HOORN m Martelaren ran Blkaaar in hun tijd. HEI LOO. HEILOO. Afloop veiling bij afslag door notaris W. J. B. M. Witte te Alkmaar, van o mooie nieuw gebouwde moderne woon huizen a. d. Rijksstraatweg bij de Stetionsweg. 1. Woonhuis f6525 opgehouden; 2. dubb. Woonhuis f13125 opgehouden; 3. Woonhuis föó'ha J. B okker, Heiloo; 5. Woon hiiis f6625 opgehouden. T entoonstelling. De 6e Huisvlijttentoonstel ing is gereed Nadat de ingezonden goederen in on .vangst waren genomen en ge- rangschrikt door "Mevr. Eilers de Haan en Mej. C. Ruiter hebben de juryleden bestaande uit Mej. van Nierop, Alkmaar, Mej. Wijde- nes Spaans, Oudorp, de heeren Wassink, Pieterse en Harder uit Alkmaar, de volle aandacht moe ten wijden aan de mooiste, doel matigste en best afgewerkte inzen dingen die voor bekroning in aan merking konden komen, uit te zoe ken. Er is heel wat moois bij, wat ge tuigt van taai geduld en zuinigheid ornaat niets is weggeworpen. De inzending is groot Öpmerke.ijk is een reuzen-poppenkamer. Nie*s ou.breek er aan. De zalen priiken met piano-fijn ameublement. Keu ken en slaapkamer bieden alles wat er in behoort. Alles is electrisch verlicht. Weinigen zullen op het idee komen om van waardelooze grondstoffen zulk een kamer te maken. Wat het rondreizend Museum betreft, dit biedt veel leerzaams. Het aantal bekroningen Is als vo'gt: Maatwe-rk: le pr. Mej. N. Blok ker, 2e pr. Mej. Meiier—Doets, 3e pr. Mei. A. Swartsenourg. Afd Borduren: le pr. Mej. Wa genaar, 2e pr. Mej. Wagenaar, 3e pr. Mej. N. jonker—Qovers. Schablonwerk: le pr. Mej. M. C. Schermer,. Spreien: le pr. Mej. C. Zeema Op, r>r JVa q*2. herdenken. Hunne dankbare Broeders en Zuster. Familie OUD. Ursem April 1922. ma. c.eiv. verm. C. Klopper—A. F. Muileboom en N. N. Tot 15 jaar. le pr. Hendrik Bak ker. bftiisvlijt. le pr. C. Hoegen, 2e pr. J. Grootewilllnk. Onder 13 jaar. le pr. jan Spruit. Touwwerk. 2e pr. Mej. Tijmes. HEEMSKERK. HEEMSKI RK. Pater Ansel- mua O. Die meer. Zooals wij reeds m- ]dden had Dinsdagavond al h er de p[ eut'ge infocht plaats van den WelE.rw. Pater Anaelmus C. Dic-mecr, die Zaterdag j.l. de H. Priesterwijding' ontvangen heeft in het Seminarie te Liesbosch. De Berw. Patjr werd van Bever wijk afgehaald door den Z.Eervv. hr. Pa-teor v an onze parochie, de naaste familie van den priester en de feest commissie. Bij de grens van de parochie werd de Eerw. feesteling Mgnvacht door een groep ruiters en fietsers, opgeluisterd met muziek. Er waren 100 ruiters en evenveel fiet sers. Tevens een groote schaar van belangstelt nden. Bij de grens sprak de voorzitter van de feestcommissie den Eerw. Pater aldus toe, ZterE tw. Pater. Veroorloof mij U, met een enk'el woord aan de grens van deze paro chie toe te spreken. Gehec] de parochie Hee'msUrik: is verheugd met het groote geluk; U dezer dag n te beurt gevallen. Daar om wenscht zij uiting te geven door een warmen komst te bereiden, bij uw intrede als eerste Priester-mis sionaris in onze parochie. Van harte wensch ik U namens allen, die U hi?r verwlkomt. geluk met uwe Pr laster v'! duig en hoop dat Gods zegen in ruime mate over U mag nedordapn, zoodat het U gege ven moge zijn. nog zrer vele jaren als Priester M:s=ionaris w rkzaam te zijn, tot heil van God, tot eer van, uwe geachte farm lie. -j-j. "verdere parochianen va;; Hèemskerk. uti'BftSfM dankte de Eerw. Pater den "Orzitter en aatte de stoet zich in Dg'wegng. *elielDe ™tcrs mp. Tevens waren Op den öueu .Mei hopen onze gehetde Ouders rviu. mos iaar: le pr. Nelüe Schermer, 2e pr. Hettv Eilyerts