ONS BLAD' BINNENLAND No. 472 BUITENLAND. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN- FEUILLETON £11N SLACHTOFFER. Maandag i Mei 1922. 14e Jaarang. 10LLANDSCH DAGBLAD f2.— f 2 85 0 60 f hooger. Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiien Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad Aan aüa abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegén ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,— Advertentieprijs: Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclamet per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 DE CONFERENTIE VAN GENUA. De sub-commissie voor de credieten. Ook de subeomm. voor de credieten, heeft haar arbeid voltooid. Zy heeft de volgende resoluties aan de finaneirrlr ooimnissie onderworpen, welke ze aan vaard heeft. I. Het herstel van Europa hangt af van de vaststelling der condities ou ter welke de particuliere credieten en niet name het disponibele kapitaal van die landen, die leeningen kunnen ver schaffen aan landen, die deze noodig hebben, vrij zullen kunnen toevloeien. II. Het is een essentieel belang, dat de landen die crediet behoeven, zoo- 7eel mogelijk trachten toepassing te geven aan de aangenomen resoluties betreffende het munt- en wisselvraag- stuk. III. Om vertrouwen te verwerven en te behouden, zijn de volledigste inlich tingen noodzakelijk. IV. Om de onmiddellijke medewer king van de onderdanen van de eco nomisch sterkste landen te verwerven voor bet herstel in die landen die vol doende garantie bieden wordt aanbe volen, dat de regeeringen o\ teenko- inen de vestiging en de operaties van ren internationale consortium en van de nationale consortia te begunstigen. De Russische kwestie. De subcommissie voor de Russische aangelegenheden kwam Zaterdagmid dag bijeen. Vertegenwoordigd waren: Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, BeigR, Zwitserland. Zweden. Itoeme- aië en Polen. Sctimzer deelde mede, dat twee ont- werpmemoranda waren ingediend, een Fransch en een Engelsih. Hij voegde er bij, dat het Fransche project een stap terug was, vergeleken met de irr- tergealiieerde nota van 15 April aan Rusland Er werd een commissie van vijf le den benoemd voor de behandeling der twee ontwerpen Een stap van Polen. De besprekingen te Genua worden rog meer gecompliceerd door een ?tap van Polen bij de geallieerde mo gendheden. In een nota. die_ van War- jchau uit tot de regeeringen te Parijs. Londen en Rome is gericht, verzoekt ?olen om erkenning van het vredes verdrag van Riga en spreekt den .vensch uit, Jat in overeenstemming net de bepalingen van het verdrag van Versailles de definitieve grenzen van Polen zullen worden vastgesteld. Het Duitsch-Russische verdrag. De correspondent van de „Times" „e Parijs zegt te gelooven, dat de juris ten der Commissie van Herstel zullen rapporteeren, dat zij niets in het Duitsoh-Russisehe verdrag vinden, dat onvereenigbaar is met het verdrag van Versailles, aangenomen dat er bevredi gende antwoorden van de Duitschers worden ontvangen ten aanzien van ze kere punten. Barthou's reis. De Fransche gedelegeerde Barthou is naar Frankrijk geroepen, omdat men hem meerdere vasthoudendheid tegen over Lloyd George inprenten wil. Barthou zou geueigd zijn zekere con cessies te aanvaarden ten aanzien van de oorlogsschulden der bolsjewisten, die van Engelsehe zijde worden voor gesteld. Ten aanzien van Duitschland kan gezegd worden, dat de tegenwoordige Fransche regiering niet van plan is te Genua of elders een bijeenkomst van den Oppersten Raad te aanvaar den voor den vervaldag van 31 Meien vóór de commissie van herstel officieel en formeel heeft vastgesteld, dat Duitschland zijn verplichtingen opzet telijk niet heeft nagekomen. Doet Duitschland dit, zooals te verwachten is, eerst dan zal de com missie van herstel zich tot de gealli eerde regeeringen wenden en haar vra gen dt noorlige sancties vast te stellen Dr. Rathenau bij minister Van Karnebeek. Minister Raihenau dejeuneerde