Noord-Hollandsch Dagblad TWEEDE BLAD F ecTilszaken hoorn SPORT EN SPEL Herk en School. ;t Donderdag Juni 1922. Ingezonden stukken ProvinclatI NJmiwi ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR NIEUWE ZAKEN. Jacht naar Fortuin. Twee 18-]arige zwervers, woonwa gen typen. J. J. V., scharenslijper en N. E. ..koopman in muizevallen of pijpedoppen", iiebben in den avond van 21 April té St. Pancras 'n paar fietsen gerampost en zijn er op van door gegaan naar Utrecht. De Rijksveldwachter Hagtinguis. die in deze zaak mooi werk heeft ver richt en op de zitting waardeerende woorden in ontvangst mocht nemen, spoorde de gauwdieven op en nam ie gestolen rijwielen reeds met een nieuw lakje bedekt, te Utrecht in beslag. De knapen stonden nu terecht en werden 's middags reeds in de gelegenheid gesteld om hun vonnis te vernemen. De rechtbank heeft ech- tei het vonnis aangehouden en nieu we instructie gelast. Geen eierzoekers op zijn land. De veehouder Klaas v. G. te Oudorp heeft op 9 April zekéren Theo de G.. die op zijn land kwam sm volgens de meening van Klaas, .raar kievitseieren te komen zoeken, dit jonge mensch op een pak slaag onthaald. Klaas verdedigde zich met te zeggen, dat hij 't reeds dikwijls had verboden, maar zijn fout was, dat hij zijn handen niet thuis hield. Eisdh f 30 boete subs. 30 d. hecht. Een ontevreden klant. Volgens dagvaarding, want de bekl wil er niets van weten, moest de ar beider Jan H.. te Andijk den lapjes- Koopman A. v. Dokkum 'n mep ver kocht hebben, dat hij met fiets en al voor de vlakte sloeg Jan was boos. omdat v. Dokkum hem niet in 't bezit stelde van de ove/jeschoten lappen bij het nieuw behoo- rende. dat v. D. aan be*., had ge leverd. Eisrfr f 20 boete of 20 dagen. Een onaangename logé. De voddenkoopman Frans T. was op 6 April in kennelijken staat en onder groot verzet door de Alk- maarsche politie gearresteerd. Het be viel Frans in zijn apartement niet best en hij gaf uiting aan zijn on tevredenheid door 'n paar bovenruit- jes in zijn cel stuk te trommelen. Thans werd tegen Frans, die we gens overtreding der politieverorde ning 'h paar dagen moet opknappen, 2 maanden gev.-straf gevorderd. Niet verrukt over de redasseering. Zekere Hendrik U. te Hoorn, Scheen het niet te kunnen verduwen dat de oude heer A, zich' veel voor redasseering interesseert Op 16 April toen Hendrik nogal stevig in de olie was gezet, kreeg hij A. in de gaten en was niet eer te vreden. .voor hij den ouden man tegen den grond had gewerkt en zijn kleeren ver scheurd. Eisch f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Van kwaad tot erger. Een nachtelijk fietsrijder, die te Alkmaar op 10 April zonder licht op den Baansingel reed en deswege door 2 agenten v. polirie werd aan gehouden, toonde zich al heel on tegenzeggelijk. Hij wilde niet afstap pen, weigerde zijn naam op te geven verzette zich heftig toen de agenten hem daarop naar het politiebureau Vilden brengen Hij kreeg een aardige collectie bekeuringen en moest nu ook terecht staan wegens wederspan- nigheid. Tegen hem werd f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis gevorderd. Nog zoo-m dwarskop. De visscher Teun K.. die te Hel der door de politie werd ingerekend, wegens slingerende gang het spraken van wartaal en rieken naar sterken drank, bezorgde de