ONS BLAD" BUITENLAND. RECLAME TABAK BINNENLAND i. R. HEUSS No. 491. Vrijdag 19 Hei 1922. 14e Jaargang» Abonnementsprijs: lil het gezicht van den strijd. VFRSPÏMDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regelt 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod".bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t 100,—, f 60,—f 35,—, f 15, i Nog een korte spanne tijds en het NedeFlandsche volk staat voor den politieken veldslag. A.s van ouds hadden wij verhoopt, dat, ondanks alle verdeeldheid om ons heen en ten spijt daarvan, de Kath. Staatspartij zou staan met een een heidsfront. Het heeft niet aldus mogen zijn. I)e nauwte welke overal grauwte brengt werkte ook in onze gelederen, Krachtens haar sa mens) «Hing was de Kath. partij een ware volkspartij, im mers in tiaar verband vonden rijken en armen plaats. Dat de partij schier altijd een goede en geiuKkige politiek volgde bleek o. m. zeker uit het feit, dat de eene groep tegenstanders haar reactionair noemde, de andere groep haar te democratisch heette. Men kon dit reeds beschouwen als een goede aanwijzing, dat zij het juiste midden wist te houden, krachtens de historie een vrij juiste aanwijzing voor het houden van het goede spoor. Het scnijnt ons vooral in de laatste tijden te veel voor den wind te zijn gegaan en daarom moest blijkbaar ter beteu geling van overmoedigheid, terugslag komen. Men is van uit de Haarlemsche veste begonnen met een actie over de rich ting i n de politiek. Wij zijn overtuigd dat deze actie met de beste bedoelingen werd onder nomen. Uit verschijnsel was in zich ook niet nieuw in de Kath. partij. Voor een zestal jaren terug hadden wij een actie op deze actie gelijkende, ook in haar wezen over de richting in de politiek, maar gesteld in pre cies tegenover gestelde richting. („Ons politiek Recht".) Die actie was toen ter tijd evenmin I bedoeld om eenige scheuring te bren gen in de Kath. eenheid en zij heeft er gelukkig ook niet toe geleid. Bij de tegenwoordige actie zullen ongetwijfeld dezelfde bedoelingen heb ben voorgezeten, maar is helaas, on danks de aanvoerders, de uitslag an ders geweest Men moge hieruit in al onze krin gen ieeren, hetgeen aan ons eens werd geschreven door een priester mei heel veel ondervinding: „men heeft het politieke beest eerder los gemaakt dan vast gebonden" Trouwens, hoe het ook zij, er is thans een groep katholieken, die zich in een afzonderlijke partij gegroepeerd hebben. Waar de zaken aldus staan, en de itrijd in het zicht is, geeft bet niet treurend bij de verloren eenheid neder te gaan zitten; wij achten het veel en veel beter de kiezers te helpen bij het zoeken van bun weg. Ook voor. de katnclieke kiezers is tit van het grootste belang. Eén van de aangevoerde oppositie- argumenten, wij zouden kunnen zeg gen h e t argument, is wel het navol gende: „Ook de Kath. partij, oo„ zelfs deze Rechtsche Regeering, beeft zien laten dringen naar een politiek van eenzijdigheid." Zij zouden te veel hebben gelet op en gedaan voor de economisch zwak keren en daaraoor de positie van an dere groepen als vanzelf sprekend heb ben benadeeld. Hel is in en bij deze zaken altijd maar de vraag, of men niet te veel generaliseert en wel voldoende onder- scneidt. Daar zijn er geweest onder, laten wij ze eens noemen de meest geavan ceerde .katholieken, welke inderdaad allicht te veel hebben gedaan aan wat men noemt: doordrijverij. Maar men vergete dan evenmin, dat daartegenover zeker een gelijke hoe veelheid anoeren staat, laten wij ze eens noemen de minst geavanceerden, welke in de tegenovergestelde richting zeker niet minder hebben „gewerkt". Hel ergste van die actie is, naar onze wijze van zien, altijd geweest, de manier waarop deze werkzaamhe den niet zelden werden ontplooid. Een mug werd vaak opgeblazen tot een oliCant, een strijd van personen onderling, soms op den rug der be weging