Noorü-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD MI, I s, anvoer onze de machine. cht voor de courant, tdattoch wet. voor uw Schol en ikriisSiaar. aor de fijnste WOENSDAG 24 MEI 1922, Bare eerste overwinning. SPORT EN SPEL Provinciaal iteawi ent. NIEROP voor engros Alkmaar 1hKDAG den da? nbevelend, nd-Smit. interc- 642. TE KOOP, te aanvaarden. IENBUIS op t grooten tuin, Nederlandsche oor Hotel. EN HUIS, en HUIS metgroo stand, Singel erk. NHUIS, Spoor oor winkelsaak met PAK- euw met groot chikt voor Au- and. Lindelaan, n aanbouw zijn, IZEN, te veel n. WONING met iien, paarden en degracht. RWOÖNHÜIS om billijk 12800 rscbillende per- tanddoening der gd als eerste hy- elft overwaarde, ij den Makelaar Spoorstraat C Llkmaar. utren van 9 tot 6 uur, andere irheid van be- '9' Toen door zich bij Se Protes- tantsche familie voor dag en nacht verhuurde, had ze meteen goede afspraken gemaakt voor d"r kerk. „Hoor eens mevrouw", had ze ge zegd: „ik hen Roomsch en moet laiuurlijk de gelegenheid hebben om mijn godsdienstplichten goed te volbrengen. Ook zou ik 's avonds nu en dan gaarne vrii hebben om naar de kerk te gaan." Nu, mevrouw Vermeulen had daar weinig op tegen. Zoo druk zou Door het hier niet hebben, en bo vendien ste'de zij er prijs op een goed godsdienstig meisje te heb- befi; daar was eerlijkheid en ijver van te verwachten. „Dus als u 's morgens en nu en dan des 's avonds naar de Mis wilt gaan moogt ge dat gerust doen]', 'had ze gezegd. Door had even in der eigen gelachen toen mevrouw zoo sprak van de Mis des avonds en dacht: Kijk daar heb je nou al zoo'n geval, wat weten die goe de menschen toch weinig van ons geloof af. Maar ze had zich tevens voorgenomen otn; zooveel als ze kon, de scheeve dingen wat recht te zetten, natuurlijk altijd heel be leefd. En zoo zei ze nu: „Ja, ziet u, mevrouw, als ik dit even mag opmerken, 's avonds is er nooit een H. Mis. Die godsdienstoefe ning noemen de Roomschen Lof. En dat komt nog al eens voor. Ze houden er bij ons van, om de mensehen warm te houden, en dat is noodig ook in den tegenwoor- digen tijia. Zooals Door het zei, met haar frissche overtuiging, was ze aan Mevrouw ineens sympathiek ge worden. Ze mocht dan Roomsch zijn, dacht ze bij /ich zelve, maar het was toch heel Iets anders dan haar beide zoons, die alleen ge doopt waren en er nu voor bedan ken, om op de catechisatie te gaan, omdat de predikant hun te ortho dox was. Nu hadden ze voor alle geloot slechts spot over en von den hierbij niet zelden steun bij hun vader, die uiterst liberaal was en hef ook zoo nauw met z'n kerk niet nam. „Je kan ze naar de kerk niet heenbranden", moest ze laatst nog aan den dominee zeggen, die haar aangesproken had, om d'r best er voor te doen. Haar man zei altijd: dat hij alles al wist, wat de domi nee te vertellen had, en d'r zoons zeiden brutaal weg, dat ze het niet weten wilden. Het ergerde haar vreeselijk, want zelf was zij zeer geloovig en godsdienstig! en daar om viel ze nu erg in Door, die ook godsdienstig was, al was ze dan ook in 'n dwaalkerk. „Man", had ze gezegd tot Ver meulen, vwe krijgen aan Door een flinke, frissche meid, beleefd, net jes en godsdienstig'." „Nou ja, dat laatste kan mij niet schelen, dat mot ze voor d'r eigen weten, als ze maar goed voor de boel zorgt en d'r tijd maar niet zit te verbidden of te verlezen in den Bijbel." „Dat lezen in den Bijbel zal wel schikken, man, want Door is Roomsch en die hebben, geloof ik. geen Bijbel." „Roomsch", murmelde Vermeu len, „zoo is ze Roomsch, nou ja, dat zullen