ONS BLAD" De Passiespelen te Oberammergau. ZUH SLACHTOFFER rto. 498. Haandag 29 Hel 1922. 14e Jaargasg S 9 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: KSgSPSJVS-4SS BUITENLAND. KORTE BERICHTEN FEUILLETON de wanhoop eener moeder. (Wordt vervolge HOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar i 2 t f 2- Voor bui'en Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame) per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, f 100,—, f 60.—. f 35,—. f 15,- OBERAMMERGAU, 21 Mei 1922 1L Het doet een Roomsch hart goed, te ontwaren, dat er in deze tijden nu d» wereldlijke macht zich geheel achteloos |a. hier en daar zelfs vijandig tegenover den godsdienst stelt ter wereld nog een ord, een in alle opzichten rijk gezegend, ren idyllisch oord gevonden wordt, waar geestelijke en kerkelijke overheid met liefde en toewijding, tezamen met een lansche bevolking, streven naar een' groot geestelijk ideaal. Want een geestelijk, en niet een speculatief ideaat is de schoone. druk be zochte vertolking der Passiespelen den Oberammerganers gebleven tot op den hnidigen dag, getuige het feit dat de ■ederopvoering der Passiespelen in dit aar nog voor de Oberammergauers een 'evaarlijke onderneming moet heeteo, aar het zéér de vraag is, of de geweld!- |e kosten, aan deze wederopvoering ver bonden. wel zullen worden goedgemaakt door een zóó druk bezoek, als de auto riteiten van Oberammergau wel moe- ten verwachten en moeten krijgen, wil de streving naar een groot geestelijk ideaal hier niet tot een finantieele ramp voor het dorpje en zijn inwoners worden) want men moet weten, dat de gansch» burgerij van Oberammergan, met aan 'I hooid, met als uitvoerder den gemeente» •aad, deze kostbare voorstellingen orga niseert en voor alles, ook voor de finan tieele gevolgen, aansprakelijk is. zoo- dat een mislukking der Passiespelen (al- thans in iinontieelen zin) oorzaak kaa worden van een voor deze kleine ge meente van niet meer dan 1900 inwo ners noodlottige belastingverboo- ging. Inmiddels: de samenwerking is ideaall Draagt het gemeentebestuur zorg voot alles wat de uitvoering zelf betreft, de Pastoor van Oberammergau schenkt voor de Katholieken althans aan de litvoering nog een hoogere wijding doot "'e viering van den Passiedag feitelijk te 1 «n aanvangen m zijn kerk, de naar .terlijk voorkomen bescheiden en sobere, joch van binnen rijk en bont beschilderde en allerwegen be-beeldhouwde dorpskerk, met haar koepeltorentje pittoresk gelegen dicht aan den voet van den allesbeheer- schende Kofelberg. Dank zij de samenwerking van geeste. lijke en wereldlijke autoriteiten in dt) gansch innig-Roomsche dorpje, wordt dl Passiedag voor welhaast de meeste be zoekers van de Passiespelen in waarheid tot een heilige dag. Zoo ook thans. Op den vooravond der uitvoering gingen talloos velen in het kerkje ter biecht Ier voorbereiding tot de H. Communie, waar mede zij den grooten dag wilden aanvan gen. Vroeg in den Zondagmorgen, te 6 uut reeds, stroomden de geloovigen ter kerke, waar aan de H. Mis bijzondere luister werd bijgezet, niet het minst ook door den meestelijken zang, welken de Oberam- mergausche kunstenaars-zangers over de hoofden der biddende menigte deden gal men. 't Was een ontroerende plechtigheid, welke nóg won aan geestelijke waarde, doordat ook aan de vier zij-altaren (gelijk op iederen ipeel-dag) priesters de H Mis lazen. Na de H. Mis verspreidden de geloovi gen zich door het dorpje om, vóórdat te 8 uur het Passiespel zon aanvangen, het ontbijt te gebruiken. Reeds geruimen tijd vóór achten be gaven de verwachtingsvolle bezoekers zich in dichte drommen naar het idylli- «che plekje grond, gelegen aan een zij riviertje van de Ammer, waarop het ge weldig groote theater, dat voor 4200 per sonen zitplaatsen biedt, gebouwd staat; op het plein voor het theater verdrong zich een bonte menigte (ochl die Tyroler kleeding kleurt zoo romantisch(l) en steeds langer werden de rijen rijtuigen^ welke groote gezelschappen naar