Zater dag bij minister Van Karnebeek. Een Duitsch protest. Naar uit Genua wordt gemold, zal de Duitsche delegatie te gelegener tijd een krachtig protest laten booren te gen de in de rede van Poincaré tot uiting gekomen dreigementen tegen over Duitschland. Een nota aan Rusland. Een nota van Wai Tsjiao Poe aan de sovjetvertegenwoordigers, te Pe king, die reeds sedert geruimen tijd streven naai het sluiten van een ver drag met China, bevat de volgende verklaring: China is bereid de han gende kwesties met Rusland op te los sen, zoodra het overtuigd is, dat de sovjet- oprecht tot een schikking wenscht te komen. De Paus en de conferentie. De Paus heeft aan den staatssecre taris in een brief zijn belangstelling ge uit, waarmee de Heilige Stoel het ver loop der conferentie volgt. De paus hoopt van harte, dat zij slaagt ter wil le van het geluk der wereld en den universeelen vrede. Wat al niet een rampen zou het mislukken der confe rentie ten gevolge hebben! Een onderhoud met Jhr. Van Karnebeek. In een onderhoud dat de correspon dent van de „Tel." met hem had, ver klaarde Jhr. van Karnebeek op de vraag, welke zijn indrukken van de conferentie waren, dat men weder in een critiek stadium is, maar dat er niettemin vooruitzichten zijn, die hoop vol stemmen. De aandacht blijft vooral gericht op het probleem van Rusland, waarvan de oidossing moeilijk is en ten aanzien waarvan de opvattingen uiteenloopen. Dit gebrek aan eenheid ontgaat na tuurlijk niet aan de Russen, wier hou ding, met name in de commissie der experts voor het vinden van een ge meenschappelijke basis niet bevorder lijk is geweest De opvatting wint dientengevolge veld, dat n et meer klem opgetreden zal moeten worden. Anderzijds zou het ook naar de mee ning der Nederlandsche delegatie niet verstandig zijn den opgenomen draad te laten vallen, nu eenmaal het con tact met Sovjet-Rusland collectief is aangevat. Hoe belangrijk het Russische vraag stuk intusschen ook moge zijn, de in vloed van een eventueele oplossing daarvan zal zich op den ontwrichten economischen toestand van Europa eerst veel later kunnen doen gelden. Van meer oogenblikkelijk belang zijn de financieel-economische vraag stukken. Van Nederlandsche zijde werd uit drukkelijk gewezen op het belang eener finale regeling tusschen partijen onderling van hangende internationale financieele verplichtingen, door welke regeling aan de aanbevelingen den grondslag zou worden gegeven, die het werk van Genua behoeft om vrucht dragend te worden. De Nederlandsche delegatie is over het aandeel dat haar gegeven werd in de werkzaamheden der conferentie te vreden, terwijl hare betrekkingen met de andere mogendheden haar in staat stellen ook buiten de vergaderzaal hun invloed uit te oefenen. Haar streven is gericht op het doorzetten der conferen tie en het bereiken van nuttige resul taten. Treffend is de sympathieke houding van de bevolking van Genua. De vreemde delegaties ondervinden de grootst mogelijke voorkomendheid en zij prijzen terecht de uitnemende zor gen der Itaiiaansche regeering, die geen moeite en kosten gespaard heeft bij de uitvoering van de door haar aan vaarde zware taak. Een verklaring van Rakofsky. In een interview verklaarde Rakofs ky: lo. De kwestie van het moratorium hangt nauw samen met die van de te verleenen credieten. 2o. De aan Rusland te verstrekken financieele hulp moet voor twee der den bestaan uit goederen en landbouw machines. 3o. Het is mogelijk, de oude schul den met de toekomstige schulden van Rusland te vereenigen en het geheele schu! lencomplex door het inkomen van Rusland te garandeeren. 4o. Japan houdt nog steeds provin ciën bezet, welke niet aan Japan be- hooren. 