H. S. CLOÉCK „Het Witte Huis" BINNENLAND Staten-Generaal --) SEMEHGO NIEUWS Fransché persstemmen. XXt Parijsche Wade» tijn bet er over eens. dat het Russische antwoord ab soluut niet te aanvaarden is en niets ander» bevat dan een communistisch pleidooi. Het ..P'tit Journal" verklaart, dat het antwoord de kenteokenen draagt van het tne<">t intransigente bolsjewis me. t'nor de natie zou dr aan vaat ding de capitulatie van beschaafd Europa voor Sujet-Rusland brteekt-nen Men begrijpt niet boe iemand in het Russische antwoord iets anders zien Jtan dan een absolute afwijzing. Het is duid-üjk, zoo zegt men, dat met deze inenschen geen verder praten mogelijk is. Voor zoover de Russische kwestie betreft, is voor Frankrijk de conferen tie te Genua afgeloopen. Als deze nog eenige dagen wordt voortgezet, dan is dat wegens de arbeid der deskundigen op economisch en technisch gebied, als een voortzetting van de conferentie te Erussel en te Barcelona, die nuttig kan lijn. „EOoevre" zegt, dat uit de instruc ties aan Barthou blijkt dat men niet wil dat Barthou en zijn medegedeie- geerden op bruuske wjjze heengaan, maar dat ze zich langzamerhand los maken en nog slechts aan de tchni- whe be-'i rekingr.n deelnemen. Men verwacht, dat wanneer overeen fcomstig het Russische vcorstel verder de Russische kwesties naar de eommis eie vet wezen worden, de conferentie in w inige dagen beëindigd zal kun nen werden. Men spreekt reeds van Woensdag a.s. Fransch inzicht. I'e stemming in Erarisc-he regeerings kringen i„ Je volgende: Men is niet teleurgesteld over het» antwoord tier Rits-en, omdat men dit steeds heelt verwacht, en heeft begre pen dat*/ij. van het standpunt van Mos kou uit geredeneerd, niet anders kon don antwoorden. Imlien mocht worden besloten de Fransrhe delegatie niet terstond te doen terugkeeren, dan zou dat eventu eel zijn uit de overweging dat door verdere onderhandelingen met de Rus sen wellicht waarborgen verkregen zou den kunnen worden voor de landen, die aan Rusland grenzen, voor Polen en Roemenië, en waardoor deze tegen een aanval der bolsjewieken beschermd zouden worden. Tn deze opvatting wordt gedeeld door de groote meerderheid der te Ge nua aanwezige delegaties, niet alleen de Kleine Entente, maar ook de neu tralen. Dat ook ons land er zoo over denkt werd het „Bdbld." uitdrukkelijk verklaard. Dat de neutralen het Russische ant woord als basis voor verdere onder handelingen aanvaarden is vrij zeker. In de Kleine Entente neemt Roeme nie de meest intransigente houding aan. Bratianu heeft na de overhandi ging der nota zijn geneigdheid om te vertrekken wat al te zeer laten blijken Nadat hij echter had vernomen, dat de Tjecho-Slowaken in geen geval uit Genua zouden vertrekken, wijzigde hij zijn houding en men neemt aan, dat de Kleine Entente thans in haar ge heel te Genua zal blijven. Een Conferentie. Donderdagavond hebben de Engel- sch, Fransche en Italiaansche delega ties een conferentie gehouden naar aanleiding van het Russische ant woord. In hotel Miramare kwamen Lloyd George, Barthou en Schanzer bijeen. Barthou kwam wat later dan de beide andere heeren, die toen reeds tot over eenstemming waren gekomen, dat het Russische antwoord, hoewel niet in zijn geheel bevredigend, een uitweg openlaat, doordat het de instelling eener commissie ter bestudeering van de economische betrekkingen tusschen Rusland en het overige Europa moge lijk maakt. Barthou verklaarde evenwel, dat hij geen verplichtingen op zich kon ne men, alvorens hij zijn instructies uit Parijs had