ONS BLAD" Briiien nt Frankrijk "luTf E¥lamd7 SLACHTOFFER No. 457. tóe Jaargang. KORTE BERiCHTEN V. Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor bui en Alkmaar Met Gei lustreerd Zondagsblad Aan alle f2.— f 2 85 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 II CVI W V vw .•WS,!.. UIIUVIUIIH^ piMULJll.j^ v.«v abonné's wordt op aanvrage^ gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15. DE INVLOED DER VALUTA OP - NALATENSCHAPPEN. Belasting betalen behoort nu eenmaal iot de onaarigrarmie verplichtingen in bet menschelijk leven, maar in een tijd, waarin de, om zijn 10e penning zoo ge hate Alva, kans zou hebben als matig belastingheffer met een hoeratje be groet te worden, is men het over de billijkheid i'd het algemeen eens. Het geld moet er zijn en al moppert men nevig, al komt men niet ten onrechte wel cers op tegen het overmatige en vaak onjuiste in de wjjze van beffing, niemand zal belasting op zich zelf meer !ets onrechtmatigs vindon. Onrechtvaardig echter is wel een be-, lastingtoepassing, gelijk zij kort gele den iu den Elzas heeft plaats gevon den; het valuta vraagstuk is er de. oor zaak van eu het hier volgend staaltje, dat mij ter oore kwam, toont ten dui delijkste, Jat zelfs eeu juiste wetstoe passing, onbillijkheid tengevolge kan hebben. Wat is het geval? Een arbeider, in den Elzas erft van zijn broer 30CL francs en wordt ver dicht daarvoor 872 francs successie rechten te betalen. Hij reclameert maar ziet zich in het ongelijk gesteld. Zijn broeder was n.l. in 15 gestorven en de erfenis be droeg in dat jaar 10 duizend mark of wel 12.500 francs. Hij had diens dood aan het Russische front in die dagen wel vernomen, maar was eerst in de gelegenheid de erfenis in ontvangst te nemen, toen déze 10.000 mark nog slechts een waarde van 300 francs ver- t( genwoordigde. De fiscus houdt hiermede echter geen rekening en beschouwt den sterf dag als het wettelijk aangewezen oogenblik om zijn berekeningen te ma ken. De onbillijkheid ligt er duim dïk op en het wordt meer dan tijd dat de wetgever zijn oog slaat op de gewij zigde omstandigheden tengevolge van de koersdaling. Die betaling van successierechten is ook in andere gevallen vaak een reden, tot financieele achteruitgang, ondanks de erfenis die juist een verbetering moest brengen. Een man wiens nala tenschap bestaat uit een eigen huis of andere vaste bezittingen en bij wiens dood de verdiensten voor zijn gezin ophouden, sterft onverwacht. De fiscus daagt aanstonds op en vor dert, taxeeren wij de waarde van het huis op 5(1.000 francs, ongeveer 6000 francs. Gereed geld bezit de weduwe niet en toch is zij verplicht te betalen. Niets anders blijft haar over dan een kostbare hypotheek te sluiten, in han den van woekeraars te vallen of het huis door gedwongen verkoop, tegen veel te lagen prijs van de hand te moe ten doen. Do wet eischt betaling en laat geen anderen uitweg open en men gevoelt dat hier een onbilliijkheid is, voortspruitend uit de gelijkstelling van een nalatenschap bestaande uit onroe rend goed en vlottend kapitaal. Zeker, voor geen belasting is zooveel te zeg gen als voor- die op de successie, maar of in sommige gevallen dit successie recht bij erfenissen tusschen echtge- nooten, niet al te bezwaarlijk is, vra gen velen zich hier af. Van verrijking is in dusdanige gevallen feitelijk geen sprake, integendeel de achterblijvende verarmt, ondanks de overschrijving op hpar naam van een onroerend goed. Niet alleen in de Fransche wetgeving, ook