ONS BLAD" BINNENLAND Dinsdag 6 Juni 1922. 14e Jaargang. Abonnementsprijs: 19 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 KORTE BERICHTEN Twetis nationale KaMelfeniIag te Kijmegen. FEUILLETON "mi SLACHTOFFER sa J0? 'ipp,n fir#veldtn Mo. 506. Per kwartaal voor Aikmaarf 2. Voor buien Alkmaarf2 85 Ver Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. 633 Advertentieprijs: Van I5 regels f 1.25 elke regel meer f0 25; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooa uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan al'. 3 nuuger.vuitbetaling per plaatsing f 0.60 abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, t 100,—f 60,—, f 35,—, f 15,- I M d |T\ TT T ..li. 1 1 TS ai. TT Ta \Y//1idtlC,irinT n n KorriTil. HET FRANSCHE MEMORAN DUM. De Fransche bladen deelen bijzon- Ierbeden mee over het memorandum, dat door Poincaré voor de conferentie te Den Haag aan alle betrokken regee- ringen, met uitzondering van de Rus sische, is rondgezonden, om het Fran sche standpunt uiteen te zetten. Poiucarè begint met uiteen te zet ten, dat Genua heeft aangetoond, hoe verkeerd het f om politieke overwegin gen te hale» bij kwesties, die een zui ver economisch of financieel karakter hebben. Daarom moeten in Den Haag uitsluitend deskundigen aan het woord zijn, d.w.z. mannen, die geen politieke beslissing kunnen nemen. Ten aanzien van Rusland houdt de Fransche regeering zich aan het memo randum van 31 Januari. De Russen hadden moeten beginnen te Genua het privaat eigendom te erkennen en te belooven hun schulden te betalen. Hoe wel dit niet gebeurd is, heeft Frankrijk als bewijs van goeden wil om aan de oplossing mede te werken, de conferen tie niet verlaten. In Den Haag zal dit niet het geval zyn. De Russen moeten zich onmiddellijk uitdrukkelijk uitspre ken en hun memorandum van Genua intrekken, wil Frankrijk meedoen. Men verwacht, dat Frankrijk verte genwoordigd zal zijn op de voorafgaan de bijeenkomst van 15 Juni in Den Haag on dat daar het groote debat tus schen de Rngeisehe en Fransch-Ameri- kaansche opvattingen zal plaats heb ben. De afloop daarvan zal beslissen of Frankrijk aan de daarop volgende conferentie met de Russen zal blijven de»l en. HET AFTREDEN VAN DEN CT/INEESCHEN PRESIDENT. Het Uhineesche kabinet heeft een te legram aan de provincies gezonden, waarin wordt gezegd dat de pfesiebfint is afgetreden overeenkomstig den wensch van liet volk en de Chineesche wetten, en dat de waarnemende pre mier en andere ministers de staatsza ken overnemen, tot de verkiezing van een nieuw kabinet en parlement. Tsjang-tso-lin en zijn aanhangers Hebben een gemeenschappelijke proela 'natie uitgegeven, waarin zij beweren, •at h l ml van hun invasie in Tsjili ••ii In r „epen van Mandsjoerije's on a ha beid de hereeniging van h a is, en dat zij bereid zijn tot dat al met de andere onafhankelijke pro r incies samen te werken. i;E F1NANCIEELE CONFERENTIE. De meerderheid van de financieele conferentie was vooral na de terugkeer van Vissering uit Berlijn, van oordeel, lat niets te beginnen was, indien niet iet totale bedrag van de Duitsehe schuld, aanzienlijk verminderd wordt. liet schijnt zelis, dat een bepaald voorstel Jaartoe door de conferentie de Commissie van Herstel was in gediend. Daarop zinspeelde Poincaré blijkbaar in zijn uiting in de Kamer, welke bewees, dat Frankrijk onder de ie rogrering in geen geval in vermin