ontvangen. Het Engelsche standpunt. Hoewel de Engelsche delegatie het Russische antwoord beschouwt als „stupid uit het oogpunt der Russi sche belangen, en vol propaganda in plaats van opbouwende voorstellen, meent niet daarom dan Europa den vrede te onthouden en het Russische volk in de ellende te laten. De Britscbe delegatie is bereid de kwestie der credieten, buitenlandsche schulden en vreemde eigendommen aan een gemengde commissie ter stu die te geven, al leidt dit tot een ver- trasing, welke te vermijden was ge weest. Rusland verklaart zich bereid tot vrede en tot aansluiting bij het non- agressiepact. Daarom is de voorwaar de voor deelneming aan bedoelde com missie de vaste garantie, dat geduren de haar art-md geen aanval zal wor den gedaan, noch door noch tegen Rusland. Het non-agressiepact kan dus uitgesteld worden tot definitieve vaststelling en erkenning der Oost- Europeesche grenzen. De Britscbe delegatie zal dus aan de conferentie een Godsvrede voorstellen op de basis der huidige feitelijke gren zen, t&Ulat een definitieve regeling inet Rusland is getroffen. Het oordeel "an Schanzer en Facta. Lloyd George ontving gisteren Bra- tinau. Van Karnebeek, Motta, Skir- munt, i'intsjits, Benes en andere lei ders der delegaties. Schanzer en Facta zijn eensgezind in de meening dat de conferentie voort duren moet. Er is geen kwestie van een failliet der conferentie. Schanzer noemde het slot van het Russische do cument, dat verklaart dat er een toe nadering tusschen en de rest der we reld is gekomen, opwekkond. Minister vim Karnebeek btf Lloyd George. Jonkheer Yap -Karnebeek heeft gis- teres by IJovd George- gedejeuneerd. DE ÏERSCHE KWESTIE. Streng optreden der voorloopige regeering. Bij een bespreking van den toestand in Ierland, in het Hoogerhuis, zei-Ie Lord Birkenhead zeker te zijn dat de voorloopige regeering een groote, wel licht overweldigende meerderheid bij de verkiezingen zal erlangen. Hem was medegedeeld, dat in een nabjj gelegen toekomst een vastberaden ge organiseerde poging door de voorloo pige regeering zal worden ondernomen om haar gezag strenger te doen gelden •lan tot dusver mogelijk was. Nieuwe onlusten. Te Belfast hebben Donderdag nieu we onlusten plaats gehad. Gewapende manner drongen het huis van een ka tholiek binnen. Zij plaatsten drie brop- ders tegen den muur en schoten op hen. Een hunner werd gedood, de bei de anderen wc-den ernstig gewond. 1 rambeambten vonden een valies in een tramwagen. Zij openden het, waar op een bom ontplofte, die vier perso nen verwondde. 's Avonds werd weer met geweren geschoten, waardoor twee personen gewond weiden. De vredesonderhandelingen. In Dail Eircann i3 Donderdag mede gedeeld dat de commissie voor de vre desbesprekingen overeengekomen is de onderhandelingen te hervatten. Het Huis is dienovereenkomstig tot 17 Mei verdaagd. De wapenstilstand duurt voort. OPI'ER-SILEZIë. Een W. B. maakt melding van nieu we gewelddaden van Poolsche insur- genteeibenden in Opper-Silezië. Na het doodschieten van den Engelschen ma joor Essen is een Engelsche sergeant vermoord. De man was in burgerklee- ren en werd zoodoende niet erkend als behoorende tot de bezettingstroe pen. Onder verdenking van den moord op den majoor zijn vier Polen gearresteerd DE VOLKENBOND. Te Geneve heeft Donderdag de ope ningszitting van den Raad van den Volkenbond plaats gehad. Deze eerste zitting was voor een deel gewijd aan de kwestie van de goedkeuring van het Britsch mandaat over Palestina door den Volkenbond. Balfour stelde daartoe, in naam van de Engelsche regeering, een motie voor. Hij verklaarde, dat de onderhan delingen met de Ver. Staten zyn geëin digd en dat Amerika geen bezwaar maakt tegen het Britsch mandaat over Palestina. 