Noord-Hollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD alkmaar. Vrijdag 9 Juni 1922. Naar de Passie-spelen te Oberammergau Vergadering van den Raad Comité. i tr Sfaïï Een gezelschapsreis van het „Noord-Hollandsch Dagblad". Sinds wij van onze Oberarramer eau'sche reis in Holland terugkeer den, zijn wij van alle kanten over stelpt geworden met vragen om inlichtingen Stereotiep heette het: „We had den at zóóveel gehoord van last- verkooperij en afzetterij ten koste van buitenlanders in iDuitschland en vooral in Beieren, dat we al reeds besloten hadden, maar niet naar Oberammergau te gaan (of schoon we dat dolgraag gedaan zouden hebben!), maar nu we uit uw artikelen gelezen hebben, hoe éénig mooi de Passiespelen te Ober ammergau zijn, nu zouden wii toch óók wel willen gaan, als de reis naar Oberammergau voor een Hollander tenminste door afze terij en anderszins niet al te on moge .ijk gemaakt wordt. wat dunkt u: zouden wij 'ter '0 kunnen wagen Hoe reizen wij 'tgemakke- litsf oe is 'tmet het logies en consumptie in Oberammer a in Miinchen? Hoeveel moet de reis, enz. per persoon kosten? - Levert het verblijf in Beieren nog bijzondere moeilijkheden op? Enïs een"bezoek aan TDber- umergau en de Passiespelen in- daad zoo „de moeite waard", U schreef? ioewel eigenlijk overbodig, wil len wij de laatste vraag nog even allereerst beantwoorden. En wj: zoo stellig mogelijk! v Be Passiespelen te Oberammer gau (dé zedzaam sshoone natuur 1. Jf men nog pp den koop toe!) 'z!'_ van een zoó ongelooflijk in- d Tïk\v ekktetide schoonheid en ont groeien vóorai den geióóvigen toe- -s-'iouwer zóó diep, dat een ieder, vtifê de Passiespelen dit jaar zal jzïen. zich voor heel' het leven ge- nukkijf zal prijzen met in ziin ziel Vieze „jov for ever", deze vreugde voor altoos. Ook al zou hiv ter bereiking van deze genie.ing véél lastige hinder nissen hebben moeten overwinnen, ook al zou de reis „nogal duur" geweest zijn. - 'tls ste.K gezegd, doch 'tis Ónze eerlijke overtuiging. Waren wij eerst van plan, min ot meer in bijzonderheden op alle hier boven gestelde vragen zoo uitvoerig mogelijk antwoord te geven, opdat een ieder zou weten, of hij al dan niet een Obcramnvergausche reis zou kun nen wagen, door besprekingen met vete personen, die, als 't eepigszins mogelijk is, ditmaal nog van "de Pas sie-vertooningen willen profiteeren, zijn wij tot net besluit gekomen ten gerieve van onze a bonne's op alle tot ons gerichte vragen een antwoord te geven, Jat in al zijn kortheid voor hen, die naar Oberammergau willen reizen van mtjér oelang en van méér gemak ial wezen- dan een altijd twijfelachtige inlichting omtrent evéntueele kosten, enz. De opvattingen omtrent hetgeen men 2jch tijdens de reis veroorloven wil, ;'jn immers naar personen en naar omstandigheden zóó verschillend, dal oezwaariijk in het algemeen gezegd kan worden, hoe veel de reis, enz. kosten zal. Er is o ok nog méér Velen zouden gaarne de Passiespe en zien, doen zien ertegen op, zich te «geven in etn onbekend land, waar 2|J de menscnen niet verstaan en door ozen ook niet verstaan worden, ''e,en vreezen (en niet ten onrechte) «h alleenreizende Hollanders in het uitenland afgezet te zullen worden; v~u ^°°r otlhèkendheid met land en l°lk en gebruiken en toestanden vree- veten, dat zij van