ONS BLAD" BUITENLAND. BINNENLAND K SLACHTOFFER, No. 413 Dinsdag 2 Mei 1922. 14e Jaargang. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: jggEffiffaS-433 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN- FEUILLETON 93 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. i Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,— f 400,f 200,-, t 100,—, f 60,—, f 35,-, f 15,- DE CONFERENTIE VAN GENUA. De boodschap van den Paus. De nieuwe vredesbrief van den Paus jeeft op bijna alle kringen van de con ferentie een uitnemenden indruk ge maakt. Speciaal Lloyd George ver klaarde verheugd te zijn over de zin sneden met betrekking tot den vrede 'n Oost-Europa. Hij liet door zijn verte genwoordiger zijn bewondering uit spreken voor het goede inzien, dat de Heilige Stoel in den toestand in Oost- 'uropa toont. Bet Russische vraagstuk. Het plotseling weer te voorschijn ha >n van het Russische memorandum, heeft een nieuw incident tengevolge ge had. Barthou moet besloten hebben, eerst heden naaT Parijs te gaan en in Fran- sche krinsen acht men de mogelijkheid steeds grooter, dat ook Lloyd George heden ochtend naar Parijs zal vertrek- ;en ora een onderhoud met Poincaré te hebben. Zaterdagmiddag waren de beraad slagingen over de minimum-eisehen aan Rusland te stellen voortgezet en hierbij kwam toen de verrassing van de nota van Tsjitsjerin aan Facta. Men meent in-conferentie-kringen, dat de ischfiu van de sub-commissie aan de Russen niet zullen overhandigd wor den, vóór men omtrent de draadwijdte \nn den Russischen stap tot klaarheid gekomen Subcommissie nummer een heeft den Zondag besteed aan het opstellen der laatste artikelen der nota aan de sov- t-delegatie. Men is het thans eens ge worden over de inleiding van het me morandum, welke slechts heel weinig afwijkt van het Britsche ontwerp. Er wordt de houding in uiteengezet van het overige Europa tegenover Rusland en wat ieder land bereid is te doen om Rusland te helpen. De, subcommissie heeft, zonder de Duitschers en de Russen, het onder zoek der ontwerpen voortgezet. Zij heeft den tekst, waarover de juristen bet eens zijn geworden, over de oor- logssehulden aanvaard, waarin een ab solute erkenning wordt gevraagd van de verplichting om te betalen, maar men verbindt zich voor het oogenblik aoch de hoofdsom noch de interesten ce eischen. Lloyd George aanvaardde ten slotte voorloopig den nieuwen tekst, waar van het eerste deel een belangrijke En gelsche concessie aan het Fransehe standpunt is. Vervolgens werd ten aanzien der te ruggave van de particuliere eigendom men de tekst, voorbereid door de ju risten, aanvaard door de Engelsehen en Franschen, maar beslist afgewezen door België. Fr ontstond een hevige oppositie, waarbij Lloyd George Jaspar bezwoer niet verder te gaan dan Cannes of door te hooge eischen een weigering van Rusland en een mislukking der conferentie te riskeeTen. Barthou steunde Ja»par en ten slot te keurde Lloyd George terugzending naar de juristen goed om een nieuwe formule te vinden. De overige artike len werden aangenomen. Een compromis. In de Zondag gehouden zitting van de eommissie van rechtsgeleerden wt-rd een compromis-formule aangeno men voor de schulden van regeeriug aan regeering, aangegaan tijdens den ocrlog. De reductie dezer schulden, die m bet Fransch ontwerp- was vastge steld op 50 tot 60 percent van het to taal. zal van kracht worden bij de al- gemeene liquidatie der intergeallieerde onrlogsschulden. In verband met de financieele draagkracht van Rusland zullen aan dit land een moratorium en 'aeiliteiten worden toegestaan. De houding der Russen. De algemeene opvatting is te Parijs op het oogenblik, dat de Russen alles doen om de conferentie te doen mis lukken. Als bewijs daarvan wordt het feit aangevoerd dat ze nu opnieuw met het memorandum, waaivan Bar thou de intrekking had geëischt, zijn voor den dag gekomen. Men meent dat uit alles blijkt dat de Russen niet op het sluiten van een al gemeene overeenkomst gesteld