'S PAUSEN NAAMFEEST. Bij gelegenheid van Zijn naamfeest ontving de Paus gisteren talrijke tele grammen van gelukwensch van sou- vereinen, regeeringshoofden en vereeni gingen uit alle deelen der wereld. De St. Pieterebond bood den Paus de traditioneele vruchtenmand, aan. De Paus dankte. DE TOESTAND IN CHINA. Uit Moekden wordt gemeld, dat Tsang-tso-lin en Soen-lieh- tsjoen Moekden hebben bereikt en naar het front zijn teruggekeerd met verster kingen, munitie en -voorraden blijk baar met het voornemen den strijd op nieuw aan te binden bü den Grooten Muur. EEN REDE VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain, die te Londen het woord heeft gevoerd, zeide dat hij de vooruitzichten der Genueesche confe rentie op het oogenblik niet zeer hoop vol acht. Lloyd George, die de groote behoefte aan vrede gewaar was gewor den, die zag hoe de hulpbronnen der wereld verspild worden, heeft op het hoogtepunt van zijn reputatie en pres tige den last dezer conferentie op zich genomen. Hij heeft alles gedaan wat een man in zijn positie kou doen ten einde den vrede en het economisch herstel te bevorderen. LOONACTIE IN BERLIJNSCHE BEDRIJVEN. Berlijn staat momenteel in het tee- ken der toonbewegingen, waarvan te vreezen is, dat zij ten deele tot werk stakingen zullen leiden. Zoo is bet in het bakkersbedrijf ten gevolge van het afsluiten van een nieuw tarief tot een conflict gekomen en het zal van de gisteren begonnen onderhandelingen afhangen of een bakkersstaking al dan niet kan wor den vermeden. In het kruideniersbedrijf is het con flict zóó ver gekomen, dat er reeds een stakingsstemniing beerscht. De uitslag der in eenige groote be drijven gehouden stemming laat er geen twijfel over bestaan of tegen het begin dei volgende week kan het ne- derleggen van den arbeid worden ver wacht. Ook in de Berlijnsc.he houtindustrie waarin verleden jaar gedurende 10 we ken is gestaakt, is opnieuw een toon beweging aan den gang. Verder is er nog een toonbeweging aan den gang van de arbeiders in het zuivelbedrijf en de stadsreiniging. Blijkens bericht uit Winnipeg wordt de overslrooming lussche.u deze plaats en Porlage la Praizie Uians ern stig teac-hi Ve.rscheiden districten mel den een voortdurende stijging van het water. Volgens bericht uit Belgrado loopt daar hel gerucht, dat koning Alexander van Zujd-Slavië den troon van Albanië zou willen bestijgen. De Zuidslavische regeering ondersteunt dit streven en zou voor een unie tus schen Albanië en Zujdslavië zijn. De „Voss. Zt." verneemt uit Pa rijs, dat de commissie van herstel het er over eet* U geworaen, dat bet iiuic- sclie antwoord een gedachletrwisseling toelaat van Hermes en Bergmann, zou- dee dat eerst een nieuwe nota aan Dujlscbiand behoeft te worden gericht. De gedelegeerden van den „Ou den mijnwerkersboud'' hebben na de bemiddelingspogingen van den betrok ken minister bij de onderhandelingen te Essen en in Bochura besloten toe te stemmen in de voorstellen der re gee rings vertegenwoordigers. De stakers hervallen het werk zooveel mogelijk dadelijk en uiterlijk 13 Mei. Volgens de „Lokai Anzeiger" be- gjint op 23 Mei voor het „Reichsge- richt" te Leipzig een nieuw „oorlogs- misdadigers"-proees. Beklaagde is de arts dr. Miclielson te Berlijn, die be schuldigd wordt van mishandeling van gevangenen in een Fransch lazaret