ONS BLAD" BUITENLAND. BINNENLAND juonoerdag I Juni 1922. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: tggEER2?& 433 Brieven uit Frankrijk. PEUILLETON UN SLACHTOFFER No. 5ül. 14» Jaargang SS Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame* per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t ICO,—, f 60,—, f 35,—, f 15.- ZONDAGSRUST EN GEWESTELIJKE VERKIEZINGEN. Luisterrijk is de nationale feestdag van de H. Jeanne d'Arc den 14en Mei in geiieel Frankrijk gevierd. Gevuld tot in de uiterste hoekjes waren te Parijs de verschillende kerkgebouwen, waar op plechtige wijze deze populaire Hei.ige werd nerdacht, lofredenen wer den gehouden op deze Patrones van Frankrijk De nationale driekleur wap perde van de officieele gebouwen en ook menige particuliere woning gaf door uitwendige vereering Wijk, mede te teven met dezen feestdag. Slechts een enkele magistraatspersoon in de pro vincie deed niet mede aan dit eer betoon, onverbeterlijke aanhangers van het vroegere seclarisme, dat hun moei lijk doet vergeven aan Jeanne d'Arc, dat zij behalve een vaderlandsche heldin ook een Heilige is. Vreemd en Muitend deed het echter aan dienzelf- ien Zondag te zien benut voor de ge westelijke verkiezingen. Het was éen «genstelling, die feestviering ©ener zijds en die drukte van verkiezings- bureaux anderzijds, welke niet onop gemerkt kon voorbijgaan. Waarom die Zondag, waarom een Zondag in hel ilgemeen gekozen om de kiezers hun •dicht te laten vervullen? Meent men dat die vrije dag het meest geschikt k om het grootst aantal burgers naai de stembus te voeren? Deze gedachte is zeer zeker de reden maar nergens minder dan hier is zij iewettigd. De Zondagsrust, ik spreek nu niet van Parijs hoofdzakelijk, laai in tal van departementen beet wat te wenschen over. Op vele plaatsen heeft jien des Zondags de winkels geopend, ziet men landarbeid verrichten alsof r geen kerkelijk verbod van slavelij- .en arbeid bestaat en wordt de Maan dag benut om uit te rusten van de wekelijksche beslommeringen. Vergeefs roept dan de «edeklok de gemeente naar de kerk, men luistert niet naar de bronzen stem, zoo vreedzaam, klinkend in de stille van het landelijke dorp. Hoe ongunstig steekt in dit op zicht hel platteland vaak af bij Parijs en de andere groole steden en helaas welk een treurige vermaardheid heeft in dit opzicht het departement van .Seine of Marne". En toch, ik weel het bij ondervinding, men moet de in woners niet zeggen niet Katholiek te zijn. Zij zouden u verontwaardigd aan kijken, u voorhouden gedoopt, aan genomen, kerkelijk getrouwd te zijn en zelfs het voornemen te bezitten zich kerkelijk te laten begraven. Zeker, er is een ommekeer merkbaar, de oorlog heeft velen de oogen doen opengaan en een juisler inzicht gegeven, maar loch in sommige gemeenten is de toe stand, volgens het oordeel der gees telijken, nog verre van bevredigend Kan het anders in een land waar zoo- veie jaren de godsdienststrijd fel heefl gewoed, de gemeentelijke en geweslé- lijke besturen het slechte voorbeeld gaven en om carrière te maken liet noodig was, lid van de loge te ztjii i Die godsdienststrijd, verheugend ver schijnsel, is zoo goed als ten einde, de „Union Sacrée" is geen ijdel woord, maar een uiling van hei innerlijk ver langen der Fransche burgers, zelfs van hen, die, gelijk ik boven zeide, het niet al te nauw nemen met de vervul ling hunner plichten. Telkens weer be trapt men tal van Katholieken hier op een groole inconsequentie, waar