Provinciaal Nieuws HQQRH TeSegragiiinen Handel en Markt BERKHOUT, i BERKHOUT. Aanbesteed 't bouwen van een ketelhuis, het be- bietselen van een stoomketel, en Jiet bouwen van een kolenloods, voor de Kaasfabriek „Wilhelmina" Ingeschreven is door de heeren I. Ooms te Qrosthuizen voor f3863, P. Kistemaker te B.erkhout voor f3398. J. Langereis'te Berkhout, voor f3180, J. Smit te Berkhout voor 12949,50 en N. Borst te Spier dijk voor f2893. De gunning is aangehouden. ABBEKERK. ABBEKËRK. Ongeval. Alhier had een droevig ongeval plaats. Terwijl de landbouwer Berkhout op het land bezig was met ieren, sloegen de paarden op hol. Hij viel en de kar ging hem over het hoofd. Toen men er bij kwam, Was hij reeds overleden. WERVERSHOOF. WERVERS HOOF. - Scholen bouw. De heer K. Smek van Ou dendijk en de heer Swart, H. d. School te Andijk zijn aangewezen om namens de Protestantsche bur gerij aan Ged. Staten hun bezwa ren in te brengen tegen den voor genomen scholenbouw te Wer- vershoof. WARDER. WARDER. Aangesteld. Tot onderwijzeres alhier is aangesteld Mej. W. J. Korters van Purme- rend GROOTEBROEK. GROOTEBROEK. - Boeren leenbank. De jaarvergadering der Boerenleenbank werd door 48 leden bijgewoond en bij afwe zigheid van den Directeur, den hr. O. A. Schrikker, geleid door den heer A. Vlam. In 1921 werd aan spaargelden ontvangen f 102981.21 terugbet. aan Voorsch. tl02i0, te rugbel aan spaargelden 184284.26, aan voorschotten verstrekt f12700 De winst bedroeg f 267.70i/2. Het salaris van den kassier, den heer S. Brugman werd van f225 op f300 gebracht. De heer G. A. Schrikker werd als bestuurslid her kozen, tot lid van den Raad van Toezicht werd herbenoemd de hr. O. Keersemaker. De heeren C. de vries, J. Krijger en P. Bruin wer den aangewezen tot het nazien der rekening over 1922. De rente werd bepaald op 1/4 boven de Centr. Bank. Provisie voorschotten 1/4 pCt. loop. rekening 1/8 pCt. Op 31 Dec. 1921 telde de Bank 82 le den toegetreden en 3 door overlij den ontvallen. Afgesloten wenden 462 dagboekposten. Getal inleg gers was 108. 39 van voorschotten en 17 aan loopende rekening. SPANBROEK. SPANBROEK. Burgert. Stand. Oeboren: Johannes FLorentius, z. v. Johannes Cornells Stam en Geertrui- da Maria Korver. Johannes An,onius z. v. Cornells Anthionius Heddes en Maria Wilhelmina Oudhuijs; Maria, d. v. Johannes Stam en Aafje Hoog land; Cornells Marie, z. v. Johannes iaaged'ijk en Dieuwertje Schouten. Ad; ianns Marie, z. v. Johannes Lan- geciijk en Dieuwertje Schouten. Ma ria, d. v. Jan Willem Olf-hbf en Neel- je Lagrand. c Ondertrouwd; Bernandus van Die pen en Gedrtruida Hinke. Mattheus Petrus iohannes van der Weiden en' Gerarda |olianna jJendrika van Roo sendaal. Nicolaas Takken en Elisabeth van Diepen. Petrus Blom en Trijntje Klaver. Dirk Koning en Neeltje de Boer. Pieter Wester en Grietje Groot. Gerrit Vijn en Aaltje de Beurs. Hu- bertus Cornelis Schertzing en Ga- iharlna Johanna Hoebe. Getrouwd; Mattheus Petrus Johan nes van der Weiden en Gerarda Jo hanna van Roosendaal. Bernardus van Diepen en Geertruida Hinke. Pieter Wesier en Grietje Groot. Dirk Koning en Neeltje de Boer Nicolaas Takken en Elisabeth van Diepen. Petrus Blom en frijn.je Klaver. OPMEER. OPMEER. Burgerl. Stand. Geboren Andries, z. v. Sibbele Agema en Ca- hrina Johanna van Dolder. dfeum werk nog hot woord gevoerd. 