de Haan. Schablonwerk. le prijs Johanna Hoekstra. Teekenwerk. Kinderen beneden 12 jaar. le pr. Swaantje Hartog, Rubriek 12—16 jaar. le pr. Hettv Eilerts de Haan, 2e pr. Jan Dekker, 3e pr. Jan Snel. Eerv. verm. Ger- brand Bakker. Boven 16 jaar. le pr. D. Hoen, 2e pr. H. Ursem, 3e pr. G. Rozing. Photo's 2e. pr. jan Bruul. Snijwerk, le pr. Willem de Rooij, 2e pr. LeewangTi, 3e pr. F. Lonne waren versierd met verschillende ■arden keurig versierd. Bij de kerk ngdtomen stond pen rij van 30 mdjes dnn E-rw. feesteling af te hunnechten, ö;e ham tot aan het altaar erdeie'ddm, waarna een kort, doch pieeht'g Lof door den E-rw. NeomLt werd gecelebreerd. gea s'st erf door den Z.E"rw. Pater Slangen uit Lies- bosch, als D'akon en Kap. Sommer als Subd:aken. Na het Lof werd een weikomst lied gezongen, opgemaakt door Kap. Warmenhoven, De familie en de feestcommissie S:n«en naar bet ouderlijk huis, om daar don Eerw. Neomist af te wach ten, waar tevens de muziek was op gesteld, Omstreeks 9 uur kwam de Eerw. Neomist met den Eerw. Pater Slangen en die beide Kapelaans bij zijn ouderlijke woning aan. De eere- pnort was schitterend verlicht. De muziek begon bij aankomst een schoon we]komst;'ed te spelen, waar na de Eerw. Neomist enkele woor den tot de menigte sprak. G-eachte Heem-k rkers, aldus de Eerw. Neotnist, ik kan geen woor den genoog' vinden, om mijn dank uit te breng ?n. Ik had niet kunnen verwachten dat ik zoo vorst lijk zou ingehaald worden. Het is waarlijk hui ten verwachting. Daarna gaf Ue Eerw. Neomist dien zegen. Vervolgens ging de Eerw. Neo mist vergezeld door de familie, de Eerw. heeren Geestelijken en de commissie naar binnen. De commissie héétte den Eerw. Neomist hartelijk wolkom. De heer P. Koper, als oudste commissielid, sprak den Eerw. Neomist aldus toe: Eerw. Pater. Door de commissie is mij de ver- cerende taak opgl> rtd u natnens de parochianen ©en cadeau aan te bie den. Heel de parochie heeft hot hare er toe bijgedragen. Zelfs het pen ningske der arme weduwen heeft meegedragen om U een cadeau aan te bieden. Waarna hij den E"rw. Neo mist het cadeau ovhr gaf in couvert De Eerw. Neomist dankte de com missie vtoor het schoons cadeau hem aangeboden. Woensdag, 19 April, 's morgens om 9 uur, droeg de Eorw. Neomist zijn eerste plechtige H, Mis op, aan het versierde altaar. Hij werd plechtig in gehaald door egn stoet van bruidjes waarbij de Veni Greater gezongen werd. Z.Eerw. werd gea-s'stoerd door den Z.Berw. Pater Slangen, Priester van bet H. Hart, als presbyter-assi stent, den Welecrw. beer Adr. de Wildt, zoon van de parochie, als Dia ken, en den "Weleerw. heer War menhoven, k'ip l'ian der parochie als -ubd'aken, terwijl de weleerw. heer Sommer ook kapelaan der parochie fungeerde als op- yca-'arfa- - Dö .fcaslpreok werd gehouden door den Z.Eerw. heer Pastoor der paro chie, die in treffende woorden schet ste het l»ven van den jeugd" gen pries ter, de droi-w'ge dagen en de vreugde, welke in het leven dies priesters voorkomt. Indrukwekkend was het oog"nb]'k. toen de pa=gewijde priester de H. Oommunte uitreikte aan zijn© familieleden. Het zangkoor zong na de H. Mis de Priestercantate. 