KUNST EN KENNIS Sociale Berichten. GEiEÜGD NIEUWS Kerk ea SgM. Rechtszalen ALKMAAR. Staatsioier öe Tweede Kamer gewend, waann rij een aantal1 punten opsommen, jwaann h. i. het ontwerp no? drin gend verbetering behoeft en waar door zij het hunne hopen bij te dragen om de groote moeilij'khe den, waarmede ae Nederlandsche industrie te kampen heeft en die de volkswelvaart steeds meer drei gen te ondermijnen, te verzachten. In een adres aan de Tweede Ka mer wijst de Algem. Ned. Zuivel- bond erop dat in 't voorstel tot Wijz-iging der Arbeidswet sprake is van de mogelijkheid, om te komen tot een vrije verdeeling der arbeids uren over een geheel jaar, tot een maximum van 2500 uren. Het be lang van het zuivelbedrijf dwingt niet te wachten, doch voor het te Iaat is er op te wijzen dat deze bepa'ing, hoewel geheet gaande in de richting van oen Bond, voor het zuivelbedrijf niet toereikend is, daar voor dit bed rijt 2500 werk uren per jaar noodzakelijk zijn om het behoorlijk te kunnen uitoeie nen. HET REüEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. De Oranjebond heeft te 's-Gra- venhage een bespreking gehouden om 't 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin (Sept. 1923) op een waardige wijze te vieren. Na breedvoerige besprekingen werd esloten alle oranjegezinde vereenigingen uit te noodigen tot deelneming voor de vorming van een landelijk comité ten einde voorbereidende maatregelen geza menlijk vast te stellen. Binnen eenige weken zal een ver gadering worden gehouden van afgevaard'gden van de vereenigin gen, die hunne medewerking toe zegden en instemming met 't plan betuigden. Verdere opgaven tot deelneming kunnen tot uiterlijk 15 Juni a.s. worden gezonden aan het bestuur van den Oranjebond, Luthersche Burgwal 13, Den Haag, en bii den voorz. van den Nationalen Oranje bond „Wat ook val, trouw staat pal", den heer A. v. d. Horst, Em- m ast raat 10, Amsterdam. DRUKWERK UIT HET, BUITENLAND. Naar men mededeelt, is het be sluit, waarbij maatregelen werden getroffen tegen de per post bezor ging van gedrukte stukken in het buitenland, met het oogmerk om de buitenlandsche port te ontdui ken, reeds 21 April j.l. door de Ko ningin geteekend. De publicatie van het het betrekkelijke Staats blad kan in den loop dezer week worden tegemoet gezien. GRONDWETSHERZIENING. De Alg. Ned. Vrouwen-Organi satie heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, nu de Eerste Kamer Hoofdstuk III der Grondwet heeft verworpen, opnieuw bij de Tweede Kamer der Staten-Genèraal een voorstel in te dienen tot herziening van dat Hooidstuk der Grondwet, zooda nig, dat dit weer zal inhouden al- gemeen vrouwenkiesrecht in de irondwet. R.K. KIESKRING 's-GRAVENHAGE. De R. K. Kieskring 's-üravenha- ge vergaderde tot behandeling van het concept R. K. Staatsprogram. De voorzitter herinnerde aan de woorden gesproken door den Paus in een audiëntie met den Aartsbis schop van Utrecht, waarbij Z. H. den wensch te kennen gaf, dat de eenheid in de Katholieke Staats partij van Nederland behouden alijft. Spr. hoopte dat het Pauselijk woord, dat aan duidelijkheid niets te wenschen laat, door alle Katho lieken wordt opgevolgd en dat, nu Rome gesproken heeft, de zaak af doende is beslist. (Langdurig ap plaus). Prof. Veraart verdedigde een drietal voorstellen tot invoering van hel bedrijfsradenstelsel, waar over heel wat onwetendneid heerscht. De economische bedrijfsorgani satie bestrijdt het staatssocialisme, beperkt de plaag der ambtenarij en geeft de industrie veel grooter vrii- heid. Up die gronden en omdat dit steisei millioènen zal bezuinigen op de ambtenarij, beveelt spr. zijn voorstellen