BINNENLAND Sociale Berichten. H. S. CLOECK - 6EHEN6D NIEUWS KUNST EN KENNIS Iterk en letaal Wegens den Feestdag 0. H. Hemelvaart zal dit blad morgen niet verschijnen. „Het Witte HUIS kleeding naar maat vervaardigd. Provinciaal Nloaws ■welen, in Klein-Azië hebben goedge keurd. Yojgcns een telegram uit Cherson komen in de Oekraïne al meer geval len van kannibalisme voor. Zelfs bin nen den iamihekring dooden en ver slinden de sterkere en gezondere mem- sohen de zwakke en meer uitgeputte. Te Belfast is Maandag een helsche machine van zeer gevaarlijke soort ont dekt in een kabelhuisje op Corn Mar ket, een druk verkeerscentrum in bet midden der stad. Deskundigen verklaar den dat, wanneer het ding ontploft was, de heele straal een puinhoop zou zijn geweest Mei het oog op het groote sui kergebrek in Duitschl&nd, heeft. de 'Duilsclie minister voor de voedselvoor ziening o rder gegeven, den invoer van suiker tot nader order vrijelijk open te stellen. Te Rome maaktjnen uit het feit, dat Schanzer en Facta Zaterdag te Genua de gasten waren van Tsjitsjerin, op, dat de op het oogenbiik loopende onderhandelingen over een Russisch- Italiaansch handelsverdrag een goed verloop hebben genomen. Bij een bolsing tusschen eein auto mobiel en een auto op den weg Mi laanLodi werden Zondag j.l. 34 per sonen gewond, waarvan verscheidene waarschijnlijk doodelijk. Beide voertui gen kantelden om en vielen in de rivier naast den straatweg. Verschillende in zittenden raakten er onder. De vischlrawler „Admiraal Scheer" uit Bremershaven is op de kust van IJsland wegens onwettige vis- scherij opgebracht. De kapitein werd tot eene boete van 10.000 kronen ver oordeeld, terwijl de vangst en het vischgercedschap in beslag wa-den ge nomen. Maandag heefl te Yperen, dal nog voor heL grootste deel uit noodwonin gen beslaat, een hevige brand gewoed, waardoor de kerk, een klooster en een school in vlammen opgingen. Er werden geen personen gewond, doch; de materieele schade is aanzienlijk. Uit München Gladbach wordt ge meld: Te EimpterwaLde bij de Rolland- schc grens is door een grooten bosdh- bratid 2000 morgen dennenhoscn ver nield. Talrijke reeën en ander wild kwam in de vlammen oux. Uit Ilaltern wordt gemeld, dat in de z.g. Barkenhergen een boschbrand woedl, welke reeds 5000 morgen dan- neunhosch heeft vernield. DE KATHOLIEKENDAG EN NIJME GEN EN DE SECTIE DRANKBE STRIJDING EN RECLASSEERING. Men schrijft ons: Zon de Sectie Drankbestrijding en Reclasjseering druk bezocht worden? Ik denk' van wel. Dr. Ariëns en Pa ter Ildefonsus zullen er spreken. 't Is anders zoo'n vreemd uithang bord: Drankbestrijding en Reelassee- ring. Ja, maar de beschermheiligen zijn bestl Beschermheiligen? Ja, is er grooter drankbestrijder ge weest dan St. Jan de Dooper en heeft er iemand meer hart en ziel gehad voor de gevangenen dan de H. Vincentius van Paulo? Vincentius van Paulo! Maar dan be hooren alle Vincentianen die afdee- ling te bezoekenl Juist! Niemand heeft meer hulp noodig dan de man, de vrouw, het meisje-dat veroordeeld dreigt te worden. Geen gezin moet beter en stelselma tiger gesteund worden, dan het gezin dat gebrek lijdt, omdat de vader inde gevangenis zit. Juist bij ontslag uit de gevangenis heeft de man zedelijke en finantiëele hulp noodig. Vincentiuswerk kan wel eens taai worden, 't- Is altijd dezelfde familie Jansen, die bezocht moet worden. De grootvader werd al bezocht, toen de vader en nu brengen we de vaste we- kelijksche