen, waar bij wederom duidelijk werd gezegd, dat Oude Niedorp Zuid zjch niet kan in laten met electrisoh, omdat hel zich heeft verkocht aan de gasfabriek te WinkelN. Niedorp, volgde stemming oim1 het idee straat verlichting aan te houden of oun er geheel van af te zien. Dit laatste wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Tromp, aangenomen. Voorts besloot de Raad om by de burgers rond te gaan, wie wenscht aan te sluiten. In verband met de opheffing van de openbare school te Zijdewind stelt de meerderheid van B. en W. voor een daartoe geschikte kamer in de woning van den heer J. Quax te Zij dewind aan te wijzen, welke dan tegen een vergoeding van f5 voor elke ver kiezing beschikbaar is. De minderheid (Welh. Bakker) kwam het kantoor van den ge in.-ontvanger gewenscht voor. Geruimen tijd wordt hierover gere detwist, waarbij door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het stemlokaal, 1 niet mag gevestigd worden in een ver. gunning. Ook kon de Raad niet goed keuren de stemming te houden in eei verlofzaak. Besloten wordt met 6 legen 1 stem die van den heer Tromp, om het stem bureau in district II te vestigen ii het kantoor van den gemeente-ontvan ger, den heer F. O. Jong. Tot leden van het Stembureau dis trict I worden gekozen: Burgemeestei Nagelhout, ambtshalve voorzitter en de heeren Over én PI ulster, plaatsvervan gende leden de heeren M. Kooiman en P. Liefhebber. Tot leden van het Stembureau dis trict II de oudste Wethouder J. Bak ker als voorzitter en de heeren Tromp en Liglhart, plaatsvervangende leden de heeren Jb. Jong Jnz. en J. Wit. Benoeming eener Commissie tot we ring van schoolverzuim. Gekozen wor den de heeren H. Woutman, G. Lief hebber, P. Agenant, J. Wit en P. Ligt- liart. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op eèn bedrag van f 114, n.l. voor 76 honden. De heer Tromp geeft in overweging dit belastingsstelsel te wyzjgen en het voor Josloopende honden te brengen op f 5 en voor bedrijfshonden op f L Dit voorstel wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel van R. en W.. om van 5 tot 20 Juni a.s. de schoolkinderen verlof te verleenen voor veldarbeid. B, en W. stellen voor om voorloo- pig de Sluis te Verlaat op dezelfde wijze te verpachten, doch zoodra de wor mngbouw aldaar gereed is, sollicitanten op te roepen voor. een sluiswachter en de sluis met overeenstemming van de gemeente Nieuwe Niedorp te verpach ten voor f50 per jaar met vrij wo nen. Alzoo besloten.. De Voorzitter heeft met teleurstel ling het raadsbesluit van Wjnkei ver nomen,, tot intrekking der verleende subsidie aan den heer Keetman, indier deze met zijn auto door het dorp Oude Niedorp gaat rijden. De Raad te Nieuwe Niedorp daarentegen keurt di» af. De Burgemeester vraagt de goed keuring van den Raad om alsnog te trachten deze autodienst te behouden. De heer Ligthart is er tegen, dat deze autodienst wordt gesteund met gemeentelijke subsidie Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 6 legen lsfemi die van den heer Ligthart. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1921, sluit met een ont vangst van f 2826.20yj en met een uit gaaf van l'2730.88ys, voordeelig saldo 186.32.. De rekening Protestantsche Arm- voogdij, dienst 1921, ontv. f6567.42, uitgaaf 15227,50, saldo fl340..08y,. De rekening Gezondheidscommissi» dienst 1921, ontvangsten fl882.85Vs, uitgaven f 1494.28, saldo r388..57ys. Bij de rondvraag klaagt de heet Pluister over het te snelle rijden vrat een vrachtauto, welke te Oude Nie dorp dagelijks de melk afhaalt. De Voorzitter zegt, dat de veldwach ter er den betsuurder alreeds op go wezen heeft. Spr.. belooft hierop te zullen toezien. De heer Pluister acht een vaart van 20 K.M., ^oor een zware vrachtauto te snel. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Het eerste jaar van den Tuinbouwcursus werd met de eindles gesloten, waaropi tegen woordig waren van hét bestuur der afd. v. d. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde: N. Groot, Voorzitter, Wi van Veen en J. Kort en de heer S. Bast ,van Hoorn in plaats van den Rijkstuinbouwoonsulent. De heeren R. Sasburg en J. H. Avis, leeraren, ontvingen een woord van dank, voor de wijze, waarop zij zich' van h;un taak kweten. In Juni zal een excursie gemaakt worden naar Hilversum, Bussum, en 's-Graveland en ook een bezoek gebracht worden aan de kweekerij van den Keer Avis te Midwoud. De federatie W.-Fnesland tot af schaffing van alcoholische dranken hSeid in „Ons Huis" haar huishoude lijke verg dering. Afwezig waren de aid. Hoogkarspei, Venhuizen, Lutje- btock, Zwaag, Twisk,» Medemblik en Abbekerk. In plaats van den heer Viam, die bedankte, werd als Voorzit ter gekozen de heer J. Saai te Zwaag Tot Vice-Voorzitter werd gekozen de heer Th. Roos te Enkhuizen, terwijl de Keer D. Kool te Andijk werd her benoemd tot secretaris. Pogingen zullen aangewend wor den om in samenwerking met de spoorweg géhéel-onthoudersvereeni- ging de drankreclames van de sta tions verwijderd te krijgen. OOSTHUIZEN. i OOSTHUIZEN. - De Boerenleen bank hield haar jaarvergadering. 48 leden waren aanwezig. De Ih'eeren M. Jongens en J. Zee werden herkozen als leden van der. R. v. T. De heeren D. Scheringa, P. Dekker en K. Laan werden be last met hét nazien der rékuiing. Aan spaargelden werd ontvangen f 131571.17; terugbet f 138510.66. Adn voorschotten gegeven f 53000, terugbetaald 28985, in Ioopende reke ning ontvangen f 426091.87, in Ioo pende rekening uitbetaald f 395456.71; de winst bedroeg, f 1259.82. De rente voor ^spaargelden werd bepaald op 4.5 pCt., voor voorschotten op 5.76 pCt. Het salaris van dden kassier werd bepaald op f 600. Benoemd. Tot leden der Gomt missie tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd de héeren J. Via- ser, L. A. de Vries, D. H. Seller, j. S. v. Annmets, E. Wias, J. Veetfc hot en tT. Mulder.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5