BINÜENLAND Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS Kerk sü 8skMi. SPORT EN SPEt ALKMAAR. ss Krasstn en Rakofski zijn via Men wees niet zonder eenige v"er Eydtkutineo naar Moskou terugge keerd. Tsjitsjerin blijft nog ca. 14 dagen te Berlijn. Nakaska die op 4 Nov. 1921 den foenmaiigen Japanschen minister-presi dent Hara heeft vennoord, is tot ge vangenisstraf voor onbepaaiden tijd ver oordeeld. Volgens,een mededeeling te be yoegder plaaise is de eerstkomende tiandaagiche schadevergoedingsbetalmg door DuiLseliland van 50 millioen goudinark op 15 Juni verzekerd. -- In bet proces-Killinger hebben de gezworenen de beide schuldvragen ontiu-nnend beantwoord. De beklaagde 'werd daarop onmiddellijk vrijgespro ken. De Fransche Senaat heeft het wetsontwerp tot he tverlcencn van voorschotten ten bedrage van 55 mil lioen aan Oostenrijk goedgekeurd. In het Engelsche parlement werd officieel meegedeeld, dat in de laatste drie maanden het aantal werkloozen met meer dan 260.500 verminderd was. De kiescolleges hebben de ver kiezing van Alvner tol ppresident en van Gonzales tot vice-president der Ar gentijns ie republiek goedgekeurd. De Verkiezing zal binnenkort door hel congres worden geproclameerd. Do houding dor Al. K P. „Gehoor ge end aan den drin genden wensch van het Doorluch tig Episcopaat, verklaar ik hier mede mijn candidatuur voor de Tweede Kamer niet te willen hand haven. Ik verzoek daarom aan alle R. K. Kiezers (mannen en vrouwen) iop 5 Juli a s. hun stem op mij niet te wil.en uitbrengen, zullende bit evemueele verkiezing een Kamer zetel toch niet door mij worden aanvaard." (w g.) W. I. B. VAN LIEMT Haarlem, 12 Juni 1922. !n aansluiting op ons bericht van gisteren, betreffende de Maandag Joor de N. K. P. te Utrecht ge houden vergadering zi} .nog het vo.gende vermeld: Ter vergadering kwam ook ter sprake een bestuit, genomen op een te Utrecht gehouden verga dering van directies en hoofdre dacties van R. K. bladen, waarin tot een soort boycot van de N. jC P. zou zijn besloten. Voorle zing weid gedaan van het vo.gen- de sdirijven: Nijmegen, 8 Juni. 1922. Aan Directies en Hoofdreuact.es van R. K. bladen. Mijne Heeren, In de gisteren gehouden verga dering van Hoofdredacteuren en directeuren is besloten dat er geen advertenties voor 'de N.K.P. in de katholieke bladen zullen woiden opgenomen. 1 er vergadering was ter latei ge komen een schrijven van Z.D.H. Mgr. A. j. Gallier aan den hoofd redacteur der ,N. H. Crt.", waar aan het volgende is ontleend: „Dat de Koomscne olaüen voor nemens zijn advertentiën op te ne men ten gunste van de r\ieuwe Ka- thunexc aitij, keuren Wij ten zeerste ai, en het is Ons onver klaarbaar, dat men er over denkt dit ie doen." Daags te voren was door den Aai iSuiSoOiop ,op de openingsver- nadering van den Kauiodekenciag ien verklaring afgelegd, weike men kent. Uit ueze beide bisschoppelijke uitspiaxeu is vanzelf het besiuit gevoeld tot net weigeren van alie advertenues- der N.K.P. .Wat de mgezonden artikelen be trat, was men het er over eens, dat de tijd voor Descnouwingeii Viooroij was. ingezonden arbxeien waai in pi o,jaga„da ten gunste uei N. K. P. verscnoien is, kunnen, vo.gens de meening der vergade ring, na de verklaring van net Lptóoojjaai met meer woiden ge- praa.st. L/e ve.gaueiing neeu eui- ter de kans tot opname van eik ingezonden sLui\ niei wi.ieu a.snu den, Ouiiia. Zij