gevoerd, om te komen tot be geerde doeleinden, werd als iets we reldschokkends voorgesteld. Daarüij kwamen nog, boven dit alles, de Duitengewone moeilijke om standigheden welke thans worden door gemaakt. Malaise in industrie en handel, tegenslag op elk terrein, waardoor be duidende vermindering van het volks inkomen en daardoor stijging van per- t centages en bedragen der belastingen. Anderzijds uitgaven door Staat, Pro vincie en Gemeente in verhoogde be dragen, eensdeels door de ten uitvoer- igjning yap in vorige tijden aenornen besluiten, anderdeels door moeilijk af Ie wenden noodzakelijkheden en recht vaardigheden, wijders ook hierdoor de depricialie van den gulden. Bij zulk een samenloop van om standigheden is heU gemakkelijker een l>ond van belastingbetalers of iets der gelijks dp te richten en te zeggen noe de positie zou moeten en kun nen worden gered, dan aangewezen te worden om net zelf te gaan doen. Maar hoe het ook moge zijn, die positie is voor elke groep of voor elke partij welke een oppositie-actie voert, buitengewoon gunstig. Als men maar durft te beloven, dat men zal zorgen voor daling van de belastingen en daarnaast opmerkt, dat de regeeringspartijen te roijaal zijn ge weest, heeft men, niet door overtuiging of overreding, maar omdat ieder dit natuurlijk gaarne wil, zeker bij vele opjrervlakkigen reeds een voorsprong. Maar ieder, die eens de moeite wilde en kon doen om santen te voe gen de werkzaamheden van Regeering en Kalh. partij, zou spoedig tot de overtuiging moeten komen, dat bei den niet zelden tegenover bovenmatige verlangens stelling bebben moeten ne men en daarvoor menig verwijt beb ben moeten accepteeren. Het gaat daarom naar onze mea ning ook veel te ver, en het is voor ons gevoel op de grens van 't onbe hoorlijke af (om geen sterker woord te georuiken) als sommigen van de nieuwe partijmannen de Kath. partij of de Regeering gaan vereenzelvigen mei de een of andere minder gelukkige uitlating of opmerking van deze of gene. Het moge a] waar zijn, dat er in het oude leger eenige ijverigen zijn geweest, met meer en minder invloed, welke zeker wat te hard of te zacht van stapel zijn geloopen, zij werden toch in de Kath. Staatspartij en door de Regeering voldoende in evenwicht gehouden. Het is ons dan ook schier onbegrij pelijk hoe er personen waren te vinden die de verantwoording voor den ge- danen stap op zich durfden nemen. Zij zullen van de te stellen daden geen pleizier beleven en aan de Kath. Staatspartij en hare eenheid veel schade toebrengen. Hunne daad is, vooral in het gezicht van den strijd, een daad van groote verantwoordelijkheid. 's-B. M. KRIJGSMAN. DE CONFERENTIE VAN GENUA. De Russische kwestie. De avondzitting der politieke sub commissie duurde van 5 uur tot 7.80. Na een lange discussie omtrent ver schillende amendementen, door de Russen voorgesteld, werd de originee le tekst van het voorstel nopens de bijeenkomst der commissie van des kundigen en het pact van non-agres sie nagenoeg geheel gehandhaafd. De toelichtende verklaringen wer den in het procesverbaal opgenomen. Het pact van non-agressie werd uit gebreid tot alle met Sovjet-Rusland verbonden republieken, waarbij na drukkelijk werd geconstateerd, dat dit niet de erkenning in zich sluit Japan gaf toe ten aanzien van Tsjita. De conferentie te 's-Gravenhage. De gisterenoohtend gehouden ver gadering der volledige politieke com missie had slechts formeele beteekenis Patijn bevestigde de verklaring van Facta, dat de Russen in Den Haag de zelfde garantiën en privilegiën als an dere delegaties zullen genieten. Ne derland beschouwt het als een eere zaak volle gastvrijheid aan te bieden. Facta en Lloyd George bedankten hoffelijk de Nederlandsehe regeering. Lloyd George wensebte een trait d'uni on tusschen Genua en Den Haag; hij stelde daarom president Facta voor om zich in verbinding te stellen