ONS BLAD Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 4M BUITENLAND. BINNENLAND dag 18 April 1922 14s Jaargang. 99 Brieven uit Frankrijk. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN. NQ. 451. ANDSCH DAGBLAD 93 Abonnementsprijs: er kwarftjgl voor Alkmaarf 2. 'oor bfit'tn Alkmaarf2 85 et Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voos uitbetaling per plaatsing f 0.60 ^an alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 400,-, f 2O0,100,-, f 60,-, f 35,-, f 15.J De eenheid der Katholieke Staatspartij- De eenheid van de Katholieke Staats- in Nederland is sedert lange fi-trefi de kracht geweest om in het poinTe1ie leven de Christelijke begin- sITêh meer en meer te doen doordrin- gen^ Jn die eenheid op staatkundig gebied, evenals op dat der religie, blij ven wij ons vertrouwen stellen on danks de donkere wolken, die zich aan den poijtieken hemel vertoonen. „En choc des opinions jajllit la vérilé", uit een botsing van meeningen treedt de waarheid voo den dag, en slechts enkelen zijn het die deze groote waar heid niet zullen bij ven inzien, dat even als in het verleden, ook in de toe komst, al moet het offers van den eigen wil kosten, die eenheid noodig ij in het belang van Kerk en van Staat. In dit verband is het van beteekenis te zien, hoe ieder land zijn eigen eiscben heeft; wat voor het eene proefondervindelijk goed is gebleken, voor het andere een gevaar zou kun nen opleveren Zijn wij het derhalve er over eens dat voor Nederland een Katholieke Staatspartij, evenals o. a. in Indië en Duitschland van het hoogste gewicht is, om naast d% politieke ook de godsdienstige beginselen te dienen, voor Frankrijk geldt een geiieel daar van afwijkende meenina. De Bisschop van Arras, Mgr. Julien, heeft zijn ziens wijze hieromtrent doen kennen in een herderlijk schrijven van recenten da tum en zjjn opvatting wordt gedeeld door geheel de hoogere geestelijkheid van Frankrijk. Begrijpelijker wijze heeft deze brief zeer de aandacht getrokken en lijkt net mij gewenscht de hoofdpunten er van in herinnering te nrengen. Men moge op het eerste gezjcht vreemd slaan in Holland tegenover dit door -Mgr. Julien ingenomen standpunt, deze verbazing zal ophouden, indien men ,lfl bijzondere omstandigheden kent, waaronder dit land sedert ruim 5Ü jaren Ih eeft geleefd. Men zal inzien, dat hel bestaan van een Katholieke Staatspartij of van een politieke en ,,arlementaire partijgroepeering, op dit -ogenblik althans, verzwakkend zou werken, zelfs een gevaar zou kunnen •pleveren. In geen geval, schrijft Mgr. Julien, wensciten wij een dergelijke partij tot stand te zien komen. Het mengen van de godsdienstige belangen in den ver kiezingsstrijd, levert gevaar op ver hezen aan de kerk te bezorgen en de voordeelen, welke zij in dezen strijd zou weten te behaien, zouden onge daan woeden gemaakt door de schade op geestelijk gebied aangericht.. De zuiver politieke overwinningen hebben steeds zeer veel aan de kerk gekost, in tegenstelling helaas met zooveel an dere landen, is de regeeringsvorm het punt dat de Katholieken van Frankrijk 'erdeelt en vooral voor' den oorlog verdeeld heeft. Republiek of Monar chie? Welk een verschil van mee- uing heerscht er niet over deze vraag. Paus Leo XIII trachtte aan deze verdeeldheid een einde te maken door aan de Fransche Katholieken den raad te geven, jich aan te passen aan liet heerschende regime. Maar, merkt Mgr. Julien op, deze raad kon echter niet in praktijk worden gebracht dan door een volgend geslacht; de tijdgenoo- 'en zouden