-Tl ONS BLAD" s s BINNENLAND HF 8 o No. 465. Zaterdag 22 A.pril 1922. 14o Jaargang. 3S Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ,w"m"MT" Advertentieprijs: Het juiste midden. oe pfcBS. Ce Spijers van „Be Oageraaü". BUITENLAND. VERSPREID*: BERECHTEN KORTE BERICHTEN. ,TO IV» 3 ca Q 3 E® S rt 4J •g-sS cr <5 CA r+ 3 <i O M S 3 TO w ar» B) 1 o P-O C in wiï&ï 3£|f O 3 :<S I 3 r* 5 3 N O -SL3 is sra- 3= N a 2.>5: ■"Si'a r< oo« r®. 3 J" Q. O- 3 - a> cu u S* 3* JüL a> l 2? S" 3 J-JQ 3 SJ D sraaas sroQ b£ë&o a- 3 cr. o 3 3 Z5* it-CTQ 7Q cr. 3ttZ» CA C S" 5+ üj a xï. K 3oï «®a§ï o?» 3 3?£:§ g a £-»» 3 O- 3 (t O <t> 3 o 2 Jtt o- a ®2a.ffS <g ,3 2 2 liiR 8 ISIII1IK O k V9 NOORD Abonnementsprijs: per kwartaal voor Alkmaar .......f 2. Voor buien Alkmaar..f2 85 Met Gef.lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. REDACTIE No. 633 Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f025; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. u (betaling per plaatsing f 0.60 Aan ai:a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevalJen tot een bedrag van f 500,—, f ^00—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,— f 15-1 Het mag tot eere van onzen ook economisch. Roomsehen minister Aalberse. deu promotor der in deze dagen veel gesmade sqeiale wetten gezegd worden, dat hij zich. ondanks geruk en getrek van verschillende zij den. ondanks openlijke en vei holen ac tie, niet laat afbrengen van hef stand punt, dat hij na rijp overleg en na ja renlange studie heeft ingenomen ten opzichte van de verhouding tusschen werkgever en werknemer. Minister Aalberse toont zich uit kracht van zijn heilige overtuiging stoer en sterk, zónder de soepelheid te missen, welke onverbiddelijke' om standigheden in tijden als de onze noodzakelijk kunnen maken. Dit blijkt wederom zeer sterk uit de Tcmorie van Antwoord, welke de mi nister dezer dagen deed verschijnen over het ontwerp van wet tot wijzi ging der Arbeidswet 1919. ..De Minister is van meening, zoo heet het in de Memorie „dat ook zij die het wei meenen met de arbeidsbe scherming., dezen maatregel (verlen ging van den arbeidsduur) zonder ver bittering kunnen aanvaarden, omdat zij niet tot grond heeft een wijken voor de reaetjp. maar voor den onverbidde- lijken drang der economische omstan digheden. Ook bij volle handhaving van dit voorstel, kan de Minister in alle op rechtheid verklaren, dat hij niet bereid is voor de reactie tegen de arbeidswet geving te wijken, thans evenmin als vroeger. Het is geheel iets anders, wanneer men. misbruik makende van de heer- sehende malaise en van de daardoor zwakker, geworden positie der arbei ders. poogt terug te nemen wat in vo rige jaren ten gunste der arbeiders is bepaald, dan wanneer men rekening houdende met den economischen toe stand en met de sinds 1919 in de prak tijk opgedane ervaring, öp enkele pun ten meent iets minder ver te kunnen gaan dan aanvankelijk verwacht- werd." Richt de minister zich hier natuur lijk allereerst tot degenen, die op de (tijdelijke) verlenging van den arbeids tijd iets af te dingen hebben, 'tege lijkertijd richt hij zich ook tot de re- aetionnairen van diverse pluimage in Nedprland: het kan hèm niet verwéten worden en wat men den reactionnairen terecht verwijt: dat zij „misbruik ma kende van de heerschende malaise en van de daardoor zwakker wordende positie der arbeiders", pogen „terug te nemen, wat in vorige jaren ten gunste der arbeiders is bepaald." Wij cursiveeren het simpele wordje ..misbruik" Weet de minister den arbeider, die te veel wil