izig« 6EHEN6D NIEUWS ONS BLAD: BUITENLAND. iir§, Donderdag 18 Mei 1922. 14e Jaargang. UJ/2 :entien ts, irdag en ig a.s. BINNENLAND Statea-Sensraa! No. 400. ntoor te Alkmaar. m iaden tc m. plm. uj plm «3 78* 1x9 3Z2/t as Vi - 44 *4? 4J 348 348V. P7 - zc8 P*» pS' ca8 139 rH 467 4C6V, be 76 ICS »4H - o au PAM, 17 Mei 1922. onder leiding vap braandeeleu kalmj fcheideii scliaal ver De meesle Scheep vooral Holl. boo rden boelen voorai 10. ,ond door de wed den coiffeur Ding. een pro'.i der vlam- woningen als mods verzekerd. chtig optreden det ranuweer bleven de den, dië érnstig bë' respaard. ÏN ARBMDSTIJDS- Menging. 17 Mei. Het ver^ leiders tegen de af Ing neemt in de Rot- |n toe. iide de directie vai prika-lijn 50 losse ar- m op het s.s. Nieuw genoemde maatschap 3 uur laten werken, echter en verlieten pchip, dat hedennacht i, werd daarop afge- met de stucadoors- oeg vaste arbeiders. ITO GEVER. ALI- ïèERD. 17 Mei. Op verzoek .pec.eur van de Volks i.uid-Holland is gis- tiet eerst tijdens zijr. land, door de Rot ie proces-verbaal op- prof. Otto Otto, we- oegd uitoefenen det n ae 10 patiënten, die len door inspecteurs de namen en woöir trd. ttden zal de Prof. te experimenteele voor bi Markt ii» 17 Mei. De aardap- ;n hedenZeeuwsche 1 ld. bonte f 610.25, 10, id. red star 10; 25 per K.G. Aau»o«r IAAT 7, n NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwarfaal voor Alkmaarf 2 Voor bui en Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Vtn 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclamei per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voon uilbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a'.'a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert togen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15.— DE CONFERENTIE VAN GENUA. De Russische kwestie. In Fransche kringen verwijt men Lloyd George dat hij in drie dagen tijd het Haagsche plan heelemaal ver vormd heeft tot een middel om het te doen voorkomen alsof Genua toch be langrijke resultaten heeft opgeleverd. Uit het oorspronkelijke plan eener bij eenkomst van deskundigen, die over Rusland zouden beraadslagen is voort gekomen: een bijeenkomst met de Rus sen zonder voldoende voorbereiding en met een volkomen politieke strek king. Daaraan zal Frankrijk, zoomin als Amerika, meedoen. Vertrek van delegaties. Barthou deelde mede, dat de Fran sche delegatie, in verband met de her vatting der parlementaire werkzaam heden, niet langer dan tot heden te Genua zou kunnen blijven. Hij voegde er bij, dat indien de re soluties ten opzichte van de Russen ook maar de geringste wijziging zou den ondergaan, de Fransche delegatie daaraan haar goedkeuring zou' onthou den en tegelijkertijd de terugreis zou aanvaarden. Lloyd George verklaarde, dat hij eveneens naar Londen wenschte te rug te keeren. Eet antwoord van Amerika. Op het Witte Huis werd verklaard, dat de Amerikaansche nota de bedoe ling heeft de deur open te laten voor verdere besprekingen. Uit Washington wordt gemeld, dat er aanwijzingen zijn, dat de autoritei ten .spoedig een nieuwe wending ver wachten, waardoor de Russische toe stand zoonoodig verhelderd zal worden dat Amerika deelnemen kan aan een of ander intenialionaal .plan tot her stel van de productiviteit van Rusland Het antwoord der Russen. De Russen hebben de voorstellen der mogendheden aanvaard met zeke- •»>re wijzigingen. Een document. Aan de laatste" plenaire zitting der conferentie zal door de economische commissie een document worden over gelegd, dat 23 artikelen vervat. De ge wichtigste punten luiden aldus: