ONS BLAD' lag ezonden Mededeelingen. DE BANK VAN WiSSEUMK ijskasten - Ijsmachines. hé No. 504. Woensdag 14 Juni 1922. 14e Jaargang. Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. KORTE BI RICHTEN Fa. R J. HOUWING Hlllf 7, - &LBMAA& „Ja-" "Gij I" NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwarfaa! voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd .Zondagsblad f 2— f 2 85 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reciamej per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voot uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aiis abonné's - wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—. f 60,—, f 35,—, f 15,-1 E.EN ANTWOORD AAN VELEN. Herhaaldelijk krijg ik verzoeken van lezers der „Brieven uit Frankrijk" om inlichtingen van meest uiteenloopenden aard en is het mij steeds een genoegen deze persoonlijk te beantwoorden. In enkele gevallen zelfs had deze schrif telijke gedachten-wisseling een persoon lijke kennismaking te Parijs ten gevolge tui bleef de aangeknoopte band tijdens hun langer of korter bezoek aan de „Vi-lle Lumière" bestaan, na hun terug keer in het Vaderland. De meesten vra gen mij inlichtingen van materieelen aard, prijzen van hotels en restaurants waar men niet wordt afgezet, want daaraan heeft de doorsnee Hollander met recht een groot broertje aan dood. Men vraagt mij naar avond-ontspan ningen, waar men geen gevaren loopt met verontwaardiging van daan te ko men en die'men uit welbegrepen eigen waarde, verplicht is vóór het einde te veriaten. Anderen, veelal geestelijken, wenschen nader kennis te maken .met het meer katholieke leven van Parijs, er den voorkeur aan gevend meer het 'nnerlijke van de wereldstadbewoners te leeren kennen, dan naar het uiter lijke boulevardleven hun oordeel te vormen. Voor oeide categorieën zou een reeks van uitvoerige artikelen zijn te schrijven, die te zamen een kleine gids zouden kunnen vormen voor de katholieke bezoekers van Parijs. Eer het hiertoe kpnu, een enkel woord over de instellingen van Roomseh leven, die de aandaent verdienen, daar ik over prijzen van hotels en eetgelegenheden reeds meerdere malen in het kort heb gesproken. Vervolgens een aanwijzing, vooral in deze zomersche dagen van pas, om zoo genoegelijk mogelijk den avond door te brengen, zonder kans verzeild te raken in peperdure gelegen- h.edei/ waarvan men slechts een bit teren nasmaak meeneemt. Behalve de vele kerkgebouwen en kloosterkapellen, waar dagelijks bet Roomsche ïeven tot uiting komt, men getuige kan zijn van de groote plech tigheid en intense wijding, waarmede do godsdienstoefeningen worden ge houden, ik denk vooral aan de Hoog mis des Zondags in de „Madeleine" en de middagoefening des middags om 3 uur des Vrijdags in de ,,Sacré Coeur" zijn er nog tai van manieren om het kalhoneke leven in zijn verschillende uitingen te aanschouwen. Talrijke con gressen en bijeenkomsten zijn bijna het geheele jaar door aan de orde van den dag eu men kan niet beter doen tan tijdens zijn Dezoek de katholieke h.aden. „ta Croix" of de „Echo de open te slaan, om hiervan op de hoogte te zijn. In de meeste gevallen is het niet moeilijk een toegangsbewijs te krijgen tegen een kleine vergoeding en men smaakt het genot Fransche re denaars, bijna iedere Fronschman be schikt over de gave der taal, te hooren en een indruk te krijgen van wat er op verschillend gebied omgaat in het katholieke Parijs. Belangrijk ook zijn da op