ONS BLAD BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen, DE BANK VAN WiSSELINK No. 489. 55 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: {SKaM™1.»435 Brieven uit Frankrijk. ff Woensdag 17 Hei 1922. 14e Jaargang. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 39 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaari f 2. Voor buren Alkmaarf2 85 Met Oei lusfreerd Zondagsblad 0 60 f honger Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor. uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a .a abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, t 60,—f 35,—, f 15,- Hel b met lang geleden, dat ik hier .nel enkele landgenoolen een feestelijk d inert je had en na de soep, een der dames tol de haar ontstellende ver rassing kwam, haar ringen en verdere juweelen open en bloot in het hotel le hebben achtergelaten. Zij wachtte hel volgende gerecht niet af en zat, verge zeld van haar wel wat zwarlkijkenden echtgenoot, enkele oogenblikktn daarna in een taxi naar het bewuste hotel. De al-tand was niet ver en de tijd verloopeu lusst hen het verlaten en het weer binnentreden van de hotelkamer was met lang, maar blijkbaar lang genoeg geweest om een „hotelrat" ge legenheid le hebben gegeven zijn slag, te slaan. Weg waren de juweeten, weg was ook de aangename stemming, die een tijdelijk verblijf in een wereldstad met Zich brengt. Over deze gebeurte nis, welke een aanleiding is tot dezen >rief, wjl ik het verder niet hebben, alleen ter bevrediging van lezers, die mochten vragen hoe het af.iep, wjl ik vermeiden, dat er niets van is terecht gekomen, ondanks dp moeite, welke men zjch heeft gegeven en ondanks het feil, dat liet de echtgenoote gold van een persoon, die up den aard zijner betrekking, nauw contact inel justitiekringen onderhield, tk wil ech ter de aandacht er op vestigen, tpr waarschuwing, nu het reis-,eizoen weer lanbreeki, nop de „hotelratten" in aan tal meer en meer toenemen. Het is zóó erg geworden, dat de hotelhouders, die eveneens de dupe zijn van dergelijke individuen en bovendien de schadelijke gevolgen van wanbetalers, chique ver valsers en alle mogelijke soorten op lichters ondervinden, een eigen politie dienst hebben opgericht om diefstal in de hotels te voorkomen. Een vak man, een oud-hcofdins|>e(*teur »an poli he. staat aan het hoofd van dezen dienst en hef is werkwaardig hem het ecu en ander daarover le hooren mee deden N'iel minder dan 93 bolelratlen, 21k uiel-betalende logé's en een 50 tal bedriegers hebben in 1921 in de Karij- selie hotels de aandacht op zich ge vestigd. Een niel onbelangrijk aantal, maar nog gering in verhouding tol de vele misdadigers op djl gebied. Deze dienst |S njel zoozeer een geheime poijtie, die zich mengt in het werk van de offjcieele justitie, heeft ook niet als hoofddoel de misdrijvers te pakken en aan de gerechljgheid over ie leveren, maar is een schakel lusschen de hotelhouders eenerzijds en de open bare mach! anderzijds. Het doel is de hotelhouders te waarschuwen voo-r per sonen, die als al !e in-nemend bekend staan, elders hun slag reeds hebben ges.agen en nog geen plan heblien het diefstalliijltje er bij neer te leggen. Verlaat een cliënt, uiterst vriendelijk, maar zonder te betalen, een hotel, hlijkt een door hem afgegeven cheque meer uiterlijk verzorgd dan waardevol, of wordt iemand van eenige andere onregelmatigheid verdacht, aanstonds wotdl zijn signalement aan allen ge zonden, die deel van dezen dieast uil maken. Is het mogelijk een portret d lai bij le ''oegen, dan wordt dit zeken met verzuimd. Het spreekt vanzelf, dat op