BUITENLAND. I BINNENLAND Abonnementsprijs: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,- VERSPREIDS 3 r RICHTEN DE MOORD OP ERZBERGER. KORTE BERICHTEN ïwe Nationale ÜathoBiekeniSay te Ifiimegen. 1- Per kwartaal voor Alkmaar i f 2. Voor buiten Alkmaarf2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: j Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclame per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooli uitbetaling per plaatsing f 0.60. DE IERSCHE KWESTIE. Voedseluitvoerverbod ingetrokken. Ten gevolge van een protest der koop lieden te Londonderry is het verbod tot voedseluitvoer naar Donegal inge trokken. «- Blijkbaar als tegenzet voor het ver bod tot voedseluitvoer uit Ulster naar Donegal, waar sterke afdeelingen re publikeinen geconcentreerd liggen, die Londonderry bedreigen, hielden de re publikeinen Dinsdag alle treinen uit den Vrjjstaat naar Londonderry aan en namen alle voedingsmiddelen in be slag. Zij waarschuwden de passagiers dat voortaan geld dat personen die van Donegal naar Londonderry reizen bij zich zouden hebben, in beslag zou worden genomen. De herziening der lersche grondwet Griffith is gisterenmorgen met twee zijner collega's uit Dublin te Londen aangekomen met de gewijzigde lersche grondwetsvoorstellen. Hij had een voor bereidende bespreking van twee uur met Churchill. Lloyd George keert heden naar Downing street terug, o Een onafhankelijk candidaat doodgeschoten. Dinsdagavond is een onafhankelijk «andidaat van den boerenbond in het graafschap Tipperary door gewapen de mannen doodgeschoten. De verkiezingen. Volgens een draadloos N. T. A.-be- .■icht zijn in Cork alleen al acht ande re candidaten dan die der „coalitie" gesteld. Het is niet zeker of allen be reid zijn, zich aan een verkiezing te onderwerpen. Et zijn reeds 17 voorstanders van het verdrag en 15 tegenstanders zon der tegencandidaat gekozen. DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De raad van arbeid voor de spoorwe gen te Chicago heeft de loonen van en kele categorieën spoorwegpersoneel met zeven en negen cent per uur ver- laagd. Er z0n hierbij 400.000 man tae.- trokken. In een conferentie van leiders der vakvereenigingen van spoor wegpersoneel werd besloten, dat in iederen vakbond over de kwestie van staking tegen loonsverlaging een refe rendum zou worden gehouden binnen dertig dagen na de aankondiging van loonsverlaging voor baar categorie. In het geheel zijn hierbij 1.200.000 man betrokken. EEN PESSIMISTISCHE REDE VAN STINNES. Voor een uit alle deelen van de in dustrie in N. W. Duitschland sterk be zochte vergadering van industrieelen in Essen, heeft Hugo Stinnes een rede gehouden over het leeningsprobleem. Stinnes was zeer pessimistisch ge stemd ten aanzien van de vooruitzich ten, die deze leening voor Duitschland zou openen. Hij noemde het een lee ning om op adem te komen en vrees de, dat zij Duitschland niets goeds zou brengen. De leening zou vermoedelijk de mark op den een of anderen stand trachten te stabiliseeren en wellicht ook kun nen stabiliseeren. Het is echter de vraag, of dit nuttig zou zijn voor de Duitsche economie, want de stabilisee ring kan slechts plaat3 hebben wan neer ze in overeenstemming is met den toestand van het oogenblik. Wie ons geld geeft, mag dat naar mijn meening slechts geven onder voor waarden, die een verandering van den toestand waarborgen. Slechts zóó is het mogelijk, dit groote vraagstuk op |te lossen, d.w.z. als het vredesverdrag wordt herzien en de schadevergoe- dingskwestie definitief opnieuw