ONS BLAD Ingezonden Mededeelingen, DE BANK VAN WE8SELINK BUITENLAND. ZUH slachtoffeS /tfc&495. Woensdag 24 Hei 1922. 14e Jaargang 95 59 FEUILLETON Dfl Rank Ol10n' rotonróê-wnrant en clièque-rekenmgen met eene rentevergoeding van 3% US udllA measseer( en disconteert handelspapier op binnen- en bnitenland, verleent hedrijfseredteten aan Lanabonw, Handel en Nijverheid, belast zich met den aan- en verkoop van eltecten voor geldbelegging, n-HDLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar ...f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: tSSSSSSPSTA433 Advertentieprijs Van 1—5 regels f l25elke regel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooc uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f 4QO,f 200,t 100,-, f 60,—f 35,-, f 15,- Aan Rootnsch Hederiand en zijn Oeesleiijkhetd. Dezen zomer zullen in de pa rochiën van ons vaderland Tri duüms worden gehouden om het derde eeuwfeest te vieren dér Heilige Congregatie „de propa- êanda Fide", en het honderdjarig eslaan van "het Genootschap tot voortp'anting des Geloofs (Broe derschap v. d. H. Geest tot voort planting des Geloofs). Zoo vroeg het met instem ming van wijlen Paus Benedictus de Prefect d.er Congregatie, kardinaal van Rossum, zoo willen het onze Bisschoppen, zoo eischt het de dankbaarheid. Want aan de jubileerende Pro paganda heeft Roomsch Neder land veel te danken. Van hare oprichting af in 1622 tot 1908 behoorde immers Ne derland geheel of gedeeltelijk onder hare rechtsmacht. In de moei.ijke eeuwen van on derdrukking en scheuring heeft zij met onverflauwden ijver over ons vaderland zorg gedragen. Aan haar wijB beleid dankten wij in 1853 na jaren van moei zame en onvruchtbare onderhan delingen het gezegend herstel onzer Kerkelijke Hiërarchie. En totdat deze haar vollen wasdom toonde in ove.vioedige vruchtbaar heid. is zij over ons blijven waken. Vraagt dan de dankbaarheid niet dat wij op een bijzondere wijze dit iubilé der Propaganda zullen meevieren? Voorai nu voor die bijzondere deelname zulk een schoone gele genheid zich aanbiedt. De Congregatie dor Propaganda beschikt tot steun van haar werk over drie Centrale Genoot schappen de Voortplanting des Geloofs (in het Bisdom Haarlem genoemd „Broederschap van den H. Geest tof voortplanting des Geloofs) voor de algemeene behoeften der Missiën de H. Kindsheid voor de bijzon dere zorg, welke de kinderen in de Missie-gebieden eischen; het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus voor de opleiding van een inlandsche geestelijkheid, welke de grooie waarborg is voor een diepgaand en blijvend resul taat der Geloofsprediking. Weinu, de „Voortplanting^ en „de Kindsheid" zijn reeds alge meen bekend en verspreid, en daardoor komt de viering van dit eeuwgetij aan de bevestiging dier Genootschappen vanzelf ten goe de. Maar het „Pauselijk Liefdewerk van Sint Petrus" is eerst in zijn opkomst. En al heeft in twee jaar tijds dit nieuwe Centrale Genoot schap in ons vaderland een be trekkelijk hooge vlucht genomen en reeds guns.ige resultaten be reik., het is nog verre van alge meen. en toch moet ook dit kunnen re kenen op algemeene deelname; zoo vragen nadrukkelijk èn de Paus èn de Propaganda. Daarom doen ondeigeteekenden, Nationale en Diocesane Directeu ren van dit Werk, het volgend Voorstel. Bij het Triduum ter viering van het derde eeuwgetij der Congrega tie ,4e Propaganda Fide" zal in iedere Parochie van Nedferllancl een plaatselijke afdeeling