's Namiddags 1 uur begon de re ceptie, w fke zeer druk bezocht werd 's Avonds 7 uur plecht g Lof, waarbij de beide kapelaans assisteerden. Kap Soimmer als D aken en Kap. Warmen hoven als Subd:a,ken. Met een „Te Deum" werd de plechtigheid beslo ten. Nog zij vermeld dat dien dag 4 studenten ais nrsd'nasrs fung erden. KOEDIJK. KOEDIJK. R. K. Kiesvereeniroing. Donderdag 20 April hield de R, K. Kiesvereeniiging Waar vergadering. Aanwezig waren 42 leden, n.l. 36 mannelijke en 6 vrouwelijke leden. De Voorzitter, de heer A. J. Ver duin, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette allen welkom. De notulen worden voorgelezen en onder dankzeg-ging' goedgekeurd. Daarna volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren A. J. Verduin. L. van Veen, J. Beers, J. Tamis Jr. en Groeneberg. Voor tot stemming werd overge gaan. vroeg de Voorzitter of de le den er mee aceoord wilden gaan dat bet bestuur met twee leden werci uit gebreid. Besloten werd Bet bestuur met 5 leden uit te breiden. Herkozen werden de heeren J. Beers. J. Tamis Jr., L. v. Veen, Groeneberg en A. Wester Az. Daarna las de heer Groeneberg eenige ingekomen stukken voor. Daarna werd overgegaan tot Bet kiezen voor twee afgevaardigden voor de vergadering die 29 April in Alk maar zal worden gehouden. Gekozen werden de heeren A. Wes ter en J. Tamis Jr. Ingekomen was een Schrijven van de Mariavereeniging om zooveel mo gelijk tijdens het vergaderen geen al cohol te gebruiken. Aangenomen. Oolf deelde de Voorzitter mede. dat door twee leden van het bestuur de kiezerslijst was nagekeken en in orde bevonden. De k°sten der kiezerslijst bedroe gen f 25. Nog deelde de Voorzitter mefe, dat bijna al]e vrouwen waren toegetre den als lid van de vereeniging. Hét ledental was nu gestegen tot 160. Nadat de rondvraag nogal heel wat stof had opgeleverd, sloot de Voor zitter de vergadering met den Chris telijken gToet. CASTRICUM. CASTRICUM. Boscbb.and. Don derdagmorgen werd in de duinen van Jhr. Govers brand ontdekt in een bosc'hje. Door spoedig optreden van diverse personen is de brand 'be perkt gebleven en kon erger voorko men worden. K. S. A. Woensdagavond hiad in de zaal van de Erven van Benthem een vergadering plaats van het pl. comité van de K. S. A. Na behandeling van eenige huis houdelijke zaken, hield de Voorzit ter. de heer Lommen een lezing over het Doel en Wezen van de K. S. A. In een mooi betoog zette spreker de noodzakelijkheid en het doel van de K. S. A. uiteen en toonde op een glasheldere manier aan hoe nuttig de K. S. A. werkt en noodig is als band tusschen cfe verschijenue socia le vereenigingen. Deze lering, welke ruim een uur duurde, wera met een krachtig ap- piaus beloond, terwijl kapelaan Hu- bers zeker de toik van allen was, toen hl; den heer Lommen dank brach, voor zijn mooie lezing. Tot bestuurslid in de vacature van den heer Dr. Schoonhoif werd geko zen de heer G. H. Essing. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken werden besproken, wercf deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Weg naar Zee. Naar we ver nemen is Bet aanbesteden van de verharding van den Strandweg tot aan hét Commissarishuis uitgesteld tot Bet najaar, omdat in den zomer er binnen deze gemeente niet zoo groote werkloosheid heerscht. Het is wel jammer. dat deze weg niet voor het komende seizoen ge reed is dan nam het bezoek door vipemdelingen gedurende den zomer zeer zeker toe. Burgerl. Stand. Geboren: Ma ria Jacoba, d. v. A. Kaandorp en M. Brink. Johannes, z. v. A. Lute en C. Holjenberg. Afra, d. v. G. Liefting en M. van Duin. Overleden: Helena MargareihaGun tenaar oud 56 jaar, te Amsterdam. Neeltje Bakker, oud 67 jaar te A'dam. Johanna Wilhelmina Hendriks, oud 35 jaar te idem. Maria Diderika Lok horst, oud 43 jaar te idem. Abra ham van Overbeeke. oud 41 jaar te Velsen. Christina Pharao den Har- tog, oua 82 jaar te Helder. KOLHORN. KOLHORN. Eigenaar. De