gere geld. Het is ook niet denkbaar, dat Duitschland zijn werkelijk kunnen her krijgt, zoolang de druk der bezitting ,op het land rust. Stinnes betoogde, dat hij het gevaar, dat nog meer Duitsch grondgebied be zet zal worden, klein acht, want de Pranschen zouden dan zien, dat zij daarmede niets bereiken dan dat ze. bij verhoogde onkosten, nog minder zoud enkrijgen. TSJITSJERIN OVER GENUA. ■Een medewerker der „Vossische Zei tung" heeft een onderhoud gehouden met den Sovjet-gedelegeerde Tsjitsje- rin. Deze verklaarde dat het feit. dat ondanks de grote meeningsverschilien ■ten opzichte van het Russische vraag stuk Genua niet met een breuk is ge ëindigd, doch dat de werkzaamheden naar een nieuwe conferentie in Den Haag zijn verwezen, het beste bewijs is dat de noodzakelijkheid de verhou dingen in Europa wederom gezond te doen worden, dusdanig tot de geesten ffi doorgedrongen dat de regeeringen van alle volken zich niet meer aan de ze taak kunnen onttrekken. Tsjitsjerin ïeiae; „Het kan weliswaar niet ont kend worden dat de concrete, positie ve resultaten van Genua niet rijkelijk zijn uitgevallen. Het Duitsch-Russi- sche verdrag van Rapallo is het eeni- ge positieve resultaat van de conferen tie van Genua." Hij noemde het ver drag van Rapallo als voorbeeld hoe twee verschillende economische stelsels op bevredigende wijze tot elkaar kon den worden gebracht, en beschouwde de beginselen v. h. verdrag van Ra pallo als den juisten weg voor het zui veren van den Europeeschen toe stand. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt is Tsjitsjerin niet voornemens persoonlijk aan de Haagsche eonferen tie deel te nemen. SCHANZER OVER GENUA. Bij de discussies over de buitenland- sche politiek in den Italiaansehen Se na it verklaarde Schanzer o.a. het vol gende: Thans kan nog geen definitief oor deel worden uitgesproken over de re sultaten van de conferentie van Ge nua, want haar terugslag op den eco- nomischen en politiek en toestand van Europa kan eerst in de toekomst wor den beoordeeld. Het zou echter on rechtvaardig zijn niet te erkennen, dat de conferentie eenige belangrijke re sultaten heeft, opgeleverd. De taak welke Italië te Genua te' vèrvullen had bestond in het organi- seeren van de conferentie en het mee werken aan do pogingen om de confe rentie te doen slagen. Wat het eerste doel van deze taak betreft, dit was een volkomen succes en de 34 vertegenwoordigde staten hebben er dan ook hun voldoening over uitgesproken. Wat het tweede gedeelte betreft, wees hij er op, dat de technische re sultaten zeer groot waren. De financi- eele, economische en transpert-commis sie hebben problemen bestudeerd, die van bet hoogste belang ziin voor het herstel van Europa, en de conferentie heeft de talrijke resoluties dezer com missies aangenomen, waarvan de toe passing in hooge mate zal bijdragen tot het financieel en "economisch her stel van Europa. DE INTERNATIONALE LEENING VOOR DUITSCHLAND. Met het verschil omtrent de inter nationale letning staat" het zoo, dat het comité van bankiers lot de con.lusie gekomen is, dat een al-jemeene liqui- dalie-ieening uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zou zijtn, indien het totaal van de Duitsche schuld in hel tegen woordige bedrag gehandhaafd bleef, aan de Commissie van Herstel heeft gevraagd of het zijn onderzoek binnen de grenzen van den door de geallieer den opgemaakten staat van betalingen moest beperken, dan wel plannen mocht <»pmaken, waarbij het totaal ver minderd werd. Zoodra dit bekend werd heeft de