hun reis meer erdriet dan genoegen zullen beleven 'u nu aan a 1 deze bezwaren le- gemoet te komen, om een ieder, die ™hlg geid missen kan, al is hij zii ook nóg zoo weinig bereisd ut de gelegenheid te stéllen in alle opzicnten veilig en zonder gevaar voor afzetterij de Passiespelen te Oberam mergau bij te wonen, besloot het •Aoord-Hollandsch Dagblad" (en zié- '-f ons antwoord op vele tot ons ïtnehte verzoeken) een gezelschaps reu naar Oberammergau te organt- seeren onder deskundige leiding. rofiteerend van bekendheid en van ahes te Oberammergau zijn wij in vo onze® lezers een reisprogram vnn le^en' dat ahe opzichten voldoet en toch zeer „matigjés" kost. jSftr nze berekening kost de reis _.<<£lsOOn f 1 3 Q- In dit bed ra z is alles inbeg-e-1 pen, zelfs de buitenlandsche pas; hezit men reeds een geldige pas, dan betaalt men f 16.50 minder. Voor f130.— krijgt men dus zijn pas, reist men 2e klas van Amsterdam naar Oberammergau, bezoekt men de Passiespelen, gaat men een dag in de ongelooflijk schoone omstreken van Oberamimcrgau per auto of per rijtuig uit toeren, heeft men in trein en in pension overal eerste klas consumptie, heeft men overal zijn logies en reist men weer terug van Oberammergau naar Amsterdam. Alleen eventueel gewenschte slaapwa gen in den trein, alsook het gebruik van wijn, bier en andere bijzondere dranken aan tafel is voor rekening van den reiziger zelf. Het gezelschap wordt geleid door iemand, die het Duitsch volkomten meester is, alle gewenschte inlichtin gen kan gevtn en door zijn be kendheid te Oberammergau instaat is, alles heel gemakkelijk voor de leden van het gezelschap te roeien en- dezen zoodoende zooveel mogelijk te doen profiteeren. Zoodat niemand tegen de reis be hoeft óp te zien en men zich over niéts bekommerd behoeft te maken. Do reis zal ongeveer zes dagen duren. Het ligt in de bedoeling de reis spoedig te doen maken met het oog op minder gewenschte 51 te groote drukte in het verdere reiszeizoen, als wanneer de prijzen wellicht nog stijgen. Als voorioopigen datum zouden wij willen noemen7 Juli, vertrek van Amsterdam. Met liet oog qp de noodige voor bereidingen verzoeken wij onze abon- nfs, die met het plan sympathiseeren en op de hierboven genoemde voor waarden de Passiespelen te Oberam mergau willen gaan bezoeken, ons hiervan ten spoedigste kennis te geven. (Vervolg) De heer CLOECK is tegen een maximum van 36 kinderen per klasse. Onze verordening zegt 40 en de uitkomst is, dat er 8 minder zijn. Het zoit ons bovendien een extra-onderwijzer kosten, wat dan eveneens het geval zou zijn bii het bijzonder onderwijs. 225 kin deren op een 6-ktassige school ge ven ons recht op een extra-onder wijzer op kosten van het Rijk. In de le klassen zitten 286 kinderen; in de.2e 237; in de 3e 268; in de 4e 286; in de 5e 266 en in de'6è 233. In 1021 zijn 50 kinderen van de eene school naar een andere gegaan. Een hofraderdtal kindte ren gaat uit of komt in. de stad. In de eerste 'klasse komen 271 kinde ren en in de 6e klas zijn er nog 269. Die cijfers kloppen dus. En toch wonden er jaarlijks 437 kinde ren in- en uitgeschreven. In de le klas zijn 38 kinderen blijven zit ten, terwijl er 34 de 6e klas niet bereiken. Mep betwijfelt of het onderwijs door kleine klassen wordt opge voerd. Dp grond van de cijfers