dering van de Duitsehe verplichtingen b' zijnen aanzien zal toestemmen. Dit maakt dus de totstandkoming van een groote lktuidatie-lcening zooals de con fcTriitie gewild had, onmogelijk. Het ziet er dus voor bet oogenbiik niet naar uit of leeningsplanuen in feneu of anderen vorm leeningsplan- ■enen of anderen vorm verwezenlijkt zouden kunnen worden. tegelijk met de regeeringen zullen de onderhandelingen worden voortgezet njft de Duitsehe bankiers Mendelsohn, «Któssaayis. -- Urbig, Hagen en von Havenstein, die met Felix Deutsch, de rechterhand van Rathenau naar Parijs gekomen zijn en die, naar Blum uit Berlijn aan het „Journal" meldt, de instructie ge kregen hebben, slechts toe te stemmen in het groote leeningsplan, met reduc tie van tip Duitsehe schuld. DE IERSCHE KWESTIE. Een gevecht tusschen Britsche troepen en rebellen. Zondag zijn aan de grens van Fer- managhe en Donegal Britsche troepen Pittigo binnengetrokken. Zij werden echter aangevallen, maar met artillerie vuur werden de aanvallers verdreven, terwijl de commandant werd gevangen genomen. Men vernam dat in den mid dag Beliock en het Magherameena Castle door de rebellen zijn ontruimd. De militaire macht nam verscheiden auto's in beslag. Bij het gevecht sprong een Britsche granaat onder een groep rebellen, waardoor er 6 werden gedood. De an deren, waaronder zich ook officieren bevonden, gaven zich over. De lersche grondwet. De „Daily Express" verneemt, dat de Tersche leiders bezig zijn de grond wet opnieuw te redigeeren; als de grondwet te Londen wordt aangebo den, zal zij in overeenstemming zijn met de bepalingen van het lersche ver drag. Diefstal op groote schaal. In Z. W. Lancashire hebben op uit- gebreide schaal diefstallen van ontplof bare stoffen plaats gehad, uit de voor raden der kolenmijnen van Z. W. Lan cashire. De dl. ven die gewapend op traden en in den omtrek van tien mijl werkten, namen duizenden patronen mede, welke in de kolenmijnen als ont- ploffingsmiddelen worden gebezigd. Men vermoedt dat dit het werk is van lersche extremisten. Uitvoer van levensmiddelen. De commandant der Ulster .specials te Londonderry heeft den uitvoer van levensmiddelen, vee, steenkool, benzi ne en andere handelsartikelen naar Do negal verboden. Munitie in beslag genomen. Het Amerikaansche s.s. „Seattle Spirit" van New York op weg naar Fenit in het graafschap Kerry met een lading mais bestemd voor Tralee is in de golf van Tralee aangehouden door een Britsche oorlogssloep en doorzicht. Er werden vele vaten munitie in be slag genmen. De toestand in Belfast. Zondagavond zijn te Belfast twee personen gedood en vijftien gewond. Zaterdag werden er twee Britsche soldaten gewond en Zondag twee mis handeld. Een oproep tot eendracht. Collins en De Valera hebben een op roep uitgevaardigd, waarin zij een ver kiezingsstrjjd afkeuren, die volgens hen slechts verbittering en tweedracht kan stichten in een tijd, dat de een dracht, die het pact tusschen Collins en De Valera trachtte te bevorderen, noodzakelijk is. REDEVOERINGEN VAN POINCARé. Herrick, de Amerikaansche gezant te Parijs, heeft namens het Congres der Ver. Staten een medaille aan de stad Verdun uitgereikt, en daarbij een rede gehouden. Poincaré bracht in zjjn antwoord hulde aan de dapperheid van de Ame rikaansche legioenen, die voor hetzelf de ideaal als Frankrijk hebben gestre den. Sprekende over de „legende" van