Fransche regeering zicli tegen een vermindering van het totaal verzet zooals Roincaré Vrijdag dadelijk in de Kamer aankondigde. In de Commissie van Herslei is daarop over de kwestie beraadslaagd en de conclusie van de laatste zitting is, dal alleen Frankrijk zich tegen elke vermindering van het totaal blijtt verzetten. Volgens geruch ten over de zitting van gisteren, waar over officieel nog niets is bekend ge maakt, heeft zelfs België niets tegen vermindering van het totaal, als dit ten gevolge heelt, dat de liquidatie erdoor zou worden vergemakkelijkt. Onder deze omstandigheden zou de Commissie van Herstel met drie stemmen tegen één helvben uitgemaakt, aan het co mité te antwoorden, dat het mandaat, aan de bankiers geceven, in den ruim- sten zin moet worden opgevat en dat zij dus de meest mogelijke vrijheid hebben voorsteilen te ontwerpen, ook als er een vermindering van het totaal in was begrepen Het is duidelijk, dal aldus een vrij gespannen toestand is ontstaan en men ziet niet goed in, hoe een oplossing verkregen moet worden. DE AANSLAG OP SCHEIDEMANN. Cgssel stond gisteren in het teeken van oen groote Seheidemann-demon- stratie. De eleetrische centrale sloot om 12 uur gedurende een uur de stroomlevering af, zoodat alle bedrij ven en de trams stil stonden. Om 1 'u. werd de stroomlevering weer hervat. Om 4 uur verzamelden zich meer dan 20.000 arbeiders, die in lange af deelingen aanrukten, op den Friede- richspiatz, waar door verschillende so cialistische en communistische spre kers redevoeringen werden gehouden tegen de reactie. Daarna begaf zich de reusachtige stoet naar het stadhuis. Seheidemann hield van af de trap een toespraak. De demonstratie eindigde dan met stormachtige betoogingen voor 'Sehei demann. De stoet trok vervolgens door de straten der -stad weder naar den FriederiehspJaiz. Gisteren begon voor het Hof van Gezworenen te Offenburg het proces tegen kapitein-luitenant Von Killinger wegens medeplichtigheid aan den moord op Erzberger. Een sterke poli tiemacht bewaakte de gevangenis, waar Killinger in voorloopige hechte nis wordt gehouden, alsmede het ge rechtsgebouw. De oorzaak van deze maatregelen ligt in de omstandigheid, dat er plannen zijn gevormd om Kil linger met geweld in vrijheid te stel len. Te Elberteld is kort geleden een vergadering gehouden, waarop beslo ten werd, Killinger uit de gevangenis te bevrijden. Eenige dagen geleden vertoefde in een hotel te Offenburg een man, die aan deze vergadering had deelgeno men. Het was de vroegere oppasser v. Killinger. In tegenwoordigheid van den rechter van instructie had hij een onderhoud met den beklaagde. De oppasser had o.a. verklaard, dat een in Engeland vertoevende Duit- scher 75.000 mark zou hebben uitge loofd voor het in vrijheid stellen van Killinger. In de rechtzaal waren de kleeding- stukken van Erzberger aanwezig, die hij tijdens den aanslag droeg. De jas vertoont zes kogelgaten. Van de honderd getuigen worden el ken dag slechts diegenen gedagvaard, welke op dienzelfden dag verhoord zullen worden. De Beiersche regeering heeft een vertegenwoordiger gezonden, daar de zaak in nauw verband staat met een samenzweringsproces, dat te Munchen wordt behandeld. Kort voor negen uur gisteren werd von Killinger door twee gendarmen naar de rechtzaal gebracht. Er werden in totaal zestien gezworenen aangewe zen. Het proces ving aan met het verhoor van beklaagde Killinger, nadat de voorzitter de gezworenen had aange maand, om zich niet van de wijs te la- ten brengen door het politiek karakter