ONS BLAD' BUITENLAND. RECLAME TABAK J. R. HEUSS No. 50s#. Vrijdag 9 Juni 1922. i4e Jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weika hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,f 400,f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,r Brieven uit Duitschland. feuilleton 211N SLACHTOFFER KORTE BERICHTEN ROOD E¥fEf?K BLAUW MERK GROEN MERK BINNENLAND Nationale Katholiekendag to Nijmegen. NOORO-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar.f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voos uitbetaling per plaatsing f 0.60. „HOLLANDERS IN DUITSCHLAND." Een Jti Duitschland zeer bekend too- nee.-criticus. Alfred Kerr, schreet eens-. )„Wenii der Hollander Deutsch spriaht, freut sicft das Ohr." Hij zal wel be doeld hebben den Hollander, die zijn laai nieL heel ende al verhaspelt. Rij Jo^y, 't liepl'lijke zitje met uit kijk op het soms overweldigend drukke Gro ot©-,Stads ve rkcer .van Potsdamer Plate, zat een meneer, 'keurig gekleed, neen maarkeurig! Alles wat hij aan had was „versch", pas gekocht. Zijn pakkifseen prach! Over wat zou ie 1 took met hebben gekochr kon hij bij zijn buurman op de Nieuwmarkl voor 'n twoedehandsie het dubbele be- sjollemen. Het was in de dagen, toen de Duitsehe kGopman nog niet zoo wijs was mei zijn prijzen. Mijn land genoot sprak luid en druk gebarend Ob sich das Ohr freute? Zijn taaltje was eigenlijk een aller kromst WatèrloopleinHollandsch met wat „Bier-ocnd-Leöerwoerst-Duitsch". Hij viel op door zijn vreemdsoortige redevoering tegen zijn Duitsch gezel - schap, dat al maar ja, ja, knikte, doch blijkbaar meer interesse had voor de guile tractalie van den valutasterken man, dan voor zijn onverstaanbaar ge zwets. Daartegenover hoe vele Hollan ders ziin er niet. die hoewel ze de Duitscne taal geleerd hebben, de lite ratuur volkomen genieten kun nen, toen, in hun vrees, zich verkeerd uit te drukken, liever zwijgen en voor- geven, Duitsch alleen maar te verstaan, doch niei te kunnen spreken. Het is een eigenaardigheid, ik mag wel zeggen een onhebbelijkheid,, van veie Hollanders, die in hst Buitenland (reizen, en- daar toevallig een eenvoudig landgenoot ontmoeten, die de vreemde 'aal niet vloeiend spreekt, daarover te jchimpen, zooals aj dan. ook nog graag over zjjn kleeding, zijn bou- Vk noud 't ervoor, dat deze eigen- rffiiTdigheid dezelfde oorzaak heeft als mij no teleurstelling, toen ik als kind mijn eerste reis per boot maakte. Ak ik de boot verlaten had en na uï flinke wandeling de duinen be klom, wees men mij op de torens van mijn vaderstad, die daar vóór ons lag. Ik vond dat heelemaal niet aardig; k meende zulk een groote reis te rebben gemaakt, dat van mijn stad .eiis met een verrekijker geen schaduw 'neer te ontdekken zou zijn geweest. De Hollander zal bij aen 'Buiten lander in diens land meer voorkomend heid ondervinden dan bij zijn eigen root, die nera niet voor geheel „vol" meent te moeten aanzien. De. Buitenlander stelt het zeer op prijs, ien vreemdeling zijn taal verstaanbaar te nooren spreken. Men venvijze mij nu niet naar mijne ontmoeting oij Josty; hier zat iemand, iie geeft enkel Duitsch woord behoor lik kou uitspreken, brutaal en luid- 'uchtig te schetteren. tïij vier op en daarvoor neefi men zicb te hóeden, altijd on overal, naar meer nog in het bizonder nu n deze tijden in iiet zwaarbeproefde duitschland Ook beter opgevoede Buitenlanders nekken soms onwillekeurig de aan- daent. Bijvoorbeeld: het moet voor een Quilscher een onheooeiijk gezicht zijn, wanneer hij iemand ter betaling o.a. van een consumptie van nog geen ld 95 De dokter kwam niet en toen bracht de wanhoop mij op een red dende gedachte. Met een penne- achacht maakte ik een opening in het dikke slijm en ik zoog het speeksel van de kroe-> op, waardoor de ademhaling belemmerd werd. Voor de tweede maal schonk ik u het leven en o, wat was ik gelukkig 1 Hoe innig dankbaar «eb ik