hier voerden. Reeds lang voor den aanvang van het spel waren alle zitplaatsen verkocht, en nog immer stroomden kaart-Iooze be zoekers toe; gaarne stelde men zich met een staanplaats tevreden, en niet minder dan driehonderd belangstellenden vonden een staanplaatsje naast en voor de zit tende toeschouwers. Stel u voor, welk een machtigen indruk de schuin-oploopende, met een boogge welf overspannen, theaterzaal bood met haar 4500-hoofdige menschen-menigte. Stil werden wij van verbazing en ont zag, toen wij de zaal betraden en vóór ons zagen het welhaast ondenkbaar groo te tooneel, waarop het lijden Onzes Hee- ren ging worden vertoond. Wij zagen daar vóór ons verwezenlijkt onze voorstelling van het meest perfecte oud-Griekschc Sophokles-theater, met iets van Shakespeare's tooneel-techniek. In 't midden, vóór de verhooging, be vindt zich het orkest; de verhoogde too- neelruimte heeft een breedte van 42 me ter; daarop bevindt rich zóó vér naar achteren, dat een ongeveer 10 meter breed vóór-tooneel vrij blijft in het midden het eigenlijke tooneel, naar onze schat- Hng ruim 20 meter breed, hetwelk door een 66 meter lange wandendecoratie is afge sloten. De voorzijde van het hierbedoelde too neel is in 't midden versierd met de drie, meer dan levensgroot geschilderde afbeel dingen van Mozeg, Isaias en Jeremias; de gevel wordt door vier Korintische zuilen gedragen en vindt boven een fraaie ai- sluiting in een droehoekig gevel-vlak, waarop wij Jezus temidden van Zijn leer lingen aanschouwen. Terzijde van het hierbedoelde midden- fooneel bevinden zich twee over-boogde poorten, waar doorheen wij in vér per spectief de straten van Jerusalem inzien, straten, weike zooveel mogelijk naar pho- tographische opnamen in Palestina wer den ontworpen en in decor uitgevoerd. Rechts, resp. links van deze poorten zien wij eenigszins in schuine richting ter zijde naar voren springend twee Palestijnsche gebouwen, waarvóór hooge stoepen met niet minder dan veertien tre den; zij stellen vóór, rechts het huis van Annas, links het paleis van Pilatus. De afsluiting aan beide zijden van het totale tooneel wordt gevormd door stijl volle zuilengangen, waardoor in twee groote groepen de koren bij iedere voor- afbeeldiugscène het vóórtooneel betreden. Nauwelijks hadden wij onze oogen kun nen verzadigen aan dit grootsche meester werk van theaterbouwkunst, hetwelk een nog heerlijker en nog natuurlijker aspect biedt, doordat zich boven dit tooneel Go- des blauwe hemel spant, terwijl ter rech terzijde de achtergrond gevormd wordt door hooge bergen en het gevlieg en ge- tjuik van vele vogeltjes de werkelijkheids gedachte nog verlevendigen, ofeen kanonschot weerklonk, in vele echo's ver der donderend over de bergen, een tweede, laatste teeken, en het spel ving aan; het orkest speelde de ouverture, achter de tooneelschermen werd luid het „Onze Vader" gebeden, en zie, daar komen uit de beide zuilengangen de koren getreden; ieder lid der koren draagt een blank-wit onderkleed, waaroverheen zij allen een mantel hebben hangen van verschillende kleur; de koorleider, de proloog, schrijdt met een staf in de hand voorop en posteert zich midden op het vóórtooneel met aan weerszijden, op één rij, de leden van de koren; de diadeem flonkert hem boven het voorhoofd; met waardigheid verheit hij zijn stem en in drukwekkend als in de proloog van Alph. Laudy's „Paradijsvloek" klinkt het: X „Wirf zum heiligen Staunen dich nleder, Van Gottes Fluch gebeugtes Geschlecht." L. S. P0INCARE NAAR LONDEN. Officieel is thans meegedeeld, dat Poincaré op 17 en 18 Juni te Londen zal zijn, voor de Verdunfeest; offici eus wordt er bijgevoegd, dat het nog niet zeker is, dat beide premiers el kander dan zullen ontmoeten. Het is duidelijk, dat geen van beiden dat voor loopig wil voorstellen. De „Ecbo de Paris" zegt ronduit, dat Poincaré de noodzakelijkheid van eon dfirgeliU e ontmoeting niet inziet en er dus om vragen zal. De „Petit Parisien" zegt diplomatischer, dat voor het