elders komt een dergelijke onrede lijkheid voor. De valuta-kwestie doet zich op het gebied der nalatenschap pen sterk gevoelen, afgezien van de vele moeilijkheden die tegenwoordig zich hier voordoen voor vreemdelingen om in het bezit van het hun wettelijk toekomende gesteld te worden. Dezer dagen nog werd tot mij uit Holland het verzoek gericht, een onder zoek in te stellen omtrent een nalaten schap, eenige jaren geleden opengeval len. De erflater had Duitsche en Neder landsche erfgenamen. De Fransche staat had beslag gelegd op de gelden, gedeeltelijk van Duitsche zijde afkom stig. Een speciale rechtbank is aange wezen over dit soort van zaken uit spraak te doen en de procesvoering eischt een langdurig tijdsverloop. Na onderzoek bleek mij dat in eerste in stantie deze erfeniszaak wis behan deld, doch dat hooger beroep was aan- geteekend, zoodat nog geruimen tijd zal voorbijgaan eer de zaak is geregeld Het merkwaardige hierbij is, dat deze Hollandsche erfeniskwestie de eerste is die in behandeling komt en derhalve de uitspraak door velen zeer belang stellend wordt tegemoet gezien, daar deze beslissing pver de gerèquestreer- de goederen, ook voor anderen in het vervolg zal gelden. Pogingen een spi&diger verloop te bevorderen, hebben wenig kans van slagen en hoogstens kan, gelijk een der daarbij betrokken Fransche advocaten mij verzekerde, een verzoek van den Nederlandschen consul, van eenige be- teekenis zijn. Dit mij bekende geval staat niet op zich zelf, er zijn zeer ve len die in dezelfde omstandigheden verkeeren. Het ergste hierbij is dat door de schommelingen in den wissel koers, het oorspronkelijke bedrag vaak aan belangrijke vermindering van waarde onderhevig is. De franc stijgt thans voortduren 4, voor 100 gulden krijgt men op dit moment 410 francs terwijl men 450 slechts enkele maan den geleden daar voor in ontvangst kon nemen, maar ook het omgekeerde kan zich morgen weer voordoen. Over de oorzaken van die momenteele stij ging zou nog menig woordje zijn te zeggen, doch behoud ik mij dit vóór 'n ander maal voor. Vast staat dat de belangen van de Franschen in dit opzicht geheel an ders zijn dan die der in Frankrijk wo nende Nederlanders, Engelschen en Amerikanen. Wje voor zijn levens standaard rekening heeft gehouden met den wisselkoers van een half jaar geleden, komt thans reeds bedrogen uit, maar zal vreemd staan te Éijken indien de stijging nog verderen voort gang heeft. Hield met die stijging gelijken tred, een herstel van de normale prijzen, 'n even snelle daling van de duurte der levensmiddelen, men zou niet anders- dan met vreugde die stijging begroe ten. Dit is echter niet het geval en daarom ieder praat voor zijn eigen pa rochie, heeft de vermeerdering van de franc voor velen, zij het dan ook wat egoïstisch, een bitter bijsmaakje. En toch zooals thans de valutatoe standen zijn, kan het niet blijven, de wereld is uit het evenwicht gerukt en hoe eerder dit is hersteld, des te beter zal het zijn. Persoonlijke overwegin gen, afgezien van het feit, dat zij toch geen invloed hebben, moeten daarbij buiten spel blijven. Het algemeen be lang gaat ver uit boven een persoon lek voordeeltje. Mr. P. v. S. Parijs, 19 April 1922. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Aan Facta is een protestnota der Fransche delegatie overhandigd. Rathenau begaf zich, na een bespre king met Wirth, naar Facta om in ver band met de bewoordingen der nota naar de echtheid van den tekst te in- formeeren. Verder richtte Wirth tot Facta een schrijven, waarin hij mede deelde, dat, indien werkelijk zulke be- leedigende uitdrukkingen waren ge bruikt als 'b.v. „leugenachtige toe spelingen", hij daartegen ernstig moest protesteeren. De bespreking van vertegenwoordi gers* der Groote en Kleine Entente over het schrijven van Barthou heeft plaats gehad. De zitting duurde van 4 tot 6 uur en had naar een der Duitsche correspon denten meldt een zeer stormachtig ver loop. Lloyd George zou het nog al ern stig met Barthou aan den stok hebben gehad. Lloyd George en Sc-hanzer hebben verklaard, dat zij niet op de hoogte ge bracht zijn van de plannen der Duit- schers om een verdrag te sluiten met Rusland. Lloyd George verklaarde, dat men het incident zoo spoedig mogelijk be hoorde te behandelen en het werk te hervatten. En driftig voegde hij er aan toe: „Indien de conferentie moet wor den beëindigd, moet men ook weten waarom en op initiatief van zien daaromtrent zou ik mijn parlement de noodige inlichtingen geven." Daarmede verklaarde Barthou het eens te zijn. Verder zeide Lloyd George o.a.: Als Engeland zou moeten gaan vree zen dat de samenwerking met de geal lieerden zou leiden tot het voortbe staan in Europa van vijandschap en tot belemmering van den vrede? zou het zijn standpunt moeten herzien. Ik acht mij tegenover het volk dat ik ver tegenwoordig verplicht dat duidelijk te Zeggen. Het Britsche Rijk wenscht vre de en is vastbesloten over alle hinder palen, die den vrede in den -weg staan heen te stappen. De delegaties der geallieerden be sloten tot een nieuwe nota aan Duitseh land, waarvan het voornaamste punt is dat de regeeringen der staten, die deze nota onderteekenen, zich het recht voorbehouden, die zinsneden van het Duitsch-Russische verdrag van nul en geener waarde te verklaren, die be schouwd moeten worden als te zijn in strijd met bestaande verdragen. Te Parijs is men over de conferentie slechter dan ooit te spreken. Maar vooral is men verbolgen tegeneen En gelschen premier, die heel wat hooren moet over de vernederingen, die hij Frankrijk doet ondergaan. Nader bericht men, dat Duitschland niet zal antwoorden op de nieuwe ge allieerde nota en zich aansluit bij het Italiaansehe standpunt, dat het inci dent gesloten is. De Fransche delegatie verklaart, dat het optreden van Barthou tegen Duit- ischers en Russen de atmosfeer heeft gezuiverd, zoodat de conferentie haar werk op normale wijze kan voortzet ten. Tegenover de beweringen van de Engelsohe bladen, dat Duitschland en Rusland afzonderlijke militaire afspra ken hebben gemaakt, wordt van offi- cieele Duitsche zijde nadrukkelijk ver klaard, dat zulke geheime afspraken niet bestaan en dat alle documenten, om het tegendeel te bewijzen, brutale vervalschingen zijn. De uitnoodigehde mogendheden na men het initiatief tot een bespreking tusschen de statén-schuldeischers van Oostenrijk. De besprekingen beoogen allereerst het bereiken van een over eenstemming, aangaande de schorsing voor 20 jaar van de prioriteitsrechten aan bedoelde staten toekomend. Er heeft een bespreking plaats ge- liad te Genua tusschen de Rus&iscne gedelegeerden en de geallieerdén aan gaande de juiste beteekenis van den zin in den brieT van Tchitcherin in zake het verslag der Londensche des kundigen. De Russen hebben beweerd, dat toen zij de bepaling maakten, dat de Russische oorlogaschuldesn era ach terstallige rente moesten worden ..written down", zij inderdaad nedoel- den geannuleerd en niet, zooels de ge allieerden met meer juistheid