verdacht zijn geweest van een politiek maskerade-spel. Bovendien zeer veel Katholieken volgden dien raad des Pausen niet op. De Repu bliek, die aan Frankrijk de zoo dier bare provincies- Elzas en Lotharingen, onder het keizerrijk ontnomen, heeft teruggegeven, ondervindt tegenwoordig slechts weinig tegenkanting. De oppositie in de Kamer is van weinig beteekenis; onder de 600 Ka merleden treft men nauwelijks een tien tel koningsgezinde afgevaardigden aan. Dit neemt niet weg, dat het stichten yan een Katholieke partij in Frankrijk, juist om die meeningsverschiilen, die nog to- versch in het geheugen liggen, kans zou opleveren, de kerk in de godsdienstige belangen te wikkelen in betreurenswaardige en gevaarlijke po litieke twisten. De voorzichtighWd eischt, dat zeker jn Frankrijk de gods dienst hoog. boven de politiek blijft «laan en er zorgvuldig buiten gehou den wordt. Het spreekt van zelf, dat hiermede, niet wordt bedoeld dat de Katholieken in Frankrijk op staatkun dig gebied geen eischen hebben te slellen en rechten te verdedigen. Om ieder misverstand hieromtrent le voorkomen, spreekt Mgr. Julien zich ook over dit punt zeer duidelijk uit. Ai kunnen, zegt hij, en moeten zelfs hun rechten doen gelden; hun kans •?P ee)t gunstig resultaat js des te groo- ,tl\hu de algemeene houding van de «w- -el" linkerzijde is veranderd mccr vei.iangl het g0(l3_ henstige vraagstuk op het tapijt te brengen. Reeds is de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan een voldongen feit: een wettelijk sta tuut voor de Kerk in Frankrijk was aereed. toen Paus Benedictus XV is gestorven en minister Briand afstand moest doen van zijn zetel; de kwestie der congregaties heeft eveneens reeds een punt van onderzoek uitgemaakt. De godsdienstvrede in Frankrijk js, ondanks de hier en daar opduikende pogingen van onverbeterlijke godsdienst haters, een uitgemaakte zaak; het gaat er slechts om deze op hechte en duur zame basis te bevestigen. Geheel het herderlijk schrijven van Mgr. Julien is doortrokkên van vaderlijke bezorgd heid om den geest van verzoening en eenssezinde vaderlandsliefde te be waren en de middelen daartoe door hem aauaeueven. stemmen daarmede geheel overeen. Hoe de Kardinalen en Aartsbisschoppen van Frankrijk met een zeilde verlangen dien godsdienst vrede te handhaven, bezield zijn, is ge bleken in de onlangs door hen te Pa rijs gehouden vergadering, waar zij nebben verklaard, dat de „Union sa- crée" en de „nationale eendracht" voor ue opneffing en den bloei van Frank rijk, noodzakelijk zijn. Een Katholieke Staatspartij op dit oogenblik, zou belemmerend hierop kunnen werken en wordt derhalve on- gewenscht geacht. Men moet de toe standen vaak nemen gelijk zij zijn, al zou men ze anders wenschen, maar igt hier niet tevens een les in om dankbaar te zijn dat die eenheid der Katholieken op staatkundig gebied in Nederland tot nu toe een voldongen feit was en moeien wij niét des te ster ker onze krachten inspannen, deze ook In de toekomst opnieuw te doen. gel den? Parijs, 6 April 1922 Mr. P. v. S. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Wanneer het vraagstuk der bewape ningen wordt opgeworpen, zegt het of ficieel dementi dan zal Frankrijk vra gen het naar den Volkenbond te ver wijzen en wanneer daarmee geen reke ning gehouden wordt, zou de Fran sche delegatie niet deelnemen aan het debat dat, van het programma der con ferentie is uitgesloten. De koning van Italië zal vermoede lijk 21 dezer op een Italiaansch oor lógsschip te Genua aan komen. Uit Genua wordt gemeld, dat minis ter Van Karnebeek Vrijdag aan dr. Wirth een bezoek heeft gebracht. Bondskanselier Schober had Zater dag een onderhoud met den Ned. mi nister van buitenl. Zaken Van Karne beek en het lid van den Zwitserschen Bondsraad Motta. De aartsbisschop van Genua heeft den Italiaansehen premier gelukge- wenseht en zijn bevrediging uitgespro ken over het verloop tot dusverre van de conferentie. De subcommissie voor het verkeers wezen kwam bijeen. De Duitsche delegatie verklaarde, dat haar regeering de beslissingen der deskundigen van Londen aanvaardde ten aanzien van het verkeerswezen. Namens Frankrijk, België en Enge land werd een voorstel ingediend, aan dringend op ratificatie door de regee ringen van de overeenkomsten van Barcelona en Portorosa betreffende de noodzakelijkheid van verbetering der spoorwegen. De deskundigen der subcommissie voor het geldwezen uit de financieele commissie hebben de grondslagen be sproken, opgesteld door de deskundi gen van Londen en de in handen der financieele commissie gestelde Duit sche, Russische en FranBche nota's. Voor landen als Oostenrijk en Rus land, die zich in uiterst kritieken toe stand bevinden, hoopt men op een uit gebreide invoering van een op goud basis gesteldcn wisselkoers. De bijzonderheden zouden worden overgelaten aan een commissie van af gevaardigden van financieele instellin gen, waaraan, naar men hoopt, Ameri ka zal neelnemen. Nederland is aangewezen om deel uit te maken van de sub-commissie voor het vervoer te water, De eerste économische subcommis sie heeft haar werkzaamheden aange- vangen. De Japansehe gedelegeerde j stelde voor, dat economische conven- ties, voor Europa vastgesteld, ook toe passelijk kunnen zijn voor niet-Euro- peesche staten. Dit amendement werd aanvaard. De Russen hebben een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt ge zegd: Als de opvatting van de Lom densehe deskundigen moeht zegevie ren, dan beteekent dit niet een pacifi catie een een wederopbouw van Rus land maar een reeks conflicten en nieu we ellende. Volgens een Wolffbericht verklaar de staatssecretaris v. Simons het* in principe eens te zijn met de afschaf fing van de visa voor verlrek uit Duitschland en van vaststelling van den duur der visa voor de reis naar Duitschland op een jaar Een Havas-telegram uit Genua meldt, dat de vertegenwoordigers der sovjet- regeering onverzettelijk zijn met be trekking' tot de compenseering der Russische oorloggsschulden, welke zij eischen voor de schade, aan de sovjet regeering veroorzaakt door contra-re volutionaire ondernemingen. In de bijeenkomst der geall. en Rus sische deskundigen diende Litwinof 'n tegenvoorstel in in den vorm van een rekening der schadevergoeding, door de geallieerden aan Rusland verschul digd ten bedrage van 50 milliard gou den roebels. Lloyd George verklaarde, dat de Rus sische eïsch buitensporig en onaanne melijk was. Hij besloot met te zeggen, dat, in dien het Russische antwoord ongun stig was, de conferentie, wat de Rus sische quaestie betrof, doelloos was. Tsjitsjerin gaf te verstaan, dat of schoon de sovjets absoluut bleven staan op de beginselen, zij bereid wa ren tot concessies ten aanzien van de wijze van toepassing. Besloten werd den Russen tijd te g< ven om te beraadslagen en zich m Moskou in verbinding te stellen, zo der dat daarbij 'n termijn werd gesteld Engeland is het denkbeeld eener in ternationale leening voor Duitschland goed gezind, Nederland heeft bezwa ren. De Fransche delegatie zou haar ver zet tegen toelating van Duitschland in