rin verhouding tot de eco nomische omstandigheden), met over tuigende redenen te wijzen op hun plicht' dat zij eenige arbeidstijdsver lenging niet mogen afwijzen. tegen over den werkgever, die te veel wil. neemt hij stelling, door diens gedoe als een poging tot misbruik maken te kwa lificeeren. Wij voor ons achten het een geluk kig teeken. dat de minister van beide zijden aangevallen wordt: waar reac- tionnaire werkgevers hem verketteren om zijn menschlievende sociale wet ten, en waar 'de arbeiders (sommigen althans) hem boos aankijken, omdat hij hen door drang der economische omstandigheden wat langer wil la ten werken, daar is dit voor ons een bewijs, dat de minister het juiste mid den houdt De minister moge zoo vóórtvaren! .oó aren wij veilig! kunstmatige ademhaling er weer wat even in le brengen. '1 Is muf, wat ze vertellen, die spre kers, en 't ruikt naar den zolder. 't Is goudpapier, wal zij den men- schen aanbieden, in plaats van 18- karaals-echt. Hun woord is koud en ijzig als een lijk, omdat er geen hart onder klopt, dat leeft voor eigen persoonlijke over tuiging. En als er menschen zijn, die het lormulier teekenen, om hun lidmaat schap aan de Roomsche Kerk op te zeggen wel 'ja, het merk tee ken van hel H. Doopsel raak je kwijt, als maar een briefje schrijft aan pastoor, dan doen ze het niet, omdat die alvallige monnik of priester lien overtuigde, maar omdat zij er al jaren lang toch niets aan deden. Zoo'n briefje staat gewichtig en de heeren van „De Dageraad" kunnen er mede geuren, alsof zij die zieltjes aan de Roomsche Kerk ontfutseld hebben. Groot-doenerij, ,anders niets! Dje zieltjes waren toch al verloren. Jaren lang had het ongeloof en de redeloosheid er de room van het Roomsche leven al afgeschept. 't Was toch al taptemelk flauwe kost, zonder eenige voedingswaarde. De Kerk zal er geen honger om lijden, enDe Dageraad" zal er niet vet van worden. De arme verdwaalden, die zulk een dscheidingssluk onderleekend hebben, kunnen het elk oogenbljk verscheuren en lot de Moederkerk terugkeeren. Vv'al een aiinzuiige i.guren toch, die sprekers van ,,De Dageraad". Zij waren al lang opgeborgen op de ■'licrnig, sc'hrijfl tlDc Bazuin", of nau welijks werd er tljêr en daar op de oud-roesl-markt nog een stuivertje voor geboden. Zij hadden eertijds wat schuim opge worpen in de kalm daarheen vl.e- iende rivier der Roomsche Kerk, die heel de aarde nesproeit en vruchtbaar maakt; maar ze waren at lang ge zonken in de kringetjes, die hun plons in dc diepte achterliet, al heel spoedig in den groolen pias vervaagd en ver dwenen. En nu worden ze van boven uit de hanebaiisen weer naar beneden ge haald; de roest wordt er -met' schuurpapier wat al'gekrabbeld, en op gepoetst door de Dagergadsmannen worden zé als fonkelnieuw het pu bliek aangeboden. En de visschen, die schoone duikelaars, weer naar bo ven, en hoewel er 'een lijkluclitjc aan ts, probecren ze. door massage en DE CONFERENTIE VAN GENUA. De neutralen zijn ten zeerste mis noegd over bet feit dat zij buiten alle particuliere conclaves en crises te Ge nua worden gehouden, zegt de Genu- eesehe correspondent van de „Daily Chronicle". En hij eindigt met de woorden: „Op dit oogenhlik is het de moeite waard om de neutralen in het oog te houden. De correspondent van de „Morning Post" te Washington schrijft, dat het Duitsch-Russisch vei rag er toe heeft bijgedragen, de meening in Amerika- weer tot het Fransche gezichtspunt te doen naderen wat betreft het militaire gevaar dat van de zijde van Duitsch- land dreigt. 