BINNENLAND IGAREN 0. GEUS, Maidaleienstraat 15. Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS Statsn-Oeneraa? Provincial NSoaws KUNST EN KENNIS Zie de étalage. Zie de étalage. Hief goed kunnen „„n alle tijde geruild worden. S KLEIN ALLEBLEI. en 133 mloioen goudmark bcloopeii In Opper-Sjlezië zijn tot Maart 1922 (opgebracht 420 mjllioen papiermark, terwijl thans opnieuw 40 miUioeu goud- mark wordt geèischt. Voor dt diverse commissies is tot I Mei 1921 betaald 470 millioen pa- picrmark. KORTE BERICHTEN- Uit Moskou wordt tegengespro ken, dat tegen de moordenaars van graat Mirbach een gerechtelijke ver volging zou zijn ingesteld. De slacütoffers der aardbeving te Tokjo bedragen tot nu toe één doode en één gewonde. De aardbeving was nog heviger te Yokohama, waar één persoon gedood en verscheidenen (gewond werden. De „Times" verneemt uit Cairo, dat Damascus nog steeds in staat van onrust verkeert. Patrouilles trekken door dc stad. De personen, die bij de onlusten onlangs gevangen genomen Zijn, worden in Libanon geïnterneerd Er worden versterkingen uit Noord- Syrië verwacht Op hel Galicische station Ropo- ziza botste een goederentrein op een personentrein. 9 personen werden ge dood en 70 gewond, onder wie 19 zwaar Vijftien wagens werden bescha digd. Dr. Rosenberg, vroeger adviseur bij hel Oostenrijksch ministerie van financiën, is naar Londen vertrokken om over een uitbreiding van het En gei- s^ue crcdiel aan Oostenrijk te onder handelen. Dc Zuid-Slavische regeerin heeft geheel Zuid-Slavië opnieuw in gedeeld volgens een grondslag van cen tralisatie. Er zijn 33 arrondissementen, die een zekere autonomie hebben Officieel wordt gemeld, dat bij do muiterij in de gevangenis te Cal cutta zeven veroordeelden door de be waarders werden gedood en 46 ge wond. Negentien gevangenen ontkwa men, waarvan er twee werden geval. V<jf bewaarders werden zwaar, 20 licht gewond De veroordeelden vernielden drie magazijnen, waardoor 20.000 p.st. schade werd veroorzaakt. Tegengesproken wordt het be richt, dat er een persoonverandering to verwachten zou zijn bij het Dujtsche gezantschap te Moskou of de Russische ambassade te Berlijn. Te Madrjd is een Duitsche dele gatie aangekomen, belast met bet voe ren van handelsonderhandelingen mei Spanje. Gisterenmorgen is voor het eerst een bom geworpen, in verband met de ^olMistaking in Amerika. Drie mijnwer kers werden gedood, anderen ernstig gewond. De bom werd gegooid in de Pallersonmijn. Naar de „Prawda" meldt is voor den wederopbouw van Petersburg met jon groole Dujtsche firma een over eenkomst gesloten. De firma heeft op zich genomen, de huizen, de riolee ring en de tramwegen van Peters- burg, die onder de heerschappij der bolsjewiki zeer zijn verwaarloosd, te herstellen. Uit* Petersburg wordt gemeld, jat wegens gebrek aan grondstoffen en kolen, de meeste fabrieken geslo ten zuilen worden. DE KATHOLIEKE EENHEID. Men vraagt „De Tijd", welke be- teekenis moet worden toegeschre ven aan het ook door ons gepnuiiceerd berient over de uitla ting van den H. Vader in net on derhoud met Mgr. den Aartsbis schop van Utrecht over de drei genue verdeeldheid onder de Ne- denanusuie Katnolieken. Die uit lating spreekt echter voor zienzed en benoett geen commentaar. Nu echter de H. Vader een wensch heeft uitgesproken, die de greote meerderheid der Neder- landsche Katholieken uit het hart is gegrepen, behoorenalle kinderen der iNeoerl. Kachodeke Kerk den diepen zin van dezen wensen vooi het bewaren der eenheid te ver staan. Zou het niet vermetel zijn, zon der zetf kritiek of mistrouwen in eigen