heeft spr. recht te beweren, dat er twee eindsch'olen noodig zijn. Er is gevraagd om voorbereidend onderwijs. B. en W, willen ech ter een aanhangig wetsontwerp afwachten. Zij weten niet, wat het zal kosten. De heer LEESBERG zegt de motor niet te zijn. De motor is de heer Cioeck zelf. die zic'h geheel in deze voorstellen ingewerkt heeft. Het overige compliment wijst spr. af. Verder vindt spr. het eigenaardig, dat het ooilege bij de begrooting verweten is, niet ho mogeen te zijn. En nu wordt den heer Cio-eck verweten, wei homo geen te zijn. Spr. verklaart dit, om dat in politieke wandelgangen ver luid heett, dat de heer Westerhof zou trachten bij deze voorstellen den heer Cloeck een beentje te licih ten. (rumoer bii' de S.DiA.P.-ers). Spr. zal strijden voor de open bare school. Spr. is voor afschei ding van "jongens en meisjes om dat hit het openbare onderwijs evengoed wenscht te doen zijn als het bijzondere. Den heer VAN DEN BOSCH heeft het getroffen, dat ook bij deze discussie weer de strijd tus- schen bijzonder en openbaar on derwijs wordt gevoerd. Dat vindt spr. vreemd. Men ver wijt ons, paleizen te bouwen, maar gaat niet na hoe het bijzon der onderwijs jaren en jaren be handeld is. Spr. en de andere recht sche raadsleden hebben steeds voor het belang van het openbaar onderwijs gestemd. Wh zijn tegen coëducatie. De ziel van het kind is voor ons fijn, kostbaar porcelein. En als wij in oóëdueatie een ge vaar voor de zieï zijn, dan zijn wi< daar tegen. Daarom vindt spr. het goed, dat er gelegenheid bestaat voor ouders, om jongens en meisjes af zonderlijk onderwijs te laten vol gen. De VOORZITTER is voorstan der van. zooveel' mogelijk diffe rentiatie op onderwijsgebied. Men moest elk kind afzonderlijk kun nen geven naar zijn aard. Spr. wil 'differentiatie n. begaafd heid en niet naar andere omstan digheden. Diezelfde differentiatie geldt ook voor jongens en meisjes Naar de ouders verlangen, kun- ,nen rij het onderwijs voor hunne kiiirierctjkrifeen. Spr, zoekt' het ge vaar bii coëducatie niet op se1 xueel gebied, althans niet op de lagere scholen. Spr. gelóóft dat het zijn nut heeft een afzonderlijke meisjes- en 'jongensschool te be zitten. Een meisjesgymnasium kun nen we niet hebben. Dat zou ons teveer kosten. Op het gymnasium zijn zelfs klassen, waar meer meis jes dan jongens rijn. Spr. gelooft zelfs, dat het voor de jongens ge vaarlijk wordt. (V rooi ijk he id). De heer WESTERHOF: Van wege de zachtheid. De VOORZITTER zet dan na der het standpunt van het college uiteen ten aanzien der coëduca tie. De heer BOSMAN heeft inlich tingen verkregen van onderwijs deskundigen en zal na de betao- gen van de heeren Westerhof en Cloeck te hebben aangehoord voor de voorstellen van B. en W. stemmen. Een openb. onderwijzer vond de eenheidsschool een slag voor het onderwijs. Nu kan de heer Westerhof zijn eigen fractie wel 'dwingen maar over ons Tieeft hij nïets te zeggen en stemmen wii tegen 'de eenheidsschooT. De heer WESTERHOF: Een schitterende oratie voor de stan denschool. Spr. stelt vast dat de Bond van Ned. Onderwijzers tegen het voor stel van den heer Cloeck is. Ver der, dat de heer Leesberg juet de motor was. Sjjr. neemt aam "dat het soms poli nek noodig is, dit te zeggen. Spr. is nog niet bereid terug te nemen, dat de heer Lees