1 Naar verluidt, voeren de Turken on derhandelingen met de sovjet-delega tie over het sluiten van een verdrag met Rusland. De Commissie van Herstel heeft be sloten de Kriegslasten Kommission of ficieel te verzoeken haar den tekst te doen toekomen van het Duitsch-Rus sisch verdrag, waarvan de juridische commissie de clausules zal bestudeeren die in strijd zijn met het verdrag van Versailles. Zij zal een rapport dienaan gaande overleggen. In politieke kringen te Parijs is men van meening, dat, een bijeenkomst zou moeten plaats hebben, na Genua, van de groote en kleine Entente, benevens het in het bijzonder bedreigde Polen, teneinde voorzorgsmaatregelen te ne men vooral met het oog op het oefe nen door de geallieerden van toezicht in Opper-Silezië, waar de aanwezig heid van wapendépots is vastgesteld. DE BOMAANSLAG TE BOEDAPEST Daar de nasporingen der Boedapes- ter politie naar de daders van den bomaanslag in de liberale club nog steeds vruchteloos zijn gebleven heeft de liberale partij de regeering in den vorm van een ultimatum medegedeeld dat zij haar bij de verkiezingen niet zal ondersteunen, als het niet gelukt de da ders in handen te krijgen. Men verwacht het aftreden van mi' nister Klebelsberg. De „Ontwakende Hongaren" hebben naar aanleiding van het tegen hen ingestelde onder zoek in een aanplakbiljet een scherpen aanval op den minister gedaan, weshal ve de minister een aanklacht wegens laster heeft ingediend en verklaard heeft, dat hij zijn aanblijven afhanke lijk maakt van de bestraffing dei- schuldigen. Blijkens een draadloos N. T. A.-be- richt heeft Lloyd George bij zijn om derhoud met de pers ook de vraag be antwoord of bij van meening was, dat het werk der conferentie moest wor den voortgezet door den Volkenbond en dat Rusland en Duitschland lid van den Volkenbond moesten worden. Ik geloof, zoo verklaarde Lloyd George, dat de Volkenbond goed is toegerust voor het aangegeven doel. Een belang rijk deel van het werk der conferentie kan slechts worden voltooid en uitge breid door middel van den Volken bond. Ten aanzien van de vraag of Rus land en Duitschland lid van den Vol kenbond dienden te worden, zeide d Rritsche premier, dat deze organisatie nimmer waarlijk den wereldvrede kan verzekeren, zoolang niet alle naties der wereld er lid van zijn. De koning van Italië zal heden te Genua aankomen. Hij zal den gedele geerden ter conferentie een lunch aan bieden. Gistermiddag heeft Wirth een rede gehouden aan een maaltijd, dien de Duitsche gezant te Rome, baron v. Neu rath, aan de leden der Duitsche kolo nie te Genua heeft aangehoden. De rijkskanselier verklaarde, dat hij gaarne de verantwoordelijkheid voor het D.-R. verdrag aanvaardde. Uitvoe rig zette hij uiteen, waarom de Duit sche delegatie zich verplicht achtte dit verdrag zoo plotseling te sluiten. Naar de bladen vernemen zal de se cretaris-generaal der Italiaansche de legatie Gianoini door Schanzer voor een raad van discipline worden ge daagd, daar men meent, dat hij de per soon is, die door Rathenau is inge licht omtrent den stand der Duitsch- Russische onderhandelingen, zonder den inhoud dezer besprekingen aan de Italiaansche en de Britsche delegatie te hebben medegedeeld. Gisterenmiddag heeft de subcommis sie voor Russische zaken officieel ver gaderd. De commissie van deskundigen maakte onmiddellijk een aanvang met haar arbeid. Tegen den avond hadden de deskundigen'overeenstemming be reikt over het voorstel van den Britr seben gedelegeerde om te verklaren dat de quaestie van de onverwijlde de jufe-erkenning der Sovjet-regeering