1 Hierna werd het nieuwe perceel be zichtigd. Allen waren vol lof over de uitvoering, en het geheel maakt dan- ook een ïmposanten indruk. De geheele verbouw stond onder ar chitectuur van Ten Haachen uit Den Helder. De aannemersfirma S. Over toom Zonen alhier, komt wel een woord van lof toe over de afwerking en niet minder wat de beschildering betreft, onder leiding van J. Baars ver richt. Ook de eleetrische verlichting is er schitterend, waarvan de aanleg door den heer J. Lobier was geleverd. LANGENDLTK. LANGENDIJK. L. O. P. Deze week had in „De Burg" te Noordseharwou- de een vergadering plaats van een 20 tal jongelui bijeengeroepen door den heer W. Duijs Cz. en de lieeren J. D. D. Appel en J. Tander leden van het Centraal Bestuur van Alkmaar. De heer W. Duijs als voorzitter fun- geerend roept allen een hartelijk wel kom toe bijzonder den W.Eerw. heer Kapelaan en den heer van het Centr. Bestuur. De heer Appel zet hierna op duide lijke wijze doel en streven van L. O. P. uiteen, gaat de geschiedenis van L. O. P. van 19101920 na, waaruit blijkt dat ondanks te bekampen moei lijkheden vooruit is gegaan, spr. brengt nog een bijzonder woord van lof aan den bode P. Jonker die zoo veel jaren zijn best heeft gedaan voor 't liefdewerk en daardoor L. O. P. op deze hoogte heeft gebracht. Thans is de Parochie verdeeld in 10 wijken welke ieder op geregelde tijden door een 2 tal jongelieden zullen worden afgeloopen teneinde het oud papier op te halen. Ze vragen daartoe aller medewer king opdat de afdeeling L. O. P. tot ongekenden bloei moge geraken. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Brand. - Zondag avond omstreeks half '10 brak een felle uitslaande brand uit in een per ceel aan de Noorderbo ven vaart, be woond door H Verschuur, bloe mist. Zeer snel grepen de vlammen om zich heen, zoodat aan blussdh'en niet viel te denken. Voor dat de mo torspuit de plaats des onfi'eils had be reikt, was Wet dak reeds ingestort. Het perceel brandde geheel uit. HEILOO. HEILOO. Naar we vernemen "bestaat bij den Weer Th. B, Brand alhier,, het plan om' een particulieren nachtveiligheidsdienst op te richten, welke zich' zal uitstrekken over de dorden Heitoo-, Litmnen, Castricum en De Egmonden. De toenemende onveiligheid ten plattelande heeft het idee van den heer Brand een vasteren vorm doen aannemen en aan de aansluiting zal wel blijken in hoeverre het plan op kleine of grootere schaal uitvoerbaar is. Is er in den beginne weinig animo voor aansluiting, dan is het tocib de bedoeling om door te zet ten, mogelijk wordt dit tegen den win ter grooter; zoo mogelijk wordt 1 Juni, begonnen. Naar de Weer B. ons mededeelde staan sommige autoriteiten sympa thiek tegenover dit plan, andere meer gereserveerd. In hoeverre dit plan uitvoerbaar is, zal de tijd moeten Ke ren; de wakers die zullen worden aangesteld, zullen de goedkeuring v. d. Burgemeester der plaats moe ten hebben. Binnen enkele dagen zal een circu laire worden aangeboden met intee- kenbiljet waaruit men meer bijzonder heden kan vernemen. (Zie advertentie). Afd. O. B. Alhier is een afdeeling opgericht van de „Onderl. Bestaanszekerheid" voor Land- en Tuinbouw" en nadat zich1 een 8-tal personen Wadden aangesloten een kringbestuur gekozen. In een vol gende vergadering zal het kringregle ment behandeld worden, tevens de oogstpiijzen, waarvoor in 1922 verze kerd kan worden tegen nadeelige \v eer-invloeden, als vorst, droogte, regen, hagelslag enz. De tijd zal moeten leeren of dit voor onze streek met zijn eigenaar dige culturen uitvoerbaar is, voorioo- pig meenen we Wet Sterk te moeten betwijfelen(Corr.). SCHAGEN. SCHAGEN. Markt Hemelvaartsdag. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter keunis van belanghebben den, dat wegens den Hemelvaartsdag ap 25 Mei 1922 de gewone Donder- lagsc.be markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Verhuizingen. Burg. en Weth. Herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen om van de verhuizin gen binnen de gemeente aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Veemarkt. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter algemeene ken nis, dat met ingang van Donderdag 11 Mei a.s. de weekmarkt zal aanvangen des voormiddags te 6 uur. Nieuwe zaak. Zooals wij in on ze editie van Zaterdag reeds melden, is dien avond om 6 uur de nieuwe zaak der firma Herman Nijpels, "aan de Hoogzijde geopend. Een talrijk aantal genoodigden kwa men de firmanten geluk wenschen met deze nieuwe affaire. Onder hen zagen wjj o.a. ons Kamerlid voor deze streek Ch. L. van den Bilt, R. N. van Os, lid ▼an den gemeenteraad te Den Helder 8n vele andeTe dames en heeren, ter wijl vele bloemstukken voor en tjjdens de opening werden aangeboden. Bij de opening werden de firmanten toegesproken door den heer Brink, vertegenwoordiger voor de firma Peek Kloppenburg. Ook door enkele HEILOO. Sollicitanten. Voor bo de voor de afkf. Heiloo van de R. K. Volksbond hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. ZTTID-SCH AR W OUDE. ZD.SCHARWOUDE. Waterleiding. Van heden af is wegens aanleg van de waterleiding de Dorpsstraat voor rjj tuigverkeer afgesloten. Wij willen belanghebbenden verwij zen naar de gelegenheid die thans be staat om het regenwater te laten on derzoeken. Om vrijstelling van de ver plichting tot aansluiting te bekomen, moet een verzoek vergezeld van de noodige deugdelijke gegevens wor den ingediend bij het gemeentebestuur vóór 20 Mei a.s. Onder genoemde ge gevens wordt verstaan: de uitkomst van een volledig chemisch en bacterio logisch onderzoek van het by de wo ning beschikbare drinkwater door een alleszins bevoegd deskundige, en het bewiji dat altijd de benoodigde hoe veelheid water beschikbaar is ge weest. De monsters water, voor het onder zoek benoodigd, moeten genomen wor den in tegenwoordigheid van 'n amb tenaar der gemeente eu door hem ver zegeld. De kosten van het onderzoek zullen hoogstens 10 bedragen. LANGENDIJK. j LANGENDIJK. Geringe belangstel gadering van fle afd. I S. D. A. P.,' waar de heer Thomassen ais spreker optrad, waren slechts een 25 tal perso nen opgekomen. Waar dus bij onze tegenstanders blijkbaar weinig belangstelling voor de a.s. verkiezingen bestaat de v.-d. te N.-Scharwoude vergaderden met 10 man verhopen wij dat dit niet het geval zal zijn met onze kath. kiezers en kiezeressen. Laten zij zor gen dat a.s. Zondag, als de gevierde spreker de Lobel al optreden, beide zalen van „de Burg" gevuld zijn. HEEMSKERK I-IEEMSKERK. Een mooi beeld. Door den heer P. Klasse ahlier, is een plantsoen aangelegd voor de R. K. Jongensschool, mjdrlen op het plein is een neeld aangebracht van den H. Joseph met het Goddelijk Kind. Het is een schoon geheel, dat prachtig uitkomt. Ook voor de Meisjesschool zal het plein in orde gemaakt worden; daar zal een Mariabeeld geplaatst worden. Tulpen. Hat steken van tul pen voor de bloemenveilingen is nog steeds aan den gang. Deze veilingen mogen zjch verheu gen in de