berg het college heeft overtuigd van de dwalingen zijns weegs. Een schip zonder roer is moeilijk te besturen, maar een schip met twee roeren nog veel' minder.. Als de /den der rechtsche fractie voor het voorstel van den heer Cloeck stemmen, dan moet dat iets zeg gen. Anders toornen H. E. Bos- en Van Veen tegen 'n Leesberg en 'n Bak or Als het voorstel nog slechter was geweest dan 'had de heer Cloeck nog meer den steun der Irechtsche fractie ontvangen. Alleen maar omidat het tegen de openbare school is. Het systeem van den heer Cloeck voert tot standenschool. Formeel "heeft het college 100 j>CL gelijk. Dat de hr. Cloeck van spr. beweert, dat hii spreekt niet uit liefde tot het kind maar uit politieke overwegingen, dat teekent den heer Cloeck. Spr. is het eens met de opvatting: persoonlijke opvoeding van het kind. Daarom zijn kleine klassen beter dan groote. De Nederl'. Bond als zoodanig is over deze bïi lage niet gehoord. De heer Cloeck breekt inaadsbesluiten, waaraan hijzelf heeft meegewerkt, af. Door het maken van opleidingsscholen heeft een selectie plaats. De meer begaafdheid moet blijken op 6-ja- rigen leeftijdWie lacht daar. De heer BAK: Je vrouw. De hr. WESTERHOF: De over plaatsing van de eene school naar de andere zal in de praktijk blij ken niets te zijn. De roep om bij zondere scholen ging van de hoo- gere standen uit en niet van de arbeiders. (Protesten) De le en 5e Gemeenteschool zijn alleen voor afbraak geschikt. De beer GOVERS: Dat is niet waar. De heer WESTERHOF: Het rapport zegt het. De heer GOVERS: Gezwam in de ruimte. De heer WESTERHOF komt op tegen de hooge uitgaven voor het bijzonder onderwijs. In het betoog van den heer Cloeck mist spr. zelfs ook maar één aanwijzing die het voorgestelde systeem nood zakelijk maakt Spr. beweert, dat Alkmaar binnen 4 jaar standen scholen heeft Zoo zal het worden. Spr. stelt voor, dat de Raad de instructie voor de onderwijzers vaststelt. Dat hoort zoo, omdat wii benoemen ook. Privaat-onderwijs kan udoor den eigen Masse-om- derwijzer het beste gegeven wor den. Afzonderlijke jongens- en meis jesscholen is een katholiek stand punt. Spr. zou haast zeggen een dogma. Ze zweren er bij. 't Is ook wet eens noodig voor de zach tere geaardheid der tneisjes. Spr. kan dat zoo niet zien. Men zou anders ook afzonderlijke meisjes- en jongensdorpen krijgen. Spr. weet dat het voorstel zal woonden aangenomen. Rechts zal elk reactionnair voorstel steunen uit haat tegen de openbare school. Hoe de heer Cloeck de standen- schoof met zijn politiek gé weten kan overeenbrengen, begrijpt spr. niét De heer BOSMAN concludeert uit het gesprokene van den heer Westerhof, dat het gaat tus- schen rechts en links. Eerst had. hii ons willen overhalen. De heer VAN DEN BOSCH wil' er den nadruk or- leggen, dat de Katholieken offers brachten in het belang van het kind en niet uit 'n bourgeois-oogpunt, zooals de heer Westerhof het voorstelde. Aan het openbaar onderwijs hebben wi* gegeven, wat de wet vroeg. Wii .wenschten niet meer idan, maar evenveel als het openbaar onder wijs. Ook spr. betreurt het, dat 't zooveet £eld kost enzou.netmeer pp de Rijkslasten willen leggen. De hr. CLOECK verklaart, dat de opleidingsscholen slechts 6 klas sen behoeven.. Spr. verloochent 2ÜH program ètêt en heeft pist' gewild, een standenschol in te' voeren en beweert, dat ze er niet zal komen ook. De eenheidsschool wil spr. niet, omdat de gemeente- dan ook moet zorgen voor voe ding, Meeding1 en reiniging Oo dit oogenblik kunnen wij dit Ideaal niet verwezenlijken. In 1919 waren aan enkele gemeentesch. 