ONS BLAD BINNENLAND Maandag 24 April 1922. 14e Jaargang. 99 BUITENLAND. feuilleton ZIJff SLACHTOFFER. No. +66, Verd.oord v. d. Woude- LANDSCH DAGBLAD 9r Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiicn Alkmaarf 2 85 Met Gei" lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ggSSgSFSrVg-438 Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voot uitbetaling ptr ilaatsing f 0.60 Aan a a abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 400,—. f 200,—, t 100,—, f 60,—, t 35,—, f 15.- DE CONFERENTIE VAN GENUA. De Fransche delegatie heeft aan Facta een brief gericht, waarin zij pro- esteert tegen de strekking van htt Duitsche antwoord op de resolutie der reallieerden. Re quaestie van de erkenning de ju e der sovjetregeering is, naar Paul Seheffer van het ,.Berl. T." seint, aan- 'eiding geweest tot een debat tusseher. 3<uthou en Tsjitsjerin. Barthou deelde aan de pas benoem de kleine commissie van deskundigen roor zy haar werkzaamheden begon mede, dat volgens de Fransche opvat ting ook de erkenning der Russische -ehulden niet de geringste reden voor de erkenning de jure der sovjetregee ring behoefde te zijn. Tsjitsjerin protesteerde tegen deze opvatting. Hij wees er op, dat de be sluiten van Cannes een onafscheidelijk geheel vormen en dat de erkenning de jure daaraan verbonden is. Lloyd George zou zich op het Rus sische standpunt hebben gesteld. De „Vossische Zeitung" verneemt, lat de politie te Genua dezer dagen 'n complot tegen de Russische delegatie meent te hebben ontdekt en verijdeld. Het is haai n.l. in de laatste paar da gen gelukt 15 Russen in hechtenis te nemen, die zich met valsehe papieren naar Genua hadden begeven, om zich daar als Duitsche handelsreizigers uit e geven. In de tweede subcommissie der eco nomische commissiewerd beraad slaagd over de bepalingen over den in- dustrieelen eigcnnom als voorgesteld door de Loudensche deskundigen, waardoor in het algemeen de industri- eele eigendom, d'e Jnor den oorlog en de revolutie was aangetast, werd her steld. De uitzonderingen, opgenomen in bet Verdrag van Versailles, ten na- deele van Duitschland moeten blijven bestaan. De Duitsctie delegatie ver klaarde, dat zij met het herstel van den eigendom mee zou kunnen gaan, als alle eigendomsrechten werden her- itcld. Zij onthield zich van stemming. Aldus deed ook de Oostenrijksche delegatie, die uitdrukkelijk verklaarde net met Duitschland eens te zyn. In de bijeenkomst der geallieerden had een levendige woordenwisseling tusscheu Barthou en Lloyd George plaats. De Britsche premier achtte het Duitsche antwoord „oprecht verzoe nend". De bijeenkomst Btelde vast, dat het antwoord „de ncta der geallieerden volkomen dekt." Bij de opening van de bijeenkomst der deskundigen voor de Russische aangelegenheden trokken Seydoux en rijn Fransche medewerkers zich terug gevolgd dor de Japanners. Dc voorzitter, Evans, hief de zitting op. De Russen verklaarden daarop, dat zij hun memorandum prijsgaven. Op verzoek van Barthou werd een bijeenkomst van de hoofden der dele gaties dei Entente en Kleine Entente samengeroepen. Barthou protesteerde krachtig tegen de bewoordingen van het Duitsche antwoord betreffende het Duitsch-Russische verdrag. De intergeallieerde bijeenkomst, vijf uitnoodigende en de landen uei Kleine Entente omvattend, had Zater de der dag om vier uur plaats, ten einde den brief van Barthou aan Facta