De wijziging van gebied door den oorlog veroorzaakt, mag den nor malen handel zoo min mogelijk bein- vloeden. De regeeringen moeten er op uit zijn den internationalen ruilhan del niet door wettelijke bepalingen te bemoeilijken. Aangaande de grondstoffen wordt de wensc-helijkheid uitgesproken, dat, wanneer dè productie de behoefte van het land overtreft, de uitvoer daarvan aan bepalingen wordt onderworpen die voor de buitenlandsche industrie onT gunstig zijn. De maatregelen betreffende - den in- en uitvoer dor den eenen staat ten op zichte van den anderen staat te nemen mogen op .geen enkele manier afhan gen van de vlag of nationaliteit der schepen, die de goederen vervoeren. De beperkende maatregelen betref fende den in- en uitvoer moeten zoo snel mogelijk vervallen. Uitzonderin gen voor gemonopoliseerde goederen of voor vitale artikelen zijn geoorloofd Twee lange artikelen betreffen de houding tegenover handeldrijvende nuitenlanders. Personen en vennootschappen die handel in het buitenland drijven, mogen 'tegenover het binnenland door geen enkele belasting in een na- 'leelige positie gebracht worden. Uit zonderingen zijn alleen toelaatbaar in aet openbaar belang en moeten dan van toepassing zijn op alle buitenlan ders, zonder onderscheid van nationa liteit. Voorts moeten alle landen zoo gauw mogelijk do besluiten der passen-con- ferentie van 1920 uitvoeren. Vooral de volgende maatregelen: Afschaffing van het visum om een land te betreden. Verlenging van den duur voor een jaar en verlaging van het viBUmbedrag dat hoogstens 10 gouden frs. mag be dragen en 1 goud fr. voor het doorrei zen. Verleenen van een doorreis-visum zonder eenige formaliteiten. Het slot van het document betreft het arbeidersvraagstuk. Den Haag als vergaderplaats. Den Haag, zoo heeft Lloyd George in de politieke subcommissie ver klaard, is een plaats, geïnternationali seerd door de traditie. Wij hebben er de groote internationale kwesties be- sproken en er heerscht de internatio nale atmosfeer, die noodig is, hetgeen niet kan worden gezegd van Amster dam, dat een zeer bepaalden kyk op de kwestie heeft. Den Haag evenwel heeft geen meening en ook niet het recht deze te (hebben over eenigerfeij kwestie, omdat b«t een internationaal centrum is. Dit is het voerdeel van Den Haag. Hoewel Lloyd Geotge en Sebanzer betoogden, dat de keuze der vergader plaats geen principieele kwestie was en dus door de meerderheid beslist kon worden, bleven de Russen in hun taai verzet volharden wijl Nederland vier jaar lang alle relaties met Rusland gé weigerd had. De verzekering, dat de officieuze uitnoodiging door de Neder- landsche regeering de erkenning de facto beduidde, kon niet gegeven wor den. Maar toen de voorzitter na een mededeeling van Nederlandsehe zijde verzekerd had, dat de Russische dele gatie volkomen dezelfde rechten en vrijheden als de andere zou genieten, berustte Tsjitsjerin er in. In een lang onderhoud tUBsehen Lloyd George en Barthou werd over eengekomen, dat Lloyd Geórge op de keuze vaij Den Haag als vergader plaats der commissie van deskundigen zou Wijven staan. De Nederlandsehe regeering heeft reeds medegedeeld, dat zij het voor stel aanvaardt. In de avondzitting der subcommis sie voor de Russische aangelegenheden deelde Tsjitsjerin mede, dat Rusland de keuze van Den Haag als vergader plaats der commissie van deskundigen inzake de Russische kwestie aanvaardt Een voorstel van Facta. Het „Berl. Tag." verneemt uit Ro me, dat in politieke kringen het ge rucht gaat, dat Facta, namens Italië zal voorsteilen, dat de conferentie, vóór