met de Nederlandsehe regeering voor de organisatie. Patijn steunde dit als zeer practiach. Daarna werden alle voorstel len aangenomen. Patijn had een onderhoud met Tsjits jerin, correct maar koel. Patijn her haalde de verklaring. Men besprak voorts eenige technische dingen, in verband met de organisatie. Volgens berichten uit Genua zijn de uitnoodigende mogendheden van plan om de Ver.. Staten te verzoeken een delegatie naar 's-Gravenhage te zen den. In Amerikaansehe kringen te Ge nua wordt beweerd, dat de Vereenig- de Staten, wanneer zij dan niet van plan mochten zijn. om een officieelen vertegenwoordiger naar 's-Gravenha ge te zenden, toch in elk geval een niet-officieele afgevaardigde naar de conferentie aldaar zullen zenden inet dezelfde bevoegdheden als Child, Het vertrek der Duitsche delegatie. Naar het ,.Hbd." verneemt zal de Duitsche delegatie, eerst Zaterdag avond uit Genua vertrekken. Maan dag zullen dr. Wirth en dr. Rathenau verslag uitbrengen aan president Ebert en den ministerraad. Dinsdag zullen waarschijnlijk de partijleiders bijeengeroepen worden om over Ge nua ingelicht te worden. De plenaire slotzitting. Als gevolg van de aanvaarding door Tsjitsjerin van de nota der geallieer den, waarin het houden van de confe rentie te Den Haag wordt voorgesteld zijn twee belangrijke punten naar vo ren gekomen. Het eene is, dat het non agressiepact van kracht zal blijven tot vier maanden na het sluiten van de zittingen der commissie, hetgeen den vrede gedurende de eerste acht maan den verzekert. Het andere punt is. dat de uitdruk king „Russische Sovjet-regeering" zal omvatten alle acht Sovjet-republieken. Het pact zal zoo krachtig worden toegepast als de omstandigheden het toestaan, zoowel voor Azië als voor Europa, waarbij Tsjitsjerin beloofde, dat het zal worden toegepast aan alle Russische grenzen. De kwestie, welke thans nog open blijft, is de houding van Amerika ten opzichte van de commissie. Een formeele uitnoodiging zal on middellijk nadat de volledige confe rentie de voorstellen zal hebben goed gekeurd naar Washington worden ge zonden. De opening van de plenaire zitting is op heden morgen bepaald en hier mede zal de conferentie worden ge sloten. Lloyd George denkt Zaterdagavond te Londen terug te zijn. Tot de taak, die de Engelsche dele gatie op zich genomen heeft, behoort de informeele opdracht tot het effenen van den weg naar een oplossing der Adriatische tegenstellingen. Dit was geen deel van het officieels program ma doch het is bekend, dat de Itali- aansche en Zuid-Slavische ministers van buitenlandsche zaken meenden van de gelegenheid dat zij te Genua vertoefden, gebruik te kunnen maken om de Fiumekwestie op te lossen en belden verzochten om Britache be middeling. De onderhandelingen du ren nog voort. DE VOLKENBOND. De raad vaD den Volkenbond heeft het voorstel-Hymans aangenomen, dat de neutrale zone tusschen Litauen en Polen alleen in militairen zin hand haaft, overigens echter een voorloopi- ge grenslinie wil bepalen en verder een voorloopig bestuur door beide staten mogelijk wil maken. De raad beeft de zitting gesloten: de volgende vergadering zal plaats hebben een week voor het begin van de Yolkenbondsvergadering in het najaar. DE IERSCHE KWESTIE. Nieuwe schietpartijen. Woensdagavond is te Belfast weder om hevig geschoten. De autoriteiten melden, dat er een do odé en vijf ge wonden zijn gevallen, waaronder een meisje, dat een schot in het lichaam kreeg terwijl zij voor het raam van een huis naaiwerk verrichtte. Een aanval op een politie kazerne. Gisterenmorgen deden als politie agenten vermomde Sinn Feiners een stoutmoedigen aanval op het hoofd bureau der politie in het centrum van Belfast. Zü kregen toegang door zich voor te doen als agenten, die van hun dienst terugkwamen, overmanden de bewakers en kwetsten er twee, waar van een doodelijk. De politie-agenten