met be trekking tot het Duitsche antwoord te onderzoeken. Na een debat werden al le geallieerden het eens over het zeu len van een antwoord op de Duitsche nota. Uit Genua wordt gemeld, dat de ge- lelegeerden Branting, Zweden, en Mot ta, Zwitserland, bij de conferentie een nota der Georgische regeering hebben ingediend, waarin de interventie der mogendheden wordt gevraagd tegen de Russische roode legers. Genua stond Zaterdag in het teeken vaa het, koninklijk bezoek. De koning, die reeds vroegtijdig in de haven aankwam, stapte om 9 uur aan land. De stad was in feesttooi, de menigte ontving den koning geestdrif tig. Hij reed eerst naar de prefectuur, waar de betoogingen door de tusschen komst der fascisten het verwachte de monstratieve karakter aannamen. Daarop ontving de koning de delega ties van alle ter conferentie vertegen woordigde naties, die tegen 12 uur aan boord van het oorlogsschip voor ie lunch waren uitgenodigd- Ook de bolsjewieken hadden de uit- noodiging aangenomen en naar de cor respondent van het „8-Uhr Abendblatt meldt, waren zij ook inderdaad ver schenen. Naar het heet, zou de koning zich zelfs met Tsjitsjerin hebben onderhou den. Naar uit Genua wordt gemeld, hield Tsjitsjerin, die met Litwinof, Krassin en Rakofski aan de door den koning van Italië aangeboden lunch deelnam, tijdens den maaltijd in de Fransche taal een rede van den volgenden in houd: „lk begroet in het vrije Italië den eersten burger des lands, die den geest zijns volks vertegenwoordigt. Ons volk heeft, wellicht wegen» de schoone zon eet) bizondere voorlid de voor Italië. Ik spreek den wersch uit, dat de schoone Italiaansehe zon en de blijde opgewektheid van het Italiaansehe volk er toe zullen bijdragen, dat wij de groote doeleinden der conferentie bereiken. Het is te wenschen, dat de verbroedering juist in Italië de volken toelacht."' L>e laatste berichten uit Genua melden, dat het incident, door het Duitsch-RusJsche verdrag ont staan, hetwelk Zaterdag door de Franschen heropend weid, thans lot het verleden behoort. Op de bijeenkomst, die gister morgen gehouden weid, wenden allen het geheel eens over den in houd eener nieuwe nota aan Uuitsch.and. De conferentie her vat thans hare werkzaamheden. G-oote veron waardiging wo.d. te kennen gegeven in de bladen van gisteren dat de onderbreking heeft p.aats gehad, die door het protest van Frankrijk is teweegge bracht. Men had te Londen alge meen aangenomen, dat door het Duitsche antwooid op de discip.i- naire no a, waarin DuLschland het voorstel aannam, dat het met het oog op zijn verdrag met Rusland zou worden uitgesloten van de commissie, d.e de Russische kwes ties benandeit, het incident was ge sloten. De „Observer" en de „Sundav Times" komen na een heftige cn tiek op de handelwijze van Frank rijk beide tot de conclusie, dat het initiatief van het te Derde brengen der kwestie op de bijzondere bij eenkomst van Zaterdag recht streeks aan Parijs moet worden toegeschreven en niet aan de Fran sche de'egatie te Genua. Volgens de „Sunday Times" ver klaagde Lloyd óeo-ge op dr- bijeen komst van Zaterdag ronduit aan ziin col'efra's, dat hij wenschte voort te gaan" met het werk der conferentie en niet sle°ds de crHs ie hespreken. Naar bericht wordt, heeft hij er bijgevoegd dit a's de ze toestanden voortduurd°n. de Britsrhe delegatie de redenen der vertraging zou moeten uiteenzet ten en de