oordeel, in te gaan tegen heigeen wijs beraad en de deugü ran voorzichtigheid voorschrijven nopens de richting der practische polniekr Het zou en bedenkelijke eigenwijsheid wezen, ten eenemale verschillend van de ChrisiCiijke wijsheid. I (jj Mogen daarom in de hoop, dooi den H. Vader uitgedrukt in het be houd der eenheid van de Neder- landsche Katho.ieken, degenen, die den jongsien tijd in politicis van die eenneid afweken, aanleiding vinden om hun persoonlijke mee ning in een geest van offervaardig heid te herzien. Voor hen is het oogenblik geko men, om de stem die hen uit Ro- me zoo plechtig tot de eenheid vermaande, edelmoedig in te vol genl DENUA EN DE ARBEIDS VRAAGSTUKKEN. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft het R. K. Vakbureau op des- zelfs telegram geantwoord, dat Mi nister Van Karnebeek hem om trent Genua op de hoogte houdt £&oodra deze meent, dat een advi Seur yoor arbeidsvraagstukken moet worden aangewezen, zat de Kcrcering de aangelegenheid te.r- TEGEN ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Te 's-Gravenhage heeft het voor loopig comité van actie tegen de Zakelijke Bedv>;fsbelasting verga derd. L>e voorzitter, de heer Wi O. A. Koster, wees er in een korte inleiding op, dat de uiterlijke be drijfsbelasting rechtvaardig, noch economisch juist is. Het is onjuist gezien een bedrij- te belasten, omdat het aan vele arbeiders werk geeft. Werd er nu veel geld verdiend, men zou zich gemakkelijk bij deze belasting neer leggen. De bedrijven hebben het echter zeer zwaar. Bovendien is de werking van deze betaling zeer onbillijk, daar zij op kleine en op groote winsten, zelfs op verliezen gelijk drukt. Gevraagd wertl of de belasting op de arbeiders mag worden ver haald. De voorzitter antwoordde dat men ten allen tijde loonsver laging kan invoeren. Hij' achtte het onrechtvaardig echter, een belas ting, welke men onbillijk vindt, op onschuldigen te verhalen. De vergadering deelde deze mee ning. Na uitvoerige discussie is een comité van actie gevormd, bestaan de uit de heeren S. P. Lips (voorl. secr.) P .A. v. Eldik, v. d. Hoog P. v. d. Zwan, Jansen, v. d. Meer, Schuurkamp, P. J. Vreeburg, ter wijl in het comité tevens zitting zullen nemen vertegenwoordigers van De Hanze die 's-Gravenhaag sche Winkeliersvereniging, o Maatschappii van Nijverheid en de Prot. Chr. Middenstandsvereen. TWEEDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Steeds groeiende is de belang stelling voor den Tweeden Neder landschen Katholiekendag. Het feit alleen reeds, dat Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Aartsbisschop en de Bisschop- nen van Nederland, alsmede de Voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal en Hunne Excellenties de Ministers v. Binnenlandsche Zaken, van Wa terstaat en van Arbeid zich bereid hebben verklaard het Eere-Gomi- té te vormen, geeft een zoo voor naam cachet aan deze bijeen komst, dat op de dagen van 6, 7 en 8 Juni de katholieken in breede scharen zullen optrekken naar de alpude Keizerstad aan de Waal. We brengen nog eens in herin nering dat het Secretariaat geves tigd is Keizer Karelplein 11 waar aan alle correspondentie moet wor den gericht. DE TWEEDE KAMERVER KIEZINGEN. Op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer van de Platteland- Partij, waarop als no. 1 voorkomt de heer C. M. Teenstra, is als no. 2 geplaatst de heer C. Haringhuizen, burgemeester van Wieringerwaard De namen der overige candidaten zullen spoedig worden gepubli ceerd. De lijst voor den Vrijheidsbond voor den kieskring Amsterdam, Den Helder, Haarlem en