aan. Na eenige discussie werden de amendementen van prof. Veraart verworpen. EEix I-KÜTESTVERGADERING DER NEDERL. VEREENIGiNG VAN SPOORWEGPERSONEEL. Te Utrecht hield gisteren de Ne derlandsche Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een drukbe zochte demonstratieve vergadering tegen de plannen der directie der Ned. Spoorwegen om het uurloon te verlagen door arbeidstijdverlen ging. De voorzitter, de heer J. G. Steenhuizen zeide in zijn openings woord o.a.Bij ons is slechts een derde van het werkplaatspersoneel georganiseerd. Wij zijn dus niet machtig genoeg alleen, om die plannen tegen te houden. St. Ra- phaël heeft veel meer leden onder dat personeel dan wij en dus ook van hen worden de leden door die maatregelen getroffen. Indien de andere organisaties, Idie de meeste leden hebben, naast afdus spr. bereid! oin tot daadwer kelijk verzet over te gaan. Daarna voerde het T weede Ka merlid, de heer H. J. Braambeek, het woord. Uit de discussies bleek' duidelijk, «lat men algemeen voor daadwer kelijk verzet was. BONDSVERGADERING R. K. BOND VAN TECHNICI De 3e Bondsvergadering van bo- vengenoemden Bond zal gehouden worden Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei a.s. in Hotel' „Neerlandia" te Heerlen. De vergadering vangt aan Zater dag 20 Mei des avonds 7 uur. NIEUWE CANDIDATENLIJST. In de vergadering van den R. K. Rijkskieskring werd de volgende motie met 84 degen 81 stemmen aangenomen „De Kieskring Dordrecht enz. van oordeel, dat de groslijst in den tegen- woordigen vorm niet meer den wensch der kiezers weergeeft, besluit de gros lijst opnieuw door de kiesvereenigin- gen te doen vaststellen." LO-ONEN BOUWVAKKEN. Aangezien met 1 Mei geen nieuw contract is tot stand gekomen tus- schen de alg -meene patroonsvereeni- g'ng in het bouwbedrijf te Groningen en de werknemers is de alge-m-eone vergadering van de Alg. Patroonsver- een ging bee lol en aan de werklieden kennis te given, dat de dienstbetrek king geëindigd wordt met ingang van 6 Mei a.s. Er kan evenwel op voet van het door den Patroonsbond aan de werk 1 iiedenorgan patres aan geboden contract een nieuwe indivi dueeie overeenkomst worden aange gaan, waarbij het aangeboden loon wordt bepaald op 76 cent per uur voor timmerlieden, metselaars, beton werkers en vlecihters, 70 cent voor opperlieden, grondwerkers en beton werkers opperlieden, en 55 cent voor ongeschoolden. LOONSVERLAGING. Aan de vier grootste fabriekten, de glasfabriek, de superphosphaatfa- briek en die Coöperatieve Suikerfabrie ken te Sas van Gent zijn Zaterdag de loonen uitbetaald met 25 pCï. ver laging. Een algemeen e staking is waarschijnlijk. Tegenwoordig werken aan de fabrieken ruim 1000 man, tij dens de winter campagne, die ook voor de phosphaat geldt veel meer. Het bestuur van dis R. K, Ver- eeniging van Ned. Lederfabrikanten en dat van den R. K. Lederbewerkers bond hebben besloten hun bedrijven te sluiten, indien het hun niet ge lukt binnen vier wieken een invoer verbod van leer te verkrijgen. De staking aan de cement-in dustrie De Meteoor te De Steeg, welke 14 dagen heeft geduurd, is geëindigd. Heden zal het werk wor den hervat. HET ONTSLAG BIJ DE SPOORWEGEN Een vert-igenwoord'g'ng van Het- hoofdbestuur der N-aderl. Vereeaiiiging van Spoor- en Tramwegpersoneel had een bespreking met den minis ter van Waterstaat ien een zijner ambtenaren. i Uitgangspunten hiervan waren de ontsia-gmaatregeien en de weigering van de directie en regeer in g om een wachtgeldregeling in te voeren. De minister Verklaarde opnieuw, dat niet verder gegaan kon worden dan toepassing eventueel van het reglement Dienstvoo-rwaarden voor het personeel met