verantwoordelijkheid daarvoor aanvaarden. Het punt in het Fransche pro test ter sp-ake gebracht, besfond. zegt de „Sunday Times", in „een zuivere haarkloverij". Barthou he weerde, dat het Duitsche ant woord geen volkomen antwoo-d was op de nota der geallieerden Ltovd George zeide, dat hij de Duitsche nota a's een pdncipieele aanvaarding beschouwde. Ten einde de Fransche gevoeligheden te bevredigen, besloot de commis sie een nieuwe no'a aan de Du.t- schers te zenden, waarin verklaard werd, dat de vergaderde mogend heden aannemen, dat het Duitsc.ie antwoord volkomen bevrediging schenkt aan hetgeen was bedoeld in de nota van den 18en. Zooals boven is gezegd, werd deze nota eerst gistermorgen op gemaakt, als wanneer een voTedi- ge overeenstemming werd bereikt en de tekst, naar bericht wordt, werd vastgesteld. DE IERSCHE KWESTIE. De katholieken van Belfast hebben aan Churchill en Chamberlain een tele gram gezonden, waarin zij om bescher ming vragen. De grenscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Ulster en den Vrijstaat, die Vrijdag aan de grens bij eenkwam, is door gewapende mannen overvallen en van haar auto's beroofd. Churchill heeft aan eenige, zoo niet alle staatsregeeringen van Australië,ge vraagd of zij leden van de Royal Irish Constabulary kunnen plaatsen. De ar- beidsregeering van Nieuw-Zuid-Walés heeft er in afwijzenden zin op geant woord, evenals de regeering van Qu eensland. Reuter's bijz. dienst meldt dat Za terdagochtend te Belfast hier en daar is geschoten, doch dat er geen ernsti ge ongevallen hebben plaats gehad. Uit Dublin verluidt, dat een vijftig tal gewapende mannen Zaterdagmor gen vroeg heeft gepoogd het s.s. Rath lin, behorende tot de Ulster Navigati on Company, te vernietigen. Na den bewaker te hébben doodge schoten, goten de aanvallers petroleum over het dek uit, staken deze aan en namen daarna de wijk. De bemanning slaagde er in het vuur te blusschen. Michael Collins, het hoofd der voor- loopige regeering van den Ierschen Vrijstaat, had Zaterdag opnieuw een spannend avontuur. Hij had afgespro ken eene rede te houden te Killarney en verliet te dien einde Dublin met den trein. Zijn trein ontmoette tweemaal hindernissen op zijn weg, het eerst op het kruispunt hjj Headford, waar de toegangen afgesloten en de wissels ver steld waren en daarna buiten Killar ney, waar een lorrie op de ljjn was ge plaatst. Na deze hinderpalen te boven te zijn gekomen, kwam Collins te Killarney, waar hij een officier der rebellen ont moette, die zeide, dat het hem niet ver oorloofd zou zijn te spreken en Collins zijn revolver voorhield. De markt, al waar de bijeenkomst zou worden ge houden, was in de macht der rebellen, die zich met gevelde bajonetten teg"n ziine nadering verzetten. Een groot aan tal aanhangers volgde Collins naar eene naburige straat, waar de rede ge houden werd, waarbij vaD uit de veh- sters veel geestdrift aan den dag werd gelegd. UIT HET ENGELSCHE MACHI NE BOUWBEDRIJF. De poging tot hervatting der onder handelingen tüsscben de werkgevers in het machinebouwbedrijf en zeven-en- veertig vakvereenigingen, waartoe ech ter de Amalgamated Engineering Uni ons niet behooren, is heden definitief mislukt. Wanneer de onderhandelingen dus niet worden hervat, zal de uitslui ting der bij deze zeven-en-veertig ver- eenigingen aangesloten arbeiders waar schijnlijk worden doorgezet. In dat ge val zullen opnieuw zes-honderdduizend arbeiders werkloos worden, boven en behalve de 250.000 leden der Amalga mated Engineering Unions, welke reeds uitgesloten zijn. EEN COMPROMIS. 