belangstelling van vele op- koopers van losse bloemen. Menige kweeker, die nog goede zaken maakt met tulpen bij den grond, dus met het gewas af te snijden. We hoorden beweren, dat een kwee ker o. m. voor „Couleur Tonecaueen verloop bol uit Joost van den Vondel in den handel niet zoo gewild, per regel f 0 60 maakte. Op de andere veilingen, brengt dit soort het niet veel verder dan f0.15 per regel. Veelal steekt men de bloemen uit het zaadgoed, daar de zwaardere bol len zich niet zoo leenen om in bou- quetten te steken. Keuring. De keuring voor de Mililje 1923 zal voor deze gemeente pplaais hebben op 22 Mei a.s. te Be verwijk, des voorm. te 9.30 uur voor de nummers 1 tot en met 20 en ten 1134 uur voor de overige nummers. KOLHORN. KOLHORN. Benoemd. Tot tij delijk onderwijzer alhier is benoemd de lieer Duinker van Helder. De tegen woordige onderwijzer, de heer Gerligs, motst zijn militieplichten verrichten. De haringvisscherij. Met de haringvisscherij gaat hét hier zeer sleciit; de visscnera zijn uit de Zuider zee teruggekeer-d. De prijzen waren zeer laag. HARINGHUIZEN. HARINGHUIZEN. Collecte. Al hier is op onze plaats en omgevng voer de noodlijdende Russen een col lecte gehouden, welke opbracht f35.25. ST. MAARTEN ST. MAARTEN. Burgerl. Stand. Geboren: Nanue, z. v. H. Weersma en G. Dekker. Ondertrouwd; C. P. Kuijs en A. M. M. Visser, alhier; N. Stam te Oud karspel en N. Schermerhorn, alhier. Getrouwd. C. P. Kuijs te Limmen en A. M. M. Visser, alhier. Overleden: D. Meijles, wedn. van T. Blankman, 73 jaar; Jn. de Wit, echtgenoot van C. Kuiper, 35 jaar; B. Mulder, wed. van Jb. Pronk, 69 j.; P. Bij post, ongehuwd, 21 jaar. BEEMSTER. BEEMSTER. Dienstplichtigen. Door den commissaris der Koningin is het aandeel dezer gemeente in het getal tot gewoon dienstplichtigen te bestemmen personen van de lichting 1922 vastgesteld op 20, terwijl voor deze gemeente 4 dienstplichtigen na der tot buitengewoon dienstplichti gen worden bestemd. Deze ingeschrevenen zijn P. C. Bak ker, P. Kooij, C. Roele en N. van Baar Zij zijn alleen verplicht tot het ver vullen van werkelijken dienst, indien zij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandighe den daartoe worden opgeroepen. Onderzoek verlofgangers. Dit jaar zullen aan het onderzoek van verlofgangers onderworpen zijn de verlofgangers van de landmacht der lichtingen 1916 en 1920. Wat betreft de lichting 1920, al leen voorzoover zij behooren tot de Bereden Artillerie en tot de Maart- en April-ploegen der Cavalerie. Keuring. Door den lsten keurings- raad in het indeelingsdistriet Alk maar zijn van de 55 ingeschrevenen voor den dienstplicht uit deze gemeen te 51 geschikt en 4 voor goed onge schikt verklaard. Hinderwet. Aan P. Stolp, direc teur der Kaasfabriek „De Vlijt" en zijn rechtverkrijgenden is vergunning verleend tot uitbreiding der inrich ting door plaatsing van een electro motor van 3 P. K. Het aanla, kiezers in deze ge meente. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraag. 2797 voor de Twee de Kamer, voor de Provinciale Staten 2791 en voor den Gemeenteraad 2662. Deze kiezers zijn verdeeld in 4 stemdislrict-en. In stemdistriet I zijn 876 kiezers' voor de Tweede Kamer, voor Prov. Staten 872 en voor den Gemeenteraad 8839. Stemdistriet II. Tweede Kamer 606, Prov. Staten 604 en Gemeenteraad 581. Stemdistriet III, Tweede Kamer 861, Prov. Staten 861 en Gemeenteraad 817. Stemdistriet IV. Tweede Kamer 454, Prov. Staten 454 en Gemeenteraad 425. Aangifte Bevolkingsregister. De ingezetenen worden herinnerd aan hun verplicnting om steeds tijdig ter Gemeente-secreatrie aangifte te doen voor de bevolkingsregister. Dit moet geschieden: I. als men de gemeente gaat ver latent meenie gaat vestigen; lil. wanneer men binnen; de ge meente van woning verandert Het hoofd van het gezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in zijn ge zin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of vertrek van dienstpersoneel. Een spoedige aangifte is, in ver band met het opmaken der kiezers lijst, ook in het eigen beiang der in gezetenen. ENCYCLIEKBETOOGINQ. De Afd. Hoorn van den Ned. R. K. Volksbond heeft gisteren de uitvaardiging der Encycliek „Re- rum Novarum" herdacht door het houden van een optocht gevolgd door een meeting in de Groote Paikzaal, waar als sprekers optra den de heeren Silvius, Centr. Pres. van den R. K. Volksbond, en Mooijlmans, secretaris van den R. K. Fabrieksarbeidersbond. De Optocht. De opstelling had plaats op het Doelenveid te een uur. Half twee werd het sein tot opmarcheeren gegeven en vooropgegaan door de Harmonie „Apollo" trok men door Hoorn's straten. In den stoet merkten wij op 3 vaandels en tal rijke banderollen met klinkende opschriften. Enkele zustervereeni- igngen, zooals Vrouwenbond, Ma- riaver. „Eer en Deugd", Hulp in de huishouding, hadden deputaties gezonden, wëlke in verschillende rijtuigen gezeten, deelnamen aan den optocht. De opkomst had be ter kunnen zijn, maar het was even wel' een schitterenden stoet. Na een omgang van pl.m. een half uur was men de Parkzaal genaderd en onder de vroolijke 'toonen van „ApoHo" trok men naar binnen, tot het houden van de Meeting. Te half drie opende de voorz. de heer A. Kramer de vergadering. Spr. heet alle aanwezigen welkom en zegt gehoopt te hebben, dat de zaal beter bezet was geweest. Spr. was evenwel niet ontevreden ook de optocht is, ondanks eeni ge oppositie, toch doorgegaan en mag geslaagd heeten. De voorz. dankt de deelnemende verenigin gen van buiten en de zustervere nigingen voor hun deelname, als ook de Harmonie „Apollo" voor de welwillende medewerking. Ver der heet spr. welkom de sprekers van dezen dag, waarbij hij de ge legenheid vindt een bijzonder woord te wijden aan den heer Sil vius, den nieuwgekozen Centraal- President. Na ook nog dank ge bracht te hebben aan den Commis saris van Politie en verder aan al len die hebben medegewerkt, ver klaart spr. na het uitspreken van de Chr. groet de vergadering voor geopend. Spr. verzocht ailen mede te zingen het Ijed „Roomsche Blijd schap", waaraan staande wordt voldaan. Nadat „Apollo" zich nog even met een mooi uitgevoerd nummer heeft laten hooren, krij gen wij de Rede v. d. Hr. Silvius. Alvorens een woord van propa ganda te laten hooren, wil spr. eerst een woord van dank brengen aan den voorzitter voor diens wel willende woorden, waarbij 'deze als het ware zijn programma had opgevraagd. Spr. zal dit geven, maar vraagt vooraf de clementie der vergadering daar ook hij maar een zoon van het platteland is. Spr. wijst er op, dat wij hier bijeen zijn tot het herdenken van de uitvaar diging der Encycliek „Reruim No varum". Alle volkeren ook de groo ten en machtigen hebben het ge luid van het Vaticaan gehoord en er rekening mee moeten houden, Spr. wijst op het groote van deze daad der Kerk, gesteld in een tijd van slavernij voor de arbeeiders Maar ook in dezen tijd is hij nog noodig. Spr. zegt dat het noodig is elk jaar opnieuw de beteekenis en 't waarom van dezen zendbrief uit een te zetten. De zendbrief is gekomen in een tijd van heerschap pij1 van het liberalisme, terwijl de werkman, in een hoek werd ge drukt. Het was ook in den tijd dat de Paus in het Vaticaan, de pries ters in hun studeervertrek. 