Moderne Foto's, ONS BLAD W. SLOKKER. ingezonden üiededeeiingen. MO. 471 Zaterdag 29 April 1922. 14e Jaargang. 9S 39 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SgSESFSTiS433 Theorie. FEUILLETON ZIJN SLACHTOFFER. BUITENLAND. Atelier ïïoof Koorstraat 21. VERSPREIDE BERICHTEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2- Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Gef.lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooE uilbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 400,—, i 200,—, t 100,—, f 60,f 35,—, f 15.- De Heer J. Smid, referendaris aan het Departement van Landbouw heeft een hrichnrp geschreven over ..Land bouw en democratie Evenals bij vroegere gelegenheden heeft de schrijver ook thans zijn physiocratische denkbeelden weer •■pns ontwikkeld. En ik kan mij voor- -tellen dat in deze dagen van geeste lijke en economische verwarring zelfs dergelijke indeeën nog ingang zouden kun "n vinden. Alles heeft zoo zijn tijd en wie nu maar is tegen sociale wetten, hooge loonen of beperkten arbeidsduur van den arbeider, heeft werkelijk wel eenig kans op succes. Ook al is de redeneering waarop ge bouwd wordt volmaakt onhoudbaar. Ik zal nóg wel eens gelegenheid heb ben nader op deze brochure in te gaan maar ik wil alvast de lezers van dit blad eens een enkel citaat voorleggen. „Het fundament van de loonen in alle beroepen is gelegen in de hoeveelheid levensmiddelen, die de arbeid in den landbouw oplevert onder de ongunstigste omstandighe den, waaronder gewerkt moet wor den, om alle zich aanbiedende han den werk te geven. In landen met een dunne bevolking en rijken bo dem is die hoeveelheid groot, zoo dat de loonstandaard er in het al gemeen hoog is. In landen met een dichte bevolking is die hoeveelheid klein, wat leidt tot een lager loon standaard. Als men dezen grondslag van alle arbeidsloonen in het oog houdt, weet men wel niet een verklaring te gfven voor alle loonsverschillen, die zich in onze samengestelde maat schappij voordoen, maar men heeft toch naai ik meen, de groote lijn to pakken die men bij het bestudee- ren van het loon vraagstuk noodig heelt. En ééne zaak springt dan wel duidelijk-in het oog, n.l. dat het een dwaashpid is, het loon te willen doen bepalep door de behoefte, zoo- als zelfs door overigens ernstige menschen wordt voorgestaan. Men kan daardoor wel sommige groepen van arbeiders bevoordeelen ten kos te van andere groepen, of in zijn najagen van een droombeeld het geheele maatschappelijk Taderwerk uit zijn verband rukken, maar tot i-en betere maatschappij zal men zoodoende nooit kunnen komen Zooais met elke economische dwa ling zit ook hierin natuurlijk een ge deelte waarheid en in zooverre is de Jeer S wel juist, dat er een verband bestaat tussehen de wereld-landbouw productie en de levensmiddelen die :eder voor zich bij een gelijke ver deeling zou kunnen ontvangen. Maar dat de hoogste loonen zouden verdiend worden bij een zeeT dunne bevolking is m.i. onhoudbaar en ook in strijd met de practijk. Dat zou misschien waarheid kunnen zijn, indieD we niets anders noodig nadden dan levensmiddelen, doch we veten zeer goed en iedere huis vrouw zal dat grif erkennen dat de tosten voor levensmiddelen maar een - zij het belangrijk onderdeel van Je totale behoeften zijn. Er heeft ook ten opzichte van de behoeftenbevrediging een voort durende ruil van diensten plaats over de geheele wereld en zoolang men nog kunstmatig heele oogsten kan vernietigen op een zelfde tijdstip, dat een millioenen-volk van honger sterft zoolang kunnen we gerust andere oor zaken