1 „N. Fr. Press" meldt uit Boeda pest, dat Telehi in afwezigheid van Bethlen niet-bindende besprekingen tusschen de legitimisten en de aanhan gers der vrjje koningskeuze heeft be werkstelligd. Er moet een compromis tot stand zijn gekomen, waarbij be paald wordt, dat de huidige regeerings vorm eenige jaren zal worden gehand haafd. Den legitimisten zijn daartoe eenige principieele concessies gedaan. In verband hiermede zyn de proces sen tegen de deelnemers aan de ko ningsputsch geschorst De Hongaarsche soc.-dem. en de burgerlijke democraten hebben met het oog op de a.s. verkiezingen een een heidsfront gevormd. VERSPREIDS BERICHTEN DE ONTPLOFFING TE. MONASTlR. In de arlillerie-kazerne waren meer dan 400 wagons munitie voor lichte cn zware artlillerie ondergebracht. De ontploffing vernielde, de kazerne en deed de tiujzen in de omgeving in storten. De geheeie stadswijk is een puinhoop. Het juiste aantal slachtoffers kon ook, vier dagen na de ramp, nog niet bij benadering worden vastge steld, daar in de nabijheid van de plaats des onheils nog ongeveer 400 wagons met munitie en ontplofbare stoffen staan, die elk oogenblik in de lucht kunnen vliegen. De verwoeste stadswijk is door militairen afgezet. Ongeveer 30.000 menschen zyn dak loos en kampeeren onder den blooten hemel op de weiden. Zij hebben groot gebrek aan levensmiddelen. Uit de na- bijneid zijn een groot aantal veld keukens en levensmiddelen aange bracht om in het allernoodzakelijkste te voorzien. De regeering heeft reeds een aanzienlijk bedrag toegestaan cn door een particuliere organisatie is reeds 10 millioen dinar gezonden. De ontploffing had plaats in de mo derne stadswijk. Zij» is blijkbaar door zeiiontbranding ontstaan. Andere be richten spreken van nalatigheid. Bij het reddingswerk werden twee riviertjes naar het gebied van de ont- plolfing geleid en daardoor de brand gelocaliseerd. Men vreest ook nog voor de ontploffing van duizenden handgra naten, die er zijn opgeslagen. Deskundigen schatten de schade voor particulieren op 40 millioen di nar, terwijl bovendien ook de staat voor vele millioenen schade lijdt. KORTE BERICHTEN. Volgens de geëindigde volkstel ling heelt Praag 671000 inwoners, waar onder 635.000 Tsjechen, 30.000 Duit- schers en 6000 Joden. De bladen melden uit Tokio, dat volgens het blad „Ashai" de Japan- sche diplomatieke raad besloten heeft zich bij de politiek der andere mo gendheden le zuilen aansluiten ten aan zien van de erkenning der sovjet regeering. Officieel wordt het bericht tegengesproken, dat Wrangel en Pet- loera met autorisatie der Roemcen- sche regeering m..uaire voorbereidse len zouden maken om tegen Rusland op te treden. Gedurende de laatste vijf dagen worden aardschokken wairgenomen op het Oostelijk deel van het eiland Sao Miguel ((Azoren). Gisterennacht werden de aardschokken zoo hevig, dat de inwoners hun woningen verlieten. Er zijn nog acht Armeniërs ge arresteerd in verband met den moord in Berlijn. Deze lieden zouden zich bij de vrijspreking van den moordenaar van. Ta laat zeer verdacht hebben ge dragen. De Paus zond voor een philo- sophisch instituut, dat het Duitsdie episcopaat van plan is in Keulen op te richten, een bedrag van 200.000 lire. De