we d'r dan maar bijL nemen, als ze d'r best doet en maar goed is voor onze oude moe der en ze ons met haar Room schigheidjes maar niet ligt te ver velen." Na eenige dagen kwam Door in haar nieuwe betrekking. Het was 1 Mei. Haar kamertje werd gewezen waar al spoedig de boel op orde werd gebracht, zooals Door het hebben wilde. Ze had ook 'n kruis beeld met 'n paar beelden erbij, had mevrouw al gemerkt, die het echter voor haar man maar ver zwijgen zou. Ook meende ze te merken dat Door veel van bloe men hield, want daar was ze nu den' eersten dag al mee in de weer. Die stonden ook al' op haar kastje bij een der beelden. Nou, het zag er netjes uit Daar gingen maar weinige dagen voorbij of Vermeulen gaf aan zijn vrouw al zijn groot© tevredenheid te kennen over de nieuw© dienstbode. „Nu is de keuze eens werkelijk, goed geweest", spotte hij lichtelijk. En warempel, je hebt 'nu er eens niet overdreven. Die Door is een eenige meid, vlug, flink, beleefd en.... frisch ja, dat scheelt wat met Lizewat 'n zaniker t was dat. En onze oude moeder is ook erg tevreden. Dooi" is erg lief voor haar.... Als dat zoo doorgaat, hebben ze 't best getroffen. Nou, iaat ze dan voor mijn part in d'r vrijen tijd bidden of naar kerk gaan." Mevrouw ,was het geheel met hem fiöos, maar verwachtte toch niet, dat juist dit laatste al spoedig oen Wem kwaad humeur tje bij haar man toé uitlokken. '.-„O® awnd zjat dg heeje familie in men Cum, t Was een prachtige- Mei-avond, heerlijke geuren van bloe men en bloesemende boomen dreven verkSvikkend door de zoete avond lucht In de boomen piepten en tjilp ten. de maisschen hun avondgebed. Vermeulen had wat zitten sluimeren, wat-ae doorgaans na tafel deed maar was nu klaar wakker geworden door het drukke gepraat van Zijd zoons, die 't over de nieuwe opera had den, welke ze vanavond moesten gaan zien en die schitterend moest zijn. Ze wisten al van vele bekenden die er heen gingen. Dat Hun moeder voor zulke heerlijke dingen niet voel de, vonden ze gewoon weg; ouder wetsch en 'n soort overgeërfde ziekte. „Dat kan nu wel wezen, onderbrak móeder Vermeulen een beetje bits, maar ifc houd nu eenmaal van die, nou laat ik maar zegen wereldscli'e dingen" niet, terwijl z§j Het groot- liberale blad, dat ze juist uit had, aan Haar ontwaakten man gaf. Vermeulen, die gewoon was odder z'n krantje een kop thee te drinken, zag-, hoe van dit alles nog niets ge reed stond, wat 'm bevreemdde, want Door was in alles correct. ,Js ze misschien ook in slaap ge vallen", lachte Vermeulen z'n vrouw toe. ,JLe is even uit. „man, ze zal zo© wel komen". „Och ja. ze vroeg' of ze even naar de kerk mocht, 't is Meimaand en dan is bij de Rooimschen altijd iets te dóen met Maria of zoo". „Begint 'dat gezanik nou pas", viel Vermeulen grot uit „Die Roomsénen met hun eeuwige Maria-vergoding. Die mieid hoort Her, in plaats, dat ze daar voor een of ander beeld ligt te kruipen". Hij zei 't zoo bot en sarcastisch, dat z'n beide zoons er geweldigen lol in hadden en Door eenvoudig' "n naief kind noemden, om nog met 'n pop te speten. Moe der Vermeulen was 'n beetje geraakt Zeker ook zij' moest van Mariar„aan- bidding" niks hebben, maar in ieder geval ging Door toch' onschuldig uit en bovendien hadden de jongens niet te spotten, daar ze amper wisten wie Maria was. Ze wilde nog' meer ter verdediging van Door in "t -mid den brengen, maar ze werd verhin derd door 'n luid „ha" van de jon gens, die Door al met het theeservies zagen aankomen, met vlugge pasjes aanstappend naar de tuinkamer. „Heeft de pastoor