u toen omhelsd i" Christine zweeg een oogenblik. Zij on niet meer «preken, ae ontroering werd haar te machtig, en zij kon geen Woord meer uitbrengen. Mark wierp zich in hare armen. «Moeder I mosder," riep hij, in tra nen uitbarstend. En die vrouw had hij verdacht, lau die vrouw had hij getwijfeld. Schreiend smeekte hij Vergiffe nis vergiffenis 1" 6 Oak Jeanns en hare modder ween ies. Christine was innig gelukkig. Mark, een bundel banknooteu ziet te voorschijn halen van duizend Mark, van vijf, van honderd en van twintig Mark, alles te zamen één groote prop! Wil men thans Duitschland hezoe- ken, men neeft zïch te onthouden van alles wat opvalt. De tegenzin der Duit- s chore in den Buitenlander is verklaar baar, maakt toen deze voor hen zeer veel onbereikbaar. Uit mijn eigen om geving kan ik daarvan een treurig; staaltje aanhalen. Een vrioüd uil Am sterdam zal de volgende week een paar dagen naar Berlijn komen. Hij verzocht me voor hem een kamér te bespreken in een hotel of bij particu lieren. Ik huurde voor hem een kamer bij particulieren in de voorstad, waar ik woon. De prijs voor 5 nachten is 1500 Mark. Nu rekene men niet om in Hoilandsche contanten! Juist bij het verlaten van het huis ontmoette ik een mij goed bekend oud lieer,, die vóór den oorlog zich finan cieel zóó goed kon bewegen, dat hij voor zich alleen een vierlal gemeubi leerde vertrekken kon huren, dagelijks in oen eerste klas restaurant dineerde en jaarlijks groote buitenlandsche rei zen maakte. Met dezelfde middelen kon hij zcih nu een bescheiden zit- slaapkamer huren en dineerenab soluut onvoldoende! Nu komen de valutasterke mensciien en alles, wat kamers verhuurt, is be hekst. De menschen, bij wie deze goede deftige oude man woont, willen hem we.g hebben, ze kunnen in één week aan een buitenlander meer verdienen dan aan hem in één maand Hem evenwel zoo op straat zeiten, gaat niet, dat verbiedt de Woningwet. Nu ma ken ze hem het leven lastig, zóó las tig, dat hij graag naar het eenvoudig ste kamertje zou willen verhuizen, als hij daar maar in vrede kon lever- Weken lang sukkelt hij trap op, trap af, op zoek naar een andere kamer. Maar overal hoort hij óf „ik heb al verhuurd" óf prijzen, waaraan voor hem niet te dénken Valt Het trof on gelukkig, dat hij naar dezelfde kamer wilde informeeren, die ik juist voor mijn vriend gehuurd had. Hel adres was ons Deiden door een Woning bureau opgegeven. Ik behoefde hem niets te zeggen, hij begreep 't al. Eu zooals 'i hem gaat," zoo gaat 't er vele duizenden! Is het te verwonderen, dat het Duit- sche publiek tegen den royalen bui tenlander bescherming vraagt oil hem hier graag het verblijf moeilijk ziet gemaakt? Velen overdrijven en zijn onredelijk; uu al! in het begin van ihet reis- seizoenj uoe moet dat wel worden in Juli en Augustus! Het zou me ver wonderen als dan groote onaangenaam heden voor het reizend publiek uit bleven. Intusschen geloof ik niet, dat, wie zich eenmaal voorgenomen heeft zijn Duitsch reisje te maken, zich zal laten afschrikken door de vele soortgelijke verhalen die de ronde doen. Welnu, gaat men dan toch op reis en wit men ook Berlijn bezoeken, dan kan men allicht eenig nut trekken uit en kele aanwijzingen, die het rondtrekken met groote kudden onnoodig maken. In een volgenden brief hoop ik te schrijven over wat voor den vreemde ling in Berlijn liet meest belangrijkst is en wat hij vooral in de verrukkelijke omgeving 'van deze stad zal moeten bezoeken. H. L. Haar zoon geloofde fn haar. Zij had hem herwonnen XXIII. HET SCHRIKKELIJK VERHAAL DER MOEDER. Gedurende de stilte, die volgde, liep Mark in de hoogste opgewonden heid het vertrek op en neer. 