heeler daad betrapten met groo- te vreugde aan de justitie worden over gedragen en dat das ia zooverre niet alben' preventitf „wdt gewerkt. Aan mle.ilijke correctheid laai dit soort van oplichters maar weinig te wenschen over, ?ij voelen zjch beter thuis in de duurste Palace-hotels dan een aanzien lijke landedelman of een nieuwe rijke" op wjen zij met een minderwaardig lachje neerzien, bij gebrek aan goede manieren. Een onberispelijke rok is een noodwendjg bezjl en een glad ge schoren gezicht onafscheidelijk verbon den aan deze weinig welkome bezoe kers Men staat verbaasd als men hoort op welke vernuftige wijze zij vaak te werk gaan, maar niet minder over de -terdig.ieid waarmede somuige dames nun kostbare juweelen behandelen. lerhaaldelijk hoort men hier van paar- len colliers in een taxi gevonden, van kostbare ringen bij een - handen was- M-lien achtergelaten of zelfs van een usch met waardevolle voorwerpen, die onopge\raagd blijft in een garderobe, bemis aan genechtheid aa?- deze wt- eldsche en ijdele zaken is op zjch zelf een deugd, maar wie eens zich de 'use heeft veroorloofd en voor die leugd niet veel voelt, moet zjch wal meer moede geven voor zijn bezit te 'orteti, was net alleen slechts om an deren niet in de verleiding te brengen och jets onrechtmatig toe te eigenen. Deze nonchalance is niet een speciaal Krsnsche eigenschap en ook de Hol- landsche hotelhouders welen er van mee te praten. Holelrattcn zijn even eens internationaal en daarom zou hei m. i. niet zoo kwaad zijn indien de Nederl. hotels zich bij dezen bestaan- den Franschen politiedienst konden laruluiien. 7ij zullen zich dan de kleine moeite moeten getroosten in geval ten hunnent iets onrechtsraaligs gebeurt, de Parijsche organisatie te waarschuwen. Naar ik meen, is deze nog nitt zoo h»el lang bestaande dienst in Nederland lot nu toe weinig of niet bekend en vestig ik er daarom de aandacht op. Een dubbel belang wordt gediend door te waken tegen deze categorie van misdadigers, voor wie het grootste hotel vooral zulk een dankoaar terrein van werkzaamhe den is. Hotelhouders en bezoekers zul len er de goede gevolgen van onder vinden Keizen in deze tijden is reeds buitensporig duur z'n extra uitgaven nog te zien stijgen door een onvrijwil lige operatie van handige, maar ge- wetenlooze medi m-nschen, is wel wat te veet gevraagd. De beste raad dien ik geven kan en in dit geval heele- maal niet duur, zelfs het legende- 1 is wel deze: ga op reis zonder al die kostbaarheden, die de begeerlijkheid van anderen zoo licht kunnen opwek ken. Bovendien, is de eenvoud niet hel kenmerk van het schoone, en maar neen, als er één raad is die in den wind zal worden geslagen, is hel zeker, dezeLiever valsrho juweelen dra zen op reis en de echte thujs in je brandkast laten liggen, dan onberingde vingers en een onbeparelde hals. De waarneid van dit laatste hebben de „hotelratten zeker dikwijls ondervon den; ik voor mij zou er wei eenige staal Ijes van kunnen vertellen, maar ik houd er niet van uit de school te klappen. „Mundus vult decjpi, ergo de decipialur', ,,de wereld wil bedrogen, derhalve wordt zij het", en wordt ook op dit gtnied de waarheid van dit preckwoord in praktijk gebracht Het is niet alles goud wat er blinkt, het zijn niet altijd echte parelen, die men op reis krijgt te bewonderen. Mr. P. v. S. Parijs, 10 Mei 1922. DE CONFERENTIE VAN GENUA. Frankrijk's houding. Ten einde een blijk te geven van de eendracht der mogendheden tegenover Rusland, was de Fransche delegatie door haar regeering gemachtigd giste ren de zitting bij te wonen van de com missie