van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus worden opgericht of waar deze bestaat worden be vestigd. Ais dit voorstel tot uitvoering komt geeft Nederland een waardig bewijs van dankbaarheid aan de ju biieerende Congregatie, die zoo veel voor 'Nederland deed. Als dit voorstel wordt uitge voerd, is het zeker, dat in Neder land algemeen door geneden en offers aan de zoo noodzakelijke opleiding pener ihlandsche geeste lijkheid in de Missiën wordt mede gewerkt. En het kan gemakkelijk overal worden uitgevoerd, omdat blij kens de ondervinding de ge- loovigen zelfs in zeer belaste en arme parochiën aan dit Pauselijk Liëfdewerk gaarne en edelmoedig, deelnemen: de opleiding van een ..iniandschen" priester in de missie blijkt even aantrekkelijk te zijn als de „vrijkoop van een slaafje". Voor allen, die het nog~niet dui delijk weten omschrijven wij ten overvloede in het kort nogmaals, wat dit Liefdewerk beoogt: R het heeft ten doel te helpen aan de opleiding van een inland sche geestelijkheid, door semina ries te stichten in de missielanden en de studiekosten van inlandsche seminaristen te bestrijden 2e. het tracht dit doel te berei ken door gebed (wat en zooveel men wil) en aalmoezen 3e. het heeft Leden, die 1 cent Eer week of jaarlijksch 50 cents ijdragenWeldoeners, die de jaar liiksche studiekosten van een in- landschen seminarist op zich ne men (f 250.Stichters, die eqn blijvende beurs stichten (f2500.—). Bij de Diocesane Directeuren kan iedere parochie-pastoor of diens gemachtigde op aanvrage gratis zooveel exemplaren van on ze mooie vlugschriften en inschrij- vingsbiljetten verkrijgen, als hii noodig meent te hebben, en alle inlichtingen, die hij mocht verlan gen. Aan dezelfde adressen kan ook iedere katholiek als Stichter Weldoener of" Lid aangenomen worden. Vertrouwend, dat />nder Gods zegen, deze uitnoodigmg een goed gehoor zal vinden, verblijven on- dergeteekeriden De Nationale en Diocesa ne Directeuren van het Pauselijk Liefdewerk 'van den H. Petrus in Neder land: Dr. JAN SMIT, Nat Dir. Voor het Bisdom Breda: Mgr. J. VAN OER5, te Breda. Voor het Bisdom Haarlem1: Rector Th. M. P. BEKKERS te Voorschoten. Voor 't Bisd. 's-Hertogenbosch Rector A. V1NGERHOETS ïe Tilburg. Voor het Bisdom Roermond: Prof. Dr. G. LEMMENS, te Roermond. Voor het Aartsbisdom Utrecht: Kapelaan ANT. DE WIT, te Arnhem (St Walburgis). TROEBELEN IN ALBANIë. Volgens een bericht aan de „Prager Presse" is het in Albanië weer tot een burgeroorlog gekomen, nl. tusseben den rebellenleider Beiram en het hoofd der Albaneesehe regeering Achined Bey. Op eenige plaatsen zijn opstandelin gen in de neutrale zone opgerukt. De burgerlijke bevolking vlucht over ao grens. Er beeft een gevecht plaats gevon den bjj Junaki, niet ver van de grens Beide partijen maakten van mitrailleu ses gebruik. De uitslag was onbeslist. UIT DE DUITSCIiE METAAL INDUSTRIE. De Zuidduitsche metaalbewerkers- staking is geëeindigd, nadat men het over een nieuwe loonregeling eens was geworden. Het werk wordt waar schijnlijk Vrijdag hervat. Bij de onderhandelingen tusseben de vakvereenigingen en de bonden van metaal-industrieelen voor Hessen- Nassau, Hessen en de omliggende ge bieden werden de voorstellen der werk gevers door de vakvereenigingen ver worpen. Dit beteekent de uitsluiting van ruim 40.000 metaalbewerkers in 84. Mark koesterde voor den markies geen bijzonder groote liefde. Zelfs toen hij nog meende diens zoon te zijn, had er steeds een