Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS Heit go iofiaeS, Provfemal Nieuwe KLEIN ALLERLEI. 'JtevolfS moeten rijn, dat door Het werigr personeel' wat meer inge spannen moet worden gearbeid dan tot nog toe. Bii het voorkomen van eventuee- ïe vacatures zal derhalve zijn na te gaan, hoe door doelmatiger ar- beidsverdeeling over en meer in spanning door het overblijvend personeel het vervullen der vacatu re overbodig kan worden gemaakt DRUKWERKEN UIT HET BUITENLAND. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat maatregelen in voorbereiding zijn tegen de ver zending per post uit het buitenland naar Nederland, van gedrukte stuk ken, waarvan de ter postbezorging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de Ne- derlandsche posttarieven. en de in het buitenland verschuldigde por ten. -Invoering van deze maatregelen binnen enkele weken wordt waar schijnlijk geacht. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat tegen woordig het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stuk ken dat der naar het buitenland verzondene met meer dan tien mil- lioen per jaar overtreft, terwijl deze aan'allen vroeger altild onge veer gelijk waren. DE KAMERVERKIEZINGEN. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen, dat de heeren Abr Staalman en H. ter Hall hunne kie zers in alle deelen van het land hebben, werd in volkomen over eenstemming met genoemde hee ren besloten twee algemeene bii- Iijsten in te dienen, waarop resp. de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall als no. 1 zullen voorkomen. De Centr. Verkiezingsraad van den Vrii.ieidsbond vond daardoor tevens gelegenheid een kleine wij ziging in de groepeering aan te brengen en de lijst voor de kies kringen Amsterdam—Den Helder —Haarlem—Leiden als volgt vast te stellen 1. Mr. H. C. Dresselhuys, Den Haag; 2. Mr. J. Gerritzen, Den Haag; 3. K. Czn. de Boer, Assen- jielft; 4. P. Ottb, Bloemendaal; 5. Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Leiden 6. Mevrouw Welmoet Dvserinck, (Mevrouw Wijnaendts Francken Dyserinck), Den Haag; 7. D. de Boer, Slompetoren; 8. Dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 9. Mej. L. C. A. van Eeghen, Amsterdam; 10. Mr. 1. H. L. Bergs ma, Amsterdam'. De eerste algemeene lijst luidt «ls volgt: 1. Abr. Staalman, Amsterdam 2. M. van der Hout, Naaldwijk; 3. B. Nievva d, Amsterdam4. Dr. M. de Hartogh, Amsterdam; '5. J. ten Bokhorst, Amsterdam6. Mevr. A. C. v. Braam Huuckgeest—Schroot, 's-Gravenhage en de tweede: 1. H. ter Hall, Rijswijk (Z. H.) 2. Dr. G. J. Wijgchel, Hilversum; 3. Jasper Warner, Zwolle; 4. P. Goedhart, 's-Gravenhage5. O. Ia els Jr., 's-Gravenhage; 6. J. van Oelderen, Boskoop. NED. BOND VAN BELAS TINGBETALERS. Onder leiding van den heer Wit- hof-Keus kwam de Ned. Bond -v. Belastingbetalers te Utrecht bijeen. Na uitvoerige gedachtenwisse- ling werden de vo.gende verkie- zingseischen voor 1922 vastge- ste.d lo. Bezuiniging ineens ten spoe digste aanzienlijke vermindering der Staatsuitgaven. 2o. Afschaffing van de Raden v. Arbeid, wijziging van de Arbeids wet, zoodat de aan de arbeiders op gelegde en door hen niet ge- wenschte vrijheidsbeperking wordt opgeheven. 3o. Afschaffing van den dienst plicht. 4o. Stopzetting van de werken tot droogmaking der Zuiderzee tot hetere tijden en totdat boven eiken redelijken twijfel is gesteld, dat die droogmaking niet op een ramp voor ons land zal uittoepen. 