bezoeken aan den kleinzoon Zou het nu niet prettig zijn dat mm nu eens een ander soort werk had, b. v. gezin Gerritsen? Vader zit in de ge vangenis. Geen kwaje kerel maar een ruwe borst. Een maand wegens vech ten. Voor de vrouw en kinderen is het een moeilijke tijd. Geen vaste in komsten. Wanneer men het gezin los laat gaat alles fout: armoede, bedelen, schoolverzuim. En als de man terug komt in een ontredderd gezin, zou hij dan lust en moed hebben om ordelijk en geregeld te werken? Weet ge wat de „clou" zal zijn van de speech van Pater Hdefonsus? „Een Roomsche gevangenis". Dat klinkt gek hé? Maar 't is niet zoo gek. Wat zou het mooi zijn als de Roomsche gevangenen in een eigen gevangenis kwamen, waar alles Roomsch was, di recteur, bewaarder, onderwijzer, werk meester. Dan kon men 's-morgens ge meenschappelijk het morgengebed bid den. lederen dag een H. Mis hebben. Voor bet eten bidden en na het eten ook en ook 's avonds. In de Meimaand een Moeder Godsliedje en in den Vas ten samen den Kruisweg bidden. Dan kon er geregeld katecbismus gegeven "worden en nu en dan een extra preek- je. Dan was de gevangenis echt wat «ij zijn moest, een verbeterhuis. Komt gij eens luisteren in Nijmegen In de Sectie; „Drankbestrijding en Re- slasseering"?. HET HAAGSQHE 'GEMEENTEBE STUUR EN DE CONFERENTIE. Naar de „Rab." verneemt, hebben B. en W. van den Haag besloten, het feit dat de internationale conferentie tot reconstructie van Europa Den Haag heeft uitgekozen, luisterrijk te vieren. Ook de verschillende delegaties zul len door het gemeentebestuur feeste lijk worden ontvangen. DE TWEEDE KAMERVERKIEZIN GEN EN DE ZOMERTIJD DER PROV. STATEN. Zooals bekend mag worden veron dersteld is als datum voor de stem ming voor leden van de Tweede Ka mer bepaald Woensdag 5 Juli. Het komt ons voor dat bij de bepaling'van dien dag, iets over het hoofd is gezien en wel, dat volgens de Provinciale wet de zomerzitting van alle Provin ciale Staten plaats heeft althans ge opend moet worden op 4 Juli. Er zijn verschillende provincies waar die ope ning des avonds plaats heeft, opdat de leden, die meermalen vrij verre reizen moeten maken, nog dien avond en de volgende dagen tot het sfdeelingson- derzoek der voorstellen kunnen over gaan. Hoe moet het nu. Men zal in de eerste plaats de leden toch in de gele genheid moeten stellen hun stem uit te brengen, maar bovendien zjjn vele leden der Staten burgemeesters, wet houders, leden van den raad van een of andere gemeente en dezen kunnen als zoodanig in de stembureaus niet best worden gemist. Men kan nu na tuurlijk in de meeste gevallen de Sta ten wel op Dinsdag 4 Juli bijeenroe pen voor de opening en dan weder direct uiteen gaan, maar dit zal weer extra geld kosten dus averechtsche be zuinlging, en terwijl voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer toch reeds een buitengewone zitting met buitengewone kosten moet worden ge houden. CENTRAAL STEMBUREAU. Bij Kon. besd. zijn benoemd bij het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 32 der Kieswet: tot lid: mr. P. RINK, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid: mr. G. VAN DEN BERGH, te Amsterdam. MISHOOREN GEDURENDE DE REIS NAAR AMERIKA. De Cunard Line, welke diensten on derhoudt van Southampton, Liverpool naar New-York, Boston en Canada, heeft hare passagiersschepen voorzien van een draagbaar altaar met altaar- benoodigdheden, om gedurende de reis de H. Mis te kunnen celebreeren. De