zij uiteengaat, in een plechtig do cument de voorwaarden voor een Europeesehen vrede op solide basis zal uiteenzetten. Misschien zal Facta zelf het concept ontwerpen! DE WREEDHEDEN IN KLEIN- AZIë, Uit Washington wordt gemeld, dat Amerika niet geneigd is de Britsche uitnodiging aan te nemeM om toe te treden tot de commissie van onderzoek naar de Turksche wreedheden tegen dé christelijke minderheden in Klein- Aftë. Een Amerikaansch reliefbeambte zeide, dat de verbanning der Christe lijke minderheden plaats heeft sedert Maart van verleden jaar. De eerste bannelingen waren gegoeden en be schaafden; de meesten stierven aan ontbering, overwerken, honger en ziek te. Later werden vrouwen en kinderen meegevoerd, die bijna naakt aankwa men, soms tot de knieëD wadend in de sneeuw en slechts gekleed in een stuk gonje,.daar het, begelejdend escorte hen onderweg van alles had beroofd. Eenige overlevenden werden naar Bitlis gezonden. DE IERSCHE KWESTIE. Het verlangen naar den Vrede. Het uitvoerend comité van Sinn Fein heeft een motie aangenomen, waarin er bij de Dail Eireann op wordt aange drongen, onmiddellijk over te gaan tot het instellen eener stabiele regeering in Ierland, daar het beste middel om den vrede te Belfast te verkrijgen is, dien in het overige gedeelte van Ier land tot stand te brengen. Een schietpartij. Te Belfast is Dinsdag ontsteltenis gewekt door het schieten op een be grafenisstoet van een orangistisch post beambte, die Zaterdag doodgeschoten was. Militairen verjoegen de aanval lers, maar het vuur werd herhaald uit een zijstraat verder op. Een pantser auto beantwoordde het vuur, waarop een geregeld vuurgevecht ontstond. Eenige kinderen werden daarbij ge- wind. Geen conferentie te Londen. Craig verklaarde in het parlement van Ulster, dat het onjuist was, dat de onderteekenaars van het Iersche vre- desaceoord uitgenoodigd waren tot 'n nieuwe conferentie te Londen. Een bomontploffing voorkomen. Bij het voornaamste kruispunt van tramlijnen te Belfast werd dezer da gen op een tramwagen een bom met een brandende lont gevonden, nadat de laatste passagiers waren uitgestapt Een bloemenventer snelde oogen- blikkelijk met de kan water, waarmede hij zijn bloemen frisch houdt, toe en wist nog juist intijds de lont te doo- ven.r De Iersche Vrijstaat. De administratie van den Ierschen Vrijstaat is nu geheel in Iersche han den. Leger en politie zijn Ierseh ge worden. De handhaving van de bin- penlandsche orde berust nu niet meer in Britsche handen en wie de regee ring trotseert, trotseert uitsluitend Ieren, Dinsdag is het kamp van Curragh door de Britsche militaire overheid overgedragen. De IeTsehe vlag wappert er nu voor, het eerst boven. De Valera biedt sijn medewerking aan. De vredescommissie uit de Dail, wel ke een compromis tot stand trachtte te brengen tusschen de vóór- en tegen standers der overeenkomst van Lon- dèn meldt, dat de onderhandelingen Dinsdag zjjn mislukt In den loep eener langdurige discus sie in de Dail Eireann hierover bood De Valera de voorloopige regeering zijn medewerking aan. President Griffith verklaarde, dat de regeering bereid was deze te aanvaar den, mits de republikeinen hun obstruc tie tegen de uitdrukking van den volks wil staakten. DE VOLKENBOND. De conferentie der ambassadeurs heeft verklaard geen bezwaar te heb ben tegen het verblijf van ex-keizerin Zita in Spanje. Daarna werd de politic-organisatie in de neutrale zone in Albanië bespro ken; vervolgens de constructie van bepaalde spoorwegen in het bezette Rijnland, die van strategisch belang zijn. Hierover zal Duitschlaad