'de Godsdienst in de binnenkamers moest blijven. Veel, erg veel is hiervan veranderd in deze dertig jaren. Echter moet er ook nog vee! menschelijk opzicht worden afge legd. Men moet er niet aan twijfe len of men mee zal loop en in zoo'n optocht Onverschillig van welken stand of organisatie men is, alles moet medenelpen ons beginsel naar buiten te dragen. Al is er veel' terrein gewonnen nog niet teruggeven aan de menschheld is Hij de gever van alle goed. Ten deze opzichte hebben wij allen een leeken-apostolaat te vervullen. En wij kunnen nu wel feestvieren, maar eerst m'oet het uit zijn met de klasse-tegenstelling. Dit ligt opge sloten in ions beginsel. Als dit door gevoerd is, zal de tijd komen dat het Roomsche solidarisme erkend zal worden als het meest juiste beginsel' hetwelk redding kan bren gen aan de Maatschappij. Ieder in zijd organisatie heeft daartoe mede te werken, de Volksbond, de Vrou wenbond, de Hanze en ook de boo Spr. wijst er op, dat deaa laatstoi B. en Wj, en de 'ComlmL v. Toezkf? Hulde werd haar gebracht door Mej, Wiannée, het hoofd der school' en Mevr. Keifser als voorz. der Comim!. van Toezicht en bood haar een fraaie vaas met bloemen aan. Eveneens ont ving zij namens de leerlingen een bouquet. Burgemeester Mr. G. j. Bisschop, wees op hartelijke wij-ze op de vele verdiensten van Mej. Hemmer voor de gemeente. Na deze officiëele plechtigheid weid het feest in meer intieme kring- voortgezet met leeraressen en leërlin- gen en werd Waar naast de bloemen ook nog' een fraaie stoel aangeboden, waarbij nog' een tooneelsthkje en eeni ge voordrachten werden ten beste gegeven. EEN MOEDERCURSUS. Vanwege de afd. Hoorn van „Het Witte Kruis" wordt onder leiding van de docente zuster Wachter eer moedercursus georganiseerd. De cursus zal den 19er. Juni aan vangen en is de aangifte opengesteld iot 31 Mei a.s. ONGELUK. Zaterdagmiddag viel van de slee- perswagen der Hoomschë Stoomboot reederij een geladen kist met meel en andere ingrediënten, met Wet ge volg, dat een gedeelte dier lading over den grond lag verspreid. Behulpzame handen trachtten nog te redden wat te redden viel en voort ging de zending. BURGERLIJKE STAND. Gedurende de week van 1—7 Mei '22 Geboren: Klaas, z. v. Jan Sant en Trijntje Belie. Anfconius Maria, z. v. Bernardus van Kleef en Anna Mari? Groen. Jan Willem, z. v. Herman Kappers en Neeltje Trijntje Stammes. Geertje, d. v. Sietse van der Werff en Cornelia CatWarina Maria Knijn. Jacobus, z. v. Jean Francois Char les B aesjou en Maria Boon. Ondertrouwd: Teunis Weijs, wvd- nende te Enkhuizen en Prijna Wen negers, wonende te Hoorn. Cornells Joannes Antonius Buscher, wonen de te Hoorn en Cecilia van Diepen, wonende te Avenhorn. Simon Hen dei icus Boot, wonende te Hoorn en hun tijd niet hebban b:gr pen. An ders hadden zjj ook1 een standsorga- tósatie gehad ie» had niet gebeurd, wat ktort gojedien gebeurd is. Spr. wil hierover niet verder uitweiden ma-ar eindigt met een flinke pero ratie met tot slot het gedicht: „Eir kl'nkt een kreet door Nederland". Luid applaus was het bewijs dat