Frankrijk's imperialisme, verklaarde hij, dat zij, die te goeder trouw ziin. ■minui" in .1 i i Z. zuilen begrijpen, dat Frankrijk tegen over de gevaren, waaraan het te allen tijde is blootgesteld en na het doorge stane leed, besloten is niet meer dezelf de beproevingen te doorstaan Wanneer zij bedenken, dat de beloofde schade loosstellingen nog niet zijn betaald, zullen zij er zich rekenschap van ge ven, dat Frankrijk verplicht is zjjn kracht in dienst zijner eischen te stel len. Poincaré voegde er aan toe dat Frankrijk tegenover Duitschland het bewijs eener buitengewone gematigd heid heeft geleverd. De ten aanzien der geheele wereld door de overwonnen volken aangegane verplichtingen kunnen niet straffeloos worden geschonden. Indien de vrede Duitschland zou verrijken ten koste van Frankrijk, zou dit de onvermijde lijke nederlaag beduiden van de zaak, welke Frankrijk en de Ver. Staten te zamen hebben voorgestaan. Bij de inwijding van een monument voor den „Poilu" te Metz heeft Poin caré eveneens gesproken, en er den Dadruk op gelegd dat de Onbekende Soldaat op het monument niet den geest van aanval of verovering sym boliseert, doch slechts over de rechten en de onafhankelijkheid van Frankrijk waakt. De bewaker van Frankrijk is niet degene, die ooit het vuur zal ope nen. Doch niemand verwacht van hem, dat hij de verdragen zal verloochenen, welker onderteekening hij zoo moei zaam heeft verkregen. Hij blijft bereid ze te verdedigen en te doen eerbiedi gen. EEN AANSLAG OP SCHEIDE- MANN. Op den leider der sociaal-democrati sche partij, den opperburgemeester van Kassei, Philip Scheidemann, is een aan slag gepleegd. Scheidemann bevond zich op een wandeling naar zijn fami lie te Wilhelmshohe, toen plotseling een goed gekleede jonge man op hem toesprong en hem een blauwe bail" welke met een vergiftig gas was ge vuld, die aan zijn wandelstok was be vestigd, in het gezicht wierp. Scheide mann raakte door het uitstroomende gas bedwelmd, maar kon nog de revol ver, die hjj sedert den moord op Erz- berger, steeds bij zich draagt,- twee schoten op zijn aanvaller lossen, die echter beide misten. Toen Scheidemann lichtelijk bedwelmd neerviel, zag hij nog hoe de aanvaller zich uit de voe ten maakte. Verschillende personen, die zich op den weg bevonden, ach tervolgden den vluchteling. Scheidemanns zenuwen zijn door het voorval danig geschokt Per draagbaar moest men hem naar zijn woning vervoeren. Nadat hij weer tot bewustzijn was gekomen, deed hij aan den commissaris van politie, die zich aan zijn bed bevond, een omstan dig verhaal van het gebeurde. Onmid dellijk daarop werden een aantal re chercheurs met politiehonden uitge stuurd om een onderzoek in te stellen DE TOESTAND IN OPPER- SILEZIë. Uit Opper-Silezië komen steeds nieu we verontrustende berichten, waarvan het echter niet altijd mogelijk is ze zorgvuldig te controleeren. In Koningshutte zijn alle Duitsehe ar beiders en beambten verjaagd. In Or- zegow en Hohenlinde gebeurde iets dergelijks. Rybnick werd door een ben de geteisterd, die ongeveer twintig Duitsehe winkels uitplunderde. Ook in Myslowitz heerschen anarchistische toe standen. De Poolsehe mijnwerkers van de Romer-mijn besloten alle Duitsehe arbeiders te verdrijven; ze hebben de woningen der Duitschers vernield en Vertegenwoordigers van de Duitsehe en Poolsehe vakvereenigingen hebben een permanente commissie gevormd, die in