ane mogeujk„euen te vo.eu niet kan overzien. Hei kan bijv. voorkomen, dat 'n re- daxue een i..,^ezunuen stux, üat kans geen op een stevig naschiiii, piaatsen wn om een vooideenge kans tot Desinjdnig der is. r\. r*. te benutten. Oulke kansen moe ten er blijven. .Wat nu au oesiuit inzake de au vertenties oeirert, net is genomen mei a.gemecne sieunnen uoca ane bladen waren er niet De afwezige directies moeien dus zéggen ]a of neen. Het is weliswaar zeer waaisc,lijn.ijk, dat iedereen na nc. bissuioppehjk woord „ja" zaï zeg gen, maar voor de goede orde ver zoeken wij U bij dezen beleeid per omgaande aan den tweeden onuer- geteekenden te berichten, of u aan het besiuii der vergadering adaae sie betuigt. Het zou ons aange naam zijn, a.s u di. antwoord niet wiidet uitstellen, daar alle directies zoo spoedig mogelijk moeten we ten of zij zich aan het bes uit der gisteren gehouden vergadering kunnen houden. Met de meeste hoogachting. Voor de Directeuren-Vereen, (w.g.) H. KU1JPERS, Voorz. ontwaardiging op het besluit, waarvan in dit ptuk' door de Di- recfeuren-vereeniging was kennis gegeven. En algemeen werd het gevoelen geopperd, dat alle leden der N.K.P. hun abonnement, zou den opzeggen op de Katholieke bladen, welke zij tof dusver in bun huisgezinnen ontvingen. De meening wend uitgedrukt, dat al dus een ontzaglijke menigte acht bare Katholieken, op wier levens wandel of geloofsbelijdenis niet 't minste viel te berispen, tegelijker tijd werden beroofd van de gele genheid tof hun vrije meenings- uiting en gedreven tof het lezen van niet-katholieke bladen, ja, misschien zelfstol een gelefenneïd voor eigen gedachtenwisseh'ngen, waardoor het gevaar voor een on- aerfinge vervreemding onder ge- icofsgeno-oten nog vermeerderen zou. De verantwoordelijkheid voor zoodanige gevoVen zoude geheel komen voor rekening van zulk een botte en liefdèlooze houding als te Nijmegen door de R. K Pers was aangenomen. Met een billijker en door een christelijken gees't van edeler orde gezinspeeld, tactisch optreden ware heel' wat meer te bereiken gee west. Onder de punten, waarover ver der van gedachten werd gewisseld, behoorde dé houding van sommï- 'e eandida'en. Gevreesd werd ook at ondanks het partir-besTuit om de_ actie te staken, de ontevreden heid over het optreden van de R. K. S'aatspartij en de leiders toch nog aan een menigte kiezers aan leiding zou geven om bij1 wijze van protest hun st. op de eenmaal ingediende en n:et meer ongedaan te maken lijst der N.K.P. uit te brengen. ONZE VERHOUDING TOT SERV1E. Thans is de heer O. D. Advo<- caat, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Neder land te Belgrado, met ingang van 16 dezer ter beschikking gestéld en is benoemd als zoodanig de heer C. D. Schriller tof Peursum, ge- zantschapsraad te Constantinopel. NEDERLAND EN BELGfE. Bij de behandeling van de be grooting voor BuitenTandsche Za ken in den Belgischen Senaat ver klaarde minister Jaspar „dat zich betreffende de betrekkingen lof onze noorderburen geeri nieuwe gezichtspunten hadden geopend,. Maar niets wijst er op dat wij op zekeren dag niet zullen slagen." De minister verzocht den Senaat, omtrent dit onderwerp vertrouwen te stellen in de regeering» HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. De eerste jaariijksche zitting van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie zal morgen geo pend worden te 11 