zijn. De twee voorname oorzaken, waar om men meent, dat Rusland de confe rentie wil doen mislukken zijn: primo dat de Russische gedelegeerden niet te Moskou kunnen ^lankomen met oplos singen waarin de communistische prin cipes al te duidelijk worden opgegeven en: secondo, dat de Russen reeds een groot deel van betgeen zij verlangden verkregen hadden. Briefwisseling tussclien Tsjitserin en Barthou. Tsjitserin heeft in een brief aan Bar thou verklaard, dat het verdrag van Rapallo geen geheime militaire of po litieke clausule bevat en aandringt op een goede verhouding tusschen Rus land en Frankrijk. Havas seint, dat Barthou aan Tsjit sjerin heeft gemeld, dat hij zijn brief had meegedeeld in de officieuze bijeen komst der eerste subcommissie bene vens aan Poincaré. Hij verzekert, dat Frankrijk gevoe lens van oude vriendschap heeft be waard. De bestrijding der werkloosheid. De eerste economische sub-commis sie heeft een speciale sub-commissie voor arbeiderskwesties naast zich, aan welke speciaal het onderzoek is opgedragen van het voorstel van het I. V. V. en van de Duitscke voorstellen ter bestrijding der werkloosheid. Daar in zijn vertegenwoordigd Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen Polen en Zwitserland. Bij de gisteren gehouden zitting was verder uitgenoodigd de voorzitter van het Intern. Arbeidsbureau. De Nederlandsche vertegenwoordiger stelde een aanvulling voor, hierop neerkomende, dat men bij de landen, die de conventies van Washington, Genua en Genève omtrent den 8-uren dag nog niet hebben geratificeerd, op zoo spoedig mogelijke ratificatie moet aandringen, opdat de werklust der ar beiders met hand en hoofd niet door de bestaande onzekerheid worde ge doofd. DE IERSCHE KWESTIE. Voorstellen der Iersche arbeiders- De Iersche arbeiderspartij heeft de voorstellen gepubliceerd, welke zij heeft voorgelegd aan de Iersche vre desconferentie. Deze dringen er op aan dat het Dail zal beraadslagen met vertegenwoordigers der plaatselijke autoriteiten en met de economische or ganisaties van alle deelen van Ierland. Een vereenigd lichaam zou als consti- tutioneele vergadering optreden en 'n constitutie opmaken om den kiezers voor te leggen. Het Dail benoemt een raad van state of ministerie, terwijl 't Iersche republikeinsche leger onder één enkel commando verantwoordelijk is aan de burgerlijke autoriteiten. Er wordt een burgerlijke politiemacht in gesteld onder controle der plaatselijke burgerlijke autoriteiten. De wandaden. Er zijn aanwijzingen, dat de aanval len op de Kroontroepen in Ierland her vat worden. Bij Droghead reed een au to der Royal Irish Constabulary in een hinderlaag. De bestuurder werd ge dood, de auto gestolen. Drie Britsche officieren werden bij Macroon gevangen genomen en eerst vrijgelaten toen de militaire autoritei ten met strenge maatregelen dreigden. Onnieuw is een protestant te Cork vermoord. De Vredesconferentie. In zijn voorloopig antwoord op de verklaringen van Griffith en Collins be treffende de mislukking der vredescon ferentie zegt de Valera, dat de voor stellen, ingediend door de vertegen woordigers dér meerderheidspartij, ge baseerd zijn op de wet van 1920, wel ke in beginsel is hersteld met den maat regel, die is goedgekeurd door het Brit sche parlement, dienende om de positie der voorloopige regeering van Britsch standpunt wetriijk te regelen. De dreignde burgeroorlog. Uit Londonderry wordt gemeld, dat benden gewapende opstandige repu blikeinsche troepen bedrijvigheid ont wikkelen op de grens van Derry en Donegal. Zij houden auto's aan, die uit Londonderry naar den Vrijstaat gaan. In het district Templemore van het graafschap Tipperary zijn de spoorlij nen opgebroken, bruggen vernield en wegen geblokkeerd. VERBORGEN WAPENEN. De Berlijnsche politie heeft te Schmargendorf bij Berlijn, in een klei ne woning een groote hoeveelheid wa penen en munitie gevonden, en wel elf kisten met ieder veertig karabijnen. 