mooi gepreekt?" gekten de jongens. „Beter dan jullie 't kunnen", gekte Door lachend terug. „Nou dat zit nog. je hebt ons nog nooit hooren preeken" „Dan mag! je eerst wel eens een preekïe voor je eigen houden, als jullie 't zoo goed kunnen", gek scheerde Door, die wel iets zeggen mocht Moeder Vermeulen knipoogde even naar Kaar man, die stil achter z'ijn krant zat te lachen. „Laat die maar loopen", zei Vermeulen, toen 'Door even weg' was om1 nog wat te Balen. „Die kan nog' wel iets anders dan met 'n pop-spelen". Toch waren de jongens er niet kwaad om, want ze hadden werkelijk schik in Door's slagvaardigheid en ronde oprechtheid. „Toe Door" zei Willem, de oudste jongen, toen ze weer terug was, „vertel nou eens wat van die preek, of -mag zoo'n k'etter als ik daar niets van hborën?'" Door 'moest onwillekeurig lachen en zei: „ik heb u nog! nooit zJoo |ge- no-emid". „Nee, zei-ie, maar er wel aan.... gedacht". Haar luide lachen relde 'n oogen- bldk als een rateltje door iden stillen avond. „Heusch' niet. .zei ze, want om ketter te wezen, «roet je toch eerst iets loochenen en om iets te loo chenen moet je toich eerst iets we ten en je wilt niet eens weten wat je eigen dominee te vertellen heeft Maar hoe kan je nu nieuwsgierig we zen naar mijn pastoor?" Mevrouw Vermeulen knikte dat ze groot gelijk had. maar was intusschen toch ook wel 'n beetje nieuwsgierig, waar zoo'n Róouische preek nu wel over ging tot Vermeulen die 't ge val ook wel interessant vond, even achter z'n krant vandaan kwam en plaagde „ze zal Het zelf' ook niet meer weten." „Nou en of", was Door er in eens bijl „Ik geloof, dat u nu allen wat nieuwsgierig wondt. Nu dan zal ik er wat van vertellen, zoo goed en zoo kwaad als ïk kan. De pas toor heeft ons van avond eens uit eengezet, dat een goede zoon véél van zijn goede moeder zal1 hou den en een goede moeder véél1 van haar goeden zoon. Hoe meer eer nu aan zijn moeder gebracht wordt hoe liever de zoon het heeft, en hoe meer de zoon geëerd wordt, des te meer verheugt zich de moe der." „Meer niet?" vielen de jongens met een beetje spiott in. „Nou, dat weet iedereen, daar had je nou toch waarachtig niet Voor naar de kerk behoeven te gaan, dat hadden wif ie hier wel kunnen vertellén." „Zoo", ging Door overwinnend voort. „Vindt ge dat zoo heel1 ge woon, dann zaï dat toch ook wel waar zijn van 'den alerbesten zoon, die er is, ik bedoel1 van Jezus ten opzichte van Zijn heilige Moeder Maria en van Maria teh opjrichte van Jezus."- .De jongens vonden de redenee- ring van Door „te hooge filosofie" en merkten juist, dlat het hoog tijd KA? voor die opera. Vermeulen wast ook met zoo gauw, wat hïiv aan den Oeestweg te eindigen, daarop zeggen moest en vond de Daar zullen de wedstrijden door advertenties in z'n krant nu ineens j populaire muziek opgeluisterd ,\vpr hoogst belangrijk, terwijl me vrouw in diep gepeins voor zich uit zat te staren en idles nog eens bij d'r eigen overwoog. „Wat zegt die meid dat toch eenvoudig, dacht ze, en wat klinkt dat waar." „Maar Door", zei ze, na een poosje zwijgen, waarbij Door het theegerei bij mekaar zette, „ik zit daar eens over na te denken, maar die eer, die we aan den Heiland brengen, moet dan to-^h een geheel andere zijn dan die wélke aan Zijn Moeder wordt gebracht." Men mag toch God sléchts aan bidden „Wat bedoelt U daarmee, Me vrouw" informeerde Door. „Ja ziet u Door, de Rooimschen aanbidden Maria, maar dat gaat toch niet aan. datmag toch niet „Dat mag zeker niet mevrouw, en daarom doen we dat ook niet repliceerde Door