u. 30 v.tn. Het Hof za! als volgt zijn samen J. Loder, ;este!d-: mr. B. C. presi- ent (Nederland), mr. André Weiss vice-president (Frankrijk), senator Al'tamira (Spanje), commandeur Anzilotti (Italië), de heer De Bu- stamante (Cuba), de right hono rable burggraaf Finlav, O. C. M. G. (Engeland), ded heer J. Bassett Moore (Amerika), de heer D. G. G. Nyholm (Denemarken), dr. Yo- rozee Oda (Japan), de heer F. V. N. Brichmann (Noorwegen), de heer D. Negulesoo (Rumenië). De openingszifting zal geheel za kelijk zijn en zonder formaliteiten. De zitting van morgen zal wor den geopend door mr. Loder, voor zitter van het Hof. Hierna zal de griffier, de heer Hammarskjold, de zaken, welke het Hof te behan delen zal hebben, aankondigen. Deze bijeenkomst zal openbaar zijn en worden gehouden in de kleine rechtszaal van het Vredes paleis. VERLENGING VAN PASPOORTEN. Paspoorthouders, die den geldig heidsduur hunner paspoorten verlengd wenschen, kunnen zich daartoe vanaf 15 Juni a.s. wenden tot de secretarie der gemeente, waar zij thans inge schreven staan. Paspoorten zijn in den regel voor verlenging vatbaar in dien zjj: le. niet ouder zijn dan :5 maanden; 2e. voldoende ruimte overlaten voor invulling formulier en even'tu- eele visa; 3e. niet op eenigerlei wijze bescha digd zjjn. DIOCESAAN KRUISVER- BOND BISDOM HAARLEM Maandag 12 Juni werd des voor- middags 11 uur, in de zaal Concor dia te Gouda de jaarvergadering ge houden van het D.oeesaan Kruis ver bond in het Bisdom Haarlem. Aangedrongen werd op samenwer king met Hanze en Volksbond. Het jaarverslag van den secretaris den heer Bon, werd goedgekeurd. Eveneens de rekening en verantwoor ding van den heer Pothart, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 265.31. Als afd. tot nazien van de rekening en verantwoording over 1922—'23 werd, bij loting, aan gewezen Alkmaar, en als plaatsver vangster H.H. Nicolaas en Barbara te Amsterdam. De begroeting voor 1922—'23 werd goedgekeurd met in ontvangsten en uitgaven een be drag van f 4350. Als leden van het hoofdbestuur (in drie vacatures) werden gekomen de heeren H. B. v. d. Sande (Haarlem) J. Heilig (Amsterdam) en A. J. Een voorstel van Alkmaar, om zoo mogelijk elk jaar een bedevaart voor geheel de Roomsche drankbestrijding te houden naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, werd terug genomen Aangenomen wordt een voorstel van Rotterdam tot het uitgeven van een brochure over plaatselijke keuze, be vattende alleen een uiteenzetting van het stelsel. Door den weieesrw. pater Hde- phonsus werd een réde gehouden over het redden van drankzuchtigen RONDOM DE HAAGSCHE CONFE RENTIE. De telegraaf- en telefoondienst in de grafelijke zalen te 's-Gravenhage ten behoeve der journalisten tijdens de aanstaande commissie-vergaderin gen in het Vredespaleis zal hedenmid dag in werking treden. Als gedelegeer de van de persregelingscoi.imissie is in het persgebouw aanwezig de heer H. Dunlop. Tijdens den duur der conferentie hebben alie daarvoor werkzame jour nalisten op vertoon van hun legitima- tiekaart toe „mg tot de Nieuwe of Litteraire Sociëteit, de buitenlandsche bovendien tot de gebouwen en terrei nen van de maatschappij „Zeebad Scheveningen" en het Wandelhoofd. Het Departement van Buitenland sche Zaken deelt mede, dat bij de pre liminaire besprekingen, welke morgen aanvangen Nederland vertegenwoor digd zal zijn door