overeenkomst tusschen de Deensche dokwerkersvereeniglng en de werkgevers is geteeliend. De arbeid zal zoo spoedig mogelijk worden her val. De Russische courant „Golos Ros si" meldt, dal de drie moordenaars van den voormaligen Duitschen giezant te Moskou, graai Mirbach, zijn gearres teerd en ter beschikking gesteld van de revolutionaire reentbank. Tusschen Bulgarije en Oostenrijk is een overeenkomst gesloten, geba seerd op het beginsel van de meest- beguns1ip.de natie. - Volgens de „Roelj" is bij Samara een lid der Amerikaansche Relielorga- nisatie in het hongersnoodgeoied ver moord en opgegeten. Te Coloba in Britsch-Indië is dezer dagen brand u [gebroken in een katoenpakhuis. Vierduizend balen ka toen, een waarde van 50.000 pond ster ling vertegenwoordigend, werden een prooi der vlammen. De oorlogswinstbelasting in Zwit serland bracht in de eerste drie maan den van dit jaar lr. 6.664.616 op, tegein ir. 16.659074 in het' eerste kwartaal 1921. DB ZEELAND. De verandering van den nacht dienst der „Zeeland" in dagdienst is thans definitief bepaald bp 1 Juni De mail boeten blijven evenwel voor - loopig op Folkestone varen. De boo ten vertrekken oog weer 2.30 van Vlissingen en kiotnen. 4.30 te Vlissin- gen aan. PENSIQENREGELING VOOR JOURNALISTEN. Tusschen het bestuur van de Ver een g ng d>s is'ed rlaudiehe Dagblai pers, waarvan de directeuren der dag uladen deel u i aken, eemerzijds, en de be turen van den Nederlandsehen Journal.stenkring en de 4t. K. Jour nalisten-vereeniging anderzijds, is overej.ns tem iïl ng bereikt in zake een ontwerp „Pensioenreg ling voor de Journalisten". De beid® Journalisten Vereen5gin gen komen op Zondag 30 April a.s. te Amsterdam in gmomb'ne'rde algs meeae ledenvergadering' bijeen, ter behandeling van het desbetreffends voorstel. DE ACTIE-VAN GRANEN CTTRGB Te Utrecht heeft Zat a een vergadering plaats gnhari K uit nagmoeg ril® Riikskie ringen des lands, die de democratische be g nsejen aanhangen, ten einde te be spreken, wat onder de huidige om' stand'gfheden behoort te geschieden, ter ver dodging van de derro 'ratische heg'nsepn, die huns inziens ernstig gevaar loopen, door het streven van hen, die da katholieke staatkunde in conservatieve richting wenschen te leiden. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat een bijzondere ac tie vooralnog onnoodig is, in het ver trouwen, dat de gezonde democrati sche denkbeelden, d:e leven bij dt groote meerderheid van de leden dei1 Roomsoh Kaf-O'iieke S'aahspartij ver- wezenlij kt aulTn warden. GRONDWETSHERZIENING. De „Msb." verneemt uit parlemeh- ta're kringen: Naar aan]e:ding van het arivtiaend votum der Eerste Kamer ovt hoofd stuk III der Grond'vet mo -+ het in de bedoel'rrg der Regeering liggen met spoed bij de Tweede Kamer een gewijzigd ontwerp van hoofdstuk III in te dienen, dat alleen inhoudt de sehade ïoo^s'e'Iing voor d-> Tweede Ka mer te v-rhoogsn tot f5000. Uit hoofdstuk III zouden dan de andere wyV gngon, o.a. de Ewnredi ge Vertegenwoordiging voor d" Eer ste Kamer, waartegen bij de debat ten in de Erste Kamer de meeste bezwaren wierden geuit, komen te vervallen. Verwacht wordt voorts, dat de Re geering hoofdstuk IV geheel zal in trekken, aoodat de Grondwet op dit Punt ongewijzigd zal blyven en dat de Addition® ]e Ar'k len fn overeen stemming zullen worden eehracht met de voorgcnom'in wijziging in hoofd stuk Hl en de terugneming van