directie der Cunard Line heeft den administrateurs aan boord van haar schepen opdracht gegeven, dat, indien zich onder de passagiers een geestelijke bevindt, die de H. Mie wenscht op te dragen, de altaar-be- noodigdheden hem ter hand moet wor den gesteld en alle noodige faciliteiten verleend moeten worden. KONINKLIJK BEZOEK AAN HELDER. De Koningin zal Helder bezoeken bij gelegenheid van de onthulling van het Marine-monument, welke vermoe delijk einde Augustus of begin Sep tember geschieden zal. „Vad." INVOERING TABAKSWET. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden: a. dat ieder, die op 1 Juni aa., voor zich zelf of voor een ander, elders dan in entrepot, ruwe tabak in zjjn bezit heeft, of na 1 Juni a.s. ruwe tabak, die vóór genoemden datum hier te lande is verzonden, in zijn bezit verkrijgt en niet de aanvraag voor eene bedrijfever gunning als handelaar in ruwe tabak of als fabrikant heeft ingediend, daar van uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag schriftelijk aangifte heeft te doen bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de tabak in voor raad was of ingeslagen is: b. dat ieder, die elders dan in en trepot of in een pand, waarin het be drijf van fabrikant wordt uitgeoefend op 1 Juni a.s. voor zich of voor een ander, tot verbruik bereide tabak ten verkoop in voorraad heeft of na 1 Ju ni a.s. tot verbruik bereide tabak, die vóór genoemden datum hier te lande is verzonden, ten verkoop ontvangt, daarvan uiterlijk op den eerstvolgen- den werkdag schriftelijk aangifte te doen heeft bij den ontvanger der ac cijnzen, onder wiene kantoor de tabak in voorraad ie of ingeslagen wordt Voor de aangifte van de tot ver bruik bereide tabak zijn ten kantore van de ontvangers der accijnzen aan giften kosteloos verkrijkbaar. Hij, die volgens de wet tot aangif te gehouden, zijne verplichting niet of niet volledig nakomt,, of eene onjuiste' opgaaf doet, wordt gestraft met geld boete van ten minste honderd en ten hoogste duizend gulden. Inlichtingen betreffende de hierbe- doelde aangiften worden door de ont vangers der accijnzen verstrekt. blijVen wegéns' «jontraötbreufif ohfela- g«n. Oml te bezuinigen Reeft dé £R- tectle der NedterlandscKe Tj-amtweg Maatschappij aan een gedeelte van liet jongste administratieve personeel tegen 16 Augustus a.s. ontslagl aan gezegd. UIT DE HOUTBEDRIJVEN. Het conflict in het houtbedrijf en in het kuipers- en kistenmakersbedrijf is tot oplossing gekomen, zoodat op ver scheiden plaatsen reeds het werk is hervat. v De toestand is aldus geworden: het nieuwe Collectief Contract wordt aangegaan voor den tijd van 9J4 mnd dus eindigende 15 Febr. 1928. In plaats van 45 uur zal 48 uur per week worden gewerkt terwijl voor verschillende groepen o.a. de volgen de loonen zullen gelden: Groep Ila Zaandam: 35.50 en 80 Groep Ub Zaandijk, Westzaan, Wor merveer: 33.50 en 29. Groep IV Alkmaar, Edam, Helder, en Hoorn 28.50 en 24.25. De loonregeling voor de geschoolde kuipers en kistenmakers werd in gr. Ia Amsterdam en groep Ib Dein Haag, Rotterdam, Schiedam iets gunstiger gemaakt. nL: Groep Ia 37.50 niet in stukloon; 33.60 wel in stukloon; gr. Ib 36.50 niet in stukloon; 83.60, wel in stukloon. Overigens groep Ila ƒ88.50; groep Hb 31.76; gr. LU 29.50, gr. ÏV 24.75; groep VI 22.50. Met weglating van de clausule be treffende tuaa chentijds ehe loonsher- ziening worden de verdere bepalingen van het oude Collectief Contract on veranderd in het nieuwe overgenomen De gestaakt hebbende werknemers zullen allen weder worden in dienst genomen, voor zooveel de stand der werkzaamheden in de bedrijven het mogelijk maakt. Alleen in Groningen zullen vijf der oud-stakers niet meer in de betrokken ondernemingen worden toegelaten terwijl in Winschoten twee werknemers voor een half jaar zullen worden te werk gesteld. De hoofdbesturen der neutrale, Christelijke en R.