langer dan één dienstjaar. Duidelijk werd van reigeeringszijde uitgesproken, dat maatregelen dien den getroffen om het millioen-tekört van het bedrijf te dekken. De vertegenwoordigers der Ned. Vereen, bepleitten uitvoerig die ber- langen van het betrokken personeel en ontwikkelden tegenover de op vatting van den minister het stand punt, dat het spoorwegpersoneel, on geacht de hgdrijfeuifkomsten, -onaan tastbaar recht heeft op behoorlijke arbeidsvoorwaarden. Tevens wiezen zij er op', dat de wij ze van optreden der bedrijfsleiding in tal van belangrijke personeelkwes ties en de genomen maatregelen on getwijfeld ©en stemming onder het personeel zal verwekken, die aller minst het bedrijf ten giede komt. kit ine gedeelten van 3e Band te doen. Inmiddels ging hij op twee weken in Duitscnïand. Bij zijn BELASI iNOVERLAGING. De gemeenteraad van Roosendaal en Nispen besloot Bet vermenigvul- digingscijter van den hoofdepjken om slag, van 2.88 waarop het gedurende bet vorige jaar stond, te verlagen tot 1.92 voor Bet tijdvak' van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923, een vermindering dus van één derden. Tot dezen maatregel kon worden overgegaan door Biet feit, dat over het dienstjaar 1921—1922 niet minder dan i 150.000 te veel is opgebracht door de burgers aan gemeen.e-belas- tingen. Van dit bedrag zal aan de belas tingbetalers niet worden gerestitueerd VERDUISTERING VAN PLAAT IJZER. Een piarticulier te Amsterdam Bad onlangs in Duitsdhjand een groote partij gegalvaniseerd plaatijzer ge kocht. Deze was naar de hoofdstad vuvoerd en opgeslagen op een ter rein aan den overkant van h'et IJ. De kooper had den eigenaar van dit ter- idttilfiË rh'" 'fifi' lr:" TTTirr ~r 1mm mimrtf Uk terugkomst bespeurde fiHj dat de par tij ijzer nagenoeg gieReel verdwenen was. De politie van Het bureau Vole- wijfcspiark werd van deze verdwijning in kennis gesteld. Uit Bet onderzoek bleek dat de persoon, die met Bet toezidfit belast was en aan wien Bet terrein behoorde, zonder voorkennis van den eigenaar de geheeie partij had veikodht aan eenige Wem beken de personen en aan een aannemers firma. Twee mannen werden wegens We ling in Hechtenis genomen, evenals de man, die h'et ijzer verkocht Bad. De aannemersfirma bleek ter goeder trouw te zijn. Een groote partij ijzer werd te Haarlem in beslag geno men; de rest was te Amsterdam. ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdagmorgen heeft aan h'et eind punt der E. S. M. te Amsterdam een ernstig ongeval plaats gehad. Er moës ten een -lotorwagen en een bijwagen aan elkaar worden gekoppeld. Dit zou gebeuren door den conducteur Fabe], Hij stond met den rag naar den bijwagen en lette op den motor wagen, die kwam aanrijden. Nu was door een onachtzaamheid de rem1 van den bijwagen niet aangedraaid. Daar de Spuistraat ter plaatse eenigszins glooit, kWam er beweging in Bet aan- hangrijtuig. Het gevolg was dat Fa bel tusschten den josgeloopen bijwa gen en den motorwagen beklemd raakte. Hij brak vermoedelijk den toggegraat. II ij werd in ernstigen toestand naar Bet Gasthuis vervoerd. PRINSESJES VERJAARDAG'. Qinge Doorenbos die® in de ,Tel": Ajs 't Prinsesje jarig' is, Mioe, Krijgt ze dan een fiééle boel? Mag ze dan héél laat naar bed toe? Krijgt ze een versierden stoel? Komen er dan ook vriendinnen Spelen tot ae® uur bij haar? En komt er, zooals bij ons laatst Ook zoo'n leuke goochelaar? Komt Baar Oma óók nog even, Net als toen ik jarig was? Heeft die, net als onze Oma, Ook zoom leuke beugeltasciB? Gaat Wet net zoo ajs bij ons 'Moe? Ais er een Prinses verjaart? Drinkten ze dan limonade? Eten ze 'Prinsessen-taart? Komt Blaar Vadertje dan 