oogenblik nog geen sprake is van een dergelijke ontmoeting. Het zou eebter al heel dwaas zijn, als Poincaré te Londen kwam zonder er Lloyd Geoge te zien, en men mag daarom verwachten, dat nog wel gelegenheid gevonden zal worden om den wensch tot ontmoeting soi disant van beiden, te doen uit gaan, al lijkt Poincaré daartoe voorloo pig allerminst geneigd. VERKLARINGEN VAN POINCARé. In de Fransche Kamer haalde de af gevaardigde Favre een rede van Mille rand aan, toen deze nog minister-pre sident was, waarin hij zeide, dat hij het, zonder zich 6laafsoh te houden, maar ook zonder iets van de rechten, vastgelegd in het verdrag, prijs te ge ven, evenwel raadzaam achtte om een politiek van eenheid met de geallieer den te voeren en van overeenstemming met Duitschland. Poincaré verklaarde in een interrup tie: Wij behoeven niets terug te nemen van de woorden van Millerand. Toen de afgevaardigde Aubriot eenige we ken geleden een motie indiende ten gunste van het in overweging nemen van internationale leeningen, sloot ik mij uit naam der regeering daarbij aan Aubjidt erkende, dat dit juist was, doch verklaarde, dat de rede te Bar-le Due het weer te niet had gedaaan. Poincaré antwoordde: „Geenszins, want het was niet voldoende om een beroep te doen op Duitsohlands goe den wil. Wij moesten het laten zien, dat, indien het dezen goeden Wil wei gerde te toonen, wij de middelen heb ben om dien te eisehen." DE 31e MEI. Alle fracties van den Duitschen Rijks dag hebben zich reeds bezig gehouden met de overeenkomst van Parijs, het laatst Zaterdagmorgen het Centrum, in welks zitting Hermes over zijn onder handelingen met, de commissie van her stel uitvoerig verslag uitgebracht.- Alle fracties, ook die der oppositie, hebben verklaard, dat de overeenkomst van Parijs aannemelijk is, daar op deze wijze een conflict met de commissie van herstel, d.w.z. met Frankrijk, voor afzienbaren tijd kan-worden vermeden In breede kringen der D. V. P. heerseht de opvatting, dat Hermes vèr gaande concessies heeft gedaan, zon der eenige tegenprestaties van de zij de der commissie van herstel te ont vangen. Vandaag begint de groote politieke discussie in het plenum van den Rijks dag. Zij zal worden ingeleid door een rede van Wirth en waarschijnlijk zul len ook Rathenau en Hormes spreken. F.erst na afloop der besprekingen in den Rijksdag zal de laatste beslissing omtrent de kwestie van het herstel wor den genomen, daar de voorstellen vai het kabinet aan het parlement moeten worden voorgelegd. Over den inhoud van de jongste Duitsche nöta aan de Commissie van Herstel weet het Berliner Tageblatt" mede te deele®, dat het Duitsche ant woord in hoofdzaak is gebaseerd op de resultaten, welke door dr. Hermes bij zijn besprekingen met de Commis sie van Herstel zijn verkregen. In de nota wordt er evenwel op gewezen, dat de daarin gedane toezeggingen al leen kunnen worden gehouden, wan neer de internationale leening voor Duitschland op aannemelijke voorwaar den tot stand zou komen. De conferentie van bankiers te Parijs heeft besloten, haar besprekingen op te schorten tot 31 Mei. Blijkbaar wen- schen de leden van de conferentie een en ander nog eens te overdenken en voeling te houden met flnancieele krin gen in hun respectieve landen. HET HERSTEL VAN RUSLAND. In de afgeloopen dagen hebben ver schillende besprekingen plaats gevon den tusschen den Franschen gezant en den Amerikaanscben staatssecretaris Hughes te Washington. De Amerikaan- sche regeering is in beginsel niet ge kant tegen de instelling van een com missie voor onderzoek naar de Russi sche toestanden. De Aanerikaansche deelneming aan dit onderzoek zou zich echter niet uit strekken tot het aanwjjzen van een politieken vertegenwoordiger. Ameri ka zou zich voorts alleen kunnen ver eenigen met het denkbeeld, dat ook Russische vertegenwoordigers in de commissie zitting zouden nemen, wan neer de sovjet-regeering bereid zou zijn het memorandum van de Russische delegatie te Gemia van 11 Mei in te