Leiden is als volgt samengesteld:: 1. Mr. H. C. Dresselhuijs, Den Haag; 2. Mr. J. Gerritzen, Den Haag; 3. K. Cz. de Boer, Assen delft; 4. P. Otto, Bloemeridaal; 5. Prof. dr. B. D. Eerdmans, Leiden; 6. Mevr. Welmoet—Dyserinck, Den Haag; 7. D. de Boer, Stompieto- ren; 8. Dr. I. H. J. Vos, Amster dam; 9. Mej. L. C. A. van Eeg- hen, Amsterdam; 10. Mr. S. H. L. Bergsma, Amsterdam. HET PENSIOEN-ONTWERP. Naar wij vernemen is gisteren een wetsontwerp, betreffende de pensioenen van weduwen en wee zen van militairen van land en zee macht, naar den Raad van State gezonden. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Te 's-Gravenhage zal van ge meentewege de verjaardag van prinses Juliana a.s. Maandag wor den gevierd met een muziekuitvoe ring des namiddags in het Lange Voorhout, dat met den bij derge lijke gelegenheden gebruikeijken vlaggeniooi zal prijken. De gebou wen der departementen van alge meen bestuur worden in tien feest avond verlicht. DE INTERNUNTIUS. Naar de „Rsbd" verneemt, is de benoeming van mgr. Ogno Serra, vertegenwoordiger van den H. Stoel in Opper-Silez tot Inter nuntius bij net Nederlandsche H-of door den Paus ingetrokken. Verder hoorde het blad verlui den, dat de mogelijkheid bestaat, dat een definitieve benoeming van een opvolger van mgr. Vicentini voorloopig niet zal worden ge daan. a E 3 (O s O Hier is alle concurrentie uitgesloten. Heden aangekocht een prachtpartij bij too stuks f5.50 franco thuis gezonden. Probeer mijn Reclame-Sigaar Buurpraatjes f3.p. 100 slaks. 3 e. o O •t B. T fit O 3 «t 3 3 13 9 3 gen over de staalsbegrooLing voor 1922 TWEEDE KAMER STEMMEN DOOR VISSCHERS. (Vragen van Kamerleden.) De tieer Snoeck Henkemans heeft den Minister van Binnenlandsche Za ken de vraag gesteld, of deze bereid is teneinde zooveel mogelijk ook de vis- schers in de kustplaatsen in de gele genheid le stellen aan de stemming voor de Tweede Kamer deel te ne- -men, te bevorderen, dat deze stem ming plaats hebbe op een Maandag. HET CONFLICT IN HET HOOGOVENBEDRIJF. Het resultaat van de Donderdag te Den Haag voortgezette conferentie lussehen de <jirectie en de hoofdbe sturen was zoodanig, dat voorloopig van een opheffing der staking wei geen sprake zal zijn. De onderhan delingen zijn nog ifiet afgebroken. Hedenmiddag komen de stakende ar beiders bijeen, om de resultaten van de besprekingen te vernemen. IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Naar aanleiding van het bericht dat de Scbeepvaartvereeniging-Zuid de loonsverlaging op 8 Mei a.s. fn de Rctlerdamscne haven zal invoeren, deelde men van de zijde van de Ned. Federatie van Transportarbeiders mede dal men in slaking het eenige mid del ziet om den „aanslag van de Scheepvaartvereeniging te bestrijden". ARBEIDSWET. De heer Van Dijk heeft voorgesteld art 47, aljnea 2e. te lezen: dat een arbeider bovendien geen aroeid mag verrichten op een dag dar week hetzij voor een uur, hetzij na een uur. REKENING SURINAME Een wetsontwerp is ingediend tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvang sten voor Suriname over het dienst jaar 1916, op f4 587196.38 in uitgaaf en f3 175 811.71 in ontvangst. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt in open bare vergadering bijeen op Dinsdag 2 Mei, des avonds te half negen. De Voorzitter is voornemens: a aan de Centrale Afdeeling voor le stellen Dinsdagavond na de open bare vergadering verschillende wets- ontwerpen in de afdeclingen te doen onderzoeken b aan dc orde te stéllen tegen Woensdag 3 Mei, des v.m. te elf uur, eenige kleinere wetsontwerpen cn daar na, indien het eindverslag tijdig is bootsman, omtrent wiens lot Wij nog niets wist. EEN VEILINGSKWESTIE De koopl ed norganisaties voeren een verbitterden strijd tegen de bei de Groenteve1ng=v-reen j ginqv-n te Loosduinen. De veilingen heffen 1 pCt. van het stat'eq -ld, als slijtage- bijdrage voor het gebruik van net fust der veilingm. Voor twee jaar heeft een ar biriagpcom miss 'e de bil lijkheid hiervan erkend. Thans wil |en de kooplieden dat niet meer beta len en kernen daarom niet moer koo pen. Zij doen nu hun inslag aan d' Westlandsche veilingen. Het gevolg daarvan is dat zij die trouw aan de Looisduinsche veiling n blijven koo pen, hun Amsterdamsohie concurren ten missende, voor veel lager prijs kunnen inslaan. HET MELKCONFLIOT TE AMSTERDAM. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen en kele dagen behalve uit Weiesp, ook uit Uithoorn melk naar Amsterdam verzonden worden door boeren, die geen genoegen willen nemen met den prijs van 6 ets. per L. dien da in richtingen bieden. Uit Weesp wordt 20.000 L. melk verwacht en uit TPf oorn ongeveer dezelfde hoeveelheid. Ook uit Wet Gooi zullen eenige duizenden liters worden gezonden. D© beda Bonden van M-Gkveebou der® ziullen binnenkort overwegen of er n:et meer organisatie moet wor den gebracht in da melkvoorziening. De veehouders zijn van oordeel, dat zij de melk evengoed en in ieder geval veel vlugger kunnen distribu- eeren dan de melkinrichtingen. De boeren bezorgen de melk, die 's morgen® is, reeds om 8 uur bij de klanten in stad. Een boer kan g-makkeliik een hGe le straat bedienen en werkt daardoor veel economischer dan de overige me]kdistribuanten. Het aantal distri- buanten in één en dezelfde straat is thans veel te groot. Er zijn zelfs in één geval in eén straat zesen twintig versohillenide dis trilman ten- geteld. GOED ONDERDAK EN BE HOORLIJK: VOEDSEL, Onder de Vreemdelingen, die deze week in de gemeente Loom,kor over de grens kwamen, was een 20-jari- ge, vermagerde T je -,hx> Slowaak met een houten been, In den oorlog had hij een been verloren. De ongelukkig© vond op zijn zwerf tocht voor één nacht onderdak in de schuur van landbouwer G. J. Kru- terink te Zuid-Eschmarke en die schuur brandde derrr Ifden nacht af. De Tsjech werd onder verd-nk'ng van brand tich ing gearresteerd. Hij verklaarde eerst, aan de marechaus see, dat hij, toen hij zich te ruste legde een sigaret had opwecken; doch kwain later op d:e verklaring terug en bekende den brand t© heb ben geskeht om daardoor in Holland aan goed onderdak' ien behoorlijk voed se], te khmrn. WERKKRACHTEN VOOR NOORD-FRANKRIJK. Door werfagenten van verschdlende landbouwmantscliappiien uit Noord Frankrijk zijn in de laatste weken vele landarbeiders uit Weet Noord- Brabant naar Noord Frankrijk gelokt Dit gesch:edd-B gewoonlijk ond-m voor spiog -p'ng van goied loon en mooie ar beidsvoorwaarden. Velen zFn zich eebter bedrogen Om een eerlijke voorlichting en uit- zend-'ng van arbeid- rs plaats te doen hebben, is door d -n directeur der Al g-me-ne Arbpidsbenrdderne als Be middelaar aangewezen de heer Raats directeur dsr arbeidsbemiddeling te diepe vleeschwond boven de knie be kwam. De Geneeskundige Dienst ver voerde hen naar hun woning "ECHTELIJKE TWIST.' "Herhaaldelijk reeds hadden vrouw d. S. te Rotterdam en de man met wien zij samen-leefde, ruzie. Eerstge- noemmde bad al meer dan eens te kennen gegeven, den man van bet leven te zullen berooveu als zij daar kans toe zag Toen nu de twist we derom zoo hoog liep, haalde de vrouw onverwachts een groot mes te voorschijn en gaf daarmede den 23 jarigen R. een steek in