trachten op te sporen voor zul- 66. De bankier was niet thuis. Misschien was hij op zijn kantoor. De markies reed er heen en awel, Lantin was in zijne kamer. Toen men den markies d'Arbois bij hein aandiende, liet hij zijne make laars, wien hij juist voor de beurs be velen gaf, vertrekken, en trad den bezoeker met uitgestrekte hand tege moet. Brengt gij nieuws De markies trad binnen, keek naar de heeren, die haastig hun papieren bij elkaar pakten, om kunnen heengaan, en zei :„Straks, als wij alleen zijn." Toen het kantoor eindelijk vrij was, sloot de bankier behoedzaam de deur, en - vroeg Dus ge zijt nu vast be sloten J i,Er komt niets van, Mark wil niet trouwen. JTOe ciochte>- tjietjiti ke wanverhoudingen dan de heer S. ons aan de hand doet. Als een andere Malthus vreest de Heer S. niets méér als een toename van de bevolking, wijl er voor ieder Heeds een kleiner portie eten zal over schieten. Ook de heeT Westerdijk toont zich in ziin praeadvies, voorkomende in het 'üdsehrift van den Ned. Werldoos- heidsraad, zeer bezorgd voor overbe volking, een samentreffen waarover we ons overigens niet te zeer kunnen verwonderen. Wij Katholieken hebben echter op dat terrein geen economische les noo dig en we hebben nog' wel iets meer vertrouwen in Gods goedheid dan in menschelijke berekeningen. Het „laat maar vrij gebeuren" wat de feitelijke ondergrond van 's Hee ren S. ideeën vormt, zal uiteraard in tijden van economische depressie me nigeen niet onaangenaam in de ooren klinken, maar zal ons nog verder van huis brengen. De dagen van de z.g. „vrijheid" lig gen nog te versch in ons geheugen clan dat we in die val kunnen loopen, ook zij die van oordeel zijn, dat we met onze hedendaagsehe wetgeving wat vér gaan, kunnen toch moeilijk terug willen naar het tijdvak van on recht en willekeur. Maar zelfs al zou men ook dat nog willen, dan blijft dat toch theorie, want redelijkerwijze is het niet denk baar dat men de massa arbeiders in afzienharen tijd een juk zou kunnen opleggen als de Heer S. voor hen be reid wil. Want dat is het funeste van denk beelden die niet te realiseeren zijn; het goede wat men bedoelt te bereiken, gaat verloren en het kwade wordt op genomen Vóór de algemeene verarming, wel ke de wereldoorlog ons gebracht heeft zou er nauwelijks aandacht geschon ken zijn aan dergelijke redeneeringen, doch nu door een onzinnige vernieti ging zoowel van menschenlevene als van kapitaalgoederen, benevens door een bijna even waanzinnig „vredes verdrag" de betrekkelijke welvaart is weggenomen en heeft plaats gemaakt voor een algemeen tekort, nu zijn er altijd nog menschen, die zich door zulke bespiegelingen van de wijs la ten brengen. Waarvoor niet de minste aanleiding is. Nog nergens heb ik kunnen na gaan, dat de bevolking van de wereld sinds 1914 zóó sterk is toegenomen: de bebouwbare oppervlakte is dezelf de gebleven en toch zouden we ons beangst moeten maken voor overbe volking? Maar nog eens: de tijden leenen zich bij uitstek voor deze en soortgelijke bespiegelingen en deze brochure toont weer eens aan hoe weinig hoopvol het leven zou zijn, als we de toekomst slechts bezien door den bril van men schelijke berekeningen. A. J. L. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Barthou naar Parijs. Barthoa zal heden met Poincaré een bespreking houden te Parijs. Hij zal Woensdag naar Genua terugkeeren. De houding der neutralen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" waarschuwt tegen een mogelijke crisis tussehen de gealli eerden en de neutralen, na de huidige crisis. De medewerker schrijft: „De mogelijkheid van een crisis wordt aan geduid door de bijeenkomst der neutra len onder voorzitterschap van den be kwamen Nederlandsehe minister van Karnebeek, waar openlijk critiek werd geoefend op het geheele gedTag der conferentie en waar de houding der neutralen werd besproken tegenover de verschillende ontwerpen van een verdrag van non-agressie, waar met geen woord met de neutralen over ge sproken werd. De positie van Poincaré. „l'Oeuvre" schrijft ironisch: „Poincaré voelt zelf wel dat hij zijn onverzettelijkheid niet zal kunnen handhaven en hij zal toegeven. Hij zal naar Genua gaan, maar hij zal te laat gaan, als hij daartoe gedwongen is." Rechts vreest men inderdaad ook wel een beetje, dat de flinkheid van den Fransehen premier niet duren zal en daarom wordt hij daar nog gedurig aangepord en wordt zijn eigenliefde ge prikkeld. Het felst is Tardieu, die be toogt, dat Poincaré zelf oorzaak is van de moeilijkheden, waarin Frank rijk zich door de voorstellen van Lloyd George bevindt." Van alle kanten groeit de oppositie tegen Poincaré en hij zal een moeilijke taak hebben zijn politiek te verdedi gen, als de Kamerleden bijeenkomen. ferentie van Genua te hebben deelge nomen, zeide Rathenau. Duitschers en Russen. De Russische delegatie had Donder dagavond een aantal le^en der Duit sche delegatie ten avendeten genoo- digd. Tsjitsjerin, begroette de gasten ais vertegenwoordigers var het bevriende Duitsche rijk en van dn eersten groo- ten staat, die op grondf'ag van vriend schappelijke samenwerking met sov jet-Rusland een verdrag gesloten had. Rijkskanselier Wirth legde in zijn toast die het Russische volk gold, den na druk op het economische karakter van het verdrag. De eischen ten opzichte van Rusland Gisteren een critieke dag. In den namiddag was er een vergadering der politieke subcommissie, ter vaststelling van het definitieve programma ten op zichte van Rusland. Er was een Fransch en een Engelsch project. De Engelschen zijn verdergaand, ten op zichte der schuldenerkenning en van den privaateigendom. naars is onmogelijk; 2o. de verliezen door de vreemde eigenaars en aandeel houders geleden, kunnen slechts langs indirecten weg worden vergoed; 3o. de schade, veroorzaakt door de revo lutionaire gebeurtenissen wordt in geen geval vergoed; 4o. de sovjet-re geering oordeelt, dat de delegatie te Genua alles moet doen om een breuk te vermijden. Verder zou de sovjet-regeering uit propaganda-oogpunt de delegatie heb ben aanbevolen, vooral de belangen van de kleinere patroons, die voor den oorlog in Rusland gevestigd waren, te ontzien. DE IERSCHE KWESTIE. De dreigende burgeroorlog. De correspondent in Ierland van de „Daily News" schrijft, dat Collins meent, dat het te laat is om een gewa pende botsing te voorkomen, Griffith is vrijwel dezelfde opvatting toege daan, ofschoon hij van meening is, dat de Valera door den rebellen zijn mo- reelen steun te ontzeggen, het ergste zou kunnen voorkomen. De twee voornaamste voorstellen voor de verdaagde „vredesconferentie'' zijn: ten eerste, dat de regeering wordt Rathenau over Lloyd George's rede. In een persgesprek heeft Rathenau hulde gebracht aan de door Lloyd Ge orge afgelegde verklaringen. Indien het denkbeeld van Lloyd Ge orge wordt gevolgd door een politieke actie, zal deze ten doel hebben het totstandbrengen van een duurzamen vrede, waarbij alle volken zich ver plichten zich van elke agressie te ont houden Duitsche voorstellen verworpen. De economische sub-commissie, afd. vreemdelingenkwesties, verwierp het voorstel der Duitschers, strekkende tot het. instellen van een stelsel van vol strekte wederkeerigheid voor alle vreemdelingen. Verder werd verworpen het voor stel der Duitschers tot het schrappen van art. 279 van het verdrag van Ver sailles nopens de benoeming van con suls en consulaire agenten in het bui tenland. Duitschland en het Europeesch pact. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, moet het zeker zijn, dat Lloyd George Genua niet wil verlaten zonder iets be reikt te hebben. Wat het door Lloyd George op touw gezette plan tot verzekering van den vrede onder de volken betreft, hoopt Rathenau dat dit plan bijval zal vinden bij alle naties. Duitschland zal helpen dit plan te doen slagen. Wanneer het gelukt een dergelijk plan uit te voeren, dan zul len wij ons gelukkig achten aan de con Ret memorandum, betreffende Rusland. De samenkomst der Russische des kundigen, die gisteren plaats zou heb ben, is verdaagd op het laatste oogen blik, omdat van Poincaré eeD verkla ring was ingekomen, dat hjj het niet eens was met het door de deskundigen voorgestelde antwoord en dat hij vast hield aan de erkenning der niet-gere- duceerde schulden en volle vergoeding van de vreemde eigendommen. De con ferentie zal heden plaats vinden. 's Avonds werd bjj Lloyd George weer een bijeenkomst gehouden. Maar de Franschen en Belgen verschenen niet. Men besloot, trots den passieven wederstand dezer beiden, een nieuw memorandum op te stellen, dat de ge meenschappelijke opvatting van Enge land en Italië weergaf en in de plaats van het memorandum van Londen ko men moet. Een uitlating van Lloyd George. Lloyd George heeft in een gesprek met de Zwitsersche gedelegeerde, Mot ta, gezegd, dat hij niet zender positief resultaat betreffende de internationale verstandhouding en zonder een over eenkomst met Rusland uit Genua wil vertrekken. Nieuwe instructies uit Moscou. Volgens een telegram uit Moskou aan de „Information", zou de raad van commissarissen een nieuwe instructie aan de delegatie te Genua hebben ge zonden op de volgende grondslagen: lo. De teruggave van de industrieele ondernemingen aan de vroegere eige övergenomen door een comité voor de openbare veiligheid, waarin Labour met de politieke en militaire anti- en proverdragsleiders de verantwoorde lijkheid zou deelen; het comité zou staan onder Dail Eireann; ten tweede, dat een plebisciet zou gehouden wor den, vóór de algemeene verkiezing, over het verdrag zooals dit wordt ge ïnterpreteerd in de binnenkort bekend te maken grondwet. De verkiezingen. De graafschapsraad van Cork heeft geweigerd stembureaus te vestigen voor de aanstaande verkiezingen. De strijd in Mullingar. De strijd te Mullingar was het ge volg van het ultimatum aan den rebel len-commandant, om de stad te ontrui men. Een officier was naar de kazerne ge zonden, waar geregelde troepen gevan gen zaten met een boodschap, dat in dien de gevangenen niet binnen een kwartier werden vrijgelaten, de kazer ne bestormd zou worden. Op den bood schap per werd gevuurd, waarop on middellijk schoten gewisseld werden, die zich tot in de verscheiden deelen der stad voortplantten. De chauffeur van een motorlorrie met vijf-en-twintig muiters werd doodgeschoten en de muiters werden gevangen genomen. Tenslotte werden de gevangenen uit gewisseld. De kritieke toestand President Griffith heeft in de Dail Eireann met nadruk gewezen op den ernst van den toestand, die het nood- to. h. Postkantoor. ALK1UAB. zakelijk maakte de Dailzittingen elke week te houden. De jongste moorden te Dnnmanway en de bezetting der douanebureaux te Clonnel eischen, dat de Dail haar