uitlegden verminderd. De geallieerden zijn oe- reijd in overeenstemming met hunne uitlegging te handelen, maar kunnen blijkbaar niet de uitlegging aanvaar den, die de Bolsjewisten aan den zin willen geven. Het gaat dus om de kwestie der schulden van de gealli eerden tegenover elkaar*. Ln antwoord op het verzoek van Lloyd George, om naar Genua des kundigen te zenden inzake landbouw werktuigen, heelt het Engelsebe de partement van handel thans aangewe zen den heer Robeon, directeur eener firma te Lincoln. De Duitsche berichten uit Genua ccnslateeren, dat de Duitsche delega tie definitief heeft afgezien van ver dere wisseling van nota's oven het incident, geschapen door het Duitsch- Russische verdrag, hetwelk volledig ge handhaafd blijft Duitschland blijft deelnemen aan de beraadslagingen over Russische kwestie's, zooals in hetDuii- sche antwoord op de eerste nota der uitnoodigende mogendheden uiteenge- ■zel werd. De rechtsgeleerden, wier oordeel men gevraagd had, konden geen strijdigheid vinden tusschen de verdragen van Rapaldo en Versailles. De bijzondere berichtgever van de „VosBische 2tg." bericht uit Genua, dat loyd George Zondagnacht den Ita i- aahschen minister-president Facta me dedeelde, dat hij tegen het ©inde dezer week Genua verlaten moest, om liet bezoek van het Engelsche konings paar in België bij te wonen. Na eene langdurige bespreking zou men zijn overeengekomen, de conferentie offici eel op 2 Hei met eene zeer plech tige slotzitting te eindigen en de rest van heL aanwezige materiaal door bij zondere commissiën buiten Geaxna te laten afhandelen In de slotzitting zou de eenstemmige opvatting der uitnoo digende en uitgenoodigde mogendhe den verkondigd worden, dat eera aan val van eene mogendheid op eene andere in het vervolg als in strijd met den geest van Cannes eu Genua door de geheele wereld zou worden gegispt- en afgekeurd. Uit Genua wordt niet officieel be nent, dat de Russen onderhandelen over een geheim verdrag met Honga rije, waarbij de staten elkaar we der- zijdschen steun beloven tegen Roe menië en de kleine Entente. DE TOESTAND IN CHINA. Men verwacht dat de actie der Sjan toeng-troepen, die Woe Pei Foe steu nen en de spoorlijn Tientsin-Poekof over een lengte van drie mijl hebben verwoest, alsmede de twijfelachtige houding der provincie Tsje-Kiang, in vloed zullen uitoefenen op Tsjang-tso lin, den opperbevelhebber van Moek- den, bij het verhaasten der vijandelijk heden. Tsjang-tso-lin heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn voornemen te kennen geeft Peking te bezetten, al leen om den vrede en de veiligheid dei- stad te verzekeren, en de taak der na tionale hereeniging te vergemakkelij ken. Naar verluidt, heeft Sun-Yat-Sen, het hoofd van "de regeering van Kanton, Tsjen-tsji-sun van het -ministerschap, het burgerlijk gouverneurschap over Kwantoeng en het hevel over de troe pen ontslagen. Sun zelf heeft het com mando over leger en vloot op zich ge nomen, terwijl Woe-ting-fang tot bur gerlijk gouverneur is benoemd. HET NABIJE OOSTEN. Uit Konstantinopel wordt vernomen, dat het antwoord van Angora op de geallieerde nota eischt dat de ontrui ming van Klein-Azië door de Grieken tegelijk met een wapenstilstand zal be ginnen, maar vorstelt de afgevaardig den der geallieerden in Ismidt te ont- moeten yoor de voorbereidende bespre kingen en de onmiddellijke vredeson derhandeling, indien de grondslag voor het vergelijk wordt gevonden. FIUME. Zanella heeft een telegram tot Fac ta gericht, waarin hij