mr. R. J. H. Patijn, plaatsvervangend gedelegeerde ter conferentie van Genua, staatsraad prof. mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. A. M. Snöuck Hurgonje, secreta ris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, welke beide laatste heeren voor Nederland zitting zullen nemen in dè niet-Russische com missie, welke 26 Juni bijeenkomt. De Engelsche couranten, met be stemming voor Nederland, vertrekken in den regel met het vliegtuig K. L. M. dat om 10 uur uit Croyden naar Rotterdam en Amsterdam gaat. Gedu rende de Haagsche conferentie echter zal de K. L. M. het vertrek van dit toestel op 6 uur des morgens stellen Het vliegtuig wordt dan volgeladen met Engelsche ochtendbladen, die dan ten getale van duizenden tegen het ontbijt in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam zullen zijn. De dienst van dit vroege kranten vliegtuig /der K. L. M. begint heden en zal duren zoolang de Haagsche Conferentie het wenschelijk maakt. PLAATS IN PASSAGIERSTREINEN Zooals men weet zijn de spoorweg maatschappijen wettelijk verplicht, aan elk hoofdstation in eiken vertrek kenden passagierstrein voldoende compartementen van een bepaalde klasse, voldoende ruimte in die klas se, en voldoende ruimte voor alleen- reizende vrouwen in damescoupees beschikbaar te houden. Tijdens den oorlog en daarna heeft de regeering de maatschappijen van die verplichtin gen ontheven, zoodat men het toen maar moest nemen zooals het viel. Nu heeft de regeering die onthef fing ingetrokken. Voortaan moeten er dus voldoende zitplaatsen in elke klas se, ook in damescoupees, in de van da hoofdstations vertrekkende treinen zijn. UITBREIDING VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. De wijziging der Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdoms rente is uitgebreid, zoodat men zich een ouderdomsrente zal kun pen ver zekeren tot een maximum van 20 per week zal in het najaar in werking treden. lw.tr.) ALB. v. d. KALLEN, secr Koetaenruijter (Rotterdam) NEDERLANDSCHE WERKLOOS- HEIDSRAAD. De Nederlandsche Werklosiieidsraad heeft zijn 8ste jaarvergadering gehou den onder presidium van Mgr. II. Nolens in het Departement van Bin- nenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Aanwezig waren vertegenwoordigers van alle leden. De penningmeester werd voor zijn beheer gedurende het jaar 1921 ge- decargeerd. Beraadslagingen werden gevoerd op welke wijze de werkgevers in het land bouwbedrijf hel best in den Raad kun nen worden vertegenwoordigd. Een be slissing hierover zal later worden gc nomen. ingesteld werd een commissie, welke prae-advies aan den Raad zal uitbren gen over de wijze, waarop de werk- loosbeiilszorg in den winter van 1922 1923 dient 4e worden geregeld. De commissie zal bes taan uit 5 leden, te benoemen door den voorzitter. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKCONGRES. Vrijdag en Zondag a.s. reizen de leden der Nederlandsche (Vakbureau) delegatie af, die deel zullen nemén aan het congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat 21, 22 en 23 Juni te lnnsbrück (Oostenrijk) ge houden wordt De Vakbureau-delegatie wordt ge vormd door de volgende heeren: Pastoor J. G. van Sehaik, C, J. Kuiper, A C. de Bruyn, J. Th. Nij- kamp, Mr. A. van Jole, Mej. Hutten, S. van Tol (Bakkers); A. J. Loerak ker en H. Kuiper ((Landarbeiders); A. A., van Hamersveld 'en B. Hinterding (Kantoorbedienden); J. Th. van der Laan (Houtbewerkers); 'J. Hellemous, T. H. van Leur en O. Ilaen (Spoor- en Tramwegpersoneel); C. Roestenberg err F. Passier (Lederbewerkers); F. van Welle (Metaalbewerkers); C. van Rijs wijk en A. Diemei (Naaisters en Kleer- Rijclub, is in da heide makers); J. 