5o. De kwestie van Wilna gaat Rus land niet aan. 6o. Ik draag er geen kennis van, dat een lid der Russische delegatie een ont moeting heeft gehad met den leider der Itaiiaansche anarchisten Malatesta. Het antwoord aan Rusland. In de Zateradg gehouden zitting van de politieke subcommissie is de tekst aangenomen voor het antwoord aan Rusland, Eenige landen hadden reeds beslo ten tot oprichting van een internatio naal consortium met een kapitaal van 20 millioen pond sterling. Het doel van dit consortium zou zijn de finan ciering van ondernemingen, welke het herstel van Rusland op het oog zou den hebben. Het Engelsehe stelsel van handelsfa ciliteiten kan ook in Rusland worden toegepast Hiervoor zijn 25 millioen pd. st. beschikbaar. Frankrijk k'aü voor het herstel van Rusland geen rechtstreekschen financi eelen steun beschikbaar stellen, doch de Fransche regeering heeft te Cannes principieel toegezegd, aan een interna tionaal consortium voor eenzelfde be drag deel te nemen als Engeland. Frankrijk kan Rusland zaaikoren le veren. Plannen voor de levering van machines aan den landbouw zijn opge steld. Bovendien is technisch perso neel beschikbaar. Frankrijk kan rond 1.200 locomotieven, 25.000 wagons en materiaal voor het instandhouden daar van leveren. Italië is bereid door zijn landbouw organisatie en zijn ervaring op dit ge bied aan het herstel van den Russi- sehen landbouw mede te werken en voorts in samenwerking met Rusland de Russische industrie en landbouw ondernemingen weer op te richten. Japan biedt hulp aan voor het aan moedigen van den handel met Rus land. De Japansche regeering staat aan Russisch-Japansche handelmaat schappij een crediet toe van acht mil lioen yen. De Belgische regeering staat een af zonderlijk crediet toe van 250 millioen farncs ter bevordering van den uit voer. De subcommissie voor Russische aan gelegenheden is Zaterdagmiddag op nieuw bijeengekomen zonder deelne ming van de Russen. Er ontspon zich een levendig debat over artikel 1, dat betrekking heeft op "le propaganda, zonder dat men er in daagde, hét Fransche en Engelsehe „landpunt te dezen aanzien met el- •aür te verzoenen. Terwijl in de subcommis: .wer dit artikel werd gediscussieerd, hielden de deskundigen zich bezig met artikel 5, dat op het particuliere eigendom be trekking heeft. Hoewel hieromtrent 'rlijkbaar nog geen volledige overeen stemming is verkregen, schijnt Frank- :jk een belangrijke toenadering tot hét Engelsehe standpunt te hebben ge toond. DE IERSCHE KWESTIE. De regeering en de moorden. De regeering te Dublin besloot alle machtsmiddelen aan te wenden om de bedrijvers der misdaden te Cork te s traffen. Er is een officieele mededee- i'bg gepubliceerd, waarin het kabinet au de Dail afschuw uitspreekt over >ie moorden. Collins heeft een boodschap uitge vaardigd, waarin hij de hoop uit spreekt, dat elk vriend van Ierland in '"Tud-Cork mee zal helpen de schuldi gen voor de justitie te berengen. De overeenkomst van Londen. Collins heeft in antwoord op een brief yan Craig betreffende de Lon- dënscher overeenkomst gezegd, dat Oraigs brief alleen kan bedoeld zijn als ropaganda voor gebruik adlibitum oor de bladen der groote Britsohe ersc jaibinatiev Coliins zegt dat Mj niet kan mede verken tot de vorming van een politie acht in Ulstem voor bij overtuigd'ie at het leven van dë Roomsche leden dat corps veilig is. De vredescgn/erejttie. De vertegenwoordigers van den vrijstaat en van de republikeinen zijn Zaterdagmorgen ophieuw bijeengeko men. Medegedeeld werd, dat de conferen ce was mislukt, daar er geen basis dor een overeenkomst was gevonden. fFFN, .REUF VAiS>vL4DRD ROBERT Lord Robert Cecil heeft te Londen over Genua sprekend, gezegd, dat elke werkelijke blijvende vervreemding tus schen Frankrijk en Engeland een Eu- ropeesche ramp zou zijn. Cecil be sefte dat wellicht een te hooge prijs wordt betaald voor de voortzetting der Franscn-Britsche samenwerking; ltij voelt gioote sympathie voor Fratfk- rijk, maar hij moet zeggen volkomen overtuigd te zijn, dat Britannië vrede boven alle andere dingen verlangt. In dien verleden jaar Duitschland en Rus land in den Volkenbond waren opge nomen, zou de internationale toestand heden geneel anders zijn. EEN INTERNATIONALE BOYCOT VAN JAPAN. Een