367 on geoorloofde verzuimen. Dat komt, omdat de ouders er geen vol doende aandacht aan schenken. En naar mate de scholen een trap je hooger staan, wórdt dit aantal minder. Men moet dus in het be gin onderscheid tusschen kinde ren maken. De heer WiESTERHOF dupli ceert. "Hierna wordt tot stemming over gedaan. 'e S.D.A.P.-ers maken het ver zoek van den Ned. Bond van On derwijzers tot hun voorstel1. De vergadering wordt voor eentge oogeriblikken geschorst, ten einde de fracties de gelegenheid te geven met elkaar te óverleg gen. Men gaat over tot stemming over de verzoeken van den Nea. Bond. Het voorstel', om aan alle scho len een 7e leerjaar te verbinden, wordt verworpen. Voor stemden de 6 sociaal-De mocraten. Voorstel om voor de eerste 6 leerjaren hetzelfde leerplan te doen gelden. Verworpen. I Voor het 7e leerjaar gelden twee leerplans. Verworpen. t De z.g. standenscholen worden verworpen. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemde de heeren Bos man. (Hilariteit). Alle scholen rijn gemengde scholen. Verworpen. - Voor sternden de sociaal-demo craten en de heer Cloeck. Het maximum aantal bedraagt 32—36 kinderen. Verworpen. Voor stemden de sociaal-demo craten en Mevr. Aukes-Timimers. Het U. L. O. wordt op een ge mengde school gegeven in 4 leer jaren. Verworpen. Voor de sociaal-democraten en de heer Cloeck. Het schooljaar vangt aan op den eersten dag na de zomerva- cantie. Overgenomen door B. en W. De S. D. A. P. wil het voorstel betreffende het verbod van privaat onderwijs laten vervallen. Verworpen. i Voor stemden de sociaal-demo craten. De S. D. A. P. wit de instruc ties door den Raad laten vaststel len en met door B. en WL Verworpen. Voor de sociaal-democraten en de heer H. E. Bosmaii. Het voorstel tot beperking van het klasse indeelingsboek wordt verworpen. Voor stemden de 6 sociaal-demo craten. Het boek moet nu van week tot week bijgehouden worden. Mevr. 'AUKES-T1MMERS stelde voor de U. L. O.-schooI voor jon gens oofc voor meisjes toeganke lijk te stellen. Voor stemden de soci'aaLdemio- craten en Mevr. Aukes-Timmers en de heeren Ringers, GoVers, Cloeck en Thomsen. Dit is dus aangenomen. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen mét 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de sociaal-demo craten. Toestand Kabelstraat Aan 'de orde kotnt het verzoek van de bewoners der le Kabel- straat De heer GOVERS vraagt, of in den toestand niet spoedig kan voorzien worden. De heer LEESBERG zal de zaak met den Directeur van Gemeente weiken bespreken en proibeeren aan het verzoek te voldoen. Mevr. JORRITSMA-SjOERTS dringt ook op spoed aan. De men schen in de Kabelstraat en Uiten- boschstraat kunnen het niet har den van den stank. De heer W.ESTERHOF vraagt, of de regeling wel in orde is, nu de wethouder van Publieke .Wer ken er niets van weet. De heer LEESBERG wijt dit aan het vervalen van het spreek uur. De heer GOVERS meent, dat de directeur dan den volgenden dag wel inlichtingen kan verscihai fen. De heer BOSMAN wil weten, wat