de vergadering spr's woorden waar deerden. De voorzitter dankt spr. voor zijn gehouden rode en roept de mede werk'ng van alle volksbond! den in. SpT. memoreert nog de staking der houtbewerkers en zegt, dat tijdens de pauzie hiervoor een collecte zal worden gedaan. Na de- pauze, tij- dens we]k© „Apollo" zich nog eens deed hooren, was het tijd voor de rede van den heer Mooijmans Spr. begon met te zeggen dat de vorige spr. reeds in korte trek ken de beteekenis van den zendbrief heeft uiteengezet. Spr. toont de bro chure, waar n hij beschreven staat, en welke hij al zooveel jaren ge- bru'kte als de ui'give oud is. Spr. vra-gt zich af, hoe de plaatsb klee d-er van Christus er toe kwam die Enleycljek uit te vaardigen. Hij kwam er toe door den Eransohen edelman, adel van blued, adel ook van daad, Graaf de Mun. Deze ging naar het Vaticaan en noerg knield voor den H. Vader zeide hij, dat hij kwam namens 30.000 Franache werklieden, welke zich in een cllen- d'gen toestand bevonden en ontfer ming vroegen aan Z. H. De H. Vader antwoordde, dat niet alleen in Frankrijk, maar ovir heel da wereld de arbeiders gebukt gin gen onder een slaven juk. Z. H. zei de hem toe, dat Hij zich zo-u laten hooren. En in 1891 op den 15en Mei, in de maand toegewijd aan de H. Maagd, verscheen d-e Encycliek, bevattende een. aanklacht tegen de gaheele maatschappij. Spr. schetste den toestand dar arbeiders in die dagen en beschreef op ontroerende wijze de slechte woningtoestanden de lage looncn en den vrouwen- en kinderarbeid. Dr. S hapuan z.g ziei- de, dat het was alsof de wereld ge'.TO-ffen wierd door een elect risohrn vonk, zoo wereld :oho-kk nd was de ze gebeurtenis. Maar ook he-'en nog schokt die zendbrief. Spr. wijst er op, dat velen den inhoud wel kennen maar er niet naar loven. Spr. citeert nog eenige passages uit het orgaan der N. K. P. en wijst er in verband hi-ermedie op, dat noodig is trouw de vergaderingen te bezoeken en pro paganda te maken. Ook de vrouwen moeten medewerken. De voorzitter van een der vak af deel ing en te dezier plaatse had aan spr. zijn nood geklaagd, dat hij geen vergadering kon beleggen, ja zelfs de vacante plaatsen in het bestuur niet kon aanvullen, omelat de m-en- sohen niet komen. Waar moet dat heen? Het heeft 33 jaar geduurd eer wij het zoover gebracht hebben, maar het zal geen 3 jaar duren of wij hebben niets meer van hetgeen wij met zooveel moeite veroverd hebben. Na nog een ge voorbeelden aangehaald te hebben wijst epr. nog eens op het noodzakelijke van samen werken der v-ersck ll nde standen en wekt allen hiertoe op. Ook deze spr. heeft een luid ap plaus te oogsten. De voorzitter, dankt ook dpzen spr. met een ge welgektoaen woord-en en deelt mede, dat de collecte voor de stakers f20.75 heeft opgebracht Hierna volgt sluiting. DISTRICTSARBEIDSBEURS HOORN. Telefoon 141. Aangeboden. A. Mannen1 kalk brander, 1 letterzetter, 7 grond werkers, 6 opperlieden, 1 straat maker, 1 zager, 2 kistenmakers, 1 mach. houtbewerker, 1 koperbank werker, 3 smeden, 2 electnciens, 1 graveur, 3 goudsmeden, 3 zilver smeden, 1 carto-nnage-werker, 1 broodbakker, 1 tabakskerver, 6 sigarenmakers, 1 landarbeider, 3 reizigers, 1 kellner, 2 loopjongens 1 jongste kantoorbediende, 1 aan komend zadelmaker, 35 losse werk lieden. B. Vrouwen: 1 dienstbode. Aanvragen A. Mannen: 1 riet werker, 1 loopjongen, 1 leer.eta- leur, 1 bakkersleerling, 2 jongste bedienden, 1 smidsknecht, 1 lood