oingeregelde tijden gehouden avondbijeeukomsten van hel „Comité Catholique des Amities Fran^aises a 1' éranger", waarvan de zetel is ge vestigd in de ,rue Garancière 3" en waar de uiterst^ beuulpzame Secretaris, Kanunnik Beaupin, steeds gaarne be reid is van advies te dienen. Op die avonden, ik woonde er reeds verschei dene hij, komen niet alleen Fransche sprekers, ak Mgr. Baudrillart, de pre sident Beaupin e. a. hunner landgenoo- ten aan het woord, herhaaldelijk vra gen daar ook builenlandsche, katho lieke sprekers van beteekenis, onze. aandacht. Zij brengen dan verslag uil over Roomsche organisatie, missieleven in hun vaderland, spreken over de wijze waarop ten hunnent alles ge daan wordt om het katholicisme van Je daad tot grooler bloei te brengen. Deze avonden in het „Instiiut Catho- .ique" Rue Vaugviard, gehouden, zijn veeai ingericht voor de katholieke stu denten, die uit aile oorden der wereld te Parijs zijn samengestroomd, om hun studies te voltooien. Zij zijn echter, mits men te voren om een toegangs bewijs vraagt, eveneens voor anderen toegankelijk. Belangrijk is ook de ken nismaking voor hen, die zich op dit gebied bewegen, met de patronaten, huishoudscholen, door Roomsche zus ters geleid. De feestelijke bijeenkom sten, bijna lederen Zondagmiddag ge houden, waar oud-leerlingen door welverzorgde uitvoeringen, eeltige uren de patronaatsleden nuttig an gezellig tezighouden, geven een bijzonderen kijk op de olijde stemming die er heerscht en op de vele moeite die men zich getroost, den onderirageni omgang zoo aangenaam mogelijk te maken. Onze landgenoot, Pater Kanier- beek, wiens naam ik reeds eenmaal noemde en reeds dertig jaar te Parijs in het klooster der Paters Lazaristen, in de rue de Sèvres, werkzaam isj heeft in het bijzonder tot taak zich met die patronaten te bemoeien. Door j hem maakte ik er kennis mee en geen S beter gids ban men vinden om een blik te slaan in dat voor vele vreem delingen zoo verborgen leven van liei katholieke Parijs. Vestig ik nog in het bijzonder, mijn bestek dwingt helaas tot beperking. de aandacht op een congres, dat van 1218 Juni a.s. hier wordt gehou den en waarvan de bijwoning voor velen, die dan te Parijs' zullen vertoe ven, hoogsthelangrijk zal zijn. Evenals verleden jaar organiseeren de jongere katholieke schrijvers dan een „Semaine des écrivains Catboliques", waar al» algemeen onderwerp „het leekendom op intellectueel gebied en de houding van den Staat" zal worden behandeld. Op dit congres zelf kom ik ongetwij feld terug, deze aankondiging dient ajjjeen ter aansporing van mijn, Parijs die dagen bezoekende, landgenooten, ér hun belangstelling aan te schenken. De zittingen vinden plaats in het „In- stitut Catholique". Slechts zeer in bet kort en zeer onvolledig heb iK hier eenig begrip gegeven van wat, ook voor vreemdelingen, uiterst de moeite waard is, er nader kennis mee te maken. Nochtans is deze brief van een om vang geworden, die mij belet ditmaal het tweede onderwerp ter sprake te brengen, dat ik mij had voorgesteld eveneens aan te roeren. Een volgend maal derhalve over de wijze, waaróp men na vermoeiende omzwervingen des daags langs de woe lige boulevards, door de onuitputte lijke musea en de voor dames onmis bare modemagazijnen, zijn avonden in de frisscbe lucht op echt typische manior kan doorbrengen, zonder in botsing 1e komen met den goeden smaak en wat erger ismet de goede zeden, die in deze wereldstad maar al te veel haar