agenten ook een moeilijk transport en maakte zich aan wederspannigheid schurdig. Eiscfif30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Ook geen meegaand man. De sjouwerman Frans F., te Hel der, die nog een paar hechtenisdagen moest cpk nappen en nu door de po litie werd gehaald om de reis naar •ujn pension te Alktnaar te aanvaar den toonde zich niet genegen om 2ijn geleiders goedschiks te volgen en verzette zich met alle kracht. De :°er vorderde thans tegen Frans me reeds ettelijke malen werd vei- aordeeld, 1 maand gev.-straf, doch uaar blijkt dat hij nu heel best op- i'St en reeds een half jaar geheel laukvrij js_ zai de rechtbank hem misschien wat oonsederatie betoonen °'P zijn verzoek om een geldboete. Nachtelijk' bloedbad M te Castricum. dp p op van een uitvoering, waar aUrSl?I''11'nnen -la<ï3b Z- zé* had '"en met een Castricummer moedelijk was ontstaan, .moest niets van het fawaai hebben en was 'm al dadelijk gesmeerd. De vechtlustige vrachtman stond nu terecht en ont kende pertinent gestoken te Rebben, maar er was heel wat dat tegen hém getuige en de officier meende ge noeg bewijzen te hebben om 3 maan den gev.-straf te kunnen vorderen. i Een watergeveoht te Helder. Onder eenige Jongelui, die zich te Helder in een bootje bevonden, ontstond twist, waarop een hunner, die niet heelemaal kroosschooo scheen te zijn, den lossen arbeider Van V. een klap met een bier- fleschje op zijn sierlijke kakketoekuif toediende. Eisch tegen dezen slag vaardigen kameraad 1 maand gev. Een rumoerige visite. De bejaarde landbouwer P. v. d. W, t© Ursem, had 'n tamelijk on schuldige opmerking gemaakt over de financiën van zijn buurman, den veehouder Hendrik K. en dit was aan K. gedienstig overgebriefd. De ze was daarover nogal gepikeerd en kwam op 17 April bij zijn buurman om daar eens over te gaan zwam men. Er ontstond weldra een groo- te ruzie en eerst na veel moeite kon buurman K. de deur uitgewerkt wor den door v. d, W. en diens zoon, Thans stond K. terecht terzake huis vredebreuk. K. die zich voor deze gewichtige gelegenheid had getooid met een net grijs hoedje, dat hij na tuurlijk toch moest afzetten, was voor zien van een getuige k decharge. De meeningen waren ook nu nog sterk verdeeld, maar de officier had een gevestigde opinie en wel dat H. K, schuldig was en deze schuld kon delgen met f40 b. of 60 d. hechtenis Boter aan de galg gesmeerd. De gewezen bediende in oen ma nufacturenwinkel Ulrioh Ohr. V., die door de rechtbank voorw. was ver oordeel d tot 4 maanden gev. straf wegens d efstal in dienstbetrekking en zich gedurende zijn proeftijd op nieuw aan diefstal had schuldig ge maakt, werd thans veroordeeld om de voorw. straf te ondergaan. Daarna sluiting der zifting. Uitspraak over 14 dagen. d uur 's avonds. CONCERT. Heden (Donderdagj-avond te 8y2 uur zal in de muziektent op de Kaas markt een concert gegeven worden. CONCOURS. De muziekvereeniging1 Kunst na Arbeid" zal 2en Pinksterdag deel nemen aan het concours van den West-Frieschen Bond voor Harmo nie- en Fanfarecorpsen, .hetwelk zal gehouden worden te Kolh'orn. Zij zal mededingen in de afdeeling uitmun tendheid. sdi-ot ne genaamd Jansje, werd hij 8ne" do°r den vrachtrijder Wil fer Arj e hem eerst dof- oog maar later kwam de ifii éiA aa ger uit den hoek,' duw- 'ueemdp ^mrt!2enwc'ordiSe»" van