-K. organisaties van bouwarbeiders besloten in een in Mu sis Sacrum te Arnhem gehouden confe rentie tot verwerping van de voorstel len der patroons en om het collectief contract niet te vernieuwen. Voor het administratief en tech nisch personeel der N. V. Machinefa- briek Jaffa, voorheen Louis Smulders en Co. te Utrecht is een loonsverla ging aangekondigd van resp. 5 pro- t*. ïn de socialistische baBceft?. VERDUISTERING. Aianaiefibiuden is "door de Rotte r- da'mscne pplitie de boekhouder van de Eerste Nederiandsche Olie handel' aan de Gedempte Bierfia- ven te Rotterdam wegens Verduis tering yan een bedrag van min stens f7000. Dit geld wist de man machtig te worden door aangebo den kwitanties tweemaal te doen betalen, eenmaal ten kantorë en eenmaal door den bankier der fir ma en door middel van valsche cheques. Het bedrog kwam aan het licht doordat de aangehoudene om zijn fraude te verbergen, een valsche balans had opgemaakt, vol1 gens welke de firma nog met een aardige winst had gewerkt, terwijl' de directie in de overtuiging, dat de zaken slecht gingen, juist door deze geflatteerde balans op het idee kwam, haar aan een nauw keuriger onderzoek te onderwer- pen. DIERENMISHANDELING. Zaterdag kwamen te Roozendaal p. spoor enkele zendingen varkens aan, bestemd voor een paar veehandelaren daar te plaatse. De varkens echter konden nog niet worden afgeladen en moesten maar liefst tot Maandagmor gen in de overhitte temperatuur der wagons verblijven. De dieren bleven daaribtj al dien tijd verstoken van drin ken en liepen elkaar onder den voet om 'n enkel oogenbiik voor de deur kier 'n versch luchtje te kunnen scheppen. Ten slotte hebben verscheidene de zer varkens het moeten opgeven; niet minder dan zoowat 'n dozijn bleek Zondag alreeds door uitputting gestor ven, terwijl voorts na dien tot Maan dagmorgen het aantal slachtoffers nog tot ongeveer het dubbele was toegeno men. Intusschen drongen de geruchten hierover door tot de marechaussees, die dit zaakje nu in onderzoek hebben genomen. MOTORTRAM VERBRAND. De motortramwagen die kortelings een proefrit heeft gemaakt van Lim burg naar Scheveningen, welke zonder stoornis verliep, en die- sedert dien op het emplacement van de Zuid-Holl. Electrisehe Spoorweg-Mij. te Scheve ningen stond, is gisteravond omstr. half acht in brand geraakt en ten dee- le uitgebrand. De brandweer bluschte het vuur met twee stralen op de water leiding. De oorzaak van het ongeval schijnt te zjjn gelegen, dat bij het aan zetten van den motor de vlam in de terug! da heet* Scheffeiaar, oud-aan nemer, die Verleden najaar op ruim tacht%-jarigen leeftijd een reis naar Ooet-Inriaë ondernamom daar zjjn kinderen een bezoek te brengen. Namens de firma Pander te 's-Gravenh&ge is bij de politie aangif te gedaan van diefstal van f 750, wel ke gepleegd zou ziijn door een bewo ner van de Vaillantlaan, aldaar. Ban onbekend gebleven man heeft bij een winkelierster in da Rozenstraat te Amsterdam een re- olamebankbiljet in betaling gegeven Te Diurgerdam hebben de