't Was hem, alsof er eenmieuwe wereld voor hem geopend werd, want hij ont dekte een der grootste heerlijkheden in de natuur, de moederlijke liefde. En als hij de gevoelens van Christine vergeleek bij de bewijzen van gene genheid, welke de markies hem sclieen e schenken, kon hij niet langer aarze len. Een ongekend licht was er voor hem opgegaan, eene nieuwe ster ver lichtte zijn levenspad. Hij twijfelde met meer. De woorden en de blikken zijner moeder hadden niets, dat deed denken aan hetgeen hij vroeger wei eens gezien en gekend had. Die vrouw kon hem niet bedriegen. Daar zij hem zoo beminde, was 't een onmogelijk heid, dat zij een oogenblik opgehouden zou hebben hem lief te hebben. Sprakeloos stond hij daar en dorst buna geen adern halen. Een gevoel DE ZWITSERSCHE HOTEL- INDUSTRIE. De Zwitsersche hotelindustrie maakt een zeer ernstige crisis door. Wegens de hooge valuta blijven de vreemdelin gen weg. Meer dan 50 pOt. der hotels hebben schulden, die de waarde van hun onroerend goed overtreffen. Dezer dagen heeft bondsraad Scihut- hesi in de betreffende commissie van den Nationalen Raad er op gewezen, dat de hotelindUBtrie, waarin in Zwit serland meer dan 43000 personen een bestaan vinden, reddeloos voor den on dergang staat, indien de staat niet te hulp komt. De financieele toestand eiseht voor minstens 56 pCt. van alle hotels een onmiddellijk ingrijpen. Men schat de in de hotel Industrie belegde kapitalen op 1.140.000.000 frs. In verband met een en ander heeft de Bondsraad voorge steld de hotelindustrie een ondersteu ning te geven van vjjf millioen frs. De commissie uit den Nationalen Raad heeft dit voorstel goedgekeurd, DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De Roemeensche regeering heeft be sloten aan de conferentie in Den Haag deel te nemen. Zij zal Diamandi. als ge delegeerde en Kiriacesco als deskun dige zenden. Havas meent te weten, dat als Frank rijk deelneemt aan de conferentie van Den Haag, de Fransche gezant te 's- Gravenhage, de heer Benoist, Frank rijk zal vertegenwoordigen op de voor bereidende bijeenkomst van 15 tot 25 Juni. DE INTERNATIONALE LEENING VOOR DUITSCHLAND. In de Senaatscommissie voor buiten landsche zaken heeft Poincaré de hoop geuit dat de onderhandelingen in zake de internationale leen' ur zul len worden voortgezet ofschoon, ér niet op spoedige resultaten te rekenen valt In afwachting van de betaling in goud, welke alleen door een leening in voldoende mate mogelijk kan worden gemaakt, moet de Fransche industrie zich aan betalingen in natura gewen nen. De regeering heeft de Fransche de legatie nauwkeurige instructies gege ven voor de organisatie van de con trole der financiën, van den uitvoer en den bankbiljettenomloop, in Duitsch land. De commissie van herstel heeft offi cieel besloten, dat ieder voorstel, hetr welk het comité van bankiers in staat zou zijn te doen voor de emissie van een buitenlandsche leening voor Duitschland, zonder echter daarin de verantwoordelijkheid der commissie van herstel te betrekken, zeer waarde vol zou zjjn. De algemeene opvatting der Londen sche bankiers is dat op het oogenblik volgens de voorgestelde voorwaarden geen leening voor Duitschland moge lijk zal zijn. Tegelijkertijd echter zien zü in, dat er iets moet geschieden om aan den wederopbouw van Duitsch land mede te werken ten einde te ver hinderen dat Duitschland bankroet woidt verklaard. De „Temps" merkt bij een bespre king der kwestie van de vermindering der Duifsche schuld, gesteld door het comité van bankiers op, dat de Fran sche schuldvordering op Duitschland 52 pOt. bedraagt van de totale schuld. De gezamenlijke schuldvorderingen v. Engeland, België en Italië bedragen 40 pCt. Het blad wijst op het nauwe verband, hetwelk bestaat tusschen de r^i"rrfJVmJjuh van afschuw doortrilde hem. Als zijne moeder onschuldig was, was al hetgeen zij hem van dien man vertelde dus waar, van dien man dien hij had leeren achten en vereeren. Voor dc eerste maal verscheen voor de oogen van den jongen man een geheel leven van misdaad eenerzijds en van moe derlijke liefde anderzijds. Was het wonder, dat hij wankelde, en niet dadelijk wist wat te