'Lemen en A. v. d. Meijs bit het springen over - (Textielarbeiders); J. Zwaga (Transport arbeiders); P. Kleys, W. Mooyman en R. Huiselmans (Fabrieksarbeiders). DE MOORD TE HAMBURG. Te Berlijn is een 24-jarig kan toorbediende uit Maagdenburg gear resteerd wegens oplichterij. Op den gearresteerde, Markl genaamd, werd een groot aantal blanco wissels ge vonden, we]ke hij tijdens zijn trans port naar Maagdenburg uit den trein wilde werpen. In het verhoor, dat men heeft afgenomen, verklaarde hij volgens de „Tel.", dat deze wis sels afkomstig waren van den op 23 Februari j.l. te Bergedorf nabij Hamburg vermoorden Nederlanden Pieper. Voorts verklaarde hij, dat hij door een te Altona woonachtig schoolvriend, Klos en een niet nader bekend' persoon, Möller, tot medewer king aan den moord zou zijn aange spoord. Daarna werd de vermoorde beroofd. Hij heeft die daad echter niet alleen volbracht, dooh alle drie hebben zij zich naar- Bergedorf be geven en daar Pieper opgewacht. Kjos heeft toen de dooie 1 ij ke ver wondingen toegebracht. Hijzelf zou zich niet aan Pieper hebben vergre pen. Wel heeft hij mede geholpen, het lijk van den vermoorde naar een andere pjaats te vervoeren. Daarna hebben zij alle drie den verslagene beroofd. Zijn aandeel bestond in het horloge van Pieper, dat hij inmiddels reeds verkocht heeft. Möller kreeg als zijn aandeel vtoor den moord 17.000 gulden uit de portefeuille van den vermoorde. Wat Klos heeft gekregen kon Markl niet opgeven. Op grond van deze getuigenis heeft de politie te Hamburg onmid dellijk haar nasporingen naar den hoofdschuldige weder opgenomen. MEER DAN EEN HALF MILLIOEN. Evenals andere jaren hebben ve len uit Enschede en omgeving ge bruik gemaakt van de gelegenheid die Zondag en Maandag door onze Oostelijke naburen werd geboden om tegen de entrée van f 1de grens te overschrijden, teneinde de kermis te Gronau .i.-W. te bezoeken. De zaak ging uitstekend, ze bracht den Duitschers voor de in- validenkas minstens f 5000 op. MOORD BIJ DE HOLLANDSCHE GRENS. Een afschuwelijke moord heeft plaats gehad in het dorpje Schaufen- berg, dicht bij Aken, niet ver van de HoRandsohe grens gelegen. In de herberg Jakobs waren in den kloet twee mijnwerkers, een Pool en een. Bommeraaa. De Pool was vlijtig en spaarzaam; weldra zou hij gaan trouwen. De Pommeraan was een drohkenlap. De Pool had een kapitaal tje van 10.000 15.000 mark be spaard. Dit wist zijn slaapkameraad De herbergier rook een lijkenlucht in huis; hij brak de slaapkamer der mijnwerkers open en vond daar het lijk van den Pool. Met een timmer mansbijl was hij vermoord. Het slachtoffer had 5 diepe slagen op het-hoofd en in het gelaat. Toen de herbergier den mogrd ontdekte, moet de Pool reeds minstens twee etmalen vermoord zijn. De vermoede lijke dader is de spoorloos verdwe nen slaapkameraad van den Pool. ELIIN ALLERLEI. De landbouwer Piepers te Weer- selo, bij wien de vorige week is in- genroKen, heeft een Duitscher aange houden en aan de politie te Hengelo uitgeleverd. In de sernzaal van het tekjgraaf- kajitoor le Arnhem is ^gistermorgen een Hughesioestel bij het schoonmaken mei benzine door het vonken van dein motor in brand geraakt. Het vuur werd met een m(uimax gebluscht De 61-jarige J. Kroon van Baarn is te Diemen door een automobiel overreden en aan de bekomen verwon ding in het Binnengasthuis te Am sterdam overleden. Een bewoner van een der arbei dersbuurten te Haarlem won de vorige week op 1/20 lot de f 100.000.ter wijl hij 'in de voorgaande loterij op 1/10 lot een prijs van f 25.000.