's mlidïdags Oók een uurtje vroeger thuis? Zou Wij óók mee willen spelen Rooveitje en Kat en Muis? Hoe Bet gaat op zoo'n verjaardag, Kind dat weet ik niet zoo gauw; Maar de Ouaers zijn met 't Kindje Net zoo blij als wij met jou. (WONINGNOOD EN WERKLOOSHEID. Te Baam zwerft al een paar da gen van den morgen tot den avond door de straten een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, van wie de oudste ongeveer 12 jaar is. Volgens mededeejing van den man is hij werkloos en te Haarlem we gens huurschuld ,uit een gemeente- woning gezet. Hij zoekt thans een woning en werk, doch' zal nodh h'et een. noch het ander 'hier kunnen vinden. Het is een droevig gezicht, dit gezin, dat er knap uitziet, langs de wegen te zien slenteren. De poptie verleende Wet nachtverblijf. DE MELKOORLOO TE AMSTER DAM. Zaterdagochtend zijn de onderhan delingen tussdhen beide partijen in het mel&confiict Hervat. Overeenstemming werd bereikt om trent het beginsel, dat, indien op een gegeven oogenblik het overleg niet tot overeenstemming leidt, men de onderhandelingen niet weer zou af breken, doch dan een middel zal zoeken om tot een oplossing te ge raken, zonder tot eenzijdige vaststel ling van den melkprijs over te gaan. Men kan thans verwachten, dat de melkooriog Dinsdag of Woensdag geëindigd zal zijn. DL VOORMAL.GE BURGEMEES TER VAN OENDRINGEN. De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem heeit appèl aan- geteekend tegen het vonnis, waarbij de voormalige burgemeester van Oen- dringen wegens verduistering ten na- deeie van die gemeente tweemaal ge pleegd, werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. De eisc!h was één jaar, Ook de Beer Stoot is voornemens in verzet te gaan. KLEIN ALLERLEI. Toen de Goo-seha stoomtram welke t© 8.20 van Deernen naar Am sterdam vertrekt, lang.aam den wis sel passeerde, sprong de stoker van de machine oim even iets van de rails te verwij dar en. Hij kwam te vallen en geraakte otnder de tram. Toen men hein er onder weg haalde, bleek hij reeds overleden te zijn. De zoon van den adrninïstra teur van het Kon. Staldepartement, die met zijn vader, verdacht van diefstal van ongeveer 4000 gulden ten nadeele van dat departement, in voorarrest zat, is op vrije voaten ge steld. De ad.ninis rafeur zelf echter blijft nog in voortoopige bewaring daar het onderzoek tegen hem nog in vollen gang is, De georganiseerde vergunning houders in de gemeente Weststel lingwerf hebben besloten hun lokalen voortaan niet mear te verhuren voor :f-W Te Winschoten is Regina N., on gehuwd, verdronken. Te Montfoort is de ooievaar op het oude nest weergekeerd, doch toen als gewoonlijk het nest was geïnspec teerd en geordend, is het dier weder vertrokken om tot heden nog niet te rug te keeren. Te Nieuw-Dordreckt is de woning bewoond door den heer H. Smilde tot den grond toe afgebrand. De geheeie inboedel benevens een geit kwamen mede in de vlammen om. Te Delft is ingebroken in de woning van den heer van B. aan de Molslaan. Ongeveer 300 aan contan ten werd gestolen. Ook werd een be zoek gebracht aan het kantoor van den lompenhandel van den heer Alsen gerst aan de Zuiderstraat: daar werd pl.m. 20 ontvreemd. Te Assen zijn gevankelijk binnen gebracht de arbeiders J. W. en G. V., te Burger Oosterveen, verdacht van brandstichting in een schip met turf en van andere branden. De verkoop van de Emmabioem bracht te Delft 1189 op, zijnde onge veer 50 pCt. meer dan verleden jaar. Naar men verwacht, zal de Rijn buiten hare oevers treden, daar het wa ter nu reeds tegen de zomerkade staat Er is dus kans, dat de uitgestrekte uiterwaarden onder water zullen gera ken, hetgeen wordt gewensoht met het oog op slib-aanzetting en muizenver delging. Mgr. Dr. JAN SMIT. Mgr. dr. Jan Smit zal, volgens het „Ctr." den 5en Mei een kbrt be zoek gaan brengen aan zijn toekom stige residentiestad CJmstiania. DE PARADIJSVLOEK TE ANT WERPEN. Het Scbouwtooneel zal op 13 Mei te Antwerpen „De Paradijsvloek" van A. Laudy opvoeren. De voorstelling heeft plaats in het Kon. VI. Operagebouw, dat door het stadsbestuur kosteloos ter beschikking van de heeren Van der Horst en Musch wordt gesteld. DE DOODSLAG TE BEERTA. Het O. M. bij de arr.