meeste gezinnen gebrek' aan drink water. Tb Dielft ia een 17-jarige knaap betrapt oip het stelen van sieraden ten huize van zijn gehuwden broe der. De knaap bekende enkele ma len uit wraak ztoh aan dergelijke diefstallen te hebben schuldig ge maakt; hij schijnt niet geheel' toe rekenbaar te zijn. Ta Raalbe is vermoedelijk ten geivolge van het spelen van een kind met lucifers, het dubbel woonhuis aan den Deventerweg, bewoond door Horstman en Fiero, geheel afge brand. Ben paard en twee geiten kwamen in de vlammen om. Verze kering dekt slechts laag de'schade. Terwijl de bewoners naar Ti el waren, is ingebroken bij Feenslra aan het Inundatie kan aal onder Drumpt. Al les werd overhoop gehaald en een be drag van f210 gestolen. Te Oollgensplaat is in de R. K. kerk ingebroken. De in de berk aan wezige zilveren, voorwerpen, bebooren- de tot den ceredienst, zijn gestolen, benevens de offerbussen geledigd. Van de daders geen spoor. De twee personen uit Zevenhui zen, die nog vastgehouden werden te Groningen, in verband met den moord op j. Pantjes, houtbewerker, aldaar, zijn, nu ook in vrijheid gesteld. De vervolging woirdt evenwel voortgezet. Van den veehandelaar Leeuw te Oude PekeaJ, zijn vijf schapen door honden verscheurd. Te Roermond is gisteren bdj het baden in de Maas verdronken de 15- arige IV. W. uit Haarlem, verpLeegde in het St Jozefgesticht te Roermond. De jongen, die Dij een patroon in hel naburige Swalmen werkt, was, van zijn werkplaats komende, zonder voorken nis en verlof van den overste van het gesticht, naar de Maas gegaan. cent op 1 Juni en 5 procent op 1 Aug carburateur truggeslagen is. H EKRKN KLEEOIN «1. KLEERMAKERS Onse gemaakte KLEEDING wordt op be- i_i e ii s'u<^e6r('e atandaardmaten gesneden, en als DE LOONSVERLAGINGEN. In de huishoudelijke zitting ,4 an het congres van den Algemeenen he- detiamaschen Bouwarbeiders bond, dat te Arnhem wordt gehouden, werd het aanbod der patroons in zake de arbeidsvoorwaarden besproken. Het Patroonsvoorstel is met alge- me ene stemmen verworpen. Aan de stakers der Gaftonfa- briek N. V. Beukenut en Co te Hoo- gezand is bekend gemaakt, dat ze zich srfuiitelijk ter hervatting van het werk voor heden konden aanmelden op vooïwaarde van 6 pCt. loonsver- lagittgi, zooals voor de staking is me degedeeld. "Die zich' niet aanmelden WEER EEN GEHEIMZINNIGE INBRAAK. Inbrekers hebben zich toegang we ten te verschaffen tot het gebouw van Nieuw Engeland aan het Koningsplein te Amsterdam. Het slot van een tame lijk groote brandkast was geforceerd en de inhoud van de kast, een bedrag aan geld van ongeveer 7000, is me degenomen. De inbrekers zijn zeer netjes te werk gegaan. Zij hebben een ruit gebroken, waardoor zjj naar binnen zijn gegaan, maar verder hebben zij niets bescha digd of overhoop gehaald, behalve dan natuurlijk de brandkast, het doel van den tocht. EEN ONGELUK1 Te Schimmert ging dezer dagen het twaalfjarig zoontje Jan van den land bouwer F. Aarts 's middags buiten om wat te spelen. Even later kwam het ventje binnen, zei enkele'onverstaan bare woorden en viel dood neder. Bij onderzoek bleek hij een messteek in de borst te hebben, welke den dood veroorzaakt bad. Het mes, een gewoon zakmesje, waarvan men niet weet wien bet toebehoort, werd later buiten go- vonden. De marechaussee van Beek doet onderzoek of misdrijf, dan wel on geluk de oorzaak van bet noodlottig ongeluk is. AANVARING OP DE MAAS. Op de Maas bR Rotterdam' is de sleepboot „E'ectra" Maandagmid dag jii aanvaring gékomen met de stoomboot „Heemstra" wélke zonk. Het vaartuig1 wend midscheeps geraakt De plm. 1C0 passagiers werden door sleepbooten, die onmiddellijk te hulp. kwamen, gered. De kapi tein van de „Heemstra", de heer Katien, trachtte het. schip ,op den wal' te zetten, doch nabij het droogdok „Dokhaven" zonk het. COMMUNIST OR 't OORLOGSPAD. Zondag .sprak David Wijnkoop te Treebeek (Staatsmijn Emma over het onderwerp:; „Waarom moeten communisten in de Ka mer?" Dienzelfden dag sprak hij in het socialistische „Ons Volks huis" te Heerlen voor een niet talrijk 'publiek. Als de tijd gunstig was, zoo verzekerde David, zou hiJ naar de macht grijpen. Door tal van personen werd gedebatteerd, zeer heftig. De voorzitter kon met xnoieite de orde handhaven, met een leege flesch sloeg hij op de tafel, oïh de debaters en de ver gadering tot de orde te roepen, Toen Troelstra vorige week te GEVOLGEN VAN DE HITTE. Toen Zondagmiddag de löeaal- trein Maastricht-Eysden op een 'ki lometer afstand van het station Eysden gekomen was, bemerkten de machinist en de reizigers door het hevig .stooten van de wagens, dat er iets niet in o.rde was. Er werd onmiddellijk gestopt en bil onderzoek bleek, dat de rails, waar over zoo juist de trein gegaan was onder het rijden over een lengte van ca. 50 M. door de hitte opge sprongen en geheel' verbogen was. In de Saroleastraat te Heerlen sprong Zondagmiddag door de hit te het plaveisel van een trottoir met een luiden knal, die Ver hoor baar was, open en met zulk een kracht, dat verschillende tegels on dersteboven geworpen weiden. DE MODERNE VROUWI. Het ^Laatste Nieuws" neemt een Loopje met de moderne vrouw: Verschijnt eerst de punt van een druipende parapluiedan de geiïeele parapluie; en ten.slotte de rest van Cieltje Quaeieniene, Nele, zegt Cietlje. jM" wou graag een moderne vrouw zijn. Wat moet ik doen? Zoo, Cieltje. ,zeg ik; danst ge one step en shimmy? Ja, Nele. zegt Cieltje. En ik' speel piano bij futuristische liederen. Goed Cieltje, zegt ik; en draagt ge Weederen uu zoo weinig stof mo gelijk? En hbeden zooveel te klein of zooveel te groot mogelijk? En Loopt ge op zooveel te hoog moge- Lijke hakjes? En is de stok van uw parapluie zoo dik mogelijk? Beslist, Nele. zegt Cieltje. Prachtig, Cieltje. zeg ik. En typt ge op de machine? Tennist ge? Motorfietst ge of vliegt ge over de wereld? Soimis, Nele. zegt Cieltje. Moet het meer doen, Cieltje, zeg ik. Filosofeert ge over kubisme? Is huishbuden u te min en een ern stig! boek u te veel? Nele En, Cieltje. luister nu goed: is uw haar Cieltje, is uw glimmend zwart haar kortgeknipt als. van een schoothondje? Dat nooit, Nele. O, Cieltje. jzeg ik, ik wensdf u geluk. Maar geef dan ook alle hoop op, ooit een moderne vrouw te zijn. En Gieltje gaat Jjëen, achter haar drupneuzeride paraplu aan. KLEI3 ALLBELEI. r— Hot dorpje Boekei (N.-Br.) dat onlangs te strijden had tegen een muizenplaag, lijdt thans weer on der een meikever plaag Men vreest, dat alle booinen binnen 14 dagen kaal gevreten 'zullen zijn, Dezer dagen keerde in blaken GIOVANNI PAPINI. Naar wij vernemen zal bij Teu- lings' Uitgevers-Mij. te 'sHertogen- bosoh een Hollandsche vertaling ver schijnen vain Giovanni Papini's „8to- ria dii Ctristo". Van dit literair-apo logetisch werk zijn in Italië binnen één jaar meer dan 100.000 exem plaren verkócht. 