zekere kille verhouding tusschen hen ge- heerscht, die groóte vertrouwelijkheid uitsloot. De markies toonde tegen over hem eene terughouding, welke hij thans begreepdoch desniettemin kon hij niet gelooven, dat zijn pleeg vader de man zou zijn, zooals zijn moe der hem beschreven had. Zoolang hij zich kon herinneren, had de markies edn degelijk leven geleid, wel was hij ernstig en somber gestemd geweest door leed, waarvan de oorzaak Mar 1 bekend was. Nooit had de jonge man zich over de houding van den markies tegenover iem te beklagen gehad, hij betoonde rich altijd mild en edelmoedig, en weigerde hem niets. Ziedaar de gevoe lens van Mark voor zijn pleegvader, dien hif toeji jtog gis zjjn eigen Vader beschouwde. Seaert hij wist, dat "hij slechts pleegzoon was, hadden zij plaats gemaakt voor een innige, op rechte dankbaarheid. Wat zou hij ge weest zijn zonder den markies Neen, het gedrag van dien man was edel ge weest van een groot en goed hart. Hij had de hand tot redding toegestoken, hij die meer beklagenswaardig dan schuldig was y hij had een onschuldig kind tot zich genomen, het zijn naam, zijn titel en eene uitstekende opvoe ding gegeven. De man, die dit alles gedaan had, kon in de oogen van Mark niet plotseling een misdadiger wor den. Ook geloofde hij niet aan de be schuldigingen zijner moeder. Blijkbaar bestond er tussen enjde beide echtgenoo ten een vreeselijk misverstand, dat hij wilde opheffen., daarom was 't noodig, dat hij zijne moeder weerzag en haar alles uitlegde. Doch hoe kon hij haar weerzien Hij wist niet, waar zij woonde, en zeker zou zij na deze ontvangst nooit meer in de woning van den markies terugkeeren. Plotseling schoot hem een denkbeeld te binnen. Zijne moeder had ge- d, dat zij Jeanne d' Olne kende.=... maar mocht hij dit jonge mefsje nog ontmoeten? Zij had hem Hef.... Hij beminde haar, doch 't was hem onmoge lijk haar te huwen. Deze gedachte maakte zijne smart nog viljmender. Hoe hij zich ook wendde, overal zag de jonge man een verloren leven.... Waarom was hij ook naar Parijs terug gekeerd Had hij die stad nooit m betreden, cdan had hij Jeanne niet gekend, en hij zou niet ingewijd zijn geworden in al die treurige gebeurtenis sen. Sedert hij zich te Parijs bevond, had er eene omwenteling in hem plaats gehad. Hij had geleerd, wat ongeluk is. Hij zag en voelde het en leed duizen den kwellingen. Het leven, dat hem zoo toelachte, scheen hem nu somber, verduisterd door misdaden en slechts door enkele lichtstralen verhelderd. Er bestond op de wereld slechts eene aaneenschakeling van tegenstrijdige be langen en verdeelde gevoelens, waar door de menschen bloedend en soms doodelijk gewond, blijven ronddolen tot de eeuwige rust een einde aan hun lijden maakt. Hij had nooit zooiets vermoed, nim mer aan zoo iets gedacht, doch nu be- het district Frankfort a. d. Main, waar toe ook Offenbach, Hanau, Darmstadt enz. behooren. De uitsluiting is reeds in werking getreden. DE IERSCHE KWESTIE. Vrees voor republikeinsche aanvallen. Volgens berichten uit Londonderry zijn er contigenten van het Iersohe re- publikeinschè leger te Donegal aange komen en ingekwartierd in de huizen der loyalisten in die streek. Het aan tal republikeinen te Donegal wordt thans op duizend geschat. Zij zjjn in het bezit van een groot aantal gere- quireerde auto's en andere voertuigen De komende verkiezingen. De arbeidersorganisaties zullen min stens naar vijftien zetels dingen bij de komende verkiezingen. Daar