samenwerking met de 'betrokken autoriteiten en werkgeversverenigin gen de bestrijding van de terreur ter hand heeft genomen. Den vluchtelin gen zal de terugkeer in hun oude woon plaatsen mogelijk worden gemaakt. De steden in het Duitsehe deel van Opper- Silezië zijn met vluchtelingen uit het aan Polen afgestane deel overstroomd Naar te bevoegder plaats verluidt heeft de intergeallieerde commissie den ver tegenwoordiger van de Duitsehe regee ring medegedeeld, dat zij een Engelsch en een Italiaansch bataljon naar het bedreigde gebied van Opper-Silezië zal zenden. Uit Robek en Morgenrot wordt ge meld, dat het sporwegverkeer ver- stord is. Het personeel en passagiers werden door benden lastig gevallen. Een transport van 300 Italianen is van Rybinsk vertrokken. Robeck zal door Engelsehe troepen bezet worden. Te Gleiwitz hebben Duitsehe ben den Polen aangevallen. Zij wierpen bommen in den tuin van een geestelij ke. Zij doodden 'n Pool, wiens zoon doodelijk gewond werd. Ten gevolge van de talrijke aansla gen der Orgesch in verschillende plaat sen in Silezië heeft de intergeallieerde commissie den staat van beleg in de districten Gleiwitz, Hindenburg en Rybnik, en ten deele ook in Beuthen afgekondigd. De „Vorwarts" meldt, dat Zater dag de arbeiders bij het verkeers wezen te Hamburg in staking zijn gegaan wegens Looneischen. De directeur van een cementfa briek te Bourges is gearresteerd wegens diefstal,, tikiens den oor log, van 2000 ton steenkool, wejke bestemd waren voor een naburige electrische centrale en die hii heel' kalm uit de schuiten liet lossen op zijn eigen fabrieksterrein! Een B. T. A.-telgraïn uit War schau me'dt, dat de Sovjetregee- ring te Irkoetsk den aartsbisschop Anatol en 19 andere personen liet arresteeren onder beschuldiging van propaganda tegen den staat. De Poolsehe Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen tot mo- nopoiiseering. van de tabak over geheel Polen. Te Lemberg is in de Jodenwijk een huis van drie verdiepingen in gestort Er zijn reeds acht dooden en 17 zwaar gewonden onder het puin weggehaald. Vijftien men- schen worden nog vermist. Een draadloos bericht uit Was hington maakt melding van een conflict in een koffiehuis tusschen twee Fransche luitenants, die in burger waren gekleed, en drie Amerikaansche marine officieren tengevolge van het omgooien van glazen. Zij raakten slaags en de po ütie moest tusschenbeide komen. Tienduizend bootwerkers en ha- venkoeiies te Calcutta zijn in sta king gegaan als een protest te gen de veroordeeling van twee mannen die beschuldigd waren van een aanval op een opzichter. Het werk in de haven staat ge heel stil. Woensdag a s. begint te Offen- berg de behandeling van het groo te moordproces van Erzberger. Er zijn 89 getuigen gedagvaard, en drie deskundigen. De aangeldaag 3e K ill in ge r woi'üt beschuldigd de mocdenaars geholpen te hebben om hen hun straf te doen ontkno pen. Te Frankfurt werd een nieuwe bomaanslag ontdekt. In een corre- munistischen boekhandel ontdekte een politie agent een bom, waar van de lont bijna opgebrand was. Hii wierp de bom op straat, die onmiddellijk ontplofte, zonder scha de aan te richten. Het bestuur voor den Ameri- kaanschen Bond van Spoorwegar beiders dreigt met de algemeene staking a'.s protest tegen de loons verlaging van 12 pCt waardoor 1 millioen: Amerikaansche werklie den jaarlijks 50 millioen dollars minder