5o. Aanzienlijke vermindering v. het aan .al amtenaren. Behoorlijke salarieering dezer landsdienaren in overeenstemming met hunne pres taties. fio. Geleidelijke verlaging van de salarissen van allen, die deze jaar wedden uit de openbare klassen genieten, voor zoover deze sedert den oorlog en volgens algemeenen maatregel met het oog op de on middellijke gevolgen van den oor log werden verhoogd. 7o. Vrijheid van het individu. 8o. Afschaffing van het tegen woordige stelsel van directe en in directe belastingen. Invoering van een eenvoudige Rijksbelasting, ge basêerd op het inkomen in ver band met de vertering; inning zoo veel mogelijk bij de bron. Provin cie en gemeente heffen naar be hoefte opcenten op deze riiks-be- lasting tot een bii Rijkswet te be palen maximum. De successierech ten voor nalatenschappen aan echtgenooten en kinderen behoo ren te worden afgeschaft Accijn- sen behooren uitsluitend op ge not- en weeldeartikelen te kunnen worden geheven. Afschaffing .van den accijns op het geslacht en het zout; geen tabaksbelasting; gelei delijke en zoo spoedig mogelijke algeheele afschaffing van het sui- keraccijns. De bestaande rijksin- komstenbelasting, de grondbelas ting de personeel beasting en voor;1 zoovéél mogelijk1 alle Huidige ge-' meentebelastingen behooren ten spoedigste te worden afgeschaft. Geen belastingbetaler behoort aan directe belastingen meer te beta len dan ten hoogste 10 pCt. van zijn inkomen; bezuiniging met alle kracht, totdat ten minste die uiter ste grens is bereikt 9o. Wijziging yan Grondwet en Gemeentewet, opdat kome een pre ventieve controle op de uitgaven der gemeente door een commissie voor elke gemeente te kiezen uit en door de gemeentenaren, die 'n vastgesteld minimum-bedrag aan belasting aan de gemeentekas bij dragen; voorstellen aan den Ge meenteraad, waartegen zich' een meerderheid van tenminste 2/3 der commissieledenverzet, moeten worden ingetrokken. Personen die in eenige dienstbetrekking tot de emeentestaan, mogen geen lid er commissie zijn. lOo. Krachtige bestrijding van de duurte door het afschaffen van al die overheidsmaatregelen, die thans de duurte in de hand wer kenverlaging van de spoorwegta rieven en van de post-, tefegraaf- en telefoontarieven. ■1 Si UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. De 4 hoofdbesturen der arbeiders organisaties in het boekdrukkerabedrljf hebhen aan het hoofdbestuur van den Boekbinderspatroonsbond kennis gege ven, dat zijn voorstellen tot het invoe ren van een loonsverlaging van 530 pCt., na in de afdeeiingen aan be spreking en stemming te zijn onder worpen, van de hand zjjn gewezen. De Ned. Rond van Steendrukkerijen en de Vereeniging van Nederlandsche Chemigrafjsche Inrichtingen hebben aan den Ned. Litho-Foto- en Ohimi- grafenbond, den Ned. Ghr. Grafischen Bond en den Ned. R. K. Grafischen Bond voorgesteld, den vacantietoeslag welke in de Oollectieve arbeidsover eenkomst is vastgesteld, te doen verval len en art. 39 djer overeenkomst aldus te wijzigen, dat de werktijd 48 uur per week zal bedragen vanaf het oogenblik dat de rjjkswetgever dit weer zal toe laten. DE S. D. A. P. TE HEERLEN! De vier socialistische ex-gemeente raadsleden van Heerle'n mevr. Geys— Rappagne,. Smid, Noordijk en Gar- ritsen die in verband met de kwestie die zïj hadden met den partij-propa gandist van Wet gewest, de heer v. d. Ploeg en de tegen Ren gestelde motie voor Kun zetelbedankten zijn als lid der partij' geroyeerd. Van hunne opvolgers op de lijst is alleen de