-recttbank te Winsoholm ie in hoogar beroep geklomen van het vonnis dier recht bank, waarbij Jan Oostland, arbei der te Beerta, wegens doodslag op Ereek Wo-ltj-er aldaar, werd veroor deeld tot 8 jaren gevangenisstraf. RÏJKSKIESKRiNGüRGANISATIE „HELDER". Zaterdagmiddag j.j. werd in de zaal van den heer Mooij, Koorstraat, al hier een vergadering van de Rijks- kieskringorganisatie „Helder" gehou den. De Voorzitter opent de vergadering met den Christel ij ken groet, heet de aanwezige kamerleden Mr. Bomans en Chr. v. d, Bilt hartelijk welkom en wijst op het groote belang der te behandelen onderwerpen. Hierna worden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Secretaris gaat vervolgens over tot lezing van het jaarverslag, dat zeer overzichtelijk is, en ongewijzigd vastgesteld wordt. De Voorzitter dankt den Secretaris voor de diensten in het algemeen be lang onbaatzuchtig bewezen. De penningmeester brengt Zijn jaar verslag uit; waaruit blijkt, dat het boekjaar sluit met een voordeelig sal do van f 907.19. De commissie tot Het nazien der rekening en bestheiden van den pen ningmeester brengt verslag uit van haar bevindingen. Age gegevens werden in orde be vonden, alléén meent de commissie de afdeeling Alkmaar, Hoorn en Heer Hugowaard te moeten aanzetten tot een regelmatiger betalen der bedra gen. Aanwijzing van 5 afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Utrecht. De heer Groen meent, dat dit punt uitgesteld moet worden tot na de behandeling van het Staatsprogram Ook zou men het niet langer door middel van loting maar door een regelmatige verkiezing moeten doen. Behandeling Staatsprogram 1922. De afd. Zuid-Scharwoude stelt bij Hoofdstuk „Algemeen" punt 1, voor, een amendement houdende intrekking van de verhboging op het salaris der kamerleden. Pe Voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel en stelt voor het amendement Zuid-Scharwoude te ver werpen. De Weer Stumpel drukt Zijn spijt uit over bet feit, dat de voorgestelde amendemen en niet rondgezonden zijn waardoor het onmogelijk was ze in de vereenigingen te Bespreken. De Voorzitter meent, dat dit niet noodig is. men verkrijgt op die wijze een massa administratieve moeilijk heden die toch' eigenlijk in zich' geen nut hébben, omdat alle afgevaardig den mensdhèn zijn. wel genoegzaam op de hoogte, om de voorgestelde amendementen rechtstreeks te krui nen behandelen. De heer Smit van den Helder be toogt, dat men de kamerleden een r-xydri -yca.eL jQehattenja yto-qr ■Bun mogelijk is hun prestige hoog te houden. De Voorzitter zegt, dat men ook hen, die geen eigen inkomsten heb ben in de gelegenheid moet stellen het Kamerlidmaatschap aan te ne men. De afd. Purmerend steft voor in punt 2 van Bet Hoofdstuk „Alge meen" het woord „nuttige" te schrap pen. De Voorzitter raadt aan dit amen dement niet aan te nemen. Het amendement Zuid-Scharwoude wordt Bij naamoproeping aangeno men met 44 sternen voor en 43 stemmen tegen. Het voorstel Purmerend wordt ver worpen. Mr. Paul R'eijlmer komt ter verga dering. De Voorzitter feliciteert 'den Hteer Reij'mer 'met zijn benoeming. ((Ap plaus). Bij Biet Hoofdstuk „Justitie" stélt de afd. Nieuwe Niedorp voor een amendement tot oprichting van R. K. Tuchtscholen. De Voorzitter stelt voor niet op dit amendement in te gaan, omdat er Sn de tegenwoordige tuchtscho len voldoende waarborgen bestaan voor het geestelijk leven der R. K. leerlingen. De afd. Nieuwe Niedorp trekt haar voorstel in. Bij het hoofdstuk „Binnenlandsche Zaken" stelt Alkmaar voor punt 1 als volgt-te doen luiden: „Voorgaan en krachtige.... enz." Aangenomen. B'ij het hoo dsiuk „Defensie" wordt door N.