gezag krachtig doet gel den. De Valera zeide, dat de vereende krachten van alle Dailleden noodig. zouden zijn om aan den toestand het hoofd te bieden. Gisternacht zijn in de buurt van Bal lineen vijf personen doodgeschoten. Ge wapende menschen traden de huizen binnen en schoten de bewoners neer. Tw,auto's buitgemaakt. De correspondent van de „Star" meldt gisteren uit Dublin, dat gewa pende republikeinen den onderkoning van Ierland, lord Fitzzalan, twee au to's afhandig wisten te maken. HET CONFLICT IN HET ENGEL- SCHE MACHINEBEDRIJF. De regeering heeft aan Sir William Mackenzie, president van de Industrial Court, opgedragen door dit hof een on derzoek te doen instellen naar het ge schil in het machinebedrijf. De werkgevers in dit bedrijf beslo ten om Woensdag a.s. de werkplaats sen open te stellen voor alle arbeiders, die bereid zijn het werk te hervatten op de voorwaarden, waaromtrent de vereenigingen tot dusver niet tot over eenstemming konden komen. PAUL DESCHANEL t Paul Deschanel is gisteren om half zes overleden. Na een kortstondige ziekte is Paul Deschanel, oud-president van de Re publiek, oud-voorzitter van de Fran- sehe Kamer, overleden Toen in het jaar 1920 de zevenjari ge termijn van president Poincaré ten einde was geloopen, was de algemee ne verwachting, dat Clemenceau, de redder des vaderlands, tot loon voor hetgeen hij voor Frankrijk had ge daan, naar het Elysée zou worden ge zonden. Het liep echter anders. De stemming in die dagen wijzigde zich. En op 17 Januari 1920 werd De schanel met 724 van de 889 stemmen gekozen tot president van de republiek als bekroning van een altijd fortuinlij ke loopbaan. EEN AANSLAG OP EEN D-TREIN. Donderdagavond werd op den D- treln tussehen Dusseldorf en Duisburg, kort vóór de aankomst te Duisburg, een aanslag gepleegd. Bandieten hadden het signaal op on veilig gezet en daardoor den trein, doen stoppen. Door do tegenwoordig heid van geest van een beambte kon de aanslag worden verijdeld. De toe gesnelde politie werd in een vuurge- vpcht met de bandieten gewikkeld, welke taaiste onder achterlating van ep,n zwaargewonde op de vlucht gin gen en voor een deel konden worden gearresteerd. DE BF.ZETTINGSKOSTEN. De „D. Allg. Ztg." publiceert een overzicht van alle bezetlingskosten, waaruit blijkt, dat de bezetlingskosten voor net Rijnland maandelijks, alles inbegrepen, 628 millioen papiermark „Hij wil in 't geheel niet huwen. Dat is juist hetzelfde." „Dus is het uit aardigheid, dat hij juffrouw d'Olne zulke lieve lonkjes toewerpt," antwoordde Lantin, zijn bezoeker strak aanziende. Deze maakte een gebaar van ver bazing. „Juffrouw d'Olne Wie is dat Ik begrijp u niet. „Dat is een heel lief meisje. Olga kent haar en zegt, dat zij op graaf d'Arbois doodelijk verliefd is." „Dat is de eerstemaal, dat ik het hoor," zei de ma kies werkelijk ver baasd. „Heeft de graaf u er dan niets van verteld „In 't geheel niets." „Dat is een bewijs, dat het geen praatjes zijn. Reeds sedert verschei dene dagen spreekt men er over." „Mark heeft er mij niets van ge zegd." „Het is mogelijk dat hij juffrouw d'Olne nog niet lief heeft, maar zij is op hem werkelijk dol verliefd. Zij is trotsch op hare liefde, en al spreekt zij er niet over, haar gefjee) mterliik \zegt genoeg,';? jjiJeACiL V» Lei i.v aliC maal niets van," mompelde de markies." „Nu, mijne dochter verfoeit dat meisje. Zij zou liever sterven, dan haar gravin d'Arbois te zien w< r len, en ik waarschuw u, dat zij alles zal doen om hunne liefde tegen te wer ken." De markies keek wanhopig rond. „Wat wilt ge dan, dat ik doen zal