verwacht mak worden, dat elke gekozen arbei- derscandidaat de partij, die vóór het verdrag is zal steunen, kan aangeno men worden, dat het aantal leden, die vóór het verdrag zjjn, in de nieuwe Dail grooter zal zjjn dan in de tegen woordige, ondanks de overeenkomst tusschen De Valera en Collins tot hand having der huidige verhouding. De onrust in Ulster. Gisterennacht heeft de politie over geheel Ulster invallen gedaan en een groot aantal Sinn Feiners gearresteerd Bjj deze arrestaties werden te Bel fast; vijftig aanhoudingen verricht. In het graafschap Fermanagh bevonden zich onder de gearresteerden een aantal nationalistische leden van open bare lichamen. Nader bericht men, dat het aantal arrestaties in Ulster bedraagt verschei dene honderden. De regeering van Ulster heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat het Iersohe repp blikeinsche leger, de Iersehe republi- keinsche broederschap en dergeljjke Sinn Fein-organisaties onwettig zjjn in de zes Ulster-graafschappen. Perso nen, die als lid toetreden of lid bljjven stellen zich aan arrestatie en vervol ging bloot. De overeenkomst bekrachtigd. Uit Dublin wordt gemeld, dat onge veer 2000 vertegenwoordigers van Sinn Fein-clubs uit het geheele land gisteren een vergadering bjjwoonden van het Ard Fheis of Sinn Fein-con- gres. De Voorzitter De Valera stelde voor de overeenkomst, Zaterdag bereikt in zake een coalitie-regeering in den Vrjj staat, formeel goed te keuren. Het Ard Fheis bevestigde de over eenkomst en ging tot October uiteen. Craig over de overeenkomst. Het woord voerend in het noordeljj ke parlement heeft de premier Craig gezegd, dat de overeenkomst tus schen De Valera en Collins den ge- heelen toestand heeft gewjjzigd. Hjj was bereid geweest te onderhandelen met de voorloopige regeering, maar was niet bereid te onderhandelen met een nieuwe gemengde regeering, waar van de helft republikeinsch was en de andere het verdrag beschouwde als een stap naar de republiek. De noordelijke regeering had met al gemeene- stemmen besloten, thans te weigeren toe te stemmen in eenigerlei grensratificatie onder welke omstan digheden ook. De tijd voor de oor spronkelijke regeling was voorbij. Wat men nu had zou men houden tegen.al le combinaties in. Een tweede resul taat der overeenkomst was dat de noordelijke regeering er door in staat werd gesteld op te treden tégen hen die wandaden beramen. EEN DUTTSCH LEENINGPLAN. Naar in Duitsche parlementaire krin gen verluidt zou staatssecretairs Berg mann aan de leeningscommissie der ziei gebroken, krachteloos en ont moedigd, zat hij in zijn stoel. Hij wist niet, tot wien zich te wen den. Hij kon den markies gen onge lijk geven en gevoelde zich tot zijne moeder aangetrokken. Het was hem onmogelijk van Jeanne af té zien en toch was hij gedwongen met eene andere vrouw te trouwen, omdat, de reden er van wist hij niet, de man aan wien hij alles verschuldigd was, op^deze verbintenis aandrong, Anno 1886. Volgestort kapitaal f 1.000.000. Reservefonds f 270.000. neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente met 1 dag opzegging*) 3 voor maand vast 3lj< 3 n a 6 4 1 jaar 4^ Bedragen tot f25 000 zijn desgewenscht direct opvraag baar, mits de opvraging gesohiedt op de kasnren der Nederland- sche Bank. verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsche Safe- Deposit loketten, waarvan de huur tedraagt Model A per jaar f 6. B f 12— C f 18— a D