heer D. de Leeuw te Ziipe is eige naar geworden van het café van den heer Rempt alhier. Gekocht. De heer A. Breed alhier heeft het huis met tuin gele gen in den Waardpolder onder hands gekocht van mevr. de Wed J. Breebaart. De heer Rempt-zal er een timmerzaak in uitoefenen. NIEUWE NIEDORP. NIEUWE NIEDORP. Ui't de hand gekocht. De heer Keet man alhier heeft het huis met erf ongeveer 1 A. 37 c.A. uit de hand gekocht van de Erven Jb. Spruit voor f3200,—. WINKEL. WINKEL. Geslaagd. Mej. E. E. Lenghaus alhier slaagde voor de 1ste klasse der Nutskweek- school voor onderwijzeressen te Haarlem. Ihans was zij leerlinge der R. H. B. School te Hoorn HARINGHUIZEN. HARINGHUIZEN. Veiling. Het dubbele woonhuis met erf al hier, groot ongeveer 14 aren van J. van Slipriaan heeft in publieke veiling opgebracht f1030. De eige naar hield het op. AANGEWEZEN. De Se:igean,-ma,oor-Instructeur C. -■Chultf maker, van het 21e reg. inf. ti Helder, is aangewezen voor werk- zaamstehing bij den landstorm te Hoorn. SAPPHO." De gem. zangvereeniging en man nenkoor „Sapplio" zal op Vrijdag 2, Apri! a.s. haar concert geven in de Parkzaal, onder leiding van nara di recteur, de heer Gerard Boedijn. Naast nummers voor gemengd koor zullen verder nummers voor mannen koor ten gehoore worden gebracht. R. K. SPORTCLUB. In de Parkzaal zal de uitvoering der gymnastiekafdeeling D. O. S. plaats vjnden op Zondag 30 April r,s.t waar bij leden van „Forward" en Advendo" vrijen toegang wordt verleend na ver- loon van diploma. THEO VAN DER BIJL. Naar w e vernemen, zal in de OroGte Kerk, na" verkregen toestem ming, een concert gegeven worden door den heer Theo van der Bijl, met het koor der Qralorium-vereeni- Voor eht kunstminnend publiek in onze stad is het te wenscheo. dat deze toestemming worde verkregen en dit concert moge plaats vintien, daar een waar kunstgenot te wachten staat. DE A.S. GYMN AS TIE K F EEST EN. Voor de a.s. gymnasliekfeesten van het Gewest Noord-Holland van het Ko ninklijk Nedcrlandsch Gymnastiekver- bond hebben 7-ich de volgende com missies gevormd. Uit de verdeeiing in onderdeelen blijkt reeds, dat aan de voorbereiding alle zorgen zullen wor den besteed. Itegelings-Commissie: G. J. v. Leer sum, voorz.II. A. Sindram, le secr.; tl. J Sindram. 2e secr.; W. Branden burg, penn. tlómniiasie v. d. Financiën: W. Rrandenburg, voor.; L. Visser, H. J. Sindram, G. v. Gulik, - A. J. Beek. G'ommissie v. Ontvangst: Jac. Wil son. voorz,; H. A Sindram, A. Staal man, Mei. H. II. Zwaan, Mevr. M. Joosien.-Mej. A. Diets, Mej. M. Lan geeris, Mej. M. Visser. Oom missie v. Orde en Controle: F. Nieuwuoort, voorz.; Jac. v. Straten, H. J. Sindram, H. J, Smits, H. Joos. mn. J. C Visser, F. Woestenburg, G v Gulik. G. H. Lückens, W. Branden burg, H. Olthoff Oommissie v. Logies en Coasump He: A3 J. Beek, voorz.; J. C. Viw ser. B Boot. F. Volger, G. Rijpma, Mej. H. H. Zwaan, Mevr. M. Joosten .Mej, M Langereis, Mej. N. Dietz. Me' M. Visser Oommissie v. d Feeslelijkheden Jac. Wilson, voorz H. A. Sindram, I.. Visser, H. J. Sindram, H, C. F. H. Doudarl de la Gree, C. Visser, Mej 11. 