dezen er van in kennis stelt, dat noch de wettelijke Constituante van Fiume, noch zijn re geering iemand gemachtigd hebben in hun naam en ten koste van Fiume te onderhandelen, en nog veel minder om verdragen te sluiten, die betrekking hebben op het gebied en het haven- of spoorwegwezen van Fiume. Fiume be schouwt elk accoord, dat tot stand gekomen, zonder deelneming der wet tige regeering, van nul en geen waarde DE IERSCHE KWESTIE. Collins wees er in een rede op dat volgens het verdrag niet één penny van de in Ierland geheven belastingen ten voordeele van de Britsche regee ring zal strekken. Hjj besloot met te zfeggen dat een overgangstijdperk zoo als Ierland thans doormaakt, een groo te moeilijkheid voor een land is. De Valera, die in Galway sprak, zei de dat wanneer de Ieren het verdrag aanvaarden de slagboom tegenover de onafhankelijkheid in de toekomst vrij wel onoverkomelijk zal zijn. De correspondent van de „Westmin ster Gazette" verneemt dat er overeen stemming is bereikt tusschen de mili taire aanvoerden? van de republikein- sohe en Vrijstaatstrijdkrachten, het geen de pogingen ten gunste van een vrede in Zuid-Ierland ten zeerste bein- vloeden zal. Zondagavond is te Belfast een bom geworpen op het voorplein eener Roomsche kerk, vóór den aanvang van den dienst. Een vrouw werd gedod, een konstabel gewond. Er volgden schietpartijen; de kerkdienst moest op geheven worden. 5 De algemeene staking van een dag, van de Arbeiderspartij in den Ier- schen Vrijstaat uitgegaan, als eene de monstratie van afkeuring van milita risme en anarchie, is van een indruk- wekkenden aard geweest. Alle open bare diensten, met inbegrip van trein, telegraaf en post zijn gistermorgen van af 6 uur geschorst Oafé's en restau rants en winkels waren gesloten en de diensten in de hotels hielden op na het ontbijt. Zelfs de sport was ont moedigd. De golfclubs hebben hunne terreinen vrijwillig voor een dag ge sloten. Alle klassen hebben een actief deel genomen aan of hunne sympathie betuigd met de demonstratie. Drie mannen, die te Belfast een huurophaler hadden beroofd, werden door politie van het Iersche republir lteinsche leger gearresteerd en veroor deeld om te worden geteerd en mef veeren beplakt Men voerde hen toen op eera afstand van een mijl mede voorzien van het opschrift: Plunder aars en dieven, neem a in aeht, I. R. A." (Irish Republican Army). Daarna liet men hen loopen. EEN REDE VAN POINCARé. In een rede, welke hij te Bar-le-Due heeft gehouden, zei Poincaré, dat Frankrijk, indien eenigszins mogelijk met zijn alliés, maar anders alleen, <h noodige maatregelen zal nemen, indien Duitschland op 31 Mei zijn verplichtin gen niet is nagekomen. Frankrijk zal alleen dan optreden, indien blijkt, dat Duitschland opzette lijk de opgelegde verplichtingen niet nakomt. Frankrjjk denkt er niet aan verove ringen te doen. De krachtmaatregeleD zullen alleen middel, nooit doel zijn. DE ONRUST IN BRITSOH-INDIë. Er wordt melding gemaakt van een ernstig geval van insubordinatie der Indische inlanösche troepen. Tet eerste regiment Imperial Service lanciers was ontevreden over de uitbetaalde soldij, en de manschappen weigerden, hun uni formen aan te trekken. Daarop gelast te de Nizam, dat alle dienstweigeraars uit den dienst zouden worden ontsla gen. Toen dit bevel werd uitgevoerd, weigerden 190 man van het tweede re giment lanciers op het appèl te verschij nen. Dientengevolge werden de 25Ó man van het eerste regiment lanciers en meer dan honderd man van het