de politieke commissie hebben opgege ven, op vooiwaarde, dat deze politie ke commissie geen langer leven zou hebben dan de conferentie van Genua De officieele cijfers doen zien, dat op 1 Jan. 1917 de schuld van Rusland aan Groot-Brittannië 630.200.000 p. st. bedroeg, aan Frankrijk 3950 millioen frs., aan de Ver. Staten-282 millioen dollar, aan Japan 315 millioen yen en aan Italië 36 millioen lire. Zondag is te Rapallo een Duitsch- Russisck handelsverdrag gesloten, het welk o.a. de clausule der meestbegun- stigde natie bevat. DE IERSCHE KWESTIE. De strijdmacht, welke de gerechts hoven te Dublin in bezit heeft geno men, behoorde tot het opstandig deel van het Iersche Republikeinsche le ger. Zij verschafte zich toegang tot het gebouw door een list. De mannen vingen terstond aan het gebouw in staat van verdediging te stellen enge bruikten meubels voor barricaden. Vrijdag eischten de bezetters groote hoeveelheden brood en vleeseh van plaatselijke fima's op. Do autoriteiten en het Vrijstaatleger namen voorzorgsmaatregelen. De Brit sche troepen te Dublin zijn in de ka zerne geconsigneerd. Voor alle ingangen der gerechtsho ven zijn gewapende jachten geplaatst en in het gebouw jmvindt "zich een macht van eenige heiderden. Ruiten zijn ingeslagen en versterkt met stapels zware we^oelcen, die zoo geplaatst zijn, dat er schietgaten over blijven. Er zijn borstweringen gemaakt met zakken steenkool en andere zware voorwerpen. De Valera heeft ln het openbaar geen pogingen gedaan om de onverant woordelijke benden in bedwang te hou den, die deze gewelddaden plegen. Het wordt als twijfelachtig beschouwd óf zij naar hem zouden luisteren als hij het inderdaad waagde zulk een poging' te doen. De commandant der republiekein- sche troepen te Dublin O'Connor, heeft in een interview de uitspraak van De Valera bevestigd, dat zijn troepen niet met de partij van De Valera verbon den zijn. Het eenige middel ter voorkoming van burgeroorlog is de opheffing van het Britsch-Iersch verdrag. O'Connor geeft er zich rekenschap van dat dit de oorlog met Brittannië beteekent, maar die oorlog moet toch komen, vroeg of laat. De gelegenheid is voor Ierland thans beter dan over vier of vijf jaar. Te Dublin is een Paaschboodschap van de Valera gepubliceerd, gericht tot de jonge mannen en vrouwen van Ierland. Daarin wordt gezegd, dat het doel te' zien is, en dat het aan deze mannen en vrouwen ligt dit doel te hereiken. Zondagavond is te Dublin een aan slag op Collis gepleegd. Er werden 6 schoten gelost, doch er vielen geen slachtoffers. Eenige kogels troffen de auto, maar Collins werd niet geraakt. Hij vuurde terug, ontwapénde een der aanvallers, die met een revolver on een bom ge wapend was, en nam hem gevangen. Volgens berichten uit Carrick on Shannon heeft Grittith, nietegenstaan- de de maatregelen der republikeinen, toch te Sligo op een volksvergadering gesproken onder bescherming van ge pantserde auto's en vrijstaatsche troe pen, zonder dat incidenten voorvielen 's Morgens werden enkele schoten gewisseld tusschen republikeinen en vrijstaters. Gemeld wordt, dat een re publikein is gedood, terwijl er twee werden gewond. De republikeinen deden alle moge lijke pogingen om te verhinderen, dat Griffith te Sligo zou spreken. Zij maak ten zich meester van het telegraafkan toor, sneden de draden door, maakten loopgraven op de wegen en velden de b opmen. De republikeinen maakten zich van de gevangenis te Kilmainhain meester, eèn voorstad van Dublin, waar zij 'n bewaking achterlieten en deden een aanval op de