de fuipmes ami?n steek m«t een jfcc,ni® acfuer intijn Rals toe. Het jtóbeï vér- PROPAGANDACLUB ,DE VOORHOEDE". Dinsdagavond werd in de R. K. Militairenvereeniging de vergadering gehouden van genoemde propaganda- (Jub. De heer Van Kleef opent met den Christelijken groet en constateerde met genoegen de flinke opkomst, ver geleken bij de vorige vergadering en gat hierna na voorlezing der no tulen door den secretaris, het woord aan den voorzitter der R. K. Kies veieeniging. den heer E. J. M. Stum pel. Deze schetste het zware werk der propagandisten der R. K. Kies vereeniging en stelde voorop dat zij die deze functie vervullen, in de al lei eerste plaats vervuld moesten zijn met echt-Katholieken geest daar het anders onbegonnen was dit werk te vervullen. Verder releveerde hij de werkzaamheden van ons huidig mi nisterie wat heden ten dage alles wordt aangewreven en dat onder zoo moeite- en zorgvolle tijdomstandig heden het bewind had aanvaard. Spr. herinnerde verder aan den kabiriets- president Ruijs de Beerenbiouck, die door zijn krachtige houding de re volutie-actie van Troelstra fnuikte en aan wi-en het te danken was dat wi, voor een revolutie-ramp bewaard ble ven. die in het zoo disciplinaire Duitsehland. zooveel onheil heeft te weeg gebracht en waar door burgers fo-rmeeie straatgevechten -warden ge leverd. Heeft ons Ministerie Wetien in het leven geroepen, di-e thans een verkeerde uitwerking geven dan zijn deze geboren door den drang der tijdsomstandigheden en zal het waar noodig blijkt ook deze wetten her zien en bijwerken. Het ministerie kan in deze niet alleen de schuld geweten worden. Alle leden der Eerste en Tweede Kanier hebben hieraan medegewerkt door hun sanctie hieraan te verlee nen. Spr. weiet alle propagandisten op tijdens de komende verkiezingsda gen krachtig propaganda te voeren, opdat hun later geen zelfverwijt zou treffen door onvoldoende actie e©n Kamerzetel verloren te hebben doen gaan. De Voorzitter der dub dankte den heer Stumpel voor zijn kort. doch krachtig propaganda-woord. Hierna werden eenige huishoude lijke aangelegenheden behandeld én propagandisten aangesteld tot wer ving van leden voor de R. K. Kies- vereeniging. De heer Stumpel deelde nog mede dat vóór de verld-zing neg een groote ergadering zal worden belegd voor alle R, K. kiezers, in welke verga dering 2 eminente sprekers zullen op treden. Tevens dat twee dag^n vóór de verkiezing aan de kiezers in de R. K. Militairenvereeniging inlichtin gen worden verschaft, Jioe en pp vvien z'ij moeten stemmen. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze vergadering met den Ch'r. groet gestoten. VOOR EER Eff DEUGD. A.s. Wjoensdag zal door deze Ver eeniging, een groot e pro-paganda- «v.ond worden gehouden in de R. K. Militairenvereeniging waar de GRENSBAL EN SLINGERBAL. Van de Zondag 21 Mei gespeelde wedstrijden ig de uitslag als volgt: Grensbal I. Hoorn: Allebé IU. d. I. 10—0. Grensbal H. Andijk: TurnlustAl lebé 2 04. Oostwoud: SpartaanAl lebé 3 0—7. Slingerbal n. Oostwoud: Spartaan- Olympia 10. Hoorn: U. d, I-, W. v. 0. SÏVoorwaarts 08. Midwoud: WestfriesVI. en Kr. 70. Stand der Competitie. Grensbal I. W.Gew.Gel.Verl. P. V. T. Allebé I 1 1 2 10— 0 U. d. I. I 1 «- 10 0—10 Grensbal II. W.Gew.Gel.Verl. P. V. T Allebé 2 Allebé 3 Westfries Spartaan