ontwaakten door het schieten en richt ten de machinegeweren op de aanval lers, die daarop de wijk namen. Het doel van den aanval was blijk baar de vermeestering der geweren, die in de kazerne geborgen waren. HERMES BEZOEK AAN PARIJS. Het oorspronkelijk optimisme, dat te Parijs in de kringen van de Com missie van Herstel heerschte ten gevol ge van de besprekingen, die Hermes met enkele leden afzonderlijk heeft gehad, is geheel verdwenen nu de Duitsche voorstellen inderdaad schrif teljjk aan de heeren zijn voorgelegd. In de officieuse bijeenkomst waren volgens het „Hdbd." alle leden het er over eens, dat het door Hermes over handigde document onvoldoende pre ciseerde en geen voldoening gaf aan de rasohen der Oommissie. Daarom oordeelde men unaniem, dat de Oom missie thans niets anders overblijft dan opnieuw aan te dringen op het nakomen der gestelde voorwaarden en verder den Slen Mei af te wachten. Hermes heeft deze beslissing ter kennis gebracht van de Duitsche re» geering en zal, Indien deze hem niet: opdraagt nieuwe voorstellen over te brengen, waarschijnlijk spoedig Pa rijs verlaten zonder iets te hebben be reikt. KABINETSCRISIS TN OOSTEN RIJK? De financieele commissie heeft ge weigerd om de regeering 120 milliard erediet toe te staan. De Groot-Duit- schers willen in geen geval kanselier Schober meer toestaan, dan hij noodig heeft om het bewind nog acht dagen te voeren. De soe.-democraten, die ook tegen de huidige regeering zijn, willen Schober ook niet steunen. Er werd slechts een bedrag van 41.6 millard Kronen toegestaan. Als opvolger van Schober wordt ge noemd dr. Erder, de Landeshaupt- maiin van Voralberg. EEN VITRIOOL-DRAMA. Op een bal in Vauvert hoorde men, juist toen de feeststemming haar hoogtepunt had bereikt, smar telifke kreten en giilen. Twaalt per son en, jonge meisjes, en jonge mannen, add en vitriool1 in het gelaat gekregen. Het bieek dat een jonge vrouw die door haar minnaar was ver laten, zich wi de wreken door den m;.n vi .riool in het gezicht te wer pe i. Zij bereikte haar doel, daar haar slachtoffer ernstige brand wonden op iep, .doch zij stortte tevens tal van 'jonge menschen ir he- ongeluk. NOODTOESTAND Bij DE 4 OOSTENRIJKSCHE DAGBLADEN, li een vergadering van de Ver- eejiiging .van Oostenrijksche dag bladen, werd over den nood .oo st id der Oostenrijlksche dagoia- dc t gesproken. Meegedeeld werd, da in den loop van 1922, 420 Oos- te rifksche bladen ophielden te schijnen. Het papier is ge. tegen vari 24 Heller per kilo, vóór den oorlog, tot 390 Kr. Alle bedrijisonkosten zijn zeer gestegen, zoodat er krachtig geho. pen moet worden. De vertegenwoordigers der re geering verzekerden, dat de re geering alles zou doen om de pers te helpen, omdat duizenden arbeiders van het dagbladbedrijf afhankelijk zijn. BRAND IN EEN i^SPITAAL. In de waschkamer van het hos pitaal St. Esprit te Rome brak woensdag een brand uit, die zicti verbreidde tot het gebouw der on geneeslijke zieken, dat instortte. 's Morgens werden reeds 15 ver koolde lichamen gevonden. Er moeten zien nog 15 dooden onder de puinen bevinden. Vele patiënten, wel honderd, kregen zware brandwonden. De paus en de koning van Italië hebben ieder 50.000 Lire geschon ken voor de gewonden en de fami lies der gestorvenen. Het Grieksche kabinet-S tratos heeft in de Kamer een nederlaag ge leden. Ei' stonden 170 leden tegen en 154 vóór de nieuwe regeering. De premier van Per zié is afge treden wegens onesnigheid met den minister van oorlog; laatstgenoemde had den premier nl. gevraagd zekere bladen te verbieden, aan welk verzoek geen gevolg was gegeven. In 1919 werd in de Vereenigde ■Staten een- wet aangenomen, waarbij liet verboden werd kinderen onder de 14 jaar in fabrieken te doen arbeiden. Thans heeft het hooggerechtshof uit gemaakt, dal aeze wet in strijd is met de grondwet. Blijkens een door dien Japan- schen minister