— kreeg. In twee loterijen bracht Fortuna hem dus ruim f 6300. Qp hel voetbalterrein aan den Proosdijweg te Maastricht brak de 22- arige jongeman J. L. bij het voetbal len zijn been en werd naar liet zieken huis ter verpleging overgebracht. Het zoontje van den heer K. to Boisward viel gisterenmiddag van liet dak en werd in enrstigea toestand naar net ziekenhuis te Sneek vervoerd. Tc Delden is iemand door drie Duitscners aangevallen en berooid. Een viertal politie-agenten zijn met twee honden er op uil omi de aanranders te zoeken. H. van der Ven, electricieii te Geldrop, is gistermiddag uit een paai gevallen. De dood trad dadelijk in. Maandagnacht is nabjj het sta tion Valkenburg ((L.) de ongehuwde Kruijer, te Valkenburg woonachtig, bij het oversteken van de spoorbaan onder een trein geraakt en overreden. De dood trad dadelijk in. Bij het doorkneppen van een draad kreeg zekere P. v. O., arbeider aan <(e Electrische Centraio te Boxtel, een der afteinden zoodanig tegen het hoofd, dat herschenschudding nagenoeg onmiddellijk den dood deed intreden. Op den draad stond De heer J. E. het paard gevallen, dat op hem trapte en hem ernstig kneusde in buik en borst. Dc toestand vort den lieer H. die ia het Diaconessenhuis te Gronin gen is opgenomen, is ernstig. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. De „Rsb. verneemt, dat de col- lecie, dezen winter onder de Katholie ken voor de (R.K.) universiteit gehou den, do stichting verzekert heeft. Br is voldoende om de oprichting van drio faculteiten te beginnen, met liet vooruitzicht binnen afzien baren tijd ook de twee andere te laten volgen. FATER L. TH. DE GROOT S. J. f Gisteren overleed,., te Nijmegen de Zeereerw. pate L.r Th. de Groot S. J. Z.ecrw. werjl geboren te Amsterdam in 1853 en werd in 18884 priester! gewijd. O. a. was ZijnEerw. adviseur van den R K. Bond voor Groote Gezinnen. VOORBEREIDEND NOTARISr EXAMEN. Van- het voorbereidend notaris examen zijn vrijgesteld zij, die over leggen het bewijs, dat zij het eind- xèxamen van de volgende handels school met voldoenden uitslag hebben afgelegd: de openbare :han delsschoor te Alkmaar. N. V. KENNEMER SPORTCLUB TE ALKMAAR, v Inschrijvingen voor de draven rijen, te Joopen op de baan te Alkmaar aan de Nieuw- poortslaan, op Zondag- 25 Juni 1922 des namiddags half twee. I. Zomerprijs. half 2. Prijzen f300.-, f 100.— en f50.—. Inlegg-eld f 10.—. Maggie Henry Kathive. Julius. Blaas B. Liberty. Lora R. Kro-lika. Lord V. Kaptein H. Koning B. Le opold Lulus. Leo. Bathilde Madcap, n. Juniprijs.2 uur. Prijzen f 400.f 100.en f 50. Inlegg-eld f 10.—.* Ida S„ Express M. Kampioen B. Koning B. Bathilde. Catrien R. Ken neth. III. Guldenvliesprijs. half 3 Prijzen f 600.— en f 100.Inleg- geld f 10.— Hollo Mella Ida S. Express M. Great Nigt, Rising, Tide, Bandage, Me teor. Pal. Gloriette. Prima Donna. Quimperlé Lizzie Burg Peter Stanley IV. Kortebaanprijs. half 4. Prijzen f300-, f150.—, f75.