het hun innerlijk gelooven en hun uileriijke piicnlsvervulling op godsdien stig gebied betreft. De verkiezingen derhalve kunnen evengoed op Maandag als op Zondag gesteld worden en bo vendien de uitslag heeft bewezen, hoe freurig het met stemmen in Frankrijk is gesteld. De Fransche kiezer is laksch, ongeorganiseerd, heeft geen vertrou wen in de politiek en geeft, al praat hij er veel over, zich weinig moeite aan bestuursverkiezingen mede te wer ken. Geven dus deze verkiezingen geen zuiver beeld van wat er leeft onder net Fransche volk, toch kunnen wij er eenigc gevolgtrekkingen uit maken. De serhoudingen tusschen de ver- «cnillende partijen zijn ongeveer on gewijzigd gebleven. De communisten hebben zien eenige schreden vooruit- gemaakt in stemmenaantal, maar vele /.etels gewonnen hebbenzij niet. Zij zullen bun steun moeien zoeken bij ♦te radicaal socialisten om invloed uil ie oefenen, terwijl deze op hun beurt de communilsan zullen noodig hebben. Trouwens het onderscheid is niet bij zonder groot. De radicalen zonder meer komen hierdoor in een moeilijk parket. Hel „Bloc National", dat de republikeinen van meest uiteeüloopen- den aard omvat en ook in het parle ment op het oogenbtik de meerderheid lieert, mag prat erop gaan in de ge westelijke verkiezingen zich het best lè hebben gehouden. Bij gebrek aan een Katnolieke Staatspartij, waarvoor de tijden hier, helaas, nog niet rijp zijn, telt dit bloc voor een groot deel de principieel Katholieken tot zijn aan hangers. Deze partij is voorstander van nationale en godsdienstige éénheid en wij mogen dit, zeggen, dab de meer derheid in den lande zich daarvoor heelt uitgesproken. Zeker, als wij weten dal bij veel meer Franschen dan die hun slem hebben utigebraebt, het ver tangen naar godsdienstvrede leeft, Hechts zeer weinigen terug begeenen naar de oude oombistische theorieën, bil zelfde zou ik niet durven zeggen, van een accoord gaan met de gevoerde buitenlandsche politiek. Hierover lui den de meeningen verschillend, al vindt men Poincaré een krachtige persoon- lijkehid, Duitschland een schuldenaar, die moet Detaien en al loopt men nu juist niet hoog weg met de vriend schap voor Engeland. Deze gewestelijke verkiezingen, daarom schrijf ik er hier over, geven een voorproefje van de parlementsver kiezingen. Zij nebben bewezen, dat het seclarisme zoo goed als afgedaan heeft, in den vorm van onverdraag zaamheid; Frankrijk als vanouds een conservatief land is, maar tevens mij nog sterker overtuigd, hoe wjj in Hol land er trotsch op moeten gaan een uitnemende organisatie in de kiesver enigingen te bezitten. De politiek staal hier als de bekende wolf in een kwaad gerucht en, eerlijk gezegd, niet geheel ten onrechte. Er zar heel wat noodig zqn om daarin verandering te brengen. Princi- pieele voorlichting, besef dat kiezen een plicht is en voor alles uitschake ling van het eigen belang, zijn de noodzakelijke elementen om de rechte mannen Qp de rechte plaats In bel landsbestuur van Frankrijk te brengen. Mr. P. v. S. Parijs, 24 Mei 1922. DE 31e MEI. Het Duitsche antwoord wordt door de meeste Fransche bladen gunstig ontvangen, al zijn zij van meening, dat het stuk aanleiding geeft tot critiek en voorbehoud op een aantal punten. Zq meenen, dat het antwoord ieder ongunstig vooruitzicht .voor den 31en Mei uit den weg ruimt. Alle bladen dringen er echter op aan, dat de geal lieerden in geen enkel opzicht hun vastbeslotenheid laten varen en zorg vuldig waken