153 kisten met ieder vijtig stuks 7.7 c.M. granaten, 17 kisten met handgra naten, eenige kisten met munitie vow machinegeweren, twee kisten met ieder 10.000 geweerpatronen en 23 kisten met allerlei ander oorlogstuig. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN HONGARIJE. De verkiezingen voor de Hongaar- sche Nationale Vergadering zullen op 28 Mei eu 3 Juni worden gehouden. De verkiezingsstrijd wordt met groo- ten hartstocht gevoerd. In het „Wiener 8 Uhr-Blatt" publi ceert graaf Bethlen een scherpe verkla ring, waarin hij zegt. dat Karl op het oogenblik nog rustig in Zwitserland zou leven, indien de legitimisten de Putsohpogingen achterwege hadden gelaten. De regeering heeft alles gedaan en zal ook in de toekomst alles doen om de koninklijke familie te helpen. DE STRIJD IN CHINA. Reuter meldt uit Peking, dat een klein deel van Tsang-tso-lins leger te rugtrok in de richting van de zuidwes telijke muren van Peking. Het leger van Woe-pei-foe voert een flankeeren- de beweging uit, terwijl Tsang-tso-lin de Marco-Polo-brug over de Hoenri- vier verdedigt, waarover een der toe gangswegen naar Peking voert. DE SCHADELOOSSTELLING. In het Engelsche Lagerhuis werden door den afgevaardigde Wedgwood Benn de volgende vragen gesteld: lo. Wanneer vervallen de voorloopige voorwaarden, welke door de Commis sie van Herstel zijn aangeboden, wan neer zij niet door Duitschland worden aanvaard? 2o. Wordt in dat geval de Londensche overeenkomst van kracht? 3o. Is de Britsche regeering op grond van deze overeenkomst verplicht, deel te nemen aan eventueele militaire maat regelen van Frankrijk ten einde de be-, taling der in de Londensche overeen komst vastgestelde bedragen te ver krijgen? Chamberlain verklaarde, dat het ant woord op de eerste vraag is: 31 Mei a.s. De tweede vraag beantwoordde hij bevestigend, de derde ontkennend. DE 1-MEI-VIERING. Bij de gisteren gehouden 1 Mei-de monstraties te Leipzig kwam het des namiddags voor de universiteit tot een Moedig incident. Op het voorplein werd een gemeenschappelijke demon stratie van alle soc. partijen gehouden Plotseling werd, vermoedelijk door stu denten de rijksvlag van het dak der universiteit neergehaald en de univer- siteitsvlag halfstok gehesohen. De me nigte trachtte het gebouw binnen te dringen, dat evenwel gesloten was. Eenige arbeidersleiders poogden ver geefs de menigte te kalmeeren. Een aantal arebiders wisten een zijingang binnen en zoo op het dak te komen. Zij scheurden de vlag af en wierpen haar op straat waar zij dor de menigte ver nield werd. Toen de arbeidesr naar de straat wilden terugkeeren, werden zij in het gebouw door agenten aangehou den. Er ontstond een handgemeen, waarbij de agenten van de blanke wa pens gebruik maakten. Vele arbeiders werden zwaar gewond. Te Munchen hadden de betoogingen een kalm verloop. Te Berlijn had het Meifeest ernstig te lijden van het slechte weer. Niette min was de deelneming zoo groot', als de beide laatste jaren alleen is voorge komen bij de betooging tot bescher ming der republiek in Augustus 1921. Gisterenmorgen werd te Reval door de arbeiders een 1 Mei-betooging ge houden met de emblemen van de Der de Internatianale. De politie arresteer de vijftig personen en nam vaandels in beslag alsmede transparanten met op schriften, waarin werd aangespoord tot omverwerping der regeering. 's Middags werd van uit den stoet geschoten. Drie politiebeambten wer den "edood. EEN BRUTALE BANKROOF. Donderdagmorgen had te Berlijn een brutale poging tot bankroof plaats, ge volgd door een sensationeele achtervol ging. Even na de opening van het filiaal der Dresdener Bank aan de Reiehs- kanzlerplatz, kwam daar een net ge kleed heer binnen. De „klant", een jongmensch van om streeks 25 jaar, had een zwart masker voor. "Regelrecht liep hij op den direc teur toe, hield dezen een groote leger- revolver voor, en zei: „Ik moet 1CO.OOO mark hebben." De directeur zag, door dien hjj voorovergebogen zat, het vuur wapen niet dadelijk, zoodat de roover moest wachten. Deze herhaalde zijn