Daar geen overeenstemming was te bereiken over de kwestie van aan vaarding van een collectief -contract; is de uitsluiting geproclameerd in de fabrieken van Zevenburgen. De Grand Jury te Chicago heeft acht vakvereenigingsleiders in staat van beschuldignig gesteld in verband met den moord op twee politiebeambten, Dnisdag f.1. De Spaansohe hooge commissaris in Marokko seint uit Tetoean, dat de troepen gisteren om 11.45 uur Tazaroel, de woonplaats van Rajso-eli, hebben bezet. De vijand bood zwakken tegen stand. En gif Eoudt toa* sptjt hebben, als gij efaïr niet bij kondet zijn, bij die overweldigende demonstratie van ka tholiek leven, welke op den Tweeden Pinksterdag ter gelegeilheid van den Tweeden Nederlandsclten Katholieken dag wordt verwacht. Gij, kathol i eke vereenigingen Van elke soort en variëteit. Geeft U nog heden op bij het Secre tariaat van den Ned. Katholiekendag, Keizer Kareiplcin, Nijmegen. DE ONTBINDING DER STATEN-GENERAAL. Wij vernemen dat de beide Ka mers der Staten-Generaal a s Za terdag 20 Met in een gemeenschap pelijke vergadering: zullen bijeen komen. Buitengewone omstand'g- heden voorbehouden zal dit de laatste zitting: zijn der beide Ka mers in hare tegenwoordige sa menstelling:. De ontbinding van het parlement, door de Oi.-ndwets herziening noodzakelijk geworden zal, om het land zoo kori mogelijk zender volksvertegenwoordiging te doen zijn, spoedig na die slui tingszitting, geschieden, doch oo termijn, en wel tegen 22 |uli a s. De inmiddels nieuw saamgestelde Kamers zullen dan op.25 Juli a.s. wederom voor een gemeenschap pelijke zifting worden bijeengeroe pen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan in de Eerste Kamer, KLEERMtytER KLIItlUIN» OP MAAT. Onze maatkleeding heeft dat bijzondere cachet, dat alleen de beste Engelsche heeren kenmerkt. TWEEDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Gij, katholieke veree- I n i g i n g e n. Men schrijft ons uit Nijmegen: Wij hebben nu een schitterend plan voor den optocht, de praalwagens wor den gebouwd, maar nu de stoffeering. Voor mij ligt een lijst van de ver eenigingen, die zich hebben opgegeven. Twee hónderd en zooveel. Een aardig getal, maar lang niet boeg genoeg. Als wij deze lijst op den keper be schouwen, dan mankeert er nog veel aan. d Daar is hel R. K. V: Uli echt present En haar leden, g den, voor 't me 3 1 f Daarmee lu/udt 't echter op. St. Raphael en de Bond van Post en Tel.-personeel brengen eern goed aantal afdeelingen naar hier, doch de rest der plaatselijke vakvereenigingen is blijkbaar nog niet in aktie. Slechts enkelen hebben zich tot nu toe opge geven. Met de federatie van Werklieden verenigingen ja het al evenzoo. De Federatie zelf is op 't appèl; de Diocesane Bonden zijn er ook. Maar van de afdeelingen slechts enkele uit den omtrek. En dan de boeren, waar blijven die? Zij hebben verleden jaar in Den Bosch zoo'n overweldigende betooging gehou den, zullen zij de demonstralie van het georganiseerde katholieke Neder land nu aan anderen overlaten? Van den Middenstand is de Federatie ui-t D-eu Haag vertegenwoordigd, maar slechts 'n enkele Diocesane Bond is tot lieden verschenen. Afdeelingen zoeken wij tevergeefs op de lijst. En de mid denstanders houden op den avond van den optochtsavond nog wel 'n groote propaganda-vergadering in de grootste zaal van de stad! Alle Diocesane Bondein van Onder wijzers zijn er. Alle afdeelingen onzer Werkgevers vereniging ontbreken: de Centrale al leen is er. Ik tel vier Vrouwenbonden en negen H. Famjliën. Negen