ONS BLAD DE DANK VAN WISSELliift Ingezonden Mededeelingen BINNENLAND Woensdag 10 Mei 1922. 14e Jaargang 99 39 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ESE-mÈ?** BUITENLAND. KORTE BERICHTEN- FEUILLETON ZIJN SLACHTOFFER, No 480. KOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buhen Alkmaar f 2 85 Met Gef lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; f -Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25Reclamei per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooft uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aüs abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 400,—, f 200—, t 100,—, f 60,f 35,—, f 15,- DE CONFERENTIE VAN GENUA. Verklaringen van Lloyd George. Op dp vraag of, inpival een Rtiss'si he weigering, de conferentie ïou eincl'^ej), antwoordde Lloyd Geor ie: Er ziin vprsehü.'jnde manieren om ia of nren te zeggen. Als het Russische intwnord bl"k geeft van goeden uil. sn de mogplükheid opent een oplos sing te vinden, zouden wij verder on derhandelen. Of Engeland bereid zou zijn Rus land een directe leening van staat tot staat te geven? werd gevraagd. Neen zcide de premier. Hoe denkt gij thans over het door .1 g< opperde plan tot het bijeenroepen der onderteekenaars van Versailles nu Frankrjjk weigert aan die bijeen komst deel te nemen? werd verder ge vraagd. Zonder Frankrijk zou die bijeen komst niet kunnen plaats hebben, al dus Lloyd George. Ik heb mijn plan echter niet opgegeven. Op de vraag, of Lloyd George ge loofde. dat Frankrijk zich van de con ferentie zou terugtrekken, antwoordde hij: Ik geloof, dat Frankrijk als steeds met ons zrfl r ïengaan. wanneer het Russische antword bevredigend uit valt Maar or' ingeval het antwoord der Russen niet bevredigend mocht zjjn, gelooft Lloyd George nauwelijks dat de Franscb"n zullen vertrpkken. Het'Russische antwoord. In groote trekken zal het Russische antwoord hmron neerkomen, dat het eredietaanhod der geallieerden door de sovjetdelegatie als een v '^ende tegenprestatie voor hetgeen de Russen den geallieerden willen toestaan kan gelden. De verschillende aanbiedingen, die in de inleiding van het geallieerde me morandum worden gemaakt, accepten ren de Russen. Zn vragen echt r een uitbreiding, een nadere verklaring van deze aanbiedingen. In beginsel worden de schulden van vóór den oor log en de oorlogssrhulden erkpnd, met voorbehoud omtrent de laatste en een algemeen voorbehoud, voor beide soorten van schulden geldend, dat zich keert tegen de instelling van commis sies van herstel en andere instituten, die de finaneieele onafhankelijkheid van Rusland zouden aantasten. Ten aanzien van de buitenlandsche eigendommen worden eisehen gesteld, die overeenkomen met het oorspron kelijke Engelsche ontwerp, dat later door het Fransehe werd vervangen. Het heeft in ieder geval niet den - 7.egt Scheffer. dat de formulee- rin^, r n liet meest gewraakte gedeelte v. het "moraiidu"' art- 7, de Fransch-Beigische oppositie zal bre ken. Het Russische antwoord protesteert tegen het in juridisch opzicht bevoor- deelen van buitenlanders boven de Rus sen. De teruggave van het Roemeen- schp goud wordt geweigerd. Men spreekt te Genua van meenings verschillen in den boezem der Russi sche delegatie. Rakofsky en Litwinof zouden de intransigente en Tsjitsjerin en Krassin de verzoeningsgezinde rich ting vertegenwoordigen. De mogelijke verdaging der conferentie. Meer en m<-er wordt het waarschijn lijk geacht, dat de conferentie na het Russische antwoord eenige maanden verdaagd zal worden. Een Russisch protest. De Sovjetdelegatie heeft een com munique gepubliceerd, waarin protest wordt aangeteekend tegen de houding van zekere mogendheden, die de mis lukking van de conferentie voorspel len en die opnieuw de conferentie in gevaar brengen door het karakter van dtimatnm te geven aan een ontwerp overeenkomst, door andere mogend heden ingediend. Tenslotte legt de Sovjetdelegatie den nadruk op haar verlangen naar verzoening. De regeling der credieten. De „Dailv Express" verneemt om trent de Tegeling der Russische cre