van buitenlandsche za ken afgelegde verklaring is er geen reden om te veronderstellen, dat Ja pan's politiek in Mandsjoerije een wij ziging heeft ondergaan in verband met Tsjang-tso-iin'ö onafhankelijkheidsver klaring. Japan blijft strikt neutraal. Naar de bladen in verband met de staking in de Zuid-Duitsche metaal industrie melden, zal de uitsluiting in 'ahe Bedrijven in Frankfort, Offen bach, Darmstadt, Hahnau, Ober-Oer- sel en Ead Homburg a.s. Maandag wor den afgekondigd. De „Daily Express" meldt, dat Gurzon zeer ziek is. Hij lijdt aan phlebitis (aderonlstéking). Het centrale Russische executieve comité heeft aan de rechtbank bevel gegeven om de voltrekking van de vonnissen tegen hen, die veroordeeld zijn wegens verzet tegen de confiscatie van kerkschatten, op te sehorten. D« advocaten hebben cassatie aangetee- kend, terwijl de vrouwen der veroor deelden gratie vragen. Voigens het verslag van het ar- heidsoureau over April is de arbeids markt in Zweden iets beter. De werk- .oosneidscijfers zijn belangrijk afgeno men. Dit heeft echter geen betrekking op de metaalindustrie. Bij het Japansche parlement is een wetsvoorstel betreffende invoering van esperanto als officieel leervak in de lagere scholen van het land inge diend. Het Tsjecho-Slowaaksche vakver- ond. en de Duitsche vakvereeniging .e Reigersberg hebben een gemeen schappelijk manifest gepubliceerd, waarin zij de arbeiders oproepen tol een 24-urige algemeene staking op heden 19 Mei, als teeken van solida riteit met de stakende metaalbewerkers. Gisterenmiddag is bet vonnis ge veld in het proces tegen de beklaag den van Petersdorf. Urbanet werd vrij gesproken; Kroger 10 jaar tuchthuis straf; Salsch tot levenslange tuchthuis straf; Wotoza 1 jaar tuchthuisstraf Tyttlich 10 jaar tuchthuisstraf. De chaulfeur Malotka 5 jaar tuchthuis straf. Twee beklaagden werden vrijge sproken. Minister Schiffer is gisteren uit Ge nua te Berlijn aangekomen. Zanella (de oud-gouverneur van Fiume) heeft aan de regèering van Zuid-Slaviè en de leiders der delega ties te Genua een verzoekschrift gericht om tusschen beide te komen voor de vrijheid en den vrede van Fiume, met el voorstel een internationale enquête commissie te zenden. Uit Fiume wordt gemeld, dal, dank zij ae interventie van Lloyd George in de ItaliaanscheZuid-Slavi sche Kwestie, de spoorlijn Fiume AdramBoedappest geïnternationali seerd zal worden. Joessoef Kemal sppreekt kate- gorfseh de berichten tegen over moor den opp Armeniërss te Kharpout. Volgens berichten uit Chorasan zenden de Russen versterkingen van de havens aan de Kaspische Zee langs den Transkaspischen spoorweg naar Bokhara ter bestrijding der anti-bolsje- wieksche beweging onder Eiiver pasja. Het Hulpcomité voor den hon gersnood in Rusland te Genève, decli mee, dat alleen in het gouvernement Samara van 1 Appril1 Mei 110.000 kinderen van honger zijn gestorven. DE MARINEWERF. De leden van de Vlootcomniissie, bestaande uit het Eerste Kamerlid mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rcngerskerke en de Tweeae Ka merleden, de heeren W. F. N. Hu- 5enholtz, jhr. R. R. L. de Murait, R. Snoeëk Henkemans en A. P. Staalman, hebben gisterenmorgen met de adviseerende leden der commissie een bezoek gebracht aan h'et Mirine- etabhssement. De gasten werden rondgeleid door den heet J, C. J. B. A. de Josselin de Jong, gepensioneerd kolonel der mariniers-.i u'air, adviseerend lid der Vlootconvmissie. Dit bezoek houdt verband met de plannen tot eventueele opheffing van de Marinewerf. DE ZEELAND. Niettegenstaande a.lerlei tegen- spiaak, kan de „Tel." nog' steeds het bericht omtrent de verplaatsing van de Stoomvaart Mij. Zeeland naai den Hoek handhaven. Inmiddels verneemt het blad, dat de South Eastern het denkbeeld over weegt mettertijd een lijn op Vlissin- gen te openen. DE TWEEDE KAMER-VERKIE ZINGEN. De Christen-democratische Partij heeft voor de a.s. verkiezingen de: Tweede Kamer de volgende candi- daten gesteld: 1. A. P. Staalman, Amsterdam. 