- en f25.—. Inleggeid f5. Maggie Henry, Castro, Putzelinde, Breton, Dis, Bandage, Lord V. Fmi Pal, Prima Donna, Gloriette, Edel A. Quimperlé. Lizzie Borg, Ivan le Goeaque. Lulus, Florïs V. Long Ag» Leo, Spriggan, Barones, Catrien R. Kenneth, Clondor. DE WINNAAR VAN HET DOOR T „NOORDddOLL. DAGBLAD" UITGELOOFDE RIJWIEL. De uitslag van het rijwielprijs raadsel is geweest, dat siechts éen oplosser alle vier de juiste oplos singen van de in het prijsraadsel gestelde vragen gevonden heeft De winnaar van het rijwiel is de heer F. Wijte, te Wogimeer—Spier dijk, wien het rijwiel thans toege zonden zal worden. De juisie oplossing van het prijs raadsel was: FARMERRljWIEL, met free wheel en bandrem f85.— DIADEEM, met freewheel en bandrem f 105.— NERO met freewheel en band rem f 125.— ALBATROS buitenband f7. i— R. iK. BIBLIOTHEEK. De R. K. Bibliotheek zal voorloo pig gesloten zijn, wegens overbren ging der bibliotheek naar het nieu we SL Vincentiusperceel, Oude gracht 142. ST. MARTHA Wegens den H. Sacramentsdag zal er morgen geon bijeenkomst voor de meis jes in het „SL Martha"tehuis zijn. STAATSBLAD? Op 12 Juni is afgekondigd hel Staatsblad no. 307, Koninklijk Besluit van 19 Mei, tot wijziging van het Reglement der CadettenschooL EEN BAZAR. Men schrijft ons: Onder leiding van Mevrouw van De venterNeudorff heeft zich hier ter stede een Comité jjevestigd, bestaande uit: Mevrouw BruinsStol, Mevrouw ConijnSchroder, Mevrouw Heringa— Schuiling, Mevrouw van Houweninge Schuitz van Haegen, Mevrouw Kool Schmidt, Mevrouw OhlenBosman. Mevrouw OtfersRink en Mejuffrouw de la Sablonière van Eelde, ten doel nebbende van 21 tot en met 25 Juni a.s. in de „Unie" een bazar te hou- cten, waarvan de opbrengst zal strek ken ten bate van de noodlijdende kin deren van vreemde nationaliteit in Rus land en Opper-Silezië. Hoewel de omstandigheden hier ook lang; niet rooskleurig zijn leven wij toch in vergelijsing met Rusland en Opper- Silezic in een land van melk en honig. Eerst hebben wij de Belgische kinderen geholpen, daarna zijn het de Duitsche artistic:i:c voorwerpen tentoon te stellas) welke tegen zeer .matige prijzen ver-! kocht zullen worden. J Mc-n zal er o.a. vinden: Saksische klos kant, zoowel goedkoope meterkant als schitterende kleeden vervaard door kunstenaressen uit het berrie. Van daar is ook aanwezig een,! keurcoileclie speelgoederen. Verder uiti da hand gedreven koper- en zilverwerk! Hamburger cartonnages, etsen, fijn' porcelein enz. ,i Bijzonder dient te worden vermeld, de afdeeling „Volkskunst", nl. manden, aardewerk en houtsnijwerk uit Beie- ren. Thüringen en het Zwarte Woud. Vervolpens een groote keuze bandwer- Icen, vervaardigd door de Oostenrijk*' scho arristocratie en hoogere ambtena ren. die hiermede in hun levensonder houd voorzien. Ten slotte zullen nog aanwezig zijn verschillende luxe artikelen en speel* goederen, j' Zooals wij reeds schreven wprden aile artikelen tegen matige prijzen ver kocht. terwijl de te maken winst ge heel ten goede komt van d® hier boven genoemde kinderen. Men zal zich waarschijnlijk vragen hoe „matige prijzen" en „winst" met elkander te rijmen zijn, te meer waar heel veel geld noodle is. In de eerste plaats is dit natuuriijl een kwestie van grooten omzet, ei waar het hier om gaat een zoo groo mogelijk aantal van deze hongerlij- derljes naar Holland te brengen, ie dit een verclschte. Een tweede