hoofd stuk IV. HET' KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD AP- GELAST. In verband met het overlijden van de Groothertog'n van Mecklenburg, moeder van den Prins, heeft de Ko ningin afgezien van het voorgeno men bezoek aan Amsterdam van 8—12 Mei a.s. GROOTHERTOGIN MARIE VAN MECKLENBURG OVERLEDEN Hare Koninklijke Hoog'i jd Groot hertogin Marie van Mecklenburg, moeder van den Prins is Zatordag- oehtend te ongweer elf uur in den ouderdom van 72 jaar ten Koninklij ken pa lei zie Noordeinde, te 'sGraven- hage, overleden. De thins over!-den groot""riog:n van Mecklenburg S hw r'n was een prinses van Schwarzburg R ls+adt. Zij werd den 29sten Januari 1850 te Rudof tadt geboren, war zij d n 4en Juli _1868 in het huwelijk trad. Per Staatsspoor te 2 uur 1 zyn Za terdagmiddag de naaste verwanten van nu wijlen H. K. H. Groother togin Marie van Meokl nburg te 's Gravenhagc aang-komen: hair doch dochter de Groothertog'n van Olden burg, haar zuster prinses Th -cla van Schwarzburg Rudolstadt en de het laatst geregeerd hebbende Grooting tog van Mecklenburg S hwer'n Prie- drich Pranz IV. Aan de grens van ons land was de groot officier van F 'f F"T ihr. I 61. „Ik ben Constantin Bouralllen, ge woonlijk Eendenbek genaamd."' „Dat weet ik nu verder I" „De fortuin is mij niet gunstig ge weest." „Dat is wel te zien." „Een zeker spreekwoord zegt: Op onrechtvaardige wijze verkregen goed gedijt niet. 't Is waar, 't gaat somtijds niet altijd zoo, als ik ten minste oor deel, maar 't geen ik om mij heen zie. Wel grappenmaker, 't is u gelukt, u, den verdelger van doktoren, die u in den weg staan." Lantin werd lijkkleurig. Hij keek on rustig om zich heen, om zich te over tuigen, lat niemand die woorden had gehoord. Daarna zei hij op ruwen toon: Genoeg met die grapjes, zeg wat ge van mij wilt." „Ik ben hier gekomen, om eens de 'otgevallen van mijn kameraad en van h'ij te vertellen, gij weet wel Maxime éjfiflj dien reusachtig sterken vent." „Jawel, ga voort." „Wat zal ik u zeggen, zijne kracht heeft hem geen geluk aangebracht. Toen hij weer een van zijne sterke stukjes wilde vertoonen, is een slag ader gebarsten, en heeft hij het lood je gelegd. Zijne ziel zij God aanbevo len „Is hij dood?" vroeg Lantin, In zijn schik, dat er toch één persoon min der op de wereld was, die van zijne misdaden afwist. „Ja, hij is dood, en liet mij alles na, wat hij bezat, eene schuld van dertig franks bij den kroeghouder. Dat was te Neyv-IJork, want ge moet weten, dat wij de laatste jaren gereisd hebben. „En het geld, dat ik u had gegeven?" „O, dat is al lang verdwenen, als de rook van een sigaar. Périn hield veel van een slokje en ik ben een dolle liefhebber van het spel." „Dus, met andere woorden," zei Lantin, die verlangde van zijn onwel- komen bezoeker ontslagen1 te worden, „zijt ge op het oogenblik heelemaal aan lager wal en ge wildet vragen, of ik u kan helpen, is 't zoo niet?" „Ge zoudt me een aalmoes willen geven," zei Buraillon, „dat nooit 1 Ik ben geen bedelaar. Ik ben arm en neem aan wat men mij geeft, maar vragen doe ik nooit „Komaan," antwoordde Lantin, „dan zal ik u wat geven, zonder dat gij er mij om hebt gevraagd." „Wat wilt ge mij dan geven „Wat zoudt ge zeggen van duizend frencs Dat zou u vooreerst uit de verlegenheid helpen." „Integendeel „Wat zegt ge vroeg Lantin verbaasd. „Luister eens naar 't geen ik u zal zeggen," zeide Eendenbek, met