doen. Alles willende weten, zei hij :„Ga voort moeder, ga voort." „Wilt ge het verhaal, van mijn mar telaarschap tot het einde toe hooren?" „ja, allesalles," antwoordde de jonge man op doffen toon. „Ik wil niet, dat er iets voor mij verborgen wordt I" „Toen ge genezen waart," ging Christine voort, „wilde men u aan mij ontnemen, aan mij, die u ten tweeden male het leven geschonken had. Die man was uw vader volgens de wet en hij was mijn echtgenoot, mijn mees ter. Mijne moeder en de dokter, die geen geloof sloegen aan de misdaad, welke ik hun ontsluierd had, trachtten mij over te halen tot hem terug te keeren. Maar kon ik dat doen "Het Duitsehe schuld en de intergeallieerde oorlogssehulden. Te dien aanzien deed de Fransche gedelegeerde in de Com missie van Herstel opmerken, dat de commissie niet bevoegd is zich bezig te houden met de Amerikaansche schuldvordering. Daarom aldus de „Temps", staat Frankrijk er op, dat het door Duitschland betaald wordt ten einde op zijn beurt de V. S. en En geland te kunnen betalen. Het comité van bankiers zet de be- studeering van den toestand voort als gevolg van het antwoord der C. v. H. van 7 Juni. DÉ IERSCHE KWESTIE. De onafhankelijke candidaten. Te Carlow is een candidaat van den boerenbond door gewapende lieden overvallen, doch hij wist, te ontkomen Een man, die een lijst van een onaf- kankelijken candidaat in Mayo over bracht, is ontvoerd, zoodat de candi- daatstelling werd verhinderd. De herziene grondwet. De „Daily Chronicle" zegt, dat de Iersche leiders ten aanzien van som mige punten méér vragen dan het ver ■drag toestaat. Griffith bracht uit Ier land niet alleen een herzien ontwerp- constitutie mee, doch tevens verzeke ringen van de voorloopige regeering ter beantwoording van eenige vragen, door de regeering van Britannië de vo rige week gesteld. Nochtans brengen deze verzekeringen en het herzien ont werp de constitutie niet in stikte Over eenstemming met de voorwaarden van het Iersche verdrag. De „Evening Standard" meldt nog, dat de Ieren er ook in toestemmen, grondwetskwesties in hoogste instan- iet te onderwerpen aan het oordeel van de juridische commissie van de „Privy Council." De blokkade van Londonderry. Ondanks de intrekking van het ver bod van Ulster, tot uitvoer van Done gal, hebben de republikeinen de blok kade van Londonderry niet opgehe ven. Alle goederen voor Londonderry worden aan de grens van Donegal uit de trélnen gehaald. Duizenden pon den aan bederf onderhevig goed hoopt zich aldus aan de grensstations zon der beschutting op. De strijd op de grens van Ulster. Ongeveer drie bataljons Britsche troe pen, door artillerie en luchtstrijdkrach ten gesteund, zijn een insluitende bewe ging begonnen op Belleek, dat de vo rige week door ongeregelde Vrijstaters werd vermeesterd. Na een bombardement der Britten werd het fort veroverd, hetwelk Bel leek beheerscht en daarna de stad zelf Het eerste schot bij Belleek werd door de republikeinen uit het fort op het gebied van den Vrijstaat gelost op een gepantserde auto op het gebied van Ulster. Daarop bombardeerde de artillerie het fort, zes treffers makend van de zeven schoten, die gelost wer den en vervolgens het open terrein, waarover de republikeinen terugtrok ken. Een Britsch soldaat kreeg een schampschot. Iersche vluchtelingen. Ongeveer duizend vluchtelingen uit Noord-Ierland zijn te Glasgow geland, waar zij door Katholieke priesters ver zorgd worden. De vluchtelingen, die zonder middelen zijn, zijn onderge bracht in twee speciaal voor dat doel gebouwde barakken. HET VOLKENBONDSCONGRES. Alvorens uiteen te gaan, heeft het congres met eenparigheid van stem men een voorstel aangenomen, dat ge steund werd door den Franschen afge vaardigde, om zonder verwijl Duitsch land toe te laten tot den Volkenbond. Dit voorstel oogstte den dank van Jscneen mij toe, alsof Paul mi) een dergelijke laagheid niet zou hebben kunnen