tweede regiment uit den dienst ont- GAAT FRANKRIJK MOBILISEE- REN? De correspondent van het „8 Uhr Abendbl." spreekt van een a.s. bijeen komst van minister Maginot en den Belgischen minister van oorlog te Co- blenz. Men zou van deze bijeenkomst een groote politieke demonstratie willen maken, waarmee Frankrijk en België het zeer eens zouden zijn. De besprekingen zouden aldaar ge voerd worden met den opperbevelheb ber der Amerikaansehe bezettings troepen. Troepenverhuizingen of -bewegingen zijn niet geconstateerd. De „Libre Belgique" spreekt het be richt tegen, waarin het blad mededeel de, dat te Brussel en te Parijs het ge rucht liep, dat Frankrijk aan het mo- biliseeren was en dat een actie in het Roergebied aanstaande was. HET VATICAAN EN RUSLAND. De correspondent van 't Exchange- agentschap bevestigt het bericht van een hooge persoonlijkheid uit Vatieaan sche kringen, dat er tusschen het Va tieaan en de sovjet-regeering een con cordaat is tot stand gekomen, waarbij de R. K. Kerk gemachtigd wordt, ter stond missionarissen en liefdezusters naar Rusland te zenden. In de vergadering der Bremer „Bürgerschaft"- werd aangenomen een wetsontwerp tot opheffing van den len Mei a.s. als officieelen feestdag. Reuter meldt, -dat Lord Leopold Mountbatten, zoon van prinses Henry Batfenberg, is overleden. Lord Leo pold is de broeder van dc Koningin van Spanje. Hij is 33 jaar oud ge worden. Hughes, dc eerste-minister van Australië, heeft verklaard, aal de 300.000 inwoners van West-Australië totaal onvoldoende zijn en dat deze staat er zoo spoedig mogei-rjk 3.000.0C8 moet hebben. De regeering van het 1 gemeeneoest zal den staat helpen de S menschcn te krijgen en ze te vestigen. FEUILLETON Ft 62. „Sc! elm," zei hij tusschen de tan den, „waarom hebt ge mij' die paple ren niet ter hand gesteld „Ha, dat stond niet in onze voor waarden. Ik had alleen maar dokter Bernau uit den weg te ruimen. Heb ik dat gedaan of niet „Toch hadt ge niet het recht die geschriften te behouden. Ik heb u goed beloond, niet waar „O jawel, daar hebt ge gelijk ln." „Heb Ik u niet gegeven, wat ge mij hebt gevraagd w V „Dat is zoo." fl „Nu, en „En die papieren hadden er niets mede te maken." „Ha Nu wordt 't mij duidelijk, ge wilt daarvoor een afzonderlijke *om hebben Waar zijn ze „Op een veilige plaats." „Ge Jt ge ze mij, wanneer ik uw AVeiiojk. inwillig „Neen." „Hoe Neen „Wel, natuurlijk niet. Ziet ge mij voor zoo dom aan Wanneer ge ze eenmaal in uw bezit hebt, laat ge mij de deur uitgooien, dat voorzie ik wel." „Wat denkt ge dan te doen „Ik behoud ze. Ze zijn mijn wapen tegen u. Ge durft me immers niets te doen of wegjagen „Maar als ge uw plichten verzuimt of u slecht gedraagt Wat moet ik dan beginnen Ge wilt me op die ma nier geld afpersen. Neen, er komt niets van." Eendenbek keerde zich om. ,'t Is goed, ik zal gaan." Dit zeggende, wierp hij Lantin zulk een dreigenden blik toen dat deze over 't geheelee lichaam bevende, hem terug hield met de woorden „Blijf, en zeg me wat ge wilt." De schurk ging weer naar de schrijf tafel, en zich genoegelijk in de handen wrijvende, zei hij glimlachend „Ziet ge wel, ik wist wel dat we 't ééns zouden worden f - I LANTIN BIJ DEN MARKIES. Eendenbek liet zich, nu hij van zijn zaak zeker was, in een fiuweelen leu ningstoel neervallen,- met een gebaar, of hij zich volkomen thuis voelde. Lantin daarentegen was blijven staan en leek wel de smeekeling, Bemerkende, met welke vergenoegde blikken de landlooper zat rond te kijken, zei hij op