de oorzaak is. Die toestand mocht eigenlijk niet .voorkomen. Aan Gemeentewerken weet jnen niet eens, waar die rioolbuizen liggen. Dat is de oorzaak ervan. De VOORZITTER meent, dat er nu niet over te spreken is. Laat de Raad het in onze handen stellen ter afdoening. De heer VAN VEEN vraagt, waarom van den hoogen kant be gonnen is met de riofeeringj. Nu loopt het mis. De aannemer modht niet anders van de gemeente. Het voorstel1 van den Voorzit, ter wordt aangenomen, ye Ranirt gaat penween Jp Vergioeuiflg lantaarnopsteker. De heer WESTERHOF vroeg B. en Wl ot zij bereid waren den Raad mede te deelen: Wat hen er toe geleid heeft om niet acooord te gaan met 't advies der commissie voor de licKtbedrij- ven om Van "f Hof f 100 vergoe ding te geven voor het dezen, niet in volgorde van benoeming, gegeven ontslag ais lantaarnopsteker? SpT. stelt voor de f 100 te geven. De VOORZITTZR verdedigt het standpunt van B. en W. Er is hier geen recht geschonden. Niets onrecht matigs is gebeurd. De man was in lossen dienst en daaruit is hij ont slagen. omdat er automatische ont steking kwam. De heer BOSMAN acht dit laatste niet juist. Na hem is weer een an der benoemd. De VOORZITTER merkt op dat dit kwam, doordat de automatische aan steking niet op tijd was aangebracht. Het voorstel van den heer Wester- hbf wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen en 1 blanco. Tegen stemden de heeren Leesberg. Bak. Thomsen en Cloeck. De heer Goivers bleef buiten stem ming. Mevr. WesterhofKoopal interpel leerde den Voorzitter betreffende in lichtingen over de gewezen schoonmaakster van het stadsziekenhuis en stelde de volgende vraag: Is het U bekend dat u blijkbaar geheel onvolledig bent ingelicht over den iijcf dat mej. A. Visser—De Wölf in dienst van het Stadsziekenhuis was Aangehouden. Arbitrale uitspraak. De heer Westerhof vroeg B. en W. wat hen er toe geleid heeft het Hoofd bestuur van den Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond mede te deelen, dat het niet op hunnen weg ligt om mee te weiken tot naleving der arbitrale uitspraak, waarbij de firma Klein en Winter verplicht is als aanneemster van de Bouwver. ,,Gocd Wonen" aan 9 harer ex-werklieden in totaal f 57.15 uit te keeren? Aangezien deze zaak reeds in orde was gebracht werd de interpellatie ingetrokken Interpellatie Van Drunen. De heer VAN DRUNEN stelde B. en W. de volgende vragen: le. Welke werken g:ijn en worden uitgevoerd in werkverschaffing? 2e. Door wie wordt uitgemaakt welk werk productief is en welk niet? 3e. Welk kon wordt betaald voor z.g.n. aangenomen werk? Deze inierpellaiie verviel, aangezien werkverschaffing oj gehouden heeft le bestaan. De heer WESTERHOF interpel leerde inzake loonen gemeentewerklieden en bij werkverschaffing. De interpeilant had B. en W. Üe volgende vragen gesteld: le Is het U bekend dat de straten maker van Wonderen in strijd met de toezegging van den wethouder van sociaie aangelegenheden, nog steeds het loon van een opperman ontvangt? 2e. Wat is de reden dat Homan welke in den regel metselwerk ver richt. nog steeds het loon volgens de 2e g-roep ontvangt? 3e. Waarom heeft de tuinman Van Stra.en nog steeds geen vaste aan stelling? 4e. Is het U bekend dat degenen die in werkvex-schaffing bij de ge meente arbeiden, in de Paaschweek van hun schamel loon ook nog den 2den Paasclidag moeten verzuimen? De vragen 1. 