vergeven. Kon ik dien man, bezoedeld met het bloed van mijn echtgenoot terugzien en in zijnefjnabij- heid leven Ik zou van afschuw ge storven zijn Van den anderen kant echter, wilde ik u ook niet verliezen ik zou mij eerder het hart uit het lichaam hebben laten rukken. Toen ben ik vertrokken, toen ben ik ge vlucht. Ik heb mijne moeder, den dokter, allen die mij lief hadden, verlaten, om mij met u in Parijs te begraven. Ik bezat u en dat was mij voldoende. Maar ik ging heen met een schrikbeeld achter mij, dat me steeds vervolgde, de vrees voor dien .man. Hij kon mij doen opsporen, mij terug vinden. Ik was jong, ik was schoon. Parijs ver borg mij niet genoegzaam. Ik viel onder de menigte al te zeer-, op. De dokter, die mij vergezelde, kwam op een reddende gedachte. Hij knipte mij namelijk de haren af en misvorm de mijn geiaat." „Hebt ge dat gedaan, moeder," riep Mark. „Hebt ge uwe schoonheid voor mii opgeofferd Bernstorff, die verzekerde, dat de ver wezenlijking van dit voorstel aanzien lijk zou bijdragen tot de verzoening der volken, vooral tusschen Duitsch land eenerzijds en Frankrijk en Enge land anderzijds. Het congres zond voorts, op voorstel van kolonel Davies, eene telegram aan Harding, waarin voldoening wordt uit gesproken over het besluit der Ameri kaansche regeering, om een commissie van onderzoek te benoemen in zake den toestand der minderheden in Klein Azië. PANIEK TE WEENEN. Een paniek, welke Woensdag op de beurs is ontstaan, heeft zich thans ook onder de Weensche bevolking uitge breid. De duurte in de stad is plotse ling nog aanzienlijk toegenomen. De prijs van een pond brood is gestegen van 500 kronen tot 1400 kronen. Een kilogram rundvleesch kost op het oogenblik 7000 kronen, terwijl men eenige dagen geleden nog met 1000 kronen daarvoor kon volstaan. Men vreest voor een economische in eenstorting van Oostenrijk. Door de Christelijk-socialen is in den Nationalen Raad een motie inge diend tot wijziging van de grondwet. In deze motie werd voorgesteld, om den bondspresident voortaan door een algemeene volksstemming te doen be noemen in plaats van door het parle ment, zooals tot dusver gebruikelijk was, >=- Het congres van het Arbeids- cornité in Britsch-Indië heeft de voor stellen verworpen om in September tot een massa-ongehoorzaamheid over te gaan en de Britsche goederen te boycotten. f Op het oogenblik wordt Sou thampton bezig gehouden door een dubbelen moord op een vrogw en baar 13-jarig dochtertje, die de politie in een huis met ingeslagen hoofd en al- gesneden keel heeft gevonden. De .po litie vermoedt, dat de echtgenoot van de vróuw den moord gepleegd heeft, daar nij sedert de ontdekking van het misdrijf spoorloos verdwenen is. De Italiaansche Kamer heeft met 309 tegen 67 stemmen een motie aan genomen tot goedkeuring van de bui tenlandsche politiek der regeering. De Franscfie Kamer heeft mei 424 legen 157 stemmen het credietvoor- stel van 40.386.000 fres. aangenomen, hetwelk is bestemd voor het onder houd van de legerefïectieven in het binnenland eu in de Levant. Aanstonds na het ratificeeren van het verdrag van Rapallo door den Duit- schen Rijksdag zal de Russische consu- lairp dienst in Duitschland opnieuw worden ingesteld. Volgens een draadloos bericht uit Kopenhagen is de datum van het be zoek van den koning en de koningin v. Italië aan het Deensche Hof nu vast- gesteid op 2023 Juni. De krijgsraad van het Fransche Rijnleger heeft 17 voormalige Duitsehe actieve officieren lot gevangenisstraffen en boeten veroordeeld wegens het lid zïjn van den Duitschen ófficiersbond. Een B. T. A.