'sfahd heeft gebracht'. Twee jongere medebroeders verge-t zeilen hem Je oerw. br. Jacobus var» Son 3. J. uit Driebergen en Petrutf van der Voort S. J. uit Den Beiden zijn bestemd veer Djokja. En juist deze bestemming maakt dit vertrek der „Insulinde" tot pep zoo heugelijk feit. Want die beetemming beteekenfc, dat in de maand Augustus a.s. in de groote Sultanatad op Midden-Java een noviciaat der Sociëteit van Je zus voor Javaanaohe en Hollandsche novicen zal worden opgericht. Met rechtmatige voldoening zullen tie ijve rige loden van den Sint Cla-^rboud en de ijveraars voor de Java-bus- jes deze tijding vernemen, 't Is hun edelmoedigheid, die onder den zegen Gods - naast, het Seminarie van Moen- tijan ook deze siiohting heeft moge lijk gemaakt. En op Java wordt er zeker gejubeld. Want deze stich ting js een troostend antwoord op de treffende klacht, vernomen wor enkele jaren uit dra mond der 2 Javanen, .die 't eerst van al bun landgenooteu de kloostergeloften had den afgelegd: „Java ons vaderland, schreeuwt oju geestelijke hulp". De Javaansche jongelingen, die zich naar het voorbeeld hunner leer meesters in priesterlijk en religieus ieven aan de bekeering hunner land- genooten .willen wijden, zullen om dat dool te bereiken, niet ine u' voor lange jaren naar het verre koude Holland moeten komen Wat reeds meer dan één van hen het offer zijns levens gekost heeft. Maar de nieuwe stichting is ook bestemd voor Holland? che novicen, die na één jaar noviciaat in Hol land te hebben voltooid, naar heb Javaansche Noviciaat worden ge zon den, om zich in het missieland zelf voor hun roeping 'te bekwamen. En daarom zal ongetwijfeld dit bericht ook menige jonge, edelmoedige ziel in het vaderland met groote vreug de verv dien. Want de blijde hoop, reeds in de eerste jaren van 't religieuse leven met- de eigen vorming tegelijkertijd op velerlei wijzen onmiddellijk het heil der Javanen te mogen behartt gen, zal ongetwijfeld een heerlijk uitzicht zijn voor een ieder, die zich. getrokken gevoelt om in de rijen van Sint Ignatius-' zonen Nederlands oude en groote schuld te betalen en .den schat des geloofs te brengen aan het leergierig, begaafd en veel belovend volk van het volkrijkste eiland der wereld. J. van .Vessem, S. J. FEESTDAG VAN HET H. HART. Om het feest van het H. Hart op 23 Juni a.s. schitterend te doen slagen, zullen er ook dit jaar weer strooibiljetten verspreid worden. Heeren Geestelijken en vereerd- gingen kunnen ze in elk gewenschJt aantal kosteloos verkrijgen in het klooster der H.H. Harten te Meers- sen (Limb.), mïts men ze spoedig bes telle. Heerlen sprak, moest hij sprekenden welstand te Bergen op Zoom BI] het vertrek der Insulinde. Heb uitvaren der „Insulinde" op Zaterdag jj„ verdient dunkt mij wel iets meer dan een Simpele vermei ding, onder „Laatste Scheepsberich ten"! Voor den zakenman is 't periodiek passeeren van een negenjarige Rob- terdamsohe Lloydboot van 9600 ton door den Nieuwen Waterweg niets belangrijker dan het vertrek van een anderen Qost-Indië-vaarder. Maar de passagierslijst brengt Her aan leder, wien Katholiek missie werk en de Bvangeliseering van Ne derlandsöh Oost lndïë ter harte gaat een groote vreugde! Eén priester-missionaris slechts krijgt de „Insulinde" aan boord. Die Z.Eerw. Pater Gapucijn Augusti nus van Rued (bij Tilburg.) keert na korte verpoozang in 't vaderland naar de Sumatra-missie terug, waar hij reeds eind#» 1910 te Kotta-Radja met eere de plaats vervult, die zoo lange jaren door Pater Verbraak ba- zet ward. Maar