onmiddellijk. „We houden veel van Maria om dat ze Jezus' moeder is en daarom1 hebben we voor Maria grooten eerbied, daarom eeren, vgreerén wij Maria, begrijpt u? En dat wil' Jezus ook. Mijnheer, bijvoorbeeld zal' toch liever willen, dat ik .goed voor z'n moeder ben. dan dat ik niet naar haar omzie De redeneering van Door was zoo overtuigend, dat beiden zwe gen en Door haar theeservies naar de keuken bracht om de kopjes om te wasschen en avondwerk af te maken. Onderwijl neuriede ze het mooie Maria-Iiedje van van avond. Ze had schik in d'r eigen. Z éhad juist 'n paar dagen geleden in een Roomsch krantje gelezen, dat iedereen mee kon helpen 0m1 op z'n tijd de Kerk tè verdedigen De redeneering van Door ïiet mevrouw niet lios. Den heelen ver deren avond zat ze er over te den ken. En toen haar man naar de soos was en Door bij haar al leen in de kamer Icwami, zei ze: „Zeg Dóór, ik heb er nog; eens over nagedacht, maar zou nu Ma ria zelf wel wilen, dat wij haar vereeren „Dat zou ik wel' denken, me vrouw", antwoordde Door nu hoogst ernstig, „U 'leest toen den Bijbel? Nu daiar staat het in en duidelijk ook." Ze zochten nu Lucas I, 48 óp. ja daar stond het, de eigen woorden van Maria: „want zie, van heden af zullen mij zalig prijzen alle ge slachten." „Ziet u wel mevrouw", zei Door heel lief. L Deze woonden, welke mevrouw zoo dikwijls gelezen had, hadden nu voor haar een verrassende nieuwigheid. Toen Door 's avonds op haar ka mertje haar avondgebed 'deed, le ken de bloemen voor 't Maria beeld mooier dan zij ze ooit ge zien had. R VAN DORR Rr. „D. v. N.-B." SERIE- EN PROP AG AN DA- VOET B ALWEDSTRIJ DEN TE BERGEN. De Serie- en Propaganda-voet- baüwedstrijdeti, uitgaande van het bestuur van den D H. V. B., dis trict Alkmaar, welke. Zondag ML te Ommen "begonnen zijn, zullen mor gen (Hemelvaartsdag) te Bergen voort-gezet worden op het terrein van .G-eel-Zwart" aan den Geest- weg. Zooals reeds bekend is, luidt het programma voor morgen als volgt: Half 2 u.2 Vitesse 2—V.AF.C. 7. Half 3 u.'i Vitesse 1—V.A.F.C. 4 Half 4 us V.A.F.C 6-LV.V. 2. Half '5 u.winnaar van den wed strijd Vitesse 2—V.A.F.C. 7 tegen Geél-Zwart 2. Half 6—kwart voor 6. Geél-Zvv. 1 tegen LV.V. 1. Men ziét dus: er zal danig ge voetbald worden. De wedstrijden te Limmen waren spannend, maar het ziet er naar uit, dat hét er mor gen neg .meer ocni gaan zaf, aan gezien dan reeds twee demi-finale wedstrijden gesp :eld worden. Hier begint dus al1 het spelfetjewie zal den eersten prijs bekomen? Het spreekt vanzelf, dat de een het voor den ander niét zal opgeven, dat het er dus zal „kraken". D.w.z. in vriendsehappèlïjken geest 'Verdere commentaar, om onze lezers aan te sporen, de wedstrij den bii te wonen, "lijkt ons overbo- (5ok zij jiog vermeld, dat de prijzen voor deze wedstrijden, van af morgenavond ter bezichtiging 'liggen 111 het sigarenmagiazijn van de Wied. Th. Bl'ankëndaal, Karei de Grootélaan 72. Natuurlijk zal er ook muziek OP het veld aanwezig zijn. Het districtebestuur is zooi ge lukkig, .geweest, beslag te kunnen lëggerf op .het muziekcorps van den R. K. Volksbond te Alkmaar, ,jSt Caecilia". Reeds vefe malen is dit oorps opgeireden. "En met suc ces! Morgenmiddag half 3 maakt het vanaf het station te Bergen een muzikale wandeling door de ge meente, om deze op het terre den. I 1 ANNA PAULOWNA. p ANNA PAULOWNA. - Vergade ring van Heemraden en Hoofdinge landen, op Zaterdag 20 Mei 1922, in het polderhuis. Dijkgraaf: C. Wij, denes—Spaans, Secretaris: CL Keijzer De Voorzitter opent de vergadering en Beet de aanwezigen