best doet voor de vreemdelingen tot een bespotting te maken. Parijs, 7 Juni 1922. Mr. P. v. S. DE CONFERENTIE VAN DEN HAAG. - Het „Petit Journal" deelt mee, dat de Fransche deskundigen, in Den Haag metde Russische gedelegeer den in contact zullen treden. De me dewerker van hot Fransche ministe rie zal aan de voorafgaande bespre kingen deelnemen. De Poolsche delegatie bestaat uit den onderminister van Handel, Straz- burger, den vroegeren enderminister van Buitenlandsehe Zaken Filipowitsj en verder uit den afdeelingsobef Kor- zakowski, den Poolschen gezant te Brussel, Sebowski, den legatieraad te Londen Coenackowski, den rap porteur over de Russische zaken Za- lewski en den Poolschen gezant te Londen van Den Haag Wierwz-Ko- walski. De volgende Zweedsohe vertegen woordigers zijn benoemd: Staatsraad Loefgren en prof. Oesterunden. Daar de aanstaande bijeenkomst te 's-Gravenhage een zuiver technisch karakter moet dragen en slechts „ad referendum" over alle kwesties zal beslissen, heeft de Fransche minister raad besloten er een studie-missie heen te zenden, waarvan de deskundi gen, welke haar samenstellen, later zullen worden aangewezen. Aangezien de credieten, voor Ge nua gevoteerd, een aanzienlijk over schot hebben gelaten, zal er een wets ontwerp worden ingediend, om een deel van dit overschot te bestemmen voor het zenden van deskundigen naar Den Haag, teneinde de Fransche Kamers in staat te stellen zich uit te spreken over de kwestie. Ingevolge dit besluit heeft Poincaré den Franschen gezant te 's-Gravenha ge, Oharles Benoist aangewezen als hoofd der delegatie. De deskundigen zullen zijn Alphaud, directeur van het bureau voor de particuliere eigen dommen, Massigli, secretaris van de conferentie van ambassadeurs, Ohas- les, inspecteur der financiën. Poncet, directeur van het bureau voor econo mische studiën en de rechtsgeleerde de Laprandelle. Alleen Benoist zal de voorlooipge bijeenkomst van 15 Juni bijwonen. De deskundigen ko men tegen 25 Juni. Gisterenavond is het eerste gedeelte der Italiaansche delegatie naar Den Haag vertrokkenleider baron Aveez- zano, Gianini, Vanutelli, Di Giure en Buti. Baron Avezzano heeft Zondag Rome verlaten. EEN BEZETTING VAN OOSTENRIJK? De correspondent van de „Kolni- sche Zeitung" te Praag maakt mel ding van het gerucht dat, in geval van een instorting van Oostenrijk, de naburige staten dit land zullen bin nenrukken om het te bezetten. Zuid- Slavië zou Steïermark en Karinthië, Tjeeiho-Slowakye Opper- en Beneden Oostenrijk met Weenen, Hongarije het Burgenland Zwitserland Vorarlhergen Italië Tirol bezetten. De bezetting zou tijdelijk zijn en ten doel hebben het bolsjewisme uit Oostenrijk te weren. Men meent dat dit evenzeer in het belang der naburige staten als in dat van Europa zou zijn. De hulp van andere staten, waarop men in Oosten rijk zoo lang heeft gewacht, is niet ge komen, en van een aansluiting bij Duitsohland is geen sprake meer. DE IERSCHE KWESTIE. Het optimisme der Britsche minis ters ten aanzien van den Ierschen toestand wordt gedeeld door Michael Collins, het hoofd der voorloopige Ier sche regeering, die gisteren te Lon den aankwam. Hij wensehte den stand van zaken niet in bijzonderheden te bespreken, doch verzekerde den pers vertegenwoordigers, dat de toestand zeer hoopvol was. Volgens -de „Evening Standard" kwam Collins naar Londen met het speciale doel om persoonlijk zijn in stemming te betuigen met het nieuwe ontwerp der Iersehe