f27— De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. Commissie van Herstel een Duitsoh voorstel inzake de uitgifte eener inter nationale leening voorleggen. Daarin zouden niet alleen waarborgen voor de- leening worden gegeven door de in komsten der staatsbedrijven, doch ook door die der industrie. De verdeeling der uit die waarborgen voortvloeien de lasten zou plaats hebben volgens ihet door den Reichswirtsehaf-tsrat aan genomen plan-Hackenburg. DE NIEUWE REGEERING IN BRUNSWIJK. De regeeringscrisis in den staat Brunswjjk is geëindigd. De S. P. D., de democraten en de D. V. P. hebben zich tot een „groote coalitie" aaneen gesloten. Het kabinet wérd gisteren middag door den landdag gekozen en bestaat uit den oud-minister-president dr. Jasler soc., den oud-minister van arbeid Steinbreeher soc-, den oud-mi nister van eeredienst Renneburg dem. en den leider der D. V. P., Kafer. De nieuwe regeering steunt op een meerderheid van 88 afgevaardigden tegen 27 leden der oppositie. JASPER OVER DE CONFERENTIE VAN GENUA. De 'Belgische minister van buiten- landsche zaken Jasper verklaarde ó.a. dat men meer aandacht heeft geschon ken aan de politieke dan aan de eco nomische en financieele vraagstukken welker belang toch buitengewoon groot was. De economische commissie stond oak voor een reusachtige taak, n.l. maatre gelen aan te geven voor een geregel- den internationalen handel. De com missie heft den wensch uitgedrukt, den económischen oorlog zoo veel mo gelijk te beperken. Daarna spreekt de minister over de politieke commissie en herinnert aan de vraag der Russen tot schadever goeding, het verdrag van Rapailo en de uitsluiting van Duitschland uit de politieke commissie. Dit incident was voor de conferentie de noodlottigste slag. De minister wees er op, dat de Belgische afvaardiging meewerkte in de pogingen tot redding van een groot land. Een crediet van 250 miilioen waarborgt België's uitvoer en is nog grootendeels beschikbaar, de Belgi sche banken willen deelnemen in een internationaal consortium, Belgische industrieelen zjjn bereid, zoo hun goe deren in Rusland teruggegeven wor den, er een millard nieuwe kapitalen in te steken. De minister gaat dan de verdere be sprekingen na, die geleid hebben tot het plan op 15 Juni in Den Haag sa men te komen. De kwestie met Rus land is nog hangend-, in dien zin wer den besluiten genomen, zóoals de ver bintenis intusschen geen bijzondere verdragen met Rusland te sluiten over de schulden, de bijzondere eigendom men en de credieten. De Belgische des kondigen zullen naar Den Haag gaan Het zou niet juist zijn te beweren, dat Genua niets heeft opgeleverd. Al le volken van Europa zijn er voor de eerste maal na den oorlog samen ge komen. Men heeft aan het Russische volk bewezen, dat Europa Rusland's herstel wil ondanks de handelwijze der slechte herders. Van dat herstel hangt ook gedeeltelijk Europa's en België's herleving af. De Belgische afvaardi ging heeft in vriendschap met andere naties twee beginselen hoog gehou den: eerbied voor het eigendom en voor de verbintenissen. In dien geest zenden wjj onze deskundigen naar Den Haag. Te Genua werden wij 'vol gens den rang van groote mogendheid behandeld en genoot België het presti ge, dat het gewonnen heeft door de dapperheid zijner kinderen en zjjn ge trouwheid aan eer en aan recht. KORTE BERICHTEN De Engetsehe vice-consul te Brest verklaarde, dat er nog 102 personen van de „Egypt" worden vermist. Er zijn 28 passagiers van de 44 en 204 van