-lelegram meldt uit Parijs, dat het daar verschijnende Rus sische blad uit Xonstantinapel bericht ontving over de plundering van twee Italiaanse!» schepen „Aldo" en s,Adria" door agenten van de Tsjeka. Het proces legen luitenant Krul!, dl© wegens diefstal vin het horloge en verschillende papieren van Roza Luxem burg tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, zal worden hervat, daar Krult verdacht wordt Rosa Luxemburg te hebben vermoord. „O, tot welke oporfenngen zou ik niet in staat geweest zijn, om u bij mij te houden, u te bezitten, u steeds te kunnen omhelzen, te waken over uwen slaap Als mijne dagen verlicht werden do r uwe glim chjes, was dat niet mijn geheele leven Aldus sprekende, scheen Christine een hooger wezen. Haar gelaat straal de. Mark kon het niet langer uithouden. Hij sloeg zijne armen om haar hals en iiaar hartstochtelijk omhelzende, riep hij uit ;„Moeder, lieve moeder 1" Zij kon niet verder spreken, zoo ontroerd was zij. Tranen van geluk iiepen langs hare wangen. „O, deze minuut," riep zij, „deze minuut vergeldt mij al mijn leed, al mijne beproevingen." Jeanne en hare moeder schreiden heete tranen. Zij ging voort t„Een geheel jaar leefde "ik gelukkig met u, op eene kleine bovenwoning in de Acacia straat. Ik deed zeH mijn huishouden. Men zag me aan voor een vrouw uit het volk en meende, datjjk'weduwe wa§, Mjin leven was eenzaam. én dvoe- TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 125 - ALKMAAR «6® JWBËÊB (Slot) Gistermorgen te half elf had de officieele slotvergadering van den Katholiekendag plaats. .Te half 11 werd de vierde algemeene verga- i dering gehouden in „De Vereeniging", Na het openingswoord Pad als inleider over: 1 De stuwkracht (Ier solidariteit: het inwen- dig "leven. op Ör. GERARD BROM. De naam solidariteit aldus Dr. Brom. beteeként in den grond 'het eeuwig begrip van de broederschap. Ën broederschap berust op offer vaardige liefde: we zijn uitsluitend broeders in den eenen Vader, ja zoo veel zïjn de menschen met. eikaar vereenigd als ze vereenigd zijn met Qod. De Katlïoliek'e Kerk is alles behalve een onderonsje, de Katholieke Kerk is het ruimste wat er binnen en bo ven de wereld ie bedenken valt. om dat er geen goed bestaat of het hoort er thuis. Zouden wij dan zoo klein geestig Zijn can ons blind te staren op een verschil in opvatting waarover we samen in den hemel eens zalig hopen te glimlachen? Het ligt helaas in de beperkte menschennatuur om alles te vergeten voor e«n stofje, dat ons hindert, of wel aiies achter te stellen bij een bagatel, die ons toe vallig aan 't hart ligt De Meester verweet dan ook de schriftgeleer den. Gods gebod te overtreden voor hun eigen overlevering en Sint Ber nard waarschuwde Zijn monniken 't Evangelie van de liefde toch niet aan een bijzondere regel op te of feren. Anders lijken we 't volk dat de Heer met de lippen diende, maar zijn hart ver van Hem hield en roe pen we ons schor van pure solida riteit. terwijl we elkaar geestdriftig bond en blauw slaan. Zeker, heel figuurlijk, daarom niet onschadelijk. Do.en we elkaar geen kwaad, we spreken kwaad en dat is nu net het omgekeerde van sociaal, .want hef vig, "maar Ik had u, en van den hem ei vroeg ik geen grooter geluk. En toen op zekeren dag, een droevigen dag, kwamen er verscheidene mannen de markies, politie-agenten, een com missaris. Men kwam u mij ontnemen. Mijne schuilplaats was ontdekt." Mark liep het vertrek maar voort durend op en neer, nog steeds ten prooi aan eene ontroering, welke ster ker werd naarmate zijne moeder met het verhaal harer tijdensgeschiedenis vorderde. Nogmaals zei hij :„Ga voort, moe der, ga voort 1" Jeanne en hare moeder haalden nauwelijks adem, zoo pijnlijk ont roerd waren zij, bij het verhaal van. zooveel monsterachtigheden. Christine ging voort :„Zij rukten u dus uit mijne armen. Zij waren met hun tienen. Ik was alleen. Ik hield u bij de hand en ik drukte u met zooveel kracht tegen mji aan, dat ge van smart weendet. fk had de macht wel willen hebben om uw vleesch in het mijne te drukken. Wanhopig kromdi ik mij in het stof voor de voetea vaij al die mannen. Ik riep al de machte# op apttlpetjjp den hemel aan. j»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1