een nota gezonden worden; het moet het begonnen werk onderbreken en zeke re strategische lijnen óf te niet doen óf veranderen vóór het einde van den. be zettingstijd. KTF berichten De gemeenteraad van Saint-Denis heeft den heer Philippe, een commu nist, lol Purgemeester, en den heer PenLon, eveneens een communist, lot secretaris gekozen. De roode vlag wap pert dan ook op het stadhuis in plaats van de Fransche. Het aantal werkloozen in Enge land neemt langzaam maar zeker of. In de week van 1 tot 8 Mei is het aanlai werkloozen met 29.682 vermin derd. Op laatstgenoemden datum was liet aantal werkloozen 587.400, hetgeen 236.333 minder is dan begin Januari. Uit Waco in Texas wordt gemeld, dat ten gevolge van overstroomingen de Drug over de rivier de Brazos tusschen Marlin en Belton is ingestort. Van 30 menscnen, die op de brug aan wezig waren, zijn er slechts 6 gered. De Parijscbe bakkers hebben in een Bijeenkomst besloten op de hou ding der regeering, die den prijs van het brood op een franc per kilo be paalde, te antwoorden met de aan kondiging dat, indien dit decreet ge handhaafd blijft, zij over acht dagen den arbeid zullen neerleggen. Door Fransche en Engelsche troepen is te Antonionhütte in Oppcr- Silezië de chef der rooverbenden ge arresteerd, die daar sinds eenigen tijd het iand onveilig maakten. De intergeailieerde militaire com missie te Oppeln heeft een bijzondere commissie ingesteld, die de eischen lot schadevergoeding zal onderzoeken door de Opper-Silezische industrie aan Polen gesteld, wegens verlies geleden, in opstanden door Polen veroorzaakt. Het Dage'ijksch Bestuur der K. S. A. nam naar verluidt sedert en kele weken deze zyak in studie. HUIPRELAAT B. A. DE WIT. Volgens „De Tijld" heeft hei Z. H. Paus Pius XI behaagd den hoogeerw. heer Bernandus Anto- njus de Wit, vicaris-generaal van Z. D. H. den Aartsbisschop van van Utrecht, kanunnik van het Me- trqpolitaan Kapittel en deken der stad Utrecht, te benoemen tot Huisprelaat. MGR. Dr. MUTSAERS. Mgr. dr. B. Mutsaerts, reeds S. Theologiae Doctor, heeft met goed gevolg aan het Collegio Angelico het examen afgelegd voor hei Bac calaureaat in net Kerkelijk Recht. „ST. FRANC1SCUS VAN ASSISIE". Te Utrecht, in hotel' „Noord-Bra bant", had een vergadering plaats van bovengenoemden Bond, tot 't stichten van een Bondsvalcgroep voor conetctiebedienden. Dè afdeelinceo hierbij betrok' ken, waren allen vertegenwoor digd. De Bondsvoorzitter A. van Ha- mersveld, gaf een breedvoerige uiteenzetting over de beteekenis v. de maatschappelijke positie dezer categorie werknemers. Uitvoerig werd daarna van ge dachten gewisseld over hun Rechts positie. Besloten werd hierover een uitvoerig onderzoek in te stel len vooral wat betreft de saiarisre- geling. Volgens besluit van deze verga dering is het secretariaat gevestigd te Utrecht. Het Voorzitterschap berust in handen van den Bonds voorzitter, terwijl tot derde be stuurslid is benoemd de heer J. Sikkens van Groningen. DE RIJKSMIDDELEN. Over de afgefaopen maand April hebben de Rijksmiddelen bedragen 137.597.003, tegen 139.473.366 over April 1921. De opbrengst over de eerste NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. De heer F. W. Swane heeft be dankt als lid van de R. K. Ge meenteraadsclub te Utrecht, zulks op grond, dat het reglement der ciub zich verzette tegen het lid maatschap ,van leden van andere partijen dan die der R. K. Staats partij. Een verbinding van de lijsten der N. K. P. met die van den heer Arts moet, naar aan de „Volkskrant" wordt bericht, niet zijn uitgesloten. Pogingen daartoe