zullen verdienen. Het Poolsehe kabinet is in ziin geheel afgetreden. Generaal Dieterichs is tof presi- denst van Wiadiwostock gekozen. In afwachting van zijn komst treedt Moltsjonof als waarnemend president op. Naar uit Stuttgart wordt ge meld, is aldaar uit het staatsscnil derijenmuseunr Rembrandt's beken de schilderij „Paulus in de Gevan genis", waarvan de waarde op 5 millioen mark wordt geschat, ge stolen. De Poölsche Minister Skirmunt heeft een telegram gezonden aan den minister van buitenlandsche za ken van Litauen, Jurgitis, waarin hif~voorstelt om overeenkomstig de uitnoodiging van den Volken bond langs den weg eener confe rentie te Warschau of Kofno te beslissen over de tusschen beide landen hangende kwestie. Turksche boeren vielen een Britsdh detachement aan in het district Troje bij de Dardanelles Het tof van 22 soldaten is onbekend. Een Britsche strafexpeditie is uitgezon den. De Amerikaansche minister van oorlog heeft aangekondigd dat twee bataljons Amerikaansche troe pen na 1 Juli te Coblenz zullen blijven, op welken datum aanvan kelijk alle Amerikaansche troepen teruggetrokken zouden worden. De Zwitsersche regeering heeft aan de sovjet-delegatie uit Genua een kort verblijf in Zwitser land geweigerd. Zij heeft een uit zondering gemaakt voor Krassin, die gedurende een etmaal te Zu rich mag blijven onder toezicht der politie. Het Argentijnsche s.s. „Villefran ce", dat toeristen naar de stroom versnellingen van de Iguassu ver voerde, is ten gevolge van een ontplof, ing gezonken. Er zou den 80 personen verdronken ziin. Amerika heeft de uitnoodiging van Engeland aangenomen om ver tegenwoordige! te" zijn in de com missie, die een onderzoek moet'in stegen naar de vermeende Turk sche wreedheden in A natolie. Op den eersten Pinksterdag werd de tweede Nationale Katholiekendag te Nijmegen geopend met een vergade ring van de Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging. In een huishoudelijke bijeenkomst op Berg en Dal had afdoening plaats van eenige intieme aangelegenheden en werden mededeelingen gedaan van ver schillenden aard. De heer A. van der Lugt uit Rotter dam werd als bestuurslid herkozen en in een commissie voor de oprichting van congregaties werden aangew;zen de heeren G. van der Luct te Rotter dam, A. Westcrhaus te Amsterdam', J. Hagen ie Utrecht en L. van Mierlo te Breda. Besloten werd de volgende algcm. vergadering te houden te Amsterdam, waar bet belastingstelsel, bezien van economisch standpunt, aan de orde zal worden georacht. Op den Tweeden Pinksterdag werd de vergadering voortgezet. De heer L. J. P. Smulders uit Utrecht leidde het onderwerp in: „De Katholieke werkgever en het solida- risme." Ten aanzien ran de arbeidscontrac ten kwam de inleider tot de volgende conclusies voor den werkgever: 1. De werkman heelt geen ander middel om aan den kost te komen dan zijn arbeid. Ik moet hem dus als loon teil minste zooveel geven, dat hij daar van kan leven. Geef ik minder, dan is dit in strijd met de rechtvaardigheid. 