wellcom, in het bijzonder den Heer de Boer, thans voor het eerst lier aanwezig. Hij hoopt op een aangename samenwer- knig en zegt, gaarne toe het Zijne daartoe bij te dragen. De fieer de Boer dankt voor de zen wenscfi en toezegging en "hét in Berm gestelde vertrouwen. De Voorzitter deelt mede, dat van de fieeren P. J. Vissclher en van den Bera bericht is ingekomen dat zij verhinderd Zijn deze vergadering bij te wonen. Verder deelt Voorzitter mede: le. dat uit d'e bij rondvraag bui ten vergadering gevraagde machtiging tot aankoop van grint voor f 3.65 per M3. is gebleken, dat enkele Keeren tegen de hoeveelheid van 3000 tot 3200 M3. warenin verband hiermede is volstaan met 2800 M3; 2e. het grintvletten is onderhands aanbesteed tegen f 1.10 per M3.; 3e. op 3 Juni a.s. zal verkiezing worden gehouden van twee hoofd ingelanden wegens periodieke aftre ding; van de heeren J.. de Boer en J. Tijsen Jr.; 4e. op 27 Mei a.s. zal het grasge was van de zeedijken worden ver pacht om tweemaal te maaien en wel vóór 25 Juni en vóór 15 September. 5e. door Ged. Staten dezer provin cie is goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een kasgeidleening, het besluit tot vaststelling van een 2e suppletoire begrooting over 1921 en het besluit tot vaststelling van een aanvulling der politieverordening 6e. in de klosten voor werkver schaffing is een bijdrage van 40pCt toegekend; wel is van de aanvanke lijke plannen afgeweken, doch met het toegestane bedrag is volstaan, ter- Wijl met de uitgevoerde werken tot 1 Mei de werkloosheid is bestreden; 7e. de gevraagde wijziging van de vergunning tot het hebben van los plaatsen aan het N.-H. Kanaal is verkregen en deze z'ijn daarmede be langrijk verruimd; Se. de kosten voor Het teekenen van een kaart van den polder, welke zijn opgegeven ten hoogste t 300, te zullen bedragen, blijken te beloo p-en de som van f 389.—; 9e. in verband met de verzanding van de haven te Van Ewijtksluis bij den storm van 5 op 6 November 1921, is aan den Minister van Water staat verzocht de haven weder op diepte te brengen -door en voor reke ning van de Zuiderzeewerken. Thans word, door Ged. Staten een brief ontvangen van den Minister, waarbij wordt voorgesteld, dat met ingang van 1 Januari 1923 het uitdiepen van de haven door het Rijk geschied met een vaste bijdrage van den Pol der en van de Provincie van f 1200 per jaar. In dit jaar zou dan het uit diepen nog door den Polder dienen te geschieden, waarvan de tosten da nzouden komen gelijkelijk voor Rijk, Provincie en Polder. Het dagelijksch bestuur stelt voor hierop niet in te gaan, omdat de te genwoordige toestand van de haven hét gevolg is van de werken tot be teugeling van het Amsteldiep, doel: te vragen reeds met ingang van dit jaar het onderhoud ten laste van het Rijk uit te voeren, in welk geval de Polder een bijdrage van f 1200 zal verleenen, welke dan ook voor 1923 zal wonden toegekend. De vergade ring yereenigt zich met dit voorstel en hecht hare goedkeuring aan den ter zake opgemaakten brief. 10e.- een proef zal worden geno men om bazalt te- gebruiken voor het onderhoud van den weg, in de plaats van grint, welke proef over drie jaren zal loopen en zal worden toegepast op het gedeelte van den Zuider Molenvaartsweg tusschen spoorbaan en Driebruggen. 