Ik sta er zeer op, dat mijne dochter den graaf trouwe, want voor haar Is 't eene zaak van leven en dood, en zij zal van jaloezie en woede sterven, als hij haar medeminnares tot vrouw vraagt." De bankier zweeg een oogenblik, keek den markies strak aan en ver volgde :„Zijt ge nu overtuigd, dat ge u haasten moet „Ik kan mijn zoon niet dwingen," riep de markies uithij sidderde van woede en beleedigden trots, „ik kan hem niet naar het altaar sleepen." Lantin zag hem doordringend aan en op een toon, d e geen weerspraak duldde, zei hij :„En toch zal het ge beuren De markies beefde en antwoordde \niet. Indien hij op dit opgeitbljkjien. revolver bij de hand had gehad, hij zou zonder aarzelen den ellendeling de hersepan verbrijzeld hebben, den schurk,J die hem door de vroegere mis daden in zijne macht had 1 VIII. DETWEE VERLIEFDE DOCHTERJ De omstandigheden dwongen den markies spoed te maken. Zooals Lantin hem had gezegd, had Olga voor den jongen graaf eene hartstochtelijke, bijna krankzinnige liefde opgevat, die des te heviger was, omdat zij tot dus verre nog voor niemand haar hart had voelen kloppen. Zij woonde niet ver van Mark, dien zij zoo gaarne altijd dicht bij had gehad en toen haar vader binnentrad riep zij uit :„Vader 1 vader ik heb hem zoo liefAls ik zijne vrouw niet word, sterf ik nog." En hij, zeker van zijne zaak, over tuigd dat de markies en natuurlijk ook de graaf zouden toestemmen, zeide haar :„Kalm, Olga, ge zult zijne vrouw worden, ik beloof het u, ja, ik zweer het u." Na deze beloften gaf Olga zich geheel aan hare droomen over. liriiisschet^ hgd si] iets gehoord, dat haar met angst en vrees vervulde. Zij had eene mededingster, een jong meisje dat zij kende, Jeanne d'Olne, die ook door de schoone oogen van Mark d'Arbois was verliefd geraakt. Olga was woedend en dacht met schrik, hoeveel schooner en lieftalliger Jeanne was. Zij had wel is waar geen geld, maar 't kon toch heel goed ge beuren, dat de graaf haar lief had. Hij bemoeide zich nooit met Olga en wie weet, of hij Jeanne niet had opge merkt Bij die gedachte scheen 't haar of haar hoofd zou bersten O, als de graaf Jeanne beminde en zij zelf, de sch t' jke, eenige dochter, haar lucht kasteel in rook zag opgaan Snel liep zij naar 't kantoor van haren vader en vertelde hem alles. Lantin zag haar met een gerust stellenden glimlach aan. Olga werd door de besliste manier waarop hij sprak, gerustgesteld. Toch wilde zij niets liever dan hare vijandin den oorlog verklaren en op zekeren middag troonde zij hare moeder mede naar de familie d'Olne. De beide meisjes kenden elkaar genoeg otn elkan.der,Pii.en dap eens te bezoeken. Jeanne was nog bleek en hare roode en gezwollen oogen zeiden duidelijk dat zij geweend had. Olga voelde eene groote genoegdoening, want dat bedroefde uiterlijk was een bewijs, dat de liefde van het jonge meisje niet beantwoord werd. Zij leed dus, dacht Olga en haar hart trilde van vreugde en trots. Door een aanmatigenden toon trachtte zij hare zachte en lieflijke mededingster te overbluffen. Zij droeg een opzichtige japon en hare oogen glinsterden met buitengewonen glans, want haat ver mengd met de heerlijkste verwach tingen lagen er in uitgedrukt. Op handige wijze wist zij het gesprek op graaf d'Arbois te brengen, en ter wijl zij zijn lof uitbazuinde en hem een edelman in den waren zin des woords verklaarde, sloeg ze aandachtig Jean ne's gelaat gade. Het jonge meisje was zoo in de war, dat zij niet kon spreken, Zjj vreesde hare gevoelens te verraden. 'WöFK vervolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1