11 Zwaa.n, Mevr. Joosten. Commissie v. Pers en Propaganda: S. H. A Esser, voorz H. J Sindram, G. H. nückens, P. Rijswijk. Comm.ssie v. d. Dames: Mej. H. H Zwaan, voorz.; Mevr. M. Joosten, Mej A. Dietz, Mej. M. Langereis, Mej. M .Visser, P. Bas, H. Olthoff, P Rijswijk Commissie v. d. Technische werk zaamlieden: P. Rijswijk, voorz.; h Rijpma, F. Nieuwpoorl, H. J. Cramer M. Storm, J, v. Petten, P. Bas, H. Joosten, H. Jongejan, L. Visser, C. Visser. Commissie v. d Schooluitvoering: 1'. Rijs wijn, voorz; P. L. A. Jansen J. v. Berkel, Boot, Schuring, N. II Bruins. K Wolthuis, p. Bas. Door Pater Dr. Willibrord Lampen, O. F. M. IV. ALKMAARS OVERGANG TOT DEN PRINS. Ofschoon wij alleen die gebeurtenissen willen mededeelen, welke eenigszins in verband staan met de gevangenname en marteldood onzer Alkmaarsche geestelijken, zullen wij hier nog even vermelden de bezetting der stad door Spaansche soldaten. Deze bezetting toch bood den geestelijken een zekere vei ligheid, welke met het vertrek der troepen verdween. Toen kon de stad ge makkelijker tot de zijde des Prinsen overgaan, hetgeen de aanleiding of liever gezegd de gelegenheid werd voor het lijden onzer geloofshelden. Den 8en April 1571 tusschen vier en vijf uren in den middag kwamen te Alkmaar vier wagens met Spaansche fouriers en adelborsten met een brief van 's Konings Stadhouder den Graaf van Bossu, aan Burgemeesteren voor schrijvend twee vendels Spaansche soldaten binnen te laten. Ofschoon Palm zondag, belegden de Burgemeesters een raadsvergadering, waar de inkwartie- ringsbiljetten zouden worden gereed gemaakt. Nu bleek echter, dat de fouriers voor 15Ü soldaten meer huisvesting vroegen dan de brief des stadhouders aan gaf. Terwijl men nu beraadslaagde, wat te doen, ontstond er vooi het stadhuis een twist tusschen de wachtende officieren en de burgers. Barent Albrechtsz., bijgenaamd Hazewindje, liep een wonde op onder 't oog en zei: „Ziet, dat heb ben de Spanjaards mij geslagen." Anderen riepen echter, dat hjj die kwetsuur opgeloopen had, toeD hij dronken tegen een stoep was gevallen. Uit vrees voor verdere onlusten liepen er burgers naar de poorten en sloten die voor de aan komende vendels soldaten, die toen in de voorstad moesten blijven. De fou riers werden den volgenden dag met een schuitje door de walopening bij het Mindcrbroedersklooster naar buiten geholpen en voegden zich bij hun troepen. Burgemeesteren zouden boden naar den Graaf van Bossu met de uitnoodi- ging zelf te komen en de goede orde te hersteilen. Bossu kwam met de afge vaardigden, vond de poorten nog gesloten en vroeg den burgers, waarom men het volk van Zijne Majesteit niet binnen liet. De burgers verlieten daarop de wallen en de poorten. De Spaansche suldaten werden ingekwartierd. Pieter Opmeer verhaalt in zfjn „Martelaars-boek ofte Historie der Holland se Martelaren", dat de Graaf zeer streng meende te handelen met de vroed schap en de burgerij, maar dat hij op de knieën werd verbeden door pastoor Eytard en den gardiaan der Minderbroeders, Pater Daniël van Arendonk. „Grond om dit verhaal te betwijfelen", zegt onze geschiedkundige Bruinvis, hebben wij niet, al maken noch de notulen der vroedschap, noch Wijnkooper, die toen burgemeester was en het gebeurde uitvoerig beschrijft, er gewag van" (Bijdragen Haarlem XVIII, 38.) Ileinier van der Duyn zou in naam van Bossu de zaak nauwkeurig onderzoeken. Hij gplastte de ontwapening der burgerij. „Hazewindje" werd 30 Juni door het Hof te 's-Gravenkage veroordeeld tot geeseling en vergiffenis vragen en zesjarige banning binnen de stad. Twee le den fier vroedschap Cornells Willemsz. Croon en Aerian Ripprantsz, die zich in de raadsvergadering nogal heftig hadden uitgelaten over de Spanjaarden, die voor de poorten lagen, moesten zich voor het Hof daarover verantwoor den evenals een zekere Dirck Jansz. Reus. De kosten hiervan werden hun la ter (1582 en 1583) door de stad vergoed. De bezetting was een zware last