dieten, dat honderd millioon pond zal verstrekt worden op voorwaarde, dat het geld zal worden gebruikt voor dpn aankoop van materiaal, hoofdzake lijk locomotieven, treinen en spoorma- teriaal van de landen, welke deelne men aan de overeenkomst. Een memorandum der Ne- derlandsche delegatie. Hpt memorandum aan Rusland, dat als spoedwerk vele feilen heeft, heeft de Nedprlandsehe delegatie aanleiding gegeven een memorie met opmerkin gen van technischen aard hij de poli tieke subcommissie in te dienen. Van Karnebeek had Maandag een onderhoud met Sehanzer oveT de Rus sische kwestie en het non-agréssie- pact. Een nieuw memorandum Op voorstel van Sehanzer is den Russen het door hen gevraagde me morandum overhandigd, waarin de beteekenis van een finaneieele over eenkomst der ondersteuning van Rus land nader wordt uiteengezet, alsme de wordt gewezen op het nadeel, dat een afbreken der onderhandelingen zou beteekenen. Na een uiteenzetting geeft het me morandum een beschrijving van het wezen van het internationale consor tium en de wijze van credietverlee- ning. Vervolgens worden in het memo randum de speciale credieten en waar bergen der Engelsche regeering ten a^Vzien van den uitvoer naar Rus- Emd nader omschreven Een Japansche nota. Naar het „Berl. Tagehlatt" uit Ge nua verneemt, heeft de Japansche de legatie op Tsjisjerins brief van 80 April in een nota geantwoord, waar in alle naar aanleiding van Japans op treden geopperde besehuldigingen worden van de hand gewezen. De Fransehe ministerraad en Genua. In den loop zijner zitting heeft dp Fransehe ministerraad de aan de Fran sche dplegatie te Genua' verstrekte in strueties goedgekeurd. Onder andere heeft de ministerraad de mogelijkhe den overwogen dat een nieir c trans- actioneele formule voor de redactie van art. 7 van het aan de Sovjetdelpga tie gerichte memorandum zou worden voorgesteld ten einde de toetreding van België en Frankrijk te verkrijgen. De regeering besloot te dien aanzien zich tot geen enkele transactie te leenen. Het Russische antwoord overhandigd. Het Russische antwoord op het me morandum der geallipprdpn is gistpren pereed gekomen en aan den voorzitter der eonfere.ntie Facta overhandigd. De officieele tekst van het Russische ant woord zal eerst heden worden gepu bliceerd. Tsjitsjerin heeft echter gisteren avond reeds partieele verklaringen af gelegd. Hij heeft gezegd, dat Rusland zich op een praetische basis stelt en de Fransehe eisehen natnurliik of wel zal aannemen, of niet afwijzen. Tsiits jerin verklaarde: ..Wij zijn hi niet op het ooriogstooneel, waar het een vereischte is. dat aan een veldslag 'n einde komt. Wij zijn hier om bespre kingen te voeren." Hij achtte het niet uitgesloten, dat Rusland ook met de landen, die het memorandum niet hebben ondertee- kend, tot OT-ereenstemming zal komeir van de aan de religieuze instellingen toebehoorende eigendommen. Jaspar heeft den gedelegeerde van het Vaticaan den steun der Belgische delegatie toegezegd. DE IERSCHE KWESTIE. Tegenstrijdige berichten De „Daily Chronicle" verneemt uit Dublin, dat de stand der vredesonder handelingen minder hoopvol is. Na de besprekingen van Maandag was de commissie uit de „Dail" weer in het moeras geraakt van scherpe politieke tegenstellingen. De extremisten volhar den blijkbaar in hun eisehen, terwijl de leiders, die voor het verdrag zijn, geen verdere concessies kunnen doen. De correspondent van de „Morning- post" te Dublin daarentegen gewaagt van aanwijzingen duidend op het ver nemen der republikeinsehe militaire leiders om met de voorloopige regee ring vrede te sluiten. Een wraakneming. In een veld nabij de plaats Dungan nan, in het Noorden van Ierland, is Zaterdag het lijk gpvonden van een gopdgekleed man, die blijkbaar is ge dood door soldaten van het Iersche republikeinsehe leger. Op zijn borst was een papier vastgespeld met de woorden: Spion, wees gewaarschuwd Dit papier was voorzien van de ini tialen van het Iersche republikeinsehe leger: I. R. A. DE STRIJD IN CHINA. Do Brit,sche autoriteiten te Tientsin hebben een buitengewone officieele