den rug Op het schouderblad stuitte "Rer mes, zoo dat de man niet levensgevaarlijk werd gewond De politie arresteerde de vrouw, moeder van vier kinderen en sfelde haar in bewaring wegens po ging tot moord Te Bussum hebben zieh inbre kers toegang verschaft tot de woning van den heer Marckelbach, aan de Jacob Buysdaellaan. In de beneden kamer werd alles overhoop gehaald. Vermist werden o. a. een rijwiel, eenj- "0 voorwerpen van goud en zilver, kleedingslukken, een halve rollade. Een handelsreiziger had voor een Amsterdainsche firma, in wier dienst nij was, ongeveer f 8000 te innen op quilanties, die hij bij zich had Toen de man gerujmen tijd niets van zich liet hooren en op zijn oude adres niet te vinden was, ging de firma naar de politie. Ujt een onderzoek; bleek, dal de reiziger ongeveer f 1450 o-p quiianlies had geïnd, hoewel hij niets had afgedragen Het wegens brandstichting aan gehouden echtpaar B te Onstwedde is weer op vrije voelen gesteld. Zeventien schapen ïrr-een weide land le Rijsum, werden Donderdag nacht door honden verscheurd en ge dood. Te B.-lekela (Gron.) is het huis van J. de Haan geheel afgebrand. Ver zekering dekt de schade Te Twijzel js de woning van P. ToonsLra geheel afgebrand. Gisternacht te 4 uur brak er een felle brand ujt in het Ho-Lel den Engel aan de Kruisstraat le Oss. De bewoners konden zjch met veel moeite in nachtewaad in veiligheid brengen. Het huis is lot den grond afgebrand; weinig van den inboedel is gered. Huis in inboedel zijn laag verzekerd. Te Loo bij Duiven (Geld.) is het Jwoonbuis van M B. door brand ver nield Hel vee werd gered. Verzekering [dekt len deele de schade. Te Delfzijl zijn eenige goederen aangebracht, waaronder een horloge met ketting, van den loods A. Post, die behoorde tot de bemanning van den in October verganen loodsschoe- ner „Eems II" De goederen waren aangespoeld aan de Oost-Friesche kust Gisterenmiddag geraakte de 56- arige J. H. H. te Rotterdam onder en verhuiswagen en werd in bewus- Leloozen toesland door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij zijn rechterarm bad gebroken en het rech terbeen op twee plaatsen EEN SCHIPBREUKELING. Met het Grieksdie stoomschip ..Pe lagia", kwam mee de geredde boots man van het in 't Kanaal gezonken stoomschip „Député Albert Faillan- cuei-'. De bootsman Joseph' Le Port deejde mee dat zijn sdüp Zaterdag half twee van Rotterdam was uitge val en. Men h'ad sjecht weer gehad, zoodat het met steenkolen geladen sdiip voortdurend onder water zat. Wat pieties gebeurd is, wist tb bootsman niet te vertellen. Hij h'ad Dinsdagmiddag om 4 uur. toen men maar zestig mijl van Brest was, plot- ailing het schip Slagzij zien maken, het water stroomde overal binnen, logiezen en machinekamer en kap- sijsde toen. De ramp speelde zich in een paar minuten ai. De bootsman vond zichzelf terug in *t water op een plank, waarop hij twee uren rond bleet 'drijven. Drie schepen die zich in de buurt bevonden, stoomden ■onmiddellijk naar de plaats waar de „Dtputé Albert Faiilandier"' zich be vond. Daai onder waren een Duit- scher, waarop de drenkeling den naam Blansck, Brem-en meende gele zen te hebbem een klein Noorseh schip en de „Pelagia". Bootsman Le Port meende, dat ook' de andere sche pen enkeje drenkelingen aan boord nadden. Hij zep' is het laatste gered door ae „Pelagia", die een paar uren tusschen het wrakhout bleef kruisen, doch geen drenkelingen meer kon Roosendaal, oppikken. Hij ha-d een blessuur op AUTO-ONGELUK, geloopen aan den linke, bovenarm. Le-1 Gisterenmiddag had op den Brjel- den van dc bemanning van den