Ad. Spiesz VI. en Kr. Turnlust Westfries Spartaan Turnlust Olympia VI. en Kr. Voorwaarts U.d.I. WvO. U. d. I. 2 Ad. Spiesz 2 2 11 11 2 i 2 Slingerbal. H. 2 -2 - 2 1 1 1 1 7—0 7—0 3—1 3-9 2—3 0—3 1—7 1 2 2 •2 2 1 1 1 U.d.I. WvO. 8 2 4 12—0 4 6-0 6-0 6—1 8—7 3—5 0—5 0—6 0—8 0—9 DE A. N. W. B. EN „HET LEVEN." De Algemeene Nederlandsche Wiel- rijdersbond is eene neutrale veieeni ging, d. w. z. katholieken, liberalen, protestanten, socialisten, zelfs anarchis ten kunnen er lid van zijn, zoolang het bestuur der vereeniging de sta tuiten naleeft Feietlijk zijn dan ook vele katholieken lid dezer vereeniging, omdat ze sympathiseeren m'et haar mooie doel en gébruik wenschen te maken van de vele voordeelen, welke deze over het geheele land vertakte; organisatie niedt. Dit zal evenwel niet langer kunnen, wanneer de Bond pro paganda gaal maken voor het boven genoemde weekblad. Dit weekblad is, nog meer dan dat andere, „geen Roomsche kost Al gaf het ook geen strand-, dans- en cai-navalsnummers, geen enkel katholiek, trouwens ook geen weldenkend adersdenkende, mag het op welse manier dan ook steunen, omdat het zich in dienst stelt van de propaganda voor het Nieuw-Malthusi- anisme. De A. N. W B. nu heeft zijn leden lijst, zelfs zijn adresseermachine ter beschikking gesteld van de Administra tie van „Het Leven", om aan de leden, die nalatig waren iu het nemen van een abonnement, kaarten te sturen. Mij mee nen te handelen in naam der katholieke leden van den bond, wanneer wij aan het Bestuur mede- deelen, dat wij van de toezending dier kaarten verschoond wenschen te blij ven en dat wij verlangen, dat het Be- xiuur de neutraliteit der Vereeniging sterk handhaaft J. BEMELMANS, Directeur Centr. Bureau van „Voor Eer en Deugd". BOEK EN BALD HET PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DEN H. PTRUS. Dezer dagen verscheen Vlugschrift 3 van het Centrale Missiegeuootschap, dat bekend staat als het Pauselijk Lief dewerk van den H. Petrus. Dit schoo- ne propagandageschrift, uitgegeven door Ars Catholica (Joh. L. v. Lith) te Leiden, is met veto illustraties in koperdiepdruk verlucht; kap. Ant. de Wit uit Arnhem behandelt cr duide lijk de noodzakelijkheid en liet aan vankelijk succes van dit Liefdewerk tot opleiding van inlandsclie priesters in de Missiegebieden. Het vlugschrift is daarom het aangewezen propaganda middel om bij het komend Triduumi tot herdenking van het derde eeuw getij der Congregatie de Propaganda Fide alom naar Rome's wensch parocliiale afdealingen van dit Liefdo- werk op te richten. van dit vlugschrift wordt gratis één exemplaar uitgereikt in alle huisgezin nen, waar minstens één lid van dit Liefdewerk gevonden wordt Aan anderen (leden zoowel als niei- leden) wordt hel verkocht u 20 cis. per exemplaar. Het vlugschrift is uitsluitend ver krijgbaar bij de diocesane cn plaatse lijke Directeuren. De Diocesane Directeur is voor „WélEérw. Pater als sprekër zal op-j Haarlem - reetor Th. M. P. Dekkers te Jieifeet vte-r- treden. De aanvang jjs bepaald, PR* VqomTioten PATER L. SCHöNINGH S. J. t In de pastorie der E.E. P.P. Ie zuïten aan den Abstederdijk te Utrecht, overleed, 71 jaren oud, de weleerw. pater Ludovicus Schö- ningh S. J. 1 De overledene werd geboren te Oostmarsuin 10 Juni 1850. Na zijn voorbereidende studiën trad hit 24 