mededeeling openbaar gemaakt, waar bij tot nader aankondiging vrijwilli gers worden gemobiliseerd. De reden daartoe is dat verscheiden duizenden soldaten van Tsjang-tso-lin's verslagen leger zich in de richting van Tientsin betreven. Woe-Pei-Foe is Peking, dat omsin geld is, nog niet binnengetrokken, doei hij heeft een militairen gouver- neuT benoemd. dus ook met Frankrijk en België. Van het Vaticaan. Minister Jaspar heeft op de villa Fossati bezoek ontvangen van mgr. Pizzardo, dpn substituut van het Pau selijk staatssecretariaat, die door het Vaticaan naar Genua werd gezonden om aan de vertegenwoordigers der mo gendheden, waarmede het Vaticaan diplomatieke betrekkingen onderhoudt een memorandum te overhandigen, waarin verzocht wordt, dat in het met de Russen te sluiten accoord cJau sules zouden worden opgenomen, die waarborgen vragen voor de volledige gewetensvrijheid van allen, voor het in het openbaar en in het bijzonder leven uitoefenen van godsdienst en eeredienst en voor het teruggeven Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal voor zoover 'ot nu toe is te overzien, de overdracht van het Opper-Silezische gebied aan Polen en Duilschland waarschijnlijk in den loop van Juni plaats heDben. Maarschalk Joffre is van zijn reis door de Ver. Staten in Parijs teruatekeerd. Men zal jn Frankrijk in den loop van 1922 op de staatsuitgaven bezuinigen, door hel aantal ambtena ren te verminderen. Men zal op die manier 300 millioen frs. sparen. De Japansche premier heefl dezer dagen in een kabinetszitting loe gegeven, dat nij onoverkomelijke moeilijkheden had ontmoet bij zijn plan om hel kabinet te reorganiseeren en dat het onmogelijk was zijn denk beelden uit te voeren. Volgens een draadloos bericht uit Sydney zou de verwonding, welke Hughes, de Australische premier, bij den val van zijn paard heeft opge- ioopen, ernstiger zijn dan aanvanke lijk werd gedacht. Zijn toestand baart ongerustheid en er is hem voor ver scheiden weken rust voorgeschreven. Bij hel passeeren van eën trein, die van uit Pisa vertrok, is Zaterdag een spoorbrug ingestort. Behalve de 'oiomotief en de twee voorste wagens is de heele trein van een hoogte van 10 M. in een kanaal gevallen, Lloyd George heeft zijn bemid deling aangeboden lusschen Italië en jucgosiavie in verband met de uit voering van het verdrag betreffende den status van Fiume. Een Russisch contröleschjp heeft Anno 1886. Volgestort kapitaal f 1.000.000.— Reservefonds f 270.000.—. opent rekening-conrant en ehèqne-rekeningen met eene rentevergoeding van 3 incasseert en disconteert handelspapier op binnen- en buitenland, verleent bedrljfscredleten aan Landboow, Handel en Nijverheid, belast tich met den aan- en verkoop van eifecten voor geldbelegging, verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsche Safe- Deposit loketten, waarvan de huur bedraagt: neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente: mot 1 dag opzegqing*) 3 voor 1 maand vast 3% J n 4 1 laar 4^ Bedragen tot f25.000 zijn desgewenseht direct opvraag baar, mits de opvraging geschiedt op de kasnren der Nederland- sche Bank Model A per jaar f 6.— B f 12— C f18— D f27— De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. twee Noorsche treiters in beslag ge nomen. Verschillende bladen vragen, dat de regeering, evenals de Britsehe, een oorlogsschip zal uitzenden ter be scherming der Noorsche visscherijbe- iangen De Russische handelsdelegatie meldt, dat de Beecham-truslmaatschap- pij contracten heeft afgesloten voor bouwgrond en het herstellen en bou wen van huizen te Moskou. Voor nieuwe huizen duurt het contract 50 jaar. De vertraging in het antwoord der gca.Iieerden aan Angora is te wij len aan de houding van Frankrijk, dat vóór de (door de Kemaiislen voor gestelde) onafhankelijke bijeenkomst te Ismidt is. Naar van bevoegde zijde ver nomen wordt, zal de termijn van 50 millioen goudmark, door de commissie van herstel aan Duitschland voor de maand Mei vastgesteld, stipt op tijd I worden voldaan. De verecniging van voormalige krijgsgevangenen, die te Neurenberg