trekken. Wanneer het Russische memoran dum van 11 Mei niet zou worden inge trokken, bestaat er weinig hoop, dat Amerika een vertegenwoordiger in de commissie van onderzoek zal benoemen terwijl het ook twijfelachtig is, of Amerika zal deelnemen aan de Haag- sehe conferentie. Men acht het evenwel onwaarschijn lijk, dat Frankrijk bet Ameiikaansehe voorbeeld zal volgen. WRANGEL's TROEPEN. Het overschot van Wrangei's leger, dat zich ter 6terkte van dertigduizend man in Bulgarije bevindt, is dooj Bul- gaarsche troepen ontwapend. De staf van Wrangel werd in zijn geheel gear resteerd. De meeste officieren werden naar Constantinopel uitgewezen. De bladen te Belgrado melden, dat de Zuid-Slavische regeering in overleg met de geall groote mogendheden aan generaal Wrangel heeft verzocht het Z. R. gebied te verlaten. Men neemt in de omgeving van Wrangel aan, dat hij naar Hongarije of Oostenrijk zal gaan. DE IERSCHE KWESTIE. Voortdurende ongeregeldheden. Vrijdagavond hebben wederom schiet partijen en branden in Belfast plaats gehad, die het uitrukken van alle be schikbare brandweermateriaal nood zakelijk maakten. De hevigste brand woedde in een complex van Protestant sche schoolgebouwen, gelegen in het Roomsche district. Daar werden brand bommen geplaatst, die met groote he vigheid ontploften. Het blusschings- werk was onmogelijk. Een der scholen is gedeeltelijk in de lucibt gevlogen. Bij het schieten werd een tienjarig meisje gedood, terwijl twee mannen en een vrouw ernstig werden gewond. De besprekingen te Londen. Michael Collins is te Londen aange komen voor de belangrijke conferen tie in Downingstreet over het onlangs met De Valera gesloten pact. De bijeenkomst van Zaterdagavond tusschen de lersehe en Britsche onder teekenaars van het Iersche verdrag, werd tot hedenmorgen verdaagd. De positie wordt als zeer hoopvol, doch gecompliceerd beschouwd. Het Iersche parlement bijeenge roepen. De voorloopige Iersche regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij het parlement tegen 1 Juli bij eengeroepen wordt. Zeven groote brandstichtingen. Zaterdagavond werd voor het begin van de conferentie te Londen in Du blin een tweetal ongewapende Engel- sche soldaten op straat door twee ge wapende Ieren' aangevallen, waarbij 1 hunner werd gedood en de andere ge wond. De bevelhebber van het Iersche Te- publikeinsche leger te Dublin laakt de zen aanval als een laf'e moord en hij heeft verklaard, alles in het werk te zullen stellen om de misdadigers op te sporen. Zaterdagnacht zijn te Belfast zes fa brieken geheel en één gedeeltelijk door opzettelijke gestichten brand .vernield. Een vrachtwagen, die politieagenten naar het terrein van een der branden vervoerde, werd beschoten. De politie beantwoordde het vuur, zonder echter iemand te treffen. Door het venster van een particulie re woning werd een bom geworpen. Een man, een vrouw en een kind wer den daarbij gewond. Bij het bureau van de Fran sche kamer zijn twee verzoeken om machtiging tot het instellen eener ver volging ingediend. Een dezer betreft den communist Vaillant Couturier en Marcel Cachin, het andere betreft Ca- lary de ia Mazière. Te Moulins zijn zeven magazijnen, gevuld, met gasbommen, door brand vernield. Grecef, de directeur van een dag blad der oppositie te Sofia, is ver moord. De volksvertegenwoordiging van de Groote Libanon heeft haaT ope ningszitting gehouden. 87. Lantin kon zijn vreugde nauwelijks bedwingen. „Binnen veertien dagen zijn ze ge trouwd," riep hij uit, „ik ga die goede tijding gauw aan Olga mededeelen." „Er is nog een hinderpaal,merkte d' Arbois op. „De moeder? Voordat wij vier en twintig uren verder zijn, is ze opge sloten en een knappe man, die haar weêrvindt Ik reken op u, hoorOnvoorwaar delijk reken ik op u „Welnu, markies, ge kunt gerust zijn." XVIII. Na het vreeselijk tooneel, dat tus- tchen Christine en haar zoon had plaats Jehad was de ongelukkige vrouw meer nood dan levend, naar hare eenvou dige woning teruggekeerd, w Haar kind, dat zij