van de zooveel honderd. Hoeveel afdeelingen van de H. Familie zijn er wel in ons land, hoeveel der Derde Orde? De laatsten dringen zich ook nog niet op: ik moet zoeken naar 'n „Derde Orde" op de lijst. Een, twee, drie vind ik er. En Congregaties! Ik zal het cijfer maar niet noemen. Neen, de religieuse organisaties hebben zich tot heden niet gehaast en als zij niet beter in het veld komen, zullen zij tegenover de sociale ereetiigingen een sober figuur maken, tiet ware jammer. Wij zouden zoo graag dat schjllerend uitkwam, naast liet naar alle kanten uilloopende soci ale leven, de b iei van onze godsdien stige vereenigin ,an, opdat de beLeeke- nis ervan tol fe't bewustzijn van heel katholiek Nedi. tand zou doordringen. Zoo ziet men het: twee honderd en zooveel veree; i iingen, die zich tol lieden voor de.i optocht op Pinkster maandag hebben opgegeven, 't lijkt heel wat. Maar op den keper beschouwd, ont breekt er nog veel aan. Het verwondert ons niet, ieder heeft liet in onzen tijd zoo ontzettend druk! En velen stellen tot 't laatse oogen- blik uil, waartoe zij zich lang te voren een voornemen maakten. Het kan echter ook anders. Voor dezen keer moet het anders Men moet zjch tijdig opgeven voor den optocht, of men komt te laat. De regelingscommissie kan geen op gaven meer wachten, indien alles ge regeld en op orde is. de Grondwetsherziening in twee de lezing Jiehandeld. wordt ook die aangenomen, dan zal de Twee de Kamer gedurende den gewonen vierjaarlijkschen zittingsduur bij een blijven, de Eerste Kamer slechts voor één jaar. Of ziv daar na zal worden saamges leid volgens het stelsel van evenredige verte genwoordiging zal afhangen van de omstandigheid, of in het eerst volgend zittingsjaar al of niet de desbetreffende wet tot stand komt. Mochten buitengewone omstan digheden zulks vóór 22 Juli ver- eischen, dan worden de o,ude ka mers nog bijeengeroepen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De heer WIJNKOOP interpelleerde over de vervolgingen door het binnen landsch bestuur in Ned-Iridië ingesteld tegen communisten in de residentie Ternate, tegen den onderwijzer Mala- ka, tegen den voorzitter van de veree- niging Spoor- en Tramweg-personeel in Ned.-Indië Bergsma, tegen den voor zitter van de Sarekat Islam Abdoel Moeis, tegen Rekso di Poetro, en an dere dergelijke gevallen, in den jong- sten tijd voorgekomen. De heer MARCHANT interpelleerde over de bemoeiingen van de Indische Regeering omtrent het zitting nemen van drie regenten in het Comité voor de Autonomie van Indië. Spr. vroeg, of het juist was, dat de Indische Regeering aan bedoelde re genten te kennen had gegeven dat zij uit het Comité moesten treden, en zoo ja, waarom dat was geschied. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAF, beantwoordde beide in terpellaties. Hij had met groote be langstelling geluisterd. In al de geval len door de heer Wijnkoop genoemd heeft de Indische Regeering niets an ders gedaan dan gebruik gemaakt van de haar bij Regeeringsreglement toe gekende bevoegdheid. Bergsma heeft den eerbied voor het wettig gezag on dermijnd, aangespoord het omver te werpen, en aangezet tot daadwerkelij ke revolutie. Dit is Vooral in de Indi sche Maatschappij zeer bedenkelijk. De vraag of de gouverneur-generaal congé zal krijgen, verklaarde spreker zeer ernstig te hebben overwogen groote vreugde maar voorloopig denkt de regeering er nog niet aan. Hierna beantwoordde spr. de inter- pellatie-Marchant. Hij vond de houding der regenten verkeerd. Hoofdambtena ren als zij