van het proces, maar streng naar de waarheid te vorschen. Killinger gaf 'n beschrijving van zijn levensloop. In de namiddagzitting werd in hoofd zaak gesproken over den moordaan slag zelf. Allereerst werd voorlezing ge daan van een brief, welken Sehulz aan zijn moeder had geschreven na den aanslag. In dien brief verklaarde hij, dat hü op dat oogenblik geen vast adres bezat en daarom verzocht, zijn brieven te zenden aan het adres, dai hij later zou opgeven. Bovendien zond hij 300 mark aan zijn moeder met de mededeeiing, dat later meer, zou vol gen, doch dat hij op dat oogenblik in niet al te gunstige financieele omstan digheden verkeerde. Daarna werd een aanvang gemaakt met het verhoor van den vetuïge Diez. .7- pttt* Erzhpi-pi* nr> ïïin noodlottige wandeling vergeelde. Hij verklaarde, dat op deze wandeling over politieke onderwerpen werd ge sproken. Hij had opgemerkt, dat zij ge volgd werden door een tweetal jonge lieden, die met elkander spraken. Hij schatte den afstand, waarop zij volg den, op ongeveer 100 meter. Toen hij en Erzberger buiten de stad waren ge komen. werden zij door een van deze jongelieden ingehaald. Hij passeerde Erzberger aan diens rechterzijde, doch ging voorbij zonder te groeten. Op den terugweg kregen zij de over tuiging, dat de beide vreemdelingen wederom achter hen aan kwamen. Zijn laatste herinnering was, dat hij twee revolverloopen zag en schoten hoorde. Volgens zijn overtuiging waren de bei de revolvermondingen op het voor hoofd vao Erzberger gericht. EEN MUNITIEDEPOT OPGEBLA ZEN. Uit. Warschau wordt gemeld: Een afdeeling Oekrainsehe opstandelingen, heeft te Linowce het grootste munitie magazijn van de gansche Oekraine in de luclit doen vliegen. Door de ontzet tende ontploffing werden 37 soldaten van het roode leger en 9 sovjet-com missarissen gedood. Tn het magazijn bevonden zich 88 millioen geweerpa tronen. 22.000 kanonskogels en een groote voorraad handgranaten. De daders, een Pool en drie Oekrai- ners, werden na hun arrestatie ter stond gefusilleerd. Door nog1 onbekende oorzaak is een kléineauto-tractor op rails te Rijssef, die een platform trok, waarop zich 20 spoorwegarbeiders bevonden, in brand geraakt. De wagen kon niet meer tot stilstand worden gebracht en liep te plet ter tegen een aantal wagons die te Pont-a-Vendin op ide rails ston den. Vier wegwerkers werden ge dooid en 9 géwpjid i Naar aanleiding van nieuwe botsingen heeft de mtergeallieerde commissie het gebied, waarvoor de. staat van beleg geldt, weer uit gebreid. Oo den nacht op Zondag heb ben rebellen, gewapend met gewe ren, handgranaten en revolvers ge poogd 'Beuihen binnen te dringen De poging werd verijdeld. Ten gevolge van een ontplof fing in de Nationale Kruitfabriek te Brest hebben vijf arbeiders brandwonden opgekropen. Drie van hen zijn bezweken. Na hel referendum onder de 47 Engeïsche vakbonden ten gun ste van een hervatting van "het werk zijn de machinefabrieken aan de Clyde en in andere gebieden weer opengesteld, doch er zijn slechts betrekkelijk weinig man nen aan den arbeid. Het B. T. A. meldt uit Sion (Sitten, Wallis) dat drie Zwitser- sche toeristen, die zonder gids wa ren uitgetrokken, door een glet- scher tusschen den Taschhorn en den Dom zijn meegesleurd. Twee van hen werden gedood, de ander ernstig gewond. De staking van hofmeesters en koelies te Calcutta veroorzaakt een in omvang toenemende op stopping jn de haven Ongeveer zestig s toomschepen worden opge houden. De ontwapening van het le ger van generaal Wrangel is vol tooid. De wapenen en