niet kan worden gesteld in ruil voor de erkenning van hun schulden door de Sovjets. Aan den inhoud van het Duitsche antwoord Is niets meer veranderd. Duitschland houdt aan het verdrag met Rusland vast en geeft er de voor keur aan, zich uit de politieke subcom missie terug te trekken, tot de overige leden der conferentie eveneens met Rusland tot overeenstemming zullen zijn gekomen.' Onmiddellijk na de overhandiging der Duitsche nota ontving Rathenau de pers. Hartelijk dankte hij voor de Italiaan sche bemiddeling, die tot overeenstem ming had geleid. Rathenau kwam vervolgens met gro.óten nadruk op tegen de geruch ten als zou een scheuring in de Duit sche delegatie zijn ontstaan ten gevol ge van het D.-R. verdrag. De.rede van Rathenau werd door de journalisten met bijval ontvangen. De eerste commissie heeft een com missie van deskundigen voor Russi sche zaken gevormd, welke uit zeven leden bestaat. Nederland is het eenige neutrale land, dat in deze commissie vertegenwoordigd is. Prof. Struycken is tot gedelegeerde aangewezen. In de financieele commissie verklaar de aar. Patijn, dat de Nederlandsche delegatie de conclusies der subcommis sies voor het muntwezen en het wis selprobleem onderschrijft. Zij zijn echter slechts vruchtbaar na de regeling der internationale scbul den. Hij hoopte, dat deze regeling door de betrokkenen spoedig zal worden ge maakt. Er volgde geenerlei tegen spraak. DE ONRUST IN SYRIë. De telegrammen over de ongeregeld heden in Syrië zijn zeer met elkaar in strijd. Volgens sommige berichten woedt de strijd tusschen de revolutio nairen en de Fransche troepen in toe nemende hevigheid rondom Garablus. De Franschen zijn uit Deir-es-zer terug getrokken na langdurigen strijd. De •stammen in de streek van Tedmur zijn tegen de Franschen opgestaan. DE IERSCHE KWESTIE. Ongeregelde troepen hebben Don derdagavond gedurende vier uur zon der succes een aanval gedaan op de Wellington-kazerne te Dublin. Kleine botsingen tusschen de pro oi: anti-verdragstroepen hebben te Du blin met toenemende veelvuldigheid plaats, maar beide partijen schijnen te aarzelen met den onvermijdelijken stap, waardoor een burgeroorlog moet worden ontketend. Donderdag is op zes verschillende plaatsen in de stad geschoten, waarbij machinegeweren dienst deden. De'ern stigste aanval was die op de telefoon centrale, welke echter door de wacht van den vrijstaat, werd afgeslagen. De ongerustheid is toegenomen door het stelen van aanzienlijke hoeveelhe den ontplofbare stoffen door de anti i vc-rdragstroepcn. Te Belfast duren de straatgevechten onafgebroken voort. Er werden tien personen gedood en twintig gewond Volgens de „Dail Express" bestaat de hoop, dat binner een week de hin derpalen op den w naar den vrede tusschen Collins en De Valera zullen zijn weggeruimd. H blad meende te weten, dat De Valera ter conferentie alle evrantwoordelijkheid voor de ope raties van Rory O'Connors volgelin gen heeft afgewezen. Gistérenochtend vroeg had in de bu reaux van het te Sligo verschijnend blad „The Champion" een overval plaats. Een bende mannen vernielde de machines volkomen, klaarblijkelijk met het doel de publicatie te beletten van het verslag over de onlangs te Sligo gehouden meeting, waarin Griffith on danks groot persoonlijk risico het woord voerde. De overvaUers spaarden echter de linotypes. Donderdagavond hebben hij Lime rick gewapende mannen een froep van 44 jongelieden aangehouden, die op weg waren naar Dublin om zich daar in de Beggars Bushkazerne voor het Vrijstaat-leger te oefenen. De