Montjoy-gevangenis te Dublin. Hier werden zij echter na een vuurgevecht verdreven door de witte garde. Sligo geleek wel een gewapend kamp, toen Griffith er het woord voer de. Een groot aantal manschappen van het vrijstaatsche leger waren aan wezig. •iffith verklaarde, dat zij, die zieh tegen het verdrag verzetten, de vraag hadden gesteld, of het IeTsche volk 't recht had over zijn eigen lot te be schikken. Spr. was niet bereid, dit recht prijs te geven aan een partij, die zegt: Gij hebt u naar ons te voegen, omdat wij revolvers in handen hebben Naar verluidt hebben Collins en zijn voornaamste militaire adviseur, Mul- calïy, die de noodzakelijkheid beseffen om den trouw van het leger zoo krach tig mogelijk te maken, het met een groot aantal onderofficieren der vroe gere Iersche regimenten versterkt. Het heet dat het vrijstaatleger veel beter dan het opstandige is toegerust. DE STRIJD IN MAROKKO. Officieel wordt gemeld, dat de tor pedoboot „Bustamento" op Penou een eiland aan de- kust van Spaansch Ma rokko zonder incidenten vrijwilligers en materiaal heeft ontscheept. Na een gevecht bij Miskrella gele verd, werden 150 lijken van Mooren op het terrein van den strijd gevonden Meer dan 400 gewapend en werden ge vangen genomen. POLEN EN LITAUEN. De Litausche minister van Buiten- landscbe Zaken, Jurgitis, heeft thans geantwoord op de nota van Skirmunt d.d. 19 Maart, waarin onderhandelin gen met Litauen werden voorgesteld. Jurgitis weigert in te gaan op de voor gestelde onderhandelingen nopens de neutrale zones. De Litausche postdirectie heeft ter zelfder tijd aan den Poolschen minis ter voor de Posterijen medegedeeld, dat zij de post- en telegraafverbindin gen met Polen slechts kan hervatten hetzij direct of indirect door middel van een derden staat, indien er een politeke overeenkomst tusschen Polen en Litauen wordt gesloten. KAPP NAAR DUITSCHLAND. Do Zaterdagavondbladen publieee- ren een schrijven van von Kapp, waar in gezegd wordt: Het tegen von Jagow c.s. gevelde vonnis van 12 December 1921 is mij ter kennis gekomen. Het heeft bij mij de overtuiging gebracht, de rechts, gronden, waarop het vonnis wordt ge baseerd, tot een verkeerde uitspraak te hebben geleid. Daarom kan ik mij niet laten weerhouden, om dat te doen wat ik mijn plicht in dezen acht. Ik zal mij daarom onvoorwaardelijk ter beschikking van de justitie stellen Nadat ik eenige persoonlijke aange legenheden heb geregeld, zal ik, ver moedelijk tegen einde April in Duitsch land komen. DE BEY VAN TUNIS. Uit Tunis wordt aan de bladen ge meld: Daar in de omgeving van den bey intrigues waren gespannen om den souverein ertoe te brengen terug te ko men op zijn belofte van trouw aan het verdrag, hetwelk zijn dynastie aan iFrankrijk verbindt, beeft de Fransche resident-generaal zich officieel naar het paleis begeven, waar hij den bey meedeelde, dat de Fransche regeering den souverein volkomen vrijheid van beslissing wenscht te verzekeren. De bey verklaarde dat hij er nooit aan ge dacht had hem 'n reeks eischen voor te leggen en dat hij zich uitdrukkelijk houdt aan de verklaringen, welke hij op 5 April met zijn zegel ""ft be krachtigd. ANT1-FR AN SCHE BETOOGINGEN De „Morning Post" verneemt uit Cairo dat er een ernstige anti-Fran- sche betooging heeft plaats gehad in Damascus. De leiders zijn gear resteerd. De beweging breidde rich tot Beyroet uit. De Franschen traden te gen de onruststokers te Damascus streng op. Het heet dat verscheide- nen gedood of gewond zijn. De stad is door twaalfhonderd Fransche troepen