schen Laan le Rotterdam een auto- „Gnek" beweerden wel een stuk of ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog zes. 2even menschen te hebben zien goed afliep. Doordat een der achter- ondergaan. Ook de eerste stuurman banden van een vracht-auto sprong, van de „Pelagia" zeide, dat aan boord geraakte de cnauffeur N. R. het stuur van zijn schip niets anders gezien kwijt en reed de auto met een Hinken was dan net plotseling duiken en zin vaart legen een boom langs den weg, keil van den „Député". tengevolge waarvan het voertuig kan- De bemanning bestond uit 28 man. telde en de chauffeur R. met den naast Ajs dus juist is, wat gemefd is om- hem zjttenden 20-jarigen G. v. R. be- trent te Havre aangebrachte schip- kneld geraakte. Eerstgenoemde werd brtukeiingen en geredden aan boord met een hersenkhudding en verwan- van het Duitsche schip zouden 16 a dingen aan het hoofd en de beide han- 17 man verdronken zijn. Aan boord den opgenomen, terwijl het tweede @11 HET EUCHARISTISCH CONGRES. Z D. H. Mgr. H, van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, heeil aan Z. Em. Kard. Pompili, Vicaris van Z. H. voor net bisdom Rome, de som van duizend lire ter hand gesteld voor liet Eucharistisch Congres. MGR. DR. SCHAEPMAN. Mgr. dr. A. Schaepman is te Rome ongisteld geworden. Zijn ongesteldheid draagt ecliler geen ernstig karakter TOT DE R. K. KERK OVER GEGAAN. De bekende geneesheer dr. Olden- h-oom, eertijds sociaal-democratisch Ge meenteraadslid le 's-Gravenhage, is met zijn eihtgenoote en zoon tot de R. K. Kerk overgegaan. ZIJPE. ZIJPE. Burgeq. Stand van 22—28 April 1922. Geboren: Brigitta Anni Elisabeth, d. v. Petrus de Wit en Johanna Anna Visser. Cornelis, z. v. Jan Muntjewerf en Trijntje Rossen. Ondertrouwd: Cornelis van dei Vjiet, oud 23 jaar, schipper, en Jan netje Eiommer, oud 23 jaar, z. b„ beiden alhier. Piefer Leijen, oud 2^ jaar. dijkwerker te Callantsoog ei, Neeltje Brommer, oud 21 jaar z. b., alhier. Martinus Besteman, oud 33 jaar. koopman en Ajida Cornelia Schil der. oud 30 jaar, z. b., beiden alhier. Getrouwd: Gerikt van Overbeek. oud 27 jaar te Apeldoorn en Christi na Tamis, oud 22 jaar, alhier. Pieter Dirk de Graaf, oud 26 jaar, landbou wer en Pietertje Sc'heringa, oud 20 jaar te Callantsoog. Pieter Vries, oud 23 jaar. landbouwer en Elisabeth Cor nelia de Graaf, oud 22 jaar, z. b„ beiden alhier, uerrif Marees, oud 29 jaar. landbouwer en Elisabeth van der Mojens, oud 29 jaar, beiden al hier. Overleden: Trijntje Kossen, oud 24 jaar, eclitg. van Jan Muntjewerf. SCHAGEN. SCHAGEN. Burgeq. Stand. Gebo ren: Comc|is, z. v. Pieter Hartog en Grietje Langedijk. Jan Theodorus, v. Sikke Smeding en Anna Catha- rinade Veer. Trijntje, d. v. Hendrik van Wmsum en Trijn'je Bra.itenaar. Nicoiaaa Jacobus, z. v. Niooiaas S-naas en Antonia Maria Koop-. Ondertrouwd: Jan Boekei, oud 26 jaar, timmerman, wonende te Cal lantsoog en Geertje Brouwer, oud 24 jaar, z. b., wonende te Schaden. Jacob de Veer. oud 34 jaar, landbou- vvtt en Maria Blaauboer, 33 jaar, z. b.. beiden te Sthagen. Antonius Kraakman, .oud 24 jaar, tuinbouweT. wonende te Zuid-Schar- woude en Ajida Heddes, oud 23 jaar, z. b.. wonende te Schagen. Getrouwd: Cornejis Wijngaard en Ttuntje Blokker. Adrianus Petrus de Wit en Christina Maria Castricum. Freder.cus johannes Meijer en Cor nelia Maria Balvers. Overleden: Ajida Wijle, oud 83 jaar, weduwe van Cornelis Beem- sterboer. Pieter Kossen, oud 86 j., wtdn. van Eva Breed. Politie. Gevonden voorwer- epn: een gouden ring en een schroe vendraaier. Veqoren: een portemonnaie met ink Is blijven staan: een