voor Russische aangelegenhe den, waarbij bet antwoord op het Rus sische memorandum werd overhandigd Men heeft, afgezien van repliek op het polemisch gedeelte van het Rus sische antwoord. De conferentie te Den Haag. Alle berichten uit Genua wijzen erop dat de Russen, hoewel protesteerend tegen het systeem, dat in Den Haag gevolgd zal worden, en zelfs tegen de keuze van die plaats, er toch in zullen toestemmen de vergaderingen der Haagsche conferentie bij te wonen. In een „geautoriseerden indruk" om trent den arbeid der conferentie te Genua, die Hutin in de „Echo de Pa ris" geeft wordt omtrent de keus van Den Haag door Barthou een keus, waarmee Poincaré het volkomen eens is, gezegd dat die is gedaan omdat Den Haag een internationale stad is en verder omdat de Hollanders dezelfde denkbeelden hebben als de Franschen over de Russische kwestie, en dezelf de belangen en behoeften te dien aan zien. Voor het geval Duitschland op 81 1 '"-te VOORDEELIG HEERLUK VOEDZAAM Mei zijn verplichtingen niet op bevre digende wijze mocht zijn nagekomen, zoo wordt ten slotte gezegd, zou de Fransche regeering er niet aan den ken den Oppersten Raad bijeen te roe pen, maar de vraag is welke gemeen schappelijke houding thans moet wor den aangenomen: Besprekingen langs diplomatieken weg of in den gezanten- raad. DE TOESTAND rN CHINA. Het „corps diplomatique" heeft vol gens een bericht uit Peking geen onaf hachelijkheids verklaring van Tsjang- tso-lin ontvangen, terwijl de Chinee- sehe regeering ontkent deze verklaring ontvangen té hebben. Door versterkingen is het aantal troe pen van Feng-tien in Loeau-tsjau nu op ongeveer 40.000 gebracht. Woe-pei- foe zendt troepen noordwaarts, maar pas over een week wordt een strijd waarschijnlijk geacht. UIT OPPER-STLEZIë. In den nacht van Maandag op Dins dag is op de drukkerij van het te Kat- towitz verschijnend sociaal-democra tische dagblad „Volkswiile" een bom aanslag gepleegd. In de drukkerij wer den bij het begin van den arbeid twee groote dynamietbommen gevonden, die door een raam naar binnen waren ge worpen. Bij beide bommen had echter de lont geweigerd, zoodat het beoog de doel niet werd bereikt. De intergeallieerde commissie heeft over Antoniënhutte den staat van be leg afgekondigd om een einde te ma ken aan de terreur der benden. Vragen en protesten van Tsjitsjerin. In de vergadering der politieke sub commissie, maakte Tjitsjerin bezwaar tegen de keuze van Den Haag. Lloyd George antwoordde, dat Den Haag gekozen is, omdat, deze stad den meesten schikte. Tsjitsjerin vroeg, waarom Duitsch land uitgesloten was. Het antwoord luidde: wijl de Russische kwestie door Duitschland reeds zelfstandig is opge lost. Tsjitsjerin vroeg,* Heeft Polen ook niet deze kwestie zelfstandig opge lost! Geen antwoord. De Russen protesteerden tegen het verbod om afzonderlijke verdragen te sluiten tijdens de Haagsche conferen tie. Het antwoord luidde: het is voor korten tijd en een afspraak tusschen de mogendheden. De Russen kregen een etmaal be denktijd. Bet antwoord van Amerika. Het bericht, dat de Ver. Staten niet aan de conferentie te 's-Gravenhage deel zullen nemen, veroorzaakte groo te verbazing en teleurstelling. Het Amerikaansche antwoord ge tuigt van Amerika's sympathie voor het Russische volk, maar de mentali teit', die de Russen thans toonen, biedt weinig kans op een serieus accoord in Den Haag. Het antwoord is dus niet volkomen, afwijzend, het laat een deur open. De mogendheden hebben daar om nogmaals aangedrongen, alhtans een proef te nemen. Men kreeg den indruk dat de Russen beden hun toestemming tot de Haag