October 1871 te „Mariëndaal" bit Grave in het noviciaat der Socië teit van Jezus. Te Maastricht ont ving hij 12 Sept. 1883 de H. Pries terwijding. HET WAPEN VAN MGR. DR JAN SMIT. De nieuwe Apostolische Vicaris van Noorwegen en Spitsbergen heeft het volgende wapen aange nomen: Een schild van azuur blauw met drie bergen van groen, waarboven een rijzende zon met stralenkrans van goud. Dit wapenteeken werd gekozen als beeld van het Noorsdie ber- genland, waarover Christus, de „Sol Oriëns", de opkomende Zon weer de stralen gaat werpen van het Katholiek Geloof. Op het licht van Christus, Lumen Christi, stelt de Vicaris zijn hoop en koos daar om a!s wapenspreuk deze Schrift woorden; „Spero Lucem, ik hoop op Jicht" Boven het schild zijn de bisschop pelijke insignia, kruis, mijter en kromstaf aangebracht. Het geheel wordt gedekt door den groenen bisschoppelijken hoed met aan weerszijden zes kwasten. Onder 't wapen is de wapenspreuk ge plaatst Als bijzonderheid verdient ver melding, dat in de krul van den kromstaf de groote Patroon van Noorwegen is afgebeeld. Het is de H. Koning Olav, vurig strijder voor het H. Geloof, die in het jaar 1030 verraderlijk met een strijdbijl werd gedood. Afgebeeld is hii hier met de strijdbijl in de eene hand, terwiil' hit met een lans in de andere den draak van het hei dendom bestrijdt. In den gouden bisschopsring v. Mgr. Smit werd de zon uit het wapenteeken, symbool van het H. Geloof, verwerkt in een grooten schitterenden topaas, omgeven van een in dof goud gedreven stralen- ](ranS PATER L. THEISLING. De Hoogeerw. Pater Lttd. Theis ling, Generaal van de Orde der Dominicanen, is na zijn reis naar Egypte, Palestina, Turkije en ju go-Slavië, behouden te Rome te ruggekeerd. RETP-'TE VOOR NIET- bv^HOLIEKEN, De katho.1»*- -etraite voo-r An dersdenkende »®es is 15 Juli22 Juli in Huize Overvoorde, Rijs wijk bij Den Haag. Leiders: dr. Jac. van Ginneken S. I. en pater W. Kemper S. J. Aanmeldingen en inlichtingen bij Mej. Julie Alsma, Sweelinckstraat 185, Den Haag. De katholieke retraite voor an dersdenkende heeren is 29 Juli 5 Aug. in Huize Overvootde, Rijs wijk bij Den Haag. Leiders: dr. Jac. van Ginneken S. J. en dr. L. de Jonge S. J. Aanmeldingen en inlichtingen bij den heer j. F. de Vilder, J. Wi Brouwerspiein 5, Amsterdam. AANTALLEN LEERLINGEN H.-B.-SCHOLEN. Uit het Regeeringsverdrag blijkt, dat de 39 Rijks H. B.-scholen op 31 Dec. 1919 tezamen telden 6680 leer lingen. Het totaal aantal mannelijke leerlin gen op alle H.-B.-scholen dus ook gemeentelijke bedroeg te zamen 16.453. Het aantal vrouwelijke 5506. TEXEL. TEXEL. Gemeenteraad. Dins dag 80 Mei voorm. half 11 verga derde de Raad deaer gemeente. Afwezig: de heer Epe. De voorzitter opent de vergadering, hoet de laden weikom, bijzonder den heer Vlaming, die na een langdurige ongesteldheid, voor het eerst weder de vergadering bijwoont. Tevens deelt spr. mede, dat sinds de laatste vergadering, de heer F. Dekker overleden is. Spr. meent, in den geest van den raad gehandeld te hebben door een schrijven van rouwbeklag aan de weduwe ggeao-n den te hebben on de gem-cento té doen vertegenwoordigen bij de begra fenis van den heer Dekker. Hierna komt aan de ordeonder- zaoek geloofsbrieven. De heer Da Graaf verzoekt den voorzitter oven in 't openbaar de wijziging der kieswet te willen toe lichten. 