over de uitvoering der beloften van het Reich, die, zooals het syndicalistische orgaan „Le Peuple" opmerkt, geenszins een regeling vor men, maar slechts de mogelijkheid aangeven om op de beste wijze de nog bestaande moeilijkheden op te los sen. De gedelegeerden der geallieerde mo gendheden bij de commissie voor her stel zijn gisterenmorgen bijeengekomen om het Duitsche antwoord te bespre ken. Het schijnt dat de nota van 28 Mei een goeden indruk op de leden heeft gemaakt DE ONLUSTEN IN OPPER- SILEZIë. De ongeregeldheden in Opper-Sile- zië duurden ook Dinsdagmiddag nog voort en hebben zich zelfs uitgebreid. Troepen van 200 tot 500 man trokken joelend en schreeuwend en Poolsohe liederen zingend door de straten van .Kattowitz en keerden zich tegen de Duitsche bevolking. Er ontstonden daardoor opstootjes en kloppartijen. In 'verschillende ijzergieterijen wer den de Duitsche arbejders er uit ge gooid en mishandeld. De opwinding breidt zich over geheel Opper-Silezië uit De Duitsche gevolmachtigde bij de intergeallieerde commissie, heeft de in tergeallieerde commissie op de ern stige incidenten gewezen en haar om bescherming voor de Duitschers tegen de Poolsche ongeregeldheden ver zocht EEN PROTEST DER ENGEL- SCHE REGEERING. De Britsche regeering heeft bij de regeering van Egypte een zeer krach tig protest ingediend in verband met den jongsten moord op een Britsch politie-ambtenaar en de ondoeltref fendheid van de maatregelen, die <L Egyptische autoriteiten getroffen heb ben om een einde te maken aan de ■misdaden. De Engelsche regeering stelt de Egyptische verantwoordelijk voor de betaling van een schadeloos stelling voor iederen vreemdeling, die wordt aangevallen en behoudt zich het recht voor, vast te stellen of de toegekende compensatie al dan niet voldoende is. In haar antwoord zegt de Egypti sche regeering de incidenten te betreu ren. die volgens haar het werk zijn van een handvol misdadigers; deelt zij mede dat zq verscherping van de ge troffen maatregelen heeft gelast; en verklaart zij, dat zjj, ofschoon geen andere verantwoordelijkheid aanvaar dend dan de voorziening in een doel treffende politie, bereid ia, ruime schadeloosstellingen toe te kennen. Zij heeft een- communiqué uitgegeven waarin zq een beroep doet op het voLk om mede te werken tot het voor komen van bovenbedoelde gebeurte nissen, die de Egyptische zaak scha den. DE IERSCHE KWESTIE. De gevechten. Uit de berichten in de Engelsche bladen blijkt, dat de toestand in het grensgebied van Ulster ernstiger Is dan uit de desbetreffende telegrammen valt op te maken. De troepen van Sinn Fein hebben op de grens van Fer managh de Ulsteriaansche politie ge dwongen, een sector tot een uitge strektheid van tien mijlen te ontrui men, terwijl de Sinn Feiners de poli tie dicht op de hielen volgen. De repu- blikeinsebe troepen requireeren alle groote huizen in het ontruimde ge bied. Churchill, aldus blijkt uit de Engel sche pers, stelde de ongeruste Lager huisleden gerust met de mededeeling dat zich op het oogenblik in Noord- Ierland negentien Britsche bataljons troepen bevinden en dat Sir James Craig in voortdurend contact staat met den commandeerenden generaal, die alle maatregelen kan treffen, wel ke hij noodig oordeelt. Voorts blijkt uit de bladen, dat de Engelsche regee ring een vloot gereed houdt om die ter bescherming van Ulster uit te zen den. Op het doode punt. De „Daily Chronicle" meldt, dat de onderhandelingen tusschen de regee ring en de leiders van den Ierschen Vrijstaat betreffende de overeenkomst tusschen Collins en De-Valera op het doode punt zijn gekomen. De regee ring houdt vast aan het Iersche ver drag, terwijl de leiders van den Vrij staat beweren, dat het verdrag door de overeenkomst met De Valera niet wordt geschonden. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. In het Engelsche Lagerhuis zeide Lloyd George, dat de kritieke fase der schadevergoedingskwestie - voor het oogenblik voorbij is. Er is geen reden tot oneeaigheid tusschen Frank rijk en Engeland. Hij heeft alle hoop, dat er een regeling zal worden ver kregen, die voor den schuldeischer en schuldenaar aannemelijk is. Het ver heugde hem, dat de Duitsche regee ring werkelijk poogt aan de eischen van de Commissie van Herstel tege moet te komen. Na te hebben gewaagd van de moeilijkheden der Duitsche re geering, zeide Lloyd George, dat de huidige Duitsche regeering op zich heeft genomen haar best te doen om het verdrag ten uitvoer te brengen. Hij gelooft, dat zq eerlijk beproeft dit te doen, en wanneer zjj den politieken moeilijkheden 't hoofd blijft bieden, zooals zij dit thans doet, heeft zq recht op alle eerbied en consideratie, die lirar kan worden verstrekt. Een poli tiek van het uiet-nakomen van het ver drag zou een politiek van onmiddel- lijken rampspoed voor Duitschland wezen. Er zal geen sprake van zijn, dat Frankrijk alleen optreedt, indien bet verdrag van Versailles op eeni- gerlei wijze wordt getrotseerd, en wanneer de Duitsche regeering zich te gen het verdrag verzet, zal Frank rijk niet alleen worden gelaten bq het ten uitvoer brengen der vastgestelde maatregelen, doch zal het tezamen met Engeland optreden. Brittannië komt op voor een politiek van gema tigdheid en voor het nakomen der verdragen. Elke afzonderlijke actie van een der geallieerden zou noodlot tig zijn voor de entente tusschen hen. 'S PAUSEN VERJAARDAG. De geboortedag van den Paus werd gisteren in het Vaticaan op plechtige wijze gevierd. Tallooze telegrammen van geluk- wenschen waren ingekomen. Voor deze gelegenheid waren de pauselijke troepen in gala-uniform gestoken, ZAL HERMES AFTREDEN? De „Koln. Ztg." meldt, dat, niette genstaande de stemming in den Duit- schen rijksdag, er toch nog rekening gehouden moet worden met een laten te regeeringscrisis, omdat ook andere burgerlijke partijen pijnlijk getroffen zijn door deze ontwikkeling van za ken. Het gaat niet alleen om de beoor deeling der buitenlandsche politiek, maar bok om het feit dat de commis sie van buitenlandsche zaken tot het laatste toe in het geloof gelaten is, dat hetgeen aan de commissie van her stel toegestaan is, afhankelijk zou zqn van een internationale leening en dat een finantieele controle niet toelaat- baar zou zijn. Men meent in parlementaire krin gen, dat Hermes wel eens het offer zou kunnen worden. DE MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DE DUITSCHE REGEERING AFGESTEMD. De motie van wantrouwen door de Duitsch-Nationalen tegen de regeering geuit, is in de rijksdagzitting van gisteren afgestemd. Vóór stemden de Duitsch-Nationalen, de Duitsche Volks partij en de communisten. Voor de stemming over de motie van wantrouwen verklaarden de on- afhankelqken, dat zq tegen het voor stel stemden, omdat dit voortvloeide uit een demagagisch agitatie-verlan gen. Na de stemming werd de zitting tot 13 Juni verdaagd. Op de agenda staat de interpellatie der onafhankelqken over de kwestie van herstel. KORTE BERICHTEN Bij stakingstroebelen te Macsato werden 74 personen gedood en ver- scheidenen gewond. Een Britsdie kan- nomnctrbooi kwam te Macoa aan. Men vreest vóór tekort aan voedsel. De gemeente-gasfabrieken te Ber- lqn hebben voor het eerst sedert den oorlog besloten Engelsche kolen te koopen. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland over uit breiding van het verdrag van Rapallo lot de overige Sovjet-republieken zqn onderbroken. Uit verschillende deelen van Duitschland komen berichten over ge weldigen regenval en wolkbreuken, waardoor ernstige schade wordt aan gericht door overslroomingen. Tc Meinheim (Baden) hebben ver schillende slagens en kappers hun zaken gesloten bij gebrek aan klanten ten gevolge van de boogie prijzen. Tusss-hen den H. Stoel en Li- tbauen is een concordaait gesloten, het welk onderteekeod werd door Z.Emin. Kardinaal Gasparri en den Lithauschen gezant. De Noors ene minister van Buiten landsche Zaken Rhstand is afgetreden. Thans is de officieele uitslag der Kaïnerverkiezingen in Luxemburg bekend. De liberalen winnen 2 zetels, de algescheiden katholieken X, de ka- iholieker egeeringspartq verliest 1 ze- lel, dé socialisten 2. De nieuwe Kamer beslaat uit 26 katholieken en 22 leden der liberate en socialistische oppositie. Na een banket te Nizaa, waar aan 52 advocaien aanzaten, hebben zich bij 37 gasten vergiftigingsverschijnse len voorgedaan. De toestand van enke len is zeer ernstig. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Hei voor dezen hertst bezaaide oppervlak in de Wolga-dislricten be draagt over 't algemeen slechts 40 »/o van hel oppervlak, dal volgens het plali der regeering zou worden bezaaid. Lloyd George, die na zijn in- spannenden arocid te Genua rust noo dig Jjeeit, is uit Londen naar Wales vertrokken, waar hij het parlements- reces zal doorbrengen, Uit den Kaukasus worden berich ten ontvangen omtrent de enorme ver woestingen, welke zijn aangericht door steeds toenemende zwermen sprinkha nen. Ook in de streek van Koeban zijn sprinkhanen gezien, hetgeen groote oczorgdlieid verwekt. Het pan-Hellceaische comité te Londen heelt een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat onge regelde Turksche troepen gedurende de afgeloopen veertien dagen 14 dorpen' in het vilajet Trebizonde hebben ver brand. De bewoners zouden ten deele zijn gedood oi naar onbekende bestem ming zijn weggevoerd. De conferentie der ambassadeurs zal bij de regoering van Tsjecho-Slo- wakije intervenieeren om den Duit- scher Conrad, oetrokken bij de zaak- Petersdorf, aldaar, op te sporen en ter beschikking te stellen van ^fle inter geallieerde commissie in Opper-Silezië. De Duitsche Rijksdag heeft in tweede en derde lezing het verdrag tusschen Duitschland en Dennmarken aangenomen, m verband met de toe wijzing van Noord-Sleeswijk aan De nemarken. Ex-keizerin Zita schonk gister morgen tiait vier in hei paleis Prado te Madrid het leven aan een doch- te{4je. Op de spoorlijn van Bourg naar Bellegarde is een goederentrein om laag gestort. Zeven beambten van der trein kwamen daarbij om het leven. Dinsdagmorgen vond een politie dienaar op den drempel van het Belgi sche ministerie van Kunsten en Welen- schappen te Brussel, een langwerpige bom, gewikkeld in papier. Het geheim zinnig werktuig een granaat is in beslag genomen. VERANDERING VAN KIESSTELSEL. Een aantal heeren, hoewel vast houdend het beginsel der evenre dige Vertegenwoordiging, zijn ran oordeel, dat de wijze