-Niedorp voorgesteld een amendement tot hét handhaven der binnenlandsche rust. De Voorzitter ontraadt dit amende ment. hét betreft hier politiezorg en dit is iets geheel anders dan defensie. Nieuwe Niedorp trekt haar voor stel in. Purmerend stejt voor een amende ment tot geleidelijke ontwapening, welk voorstel omdat h'et reeds ou der een ander hoofdstuk opgenomen is, weer ingetrokken wordt. Zaandam stelt voor een amende ment tot opheffing van den dienst plicht. De Voorzitter meent dat men een dergelijk voorstel niet kan verant woorden, het is trouwens voldoende ondervangen in hoofdstuk „Buiten landsche Zaken" punt 1. Verkeerd is hét een voorgaan direct te willen vastleggen. De heer Smit (Helder) betoogt, dat dit voorstel zou zijn een spelen in de kaarten der S. D. A. P., waar hét te doen is, om de mogelijkheid te schéppen om wanorde in 't land te brengen. Het voorstel Zaandam wordt alge meen verworpen. Bij Het hooidstuk Financiën punt 2 stelt h et Bondsbestuur voor geleide lijke afschaffing van directe en in directe belasting. Wordt aangenomen. Alkmaar stelt voor bij het hoofd stuk „Onderwijs" hét amendement: „oplossing der spellingskwestie". Wordt kangenomen. Bij het hoofdstuk Koloniën zijn geen amendementen ingekomen. Monnikendam stelt bij het hoofd stuk „Onderwerpen van algemeen Maatschappelijk belang" voor een amendement houdende verbodsbepa ling van drukwerk in Duitsahland te laten vervaardigen. De Voorzitter betoogt, dat uit punt reeds opgenomen is in punt 10 zelf de hoofdstuk. Monnikendam stejt voor een amen dement inzaké woningbouw, maar trekt dit na toelichting van den Voor zitter weer in. Zuid-Scharwoude trekt Zijn amen dement op punt 8 Hoofdstuk Land bouw in. Bij hoofdstuk „Middenstand" zijn verschillende amendementen ingeko men en wel van de afd. Zaandam, Assendelft en Alkmaar. Het betreft hier de verschillende Hanze-amende- menten. die reeds genoegzaam be kend zijn. De Voorzitter verklaart zich tegen het amendement exppitatie-gemeente- hedrijven, omdat dit een ingrijpen is op de gemeente autonomie. Assendept van wie dit voorstel uit ging trekt het in, in de plaats daar van komt dan het voorstel Alkmaar houdende „Verbod aan de gemeenten om eventueel door haar geexpioiteer- de bedrijven zóódanig te beheeren, dat met een tekort moet gewerkt wor den. Wordt aangenomen evenals al de andere amendementen op dit hoofd stuk. Zuid-Scharwoude stelt voor bij het hooidstuk „Arbeid" in te lasschen een amendement inzake kinderarbeid. De Voorzitter meent dat een wets voorstel in deze reeds aanhangig is, het amendement wordt daardoor over todig. Wordt ingetrokken. Alkmaar adviseert Bet eerste ge dceite van punt 6 hoofdstuk „Ar beid" te laten vallen en alleen te behouden liet gedeelte betrekkelijk te verieenen steun aan h'et particulier initiatief voor andere maatregelen tot bescherming van het moederschap. Het advies van Afkmaar wordt aan genomen. Purmerend stelt voor inlasch van een amendement tot instelling van een Rij'kskinderfonds. Wordt aangenomen. Monnikendam stelt voor eer. amen dement waarbij de ambtenaren bij die ziekteverzekering