2. I. H. Staalman, Helder. 3. H. C, Car ton, Amsterdam. 4. L. van den Berg. Assen. 5. H. Visser, Sneek. 6. A. Hakvoort, Urk. Naar Wij vernemen zial mr. dr. H. van Groenendael Weder een Kar mei Candida tuur aanvaarden. Te Sittard is gisteren uitgekomen een nieuwe courant, die op ongere gelde tii'üen zal verschijnen en waar in het Kamerlid zich verdedigt tegen de destijds door de Kamerclub en den R. K Kiezersbond tegen hem ge richte aanvallen i.z. de annexatie kwestie, De lijst--Van Hontën is thans als volgt samengesteld: 1. mr. S. van Houten. 2. Mej, mr. E. C. van Dorp. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A125 - ALKMAAR 3. öt. C. C. Dutilh, 4. mr. R. A. Foc- keira, 5. A. H. baron van Harden- broek van Arrmerstol. 6. jfïr. J. O. de Jong van Beek en Donk. 7. W. J. ICapteijn. 8. D. van Lookeren Cam pagne, 9. Jj D. Viruly. N. K. P. Naar de „Leidsche Crt." met ze- keiheid kan mededëelen, zijn er door een vooraanstaand leider in de Nieu we Kath Partij pogingen gedaan om een eventueel in te dienen lijst-Bal- vers te verbinden met die der N. K. P. S1GARENINVOER. Het bestuur der Ned. R. K, Ver- een'.gingvan Sigarenfabrikanten heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin verzocht wordt de wgelijkheid te openen, dat door de icgreiing den invoer van sigaren n ons land wordt verboden. DE „OERMANiA" OVER DE N. K. P. t De „Msb." schrijft: Voor de eerste maal doet de „Ger- mania" in een berichtje van enkele tegels ir.ededeeling van de splitsing in de Katholieke Staatspartij van Ne derland. Het blad voegt hieraan toe, nat, aangezien het program der nieu we partij slechts in onbeduidende dé tails atwijkt van dat der oude, de splitsing zakelijk niet gerechtvaardigd is, aangezien het zeer wel mogelijk was geweest tot overeenstemming te komen over de geschilpunten. De po litieke verzwakking der Katholieken, die thans do>or de splitsing is veroor zaakt. moet des te meer betreurd worden, aangezien Holland voor de algemeene verkiezingen staat, besluit de „Germania". INWERKINGTREDING DER GE WIJZIGDE ARBEIDSWET. Nu de beide Kamers der Stafen- Generaal het wetsontwerp tot her ziening der Arbeidswet hebben aan genomen, is binnen enkele dagen de inwerkingtreding van een gedeelte dier wijziging tegemoet te zien. De wijzigingswet toch bepaalt, dat zij, behoudens enkele artikelen, in wer king treedt op den tweeden dag na de afkondiging. Nog niet onmiddellijk treden in werking die artikelen waarvan de uit voering samenhangt met nog uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur. Deze koninklijke besluiten kunnen uiteraard eerst worden ge nomen, nadat de wet van kracht is geworden. Veel tijd zal hiermede ech ter niet meer gemoeid rijn. Tot die bepalingen, weike nog niet onmiddellijk in werking treden be hoort de verlenging van den arbeids tijd. in fabrieken en werkplaatsen (met inbegrip van broodbakkerijen) van 8 uren per dag en 45 uren per week tot 81/2 uur per dag en 48 uren per week. Wel treden op den tweeden dag na de afkondiging in werking de nieu we regeling betreffende de collec tieve vergunningen voor overwerk, te verleenen door den Minister bij pu blicatie in de „Staatscourant" en de nieuwe regeling betreffende de na onderling overleg tusschen vereeni- gingen van werkgevers en van arbei ders door den Minister te verleenen vergunningen om van de algemeen geldende regelen omtrent den arbefds; duur in beperkte mate af te wijken, mits per jaar niet meer dan 2500 uren gewerkt wordt. Ook treden op den tweeden dag' na. de afkondiging- verschillende bepa lingen betreffende broedbakkerijen In werking, zoodat aan de verkoop van versch en opgewarmd brood vóór 10 uur des voormiddags overal en. voor iedereen verboden is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1