2. De aroeid is 'n persoonlijk goed, wordt dus geleverd door een persoon, een mensen, die bij mij komt werken. Dit zit er noodzakelijk aan vast en eischt daarom van mij, dat de arbeider noch zedelijk noch lichamelijk ernstig gevaar loopt, ten ondér te gaan. 3. Ik mag den arbeider niet dwin gen tot arbeid, die schade zou doen aan zijn eer of goeden naam. Het standpunt bepalend, dat de werk gevers bij hun actie ttgenover de arbei ders moeten innemen, deed inleider de volgende tweeledige uitspraak: Wij zien dat gij, arbeiders, in het algemeen door den patroon van het verleden niet voldoende als mensch zijt behandeld. Wij willen dit veranderen voor uw bestwil, voor ons voordeel, tó' heil der maatschappij. De inleider [ormeerde 11 stellingen. Door de officieel aangewezen deba ters, de heeren J. Lcfelt uit Amsterdam, Th. Spectjens uit Tilburg en J. Ha gen uit Utrecht werden de stellingen op menig punt aangevochten. De Optocht. Gisterenmiddag circa één uur was het op deen Groesbeekscheu weg en in do omgeving van Groesbeek een drukte van bealng. Om hall drie kwam er beweging in de onatzienbare haag van vaandels en banieren. Men trok naar liet Keizer Karelplein. Op het bordes vau het vooimalige kantoor der firma Jurgens waren voor de hooge autoriteiten plaatsen gereserveerd. Met hel Hoofd bestuur van den Katholieken dag wa ren hier op te merken Hunne Doorl. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van lla 'rle u en Roermond, .Vier. A. J. We zijn hjer jn hare wonong. Zij is mijne teekenonderwijzeres. Zij heett mij over u gesproken. Zij is't die mij verhaald heeft, dat gij mii bemindet." 'Je jonge man begreep er niets van Hij keek het meisje aan, alsot hu vreesde, dat zij haar verstand Verloren had en hij wist niet of hii Vaakte ot droonue. Zijne moeder hier Wat voor geheimzinnige macht had hem dan toch naar deze woning gedreven. Hier zou ongetwijfeld over zijn lot beslist wo den. I Niet zonder schrik riep hij plotse- "ng uit „Maar als zij hier is, dan heeft ze ons ook moeten hooren „Alles," zei Christine, de deur open werpend, „maar ik neem u niets kwalijk^ Ge wist niet beter." ..v lln £*r'*t Mark zich geéne ekenschap vanhetgeen hij deed, in vr "i "te de a™en naar baar Christine snelde naar hem toe, en 1 ngen tijd. omarmden zij elkander. Dit was de eerste erkenning der liefde. Zij was een gevolg van het gevoel, niet van verstandelijke redeneering. XXI. TERUGGEVONDEN. Diepe stilte volgde op de omhelzing van moeder en zoon. Christine werd niet moede Mark aan te zien. Zij verbaasde er zich o-ver dat hij zoo flink en knap was „Wat zijt ge flink geworden," zei ze. Jeanne keek den jongen man aan, met oogen, die van verrukking straalden. De moeder zei nog: „Hoe goed begrijp ik, dat men u lief heeft. Nu moet ge mij niet meer verlaten, voor altijd zijt ge tot mij teruggekeerd Ge begrijpt thans, dat ik u lief heb, en dat ik de eenige ben die u altijd werkelijk heb bemind?" Mark luisterde. Hij durfde nog gee ne uiting geven aan zijne gedachten, hoewel geheel zijn hart getrokken werd naar de vrouw, die hem zoo scheen te beminnen, Wie was toch eigenlijk de schuldige? Had zij dan geene onwaarheid ge sproken, toen zij den markies beschul digde al de schandaden bedreven te hebben, waarvan zij het slachtoffer was geworden Hij wilde 't nog niet gelooven. Er moest hier een misverstand be staan, een verschrikkelijk misver stand dat hij wel zou ophelderen. Toen Christine bemerkte, dat hij weder terughoudend en somber werd', raadde zij wat er in hem omging. Zij legde hare hand op zijn schou der en hem met de diepe zachte oogen aanziende, prevelde zij„Ge ant woordt mij nietGe gelooft me niet Als ge eens wist hoezeer uw twijfel mij doet lijden Maar 't is te begrij pen Mem heeft ons aan elkander ontnomen. Ge hebt ver van mij ge leefd en wij kennen elkander nauwe lijks. 