ui,geschakeld pii nijpc wnrrïf nvrroplnfpn 'aan het particulier initiatief. De Voorzitter stelt voor dit voorstelj niet aan te nemen, maar in te las schen de clausule „zóo weinig amb tenaren als mogelijk is". Besloten wordt hét amendement zoo te wijzigen, dat particuliere in stellingen in deze rechtspersoontijk- h'eid kunnen verkrijgen. Daar de heer Mr. Bomans heden avond nog een spreekbeurt heeft te vervullen in een andere piaats en hem de tijd niet meer rest om] zijn lezing te houden biedt hij de vergadering zijn verontschuldin- gen aan, het nu niet te kunnen doen en belooft een volgende maal over het aangekondigde on derwerp te zullen spreken. De heer Mr. Bomans verlaat de vergadering. Vervolgens komt in bespreking de behandeling .van de agenda der Bondsvergadering te houden in Utrecht Zaterdag 13 Mei a.s. in 't Gebouw van Kunsten en Weten schappen. De agenda wordt puntsgewijze behandeld. Achtereenvolgens werden goed gekeurd de punten 6—13. Riv voorstel 14, luidende: „De aï- g meene vergadering neme in be ding: Indien de verkiezing, on verhoopt, ten gevolge heeft, dat de rechterzijde de meerderheid ver liest, dan zal de Katholieke Partir als zoodanig geen deel nemen aan de regeering", betoogt de heer Stumpel, dat het niet opgaat nu reeds te bepalen wat onze houding zal zijn na de verkiezingen. Men moet in deze vertrouwen hebben in het beleid van onze voorman nen en hen geheel vrij laten. De voorzitter betoogt, dat aan de afgevaardigden een bindend mandaat moet medegegeven wor den. Men mag de verantwoorde- lijheid in deze belangrijke zaak niet o-p enkele personen schuiven. De heer Schaper meent, dat den afgevaardigden vrij' mandaat moet gegeven worden en voert daarvoor verschillende argumenten aan. Het bestuur kan zich met de mee ning van den heer Schaper veree nigen. Aldus wordt besloten. Aanneming van punt 15 zijnde 'n voorstel van de R. K. Rijkskies- kringorganisatie Utrecht en luiden de als volgt: „dringt aan op krachtige, daad werkelijke vermindering der per soonlijke en finantieele militaire lasten tot nu toe aan het Neder landsche volk opgelegd; legt hier op bijzonder deu nadruk met be trekking tot de ingediende Vloot wet", wordt door het Bondsbe stuur ontraden. De afd. Uitgeest steunt aanvan kelijk het voorstel Utrecht, maar trekt zich na bespreking terug. Aangenomen wordt het voorstel van het bestuur. Als afgevaardigden naar de Bondsvergadering worden aange wezen de neer Stumpel en Schaper en Mevr. Bronsveld—Vitringa. Het bestuur zal zelf nog twee candi- - daten uit zijn midden aanwijzen. Besloten wordt de uitslagen van de stemming voor de candidaten- lijst te arresteeren, ten einde de heeren Kroon en G. Barnlioorn, die de biljetten nagezien hebben in de gelegenheid te stellen ze te ver nietigen en zich van dezen last te bevrijden. Wognum drukt zijn spijt uit over het feit, dat een zeer belangrijk punt van de agenda is gebleven n.l. de kwestie van den brief ge richt aan de gemeente Wognum, houdende een afkeuring van de door deze gemeente gevolgde ge dragslijn tijuens de stemming voo-r de candidatenlijst. In dit schrijven wordt medege deeld, dat dan de eerstvolgende vergadering de beslissing over dit optreden zal gelaten worden. Spr. verklaart zich benieuwd wat het nu worden zak De voorzitter bestempelt de daad van de kiesvereeniging Wog num, om hier in dezen kieskring stembrieven, te verspreiden an dersluidende dan het advies, ais afkeurenswaardig. Waar echter de uitslag der stemming uitgewezen heeft, dat alles to-ch terecht ge komen is, heeft het bestuur ge meend, dat deze zaak niet verder o-p een onvriendelijke wijze moest behandeld worden en het