bezet. De staat van beleg is afgekon digd. DE HOTELPRIJZEN IN DUITSCHLAND. Te Essen heeft een vergadering plaats gehad van den Bond van Hotel eigenaars in West-Dujtschland, waarin de besluiten van het Duitsche Centraal Verbond van Hoteliers, dat onlangs te Wiesbaden vergaderde, bevestigd zijn. Een der besi uiten betreft de dertig voudige verhoog;ng van de hotelprjj- zen, welke vóór den oorlog golden, als verplichte minimum-prijzen, terwijl van buitenlanders een verplichte bijslag van 100 percent te eischen js. STIERENGEVECHTEN In Zuid-Frankriilc, waar de stieren gevechten ook nog een volksvermaak zijn, zjjn een dezer dagen daarin twee slachtoffers gevallen. Te Nimes sprong een stier, die de arena binnenkwam, over dc omraste ring, pakte een toeschouwer op zijn horens en wierp hem de lucht in. 7waar gcwoiitl werd "hij opgepakt. In een gevecht te Toulouse werd een „banderillero" door een stier zöo hevjg met de horens gestoken, dat hij aan de wonden gestorven is. ONVOORZICHTIGHEID VAN KINDEREN. Twee kinderen, een meisje van elf en liaar broertje van tien jaar, waren dezer dagen in hun woning te Londen elkaar spelenderwijs aan het „bombBr- deeren met kussens". Opeens ontdekte het ventje een revolver onder een der kussens. Hij nam. het ding in handen, denkende dat het een stuk speelgoed was en wilde zijn zusje leeren, hoe men een. „echte" revolver afschiet. Ongelukkigerwijs was het wapen ge laden. Het schot ging af en de kogel drong door den neus heen in het hoofd van liet meisje. Het kind werd jn hoogst bedenkelijkcn toestand naar bel ziekenhuis vervoerd. TREIN VERONGELUKT. Twee jongens te Dudley kregen dezer daaen in de galen, dat de „box" voor den bestuurder van een der elek trische treinen, die het verkeer on derhouden op den Great Western Rail way, openstond Zij sprongen op den voorsten wagen en slaagden erin, om de rem Jos te maken door inplaats van de veiligheidshalve weggenomen handle een stevigen sleutel te gobrui- keen. De trein kwam in beweging eu toen bij goed gang had, sprongen de deugnieten er of. De trein reed een helling at en viel tegen een muur te pletter. Gelukkig zat er niemand in. GROOTE FABRIEKSBRAND. Zaterdagmorgen kort na halfzeven sprong in de ijzergieterij van de Phoe nix A.G. nan de ICölner Strasse te Dob- seldorf een acetyleengashouder. Op het oogenblik, dat dit bericht ontvangen werd, waren dertien deels zwaar ge wonde arbeiders weggedragen, waarvan drie of yier cr zeer waarschjjnljjlc niet in leven zullen blijven. Het ge bouw, waarjn'zjcü het reservoir be vond. werd verwoest^ In de omgeving werden door den luchtdruk talrijke vensterruiten vernield. Hel bedrijf van de fabriek wordt voortgezet, NOODWEER, Het weer gedurende Pasclien beeft zich door hevige stormen op zee en te land gekenmerkt. Over geheel En geland werden windsnelheden van vijf tig mijl opgctcékend. Verscheidene scheppen hadden een verschrikkelijke reis, Eén schjp werd getroffen door een geweldige golf, waardoor twee man over boord sloegen en twee wer den gedood Verscheiden hergenhooge zeeën beukten op de pieren en prome nades der badplaatsen en lichtten groote verwoesting aan In Schotland siieeuwde het zes uren, gevolgd door zweren regenval, .wïiar- jdoor vele lammeren werden gedood. 