sche conferentie zullen geven. In dat geval zal beden of Donderdag de plenaire zitting der olitieke sub commissie plaats vinden en Vrijdag of Zaterdag de derde of laatste plenaire bijeenkomst der conferentie. Uit Genua wordt gemeld, dat Lloyd Seorge het plan zou hebben Engeland in Den Haag te doen vertegenwoordi gen door twee leden van het kabinet vergezeld van talrijke deskundigen. In goed ingelichte Parijsche kringen acht men het weinig waarschijnlijk dat Frankrijk aan de conferentie te 's-Gra Anno T836. Volgestort kapitaal Reservefonds f 1.000.000.—» f 270.000.—. opent rokentng-eonrant en ebèqne id casseert en verleent bedrljfscredielen aan belui zleb met den aan- en neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente mat 1 dag opzegging 3 voor maand vast 3'/* 3 31* 6 4 r 1 jaar 41* Bedragen tot f 25 000 zijn desgewenscht direct opvraag baar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederland- sche Bank. rekeningen met eene rentevergoeding vsn 3 op binnen- on bollenland, Landbouw, Handel en Nijverheid, verkoop van eifecten voor geldbelegging, verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsohe Safe- Deposit loketten, waarvan de huur edraagt Mod el A per laar f 6.— B f 12.— C f18.- D f 27.- De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. i venhage mee zal doen, wanneer deze haar politiek karakter behoudt, Een Japansch-Russisch incident. Paul Scbeffer vertelt, dat het in de zitting der politieke subcommissie tot een conflict kwam tusschen Japan en Rusland. Toen Tsjitsjerin als eisch stelde, dat alle landen, die met Sovjet Rusland een éénheid vormen, op de conferentie te 's-Gravenhage vertegen woordigd moesten zijn, dus ook de Re puhtiek van het Verre Oosten, „Tsjita" kwam de Japansehe gedelegeerde daar tegen op. Hij bestreed het recht van Tsjitsjerin om de Republiek van Let Verre Oosten als met Rusland ver benden aan te duiden. Tsjitsjerin vle! het Japansehe stand punt aan en vroeg of Japan soms Si berië wilde annexceren, als schadever goeding voor de kosten van dep oor log, dien Japan daar sinds langen tijd geheel onrechtmatig voert. Een lange woordenwisseling volgde waarbij Facta en Lloyd Gorge tus schen beiden moesten komen. Een onderhoud met Lloyd George In antwoord op verschillende vragen welke hem door persvertegenwoordi gers te Genua gesteld werden, gaf Lloyd George te kennen, dat de voor gestelde overeenkomst aan de Russen volledige gelijkheid verschaft op de bijeenkomst in Den Haag. Op de vraag of het in de bedeling lag, om te Genua vraagstukken te be spreken als den toegang van Bulgarije tot de Aegeische Zee, de bescherming der Bulgaarsche en Hongaarsche min derheden en de kwestie va" Oost-Gali cië, zeide Lloyd George dat de uit.noo digende mogendheden deze kwesties op hun bijeenkomst niet hadden bespro ken Lloyd George meende, dat nimmer de wensch heeft bestaan om deze kwes ties te Genua te bespreken. Het zijn vraagstukken voor den Volkenbond en zij zijn reeds naar den Volkenbond verwezen. Wat hetreft Oost-Galieië, in deze kestie moet een beslissing wor den genomen door de geallieerde en geassocieerde mogendheden als de on- derteekf.naurs van het verdrag van Versailles. Voordat de toestand in Europa de finitief kan worden opgehelderd, moe ten al deze kwesties worden geregeld. Bet vertrek der Duitsche delegatie. Vernomen wordt, dat dr. Wirth en dr. Rathenau in hét einde van deze week naar Berlijn zullen terugkeeren. TURKSCHE WREEDHEDEN. Men is in Londen van oordeel, dat alle verdere politieke ontwikkelingen tot regeling van het Turksche pro bleem noodzakelijk