de 292 ieden der equipage gered. Over een paar weken komen de koning en koningin van Italië met prinses Yolanda naar Brussel. Bij dit bezoek zal de verloving van den Bel gischen kroonprins met prinses Yolan da ollicieel bekend gemaakt worden. Een radiogram uit Berlijn meldt, dat heb internationale katholieke vrouwen congres te Rome besloten heeft te Pa rijs een commissie in te stellen voor het uitwerken der voorschriften voor een katholieke vrouwenmode. De Dinsdag gehouden Oosten- rijkselie kabinetszitting heeft bondskan selier Schober gemachtigd op het hem geschikt voorkomende tijdstip het ont slag van nhet kabinet in te dienen. Het is niet o nmogeiijk, dat het kabi net reeds in de eerstkomende dagen zal aftreden. Volgens een radiogram uit Ber lijn zou de Kemailistische regeering het uitzenden eener geallieerde commissie van onderzoek naar de Turksche gra in een dogenoiiK van aiepe neerslach tigheid, gegeven had. Misschien zou juffrouw Lantin zijne dat ge- eene verbintenis, welke hem met af schuw vervulde. Een oogenblik kwam Mark op de gedachte te vluchten. Dat was het eenig middel, maar mocht hij-dat thans nog aanwenden Kon hij zijne moeder alleen laten zonder alles te" weten Zou 't hem mogelijk zijn aan de zijde van den markies te leven, na alles wat hij vernomen had, zonder overtuigd te zijn, dat zijne moeder krankzinnig en de beschuldigingen valsch waren. Kon hij zich uit de nabijheid van Jeanne verwijderen zon der hoop op weerzien Want hij hoop te nog. Hij hoopte dat het andere hu welijk nog niet vastgesteld was, in jfeJpMimjning, die hjj, hand weigeren, als zij vernam, hij haar niet lief had. Hoe 't pok zij, o heel hopeloos stond de zaak nog niet. Dan, hij mocht zijne moeder ook niet vergeten, hij zou haar weerzien en zij zou natuurlijk zijne partij kiezen. Hij en Jeanne zouden gelukkig kun nen worden, als het misverstand tus schen den markies en zijne moeder uit den weg zou worden geruimd. Zoo bouwde hij nog luchtkasteelen en droomde van een heerlijk geluk. Het scheen wel of de donkere toe komst plotseling door een zonnestraal verlicht werd. Alles kwam nog terecht. De onschuld van den markies werd bewezen, zijne moeder keerde tot haar echtgenoot weder en Jeanne zou zijne vrouw worden. 4 De komst van den markies verdreef al die schoone droomen, d' Arbois kwam juist van zijn bezoek van Lantin terugnooit had Mark hem zoo som ber gezien. tef 't Was alsof er plotseling een licht voor den jongen man opging. Een ma met zulk een gelaat eq zulke oogen was tot alle misdaden in staat. Plotseling geloofde hij. Hij geloofde alles. Zijn moeder sprak waarheid, en het was hem, of bij die openbaring,het bloed in zijn aderen tot ijs werd. De markies zag hem aan met een blik, scherp en onmeedoogend, die voorspelde, dat alle smeekingen, alle gebeden onverhoord zouden blijven, een blik, die slechts sprak van bedrei ging en haat. Welk eene woede sprak uit die trekken, en met hoeveel wellust zou .die man zijne vijanden vernietigen Die uitdrukking van wreedheid en boosaardigheid was zoo ontzettend, dat Mark voelde, hoe zijne haren te berge rezen. „Zoo, zijt ge niet uitgegaan," vroeg de markies„hebt ge op mij gewacht!" ■JjMark antwoordde: „Ik wachtte op niemand." „Wat doet ge hier dan zoo alleen „Ik dacht na." „Waarover „Over hetgeen er gebeurd is." „Over hetgeen die vrouw verteld heeft." „Ja over hetgeen mijne moeder m) gezegd heeft.!L_ -LR

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1