1 w Bij de „Reichsdisziplinarskammer' le Potsdam rijn 300 aanklachten inge diend tegen Berlijnsche spoorwegbeam- ten, die aan de staking hebben deelge nomen. Volgens een mededeeling van den Franschen minister van oorlog zijn bij de catastrofe te Glcitwitz zeven sol daten gedood en tien gekwest, terwijl er drie worden vermist. Het achtste slachtoffer is een Duitsch opzjehter. De Oostenrijksche kanselier So- hober heeit meegedeeld te Genua ver nomen te hebben, dat het Italiaausdie (.rediet voor Oostenrijk, in plaats van de oorspronkelijke 70 millioen lire, tot 100 millioen lire is verhoogd en spoe dig ter beschikking zou zijn. Prof. Klemperer heeft geconsta teerd, dat Lenin lijdt aan zenuwover spanning. Hij heeft geen organische kwaal Verwacht kan worden, dat de ontruiming van de aan Polen toegewe zen Opper-Silezische gebieden plaats zal hebben tusschen 10 en 12 Mei. De ParijscJie rechter van instruc tie Gabriel Bonin, bekend o.a. uit de prcoessen Landru, Bessarabo en Gi- rard, is op 44-jarigen leeftijd plotseling overleden tengevolge van een operatie, die hij enkele dagen geleden had on dergaan. Het Münchener werkgeverskar tel maakt bekend, dat arbeiders of be ambten, die op 1 Mei niet werken, over dien dag geen salaris zullen ont vangen. In hel Amerikjiansciie Huis van Afgevaardigden is een brief van presi dent Harding voorgelezen, waarin deze er zijn groote teleurstelling over uit spreekt, indien de vlootcredieten bet onvoldoende effectief van 86 COO man mochten handhaven. Dit voorstel is aangenomen. De Bulgaarsche regeering heeft geweigerd generaal Wrangel in het land toe te laten, ujt vrees voor mo gelijke. betoogingen. Naar de „Berliner Lokal-Aaaei- ger" uit Steele in Westfaien verneemt zijn daar vijf mijnwerkers bij een grondverzakking onder neervallend gesteente geraakt. Eén hunner, werd gedood, terwijl dé anderen zware ver wondingen opliepen. De Roemeensche regeeriag ver klaart, dat het bericht uit Berlijn, vol gens hetwelk Roemenië een overeen komst met generaal Wrangel gesloten zou hebben, volkomen ongegrond is. Het Imperial Hotel te Tokio js Zaterdagmiddag geheel door brand ver woest. Een der honderdzeventig gasten is omgekomen. Velen der logeerenden behoorden tot het gevlg van den prins van Wales. Een uit Lissabon komende post trein is op de splitsing bij Leganès ont spoord. Drie personen werden gedood, een dertigtal gewond. DE M1N|STER-PRESIDENT. Minister Ruys de Beerenbrouck is gisteren uit Italië naar Neder land teruggekeerd om Woensdag in de Eerste Kamer ziin rede over de Grondwetsherziening voort te zetten. EEN GOED VOORBEELD VOOR GROOTERE GEMEEN TEN. B. en W. van Hilversum hebben aan het gemeentepersoneel een circulaire gericht „betreffende be zuiniging", waaraan vvii het vol gende ontleenen: Tot herstel van het verstoorde financieele evenwicht is het strikte eisch, dat ook in allé takken der gemeentehuishouding naar streng doorgevoerde bezuiniging wordt gestreefd. In het aigemeen zal 't daartoe in de eerste p.aats noodig zijn, dat de gemeente zich in haar uitgaven be perkt tot de uiterst noodzakelijke werken en dat derhalve wordt na gelaten de uitvoering van werken die hoe nuttig' en wenschelijk op zichzelf ook, door het aigemeen bt lan.g niet dadelijk worden vercischt en'mitsdien gevoegelijk kunnen worden uitgesteld tot gunstiger tijdsomstandigheden intreden. In de eerste plaats zal ons col lege streng het al reeds ingeno: men standpunt handhavc i, dat bui ten de loopende beg.ooting geen uitgaven mogen plaats vincfen, ten zij dit om klemmende redenen vat van algemeen belang onahvijabaai noodzakelijk is. In de tweede plaats ligt naar het ons voorkomt een zeer redelijk middel tot bezuiniging in het tricV vervullen van vacatures onder he r personeel, ook al zou daarvan hef

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1