11e. een onderzoek naar de kosten van aanschaffing en monteering van een elevator voor griptlossen heeft uitgewezen, dat de tosten te hoog zijn ooi hier voordeel van te kun nen trekken; 12e. hét perceeltje Ooster Zand- vaartsweg is bij inschrijving ver huurd aan Jb. v. Stipriaaii vopr ide som van f 30 per jaar. Deze mededeelingen, voor zoov„ daarop geen oesiuit is genomen, wor den voor kennisgeving aangenomen, Het Dagelijksch Bestuur stelt hier op voor, over te gaan tot onderhand- sche verpachting van het recht van wiermaaien en wiervisschen geduren de het tijdvak 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923 tegen de sotm van t 200. Medegedeeld wordt nog dat dóór het Hoogheemraadschap wondt ver gund, evenals dat voorheen geschied de, dat het wier wordt gedroogd, op de steenglopiing van de zeedij ken, mits geen wier wordt gelegd, daar, waar zulks door of vanwege ons College wordt verboden en ook de door of vanwege ons gegeven aanwijzingen nauw- worden opgevolgoi Overeenkomstig! dit voorstel wortft met algemeene stemmen besloten. Door j. Kjojuseband wóndt ontKef- pacfit voor door hém gehuurde per-T De "heer Sniit verklaart ook nog eeeleu grasgewas aan de weg«r, om- +a lipHHpn tromml-pti dat dit grasgewas door uitgt voerde onderhands cine werken te lijden heeft Vooral ten opzichte van Bet penceel -m ling gevraagidvan hét betaten, ?afi *|en Qostpolder. Kiuisweg is dit het geval omdat beide bermen van dien w»g zijn opgehoogd Het Dagelijksch Bestuur sfïft voor alleen rekening te houden met de buitengewone werken aan den Kruis weg en aan Rouseband ontheffing te verleenen van de pacht van dit perceel, bedragende f 56, over dit jaar, evenwel onder beding dat hij voor verwijdering van Schadelijke ge wassen zal zorg dragen. De heer Stammes vraagt of elk gevaL op zichzelf wordt behandeld; hij vreest dat meerderen zouden to men. De Voorzitter antwoordt bevesti gend en zegt, dat het Dagelijksch Bestuur alleen in zeer bijzondere ge vallen ontheffing zal voorstellen. De voorgestelde ontheffing wordt hierop met algemeene stemmen ver leend. Door den heer CL Hoogmoed te Van Ew ij desklis che een tweetal per ceeltjes in erfpacht van den Pol der heeft, wordt gevraagd, die per ceeltjes te mogen aantoopen. Voorgesteld wordt hierop niet in te gaan, omdat het zou kunnen ge beuren, dat de polder deze perceel tjes zou behoeven en ook omdat het bekend is dat Ged. Staten alleen goedkeuring aan dergelijke besluiten hechten, wanneer het belang van den Polder verkoop meebrengt. Aldus wondt besloten. Overgegaan wordt tot Bet opmaken van een aanbevelingvoor Heemraad om deze aan H. M. de Koningin in te zenden ter voorziening in de vacature, welke met 1 Juli 1922 zal ontstaan door periodieke aftreding- van den heer J. Lindenbergh. Na gehouden stemmingen wondt deze aanbeveling opgemaakt als volgt L J. Lindenbergh; 2. D. Stamimes, 3. A. Langereis. De heer Lindenbergh' hield rich hierbij buiten stemming. Alle Keeren verklaren rich de keu ze te laten welgevallen. Hierop stelt ae Voorzitter aan de orde de behandeling van de begnoo- ting voor het jaar 1922 Van de gelegenheid tot het Houden van algemeene beschouwingen wordt geen gebruik gemaakt Overgegaan wordt tot postgewijze behandeling1 te beginnen met de uitgaven. Bij den post verplaatsingskosten van den oprichter w-ordt goedgevon den de verlenging van het bestaande contract met Gebr. Dekker, alhier. Blij den post onderhoud van de zeesluizen stelt de Voorzitter voor te behandelen Het punt meer speciaal in de toelichting omschreven bij den post onvoorziene uitgaven en waar cmtient bovendien bij afzonderlijk schrijven de aandacht van hoofdin gelanden op is gevestigd, n.l. het maken van een duiker in de kade van den boezem van de WJeringerwaard, waardoor Het mogelijk zal zijn uit dien