grondwet. De Iersehe verkiezingen hebben Vrijdag plaats. Daarna moet de tekst der nieuwe grondwet overwogen en goedgekeurd worden door het parle ment van Zuid-Ierland, DE DUITSCHE REGEERING EN HET BANKIERSRAPPORT. Gistermorgen, kwam het Duitsche rijkskabinet bijeen in een zitting, wel ke geheel gevuld werd door het rap port van den uit Parijs teruggekeer den staatssecretaris Bergmann. De re geering kon haar houding daartegen- Anno 1886, Volgestort kapitaal f 1.000.090. Reservefonds f 270.000. opent reieiiing-courani en eböqne-rekenIngen met eene rentevergoeding ran 3% Incasseert en disconteert handelspapier op binnen- en buitenland, verleent bedrijfscredieten aan Landbou», Handel en Nijverheid, belast zich mei den aan- m verkoop van siieetea nor geldbelegging,, neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente mat 1 dag opzegging*) 3 3 U v 3* 4 4^ voor maand vast 3 1 jaar Bedragen tot f25.000 zijn desgewenscht direct opvraag baar, mits de opvraging geschiedt op de kasureu der NeJerland- sehe Bank. verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsche Safe- Deposit loketten, waarvan ue huur Model A per jaar f 6. B f 12— G f18— D f 27.- De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing' van eigen brandkasten der elicuten. over nog niet bepalen en verdaagde de bespreking. Naar het „Hdbld." van bevoegde zijde verneemt kan reeds thans wor den verklaard, dat de opvatting van het rijkskabinet door kalm overleg wordt gedicteerd. Ofschoon men ten zeerste betreurt, dat de leenings-confe rentie haar arbeid niet met een posi tief resultaat kon eindigen, ziet men een zekere stap vooruit in het feit, dat het eindrapport van het bankierseomi té de Duitsche belangen zeer tegemoet komt. Men meent te mogen aannemen, dat de groote internationale leening eenmaal toch moet komen. De rijkeregeering verkeert in groo te bezorgdheid naar aanleiding van de daling der marie. In de gister ge houden kabinetszitting werd in over weging gegeven door bepaalde maat regelen de gevolgen daarvan tegen te gaan. Het kabinet heeft reeds ver scheidene maatregelen op het oog, doch positieve besluiten zijn nog niet genomen. DE OOSTENRIJKSCHE KROON. Als gevolg van de weeigalooae da ling van den kronenkoers der laatste dagen is te Weenen een soort verkoo- persstaking begonnen. Vele zaken houden haar winkels gesloten omniet genoodzaakt te zijn haar artikelen te gen waardelooze papieren kronen te moeten afstaan. Voor tal van levens middelen- en manufacturenwinkels, staan rijen kooplustigen, die zich haasten de onontbeerlijke verbruiksar tikelen in te slaan. De door de winke liers gevraagde prijzen zijn van een fantastische hoogte en absoluut wille keurig. In het centrum der stad is de poli tie versterkt. Het plan van den leider der soc.- dem., Otto Bauer, omtrent de conomi- sche aansluiting van Oostenrijk bij Duitsohland, vormt het onderwerp der meeste gesprekken. Terwfjl de „N. Freie Presse" nog maals een beroep doet op de Entente dringen de meeste andere bladen aan op eendracht onder de partijen. De „Reichtspost" stemt in met Otto Bauers voorstel tot nauwe aanslui ting bij Duitschland, doch heeft be zwaren tegen de praetisohe uitvoe ring, welke te veel tijd zou kosten. De „Abendztg." zegt: Het uur is geslagen om tot doden over te gaan. Oostenrijks gebrek aan levenskracht is gebleken. Nemen wij ons lot thans zelf in handen. Laten wij de bevrijden de daad verrichten enin het vaderlijk huis