't Grootste gedeelte van 't Texelsche publiek is. van meening, dat in de" vacature F. Dekker niet voorzien moet worden, omdat geen andere namen staan op de lijst waar op de heer Dekker voorkwam. De voorzitter deelt méde, dat deze opinie tot zeer kort geleden volko men juist was. Thans is echter be paald, dat indien geen namen meer op dezelfde lijst staan degene als gekozen beschouwd wordt, dto voor komt op de lijst der partij, die 't grootst» overschot had. i In dit gevai is dit de S. D. A. P. Hierna wordt voor onderzoek der geloofsbrieven do vergadering eenige minuten geschorst. i - ftfa de heropening deelt ie oom-" missie van onderzoek, bij monde van den heer Koning o^le, tat de stuk ken in orde zijn --oneen. Hierna wordt tot toelating besloten De notulen der vorige vergadering worden, na woriezing van den se cretaris, onveranu-ctd vastgesteld, 2. Ingekomen stukken. a. Rapport betreffende de water voorziening in deze gemeente. Circuleert bij de raadsleden. b. Van m«ri E. Kramer, aanne ming benoeming tot onderwijzeres aan de U. L. O. school te Den Burg. o. Procesverbaal van de kasopna me bij den gemeente-ontvanger, op 30 Maart. Boeken en kas zijn in orde bevonden. d. Kon. goedkeuring van de vast gestelde verordening tot heffing van Hoofdei. Omslag, opcenten vermogens belasting en schoolgelden. e. Begroeting Alg. Ten. Wijkver pleging 1922. De inkomsten zijn ge raamd op f 5645, de uitgaven op f5644.20. Al dee© stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. f. Finaneieeie regelingen Alg. Arm bestuur '21. Na voorlezing goedgekeurd. g. Schrijven van het bestuur van T. E. 8. O., waarin wordt mede gedeeld, dat in de algemeene ver gadering van aandeelhouders beslo ten is, de geheele onderneming aan de gemeente ter overname aan te bieden. Om deze reden verzoekt, het zoo spoedig mogelijk mede te deelen. of de gemeente Texel in principe bereid is 1 herover in onderhandeling te treden. Gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Intusschen is de heer Epe ter ver gartering gekomen. 3. Goedkeuring begrooting Algem Weeshuis 1922. De commissie van onderzoek ad viseert tot goedkeuring. Hiertoe wordt besloten. De commissie ontvangt den dank van den voorzitter. 4. Ontslagaanvrage van mej. C. Warnar, als onderwijzeres aan de O. L. school te Zuid-Eierland. Hoewel dit ontslag was aaryre vraagd met 1 Juni wordt eervol verleend op door B. en W. te be palen datum. Vaststelling tijdvak, waarin ver lof van veldarbeid ingevolge de leer pliohtwet. verleend kan worden. Ingevolge art. 15 der leerplichtwet behoort de gemeenteraad bij veror dening een tijdvak vast te stellen, binnen welk ten behoeve van de werkzaamheden in of voor 't land en tuinbouw of veehouderij, voor kin deren vergunning wordt verleend ge durende ten tioogste 14 dagen de sohool niet te bezoeken. B. en W. stellen voor, dit tijdvak te bepalen op vier weken en te doen eindigen den eersten Maandag in Augustus. Aldus besloten. 