jonge mannen werden naar Limerick terug gevoerd. Iërsche republiekeinen hebben het draadlooze station van Bunbeg bezet en dë Britsche marine-macht er uit ver dreven. DE TOESTAND IN BOKHARA. Uit Pêsjawar wordt gemeld, dat vol gens berichten uit. Kaboel de toestand in Bokhara ernstig wordt; er is in den laatsten tijd op uitgebreide schaal ge vochten. De anti-bolsjewieksche troe pen Worden door Enver Pasja aange voerd. Oesman Khoja, de president der republiek Bokhara, is naar Afghanis tan gevlucht. EEN KATHOLIEK COLLEGE IN FRANKRIJK IN BESLAG GENOMEN. De gemeenteraad van Nimes heeft het besluit genomen, om het Katholiek College van O. L. Vr. ter Hemelopneming in beslag te nemen en het als een lvceum voor meisies in te richten. De bisschop van Nimes heeft teg;en dit besluit geprotesteerd. Hii wijst er op, hoe dit college geheel zonder Staats hulp is gebouwd. Ondanks de rech ten van priva'ten eigendom, "de union sacrée en zonder rekening te houden met de eischen der Ka tholieken is het college geconfis- ceerd, wordt de kapel' voor profane doeleinden gebruikt en evenals het graf van den eerbiedwaardi- gen d'Alzon ontheiligd. Alle be middelingsvoorstellen, zelfs een aanbod tot terugkoop, werden af gewezen. DE ONTPLOFFING TE MON ASTIR. In het munitiedepot, dat te Mn- nastir in de lucht is gevlogen, be vonden zich meer dan 400 wagons artilleriemunitie van het voormali ge Oostenrijksche leger. De schade bedraagt vele hon- derdmil'ioenen. De regeering zond een millioen om- de eerste hu-lp te verteenen. Tengevolge van deze ontploffing zijn in Mo-nastir 300.000 inwoners dakloos. Het is onmogelijk om het verwoeste stadskwartier te bena deren. Naar schatting zijn in de kazer nes, waarboven eveneens grana ten uiteen barsten. 1800 soldaten gedood. TREINROOVERS. Naar de Fransch ebladen mel den, hebben gewapende bandieten een aanval gedaan op den trein Marseille—Ntzza, waarmee een feldkist, inhoudende een som van 20.000 francs, vervoerd werd. Toen de trein zich in den tunnel van Saint-Barthélemy bevond, drongen de bandieten den wagon binnen, waarin het geld geborgen was. De beambte, die met de be waking belast was, werd tegen eten grond geslagen en vastgebonden De roovers wierpen daarop de geldkist uit den trein, sprongen er uit en verdwenen met hun buit. In het Engelsche kamp te Da mes Camiers Is een kist met gra naten ontploft, welke twee arbei ders lieten vallen. Drie personen werden gedood en drie gewond, De nieuwe Amerikaansche am bassadeur Houghton is te Berlijn aangekomen. De Engelsche Minister Chur chill is bij het po-'ospel van ziin paard gevallen. Hij moet verschei dene dagen het bed houden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de marine- begroo-ting voor '923 aangenomen met een amendement, waarbij de bemanning van de vloot wordt ver meerderd van 67.000 man, zoo-als voo-rges+e!d door de commissie, tot 86.000 man, het aantal door de regeering gewenscht. De „district attorney" heeft 'evraagd gratie te verleenen aan Thomas Mooney en Warren Bil lings, die thans levenslange ge vangenis ondergaan wegens het werpen van een bom naar een op tocht te San Francisco>. Een telegram van zeer bevoeg de zijde maakt melding van een a!