terugkeeren. Wjj" zijn aan het eind. Nood breekt wetl Tusschen de mijneigenaars en de ar- heiders te Essen iö met voorbehoud eener definitieve goedkeuring door de wexleriijdsche organisaties een overeen komst gesloten, volgens welke de ta- rieilooncn met ingang van 16 Juni 1922 zullen worden verhoogd. Op voorstel der intergeallieerde Opper-Silezische commissie is in oen kreits RaDor den staat van beleg af gekondigd. De speciale geallieerde rechtbank te Oppeln heelt vijf leden der e.g. „Mordkorn mission", die beschuldigd worden van deelneming aan den moord op den poiitie-luiteneht EJsnowskj uit Beuthen, verdacht van samenwerking mot de Polen, tot straffen, varieerende tus&chen acht maanden en tien jaar, veroordeeld. TELEF. 644. Quereski, die Gandhi als redac teur van „ïouog India" opvolgde, is gearresteerd in vêtbind met in dit blad geschreven opruiende artikelen, Door onbekende daders is bij de bekende operazangeres Barbara Kempt te Berlijn een ernstige diefstal gepleegd, 'terwijl de kunstzangeres afwezig was/ drongen inbrekers in haar woning, openden door middel van een looper een geheime lade en ontvreemdden hieruit kosjbare sieraden ter waarde van meer datf een half millioen mark. Fnn B. T. A,-telegram uit Bel grado meldt, dat de Zuid-Slavische ko ning Ier genegenheid van zijn huwelijk don staat een millioen dinars schonk en jaarlijks qcn bedrag van 309 000 dinars (oezegde ten behoeve van de jnoreeie en physische opvoeding des volks. feuiixëton ZIJN SLACHTOFFER. 89. 'Ja, ja," schreeuwde hij, „ga weg ga weg I of ik zou niet langer over mij zeiven meester kunnen blijven „Ja, ik ga heen," zei de markies, „maa voor de morgen aanbreekt, zult ge beiden in mijne macht zijn, gij als een ongehoorzaam zoon, zij als eene krankzinnige echtgenoote. Wij zullen een zien wie zai overwinnen, de wet of gij Hij wendde zich tot Mark Ik vraag u noch vri ndschap, noch dankbaar heid voor hetgeen ik gedaan heb, voor den naam en de opvoeding, welke ik u schonk, maar onthoud wel, wat ik u zegals ge hedenavond niet bij den neer Lantin komt, zooals ge beloofd hebt., „Bij uw medeplichtige!" De markies haaide de schouders op e"i?Ing voort zonder te antwoorden: „Als ge mij beleediging aandoet, ais ge mij dwingt het ee urn aal gegeven woord te breksn, dan zal ik mij op haar, versta mij wel, dan zal ik mij op haar weten te wreken En met zulk een wreede uitdrukking op zijn gelaat en zulk een woest gebaar wees hij naar Christine, dat al de aan wezigen huiverden. „Nooit," zei Mark, „nooit zal ik de dochter van dien man huwen 1" „Ge hebt gehoord, wat ik ceze d héb," zei de markies, altijd ev n be daard. En hij ging heen, al de aanwezigen in een onbeschrijfelijke gemoedsaan doening achterlatende. Christine wrong wanhopig de han den. De ellendeling 1 „Hij heeft ons nog niet in zijne macht," zei Mark, „noch u, noch mij." „Wat wilt ge doen, mijn zoon „U verdedigen „Maar hoe „Ik zal alles bekend maken. Ik zat hem openlijk aanklagen." „Even als altijd zal hij alles ont kennen. Wij hebben geene bewijzen." „Maar, na al hetgeen gij mij ver haald hebt, moeder, is 't mij toch on- mogelijk de dochter te huwen van den maa, die de hand gehad heeft in al de mlsaadc-n, waarvan gij die twee schurken beschuldigt, van den man die een uwer beulen geweest is." Hij wendde zich tot Jeannne, die door schrik overweldigd, gedurende het geheele boven omschreven tooneel onbeweeglijk was blijven zitten, even als hare moeder en zeide :„En