heerenfiets. NATIONALE ZANGWEDSTRIJDEN VOOR R K. MANNENKOREN IN NEDERLAND De R. K Mannenzangvereeniging ,,St. Caecilia", kunslafdeeling van de OPPERDOES. OPPERDOES. Was het bij ons ook maar zoo! De toestand der gemeente kas is van dien aard, dat over de vier eerste maanden van dit jaar geen Hoofdelijken omslag zal geheven <v den. MIDWOUi.. MID WOUD. Kermis, tieu. hebben goedgekeurd het gunstig be sluit van den raad dezer gemeente op een adres van eenige ingezetenen van het dorp, met verzoek de kermis thans bepaald op de beide Pinksterdagen, nader te bepalen op den Derden Zon dag en den daaropvolgenden dag der maand Mei, voor het eerst in het jaav 1922. HEER HUGOWAAKh. H.H. WAARD. R. K. Rijwielclub. Vrijdagavond vergaderde in café vac den heer Groenland de R. K. Rijwiel- club. Door afwezigheid van den voor zitter opent de Secretaris de heer J. Louwe de vergadering, spr. heet allen welkom maar betreurt, dat er zoo weinig bezoekers zijn. Van de voorle zing en behandeling van het huishou delijk reglement en de statuten komt daardoor niets, het wordt tot een vol gende vergadering uitgesteld. Hierna volgt bespreking Stille Om megang op 1 Mei te Alkmaar. Beslo ten wordt lot wel in den nacht van Zondag op Maandag om half 3 nieuwe tijd, bij den donkeren weg aan wezig te zijn. Men zal de koffie bij Wennips ge bruiken maar brood moet men zelf me* nemen. Medegedeeld werd nog dat men om half 8 weer thuis zal zijn. De secretaris deelt verder nog mede dat de katholieke landdag dit jaar ge houden zal worden te Wervershoof. Wordt vervolgd. K. K Werkliedenvereeniging Nijmegen vc-edde reeds gerujmen tijd het plan cm le komeu tot de oprichting van een R. K. Zangersverbond voor Ne derland Nijmegen wilde het initiatief daar toe nemen en meende geen beter mid del, om lol dit doel le geraken, te kunnen vinden dan de regeling van nationale zangwedstrijden voor R. K. Mannenkoren in Nederland. Dit concours zal dan gehouden wor den op Zaterdag en Zondag 26 en 27 Augustus In het R. K. Vereenigings- gebouw aan het Valkhof te Nijmegen. Gouden en zilveren medailles, zil veren lauwerkrans en andere prijzen zijn voor de te lauweren zangvereeni- gingen besenikbaar gesteld. De wedstrijd is verdeeld in 3 af- deelingen en wel: 2e afd. van 2050 zangers sterk; le afd van 51 zan gers sterk en hooger en een eere- afdeeling voor le prijswinnaars, Vereenigingen, dje wenschen deel te nemen, moeten daarvan vóór 1 Juni 1922 kennis geven aan het Algemeen Secretariaat van het Regelingsoomité, le Walstraat 20, Nijmegen^ onder op gave van de afdeeling waarin men DE RIJP. DE RIJP. Motie van vertrouwen. In een op 25 dezer gehouden meene vergadering der R. K. Kiesver- eeniging de Rijp, Graft en 0. werd een door het lid Noë jorgestelde en door het Bestuur overgenomen motie, waarbij vertrouwen werd uitgesproken in de leiding van het Bondsbestuur, bij acclamatie aangenomen. Slijmhoest. In deze gemeente heerscht in hevige mate de slijmhoest onder de kinderen. De ziekte is van zeer kwaadaardigen aard. gepaard gaande in vele gevallen met longont steking. Reeds drie gevallen met doo- delijken afloop zijn te constateeren. Vooral de kleine kindereu hebben het zwaar te verantwoorden. Ook in onze beide buurtgemeenten Graft en Beemster zijn slachtoffers ge vallen. In de Beemster dezen week in één gezin twee kinderen van 5 en 4 jaar op één middag. Keuring. Beden heeft de keuring plaats gehad van de lotelingen voor de lichting 1923 waaraan werd deelga nomen door 16 personen, 4 werden ongeschikt voor. den mill"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2