heer Cornelisse nog lid van de partij. Deze zal dus ais raads lid opvolgen. De drie andere vrijge komen zetels zullen echter onbezet blijven, daar de andere candMaten, die geen lid van de partij meer zijn. de vacatures niet wensdÉen te ver vullen en de andere partijlen vermoe delijk geen gebruik zullen inaken van de bevoegdheid hiun door de Kieswet gegeven, de zetels in te nemen. BANKBILJETTEN GESMOKKELD. Op het hoo.dpost'kant'.ior te Amster dam arriveerden twaalf aangeteeken- de postpakketten, afgezonden uit Oos tenrijk en geadresseerd aan een firma daar ter stede. Door een toeval viel een der pakketten achter het loket om, waardoor het touw brak. Er vie len eenige boeken uit en tevens een Oosten.ijusdh bankbiljet- Dit was voor den beambte aanleiding om het pak ket aan een nader onderzoek te on derwerpen. De inhbud bestond hoofd zakelijk uit oude HebreeuwscKe boe ken. De postbeambte deed tevens de eigenaardige ontdekking dat tussdhen de kaften Oostenm'jksche bankbiljet ten. meestal van 1000 kronen zaten, Bij sommige boeken stonden de kaf ten er bol van. Zoo was het met age pakketten ge steld. Hierdoor is men een omvang rijke smokkel van vreemde bankbiljet ten op het spoor gekomen. - Het ligt voor de hand, dat de truc niet voor de eerste maal is toegepast De partij is in beslag genomen. BRAND IN EEN AUTO-GARAGE. Zaterdagavond ontdekten omwonen den brand in de autogarage van den heer P. Noltee. gevestigd in pand 88 aan de Baan te Rotterdam. Toen men zich toegang tot de garage had ver schaft vond men alle zich daar bevin dende auto's, welke daar door ver schillende eigenaars wareh gestald, in vuur en vlam. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die groot alarm maakte. Inmiddels tracht te men de brandende auto's naar buiten te krijgen en toen de brand weer verscheen waren er reeds 4 van de 9 op straat Onder leiding van den hoofdman werden de vlammen, die zich' reeds een weg naar het boven de garage gelegen pakhuis van de firma VFins en Élhing hadden gebaand, aange tast. Ook door de garage van de Rotterdamsch-e Auto-Riftuig-Onderne- mirag, die naast die van den heer Nol tee is gevestigd, werden de slangen gelegd, terwijl een benrinekïuis van eerstgenoemde firma waarin een groote hoeveelheid benzine was op geslagen. nat werd gehouden. In de garage van Noltee bevonden zich' eveneens een groot aant. bussen teza men ongeveer 400 L. benzine bevat tende. doch door Reit krachtdadig op- treden van de brandweer veroorzaak ten deze geen ongelukken. Met niet minder dan tien stralen van handspui ten werd de brand in ruim een uur gebluschf. Van de negen auto's rijn alleen de geraamten overgebleven, ter wijl van de garage het plafond door brandde. DE STRIJD OM DEN MELKPRIJS. Naar de „Tel." verneemt is thans t oogenblik gekomen, waarop een con flict in den Amsteidamschen melkhan del vrijwel onvermijdelijk geacht moet worden. In de jl. Donderdagavond gehouden vergadering van besturen van de Yer eeniging van- Amsterdamsche Melkin richtingen „Hermes" en den Bond v. Melkveehouders, waar getracht zou worden tot overeenstemming te gera ken in zake den van a.s. Maandag af te vragen melkprijs, heeft zich een in cident voorgedaan. Door den veehouder J. W. Koster, die dagelijks 8 k 400 L. aan de V. A. M. I. levert, werd die inrichting er mede in kennis gesteld, dat van heden af de melk niet meer naar de V. A. M. I. gebracht zou worden, doch tot 10 cent per liter direct aan de" burgerij zou geleverd