boven dien bemin ik haar. H ar heb ik im mers lief met geheel mijne ziel." „Als onze liefde maar niet ons ongeluk moet worden," zei het jonge meisje. „Nooit zal ik u opofferen," ver klaarde Mark. „Die man," zei Christine, van den markies sprekende, „die man deinst voor niets terug, ik ken hem maar al te goed. Hij heeft hen, die hem wilden weerstaan, steeds weten te vernieti gen." En wanhopig wrong zij de handen. „Wie zai ons uit dezen toestand redden," riep zij, „wie zal ons helpen De avond was sedert eenige oogen- blikken ingevallen, en daardoor maak te eene stem, die plotseling uit een der hoeken van het vertrek kwam, des te meer indruk. Die stem zei slechts al» antwoord op den laatsten wan hoopskreet van Christine Ik 1" ledereen wendde zich om, en men zag onbeweeglijk in een hoek staande den heer de St.-Elme, den vroegeren Eendenbek. Hij was binnen getreden met den markies, maar in de algemee- ne opgewondenheid had niemand op hem gelet en hij was achtergebleven. Mark was een en al verbazing, hem daar te zien. Christine herkende hem dadelijk. „Gij," zei ze me eene rilling van afschuw. Mark trad op hem toe :„Wie zijt ge," zeide hij. „Ik ben een ellendeling, een bandiet, de medeplichtige vn dezen man, die zooeven vertrok. Uw moeder heeft mij wel herkend," „Zeker," zeide Christine. „Wat wilt ge U edden, ja, de bewijzen welke gij zoekt zai ik u leveren." „De bewijzen „Den moord op dokter Bernau „Ja, ja, allesOmdat ik 't ben, die de misdaad gepleegd heb." Een algejtnesoe kreet van afschuw weerklonk door het vet trek' en on willekeurig verwijderde iedereen zich eenigszins van den schurk. „Ja, ja," zei hij, „ik zie wel, dat ik u afschuw inboezem. Dat verbaast mij niet. Ik weet wel, wat ik waard ben. Ik ben 't, die met een mijner thans reeds overleden kameraden, den dokter vermoord heb wij waren door den markies en Lantin omgekocht om de misdaad te bedrijven." „Zoudt ge dat kunnen bewijzen," zei Mark op levendigen toon.Zijne ontroering was zoo groot, dat zijn afschuw voor dien man er door ver minderde. „Wel zekerIk kan 't bewijzen. Ik kan u alles bewijzen, want ik heb bij den dokter de bewijzen van dc eerste misdaad gevonden, w Ike d or markies d'Arbois bedreven werd." „Hebt ge die bewijzen," riep Chris tine, van ontroering bij' niet kunnen de spreken. „De ste j Paul, die tot mij sprak, heeft mij bedrogen. Het is de ellendeling dj; Paul ver moord heeft." „Hij is 't. De dokter wist het Hij had een onderzoek ingesteld cn had bij den markies kogelsjgevonden, welke volkomen gelijk waren aan die, waar mede uw eerste man vermoord was en welke hij bewaard had. Op zijne •schrijftafel heb ik een stuk gevonden, gericht aan den officier van justitie, waarin hij alles uiteenzet." „Mijn God I mijn God," mompelde Christine, de armen ten hemel hef fend. „Hebt ge dat stuk nog in uw bezit," vroeg Mark, die van smart en afschuw trilde. „Zeker, ik heb 't nog." „Wilt ge 't mij geven „Het is te uwer beschikking. O, wees verzekerd, dat ik het duur had kunnen verkoopen." „Ik zal u betalen wat ge er voor vraagt." „Ik vraag niets. Ik heb nergens meer pleizier in. Het ongeluk vervolgt me. Hce meer geld ik heb, des te meer verlies ik. Ik geloof dat ik slechts kans op gelijk hei, met geld dat ik eerlijk verdien. Daarom verbrand ik mijne schepen achter mij. Itt heb er genoeg van, mij altijd te krommen onder den dwang van den heer Lantin." (Wordt vervolg^.A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1