der toepas sing van dit beginsel, zooals de tegenwoordige kieswet die regelt, zeer schadelijken invloed oefent op het politieke leven in het alge meen en op het interne leven der partiien in het bijzonder en een te sterke inbreuk maakt op de vrij heid der individueele keuze. Sommieren hunner zijn er rèëds vast van overtuigd, anderen ver moeden of hopen, dat invoering van een geheel ander stelsel van E. V. groote verbetering zou brengen. Zii hebben derhalve besloten een poging te doen tot oprichting eener „Nederlandsche Vereeniging tot verandering van Kiesstelsel", welke vereeniging zich ten doel zal stellen: 1. Na ernstige studie te kiezen het voor Nederland meest ge schikte stelsel van E. V. 2. Voor de invoering van het als zoodanig gekozen stelsel te strid den met alle wettelijke en geoor loofde middelen. De oprichtingsvergadering der nieuwe vereeniging zal zoo spoe dig mogelijk na afloop der ver kiezingen worden bijeengeroepen DE F. N. Z. EN DE UITVOER VERBODEN. De 'A'lg. Ned. Zuivelbond (E. N. Z.) heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer inzake het initiatief-voorstel Meskens c.s., tolt het instellen van invoerverboden. Adressant dringt er ten sterkste bi» de Kamer op aan dat voorstel te verwerpen. NEDERLAND EN BELGIE. Bij het debat in de Belgische Ka mer over de buitenlandsche po litiek, zeide de heer Van Cauwe- Iaert, in verband met de Belgisch- Nederlandsche betrekkingen: „Zooais ik het gisteren tot den Minister zei: „Ge moet niet zoo- 90 Zij deed bovenmenschelljke pogin gen, om hare ontroering te verbergen en vroeg „Hoe ziet die heer er uit „Zeer goed en hij is jong ook. 't Is een groot heerschap, hoor, met schoone kneveltjes en slank, 't Is een knappe heer." Christine wankelde„Hij is 't, pre velde zij. Toen de portierster zag dat zij bleek werd en op haar beenen wankelde, vroeg zij verwonderd „Wat is dat nu, tijt ge nog niet volkomen hersteld 1" „Neen, ik denk het niet." „Wees toch voorzichtig. Ge schijnt nog zeer zwak. Dus zal ik maar aan dien heer gaan zeggen, dat de dames er nog altijd zijn Zij was op het punt heen te gaan toen Christine haar met een gebaar terughield. „Wacht 1" „Hoe zoo wlk zal de dames waarschuwen." „Hij heeft me niet gezegd, haar te waarschuwen." „Dat komt er niet op aan. Als hij ze wil zien,kan hij ze bij mij ontmoeten. En zonder het antwoord van de por tierster af te wachten, snelde Christine die van ontroering trilde, naar het vertrek, waar zien mevrouw d'Olne en hare dochter bevonden. Zij had nauwelijks de kracht zich op de beenen te houden. Haar hart klopte, alsof 't moest barsten, en zonder nog een woord te hebben uitgebracht, moest zij zich tegen de deur steunen om niet te val len. Zij was zoo bleek dat 't mevrouw d' Olne en Jeanne dadelijk opviel. „O, mijn God," zei het jonge meisje, „wat is er nu weer gebeurd Een nieuw ongeluk „Hij is daar," zei Christine, zoo ontroerd, dat het moeilijk was haar te verstaan. „Wie „Mijn zoon 1" Nu was de beurt aan Jeanne, otn doodsbleek te worden. Christine ging voort„Hij heeft u hier binnen zien gaan. Hij wacht op u. Hij wïl u spreken. Ik zal hem laten vragen van boven te komen." Jeanne keek hare moeder aan. „O ja moederLaat mij hem nog eenmaal zien, wellicht voor de laatste maal 1" „Waartoe zou dat dienen, als ge toch niet met elkander kunt trouwen?" „Hij zal mij spreken. Hij zal mij de redenen zeggen, waardoor wij geschei den worden. En ik zal zoo gelukkig zijn hem te zien en te hoorenGij zult er