6. Beroep weigering bouwaanvrage. Door B. en W. is afwijzend be schikt op een verzosk van O. Dros Bz„ te Eierland, oen vergunning tot den bouw van een bouten loods voor berging van dorschmachines. De heer Dros doet hierover thans beroep bij den raad. In 't verzoek wordt medegedeeld, dat de loods behalve van de sme derij van Dros zelf, 11 M. van de naaste woning verwijderd is. Dé heer De Graaf zegt: Door een abuis was aan den bouw reeds be gonnen. De veldwachter, die de wei gering bezorgde, zeide, bij de uit- reking: „hier is de vergunning". De aannemer liet den brief ongeopend en begon te bouwen, totdat de ge meenteopzichter mededeelde, dat het verzoek geweigerd was. De heer Bakker to van meening, dat men ook met het herhaald voor komen van brand in de laatste da gen zeer voorzichtig moet zijn. Na eenige besprekingen wordt 't verzoek in stemming gebracht en verworpen. Voor stemden de heeren De Vries, De Graaf en Vlaming. 7. Aankoop grond voor wegver breeding. Besloten wordt tot aankoop van de gronden voor verb: eding van den weg te de Waal, noefcje Koogerweg en Groentje. Dit raadsbesluit is noodig om goedkeuring van Ged. Staten te ver krijgen. 8. Benoeming gemeente-werkman. Met ingang van 1 Mei 1922 wordt de tijdel. gemeente-werkman P. Spigt vast aangesteld op een salaris van f 1040 per jaar. De heer De Vries had 't salaris gaarne cepaald gezien op f22 p. week. zooals 't tot heden was. De Voorzitter zegt: door deze aan stelling is de heer Spigt gemeente-' ambtenaar en heeft met vrouw en kinderen recht op pensioen gekregen. 9. Wij2)ging Reglement Zeevaart school. Door de inwerking treding der Nij ver lie idswet 1919, dient 't reglement der Zeevaartschool alhier eenige wij zigingen te ondergaan. Besioten zooals ze worden voorge steld. 10. Heffing invordering schoolgelden voor het Zeeavartkundig onderwijs. 't Schoolgeld wordt bepaald: voor leerlingen van den 3-jarigen cursus (met uilzondering van bedeelden en on- ver trio geilden) op 175.p. jaar; voor adspir. 3e stuurlieden f7.50 per maand voor adspir. 2e stuurliedemi f 12.p. maand; voor adspir. Ie stuurlieden f 16.per maand. Deze verordening treedt 1 Sept. in werking. 10. L«i«re Landbouwschool uoor den Min. v. Landbouw is ver zocht vóór 1 Juni te willen berich ten, hoe of 't met de stichting der Lagere Landbouwschool alhier staat De afd. Texel v. d. L. T. B. heeft verklaard haar standpunt in deze zaak te blijven handhaven. Besloten wordt te berichten, dat door gebrek aan medewerking van een ge deelte der landbouwbevolking, van de stichting der school niets kon komen. De heer Keesoni deelt inede, dal het Bestuur van de afd. Texel der H. Mij. v. Landbouw besloten heeft van de stichting der school voorloopig af te zien. 12. Verzoek afd. Texel van de Chr. Getieelontho-udersvereeniging tot vast stelling lapverbod gedurende de ker mis. B. en W. stellen voor op dit ver zoek niet in te gaan. Al wordt gedu rende de kermis wat meer drank ge bruikt dan gewoonlijk, dan kan toch niet van drankmisbruik gesproken wor den. 't Vorige jaar werd slechts twee maal proces-verbaal gegeven w'egens dronkenscnap, waarvan één aan een bekenden drinker, 't Drankgebruik is in deze gemeente per hoofd slechts een derde gedeelte van dat van 't geheele land. Mocht er misbruik gemaakt wor den, dan heeft de Burgemeester het recht den drankverkoon direct stop te zetten. Dit voorstel wordt na eenige discus sie. in stemming gebracht en aangeno men met 7 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Vries, Vlaming, Boon, Beumkes en Kikkert 12. Finariciëele regeling. Na voorlezing goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer De Vries, of er al een besluit genomen is inzake 't werken voor levensverzeke- rinegn door den onderwijzer, den heer J. Daalder. De Voorzitter deelt mede, dat door den heer Daalder hierover een ver zoek aan Ged. Staten is gericht, maar de beslissing hierop is nog niet inge komen. Verder zag de heer De Vries den weg naar de Eierland vuurtoren gaarne veroeiera. „Dit is geen gemeente-eigendom." zegt de Voorzitter. Nog intormeert «Je heer De Vries of de chef van 't Electr. Bedrijf in deze gemeente weggaat De Voorzitter antwoordt, dat de hr. De Hon de liehtcommissie heett mede gedeeld, dat hij vertrekken gaat. De ontslagaanvrage zal nauturlijk in den raad behandeld worden. De heer De Graaf wijst er op, dat te De Cocksdorp door een inwoner vuil nis op den openbaren .weg geworpen wordt omdat hiervoor ergens andera geen plaats is. De Voorzitter zal dit onderzoeken, maar deelt mede, dat dit in geen geval mag geschieden. De heer Koning dringt aan op spoe dige verbetering van den loswal te Oost nog vóór do herfst, cn de heer, Kikkert zag t Park aan" de Burg} gaarne meermalen geopend voor het publiek. Hierna sluiting. WERVERSHOOF. MERVERSIIOOF. Boerenleenbank. - De algem. vergadering fui de Boe renleenbank alnier werd door slecnts 60 personen bezocht. Daar de heeren Slot, oriecteur, en C. Zwart voorzitter, afwezig waren, werd de bijeenkomst geleid door den Kassier. De rekening en veranwoordting werd door een benoemde commissie in orde bevonden. Bij acclamatie werden herkozen 'de heeren A. Slot, directeur, K. Sclioeol- maker, lid v. d. raad van ^toezicht, C. Boer, lid van bestuur en L. v. d. (fbest, kassier. De heer G. Schoenmaker informeer de hoe de Dank stond tegenover de Centrale Bank te Utrecht. Het antwoorc luidde nevredigend. Volgend jaar was de heer D. Stel- etnpool en meer leden voor een feestje hij geicgenhc-id van het 25-jarig be staan der bank. De zuivelfabriek betaalde f5.20 per 100 liier melk uit, de straat- prijs is thans 10 cent. Met f 1.60 pel 100 liter expiotaliekosten rendeert de fabriek wel, daar de schuld slechts i 22.000 bedraagt en f 30.000 werd af gelost sedert baar beslaan. Op het verzoek van den heer Steeman en andteren aan Ged. Staten om niet goed te keuren het raads besluit tol opheffing van de 2 open bare scholen en stichting van 1 nieu we, is afwijzend beschikt. Voor de gemeente Irad op de Secretaris en voor adressanten de heer K. Smak en een onderwijzer van Andijk. Niet aangenomen. De heer li. Sijrn neefl de benoeming tot lid van den Raai niet aangenomen. ZWAAG. ZMAAG. Als nieuwe vruchten worden ter markt aangevoerd nieuwe aardappelen, die opbrachten 36 cl pet pond. Aanvoerder de heer D. v. d. Lee te Hoorn. Peulen hrachlen op 90 ct per pond. Aanvoerder dc heer G. Rolle te Mijdenes. Prijs benaaid. Door het fan farecorps „St. Cecilia" is op het ge houden concours .te Diemerbrug de 2e prijs btüaaid in de 4e afdeeling. - De kermis. Op verzoek van de criéhouders aan het Gemeentebe stuur om de kermis, die hier 2 dagen duurde, 3 dagen te vieren, is goed gunstig beschikt. WOE.MER. - - Verdronken. In het Worm er- laantje onder Wormer is de kleer maker Mulder uit deze gemeente," dto af en toe aan toevallen leed, Zon- j op de wandeling ia oen slopj geraakt eo verdronken,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5