vergadert, heeft een telegram gericht lot de conferentie van Genua, waarin wordt aangedrongen op de Vrijlating der laatste Dnjtsche krijgsgevangenen in Frankrijk. Een W. B. uit Essen meldt, dat do bond van christelijke mijnwerkers een beroep heeft gedaan op de mijn werkers in het Rijnsch-Westfaalsche kolengebied, thans niet deel te nemen aan een slaking. De Fransehe president Millerand is van zijn Noord-Afrikaansche reis te Parijs teruggekeerd. Do Paus heeft aan kardinaal Lücon 50.000 francs gezonden ten be hoeve van de verwoeste kerken in Frankrijk. Nabij A-vranches ((dep. Manche, Frankrijk) heeft een treinbotsing plaats igehad. Er zijn drie dooden en eenige gewonden. De verantwoordelijke be ambte is gearresteerd. TWEEDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Verschenen is thans het pro grammaboek van den Tweeden Ne derlandschen Katholiekendag wel-, ke, zooals bekend is, zal gehouden worden te Nijmegen op 6, 7 en 8 juni. .1 De leden van den Tweeden Nederlandschen Katho'iekendag ontvangen het programmaboek gratis. In het Programmaboek ligt een Iidmaatschapkaart, op vertoon waarvan zij in de vergaderingen voorgaan. Zij moeten ech.er voor iedere vergadering, die zij wen- schen te bezoeken, een afzonder lijke toegangskaart aanvragen bij 't Secretariaat van den Tweeden Ne derlandschen Kaïhoiiekendag, Kei zer Karelplein te Nijmegen. De leden ontvangen ook deze aangevraagde toegangskaarten(en) gratis. II. Zij, die geen lid zijn, kunne» van 15 Mei ar toegangskan'ten be stellen bij het Secretariaat van den Tweeden Nedsrlanöschen Katho liekendag te Nijmegen. Ook ziin aan bovengenoemd se cretariaat Programmaboeken te be stellen. III. Alle priesters, die buiten Nij megen woonachtig zijn, moeten, wanneer zij op Dinsdag 6, Woens dag 7 ot Donderdag 8 Juni in een der Nijmeegsche kerken of kapel len de H. Mis willen lezen, dit zoo spoedig mogelijk, schriftelijk te kennen geven aan 't secretariaat. IV. Tot bijwoning der Pont fica- le H.H. Missen op Dinsdag 6 en op Woensdag 7 juni wordt alleen gelegenheid gegeven aan hen, die in het bezit zijn van een toegangs kaart. Deze toegangskaarten zijn gratis verkrijgbaar. V. Op Donderdagavond 8 Jun? zal om uur een diner p.aa.s heb ben in „De Vereeniging". VI. üedurenden den Tweeden Nederlanuschen Kaïuoriekendag js een inlichtingen-bureau gevestigd in het Secretariaat van het Keizer Kare.plein te Nijmegen. Kaarten zijn daar verkrijgbaar, in formaues omtrent logies enz., wor den daar verstrekt. Het Bureau is geopend var: 's morgens 9 uur tot 's avonds 9, uur, .TWEEDE KAMER- VERKIEZINGEN. Het „Comité voor verkiezingen van liberale Kamerleden" heeft als voorloopige lijst van candidaten, 75. Dan streed hij niet meer. Hij keek haar aan, hij bewonderde haar, hij vergastte zijn oogen, zijn geest, geheel zijn wezen, met de lieflijkheid dezer verschijning. Hij beminde en men bood hem een hart, een geheel leven aan. Maar dadelijk zei hij dan weer tot zichzelf, dat alles nutteloos was, dat hij haar niet meer zou terugzien, cn dan kromp hij ineen van smart. Hij zou vroeger nooit geloofd heb ben, dat de liefde zoo kon doen lijden, en nu bepreep hij, wat de markies had moeten verduren, als zijne moeder bemind had, zooals hij zeide, en zijne bitterheid tegen die vrouw, tegen die moeder die door haar gedrag den man gemarteld had aan wien hij alles verplicht was, die voor hem het ge luk en de toekomst afsloot, zijne bit terheid tegen die vrouw, zeggen wij jiara dagelijks toe. Hij verweet haar jalles. Hij stelde haar' verantwoorde lijk voor al ïijn verdriet de snar- fj - - - teling, weike nu, nuar hij meende, zijn geheele leven zou vergallen. Het was na een nacht, op die wijze doorgebracht, dat Mark, die in den morgenstond even ingeslapen was, door een tikje op zijne deur gewekt werd. Zich snel van de rustbank opzet tende, riep hij „Binnen De knecht trad binnen. „Wat is er „Mijnheer daar is eene dame." Mark kon eene siddering niet onder drukken. „Eene dame vraagt of ge de goed heid zoudt willen hebben haar te ont vangen." Mark vroeg zich af, wie dat kon zijn, maar