gieter, 1 leerl. kapper, 3 schilders, 1 leidekker. B. Vrouwen: 1 dienstbode, 3 werkvrouwen, 1 verkoopster, kindermeisje. SLOOTDEMPING. Met medewerking van polder- en gemeentebesturen zal waarschijnlijk worden overgegaan tot demping der sloot, geleg-en achter de Merensstraat en Drieboooilaan, welke tusschien de tuinen der genoemde straten de schei ding vormt. Door verschillende bewoners is in dien geest een request verzonden aan de betreffende college's. Niet alleen uit hygiënisch oogpunt zal dergelijk besiuit toe te juichen wezen, tjoch ook omrede de sloot niet schoon te houden is en meer malen aanleiding beeft gegeven tot bekeuringen vanwege biet polderbe stuur. JUBILEUM. In de vakschool voor meisjes werd Donderdag; het jubileum- herdacht van Mej. Heminxer, die 30 jaar lang als onderwijzeres aan die inricihfingi is werkZaam: geweest. Te half 2 waren in de sdid-o-l aan- Ruurdje Margareffia Brunsmann, wo nende te Allernaar. Albert Das, wo nende te Hoorn en Harmke de Vries, wonende te Bellingwo-lde. Getrouwd: Jaoobus Adrianus Mo lenaar en Anna Elisabeth' Hooijberg, beiden aüriej. Overleden: Divera Maria Botman, 51 jaar, echtg. van Theodorus Bui tenhof, wonende te Enkhuizen. VERHOOGDE INVOERRECHTEN. BERLIJN, 8 Mei. Uit .Mosc-ou wordt gemeld: De Ra- denregeering is voornemens de invoer- echten van waren, afkomstig uit lan den die geen verdrag met Rusland helmen gesloten, met 100 pCt. te ver- hoogen. AANKOOP VAN GROND. BERUJN, 8 Mei. De aankoop van grond voor het Rjjk door de Rijksbank en Post heeft deze week plaats voor den prijs van 1500 Mark voor een 20-markstuk en 600 voor een 10-marksluk. De aankoop van Rijks zilveren mun ten neett onveranderd voor het 21- voudig bedrag der nominale waarde plaats. DE GOUDPARITEIT DER KROON. WEENEN, 8 Mei. De goudpariteit der kroon is van 814 Mei op 1600 kronen vastgesteld. STAKING IN GRONINGEN. GRONINGEN, 8 Mei. Overal, waar loonsverlaging aange kondigd is, heoben de bouwvakarbei ders in stad en provincie besloten, lieden in staking te gaan. Hier ter stede zijn reeds een 1000- tal bouwvakarbeiders bij deze staking betrokken. AMS! citDAM, 8 Mei. De aardappe- .enprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 .adingen. AMSTERDAM, 8 Mei. Op de Vee markt waren heden aangevoerd: 590 vette koeien le kw. ,301.50, 2e kw. f 1.10120, 3e kw. fÖ801 p. K.G.; 98 meik- en kalfkoeien-jj3O0500, 39 graskalveren f 3050, 196 nuchtere kal veren f153, 115 schapen f2550, 172 lammeren f812 per stuk; 462 vette varkens le kw. fl.20, spekvar- kens 2e en 3e kw. f 1.061.10 p. KG. schoon gewicht. ALKMAAR, 8 Mei. Op de Veemarkt, waren beden aangevoerd: 27 koeien en ossen 1300—475, 14 vette kalveren f80 ,175, idem per ned. pond f 1.401 f1:80, 86 nuchtere kalveren flü18, 509 vette varkens per ned. pond fC.96 f 1.00 HOORN, 6 Mei. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 37 melk koeien f315525, vare- of goldekoeiep j- 300—350, pinken f 150—175, 46 nuch lere kalveren f 1220, 46 schram mes f3052, 82 biggen f 18—32, 337 scha pen f3360, o verho uders f3058, 74J lammeren f 15—20, 66 bokken en gei ten f 1218, 5 paarden f 200625. Handel goed. Botermarkt, Aanvoer 1600 koppen, prijs f 0.951.02Vs per kop. Handel vlug. Eieren f6.50—7 per 100 stukst HOORN, 6 Mei. Heden hebben 20 vaartuigen hier aangevoerd: 727 pond bot 19—24i/a ct., 92 pond schol 11lfl ct.50 pond aal 40—50 cL per fiQfüdj *1, -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 3