't Is niet verwonderlijk, dat ge mjj niet lief hebt, maar ge vervloekt mij niet meer. Ge gelooft niet meer aan de lastertaal welke men u heeft wijsgemaakt „Ge zijt mijne moeder," prevelde Mark, nog steeds eenigszins in twijfel. „Uwe moeder, die u lief heeft en tnooit oneeho»den heeft u lief te heb ben, geloof dat vrij. O, welk een zalig heid, toen ik 't eerst door haar over u hoorde spreken Zij wees op Jeanne. „Zij is 't die de eerste maal uw naam in mijne tegenwoordigheid genoemd heeft. Zij vertelde mij, dat gij leefdet, dat ge hier waart, nadat ik u zoovele jaren geroepen had, na zooveel voor u gebeden te hebben!Zonder haar, zonder de liefde, die in hetzelfde oogenbiik in uw beider liart ontlo ken is, zou ik u nog niet terug hebben. Zelfs uw bestaan zou mij nog onbe kend zijn. Ziet ge niet in, dat wij hier moeten denken aan eene geheime beschikking der Voorzienigheid „Misschien," zei Mark getroffen „God heeft gewild, dat ge elkander zoudt beminnen en wilde dat deze liefde u tot uwe moeder zou terug voeren. God heeft u beiden voor el kander gemaakt." Jeanne luisterde zonder te spreken, zeer ontroerd, en mevrouw d'Olne was even getroffen als hare dochter. Ja, 't was zoo, 't had allen schijn, of 't hier een hoogere beschikking gold. „En toen ik u vervolgens gezien heb," ging Christine voort, „reedt ce met «Ucc nis™ fce naa-d. Uw heeft mij bijna omvergeworpen, maar ik zou gelukkig geweest zijn, als ik aan uwe voeten had mogen sterven, mits uw blik slechts op mij viel, ais uw mond slechts een woord van mede lijden voo' mij had gehad." Mark maakte eene driftige bewe ging. Neen, neen, de vrouw, die zoo sprak die zoo liefhad, was geene slechte vrouw, geen slechte moeder. Men had, hem dan voorgelogen I Met welk doel Was 't waar, dat de ongelukkige allelmartelingen verduur u had, waarvan zij sprak! „Mijn groote angst," ging zij voort, „was dat ik u voor mijnen dood niet meer terug zou zien. Thans heb ik u ge zien, u gesproken en ge vervloekt me niet meer. Ge luistert naar mij. Ik zal gelukkig heengaan." Zij greep hem bij de schouders en keek hem meF oneindige liefde aan. „Mijn zoon," mompelde zij. 't Was haar onmogelijk meer te zeggen, „o mijn zoon Zij wees hem aan Jeanne. „Want 't is mijn zoon, die groote kanappe jongenO, wat heb ik hem beweend. naarri Zii wendde ïiek tet Markt» vijf jaar toen men u aan mijnt a.'n en ontrukt heeft. O, wreede dagen en wreede uren! Welk een wanhoop! Hoeveel bittere tranen." „Maar wie deed dat dan toch," vroeg Mar oordeelenf1;, dat het oogenbiik om de waarheid te leeien kennen, eindelijk gekomen was. „Wie?die man „Mijn vader?" „Uw vader volgens de wet. O, wat heb ik een ongelijk gehad met hen te huwen, en aan uw vader, aan Paul, die beleediging aan te doen 't is daarom, mijn zoon, 't Is om die on trouw aan zijne herinnering, dat ik zoo pijnlijk gestraft ben geworden. Mear ik heb de kracht niet gehad om weer stand te bieden. Ik zag u grooter wor den zonder fortuin. Ik zag mijne moe der ongelukkig, ik zelf bleef achter zonder hulpmiddelen om u een op voeding te geven. Toen bood de mar kies zich aan als echtgenoot. Hij was rijk en scheen te goeder trouw. Hij beweerde, dat 't hem gelukkig zon maken ons van dienst te zijn. Moeder raadde mii aan naar hemtelukteren. SWirti vaattgi-X

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1