voor Alkmaar. De soldaten moesten twee maal daags vleesch of visch hebben en daarbij wijn of bier. Bovendien eischte de kapitein 2/0 daalders. Den 14den Mei slaagden Burgemeesteren bij den Stadhouder erin een vendel te doen terugroepen. In Juli-mocht ook het twee de vendel vertrekken, hetgeen de stad nog al geld kostte. De kapitein Rodri- go toch had al 400 gulden geleend en verzocht er nog 200 om naar Brussel te reizen. Den löden Juli schold de stad hem die 600 maar kwijt van de nood een deugd makend en nog ongeveer 80 gulden voor wijn en bier. Bo vendien schijnt'Rodrigo nog een albasten beeldje te hebben meegekregen ze ker tot aandenken aan Alkmaar, flat hem nooit meer terug hoopte te zien. of schoon de Katholieken in ieder geval dit voordeel van de bezetting hadden genoten, dat zij in hun godsdienstoefeningen niet meer gestoord werden. Ve len was opgevallen het afwezig zijn bij de proeessiën van sommige burge- meest -ooals Barthout Symonsz., Claes Harcxz. en Jacob Direxz. Al waren vele i inden gevlucht of verbannen, in 't geheim waren er nosr geble ven. Barthout werd voor 't jaar 1572 weer als burgemeester aangewezen en hoewel hfj aan het Hof verzocht hiervan te worden ontslagen, gelastte Bossu 7 Januari 1572, dat hij ten overstaan van den schout üen eed zou afleggen. Van het jaar 1572 zegt Boomkamp: „ln dit jaar 1572 was een wonderlijke omwenteling van zaaken, die gelegenheid heeft gegeven tot zoo veele wonde ren, wreedheden, belegeringen en aanmerkelijke voorvallen, die door het ge- heele Land en vooral in en om Alkmaer zoo in dit als in de volgende jaren zijn gebeurt." Wij hebben reeds gezien, hoe Hoorn en Enkhuizen de zijde van den Prins kozen. De Prins nu wüde gaarne ook Alkmaar in zijn bezit hebben, zooals Boomkamp zegt op gezag van Van der Woude, „om dus zijn krijgsvolk te rijkelijker te kunnen onderhouden: want de Prins, van Kampen op Enkhui zen zijnde overgescheept, had behalven zijn hofgezin maar 60 ruiters, dus weinig volk, maar nog minder geld aangebragt. Opdat nu Sonoy aan geld quarne, had hij eenige dagen na Hoorns overgaan tot 's Princen zijde, 17 of 18 soldaten in de Koordhollandsche dorpen gezonden, brandschattende de huis- luiden en stelde elk dorp, uit naem van den Prins, op contributie, elk na de groote en menigte der inwoonderen van dien, met bedreiginge, dat in gevalle de gezette en bij hen geordoneerde tijd verstreken was zonder betalinge, men ben te vuur en te zwaert vervolgen zoude. De bóeren en huisluiden meer ge woon zijnde het geluit hunner beesten dan de wapenkreet van Mars, hebben goedwillig en zonder eenigen tegenstand te doen, de hun opgelegde contribu tie en schatting betaelt. Door welken middel de zenuwen des oorlochs sterker, ende gelijk men ziet, tajer geworden zijnde, heeft men tóegelegt onze Stadt Alkmaer mede onder het gebiedt des Prince te brengen, tot dien einde aen onze Stadt schrijvende ende haer vermanende, dat zij zig van het jok der Spanjaarden zoude zien te onttrekken, en zig onder de Regeering van den PriDce van Oranje begeeven, die haer voor 's Spanjaerts gewelt genoeg be schermen zoude, daerbij voegende tegelijk eenige dreigementen in geval van nalatigheit." Men begrijpt de ontsteltenis door dit schrijven in Alkmaar teweeggebracht. Nog kort geleden was men de Spaansche soldaten kwijt geraakt, en nu dreig de een nieuwe bezetting door de niet minder ruwe en veeleischende krijgslie den van den Prins. De magistraat overlegde, maar kon niet besluiten zichzelf en de burgerij aan de soldaten van