hoe hij ook nadacht, be grijpen kon hij 't niet. Een oogenblik kwam de hoop bij hem op, dat 't iemand kon zijn, die uit haren naam kwam, maar dadelijk daarop zag hij het dwaze hiervan in. Neen zij was 't niet, die hem Iemand zond en van haar zou hij niets hooren. Waartoe diende het, dergelijke lucht- kasteelen te bouwen En bovendien .waattos zou hem dat nu nog dienen 't Was immers zijn plicht de liefde te vergeten en cr tegen te strijden. Hij was dus meer nieuwsgierig dan ontroerd en vroeg „Hoe ziet ze er uit, die dame?" „O, heel netjes in 't zwart, en met grijs haar. Ik denk zoo tusschen de veertig en vijftig." „Heeft zij haar naam gezegd „Neen, mijnheer. Zij zegt, dat ge haar toch niet kent. Zij komt uit naam van iemand, die groot belang in u stelt." „Die belang in mij stelt Heeft zij den naam van dien persoon gezegd?' „Neen zij wil die niet dan u persoon lijk zeggen." „Dat is zeer zonderling," dacht Mark, die opgestaan was en op en neer liep. Hij was zeer verbaasd en vroeg zich af, wat het geheimzinnige bezoek te beteekenen had, op dit uur nu hij in zulk een sombere stemming ver keerde. De bediende was op den drempel blij ven staan, wachtende op de bevelen van zijn meester. Bemerkende, dat deze aan iets anders scheen te denken vroeg hij„Wenscht mijnheer de dame te ontvangen „Ja, ik ben benieuwd om te hooren, wat ze van mij wil. Laat haar in het kleine Oostersche zaaltje en zeg haar even op mij te wachten. Ik kom dadelijk." „Zeer goed, mijnheer," antwoordde de bediende, terwijl hij het vertrek verliet. Toen Mark, wederom alleen was, maakte hij zijn haar een weinig op, krulde zijn knevel, trok een andere jas aan, en ongeveer een kwartier later, opende hij, zooals wij gezegd hebben, de deur van het vertrek, waar zich Christine, zijne zich Christine, zijne moeder, bevond, hem in de hoogste spanning wachten de. Hare ontroering toen zij hem zag binnentreden, zoo wel gelijkende op Paul, die op de wereld teruggekeerd scheen, was zoo groot, dat zij moeite had, om 't niet luid uit te schreeuwen van zaligheid. XIII. DE MOEDEA. Toen hij binnenkwam, nam de jonge man de onbekende eenigszins uit de hoogte op, vermoedende tè doen te hebben met eene of andere bedel partij, of oplichterij. Toen hij haar eens goed aanzag, maakte het be droefde maar steeds nog schoone ge laat, indruk op hem en zijn oordeel wiizigde zich plotseling. Zijne verba zing steeg thans tot verstomming. Wat kon die vrouw van hem ver langen De gunstige indruk had ook tot gevolg, dat hij zijn gelaat in een vriendelijker, voorkomender plooi zette. Door een gevoel van eerbied, waar tegen hij zich niet trachtte te verzet ten, overweldigd, maakte hij een diepe buiging cn vroeg met zijn liefsten glimlach „Mevrouw, wat verschaft mij de eer van uw verzoek Toen zij hem op zich zag toetreden, was Christine om zoo te zeggen, werk tuigelijk opgestaan. Zonder het zelf te weten, hief zij de armen op en trad naar hem toe. Dat was haar zoon 1 Hoe groot en schoon scheen hij in hare oogen I Hoe goed kon zij begrijpen, dat men hem lief had Zij wilde hem met hare blikken verjlintier), en hare oogen schenen groo ter geworden te zijn, om hem bete* te kunnen zien. Toen hij haar groettte en zijn ge laat verhelder de onthaar toe te lach en, had zij van geluk kunnen schrei en. Zij geloofde, dat de hemel met al zijne gelukzaligheid, al zijne pracht zich voor haar opende. ,Haar hart was als verwarmd, en hare ontroering was zoo groot, dat 't haar onmogelijk was, woorden te vinden om te spreken. Mark scheen over hare ontroering Aerwonderd. Opnieuw vroeg hij zich af, wie die vrouw kon zijn, met zulke zonderlinge manieren, en die zoo gelukkig schees te zijn, hem te zien. In hare ooger las hij de bewondering welke zij voof hem koesterde, 't Was alsof zij in ver voering verkeerde. Hij had niet het minste voorgevoel Geen stem uit den hemel riep hen; toe „Het is uwe moeder Eindelijk zei hij opnieuwGe Hebj gezegd, mevrouw, dat ge in naam komt van iemand die vee! belang in mij stelt< {Wmll vstsffigty

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1