- gemeene verbetering van den poli tieker» toestand in Indië. Het krach tige1 optreden in de Puntsjab hèeft bevredigende resultaten gehad. De week van nationale rouw wegens de gevangenneming van Gharidi is een groot echec geweest. De so-c. betooging, waaraan tienduizenden personen deelna men, heeft te Weenen mef de grootste kalmte plaats gehad. Bij Cromford (Derbyshire) zijn drie wagens van de express v. Londen naar Manchester, toen de ze in volle vaart reed, omver ge worpen. De trein was vol met pas sagiers, doch gelukkig werd nie mand ernstig gewond. Het is noodzakelijk bevonden het Britsche oorlogsschip ,jHare- heil" uit te zenden om de Britsche visschersschepen in de Witte Zee te beschermen. De spoorlijn TientsinPoekof is opgebroken waardoor het ver keer is stopgézet. Tot dusver ziin 75 treinen met troepen liit Moek- den te Tsjili aangekomen. Binnenkort zal er een telefo nische verbinding tot stand ko men tusschen Zweden en Finland via de Aalandeilandenn. Donderdagavond 7 uur is de sneltrein Arlon-Brussel nabij Na men door een defect aan een wis sel op een goederentrein geloo- pen. Door het krachtig remmen v. den machinist werd een catastro phe voorkomen. Twee personen werden vrij ernstig gewond, en een dertigtal licht gekwetst. De /Times" verneemt uit Ri- ?a dat negen leden van de Sovjet- egatie aldaar Woensdag j.l. ziin gearresteerd als repressaille tegen de gevangenneming van 27 Estlan ders te Petrograd en Moskou. On der de gearresteerde Russen be vindt zich d-e chef van het politieke departement Schreiden De groote Suikerraffinaderii der firma' Schwenger en Zonen in Merdingen is Vrijdagmiddag ge heel afgebrand. De kostbare ma chines zijn geheel vernield. De schade wordt op 40 a 50 millioen Mark geschat. Meer dan 20.000 centenaars suiker gingen verloren. DIOO. TUINDERSBOND L. T. B. De Jaarvergadering van dezen Boud werd Donderdag gehouden in het ge- uw ,,S(. Bavote Haarlem. Verle-t genwoordigd waren een 29-tal vereeni- gingen. Na opening, notulen en jaarverslag, waarvoor de Voorz. den Secretaris een hartelijk woord van dank bracht, levens dankende voor alles wat de heer Hoeks die den Bond gaat ver laten in het belang h,ervan had gedaan, kwam aan de orde de behan- Aiag der Statiften, welke door de re organisatie van den L. T. B. eenige wijziging moesten ondergaan. De afgev. vail Grootebroek vroeg echter vooraf behandeling van hel voorstel van Westfriesland, wat bij aanneming behandeling dezer statuten overbodig zou maken. Na beraadslaging door het Bestuur werd dit voorstel liet eerst in be handeling genomen. De strekking hier van was om langs organisatorischen weg algeheele zelfstandigheid te ver krijgen voor de tuinders in liet Dio cees. Het Bestuur adviseerde om deu bloei van den Tuindersbond te be werkstelligen langs de banen, in de nieuwe statuien van den L. T. B. aangegeven en zich aan te passen" aan het op dc Reorganisatievergadering in genomen slandpunt. Het voorstel werd verdedigd door afgev. van Grootebroek en Medemblik en ten sterkste ontraden doog. den Alg. Voorzitter (mede aanwezig), als mede door den Geest. Adviseur. 1 Na. langdurige besprekingen werd het voorstel met 17 tegen 10 stemmen en t?e blanco verworpen. De artiketsgewijze behandeling van het concept-statuut had tot resultaat, dat dit, behoudens kleine wijzigingen, werd aangenomen. Vervolgens werd een bespreking ge houden over de nieuwe kringenindee- lingen en voorloopig tot een 6-tal krin gen bepaald. De Bestuursverkiezing had tot uit slag dat herkozen werd als voorzitter de heer J. Groen Az. te Zuid-Schar- woude en tot bestuursleden voor den kring Weslfriesland de heer O. de Wit Pz. te Bo venkarspel, voor kring t-angendijk de heer A. Quant te Heer- Hugowaard, voor Kennemerland de heer J. van Eerde te Wijk a. Duin, voor de Venen de heer J. de Jong te Roelolarendsveen, voor het Westland de heer W. Verbeek te Monster, ter wijl de kring