worden. Door verschillende veehouders wer den melkbussen ingeslagen, om de vol gende week het voorbeeld van den hr. Koster te volgen. In verband met ben en ander zullen a.s. Woensdag vergaderingen plaats hebben zoowel van den Algemeenen Bond van Melkveehouders als van den R. Katholieken Veehoudersbond, waar de plannen voor den verkoop aan het publiek nader uitgewerkt zullen wor den. T5PEE GEVANGENEN ONTVLUCHT. In den nacht van Zaterdag: op Zondag: zijn uit de gevangenis aan den Pompstationsweg te Scheve- ningen twee gevangenen ontvlucht Een van hen moet nog een jaar gevangenisstraf ondergaan. Vermoedelijk hebben zij in de gevangenis valsche sleutels weten te fab'riceeren en met behulp hier van de deuren weten te openen. Twee Rijksveldwachters, die on der .Wassenaar surveilleerden, za gen Zondagmorgen in de vroegte plotseling twee kerels in gevange- niskleeding over de electrische spoorlijn opduiken. Zij slaagden er in den gevangene, die nog een maand moet zitten, te grijpen, ter wiil de andere wist te ontkomen. ENGELSCHE PADVINDERS. Als gasten der Hilversumsche padvinders vertoeven daar thans ongeveer 150 Engelsche padvin ders uit Kent Vrijdagmiddag arriveerden de Engelsche boy-soouts and girls en werden aan het station door de Hilversumsche padvinders met muziek afgehaald en vervolgens naar het kwartier, de H. B. S. aan den Schuttersweg, gebracht. Van alles is uitgedacht, om het den gasten zoo gezellig en zoo aan genaam mogelijk te maken. Ook het gemeentebestuur van Hilversum heeft blijk van zijn be langstelling willen geven en hield Zaterdagmiddag 5 uur receptie in de raadszaal. ERNSTIGE BOTSING. Bij den eersten tol op den Sloter straatweg te Amsterdam had gis termiddag omstreeks vijf uur een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto' uit Lisse en een tramwagen van lijn 21, de auto- tractie op dorp Stoten. Van de vrrachtauto, met supporters van den voetbalwedstrijd Holland—De nemarken, raakte plotseling de stuurinrichting defect, zoodat de wagen ineens dwars over den weg schoot Juist passeerde de tram uit de richting Sloten. De vracht auto schoof langs den eersten tram wagen en botste toen met zulk 'n kracht tegen den tweeden bijwa gen, dat de koppeling afbrak en van de vrachtauto het heele voor gedeelte werd ingedrukt Persoonlijke ongelukken ziitn er niet bii gebeurd. BRANDSTICHTING. 1 Nadat te Zwartemeer te Borger Compascuum en in het Roswinkel- scheveen van verschillende eigena ren in de laatste dagen groote re en kleinere hoeveelheeden turf wa ren verbrand, zonder dat men de oorzaak kon te weten komen, zi'tn nu te Emmer-Goanpascuum op ver schillende plaatsen in het Veen toe bereidselen voor brandstichting ontdekt De politie doet onderzoek "VALSCHE BANKBILJETTEN. Gisterenmorgen hebben de ge meenteveldwachters te Aalten eeni ge valsche bankbiljetten van f60 in beslag genomen, die 'n Duitsch meisje bij den markenhandel aan Bongers trachtte in te wisselen voor marken. Het meisje is in be waring gesteld. De politie onder zoekt de zaak nader. De 17-jarige Johannes Spijker man te Dedemsvaarfc, die miet een hoot naar 't land gag om werk te verrichten, ga te water geraakt en verdronken. In verband met den brand, die de boerderij „Het Eik' en Dal" te Diepenveen, verwoestte is een lid van het personeel van politiewege verboord wegens, tegen hem gereaen vermoedens van brandstichting. ®e Wïjohen is door brand Ver nield het huis van G. van dien Broek De oormak is onbekend. Het