het oorlogs tuig zijn aan de internationale mi litaire commissie overhandigd. De episoopale kerk van Ame rika heeft aan Lenin een telegra fisch protest gezonden tegen den aanval op de geheele Russische kerk in de persoon van patriarch Tichon, verklarend dat het chris telijk geweten van Amerika zulk een onrecht niet kan gedoogen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een levensmiddelentrein van den AmerikaansUien "hulpdienst op- het traject naar Wiadikawkas door roovers is overvallen, waarbij tien wagonladingen mais werden ver nield. Het P. T. A. meMt uit Lem- berg eenjge bijzonderheden over de confiscatie van de kostbaarhe den der katholieke kerken in Oe- krajine. Van de '68 kerken werden er 52 volkomen geplunderd. Ook vele priesters zouden zijn ver moord en velen hebben op Poolsch gebied de wijk genomen. TWEEDE DAG. Gisterenmorgen te 8V2 uur droeg Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Herlogenbosch in de St. Ignatiuskerk aan de Molenstraat dè Pontificale Hoog mis op. Het zangkoor dezer kerk, on der leiding van haar Directeur, den heer H. Geertsen, voerde de „Misssa Sina Nomine" uit van G. P. da Pa- lestrina, voor vierstemmig genr. koor. Des morgens te lOVs uur beginnen de sectievergaderingen. In de groote zaal van „De Ver- eeniging" vergaderde sectie I. Mevr. S. C. C. BRONSVELD—VITRINGA, lid van de-n Gemeenteraad van Hoorn, leidde in Do vrouw in het Openbare I.even. Spr. verdedigde de volgende stel ling. Do vrouw is in staat en geroepen om mede te werken aan de verwezen lijking van de Katholieke solidariteits- gedachte. En wel in het bijzonder door haar werkii a. in huiselijken kring; b. in. patronaten, enz.; e. in sociale en charitatieve ver- eenigingen d. in. de regeeringslichamm. In A gebouw der „R. K. Militaire Vereeniging", Gerard Noodtstraat, (Sec tie II) werd Jeugdorganisatie ingeleid door Rector J. B. W. MöL- LER, Voorzitter der Diocesane Jeugd commissie in het Bisdom1 Haarlem. Onderwerp: de opvoeding tot solidari teit door de R. K, Jeugdorganisatie. Zijn Eerw. kwam tot de volgende conclusies: 1. Het solidarisme is de christelijke leer der liei'da toegepast op toestan den en nooden der huidige samen leving. 3. Gebrek' rek aan 'saamhobrigh^ tus schen slandgenooten en tusschen ver schillende klasseri der bevolking, be rooft het katholieke volk van een aan merkelijk deel van zijn heilzamen in vloed op het maatschappelijk leven. 3. Voor den bouw van een katho lieke kuituur in het gemeenschapsle ven is de samenwerking en wisselwer king tui.seeen alle groepen der Maat schappij noodzakelijk. 4. Wie van God aan geestelijke of stoffelijke goederen het meest heeft ontvangen, heeft het meeste aan de ge meenschap terug te geveu. 5. Van deze gedachten moeten de jongens cn meisjes van jongs af, te huis, op school en in de jcugdveree- nigingen worden doordrongen, opdat de Katholieke saamhcorighcid vroeg tijdig bij hen wordt ontwikkeld; hun belangstelling worde gewekt voor ar beid in katholieken geest ten dienste van de gemeenschap, hun verstand en liarl worde gericht op het ideaal van een katholieke kuituur in het gemeen schapsleven, waaraan het jonge ge slacht van alle standen, eenmaal en spoedig in gcinee.nschappelijken arbeid naar beste krachten zal hebben te wer ken. 6 Daartoe worde bij de vrije jcugd- vorming van jongens en meisjes ook ontwikkeld en benut de natuurlijke gemeenscnapszin der rijpere jeugd. 7. Om jongens en meisjes op ge- mecnscbapswerk voor te bereiden, wor de onder verantwoordelijke leiding van •elwassenen, hun zelfwerkzaamheid geprikkeld. 