eisch, met de toevoeging. „En het wordt 200.000 mark als je me nog lan ger laat wachten." Toen zag de directeur de revolver, schrok even, maar zei toen uiterlijk kalm, dat hij dadelijk den kaslooper met het geld zou sturen. Die aardig heid ging niet op. De roover nam een stoel en trachtte zelf in de omtraliede kas-afdeeling te klimmen. Op dat mo ment kwam de looper binnen, die in één oogopslag de situatie begreep en den arm van den indringer, waarin de revolver, omlaag drukte. Een schot ging af, zonder iemand te treffen. Toen sprongen ook de kassier en de klerk toe en grepen den roover vast. Deze wist zich evenwel los te rukken en vluchtte, steeds op zijn achtervolgers vurende, cl' Kaiserdamm op. De directeur rende hem achterna, met de revolver der bank gewapend. Iljj loste verscheidene schoten op den vluchteling, maar miste. Een Schupo- agent, die op zijn fiets passeerde, wierp zich ook in den strijd, vuurde verscheidene malen, maar miste even eens. De roover stelde zich verdekt op en schoot den politieman in den schouder Deze viel, doch een collega, die de zaak had zien gebeuren, nam de revol ver en sprong op de fiets van den ge vallene en zette den roover na. Er ont stond toen een formeel duel langs de huizenrij, tot dat de agent den roover in de dij trof. Deze wankelde, en de agent trof hem nog twee malen, ten einde hem onschadelijk te maken. De man werd toen naar het ziekenhuis ge bracht. ERNSTIG ONGELUK. Zondagmiddag om half zeB is op de wielerbaan te Breslau een ernstig on geluk gebeurd. Er brak een hevig on weer los, waarbij een bliksemstraal op het middenterrein van de baan insloeg waar een dichte toeschouwersmenigte de wedrennen volgde. Een man kreeg ernstige brandwonden, een andere ver loor door den schrik zijn spraakvermo gen, 'n derde kreeg stuiptrekkingen. Een panische schrik maakte zich van het publiek meester. Allen stormden naar de uitgangen, waarbij talrijke per sonen onder den voet werden geloo- pen. Een jonge man brak in het ge drang zjjn been. De slaking op 1 Mei te Pa rij.,, die slechto een derf van het vervoer personeel der trams, autobussen en taxis omvatten zou, wa» zelfs daarin niet volledig, aangezien op het vroege morgenuur de bassen alweer vroolijk door de straal daverden. Het auto-ongeval van den koning van Zweden heeft toch ernstiger ge volgen genad dan men oorspronkelijk dacht Bij een onderzoek met Rönt (ca straten io aebleken, dat drie ribtwn gebroken zijn en er een inwcndigie bloedstorting heeft plaal» gehad. De genezing zal gerupnen tijd duren. De FranscUe afgevaardigde Blan che is door de rechtbank ie Parijs tot één jaar gevangenisstraf en een boete van 100000 frs. veroordeeld, we gens misbruik van vertrouwen jegens de Compagnie mfnère du Congo. De Roemeensehe regeering spreekt het bericht omtrent een voor genomen mobilisatie van het lejer tegen De Poolsche zaakgelastigde te Moskou heeft een nota overhandigd, waarbij volgens arlikel 7 van het ver drag van Riga teruggave aan dePooi- scüe kerken of godsdienstige veree- nigingen in Rusland van eigendoms recht wordt geëjscöt, Naai- wordt gemeld, zijn bij de confiscatie der kerkschatten te Tam- bow vele kostbaarheden zoek geraakt. Te Twer is het bij de confiscatie der kerkelijke kostbaarheden tot ongere geldheden gekomen, waarbij zrffs een bom in de kathedraal werd geworpen In België is de eerste vrouwe lijke burgemeester benoemd. Het is mevrouw de weduwe van der War- denij-Nosseau Zij is burgemeester ge worden van Willaupuis. De Spaansche minister van Oor log deelt mede, dat de Spanjaarden in de jongste operaties tegen de Ka- bylen van Beniarez de volgende ver liezen leden: vijf officieren gedood eu 4 gewond; 27 Europeesche solda ten gedood en 224 gewond en 17 in- landscne soldaten gedood en 74 ge wond. De Engelsche vertegenwoordiger te Moskou heeft een proleslnoila over handigd, waarin er wordt gewesten. dat Engelsche visschervaartuigen zijn aangenouden en dat Engeland zich ge noodzaakt zou kunnen zien er oorlogs