2 en 3 zijn aange houden; 4 is. vervallen. De vergadering werd hierna ge sloten. MET DE ALKMAARSCIIE GEZELLEN NAAR HET EERSTE INTERNATIO NAAL CONGRES DER R. K. ST. JO- SEPHS-GEZELLEN VEREENIGINGEN TE IvEULEN OP 3, 4, 5 en 6 JUNI 1922. I. Komt broeders, 't feestlied opgezet De frissene borst nu lucht gegeven Ten congresse, al is Köln l>ezel Vereenigd zij ons aller streven. Het was met deze gedachte, waar mee Zaterdag 3 Juni LI. 12 Gezel len uit Alkmaar, 2 uit Bovencarspel en één uit Spierdijk in den trein stap ten, welke ons te ongeveer 9.10 in Amsterdam bracht, waar liet zingen van Kolpingliederen ons al vertelde, dat er al meer Gezellen aan het sta tion waren. De Amsterdammers hadden al reeds een plaatsje gevonden, wat ons, na heel wat moeite, ook gelukte. Van af Nijmegen, waar alle Hol landers bijeen kwamen, ging 't verder pei' extra trein en weldra spoorde men onder hel „Vaarwel, mijn dierbaar Va derland" de grens over, om aanstonds in Cranenburg voor het Douane-on derzoek uit te stajjpen. De temperatuur werd intusscben steeds drukkender, de lucht scheen vol van electrirlteii. Het was dan ook geen wonder, dat ons een flinke onweersbui gepaard gaande met stortregen, over viel. Het zag overal wit van het water. Maar toen wij Keulen binneinspoordeii opder hfij zingen van het „Wilhel mus*', was het zoo goed als droog Wij waren nu in Keulen. Wat een vreugde voor een elk, die voor het eerst deze mooie stad „ami groSzen, stolzen Rhein" bezoekt Maar wat een bijzondere veugde voor den Gezel, die in Keulen zijn vaderstad begroet, da stad waar eens Kolping „der Gezei- im wCTl^ ïtgy die groote maar vooral schoone Gezéiiea Vereeniging, welke reeds zooveel vruch ten heeft algeworpen en zal blijven afwerpen. Kolpings prachtig ideaal was: Allo Kath, jonge mannen bezighoudon en opvoeden in den waren zin van Oos H. Geloof,, met als Gezellen vader, een priester. De Gazellen vereeniging moet ons brengen de Oplossing van net so ciale vraagstuii, volgens de lew van de Solidaristische of Chiistelijke school Met muziek werden wij van het sta tion gehaald en naar het „Kolpings- huis" in de Breilestraoze gebracht. Daar werd ons na een woordje door den Gen. Secr. Dr. Nalterman en den Holl. Ceutr. Preases een Hotel aangewezen. Zaterdagmorgen was het Congi e, voor de Duilsehe Gezellen reeds begonnen Hei Internationale Congres, werd Zon dagmorgen plecntig ingezet met een Fonfiiicale H. Mis om 9 uur in den Dom. Om kwart voor negen konden wij nog maar nauwelijks een zitplaalsje vinden. En nog steeds liep de Dom voller. Vaandels werden aangebraent, er scheen geen eind aan te komen, 600 vaandels en banieren van Gezellcn- Vereeniginpen vormden een eeréwacht voor den stoet van H.H. Geestelijken. Indrukwekkend was de aanblik. Groot scher werd de indruk, loen de ge zangen een aanvang namen en gevoelig trilden de zuivere stemmen van het knapjxenkoor en de forsche geluiden der mannen, door de thans geheel gevulde Domkerk. Na de Pontificate H. Mis hi ld Z.