zoo lief had» waar door het leven nog eenige waarde voor haar had, had haar ruw beje gend, haar teruggestooten en de par tij gekozen van den man, die haar dui vel was geweest. Dit had de kroon op alles gezet en niets bleef haar meer over (ian te sterven. Sterven, met Paul vereenigd zijn, dit was alles, wat zij nog hoopte I Zij had den strijd opgege ven en zou Mark niet meer weerzien. Waartoe zou dat ook dienen Het hart van haren zoon had men haar immers ontstolen Te midden harer smart over het verlies van haar kind, was haar nog altijd eene gedachte bijgebleven, die haar donker levenspad als een schit terende ster verhelderd had. Al heeft men zijn lichaam ontroofd, dacht zij, zijn hart behoort mij toe en wanneer hij mij ziet, zal hij de armen openen om mij te omhelzen I Helaas I Zijne armen bleven onbereikbaar voor de arme gefolterde vrouw en de ontgoo cheling was vreeselijk I Doodeliik ver moeid naar lichaam en geest, keerde zij van haren tocht terug, overtuigd dat zij dien slag niet kon overleven. Zij had geen zoon meer I Niets op de geheele wereld, bleef ha^r meer over om lief te hebben en de dood was de beste oplossing van alles. Eerst wilde zij voor haar zoon een stuk opstellen van de geschiedenis van haar lijden, en hem zeggen, hoe lief zij hem had. 't Was haar onmogelijk eeni- gen haat tegen henï te koesteren. Ver van haar verwijderd, opgevoed door een man, die hem geleerd had zijne moeder te minachten en te ver vloeken, kon hij niet anders gehandeld hebben. Zij was hem immers altijd beschreven als eene onwaardige, zondige vrouw 1 Hoe kon hij zijne mee ning te haren opzichte doen wijzigen. De ellendeling, die hem haar ojitstolen had, had door gehuichelde vriendelijk heid en geveinsde liefde getracht, hem niet alleen lichamelijk, maar ook ze delijk aan haar te ontrukken. Zon der .twijfel, bezat hij hetzelfde reine, edele hart als Paul, en het was dus niet te verwonderen, dat hij achting en liefde koesterde voor den man, die goed voor hem was geweest. Hij kende zijne moeder niet, nauwelijks herinner de hij zich harer, terwijl zijn pleegva der steeds bjj hem was geweest. Met welk een reine vreugde, had den daa ta .^genipej waarop zij Mark zou weerzien I -• Hoe klopte haar hart toen zij op merkte, welk een schoon, krachtig man hij geworden wasDat was dus haar zoon., haar geliefd kind Indien zij stierf, zou zij hem niet meer terugzien I Maar zoo zij in leven bleef 1 Zou zij opnieuw den moed hebben, tot hem te gaan, om ten tweeden male weggejaagd te worden Neen, dat nietDat zou te hard, te wreed zijn. Onverdiende beleedigin- gen en verwijten te hooren, daartoe ontbrak Christine aile kracht. Zij vroeg zich af, hoe zij hier nog levend was teruggekeerd en verwon derde er zich over, dat zij niét dood aan zijne voeten was neergevallen. Zij wierp zich op de knieën en met gevouwen handen riep zij uit :„Ge- loof niet, mijn kind, dat ik u eenigen wrok toedraag. Ge wist niet, wat ge misdeedt en daarom verwijt uwe moeder u niets. Zij vervloekt u niet, integendeel zij zegent u." Toen zij met hein sprak, was hij In 't minst niet ontroerd of aangedaan geweest,maar hij verkeerde immers ook UL. vfilsiagen onwetendheid omtrent alles i De markies had zich goed ge wroken 1 Éénmaal had hij haar kind aan haar ontvoerd, doch nu ontstal hij ook haar zijne liefdeVroeger werd over Mark beschikt, nu handelde en beschikte hij zelf, en met zijn gehee le hart koos hij de zijde van den moor denaar zijns vaders. En de hemel ge doogde zulks Schreeuwde al dat ver goten bloed dan niet om wraak Was God dan onrechtvaardig Sprak Hij niet met overweldigende kracht tot het verstokte gemoed van dien misdadiger Had Hij dan geen medelijden met het kind van Paul De onschuldige was veroordeeld te lijden en iedereen verliet haar, terwijl de schuldige met opgeheven hoofd en trotschenblik, door het leven ging in eer en aanzien. Christine kende oogenblikken, dat zij dacht te droomen. Was alies wel waar Had de markies in een oogen blik van woede gedood Was zij niet de speelbal van eene zinsbegooche ling Niemand geloofde aan zijne schuld. 