gebouw was verzekerd. Ifi samenwerking rrfefc de rijks-1 veïdwabht te Mook is door de Niju meegsche recherche aangehouden M. W|, uit VRssitigen, die in die Gelder sche grensstreek smokkelde en door de politie te Bergen-op-Zoom werd geaocht wegens verduistering van eenige duizenden guldens. B. en W. van Amsterdam zullen Voorstellen, heit vermenigvuldigingB- oijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting over 1922—1923 te ver lagen. Door de Nederlandsche en Duit- oohe grenscommiiefflen worden in de Geldersche grensstreek' nog steeds smokkelenden aangehouden die sluik handel drijven in alcohol, reukwer ken en zijden stoffen. Flinke partijen worden geregeld in beslag genomen. In den nacht van Vrijdag o<p Zaterdag ie te Kampen door onbe kende oorzaak de voormalige R.-R. Qoop. broodbakkerij grootendeela af gebrand. Schade la gedeeltelijk ge- m den omtrek van Mbntfoort staan de appeiboormen en pereboo- men er bijzonder goed voor. Het be looft een prachtige oogst. - Te Leeuwarden zijn Vrijdag on geveer 8000 kievitseieren aangevoerd en voor prijzen van 25 tot 35 cent per stuk van de hand gedaan. Verzendin gen naar het buitenland hadden nog niet plaats wegens de nog te hooge prijzen. Te Oudoorp (Z.-H.) heerscht een ziekte onder de jonge veulens, waarbij vele gevallen met doodelijken afloop, de aard van de ziekte is nog onbe kend, Te Balkbrug is de 17-jarige bloemist M. Spijkerman verdronken Zaterdagmiddag is op de terrei nen van het Sanatorium Dekkerswald bdj Nijmegen, een boschbrand uitge broken Te Enschede werd kort geleden op verschillende tijdstippen bij drie bewoners diefstal met braak gepleegd. Thans zijn de daders bekend. Het zijn twee 17- 18-jarige jongens. Een van hen bevond zich reeds te Almelo tot het ondergaan van een straf, hem op gelegd-wegens mishana'eling. Tusschen dUen en Volkel (N. Br.) Is de motorrijder, de heer Dobbel steen, uit Mar ia-Heide, bij het aanrij den van een meisje van zijn rijwiel gevallen en aan de gevolgen overleden. Bij een Zaterdagmiddag te De Gljndhorst gehouden voetbalwedstrijd tusschen een elftal uit Barneveld en een elftal uit genoemd opvoedingsdorp is een medespeler uil laatstbedoelde club onwel geworden en bijna, on middellijk overleden. Nabij St Oedenrode (N -Br.) heeft een hevige heidebrand gewoed. Nabij de bosschen van Buitenrust werd het vuur gestujt In den ouderdom van 73 jaar is Zondagavond te Den Haag over leden de gepens. luit-generaal Johan de Waal. Z D. H. MGR L. SCHRIJNEN: NAAR ROME. Z, D. H. dc Bisschop van Roermond heeft Maandagnamiddag met den Am- sterdam-Genua-expres zijn reis naar Rome aanvaard. Nai een verbiijf van enkele dagen iu Luzern en Florence hoopt hij einde dezer week in Rome aan te komen PASTOOR G. A. J. WESSELS. f De Weleerw. heer G. A. J. Wies- se'.s, sinds 1913 patsoor te Elden Elden (Geld.) is Vrijdag, 61 jaar oud, overleden, Z.Eerw.. ontving de H. Priesterwij ding in 1883 OPHEFFING OPENBARE SCHOOT, TE MARKEN. Het besluit van den Raad der ge meente Marken, tot opheffing der o. L 8., is door Ged. Staten goedgekeurd. Thans begeeren, nog twee ouders huis onderwijzers voor hunne kinderen. Voor dat onderwijs moet de gemeen te de leerkracht bekostigen, met de bjj komende uitgaven, zal dit jaarlijks, allicht, de gemeente-kas bezwaren met een bedrag van 1200 k f 1800. Het is niet onwarschijnlijk, dat, tot in hoogste instantie, een beslissing zal worden uitgelokt, of de bepaling betreffende het huisonderwijs, in ar tikel 18 der wet zóó ruim moeten worden opgevat, dat, ook voor twee kinderen, een dergelijke last kan wor den opgelegd aan de gemeente. Zoo ja, dan zal alleen een extra-ver goeding uit 's Rijks kas, hier uitkomst kunnen brengen. Hiervoor staat ten slotte de weg open, bedoeld by art. 68 der L. O.