hadden geen lid mogen wor den van bedoeld Comité. Zjj vertegen woordigen in hoogste instantie het Ne derlandsche gezag en hebben de beve len der Regeering op te volgen. Wat de eigenlijke vragen van mr. Marchant betrof: er is geen invloed door de Indische Regeering op de re genten uitgeoefend, alleen is hun door het betrokken gewestelijk bestuurs hoofd medegedeeld wat eigenlijk het karakter der actie was, en toen zagen zij in dat zij beter deden zich terug te trekken. Dwingende invloed heeft de gouverneur-generaal echter niet ge oefend. De minister stelde het zeer op prijs dat de regenten zich hebben te ruggetrokken, toen zij zagen dat zij zich vergist hadden. Bij de aanstaande reorganisatie zal bet noodig zyn een zoodanige regeling te treffen, dat re genten, die lid zijn van den Volksraa.d gedurende den tijd dat zij de zittin gen bijwonen op nonactiviteit worden gesteld. De heer WIJNKOOP diende twee moties in. De eerste motie vroeg on middellijke opheffing ra» het recht van interneering. De tweede wensehte publicatie van de geheime stukken in zake Malaka en van alle stukken be treffende de vervolging der Atjehache hoofden. De b-er MARCHANT Weef het op treden tegen de drie regenten sterk af keuren Spr. diende een motie in, uitspre kend. dat ambtenaren deel mogen uit maken „van iedere geoorloofde staat kundige organisatie", eni teleurstelling betuigend over het- optreden der Re- geeriug tegen de drie regenten. De MINISTER vond dat mr. Mar chant er niets van snapte en moest van de moties niets hebben. Hoofd ambtenaren mogen deel uitmaken van staatkundige organisaties, mits zij geen openlijke actie voeren tegen het gouvernement. Hierna las mr. MARCIIANT een ve r klaring voor, volgens welke één der regenten door den gouverneur-gene raal was gelast om uit 't Comité te treilen. Groote beweging. De* eerste motie-Wiinkoop werd met dl tegen 22, de tweede met t>2 tegen 23 stemmen verworpen. De motie-Marehant werd" raet 59 te gen 23 stemmen verworpen. De heer DHESSËLHUYS verklaar de dat de liberalen tegen de motie zouden stemmen, omdat voor het twee }ie deel er van teleurstelling uitspre kend over bet optredeu der Indische Regeering jegens de drie regenten elke feitelijke grondslag ontbrak. Met het eerste deel konden zij zich vereeui- gen. Bij het wetsontwerp houdende pen sioenregeling voor de weduwen en weezen van de vrijwillig dienende mi litairen van land- en zeemacht deed de heer WIJK een poging om aan de pensioen-regeling terugwerkende kracht te geven, nl. tot de weduwen- en weezen van gehuwde militairen, welke vóór 28 Januari 1909 zjjn ge- pensionneerd of overleden. De MINISTER VAN OORLOG ech ter verklaarde het betrokken amende ment om financieele redenen niet te kunnen aanvaarden. Wel zou hij over wegen om zoo mogelijk althans iets voor de bedoelde weduwen en weezen te doen. Hierna werd het amendement inge trokken en het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook het ontwerp houdende nadere wettelijke voorziening in verband met de tenuitvoerlegging van de wet van 30 December 1920 in hoofdzaak fo rensen-belasting werd aangenomen evenals het ontwerp tot wyriging der Ouderdomswet uitbreiding vrijwilli ge verzekering. Eindeiijk de Landbouwongevallen- wet. Bif verschillende artikelen van dit ontwerp werden door enkele spre kers korte opmerkingen gemaakt, waarop de heer AALBERsE ant woordde. Enkele amendementen van ondergeschikt belang werden dox>r hem overgenomen. De heer HEEMSTRA heeft een amendement verdedigd om het be stuur der Bed.rij'fsvereeniging