reden, waarom mer slechts matige prijzen behoeft te stel len is hierin gelegen, dat de verschil lende voorwerpen voor weinig geld of kosteloos worden afgestaan en er geen kosten, als vracht en invoerrech ten, op drukken. Hieruit blijkt dan wel, dat men zjcf niet uil medelijden over één of ander zal hebben te ontfermen. Integendeel, in andere plaatsen waar deze tentoon stelling die steeds door nieuwe zen dingen wordt aangevuld reeds werd gehouden, bestond naar verschillende artikelen zulk een vraag, dat zij reeds spoedig uitverkocht waren. In Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Groningen was het een groot suc ces, en wij hopen en vertrouwen, dat Alkmaar hierbij niet ten achter zal blyven. Ter afwisseling zuilen verschillende kinderen uit de Vacantiekolonie te Ber gen verschillende stukjes voordragen en zal zich een strijkje doen hooreo. Aan een buffet zullen ververschingen verkrijgbaar zijn. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN IN HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. (Vervolg). De Voorzitter brengt dank namens de vergadering- aan de oommissie van voorbereiding. Op voorstel van den heer v. d, Klei zullen nog enkele art. van het Wetboek der IC v. K. afgedrukt wor den in het boekje, bevattende het reg lement van orde. Van het Dagelijksch gemeente-be- s.uur i.; een s hrijven ingekomen waa in vcorgdSteld wordt de lokalen in bet stadhuis te verhuren tegen f 100 per jaar. De Voorzitter voelt niet veel voor dit voorstel, ondanks dat het een billijk aanbod is. en wel daarom dat de mogelijkheid bestaat üat binnen niet ate langen tijd de Kamer v. K. van lokalen verandert. Als men nu f 10 per vergadering aanbiedt, dan komt me» wellicht goedkooper uit. De heer Grunwald apprecieert het voorstel der gemeente ten zeerste en stelt voor het maar direct aan te nemen, van verhuizen zal wel niet zoo spoedig sprake zijn. Het voorstei-Grunwald word! aan genomen. De Voorzitter licht toe dat het Rapport van het Hoofdstembureau door omstandigheden niet kan uit gebracht worden. De heer Grunwald constateert dat het gevolgde z.g. Engelsche systeem voor de verkiezingen niet voldaan heelt; spr. sttit dan ook voor zoo spoedig mogelijk weer tot het ge wone stelsel over te gaan. De heer Messelaar is het daar niet mede eens; hij heeft zich door een proelstemming voldoende op de hoog te van het stelsel kunnen stellen en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat het voldeed. De heer Nobel meent, dat het beste is in deze een studiecommissie in te stellen en aan de hand van liet uit te biengen rapport een definitie! besluit te nemen. De heer v. d. Klei meent, .dat de te benoemen commissie niet meei zal kunnen doen dan een rapp'rt uit brengen dat in hoofdzaak op het reeds uitgebrachte neerkomt ei dan z'ijn we nog geen stap vooruit Een oommissie a.s bedoeld door den heer Nobel kan misschien goed zijn voer de toekomst bij a.s. verkiezin gen. Besloten weidt aan de leden der vn egere commissie nog den heer Nobel toe te voegen en deze kwestie nog eens nader in studie te nemen. De Minister heeft bericht ingezon den. dat op de begroeting geen pre sentiegelden in rekening mogen wor den gebracht. Dc Voorzitter stelt vpor dat de Kamer zich aan dit besluit zal onder werpen. De heer Arntz stelt voor een re geling te treifen, waardoor presentie-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2