-wet l||jpftei »|H irwli WERVERSHOOF. WERVERSHOOF. Raadsvergadering. (Vervolg.) Thans blijkt echter dat het in komen over 1920 veel hooger is aangeslagen dan dat over 1919, dat had men dit vooruit kunnen voor zien men met een lager percentage had kunnen volstaan. Deze „ver rassing" zal zich echter ieder jaar voordoen, omdat men nooit over zuivere gegeven beschitk. Besloten word om wanneer na afrekening met het Rijk blijkt dat inderdaad meer is ontvangen dan noodig is, dit te veel procentsgewijze terug te betalen. Vervolgens wordt nog medege deeld dat de ooleicte voor de Drentsche Venen f49.823 heeft op gebracht, dat aan de vverktoozen is uitgekeerd totaal f424.— Hierna wordt besloten aan het Vakonder wijs oVer 1921 een subsidie van f150.— uiit t ekeeren. In behandeling komt nog een schrijven van de K.S.A. waarbii verzocht wordt te willen bevorde ren, dat de verordening op de Zon dagsluiting beter wordt gehand haafd. De'voorzitter zegt dat reeds eenige malen procesverbaal is op gemaakt. De heer Dekker zegt dat des Zondags bijna alle winkels ge opend zijn en openlijk met de ver ordening wordt gespot en dringt aan op beter politietoezicht. De voorzitter zegt dat tóe. Tenslotte komt nog in behande ling een schrijven van den heer K. Bakker, waarbii deze in ver band met zijn aanstaand vertrek, naar elders ontslag vraagt als lid Van den Raad. Naar aanleiding van dit schrijven zegt de voorzitter tot den heer Bak ker: ik heb u in den Raad leeren kennen als een eerlijk man die steeds openlijk zijn meening uit sprak doch daarbij steeds de wel levendheid in acht nam, ik dank u voor alles wat U in 't belang van de gemeente hebt gedaan en hoop dat Gods zegen uw deel moge ziin, in uwe nieuwe woonplaats. De heer Bakker zegt dan!: voor de aangename wijze, waarop steeds is vergaderd en spreekt den wensch uit dat de besprekingen in den Raad steeds in 't belang van de gemeente zullen zijn. Bij de rondvraag zegt de heer Dekker opdracht te hebben en na mens de Arbeiderevereeniging dank te betuigen voor den steun aan de werkelozen in den afgeloo- pen winter verleend. Vervolgens zegt spr. dat hem is medegedee'd dat verschillende per sonen op aether zijn met hun be talingen bii het electrisch bedrijf. De neer Steltenpool zegt als lid van de commissie bii het nazien van balans en winst- en verliesre kening inzage van de boeken te hebben gehad doch dat fo'en niets op achter was. De directeur van 't bedrijf deelt mede, dat in den laat- sten tijd eenige .nenschen met het betalen op achter zijn geraakt, zi» hebben echter van het bedrijf een aanschrijving ontvangen, dat wan neer dit niet spoedig wordt aange- fuiverd, de stroom zal worden af gesloten. De totale achterstand be draagt f 160.