Oranje of liever van diens stadhouder So noy overtegeven. Deze maakte derhalve toebereidselen de stad met geweld te nemen. Hij gelastte de boeren wapenen te leveren, maar de wapenschouw door Sonoy verricht toonde, dat er maar weinig soldaten waren om een stad als Alkmaar in te nemen. Men besloot derhalve tot een krijgslist. Bij eiken soldaat werden een- of twee boeren of burgers geplaatst, die mede in het gelid moesten loopen. De gelederen waren verder twee of drie steenworpen van el kander verwijderd, opdat het maar „zou schijnen een groot en w el geformeert fgleger te zijn, om hoor dit gerugt te groter vreeze eu genegenheid tot overgaef te makeh" (Boomkamp). Aldus trok men van Hoorn door Grosthuizen, Aven- horn en Ursem, zooals \'an der Woude's vader zelf gezien heeft, langs den Huigendijk tot nabij Alkmaar. Nog eenmaal probeerde Sonoy goedschiks de stad binnen te komen. In naam van den Prins van Oranje werd aan de Magistraat en Burgerij voor de laatste maal geschreven, om Alkmaar voor den Prins met volk te laten bezet ten met de belofte, dat alle hulp zou worden geboden tegen de Spanjaarden, maaretevens met de bedreiging, dat 't Alkmaar slecht zou veigaan, indien men den troepen des Prinsen weerstand durfde bieden. De vroedschap over- weg'ende, dat de burgerij tegen zulk een groot leger geoefende manschappen als°er voor de poorten scheen te liggen, niet bestand zou zijn en dat de hulp der Spanjaarden niet meer kon worden ingeroepen, besloot eindelijk de troe pen van den Prins binnen te laten. Zoo koos Alkmaar, ofschoon niet van har te, de zijde van den Prins. Gelijk wij reeds aanstippen bestaat over den datum van Alkmaars overgang tot den Prins eenig verschil van meening. Maar het schijnt zoo goed als zeker, dat de soldaten van Sonoy den 20sten Juni om vier uur namiddags door de Friesche poort binnen trokken. Het is immers niet aan te nemen, dat de stad houder Bossu, die het voorgevallene direct aan den hertog van Alva bericht te, zich in den datum zou hebben vergist, toen hij 21 Juni 1572 vanuit Utrecht schreef: „Gisteren om vier uren na den noen zijn de Geuzen binnen Alkmaar gekomen." Wel vindt men vermeld, dat den 26sten Juni naar Enkhuizen gezonden werd tot Sonoy „wegens der steden saken", maar dit kan evengoed voor als na het binnenkomen der Geuzen hebben plaats gehad. Wanneer men den ft Beten Juni vindt aangegeven als datum van Alkmaars overgang tot de zijde des Prinsen dan kan lueruiede wel bedoelu el rolkmaa. <1- partij van Oranje koos. Dat de Geuzen reeds voor deu „-asten Juui meester van de stad waren, blykt ook nog uit een schrijven van Morillon vanuit Biussel gericht aan Kardinaal Granveile üen 26sten Juni geschreven en aldus luidend: „Kous avons peidu les villes d'Alomar, Hornes et Medeblick en Hollande. que nous om esté suubstraictes par ceulx qui sont a Enckuyse". (Wij hebben de steden Alkmaar, Hoorn en Medemblik in Holland verloren, die ons zijn oni nomen door hen, die in Enkhuizen zijn). Den 2östen Juni was dus het bericht van Alkmaars verlies reeds in Brussel bekend. Bovendien berichtte Bossu den-23sten Juni aan Alva, dat Edam en Monnikendam de partij van Oranje hadden gekozen en volgens Boomkamp geschiedde dit na de bezetting van Alkmaar. Verder weten wjj uit Estius' Ge schiedenis der Martelaren van Uorcum, dat een uit Alkmaar gevluchte Min derbroeder den 2osten Juni te Goreum verhaalde van hetgeen hij te Alkniaai gezien had en bijzonder de gevangenname der Minderbroeders, welke „vóói twee dagen, op de Vigilie van Bint Jan