ongeduldigen toon „Vooruit, wat hebt ge te zeggen Gauw, want ge weet, dat mijn tijd kostbaar is." De schelm strekte zijn beenen, die ternauwernood door de lompen be dekt waren, naar het vuur uit, en het hoofd op de handen latende rusten, zei hij„Ik zoek..ik zoek.. Toen, of hij werkelijk over iets na dacht, vervolgde hij, als tot zichzelf „Ja, wat zou ik eigenlijk kunnen uitvoeren Schrijfwerk verrichten Maar ik zet letters als hanenpooten. Rekenen dan 't Zal ook niet gaan, de tafels van vermenigvuldiging heb ik nooit kunnen leeren. Zoodra ik bij zes kom, moet ik op mijn vingers tellen. Neen, dat zal ook niet lukken." Lantyi kookte inwendig. Zjjn vuis ten balden zich onwillekeurig en hij had moeite om niet aan zijn toorn iucht te geven. Hoe gaarna had hij den onbeschaamden landlooper uit het venster op de straat geworpen. Maar hij was in de macht van d£ÏT schurk, en moest, of hij wilde of niet, zich onderwerpen en geduldig toe luisteren. Ongeduldig wordende voegde hij hem toe„Ga dan toch voort 1 Ge martelt mij en bovendien, ik heb mijn tijd noodig. Doe wat ge wilt, wat gaat 't mij aanIk heb u immers nooit noodig gehad om mijn zaak te doen bloeien. Wat geef ik om uw werk.' Hoe minder ik u zie, des te liever zal 't mij zijn." „Ik denk er niet zoo over," zei Eendenbek met gemaakte vriende lijkheid. Het-zweet gutste den aangesproke ne van het hoofd, zijn polsen joegen als in hevige koorts. „Ik geloof," zei eindelijk de scha mele bezoeker, „dat opzichter geen kwaad baantje voor mij zou zijn. Ik heb nog al een goed oog voor alles." „Wat Opzichter „Ja, ik kan uj£ hjji bjwaken, ik loop zoo af en aan, UT haar dat 't mij goeddunkt. Ik houd u op de hoogte van alles wat er gebeurt. Ge zult in mij u zelf terugvinden en zoo zal ik u dientsen bewijzen, zonder dat iemand het weet. Ik zal stipt nagaan, hoe uwe bedienden en klerken over u denken." Lantin sidderde. „Ja waarlijk," mompelde hij, „dat zou mij van groot nut kunnen zijn." „O, daarvan hebt ge maar een flauw begrip." „Maar dan moet ik op u kunnen rekenen." „Heb ik u ooit bedrogen „Neen, dat is waar." De bankier opende een lade vol bankpapier „Hier," zei hij, „ga u in de kleeren steken en kom morgen in dienst." „Welk loon krijg ik „Dat zal afhangen van het werk dat ge doet." „In orde," antwoordde Eendenbek. Den volgenden morgen verscheen hij in zijn nieuwe betrekking. Hij was nauwelijks te herkennen. Hij droeg nette kleeren, had zijn haar iaisa kjjipp^n, ?Ün,MarlMe!> ««he ren, en zag er zooals hij gewenscht had, als een heer uit. Hij werd met een zekere plechtigheid aan het perso neel voorgesteld en begon zijn kleine werkzaamhedenvan welken aard die waren bleef den lieeren en bedien den van het kantoor ten eeuwigen dage duister. De eerste dagen was het Laritits een ware pijniging, den man oin zich heen te zien, die zijn verleden kende, doch langzamerhand werd hem deze, die goed zijn plicht deed, een onmis bare bediende. Na dit voorval kwam niets meer c!e rust van den ouden zaakwaarnemer van markies d'Arbois storen, en zijn fortuin werd grooter en grooter. Iets echter hinderde hem. Met den rijk dom waren de eerbewijzen tot dus verre niet gekomen. Zonder dat men er zich rekenschap van gaf, beschouw de men Lantin steeds met een soort minachting. Er liepen te Parijs ver halen onrtrent enkele zijner hande lingen, en daarom meed men hem altijd eenigszins. De Lantins werden door de meestg families op een afstand, gehMdeiV v Wor<U veroplgdi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1