gesehorst moeten worden, totdat voldoening is verkre gen inzake de wreedheden, die de Tur ken vrn Angora tegenover de Ohriste lijke minderheden in Klein-Azië be gaan hebben. Een bericht dienaanga.in de luidt: „De vervolging is met meer vastbe radenheid doorgevoerd, meer uitge breid georganiseerd en meer openlijk bestuurd door de openbare overheid dan eenige andere, die vroeger plaats bad." Er beeft thans een weloverwo gen en volgens uitgewerkte plannen vastgestelde poging gedaan, om in zon derheid het Grieksche ras, mannen en vrouwen en kinderen uit te roeien, waar zij ook In het bereik van de macht der Kemalisten worden aange troffen." De laatste bijzonderheden betreffen de de moorden, zegt de Daily Tele graph, betreffen de Zwarte Zeehaven Samsoun. Vierhonderd Turksche „on geregelde troepen", aangevoerd door den berechten Osman Aga en tweehon derd man geregelde troepen van Re ntal vielen onlangs aan op deze onge lukkige kuststad en wilden bij die ge legenheid doen blijken, eene volledige opruiming te hebben gehouden, ouder de overblijfselen der Grieksche bevol king zan eiken leeftijd en sexe. Er wordt bericht, ofschoon het nog niet is bevestigd, dat twee of drie Europe anen in hetzelfde lot gedeeld hebben. DE RAAD VOOR DEN VOL KENBOND. De Raad van den Volkenbond hield zich gisteren hezig met den honger snood in Rusland; de teeol tie van Balfour werd goedgekeurd, die van oordeel was, dat de competente orga nisaties om deze quaestie te heoordee- len de conferentie te Genua was. DE-1ER SCHE K W EST IE. Sir Heamar Greenwood heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat er aan het eind dezer week zich in Zuid-Ierland geen troepen meer zouden bevinden, behalve te Dublin n voor de kustver dediging. KoRTS BERICHTEN De loodwitaTdeeling van de fa brieken der United Lead Company in New Yersey is door brand vernield. De schade bedraagl lVj millioen dollar. feuilleton ZIJN SLACHTOFFER. „Maar er is nog een ander middel," meende de bankier, „om den graaf te verhinderen zijne moeder terug te zien." „En dat zou zijn?" „Het huwelijk te verhaasten. Dan gaat uw zoon op reis met mijne doch ter. Dat is natuurlijk en in dien fus- ichentijd „Ja, Ja, dat is heel schoon, maar hoe wilt ge dat ik hem op dit oogenblik over trouwen zal spreken Bovendien hebben wij de toestemming van de moeder noodig, daar zij leeft." „Die toestemming, daarvan weet ik wel af te komen, daarover behoeft ge u niet te verontrusten." „En hoe dan?" „Dat is mijn geheim. Ik heb er mij reeds mede bezig gehouden. Wij moeten de akte van het overlijden of de toe stemming overleggen, ik heb de beide stukken reeds lang gereed liggen." jt «Een yaisch stuk jzei de markies. „Eene eenvoudige handigheid, maar zoo Ingericht, dat wij buiten alle ge vaar zijn, omdat mevrouw de markie zin, niet in staat wordt geacht eene geldige aanmerking te kunnen maken. Niets is natuurlijker, dan dat zij in den toestand,waarin zij verkeert, zich de handteekening niet meer herin nert, welke zij vroeger gegeven heeft." „Wat ik in de eerste plaats wit," zei de markies, is dat Mark 'mij nooit ver- denke. Tot het einden wensch ik zijne vriendschap en dankbaarheid te be houden." „Daarom moet ge doen wat ik u zeg." „Handel dan zoo snel mogelijk." „Het gaat mij de keel uithangen," zei de bankier om, in de betrekking, welke ik thans bekleed, opnieuw te beginnen met behandelingen als van ouds. Toen leefde Ik er als het ware in, toen streed ik om het hoofd boven water te houden en fortuin te maken. En thans word ik onverwachts ge noodzaakt opnieuw zijwegen te bewan delen. Ik meende, dat ik voor