boezem water te betrekken door middel van een door het voormalig zand-depot gegraven sloot voor het inmaten in Breezand gedurende den gTOoitijd. De heer Langereis'vindt het toma len in Breezand eenig, doch' acht te tort water te verkrijgen en daaroim de lasten te hbog in verband met liet te verkrijgen voordeel. De Voorzitter wijst er op dat van uitvoering der werkén in dit jaar niets zal kunnen tomen omdat eerst nog van IWïeringerwaard toestem ming moet worden verkregen om het water in den boezem op te h-ou den, oimd'af deze Polder het recht van onbelemmerde uittnaljng heeft be dongen. Als wij aannemen dat daar tegen eeen bezwaar bestaat en dat voor de uitvoering van dit werk wordt gevoeld, dan is het wensche- lijk, dat daarvoor het bedrag wordt gereserveerd, zoo als thans wordt voor gesteld bij den post onvoorziene uit gaven. De heer Langereis vraagt of de toestand weer wijzigd bij droogleg ging van de Zuiderzee. Het zou dan misschien voor 2 of 3 jaar zijn. De Voorzitter kan niet zeggen, wel ke toestand dan weer wordt verkre gen, Öoch deze zal nog langen tijd op zich laten wachten. Thans is te fenover eikander te stellen wat het bst en welk voordeel wordt ver kregen en dan blijkt dat men voor f 3600 een verruiming van de gele genheid tot betoiming van zoet wa ter verkrijgt voor 1800 H.A. De heer Langereis vraagt als het weer een droog jaar mocht worden niet zooveel zout water in te malen. De heer Jannes beaamt dat het vele. zoute water een nadeel is ge weest. De heer J, Smit Azn., zegt naar z)ijn meentog veel werk te hebben gemaakt van dit voorstel. Veel men schen in Breezand Beeft hij hierover persoonlijk gehoord en allen waren •er heei erg voor. Velen die nu niet tomalen zouden dat wel do-en in dien zoet water is te verkrijgen. Zelfs een éer menschen liet rich uit dat Hij het niet klon begrijpen, dat dit niet reeds veel eerder was gebeurd. De tosten vati f 1.— per H.A. over een jaar werden laag gevonden. De voorzitter licht toe dat vorig jaar het zoutgehalte van het inge- malen water hooger Was dan ver moed werd, omdat het water niet, zooals gebruikelijk is op Scher- boezenr werd ingelaten te Schel lingw.oude, doch te IJmuiden. In de afgetoopen week is reeds we der internaten in Breezand uit bloemisten te hebben gesproken over het voorgenomen plan en ook gevoelen hiervoor. Zij heb ben ook gaarne veel water in hun land, als het maar zoet is. De heer Stammes zegt, dat hét het in 1921 niet veel profijt zou hebben gegeven doch in normale jaren zou men in Breezand niet anders dan zoet water kunnen krib gen en dat acht hij veel waard. D eheer Geerligs heeft de toe stand bekeken en het wil hem voorkomen dat de kosten veel hoo ger zullen worden dan thans wordt begroot. De gemaakte s'oot is hemi als waterleiding geen cent waard. B ijgebruik zat* hij heel gauw weer dicht zijn en is men dus verplicht deze ieder jaar weer op te maken. Spreker dacht dat hier wel een be tere weg was te vinden. De voorzitter zegt, dat het wa ter langzaam kan worden inge laten b.v. een hoeveelheid van 1 dag malen in 24 uur, of 2 maal 24 uur. Het Dag. Bestuur heeft ook niet het voornemen om het dit iaar te doen uitvoeren. De grond kan daardoor beter worden, terwijl de slootkanten kun nen begroeien met riet en andere gewassen. Spr. geeft toe dat het mogelijk is dat de sloot jaarhjksche kosten meebrengt voor onderhoud De lieer Geerlings heeft het water uit den boezem geproefd en lejk het hem ook aout toe. Gelegenheid tot het dioen onderzo-ton on,brak hem evenweL Hij vraagt of het bestuur