zijn oude, onweerstaanbare koelbloedig heid. „Wat kan ik doen met duizend francs „Voor den duivel I Ge koopt eerst goede schoenen en andere kleeren, want daaraan hebt ge wel behoefte „Ge vergist u geducht, hoor 1" „Ge wilt u dus niet fatsoenlijk in de kleeren steken „Neen. Duizend franks zijn in de omstandigheden waarin ik verkeer, als een druppeltje in de zee. Stel nu eens d&t ik die duizend frank heb. Als ik hier vandaan ga, ga ik spelen om ze te verdubbelen, maar in plaats daarvan verlies ik ze, want dat ge beurt mij altijd. Wat moet ik dan doen Wat volgt daaruit Dat die duizend frank mij in geen enkel op zicht van nut zijn geweest." „Maar voor den duivel," barstte Lantin Jos, als ge altijd verliest, waarom speelt ge dan „Och, dat kan ik niet laten." „Nu, als ik dan eens tienduizend frank gaf „Dat zou net hetzelfde zijn, dat is alles." „Ik begrijp er niets meer van," zei de bankier terneergeslagen. „Zeg mij kort en goed, wat ge wilt, maar maak het kort, want ik heb haast." „Wat ik wil antwoordde Eenden bek, een hooge borst zettend en Lan tin wantrouwend en brutaal aanzien de, „ik wil een betrekking hebben." Lantin sloeg van verbazing de han den ineen. „Wat voor een betrekking „Een eervolie, winstgevende op uw kantoor." „Op mijn kantoor „Ja zeker.,.. Tot nu toe was ik een verstooteling in de maatschappij, ik wil nu een ernstig, welgesteld man worden, voor wien men den hoed af neemt." De verschrikte beweging ziende, die Lantin maakte, vervolgde de schelm „O, ik zal evengoed mijn stand kun nen ophouden als een ander. Ik zal zoo geacht worden, dat iedereen mij zal groeten." Ha, hoe jeukten Lantin de handen, om den indringer de kamer uit te gooien. „Maar wij moeten dat verstandig aanleggen," vervolgde Eendenbek, „en kalm en bedaard handelen. Het is vriend Lantin toch ook...." „Wat bedoelt ge," viel deze hem, ziedend van woede in de red.-. „Ik zou zeggen dat ge er zoo goed uitziet met uwe bakkebaardjes en uw, welgedaan uiterlijk. Bakkebaardjes staan erg netjes, vind ik. Ge ziet er uit of ge 't lot van geheel Frankrijk in handen hebt." ,,'t Is nu uit, verstaan," schreeuwde Lantin driftig, niet in staat zijn kalmte te bewaren, bij de spottende taal van zijn vroegere medeplichtige. „Komaan, wat is je voornemen nu 7' „Om u de deur te laten uitgooien, begrepen Dit zeggende liep hij naar zijn schrijftafel en legde de hand reeds op de bel. Doch voor hij gebeld bad, hield EenaenoeK nem met een enkel woord terug. „Wees voorzichtig I" „Waarom „Voor 't geen ge wilt doen." Ik zou niet weten-om welke reden," zei Lantin met een hooghartig gebaar. „Het zou u berouwen, vrees ik. Die eene beweging van zooeven, zou u duur te staan komen „lk begrijp u niet," zei de bankier. „Ge zult me gauw genoeg begrijpen. Ge moet niet denken, dat ik zoo on- noozel ben, u om een betrekking te vragen, zonder mij voorzien te hebben van sommige dingen, die mij van dienst kunnen zijn, orti dat verzoek kracht bij te zetten. Ik wist vooruit, dat ge mij zonder slagen of stooten zoudet aannemen „En waarin bestaan die dingen vroeg Lantin, niet zonder onrust. „Doodeenvoudig, in eenige papieren en geschriften, welke ik in de schrijf tafel van dokter Beman heb gevon den, en die u en uw medeplichtige, markies d'Arbois, wel eens voor den rechter konden brengen." Lantin werd doodsbleek. J Wordt «ryjjlgd.)' 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1