schepen heen te zenden Karachan ver klaarde,, dat hij het onnoodjg achtte op de kwetje in te gsaan zoolang de Engelsche vertegenwoordiger zijn be dreiging niet terug nam. Henry Jacoby, de 18-jarige chas seur, die eenige maanden geleden Lady White jn het West-End Hotel te Lon den vermoordde, is ter dood veroor deeld Hij hoorde het vonnjs zonder uiterlijke ontroering aan De Engelsche bègrooljng sluit met een surplus van 46Va mill, pd.st Verlaging is ingevoerd op inkomsten belasting, post- en telefoontarieven en invoerrechten op enkele Indische pro ducten ARBEIDSWET. Het Kon. Ned. Landbouw Co mité heeft zich tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek bij de behandeling der Arbeidswet 'n zoodanige regeling te treften, dat voor de plattelandsbedrijven van smeden, timmerlieden en wagen makers van 1 Maart tot 31 Octo ber een 55-urige arbeidsweek wor de toegestaan. Het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat heeft aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin er op aangedrongen wordt het wijzigingsvoorstel van de Arbeidswet 1919 niet aan te me- men, maar vast te houden aan den 8-urigen arbeidsdag en de 45-urige werkweek. De Haagsche Broodbakkers-Pa troons-Vereeniging heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, en vraagt daarin het aanvangsupr voor alle bakkerijen op uur te stellen. Kan dat niet, dan verzoekt adressant, het daarheen te leiden, dat de formuieering worde ids volgt: Art. 37 f. „in broodbakke- rijen, waarin gewoonlijk ten min ste de helft van de brood voort brenging bestemd is om te worden verkocht bij verspreid wonende klanten aan huis tusschen 5 en 6 uur des voormiddags en op Za terdag bovendien tusschen 3 en 8 uur des voormiddags, indien door onzen Minister vergunning is ver leend." DE KOSTEN DER OPENBARE VERPACHTINGEN. Het Kon. Landbouwcomité heeft zich tot den Minister van Land bouw gewend om verschillende wénschen ten aanzien van het wets ontwerp betreftende het dragen der kosten van openbare verpach tingen en het uitloven van pre- mién. Het merkt op, dat de Frie- sche maatschappij van Landoouw het althans voor Friesland, nood zakelijk acht de jaarlijksche verhu ringen van landerijen in het pu bliek geheel te verbieden. Verder meent het K. L. C„ dat ook de kosten van openbare ver- koopingen ten laste van den ver- kooper moeten gebracht en wenscht het de strijkgelden en ver- hooggelden te doen verdwijnen. WACHTGELD VOOR BUKüER- LI JKE RIJKSAMBTENAREN. Naar de „Resb." meldt, is de re geering thans voornemens het wachtgeld voor burgerlijke amb- 68. De markies vroeg :„Waar komt ge vandaan „Ik had eene ontmoeting in 't park Monceau." „Eene ontmoeting met eene vrouw?' „Ja." „Wat? Met een jong meisje?" „Ja, met hare moeder. Mevrouw en meujuffrouw d'Olne." De markies schrikte. Mejuffrouw d'Olne? Dat was immers de mede dingster, van wie hij had hooren spre ken. het meisje dat de jaloezie van Olga had opgewekt. Het was dus waar I De jonge graaf had haar leeren kennen, had hij haar misschien ook lief. De oude man fronste de wenkbrau wen en zijn zoon koel aanziende, vroeg liij :„üe kent haar dus „Ik v.erd aan haar voorgesteld." „Is dat eene reden om elkaar in Jlrf. oark .Mnncie&u. te nntmneten „Wij zagen elkaar bij toeval, va der." Met een poging tot schertsen „Het gesprek, dat ge met de dames hebt gevoerd, wa zeker erg belangrijk, want ge vergat oaardoor, dat ik u zat te wachten." Mark antwoordde eerst niet op de spottende opmerking van zjjn vader daarna eenplotseling besluit nemende, vroeg hij :„Mag ik eens vrijuit met u spreken, vader?" „Ga uw gang," antwoordde de mar kies, die zijn hoofd op de hand latende rusten, zijne schitterende, spottende oogen op den jongen man vestigde. „Ik geloof," zei deze, eenigszins door dien vasten, strengen blik in de war gebracht, ik geloof dat ik me juffrouw d'Olne bemin." De markies sprong uit zijn leunstoel op, doch ging even snel weer zitten en opnieuw zijn zoon aanziende, zei hij op onverschilligeirtoon :„Zoo, ge looft ge dat „Ik weet 't zeker, vader." riep Mark hartstóchtelijk. „Ik heb tot dusverre getracht te strijden en mijne gevoelens voor haar te bedwingen, dcch nu weet. ik dat ik haar lief heb-U D«j markies schoof onrustig in zijn stoei} e?n en weer,ten prooi aanallerlei onpii 'erige gedachten. ,,'Tr%Inu, ik heb haar lief, ik voel 't. NoóUWeed eenige vrouw mij het hart zoö Tnel kloppen, noch mij het bloed zoó Rfnstuimig door de aderen stroo men I Gij hebt me eens van trouwen gesproken. Zij alleen is het meisje, dat mij gelukkig kan maken. Als gij eens wist hoe lief, en schoon en zacht zij is 1 Alles, hare oogen, haar mond, haar vriendelijke lach, alles is even betooverend." „Wel, wel, wat een jeugdig vuur 1" „Spot er niet mede, vader. Ik ben nog nooit onder zulk een indruk ge weest. 11c geloof, dat ook zij mij be mint, ten minste geheel onverschillig ben ik haar niet." „Hebt gij haar dan,... ja, hoe zal ik het noemen, uwe liefde ver klaard „Noem het gerust liefde, vader." „Hebt ga met haar er over gespro- en „Neen vader, ik durfde nog niet. Wij hebben elkaar nog zoo weinig ont moet. Slechts enkele woorden hebben wii gewissel.d „en ik wgs *qo verlegen dat ik bijna niet kon spreKen." .,Dus er is nog niets wat naar zeker heid zweemt," vroeg de markies blijk baar verlicht. „Zooveel te beter, want ge kunt dat meisje toch niet voor vrouw nemen." „Vader," antwoordde Mark bevend, De markies verroerde zich niet. Nog steeds hield hij zijne oogen met dezelfde spottende uitdrukking op zijn zoon gevestigd, die van aandoe ning sidderend, nauwelijks op dien blik acht gaf. „Ge weet, dat 't onmogelijk is, of hebt ge soms vergeten, wat ik u honderden malen verhaald heb Dat uwe moeder „Dat zal ik nooit vergeten. Mijne moeder was door haar gedrag uwer onwaardig. „Haar gedrag is oorzaak, dat 't haar zoon onmogelijk zal zijn, een huwelijk aan te gaan in eene fatsoen lijke familie. Wanneer ge trouwt, moet ge de acte van haar overlijden of het bewijs harer toestemming tot het huwelijk overleggen. Ge kunt noch 't een,.noch 't ander krijgen, want.ik weet zelfs niet, of zij nog leeft of dood „En" z«i de jongetgraaL in dej hoogste mate verbcasd, „gfl wildet mij met juffrouw Lantln doen hu wen „Omdat dit het eenige huwelijk Is, dat in deze omstandigheden mogelijk is. Haar vader kent geheel mijn droevig verleden. Wilt ge mij nu dwingen om aan de menschen, die ik niet ken en aan wie gij pas zijt voorgesteld, dat verleden te openbaren Mark wrong de handen met een smartelijk gebaar. „Mijn God, mijn God," fluisterde hij. „Lijdt gij er onder," vroeg de mar kies. „Meer dan ik u zeggen kan." „En toch is de liefde nog zoo Jong, zij heeft nog geen echte wortels ge schoten. Strijd er tegen, ge kunt haar nog uit uw hart rukken, maar ik.. ik.. „Hebt gij mijne moeder zoo lief gehad „Ik heb haar nog lief en zalhaarmijn heele leven beminnen." „En zij „Zij heeft mij altijd gehaat. Als! zij nog leeft, weet ik zeker, dat ril» ■.slechts met haat aaamil denhiU ITT mannes was lil Wet vuur zijner rede opgestaan. Groote zweetdruppels parelden op zijn voo-hooid en uit zijne oogen straalde een wilde gloed. Mark was zeer ontroerd. Hij geloof de aan de woorden van den ellendeling, aan zijn hartstocht, waarover hij met zulk een hartroerende.welsprekendheid Wist te spreken. „Nog nooit is 1: et tot eene volken rnene opheldering tusschen ons geko men. Het stuitte mij tegen de borst, dit onderwerp aan te roeren, en gij zelf hebt er mij, gedreven door een gevoel dat ik zeer begrijp, nooit naar gevraagd, doch thans is het tijdstip gekomen, om u alles te zeggen. Ge zijt oud genoeg, om u een eigene meening te vormen, bovendien is 't noodig, dat ge alles weet, als ge ten minste aan trouwen denkt. Wanneer ik u mijne geschiedenis zal verteld hebben, zult ge er zelf over kunnen oordeelen, wat u te doen staat. De markies zweeg een oogenblik en ging toen voort:,,Ge zijt mijn zoon niét." WoitH wis?iga-y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1