altijd in het goede spoor terecht was geko men, en ziedaar weer moeieiijkheder die de schoonste plannen omver drei gen te werpen." „Aan wien de schuld," zei de mar kies. „Ge zult toch niet beweren, dal ik er schuld aan heb." „Wel zeker gij, en gij alleen zijt oorzaak van alles. Toen het u goed ging, zijt ge op uwe schatten ingedom meld,^zonder eenig onderzoek in te stellen, wat er van mijne vrouw ge worden was." „Dat is waar. Ik ben onvoorzichtig eweest. Ik had niet moeten rusten, aar er is nog niets verloren. Ik zal opnieuw aan het werk gaan. Toevallig heb ik den man, die ons vroeger gehol pen heeft, juist bij de hand, een van de kerels, die ons toen geholpen heb ben. Ge kunt op mij rekenen, maar op ééne enkele voorwaarde." „Spreek," zei de markies. „Van heden af moet ik mijne doch ter de zekerheid kunnen geven, dat zij graaf d' Arbois zal huweh." „Het moet wel," zuchtte de ander. „Ge geeft me dus uw woord van eer, dat ge al uw Invloed op uwen zoon zult doen geiden J'i „Ja, ik zal alles doen, wat in mijne macht is, maar tot meer kan ik mij niet verbinden, Mark wordt weldra meerderjarig. „Reden te meer om niet te wach ten." „Ge zopdt dus willen, dat ik zoo ver ging, om desnoods geweld te ge bruiken „Ik wil, dat mijne dochter gravin d'Arbois worde. Anders steek ik mijne hand niet meer in het wespennest^ Ik heb niets te vreezen. Mevrouw de markiezin kan tegen mij niets be ginnen." „En de moord op den dokter dan?" „Wie kan -mij beschuldigen, daarin de hand gehad te hebben „Ik!" „En de bewijzen „Mijn woord zal voldoende zijn." Het woord van een moordenaar?" De markies richtte zich trotsch op. „Mijnheer Lantin," zei hij op hoo- gen toon. Maar de bankier was niet meer het kleine zaakwaarnemertje van vroe ger, angstig, onderworpen en krui pend. H» w»s «en man vap bsfeekonts geworden, even tv» ais ue manties, minder schuldig dan deze, en die bovendien zijn vr^egeren medeplich tige onder den duim hield. Hij stelde er zich tevreden mede, de schouders op te halen en te zeg gen „Ik moet u toch wei antwoor den „Als ik aangehouden werd," zei de heer d'Arbois, „spaar ik niets of niemand." „Waartoe zou u dat dienen „Daarmede zal ik ten minste hen in "het verderf storten, die er toe me degewerkt hebben, mij te verderven." „Dat is wat schoons, dan zoudt ge'een hoofd op het schavot brengen, dat u misschien nog zou kunnen red den." Toen de markies het woord scha vot hoorde uitspreken, kon hij eene huivering niet onderdrukken. Hij herstelde zich echter oogenblik- kelijk en antwoordde „Het schavot? Ik ken een middel om daaraan te ontkomen." De bankier zei niets meer, De angst begon zich van hem mees ter te maken en beiden zwegen eeni- «en tijd. Het seh««n ne£ sUfil. plotselinge schrik de beide misdadi gers met een soort verlamming had geslagen. Eene schaduw was langs hen heen getrokken, de schaduw der vergelding. Zij hadden er nooit aan gedacht. Zij geloofden zich zekerder dan ooit in het gevoel hunner straf feloosheid, maar thans in dit uur ge voelden zij, dat er hen een groot ge vaar boven het hoofd zweefde. Ter wijl de geesten van het verleden» werden opgeroepen, gevoelden zij eene koude rilling, die hen beiden van angst deed sidderen. Zij spraken niet meer en durfden elkander zelfs niet meer aankijken. De heer Lantin was de eerste, die de pijnlijke stilte verbrak. „Mijnheer de markies," zei hij, zal verstandig doen door te handelen zooais ik zeg." „Ik zal het doen," antwoordde de heer d'Arbois, thans vast besloten, „en uwe dochter zal gravin d'Arbois worden-' WereH strvolgd-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1