8. Het jeugdwerk worde derhalve niet op de eerste plaats beschouwd a's middel van bescherming legen ge varen, noch als opleidingsschool voor vak of beroep, noeb als school voor ontwikkeling des gccstes,doch als in stituut voor karaktervorming in ka tholieken zin 9. Eon karakter is hij, bij wien de gaven van geest en gemoed harmonisch zijn. ontwikkeld, de zinnen door den redelijken wil worden behoerscht en do wil de leiding volgt van het door hel geloei verlichte ver:..and. 10. Omdat de groote wet des Chris tendoms is de wét der liefde, en de liefde .zich moet uitstrekken tot liet algemeen maatschappelijk cn kultureel terrein, is de karaktervorming niet vol tooid, tenzij de menseh zich weet te verloochenen en, met behoud van eigen individualiteit, met terzijdestelling van eigenbaat en hoogmoed van harte, ge voelt voor de gemeenschap, en be reid is, te zamen met anderen te ar beiden aan hel algemeen maatschap pelijk belang. Sectie III vergaderde in de groote zaal van het Tehuis „Luctor el Emcr- go", Muchtorstraal No. 17.,, Onderwerp: Reclasscering en Dr. Ariënsvereeniging. Paler ILDEFONSUS O. C. te Hel mond kwam na zijn inleiding tot de volgende conclusies: 1. Reddingswerk cn Reclasscerings- arbeid zijn van elkaar onderscheiden. 2.. Reddingsbemoeiingen cn Reclas- seeringspogingen leiden vaak tol prachtige resultaten. 3. Dit werk moét gebeuren. 4. De katholieken moeten zelf dc Roomsche slachtoffers van het alco holisme trachten te redden, en even eens zélf reclasseeringspogingen aan wenden in Roomsche gevallen van cri minaliteit. 5. Zoowel de Redding als Reclas scering moeten zelfstandig en afzonder lijk zijn georganiseerd en niet worden verward met drankbestrijding in 't al gemeen. 6. Tusschen Sobriëtas, de Dr. Ariëns vereeniging en de R. K. Reclasseering behoort een goede verstandhouding tc bestaan. Waar noodig en zooveel mo gelijk, moeten deze Organisaties elkaaT steunen en met elkaar samenwerken. Deze samenwerking zal 't best tot haar recht komen in eji door eene afdeeling der Dr. Ariënsvereeniging, welke waar zulks maar eenigszins mogelijk is, moet worden opgericht. Hierin moeien ook de instellingen van weldadigheid zijn vertegenwoordigd. 7. Voor het welslagen der Reddings bemoeiingen zijn noodig: Consuitatie- Bureaux, Reddings-brigades, Alcohol vrije lokalen, de medewerking van werkgevers, hel patronaat, Dtoorgangs huizen en een R. K. Landkolonie. 8. Bij het "redden van alcoholisten moet in de allereerste plaats worden gestreefd naar redding thuis. Is hier van geen heil te verwachten dan neemt mem zijn toevlucht tot gezinsverple ging. Slechts in laatste instantie gaat mem over tot opname van den patiënt in een Rustoord. 9. In het belang van het Roomsche Reddings- en Reclasseeringswcrk kan de Katholieke Drankweer-actie niet krachtig genoeg worden gevoerd en mag ook vooral niets onbeproefd wor den gelaten om de beoefening der, Ka tholieke Geheelonthouding in alle krin gen te bevorderen. In de groole zaal St. Jozers-Gezel- len-Vereeniging, Smeiiusstraat, verga derde Sectie IV, met als onderwerp: De solidariteit in den strijd tegen de zede loosheid. De Wel Eerw. Heer J. BEMELMANS, Roermond, Directeur van het Centraal Bureau van „Yoor Eer en Deugd", verdedigde de volgende stellingen: In dezen strijd is het noodzakelijk, daar het kwaad doorgedrongen is in .410 rangen en standen der maatschap pij, dat oclc in olie rangen en standen in groote saamhoorigheid een leger ler bestrijding gevormd worde. Soli dariteit dus in dc aansluiting