immers bij zijn. In uwe tegenwoordigheid, mag ik hem toch wel zien, niet waar?" „Wij zijn niet in onze e igene woning, zei mevrouw d' Olne, om eene uitvlucht te zoeken. „Ziet ge dan niet, dat mevrouw even zeer, misschien nog meer dan ik, ver langt om hem te zien 1" „Ik zal mij verwijderen," zei Christi ne, Ik laat u alleen en verschijn niet als ge mij niet roept. Maar hij zal ge ademd hebben onder mijn dak, inde kamer door mij bewoond." „Ge ziet, moeder," zei Jeanne, hare moeder smeekend aanziende, dat 't haar zooveel genoegen zal doen." „Nu, vergeet u zelf maar niet,", „Het schijnt mij toe, of 't niet waar kan zijn, alsof ik droom. Hij denkt dus aan mij „Doe wat ge wilt," zei de mevrouw d'Olne, thans niet langer in staat om aan de bede harer dochter weer stand te bieden. Christine snelde naar de deur. „Zeg aan dien heer," zei ze tot de portierster, dat hij boven kan komen. Die dames zijn hier thuis, zij zullen hem ontvangen." „Zeer goed mevrouw," En de goede vrouw holde de trappen af. Christine was weer in het vertrek ge gaan bij Jeanne en hare moeder. Niemand sprak een woord, daartoe waren zij te ontroerd. Eenige minuten gingen voorbij in eene angstige stilte eenige minuten die de lengte schenen te hebben van uren. Daarop weerklonk een schel en allen trilden. „Hij is 't 1" zei Christine, zich nau welijks staande kunnende houden. „Mijn zoon bij mij l" Zij verborg zich in hare slaapkamer en mevrouw d' ÖIne ging de deur openen. Het was werkelijk graaf d' Arbcis die binnentrad. XX ONVERWACHT BEZOEK. Toen Mark verplicht was te gehoor zamen aan den man, wien hij alles verschuldigd was, had hij uit zijn hart onmogelijk de liefde kunnen verban nen voor Jeanne d' Olne, die zelfs met den dag heviger werd. Niettegen staande het besluit dat hij genomen had, om het jonge meisje niet terug te zien, daar hij toch verplicht was haar te vergeten niettegenstaande den moed, dien hij gedurende verschei dene dagen getoond had om zich in zijne kamer op te sluiten, ten einde voor de verleiding niet te bezwijken, was hij niet sterk genoeg geweest., om den strijd tot het einde vol te hou den. De hartstocht welke hem geheel beheerschte, deed hem beredeneeren dat hij tegenover juffrouw d' Olne bijna verplichtingen had. In geen ge val, meende hij, dat jonge meisje te mogen verlaten zonder haar een enkel woord te zeggen, en haar mede te dee len wat de redenen waren waarom hij aan de stem zijns harten geen gehoor kon geven. Latej zou hii trachten ei niet me«i aan te denken. Hij wilde weggaan, V kwam er niet op aan waarheen. Hij zou sterven, als 't moest, maar eenmaal ten minste wilde hij nog hetzelfde geluk smaken dathem na den onvergetelijken avond in het park Monceau zoo zalig gestemd had 1 Hij wist wel, dat ziia smart later slechts grooter worden zou, maar die smart zou hij zegenen, als ze slechts van haar kwam. Ziedaar de reden, waardoor Mark door een bovennatuurlijke kracht, oP eenen namiddag naar de woning va11 Jeanne d' Olne grng, juist op het oogen blik, dat hij het meisje met hare moe der zag uitgaan om een bezoek te bren gen aan Christine en in hetzelfde oogenblik, toen de vroegere Eendenbek zijne netten in het duister uitspreidde, om de ongelukkige vrouw opnieuw ir het ongeluk te storten. Jeanne was bleek. Zij scheen treurig gestemd en het hart van den jongen man smolt van droefheid. Men merkte hem niet op. Hij be sloot d* dames te volgen. (WtftU vciv»lgd) 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1