moeten te Til burg besproken zijn. Volgens de „Telegraaf" zullen door de affl. Roermond op de Limburgsche lijst der Nieuwe Ka tholieke Partij worden geplaatst als nummer één het lid der Prov. Staten C. van der Weijiden, arts te Blèrik en vervolgens de heer |ac. Oor en Mej. Bertrams, bei den te Roermond. Naar de „Meijerijsche Crt." uit goede bron verneemt, heeft de heer H. Snellens te Valkenswaard die eenige weken geleden ontslag nam als voorzitter, en lid der R. K. Kiesvereeniging, afdeehng Val- kenswaard, en was toegetreden tot de N. K. P., zich van deze bewe ging geheel teruggetrokken, ua in zage te hebben genomen van de Maandag .gepubliceerde candida- tenlijst. HOOGERE STANDEN. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem heeft, volgens het „Ctr.", zijn verlangen te kennen gegeven, dat de organisatie der hoogere stan den in zijn diocees zal .worden ter hand genomen. vier maanden van 1922 bedroeg 116.754.2883, welk bedrag over 1 gelijke tijdvak v. 1921 f 136.147.769 was. ZILVEREN REGEcRINGSJUBI LEUM VAN DE KONINGIN. Dinsdagavond heeft in de oude Raadszaal in het Stadhuis te 's-Gra venhage het uitvoerend comité van het comité voor de luisterrijke vie ring van de 25-jarige regeering v. de Koningin, onder leiding van zijn voorzitter mr. dr. TerPel- kwijk, vergaderd. De vergadering werd bijge woond door den burgemeester, mr I. A. N. Patijn, die het eere-voor- zitterschap van het comité 1923 heeft aanvaard. Bij het comité zijn thans aange sloten nagenoeg alle Oranje-gezin de vereenigingen en organisaties van Den Haag. He, uitvoerend comité is thans a!s volgt samengesteld: mr. J. A. N. Parijn, eere-voorz tier; mr. dr. G. A. W. Ter Pelkwijk, voorzit ter; F. N. V. Quant, onder-voor zitter; L. P. van der Heijden, se cretaris, Mej. Emmy Beiinfante; Ph. van Itallie; mr. W. A. Baron van Itters'umD. A. J. Kessler; W. Laatsmanmr. J. A. A. LismanJ. H. van Mastenbroek; P. C. M. Philippona; J. Pippei; J. A. Uding Ir. G. J. van der Well. AARDAPPELiN VOER IN ENGELAND. Blijkens telegrafische mededee- lingen van den Rijkstuinbouwoon- sulent te Londen is het van heden at voor den invoer van aardappe len in Engeland niet meer noodig bij elke baal een copie-certificaat te doen, doch kan worden vo.staan meL.het zenden van het certificaat van gezondheid, atgegeven door onzen piantenziektenkundjgen dienst aan het Ministerie vaii Land bouw, a,dee.ing Tuinbouw te Lon den, terwij'i bovendien twee copie- en van dat certificaat de zending moeten vergezellen. EERSTE KAMER. (Vergadering van Woensdag) Aan de orde was de begroeting van Buitenlandsclio Zaken. De heer GREMER sprak er zijn vreugde over u.t dat minister Van Karncbe-ok aanwezig was, en roem de zjjn beleid. Spr. vond dat er te voel geld wordt besteed aan den dienst der' econo mischs voorlichting in hot buiten land. Spr. leverda een pleidooi over af schaffing der militaire attache's. De ze aijn onnoodig. De heer ANEMA maakte eenige opmerk'ngen over de democratisee- r'ng van het buiten landsch beleid. Spr. verklaarde zich er te verheu gen over dj vestiging \an hei Per manen te Hof van Interna t oaale Ju stitie be '8-Gravenhage, Ten slotte besprak hij den Vol kenbond. Spr. zag lichtpunten. Maar zij schijnen te midden van een groo te duisternis. De Raad van den Vol kenboTid heeft nog niet de plaats, die hem tx> -komt. De toestand van den Volkenbond is niet hopeloos, maar geeft toch reden tot ernstige bezorgdheid. De hear BLOMJOUS gaf zijn In stemming te kennen. Minister VAN KARNEBEEK dank te voor de hem gebrachte waardee ring. In zake „de demoaratiseering van