Loosduinen nog iemand zal aanwijzen. Besprekingen werden gevoerd over bet Hoogheemraadschap, het Registra tierecht aan de veilingen, terwijl de nieuwbenoemde Geest, Adviseur een krachtig woord van opwekking sprak om de Kalh. organisatie hoog te hou den en allen-mede te werken om deze zoo krachtig en sterk mogelijk te maken. R. K RECLASSEERINGS- VEREENIGING. In het hotel „Noord-Brabant" le Utrecht werd de jaarlijksche algemee- ne vergadering gehouden van de R. K. Reclasseeringsvereeniging, onder voor zitterschap van dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, die in het bij zonder welkom heette den vertegen woordiger van den Minister van Justi tie, den heer S. L. Veenstra, inspec teur der Reclasseering, pater Ildefon- sus uit Helmond en mr, R. B. Lede- boer, directeur van het Centraal Bu reau voor Reclasseering. De begrooting van het Centraal Bu reau der R. K. Reclasseeringsvereeni ging over 1922 werd in ontvangsten en uilgaven vastgesteld op f 31.372.61> Uit de rekening en verantwoording over 1921 van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen, f24.575 07, de uitgaven f 19.924 95'.)^ zoodal een batig saldo is van, f4.650.11i/s. De Commissie tot inzameling van aelden voor de Landkolonie der R. K, Reclasseeringsvereeniging heeft in to taal f9885.64 Als lid van het Hoofdbestuur werd de periodiek aftredende heer F. J. v. d. Berg te Den Haag herkozen. Spoedig zal een afgerond plan wor den ingediend, betreffende het slich ten van een R. K. Landkolonie. DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. Van de vergadering der „Nieuwe Katholieke Partij", Donderdag te Utrecht gehouden, verneemt „De Tijdnader betreffende de andere pun ten der agenda, dal het Comité een concept-program heeft ontworpen, aan de afwerking waarvan nog de laatste hand moet worden gelegd. De groote lijnen zijn echter vastgesteld evenals die ten aanzien der candidaten'.ijsl en de basis, waarop de propaganda zal worden gevoerd. Over de samenstelling van het co mité en de geassumeerde nieuwe leden kunnen voorloopig nog geen mede- deelingen worden gedaan. Wel blijft voorshands de leiding bij mr. Swane berusten en houdt z;ch het Comité ten allen tijde bereid, baar candldaten- iijst met die der R. K. Staatspartij te verbinden. Immers in den gedachten- gang' der nieuwe katholieke partij legt zij het n'et op een scheuring in de staatkundige eeiihe.d der Katholieken aan,, en zou zij liefst zelfs een elec torale vermijden. In deze laatste zal zij echter desnoods tijde.ijk berusten, om de Katholieke kiezers in de gelegen heid le stellen naar zij verklaart zich over de. beide richtingen uit te spreken. Voor haar is hel geval on denkbaar, dat haar vertegenwoordigers ill de Tweede Kamer uit de R. K. Ka- merclub zouden worden geweerd en tot een isolement genoopt. In elk ge val wenschl zij in den aanstaanden sLrijd nocli personen, noch de Hegce- ring te betrekken. DE MIDDENSTANDPARAGRAAF. Het bestuur van den R. K. Midden, standsbond te Eindhoven heeft hel hoofdbestuur der R. li. Iiiesvereeni- ging Eindhoven in een schrijven ge wezen op de groote belangrijkheid van de punten 2 en 4, zooals die door deu Ned. R. Ii. Middenstandsbond waren geformuleerd Ier opneming in de mid denstandsparagraaf, hetgeen tijdig aai: het bestuur der R. K. Staatspartij waj verzocht en waarmede nog niet ten volle rekening werd gehouden. D« 'punten 1" treffen eene wettelijke rega ling en beteugeling der huisnijverheid in dier voege dat de kleine zelfstandig

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1