4 t-, De inwendige stem, die haar altijd toefluisterde^, dat zij haar zoon zou Havas verneemt, dat de EngcLjhe regeering aan de Fransche heeft mede gedeeld, dat zij het voorstel aanneemt tot het doen instellen van een onder zoek omtrent de Grieksche wreedheden in Smyrna en omgeving. De Duitsche ambassadeur Wied- feldt heeft president Harding der V«r. Stalen zijn geloofsbrieven overhandigd. In het Magdalena-kiooster te Gent zijn drie E.E. Zusters door gasver- tikking gedood. In het groote St. Nikolaas-klooster aan den weg Ieperen naar Poperinghe woedde een hevige brand. Alle go- bouwen zijn vernield. De schade is enorm. De Eerw. Moeder Overste, die op haar sterfbed lag, kon ternauwer nood vervoerd worden. Onderweg stierf zij. asyl Lipkofski, de metropoliet van de nationale orthodoxe kerk van de Oekraine, en de leden van den raad publiceeren 'n oproep, gericht aan all* volken, waarin hun hulp wordt inge roepen voor de bevolking der Oekraine. die door den hongersnood wordt ge decimeerd. Het algemeen congres van Tsje- cho-Slowaakscke induslrieelen heeft de regeering om 70 millioen verzocht, als vergoeding voor de schade veroorzaakt aan industrieele ondernemingen door den strooptocht der Hongaarsche com munisten in 1919. De „Times" meldt, dat 300 ge vangen extremisten te Florence een hongerstaking zijn begonnen als pro- lest tegen de langzaamheid, waarmede de rechterlijke autoriteiten het onder zoek in hun zaak leiden Te Nimes werd een bekende toreador, Jose Belza genaamd, In een stierengevecht gedood. Een der horens van den slier drong hem in de borst. Het Praagsche blad „Slowenski Djennik" meldt, dat de Oostenryksehe minister van landbouw de voormalige bezittingen der Habsburgcrs in Tsje- cho-Slowakije onder de noodlijdende bevolking zal laten verdeden Het „Volksblatt" te Salzburg deelt mede, dat net lijk van den sedert einde Maart vermisten ingenieur Fr. van Opel op de Grauneralp bij Ferleiten, een half uur van bet hotel Grauneralp, is gevonden. Volgens de bladen hebben de gebeurtenissen der laatste dagen te Rome het leven gekost aan drie per sonen, waaronder een werkman, die bij een botsing gedood werd. Er zijn 44 gewonden; 9 er van worden in ob servatie gehouden. Er zijn 44 arresta ties gehandhaafd. Zaterdagmorgen werd een aard schok gevoeld in de omgeving van Terni ((Italië). De „Secoio" meldt, dat Tsjitsjerin zich Zaterdag naar Rome heeR be geven, waar bij eenige dagen zal ver blijven en de Kamerzittingen bijwonen. Een vijftiental Poriugeesche of ficieren, oncler wie Emanuei Cculho, werd te Lissabon gearresteerd onder beschuldiging betrokken te zijn geweest bij de Oclober-moordan. Zaterdagavond had een groot aantal arrestalies plaats van personen, die onder verdenking slaan van hel opzetten van een revo- lulionnair complot Te Rijssel is een bom ontploft, doordat deze van een vrachtauto viel. Vier personen werden gedood, twee zwaar gewond. De kerk van Sint Jan te Duin kerken is door brand verwoest. De keak bevatte schilderijen van groote waaide, alsmede tal van kunstvoor werpen. weerzien en liefhebben, naci nooit tot Mark gesproken, dat wist zij nu. Zij geloofde niets meer, alles wat dij dacht en voelde, lost e zich op in een zenkbceld sterven, en langzamerhand ontbrak haar zelfs de kracht om nog te beschuldigen of over iets meer te oordeelen. Zij ging aan tafel zitten en schrec Ge hebt mij niet geloofd, mijn zoon. Ge hebt niet geloofd aan de oneindige liefde van uwe moeder. Dat is de reden, waarom ik sterf. Later zult ge over mij oordeelen, en ge zult berouw hebben over de woorden, welke ge mij hebt toegericht, De man die u aan mij ontrukt heeft, is een ellendeling, die nooit opgehouden heeft mij te vervolgen. Aan mijne zijde, heeft hij uw vader, mijn eersten man, vermoord. En daar na heeft hij, om mij te pijnigen, aan mij zelve zijne misdaad beleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1