aantal Britscbe vakvereenigings- leiders neoben een oproep gericht 'ot de arbeiders- en socialistische be wegingen der geheele wereld en tot alle vooraanstaande mannen en vrou wen van de Brjtsche vak- en arbei dersbeweging inzake een internationa len boycol van Japan. DE STRIJD IN CHJNA. De strijd is Vrijdagochtend bij Tsjang-sia-lien, op twaalf mijl van Pe king, begonnen. Er wordt hevig ge schutvuur gehoord. Ujl Kanton wordt gemeld, dat de bemanningen der noordelijke eskaders, die voor anker lagen in de Wang- poe (bij Sjanghai) plotseling overwel digd en gevangen genomen zijn door troepen van Soen-Yat-Sen (den presi dent der regeering van Kanton), die de schepen namen. Do gevechten duurden Zaterdag voort. Zij hadden o. m. plaats aan de lijn FekingMachang (ten Z. van TitntisjiO. In ds richting Maehang werd nevjg artillerievuur gehoord DE STRIJD IN MAROKKO.' De Spaansche minister van oorlog deelde mede, dat de troepen uit de streek van Ceuta en La ras j het offen sief hadden geopend op de Beni-Aros in het westelijk gedeelte der Spaansche zone en alle voor den eersten dag bepaalde punten haddon bezet, DIT HET BEZETTE GEBIED. Naar aanleiding van een nieuwen aanslag, gepleegd in den nacht van 28 op 29 April door een troep Duit schers, die een Belgisch onderofficier met een steen wondden, is het verkeer in de straten van Aken na 10 uur 's avonds gedurende 10 dagen ver boden. De onderofficier js niet in levensgevaar HET' NABIJE OOSTEN. De Turksche minister van Buiten- landsehe Zaken overhandigde aan de Hooge geallieerde commissarissen het antwoord der Porte op het bemidde ling!, voorstel der geallieerden. Zij aan vaardt de door de geallieerden voor- geste.de voorwaarden als geheel, doch behoudt zich het recht voor, eenige bijzonderheden te bespreken. De Porte verzocht de geallieerde mogendheden een stad te kiezen, waar een desbe treffende conferentie zou kunnen bij eenkomen 1-ME1 RFLLETJES TE ST.-OUEN. In den loop van een 1 Mei-betooging welke te Saint Ouen was georganiseerd beproelden zeshonderd betoogers met hun vaanders Parijs binnen te dringen De bereden politie voerde een charge uil. Er ontstond een vechtpartij, waar bij twee agenten door revolverschoten in den rug werden gewond. De dader werd gearresteerd De betocgera wer den uiteen gejaagd. DE OVERSTBOOMINGK VAN DE MISSISSIPPI Duizend personen, bewoners van de lage streken langs de Mississippi zijn door het wassende water van de bui tenwereld afgesloten, terwijl 500 an deren zijn geïsoleerd in de stad Val- Ieypark Ook uil andere plaatsen wor den aanvragen om hulp ontvangen ERNSTIGE FRAUDE IN DE ^ER. STATEN Naar de „Times" meldt, heeft in het Amerrkaansche Huis van Afgevaar digden een afgevaardigde de onaan gename mededeeling gedaan, dat de Amerikaansche belastingbetalers in den serstkomenden tijd honderden millioe- nen dollars extra zullen moeten beta len, om het land in staat te stellen tot amortisatie van een zeer groot aan tal staatsobligatie», die op mysterieuze wijze in duplo zijn uitgegeven. De „Times"-correspondent meldt het ovei lijden van Frederick van Ren- selaer Day, bij millioenen bekend als „Nick Carter, de beroemde detective". Hij heeft in zijn hotelkamer te New- York zelfmoord gepleegd, Naar de bladen uit Riga ver nemen, is Lenin met succes door den Duits ciitn professor geopereerd. De dum-dumkogel werd uit zijn schouder verwijderd, Te Rosenberg (Opper-Silezië) heeft een ontploffing plaats gehad voor het huis van een Fransoh lmambte. Er zijn geeen slachtoffers; er is alleen materieele schade. De Duitsche rijksminister van oorlog heeft hel neerleggen der vaan dels van het vroegere regiment „Krön- prinz Nr. 1en van het Opper-Silezi- sche grenadiersregiment „Kaiser Frie- drich" op het graf van keizer Frie- drieh in het mausoleum te Sans-Souqi ver oo den. v omens een radiobericht uit Ber lijn zijn in Februari in Duitschlaiid 156 dagbladen en ti'dscinfften opgehe ven; in Maart 177. De koning van Engeland zal bij :ijn bezoek