te doen bestaan uit een even aantal leden, voor de helft door den Minister te benoemen, uit een voordracht opge maakt door de werknemerS-vereeni- gingen. Die leden zouden buiten het bedrijf kunnen staan. De heer TEENSTRA bestreed dit amendement en gaf de voorkeur aan het ontwerp, dat de leden in ieder geval landbouwarbeider wilde doen ziin. De MINISTER had geen bezwaar tegen het amendement, waarop de Kamer het met 69 tegen 4 stemmen heeft aangenomen. Een amendement-BEUMER bedoe lend de instelling van oommissies van scheidsrechters (als organen van be roep in de wet vast te leggen werd met 55 tegen 18 stemmen aangeno men. De Keer DECKERS heeft een amen dement verdedigd, om te bepalen, dat als bij blijvende gedeeltelijke onge schiktheid 10 pCt. of minder be draagt, het bestuur der Bank of der Bediij'lsvereen.giiig een uitkeerng in eens zal kunnen doen van 900 maal de uitkeering per dag. De MINISTER nam het eerste ge deelte van het amendement (afkoop som bij 10 pCt. of minder ongeschikt heid) over. De rest werd ingetrokken Ook nam de MINISTER nog over een amendement-Deckers om de mo gelijkheid van beroep eenigszins uit te breiden. De behandeling was afgeloopen. De heer DUTS verklaarde tegen het ontwerp groote bezwaren te heb ben en er ernstige moeiijkheden "oor de arbeidersklasse van te vreezen. Toch 2>:ju hij maar voorstemmen om de landbouwers onder de Ongeval lenwet te brenoen, waarop zij ai zoo veel jaren hebben gewacht. Het on.werp-Landbouwongeva'len- wet werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Onder gejuich werd'de vergadering hierna gesloten en ging de Kamer uiteen. Het was de laatste bijeen komst van de Kamer. Vele leden na men onderling afscheid. TWEEDE KAMER. (Schriftelijk beantw. vragen) Op de vraag van den heer Abr. Staalman betreffende de inwer kingtreding der Tabakswet op 1 Juni 1^22 antwoordde de Min.ster van Financiën, dat hij in het feit, dat de Kamer alsnog besloten heeft het initiatief-voorstel betref fende wijziging der Tabakswet in behandeling te nemen, geen aan leiding vindt te bevorderen dat de ze wet op 1 Juni as. nog niet in werking treedt Moiiveering hiervan is tot het leedwezen van den Minister niet mogelijk, zonder dat hij zich mengt in de gedachtenwjsseling over een aanhangig initiatiefvoorstel, DE HUISZOEKING IN DB 1 BEURSBANK. Nu de heer Agsteribbe gearres^ teerd is en in het huis van bewaJ ring vertoeft, wordt het ondefj zoek naar de inbraak in zijn woj nitig in de Grensstraat met kracht \x,ortgezei Zoowel hef personeel van de Beurshank als oer.-onen met wie de heer A. zaken deed i worden in verhoor genomen. Héi p rsoneel is reeds eerder onder] vraagd, doch zoo lang de heer A, op vrije voeten was, leverde dab v,c:nig /nsnltaat op. daar de kan- toorbedieiideu weinig neiging toonden tot het afleggen van ver klaringen. Thans zullen zT echter wel nadere mededeelingert cioeii omtrent de posten iu de boeken der beursbank, we'.ke vele fictieve cijfers moeten bevatten. Uit het voortgezet onderzoek zal dan ook tvel blijken, dat de hr. Agsteribbe n:et zoo veel geld in huis kan hebben gehad a's vo'gens, zijn aangifte bij de inbraak in zijn' woning is ontvreemd. De verdachte blijft nog steeds pertinent ontkennen dat hij zelf de inbraak heeft gepleegd of het feit door een ander heeft doen bedrijf ven. De zaak staat thans echter zoo, dat a! mochten de nasporingen in zake de inbraak tot niets lelden er toch heel waarschijnlijk een aan klacht zal kunnen worden inge diend wegens het opzettelijk ver strekken van