- Em Kradmaat J' zei •schulte een treffende predicatie. Na afloop dezer kerkelijke plechtigheid weid naar de Leeegesejlschaft aan de Langgasse gewandeld, waar een vergadering voor uitsluitend Hollanders belegd was. Dr Th. Brauvver hield een toespraak. Te ongeveer half 12 werden het „Wilhelmus" en „Daar was een brave jonggeael" ingezet, onder leiding van den Hoogedeigeb. lieer Jhr. A t no v' n Gbensau. waar na de Z.Eerw. Oentr. Praeses van Adric' em de bij enkom-t opende met den Gezellen groet. Op de eerste plaats heette Z. Eerw. allen van harte welkom op deae Hofland che vergadering ter ge legenheid van het oerste In tr natio naal congres. Spr. hoopt, dat al len met zegen in het hart en met de besje gedcah en voor o-ns id d uit den Dom zijn gekomen, het k.eaa' tl o Kol, ngszwoeyen in de Geaeilnnvereenjgimg vastgeLgd. Kolping, het is de naam, dien wij uitspreken met vereering, maar ook met overtuiging. Kblp'ng is de man van het verle den maar ook van de toekomst. Gevoelens van dankbaarheid en liefde stijgen in ons op. Doch ook de lust en de moed bot grooteren op bouw van het Koipingtwerk, wat nauw verband houdt met den opbouw der maatschappij. Deze tooh za] al tijd hebben en blijven hebben de medewerking van Kolpngs Gezel'en- Vereeniging (Applaus.) De opbouw van de maatschappij welke g en conferentie kan b werk- sfcelligen, zoolang zij buiten sluit, den Opperst-n Koning. De Gezellen vereen, heeft al bereikt, dat door alle natle's heen de Kolpings ideaal Jeeft. Verder dat door dit ideaal thans ook zoovele natie's op dit congres als liet ware hun eerste feest vieren tot het nauw aanhalen van een broederband in den geest van Kolping f.stormaohtig applaus.) Hierna vel den 'enige meded elin gen voor de volgende dagen, waarna de Gen. Praeses een kort woordje tot ons richtte. Z.EtoogEerw. beschouwde dezen dag ais de eerste internationale vre- dedag. Alles herst lien in Christus is een schoone leus, en vader Kolp'ng was een van de eersten, die met die leus in het kar* a-in don grJv'ri n Laten wij trachten dit ook te doen, laten wij trachten Kolpings vo t- sporen te volgen. En dat kunnen wij, wanneer we een goed lid zijn van de Gez. Ver. Spr. besloot met te zeg gen: De Gez. Ver. is geen Duit- sohe, Russische, Enge] sche, Amert kaansohe of Holtandsche vereeniging, dooh de Roomsch Kathol jeke Gezél- - len vereeniging. (Daverend applaus.) Thans kwam Dr. Th. Rrauwe- nan het woord, met als onderwerp: De Gezellen-Vereen, in onzien tijd. Spr. zette uiteen hoe de Gez. Ver. is ont staan en toonde aan, dat zij sinds haar oprichting reeds de mooie ide alen nastreefde welkte thans nog- voor zoo velen helaas nieuw zij'rt. Spr. waarschuwde er voor, niet egoistieoh te zijn. Laten onze leden, aldus spr., die patroon zijn, werkon voor hun personeel, en zij die als onaerg-esc'hikt werkzaam ?ajn ten hun best doen voor him patroon En ook voor wat in den tegen- wioordigen tijd zoo dikwijls ontbreekt de Godsdienstige vorming van het in dividu. Laten wij dus internationaal optrekken, met als ideaal, de Gez. Ver. nog grooter te maken, en daar door den eersten stoot geven tot den zoo lang verbeiden wereldvrede. (Da verend applaus.) Hiermede was de eerste dag go- eindigd. C. BI HERHALINGSOEFENINGEN IN 1922. Nader is door den Min. van Oorlog bepaald, dat de reserve-ondbrofficie- ren in 1922 slechts voor twee weken onder de wapenen mogen worden ge roepen. Aanvankelijk was de duur der herhalingsoefeningen, op, drie ipkeg t [gesteld,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5