— De heer Zwart zegt, dat hij met den heer K. Bakker te Onderdiik, besprekingen heeft gevoerd om trent het bouwen van een brand- spuithuisje op diens erf. Aan den heer Zwart wordt machtiging ver leend met Bakker dit punt af te werken. .De heer Bakker wijst er op hoe bii kermissen en andere feesteliike gelegenheden veel personen van beiderlei geslacht langs het Zijde werk worden aangetroffen en meent dat in het belang van de openbare zedelijkheid dit bii ver ordening moet worden verboden. Volgens ter vergadering gedane vertrouwelijke mededeeling, zal daar misschien van andere zijde in worden voorzien. Nada nog eeni ge af- en overschrijvingen op üe begrooting dienst 1921 zijn gedaan wordt de vergadering gesloten. OUD KARSPEL. OUDKARSPEL. Raadsvergadering. - Donderdag j.l. werd alhier een verga dering van den Raad der gemeente gehouden. Aanwezig alle.leden. De S'oorzilter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een staat van mclk- eontrole over het tijdperk 9 Februari lot 10 Maart Daaruit MijkL ce:i vrij gunstige toestand. De reinheid was meerendeels goed, enkele man iets vuil. Het vetgehalte varieerde Lisschen 2,85 en 3,85. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van de drankbestrjj- dersvereenigingen voor de toekenning van f 15 voor den aankoop van een kunstvoorwerp in verband met de huis- vlijtlen toonstelling. Dankbetuiging van het Nutsbestuur voor de toekenning van een bedrag in verband met de huisvlijttentoonstel ling. Uit bel ingekomen verslag van den keuringsdienst bleek, dat in deze ge- gemeente 452 dieren geslacltt zijn, waaronder 32 noodslachtingen. Afgekeurd zijn een geheel dier ea een aantal onderdeelen. Het bedrag aan ontvangen keurloo- nen is f 521 40, vrijwel toereikend om er de uilgaven mee te dekken. Bericht van den rijksontvanger, dat aan den gemeente-ontvanger is uitbe taald 11.63 en f8689. Bericht dat het rijks voorschot voor het onderwijs over 1922 is f 1L150. BericW dat de nooduitkeering voor deze gemeente is f 1508.44. Bericht van goedkeuring op de geld- leening, groot f 2900, voor de U. L.. O, School. Goedkeuring op de verordening re- geienne ae pjaatsettjke ïnKOmstenbelafi- ting, op de verordening op de hef fing van H. O. en hondenbelasting, op de suppl. begrooting, op de verorde ning regelende de belasting op pu blieke vermakelijkheden en op de schoolgeldregeling voor het lager en het vervolgonderwijs. Van den heer Quax was een verzoek ingekomen om wederom' 13 per week te mogen ontvangen voor het vervoer van zijn schoolkind uit de Djepsmeer. Dit werd op de bekende voorwaar den toegestaan. Van den Laiigendijker Bond van Be- grafenisvercenigiugen was het verzoek ingekomen om medewerking, dat de verrichtingen tijdens de werkzaamhe den aan de waterleiding zoo geregeld mogelijk kunnen geschieden. Aan het verzoek zal zooveel moge lijk worden tegemoet gekomen. Een verzoek van den lieer Zaagman om afschrijving van een gedeelte school geld, omdat zijn dochter de school verlaten heeft, werd toegestasn. Ingekomen waren een twaalftal re* clames tegen den H. O., welke in han den van de te benoemen commissie werden gesteld. Van de heeren Q, Tuinman en P Kramer was een verzoek ingekomen om het gemeenteknd bij hen in ge bruik, op de bestaande voorwaarden te mogen voorlgebruiken. De commis sie heeft eerder ingediend verzoek on der de oogen gezien en adviseert op de verzoeken afwijzend te beschikken, omdat het te veel moeilijkheden met zich zal brengen. De heer Paarlberg zag er de moei lijkheden niet van in en zou de ver zoeken willen toestaan als het in het belang van het land is. Besloten werd om op de verzoeken afwijzend te beschikken en voor de komende verhuring dit punt onder de oogen te zien. Goedgekeurd werd een 2e suppl. be grooting op een bedrag van f9576.26. Ingekomen was het verslag over den toestand van de gemeente, wat bij de leden zal circuleeren. Als leden in de rcdarnes-oommissic