valsche inlichtingen FABRIEKSBRAND TE AMSTERDAM. Om even vóór half zeven gisteren avond bemerkte de werkman Herman Meijer van Hoeks' Machine- en Zuur- sloflabriek, gevesligd Motorkade 3 (overzijde van het IJ) te Amsterdam1 dal er een weinig rook kwam u;L het pand der N. V. A. Hertel en Co. fa- iiriek van Asbest en Pakkingen, ge legen op nummer 1. Het duurde niet tang ot de vlam sloeg uit de labriek: Per telefoon werd de brandweer ge waarschuwd. De brandweer rukte met veel materieel uil. Vier molerspuilen, eenn manschappen wagen, een stangeu- wagen, een ladderwagen en de drij vende stoomspuit „Jason" spoedden zjch naar het terrein van den brand. Daar vond men, dat de fabriek reeds in lichtelaaie stond en tevens, dat de havenpolitie zoo actief was geweest; haar boot in het Spijkerkanaal te me ren en bezig was met vijf straten hoi vuur te bestrijden. Het duurde niet lang of de „Jason" had acht stralen uitgelegd, terwijl de motorspujlen mot vijf stralen in actie kwamen. He* pand beslaat uit een vierkant steenen gebouw. Beneden is het ka i- toor, alsmede de fabriek met haar jjersmaehjnes en rubbeimoiens geves tigd, daar boven is een opslagplaats, die volgepropt was met rubberi>oeder, geteerde kurk en asbest. Het bleek al dadelijk, dat de fabriek niettegenstaan de 't vele pomptnatei iecl niet te re d den was. Hoog laaide het vuur met buitengewone felhejd op en lokte ha ï- derdeu nieuwsgierigen naar het terrein van iieu bi au», De groote oenedendeur kon slechls met mueite geforceerd worden. Toni het te lang duurde, werden da aeht slialen der „Jason" stopgezet en werd, de geheele kracht der stoommachine op het waterkanon gezet. De breed e straal volloojde in een ommezien het vernielingswerk en waar vroeger de deur was geweest gaapte thans een. poot gal, waaruit terstond de vlam men lekten. De omgeving was gcvaariijlc. Tegen de fabriek aan is een klein gebouwtje opgetrokken, waarin dt firma Tier- fuss haar wasch- en verfbedrijf van kleedingstukkec uitoefent. Hier had do brandweer vasten voet gekregen en een groot aanlal stralen wendde het gevaar af. Achter de wasscherij is een opslagplaats van benzine gelegen. Do werkman Meijet, die den brand ont dekte, had mei groote tegenwoordig heid van geest de blikken benzine ver wijderd en naar een veiliger plaats gebracht Om kwart over acht werd het wa- ternanon der „Jason" weer in werking gesteld, djtmaal met hel doel om een gedeelte van den voorgevel om te spui ten. De gevet wankelde, maar hield stand. Hel houtwerk der deuren echter vloog krakend uit elkaar. Toen werd een touw om Jjet bovengedeelte go- slagen, een aantal manschappen trok ken en met een zweren dreun kwam een gedeelte naar omlaag. Neg eenigo Ueeren werd deze manoeuvre herhaald, totdat de gevel der bovenverdieping verdwenen was. Daarna sloeg 't kanon de brandende en half verteerde balen, rubberpoeder en de slapels smeulende kurk uil elkaar, met hetgeen overbleeS rekenden de kleinere slralein in den loop van den avond af. Nog gerujmen tijd werd bij het schijnsel der Boschzoeklichten der mo torspujlen en bij dat der lamp van de drijvende stoomspuit doorgewerkt. Het was reeds iaat, toen een ge deelte van het materieel kon inruk ken. De oorzaak is niet bekend. In het kantoor, dat aan het Spijkcrkanaal grenst, stond een kachel;' de brand weer vermoedt, dat hierdoor de Brand is ontslaan. De verzekering, op Beura- polis, groot een. ton, dekt de schade. Hiervan is het gebouw alleen ropr i f 30.000 verzekerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2