den Dooper had plaatsgegrepen." Ook weten wij uit de „Anteykeningen van P. Hendrik Van Biessen (Dietsc.he Wa randa Vlll, 441),_dat de Clarissen uit Alkmaar verjaagd' waren en te Amster dam een toevluchtsoord vouden. Na al deze bewijzen zal men moeten aannemen, dat de Geuzen 20 Juui bin nen de stad kwamen. De Franciscanen begrepen, dat zij van deze ruwe bende niet veel goeds te wachten hadden. Bekend was, hetgeen de geuzenkapitein Willem van Tres long den 17den April 1572 aan de regeering van Brouwershaven schreef, dat zij niet anders begeerden „dan papen, monniken en andere papistische schel men en de groote afgoderij te niet te doen „Het moet ons dus niet verwon deren", zegt een ongenoemd schrijver yP* Reginaldus Woolderink, in „Bint Fraueiscus Kill, l4ij, „dat P. Daniël, bezorgd voor de hem toevertrouwde kloostergemeente, nog bijtijds het gevaarlijke Alkmaar wilde ontvluchten en zijne broeders te Haarlem in veiligheid stellen. De beden en belotten der ste delijke regeering weerhielden hem Uit voornemen ten uitvoer te_ brengen. Dé bestuurders beloofden den gardi: an en den zijnen alle bescherming en verze kerden hun met vele redenen de meest voldoende veiligheid. Met gelijke overredingskracht hadden de burgemeesters ook pastoor Eylard Waterland ertoe overgehaald Haarlem, waarheen hij gevlucht was, te verlaten en de ziel zorg der van herders verstoken Katholieken te Alkmaar weder op zich te ne men. Deze pastoor en de gardiaan konden te eerder geloof hechten aan de be trouwbaarheid der gegeven beloften, daar zij zich het jaar te voren voor ma gistraat en ingezetenen verdienstelijk hadden gemaakt door den graaf van Bossu te verbidden-" Het schijnt, dat de kloosterlingen nog den 20sten Juni of misschien den daaropvolgenden dag getracht hebben door de Kennemerpoort naar Haarlem te ontvluchtten, maar zij werden hier door kwaadwillige burgers tegeugehou- den. Bekend is immers, dat er heimelijk vele vijteiden der katholieken zich m de stad verborgen hadden gehouden, die nu natuurlijk te voorschijn kwamen en het groote woord voerden. Maar ook de Alkmaarsche Katholieken hebben in die dagen niet door heldhaftigheid uitgemunt. Zooveel vrees hadden zy voor de Geuzen, dat. geen katholiek de Minderbroeders durfde ontvangen ot in ziju woning verbergen, ofschoon toch bijna de geheel stad nog den Room- schen godsdienst beleed. Er bleef den armen kloosterlingen dus niet anders over dan naar hun woning terug te keeren. En staet hier wei aentwnerken, dat na het inkoomen van t krijgsvolk van den Prince van Oranje, het bewindt der zaaken den Burgemeesteren als ge heel onttrokken wierdt, en de krijgslieden het al naer hun zin en wille uee- den; die hier slegt huis hielden; en uit gemaekte oorzaken veel burgers hui zen pionderden. Vooral moesten het de Geestelijken ontgelden. <4e n'e Roomsche Boomkamp, dR ook vermeldt, dat Willem Mostert door Sonoy tot gouverneur der stad werd aangesteld. Deze benoemde ook andere burgemees ters, doch op welken dag dit geschiedde, is niet bekend. Evenmin is de juiste dag hekend, dat Prins Willem die te Hoorn vertoefde, Alkmaar bezocht en de zwakke versterkingen der stad inspecteerde, welke Karei van Boizot vei- dei moest versterken. ,r. Alvorens nu de gevangenname en marteling onzer Minderbroeders te schet sen, zullen wij eerst van ieder hunner eenige levensbijzonderheden mededee len, opdat wij hen, die Opmeer de voorsprekers en patronen onzer stad noen t, beter mogen leereu kennen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6