aan het leger, solidariteit in de wijze van strijd- voering, solidariteit in het geven van het goede voorbeeld, ook wanneer cr niet direct sprake is van strijd, liet goede voorbeeld onder de individuen en de standen. In dezen strijd moet dikwijls de saamhoorigheid zich verder uitstrekken dan onder de katholieken alleen, wij moeien ook dikwijls federatief samen werken met geioovige protestanten, in sommige gevallen zelfs met nietgeloo- vigen. mits hunne opvattingen niet strij dig zijn met de katholieke leer. De beste organisatie van deze soli dariteit biedt de Vereeniging „Voor Eer en Deugd". In de kleine zaal „De Yereenigmg';. Keizer Karelplein. behandelde Sectie V de- Apologie, Als spreker trad op de heer BRUNA van Utrreeht. Dn Zeer Eerw. Paler D. VAN DFR GEEST O. P. behandelde voor Sectie VI,. weike vergaderde in de groote zaal R. K. Vereenigingsgebouw, aan het Valkhof, Kerkmuziek. De Sectie der St. Gregorius-Vereeni- ging tpt bevordering der kerkelijke toonkunst in Nederland, op den Twee den Nederiandschen Katholiekendag te Nijmegen vergaderd-: bonkiudeèrt en wenscht: lp. dat dc soiidaritoitsgedachte van dezen Katholiekendag ook inzake kerk muziek, aflen, die tot haren bloei kun nen of moéten medewerken, meer dan tot nu toe moge bezielen; 2e. dat bijgevolg de leiding der St. Gregorius-Vereeniging door allen wordt aanvaard en liet bestuur der vereeni ging op de meest krachtdadige wijze do aansluiting van alle in Nederland bestaande B. K. Kerkkoren bij hare organisatie zal bevorderen; 3e. dat het vormen van z.g.n. Korea- bondsn zooveel mogelijk zal worden ter hand genomen; 4e dat het werk der gesloten retrai tes, uitsluitend voor koorleden, meer en meer worde gepropageerd; 5e. dat de geestelijkheid zich meer met de zangkoren zullen inlaten, zij het ai niet direkt op muzikaal terrein, dan toch zeker om de liturgische ken nis en hei godsdienstig leven op de zangkoren te vermeerderen en te ver diepen 6e. dat in de katholieke inrichtingen voor onderwijs, hieronder begrepen kweekscholen, pensionaten, colleges, seminaries, kloosterscholen, komnumi- tciten, zoowel van vrouwelijke als mannelijke religieuzen, door deugde lijk onderrient cn goed verzorgde uit voeringen tijdens de godsdienstoefenin gen, kennis van en liefde voor ware on sehoone aerkmuziek worden bijge bracht en aangekweekt; en spreekt ten slotte als hare diepe overtuiging uit-. Dat de kerkelijke toonkunst vóór en boven alles zal kunnen en moeten bevorderd worden door een Konser- vatorium voor Kerkmuziek in Neder land ter opleiding van directeuren en organisten. In do kleine zaal dor „Veiceniging" aan het Keizer Karelplein, hield de Algemeene R. K. Officierenvereeniging A. R. K. O. eeen huishoudelijke vergadering, welke gevolgd werd door een openbare. Hier in trad als inleider op de heer VAN 1SLOBBE, kapitein der Infanterie, met het onderwerp: „Dc stand van liet ont- wapeningsvraagsiuk in het buitenland en in ons land." Perscongres. Gisterenmiddag half drie begon het Perscongres. Daarbij sprak de WelEenv. Pater KRUITWAGEN O. F. M. een rede uit, waaraan het volgende is ontleend: Juist honderd jaar geleden werd het eerste Roomscne blad opgericht in Den Haag door Joachim George Le Sage ten Broek. De Roomsche pers viert dus in 1922 haar eerste eeuwfeest. Daar om past hier een eeregroet aan Le Sage ten Broek. Dat er in de afgeloopeti eeuw reeds so'idariteit bestaan heeft tusschen pers en publiek, blijkt uit den vooruitgang, die het Roomsche levea

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1