aan België vergezeld zijn door Lord Beatty en Lord Haig. De koning zal de slagvelden en de graver aldaar van Engelsehe. Fransche en Bel gische soldaten bezoeken. Bij de ontploffing in de kolen mijn nabij Lupeni zijn meer dan 100 slachtoffers gevallen. Te Weenen zijn berichten uit Funehal ontvangen, volgens welke ex- krizerin Z;ta met haar kinderen eer lang naar Spanje zal vertrekken, om zich daar op uitnoodiging van den koning van Spanje te vestigen. De koning van Zweden zal, wegens het auto-ongeluk, zijn bezoek aan Brussel eenige dagen uitstellen. Officieel wordt medegedeeld, dat den 15cn April een ontploffing heeft plaats gehad aan boord van een stoom schip der Compagnie Huilernis der Congo Beige. Verscheiden inboorlin gen-leden der bemanning weiden, ge dood of gewond Charrier, één der daders van den aanslag in den trein Lyon—Mar seille, is ter dood veroordeeld. Volgens een draadloos N, T. Ai-, bericül, maken de Parijsche bladen melding van een communistische de monstratie tijdens MiUerand's reis door Tunis. De politie arresteerde den directeur eener Arabische courant, 2 onderwijzers en den secretaris der ver- eeniging van spoorwegpersoneel. Koning Gustaaf van Zweden, die dezer dagen, naar men weet, iii zijn auto op weg van Niee naar Genève, door den auto van een Itafiaansch ban kier werd aangereden, heeft te kennen gegeven 100.000 francs schadevergoe ding van dezen bankier te eisehen, niet voor zich zelf, daar hij er goed is afgekomen, maar voor zijn kamer heer, die zwaar gewond werd. De parlementaire rechterzijde in België heeft hel initiatief genomen lot hel openen eener inschrijving voor een gedenkteeken ter nagedachtenis van wijlen minister van staat Woeste. Blijkens draadloos bericht van den gezagvoerder van het Britsche s.s. jDntclietl", is dit schip bij Odessa ge troffen door een granaat van een kust- balterij. Het schip is lek geworden en aan den grond gezel. DE ARBEIDSWET. De Reedersvereeniging: voor de Nederl. Haringvisscherij heeft aan de Tweede Kamer een adres ge richt. De Vereeniging is van oor deel dat de thans ingediende voor stellen van den Minister van Ar beid voor haar zeer teleurstellend zijn, aangezien daarin op geheel onvoldoende wijze is gerekend met de levensbelangen van het Noord- zeevtsscherijbedrijf, en er wordt daarom een ernstig beroep ge daan op de Kamer om m die leemn te alsnog te voorzien. De dagelijksche besturen van de Algem. R. K. Werkgevers-vereeni- ging en van het R. K. Verbond v. Werkgevers-vereenigingen hebben zich met een advies in zake de wijzigingen van de Arbeidswet tot (i 't erwijl de dames over hem spraken, gaf zij zich over aan hare geda.hten, die van hem vervuld waren. Hare bieeke wangen waren nu gekleurd en haie oogen zeiden meer dan ivoorden, noe zij over hem dacht. Mevrouw I autiu, die nu de drijfveer van de handelwijze van hare dochter kende en deze ter hulp wilde komen, vroeg zonder eenige inleiding :„Gc kent hem immers, juffrGuw d'Oine." Jeanne schrikte op uit haar gepeins en antwoordde eenvoudig Zeker, me vrouw." „En men zegt zelfs," zei Olga, met een gemaakt glimlachje, dat ge voor den jongen edelman niet geheel onge voelig zijt Jeanne bloosde sterk en vroeg t„Wie heeft dat gezegd „iedereen spreekt er zoo over." Niemand," htrnant Jeanne, „kan IKijne gedachten raden." N-uJjj, .tQ,ch wel/l aatMP.ftrdde Qjga, „men behoeft alleen maar te zien, hoe ge nu in de war zijt en dan weet men genoeg." Mevrouw d'Oine viel haar in de rede: „Mijne dochter is nog veel te jong om aan dergelijke zaken te denken." „Hoe oud is zij dan vroeg Olga jaloerscli. „Negentien jaar." „Nu, voor 't overige," meende mevrouw Lantin, is het een meisje wel te vergeven. De graaf is werkelijk «en jonge heer om op te verlieven." „Dat is zoo," antwoordde Jeanne's moeder, „maar ik weet zeker, dat mijn 'verstandig meisje daar niet aan denkt. Zij weet veel te goed, dat hij niet in onzen kring thuis hoort. Wij zijn maar eenvoudige burgermenschen en de graaf behoort