het buiten landsch beleid" is de minister volstrekt niet afkeerig van het rekening houden met nieuwe be hoeften en stroom ingen. De bewering dat spr. de demo oratlseering niet zou willen, is een legende. Hij wil haar wel. Spr. verdedigde vervolgens den Volkenbond. Deae is in zeer moeilij ke tijdien ontstaan. Men moet wat geduid hebben, en wanneer men dit geduld toont, zal in de toekomst blij kern dat de Volkenbond de beste in ternationale organisatie is, die men tot stand kon brengen. Veel goeds heeft die Bond reeds in politiek op zicht gedaan. Hierna besprak de minister de eco nomische voorlichting. De overheids taak en de overheids-belangstelling- pp dit gebied kunnen nog niet wor den gemist. Het denkbeeld vam con centratie en fusie van dezen dienst aan de beide departementen is ern stig overwogen, maar het is onmoge lijk de economisch® aMeeling van Buibeu]and6che Zake over te bren- in naar Landbouw. Wat de eventueels opheffing der militaire attache's betreft: dit punt is in onderzoek. De minister zei ten slotte iets over Genua. De conferentie is uitgegaan van de juiste gedachte eener collectieve be spreking. Eerst namen de vüf mogend beden de leiding in handen. Daarna ging ieder zijn weegs, tot ten slotte tot de collectieve behandeling op breeder grondslag werd besloten. In vele vraag stukken is groote verheldering geko men. Het financieel-technische werk van Brussel en Genua zal niet on vruchtbaar blijken te zijn. Natuurlijk moeten de politieke omstandigheden zich voordoen om verwezenlijking van bet bereikte mogelijk te maken. In zake Rusland is men niet tot over eenstemming gekomen. De tegenstellin gen waren groot en scherp en het'is nog niet gelukt tot een accoord te ge raken. In de gedachte van het com missoriaal maken zit een gezonde kern en dit zal wel blijken. Genua heeft niet aan alle verwach tingen voldaan. De tijd zal een belang rijke rol spelen alvorens de ontwrich ting der wereld is hersteld. Nieuwe conferenties zullen noodig blijken. Overigens stelde de minister in het licht, dat er over Genua nog moeilijk" veel definitiefs te zeggen viel, omdat de conferentie nog aan den gang is. De begiooting van Buitenlandsche Zaken indèr hooide,, stem ming aangenomen. De Kamer heeft vervolgens een groot aantal kleinere ontwerpen aan genomen, o.a.: de aanpassing van het Wetboek van Strafrecht aan huidige toestanden op het gebied der aanwending van elec- trisch arbeidsvermogen; De opheffing van de kostelooze pu blicatie in_de Staatscourant van ak ten van oprichting van naamlooze vennootschappen en coöperatieve ver eenigingen; vele naturalisatie-ontwerpen; het voorstel-De Kanter tot aanvul ling van de wet tot regeling van het hooger onderwijs (vergemakkelijking,) van verandering van studie-richting voor bepaalde studenten); wijzigingen in de wetgeving in za ke de directe belastingen; wijziging van art. 14 der Inkomsten belasting; nadere bepalingen in zake accijns gedistilleerd; wijziging van het invoerrecht op vleeseh; machtiging tot het geven van voor schotten aan eenige staten van Mid den- en Oost-Europa; vaststelling van regelen tón aanzien van den aanmaak van buskruit en springstoffen. pensioenregeling voor de weduwen en weczen van de vrijwillig djenendé militairen an land- er 7«e»!