hiernaar heeft onderzocht. De voorzatter zegt, dat een zoo danig onderzoek niet heeft plaats gehad omdat het onmogelijk werd geacht dat dit water uitsluitend koralt uit de Wieringerwaard. Mogelijk heeft 4e heer Geer lings te veel in de nabijheid van de zeesluizen ge weest, waar nog invloed van lek- water wordit ondervonden. Hij wil evenwel graag vooraf een onderzoek naar het zoutgehalte ins tallen. Be heer Stammes stelt dan voor dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering. De voorzitter wil er de vergade ring attent op maken dat thans de begrooting dient te word an afgehan deld, ook met het oog op het vast stellen vaan het kohier van de pol- derlasten Wenscht men dus de be slissing over dit punt te verdagen, dan dient men de klosten van uit voering van het werk bij deze be groeting te reserveeren, al zoo, wan neer overigens geene verandering] in de begroeting woi-dt gchraoht de puMerlasten vast te stellen op f 28.50 De heer J. Tijsen vraagt, of het- niet mogelijk is dit eventueel met den laatsten termijn van de polder- lasten te verrekenen. Be voorzitter zegt, dat dit niet onmogelijk', dooh zeer lastig is. De heer Geerlings acht de kosten van geen belang tegenover het voor deel. De heer K. A. Eaan ziet slechts geringe voordeelen en me -nt, dat dit niet opweegt togen de kosten. Spr. wijst er op, dat in 1921 de Wier la gerwaard ook hoegenaamd g en wa ter heeft geloosd. De voorzitter zegt, dat die heer Kaan een verkeerde basis ais uit gang van zijn© redeneormg heeft. Men moet hier het gieuiiddelde nemen en een normaal jaar tot basis nemen. De heer Geerligs zegt, dat hij' meent, dat een andere plaats van in- lating van water minder tosten zal mede brengen. Da voorzitter zegt, dat het Dag Bestuur ook heeft gedacht om het water te laten vloeien door de El- felstoeht, doch het heeft gemeend dat dit te veel bozwaar zou mee brengen voor de aanliggende per- oeelen. De heer Geerligs zegt, da' als het water niet vlug wordt weggemaien. hetzelfde resultaat wordt vorkiegen. De voorzitter „wijst op het verschil in waterstand in den po-lder en dm boezem, hetwelk' wel 2 M. bedraagt. De landerijen in de nabij V.eid van den inlaaidiakter zullen stellig tijde lijk diep in het water komen en daardoor wordt sohade veroorzaakt. De heer Geerligs zegt, dat het hem hoogst moeilijk is het voordeel van dit werk te bekijken. Zijn idee zou zijn het uit te stellen tot Latter en thans de po-ld-erlasten met fl.— te verminderen. Blijkt tot voordeel dan grooter dan de tosten, dan zou het over een paar jaar uitgevoerd kun nen worden als door vermindering van uitgaven daarvoor weer gele genheid zou bestaan. De heer J. Smit Az. zegt,, dat dit voor Breezand een teleurs ell'ng zou zijn. De heer P. J. Waiboer zou bet hoogst verwonderen ais er iemand au ders over kan denken, dan dat het voordeel al bijzonder klein moet zijn als het do klosten niet waard is. De heer J. de Boar zegt, dat de menschen in Breezand veel onkosten, hebben géinaakt voor goed water, door het slaan van wel- en drink putten. Niemand zal bezwaar heb ben deze f 1.te betalen voor dit werk. t De heer Stammes stelt voor, de pol derlasten op f26.50 te laten, dooh in een vplgende vergadering omtrent dit punt ©ene beslissing te nemen, nadat een nader onderzoek is inge,^ stejd. De heer Nannis meent, dat nog een voordeel is aan te wijden van dit werk, doordat bijl hoogen watetM stand in den boezem, die gevaar voor de kade veroorzaakt; egn, jnid- ttel bestaat tot aftaw>en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5