bij een afkeuring kon blijven. Zaandam (de heer Kamphuis) meent, dat het stembiljet tenden- zieus en misleidend was ingericht. De voorzitter aanvaardt dit ver wijt niet, het is door de verga-de ring zelf samengesteld zooals het was. Spr. stelt zijn mandaat ter beschikking indien ook maar door één lid de kwalificatie van mislei dend volgehouden wordt L)e heer H. E. Bosman stelt voor dat de heer Kamphuis zijn woor den zal terugtrekken. De heer Kamphuis noemt de handelwijze van het bestuur niej misleidend, maar meent, dat het bi> jet voor hen die niet op de hoogte der politiek zijn, aanleiding kan ge ven tot vergissingen. De voorzitter zegt, de woorden van den heer Kamphuis te kunnen aanvaarden. Toen men het stem biljet samenstelde heeft men ge meend er een gezonde tendenz te kunnen inleggen, en dat kan niet verkeerd zijn. Mevr. Bronsveld wijst er op, dat zij herhaaldelijk in het Bondsbe- stmir haar qf^nHniint bloot o-^leoid heeft, en dat zij part noch aan de actie Wognum. De heer Stumpel (Hoor hoe het mogelijk is, dat van den heer Chr. Janse stembiljet voorkomt, waa toe nergens vergunning heeft. De voorzitter antwoorc heer Chr. Jansen van de Haarlem is overgenomet nu geen verklaring ge heeft dan moet men daat Haarlem opheldering vraf Vo'gt sluiting met d Groet. STILLE OMGANG, In den afgDIoopen nacht, w eer stede de „Stille Omgan den. Niettegenstaande het weer stek meewerkte om het ditm verwachting te doen slagen, deelname tegen; 700 pelgriir opgekomen. De oorzaak hiervan is nie aehtig- zij moet gezocht won feit. dal -Ie „Stille Omgang" wordt op een tijd waarop d menschen onmogelijk aanwe nen zijn in verband met hun wordt genoegzaam geillustrc door het besluit van Akerslo alle deelnemers, die ook naa dam gaan deel te nemen aai gang onder voorwaarde, dt gang gehouden werd in den Zateniag op Zondag. De devotie is er echter ui groot om geweest, en de omj voor het verdere gedeelte i men geslaagd beschouwd wo In de Sint Laurentiuskerk de Sint Dominicuskerk werd Mis opgedragen, de predica den respectievelijk gehouden WelEerw. Kapelaan Van Ha door den WelEerw. Pala» vai riOüGt PRIJZEN. Trekking van Maanda 1 No O-CiS en 9987 elk fl- No's 1511 12163 en 16999 Nos' 11191 14604 en 18679 Nc« 67to 11100 13112 13 ai 22344 elk f 100 ^Provinciaal NIbi 51 PAN GRAS. ST, PANCRAS. Raadsvc-rgac Do Raad dezer gemeente wa: avond in voltallige vergadc ceti. De notulen werden goec Ingekomen was de Konink! keuring op de sehoolgeldhei lager- en vervolgonderwijs. Ged. Stalen zenden goedgt rug tiet kohier H. O. en I lasting. De uilkeering ingevolge d< 24 Mei 1S97 bedraagt f320. in tiet vervolg belangrijk ho omdat dc aftrek in verband lager onderwijs komt te vc Daardoor wordt hel bijna Ingekomen is het versla; Gezondheidscommissie cn he tcversiag. Vai, de vereenigiug „Ons was een schrijven ingekome verzocht werd adhaesje te op een door hen aan deu k richten adres, waarin verzo< bij dc- halte aan te brengen: lusscheu de rajls, een loei do abrie, behoorlijke vcrlii vcrwa.ming van de abrie e ling van hel perron, een en bbe vordering van dc op en bi beid en gezondheid. 'levens werd verzocht om drage va f 15 voor de ie m ton. Medegedeeld werd, dat verzoek naar de gemeentebes Koedijk en Oudorp gegaan is Ik en W. waren van de liji ihi-iü dezer verbeteringen en stelden voor lot het een z het ander te besluiten. De Raad ging daarmee aca dal bestolen werd adhaesie geu en 1' 15 bij le dragen. Dc af- en oversehrijvinge geregeld op een bedrag van en betalingen uil onvoorzien i op een bedrag van f 214.63. Ter uitvoering van de vl ringswel, zoo deelde de V-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2