>«üfc begrooting Zuiderzeefonds 1922; verhooging der subsidie aan de Kon. Luchtvaart-Maatschappij; de suppletoire Waterstaatsbegroo- ting van 11 millioen gulden over '20; de Boscbwet; wijzigingen van Ouderdomswet, Ra- denwet, Ongevallenwet en wet op de Ryksverzfikeririghank; schrapping art. 40 Woningwet, crediet voor huishouding Tweede Kamer; intrekking van de wet houdende be palingen tot wering van de San José-. schildluis. Bij laatstgenoemd ontwerp adviseer de de heer CREMER den minister v. Landbouw om, wanneer men in Ame rika onze producten, b. v. de Boskoop sche, zou willen weren om de één of andere reden, daarop te antworden met b.v. maatregelen in zake de in one land in te voeren Amerikaansche vruchten. De MINISTER nam hiervan gaarne nota. Het wetsontwerp houdende de voor zieningen ten aanzien van de buiten haven van Scheveningen zijnde 8X millioen gulden werd met 24 tegen 8 stemmen verworpen. Het wetsontwerp was in de Tweede Kamer met algemeene stemmen aange nomen. De vergadering werd hierna ver daagd tot 1 eden 11 uur. GROOTt INBRAAK. Gisterennacht hebben eenige inbre kers een bezoek gebracht aan den Kunslnijverheidshandel van Jan Eisen- loeffel, N. Z. Voorburgwal 49 te Am sterdam. Toen het personeel gisteren morgen de zaak open sloot, trof hij 'a chaos aan. De inbrekers hebben op ruwe wijze buisgehouden. Alles was overhoop gehaald, een eii ander ver nield, terwijl eenige vertrekken op de gebruikelijke wijze bevuild waren. Een partijtje gouden en zilveren voorwer pen, waaronder broches, colliers, vor ken en lepels was verdwenen. Het juis te bedrag kan uog niet opgegeven wor den, daar men eerst moet inventarisee ren. Toch kan het gestoiene geschat worden op f 10 A f 12.000. De dieven hebben zich toegang ver schaft op nummer 45, zijn naar boven geklommen ca hebben een gat in het dak van het huis gemaakt, waar de firma Eisenloeffel is gevestigd. Het ,oud en zilver is uit den winkel ver dwenen. Van de daders is geen spoor te ont dekken. DE MOORD OP EEN NEDER LANDER IN HAMBURG. Op 23 Februari 1.1. werd te Ham burg te koopman Piper, een Neder lander, vermoord. Als daders werden gearresteerd de tooneolspeler Richard ïauer, die wist te ontvulchten, en Ger- trud Emler. Gisteren werd Bauer in het Spandauer Gastwirtsehaft door de politie in hechtenis genomeu. De da ders werden ook nog vervolgd we gens poging lot moord met berooving in Mecklenburg cn wegens verschil lende diefstallen. Uit papieren, des tijds in Hamburg op hem gevonden, bleek dat hij zich aan niet minder dan 17 diefstallen had schuldig gemaakt. .KERKROOF. Gisterennacht heeft men zich tot de Katnolieke Kerk aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam toegang ver- scnal'l Uit de taber.nakel is een gouden sybori ter waarde van f7000 gestolen, Deze beker daleerde uit de 15de eeuw. Naast den ingang was sieents een klei ne ruit vernield, zoodat een jeugdig ep slank persoon alleen in de kerk heelt kunnen kruipen. De recherche vond ook naast de ruit vingerafdrukken van kleine vin gers. DE VERRADERLIJKE SPOORWEG- BOOMEN. Dinsdagmiddag is een automobiel- handelaar uit Nijmegen nabij Voorihui- zen tnet zijn auto legen een juist da lenden afsluitboom van den spoorweg, die daar den straatweg kruist, gereden. Door hel breken der voorruit bekwam de automobilist hevige snijwonden aan het gelaat, terwijl een eveneens in de auto zittende dame den afsluitboom legen het voorhoofd kreeg en dienten gevolge ook ernstig werd verwond. MUITERIJ OP EEN HOLLAND SCI? SCHIP. Naar uit Braiban bericht wordt, wer den de ma [rozen van het Hollandsche stoomschip „Maria" oproerig en be dreigden den kapitein mei den dood. De muiters barricadeerden zicii toen soldaten kwamen aanrukken in de ma chinekamer, doch gaven zich over, toen de Rumeenschc militairen dreig den van hunne vuurwapenen gebruik' ie zul'er. makel)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1