voor den H. O. werden gekozen de heeren J van Exter, J. Schriekcn en 0. Paarlberg.. AaD de orde kwma een voorstel van B. en W. om de melkconlrole in te trekken, in verband met het in wer king treden van de Warenwet. Met algemeene stemmen aldus be slolen. Als leden in de stembureaux werdei benoemd voor 1 de heeren A. C.. Kroon, G. Hart en H. Bakker; voor 2 de neeren Van Exter, Schrieken en Paarlberg Bij de RONDVRAAG deel de de heer Meiten mee, dat hij wegens vertrek zal moeten bedanken ais lid van den raad. Hij dankt voor de gezellige toon die steeds in de vergaderingen ge- heerscht heelt en wees op de mooie dingen als de U. L. O. School, de uitbreiding van de gasfabriek en de waterleiding. „Ik dank u mijnheer de Voorzitter, voor de aangename verhouding die steeds tusschen ons bestaan heeft en voor de leerzame woorden die we veelal gewisseld hebben. Mede namens mijn gezin dank ik U voor de moeite die ge U ge- toostet om tijdens de mobilisatie de zaak zoo goed mogelijk loopende te houden. Den raad betuig ik mijn dankvoo de aangename verstandhouding die steeds geheerscht heeft en voor de gezelligheid die altijd in de verga deringen heerschtte". De Voorz. antwoordt: „Ik spreek 1.eker namens den Ra-ad wanneer ik mijn leedwezen uitspreek dat ge uit on= midden gaat. We respecteeren natuurlijk het waar om en ik betuig U mijn dank voor hetgeen ge deea in het belang van dc gemeente Oudkarspel. Er is in die enkele jaren veel gebeurd en de tijdsomstandigheden zijn v. vai? dien aaid. dat vee] meer van de raadsle den gevraagd wordt dan in vroe gere jaren. t'k fi'oop van harte dat het U en uw gezin wel moge gaan." De leden van den Raad betuigden door applaus lilunne instemming met de' gesproken woorden. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met den wensdu de heer Meiten succes mag hebben in zijn a.s. nieuw Vaderland en dat hij met genoegen terug kan denken aan de gemeente Oudkarspel en de raads vergaderingen. Melkprijs. De melkprijs is hier verlaagd van 16 op 14 cent voor de verbruikers. Kiezeislijst. De kiezerslijst voor deze gemeente is vastgesteld voor den gemeenteraad op 975. .voor de prov. staten op 1014 en voor de 2e kamer op 1016 kiezers. ENKEL Ul&EN. ENKHUIZEN. G. E. B. Ous elec trisoh bedrijf Laat nog wel wat te wensohen over. Zaterdag j.l was vol gens officieele kennisgeving tus schen 1—7 uur geen stroom te le veren. 't Was acht uur eer men zich van den stroom kon bedienen. En dan de prijs 50 cent per K. W. U. Hij wordt nu verlaagd tot 45 cent wat nog 10 cent duurder is dan in Hoorn. En dan die stoornissen nu en dan? Stemming. Op 19 April zal een stemming gehouden wOTden voor voorzatter van de banna Enkhuizen wegens - periodieke aftreding van den heer P. Sluis Nz. en van een hoofd ingeland wegens periodieke aftreding van den toer K. Kruk! URSEM. URSEM. Burg. Stand. Geboren: Christina," d. v. Pieter Mulder en Eli sabeth Out Overleden: Geertje Vet, 20 maanden, d. v.. Jacob Vet en Anna Hermina Christina de Boorder; Petrus Johannes laan, 5 dagen, z v. Nioolaas Laan en Geertruida Schouten. Ondertrouwd: Jacob Blank en Cor nelia Gatharina Oud, beiden uit deze gemeente; Theodorus Johannes Koning van Beemslcr en Antje Kooij, uit deze gemeenteSimoa Vlaming, uit deze gemeente en Trijntje Bakker van Wer- vershoof; Petrus Zuurbier en Aida Ma ria Vlaming, ujt deze gemeentePetrus Groot van H«er«tH*uw»pgrd. eu ,tjc v*a der Meij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2