tot den hoogen stand in de maatschappij. „Hij is de laatste afstammeling van het geslacht d'Arbois," zei Olga, „eene oud-adellijke familie. Zijne voor ouders hebben de kruistochten mee gemaakt. Ik hoor, dat zij in Touraine een prachtig, echt middeleeuwsch kasteel bezitten." „Kent gij hem, juffrouw Lantin?" „Zeker, ik hilu.hm Ameiiêidene keeren ontmoet, hij en ik komen uit dezelfde streek." „O, komt gij ook uit Touraine „Ja." „Mijn man," merkte mevrouw Lantin op, „deed altijd de zaken voor den markies en Olga wierp hare moeder een afkeu renden blik toe en zeide :„Mijn vader is een goede vriend van den markies, en als zoodanig behandelt hij diens zaken." „Natuurlijk," voegde hare moeder er bij, „dat spreekt van zelf." „Wij verkeeren op zeer goeden voet met hen," ging Olga voort„kortge leden hebben zij eens bij ons gegeten." „De graaf moet heel aangenaam in gezelschap zijn, niet waar," vroeg mevrouw d'Oine. „O, ja, zeer geestig, een echt Pa- rijzenaar, hoewel hij lang in den vreemde vertoefd heeft." „Men zegt, dat de markies ver scheidene millioenen bezit. De jonge man is dus een schitterende partij." „Hij valt dan ook erg in den sinaak," riep Olga uit. „Eenvoudige burgers als wij, slaan echjwi.ie .oogen niet tot hem. ÓP."..zei mevrouw d'Oine glimlachend. „Temeer," zei Olga, omdat het toch vergeefsche moeite zou zijn." Jeanne wierp haar een droevigen, smeekenden blik toe, ais om haar te bidden, niet voort te gaan. Oogenschijnlijk zonder hierop acht te slaan, vervolgde hare bezoekster „De graaf heeft reeds lang een keuze gedaan, zijn huwelijk is sinds eenigen tijd bepaald." En hoogst voldaan over zichzeive, stond zij op om te vertrekken. Jeanne was doodsbleek geworden en beefde van het hoofd tot de voeten. Olga zag haar spottend aan, groette haar en verliet de kamer, gevoigd door hare moeder. Onderweg zei ze tot deze :„Gij ziet wel, moeder, dat 't geen praatjes zijn. Ze bemint hem Hebt ge wel gezien, hoe zij in de war was „Ja..zeker, kind." „Het is hoog tijd dat vader haast make. Als de graaf weet, dat zij plan nen koesteren I Als hij mij werd ont nomen, zou ik niet voor mij zelf in staan. Ik bega een ongeluk aan dat nuffige schepsel, niet haar engelachtig gezichtje* of ik zelf ga.dQpd yan wftriië. en verdriet Mevrouw Lantin schrikte over den heftigen toon, waarop hare dochter sprak. „Bedaar, Olga, ge weet wel dat papa al het mogelijke zal doen om u gelukkig te maken." „Als hij mij eens niet liefhad," zuchtte het jonge meisje. Toen mevrouw Lantin en hare dochter de dames d'Oine hadden ver laten, wierp Jeanne zich weenend inde armen harer moeder. Zij kon hare droefheid niet langer bedwingen. „O, moeder, liefste moeder, hoe ongelukkig ben ik," riep zij wanhopig uit. „Waarom mijn lieveling," vroeg mevr. d'Oine verbaasd. „Hebt ge niet gehoord, wat zij verteld hebben „Dat de graaf al een keuze gedaan heeft, en zijn huwelijk vastgesteld is „Nu, en wat zou dat „O, moedertje, ik ozou willen ster ven „Goede God," riep deze uit, „is het dan waar? Hebt ge hem werkelijk lief 1" „JariPMlRfV' „Den graaf." „Dat is eene dwaasheid, kind, ge weet wel, dat hij u nooit zal trouwen." „Nu weet ik het en zie ik het dui delijk in." „En hebt gij toch liefde voor hem opgevat „Zijn trouwdag zal mijn laatste levensdag zijn," fluisterde Jeanne. En daarna in tranen uitbarstende, zocht zij andermaal troost bij hare moeder, die haar liefderijk toesprak en bemoedigde. „Kindlief," zei ze zacht, „dat zal wel overgaan. Ge zult hem wel ver geten." „Nooit, moeder," antwoordde zij, en op haar hart wijzend, voegde zij er bij :,',hier voel ik het." IX. DE LIEFDE VAN MARK. De markies wachtte sedert eenige oogenblikken zijn zoon, om aan tafel te gaan. Weldra verscheen deze, tegen zijne gewoonte te laat en zijn geheele uiterlijk was zoo vreemd, zoo opge-' wonden, dat het dadelijk te bemerken was, dat hem iets buitengewoons was overfeftlltsn. Hii had Jeanne ontmoet.' .(Wordt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1