a]s hij zich. straks te Mar seille inscheept, dan zal zijn komst bijzonder welkom zijn aan tien m"de- helpers der missie, n.l. twee e rw. broeders Oapueijnen vijf zust rs Fran ciscanessan en drie eerw. broeders Jezuïeten, die allen reeds gisteren hun zeereis begonnen. Daarom is de vertrekkend© „In sulinde" een blijde bevestiging van een vroeger onbegrepen, maar thans zoo klare waarheid; voor de vol tooiing van 't Verlossingswerk in binnen- en buitenlandsohe Missie kan naast het priesterlijk apostolaat een leger van helpers onmogelijk langer gemist worden. De eerw. broeders Oapueijnen, die de priesters ter hulp snellen, zijn Br. Machutu3 van Monster en Br. Humilis van Valkenswaard; de eer waarde zusters Franciscanessen van Veghel zullen de rijen aanvullen barer medezusters, aan wie in het Apostolisch Vicariaat van Borneo reeds vier scholen zijn toevertrouwd. Allemaal redenen van vreugde voor de ijveraars van den St. Fidelisbond die heden jubileeren met hun hei ligen schutspatroon. Onder de vertrekkende broeders der Sociëteit van Jezus, staat voorop de altoos blijmoedige veteraan, wiens kranige figuur wij nOg verleden Maan dag- op de Missiekalender te zien kregen, n.l. de stoere West-Fries uit de Wijde Wortner, Br. Gornelis Groot 9. J. die in zijn 28-jarigen Indisehen diensttijd op Efores en 'Timor te Maumery, Larantoeka en Tialaran zoo menig deugdelijk bouwwerk fcet DEKEN SCHRAAG. Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bis schop van Haarlem heeft benoemd tot delken v&n het dekenaat Schie dam, den Z.Eerw. heer A. J. O. Schraag, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie te Schiedam. Z.Eerw. werd geboren te 's-Gra.vcn. e in 1875 en in 1899 priester gewijd. Na als kapelaan werkzaam te zijn geweest te Berkenrode en Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) werd hij geplaatst te Hillegom en belast met de oprichting eener nieu we parochie aldaar, die in 1915 tot stand kwam. (H. Jozef). Den 26 Februari 1920 wérd de nieuwbenoemde deken pastoor te Schia dam. n VERGADERING VAN HET DOOR LUCHTIG EPISCOPAAT. Het bericht van „De Msb." dat deze week het Doorluchtig Episco paat zou vergaaeren om den opvol ger van Wijlen prof. J. V. de Groot te benoemen, is onjuist De verga dering, waarin o.a. over 'deze opvol ging vermoedelijk zal worden be slist, heeft eerst den '13en en 14en juni a.s. piaats MGR. MANNENS. Mgr. dr. P Mannens, Huisprëlaat van Z. H, den Paus Vicaris-Generaal en President van het Groot-Semina rie in het Bisdom Roermond, is door Z. H. Pus Pius XI benoemd tot Pro- tonotarius Apostolicus. DE WARMTE. Hedenmorgen te 11.30 u. (zonnetijd 10.30 u.) wees de warmtemeter in de zon 100 gr. Fahrenheit aan!. INVENTARISATIE. Aan de Secretarissen der Tuin- bouwvereenigjngren zijn formuiie rèn toegezonden betreffende inven tarisatie der vroegere aardappelen welke aan de leden ter invulling zulien worden aangeboden, het is zeker een algemeen belang als de ze opgave zoo juist mogelijk za! ge schieoen% W.-BLOKKER, WL-BLOKKER. Watervoorziening. Ter voorziening in de behoefte aai» ieger.water wordt hier nu reeds lei- dingswuater uit Hoorn aangevoerd ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Benoemd. - De heer G. KoelmanS, onderwijzer aar de Ttmoiii eussciiool alhier is als zoo danig benoemd te Boskoop. Vandalen. Van een tweetal paarden die Ojp de veiling, g.en h'eetj P£tt tóe, staarten afgesneden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2