buitenland: nning. (Wit) BINNENLAND Donderdag 15 Juni 1922 L§ Zn. ikmaar. tien wijnen (Rood) uwtabletten (f fertoopin IUW Ik ti III1GEEST. id Ie koop. ,ONS BLAD Abonnementsprijs; 2IJM SLACHTOFFER 15. No- 5ï4i. 'Ae jaavaag. ,8o. 95- i IO. 20. oen, Fram- en Sinaas- Limonade flesch. riten. leensche Kool- NCHAS, H.-H. Ig heeft zeer olg dat ver- ornissen op- lapeloosheid, kiespij n- jjdheid, exa- ifdoende be kikt U door 60 CNT. HIEROP en ANSI NO II ar engros JAN tmaar 1EEST. 11 VEEN, Alkmaar, VOENSDAG 28 voorm'ddags 10 „De Ooijevaar" het openbaar te ie jaren geleden ihans vrij en ont- en ERF, groot Buw, zeer geschikt voor het geven in, concerten als laiin zeer onlffgs het cal ê-restau- ie", bevat beneden mn pl.m. 7 bi] 9 ar, zaal van pl m. iet 4 nuoddeuren, ie steeg, een too- 5P4 bij 5.35 M (niertjes, kamer en drie kamers met zolder. bij betaling on taarden. orden mede ver- tore van Notaris irommenie. Boorrijstal, zijnde gens verandering spoedig te aan- |som billijk, bij tOEEL, Station- i aanvaarden, zoo |name der meube- ie. j met kruideniers (tof handel in een een goed burger t. ewaarborgde ver-, lleoige inventaris, (te, in een mooi ewaarborgde ver- 'èdige inventaris, lak, bij de markt j pand leent zicli j bankzaak. bij de makelaar Spoorstraat L 3, f. 571, Kantoor- i 2—6 uur, andere erheid RD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaarf 285 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan ai!3 abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,- Advertentieprijsi Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame» per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooè uitbetaling per plaatsing f 0.60 O,f 2ÖO,—f 100,—, f 60,-, f 35,-, M5^ DE IERSOHE KWESTIE. De bepalingen van het verdrag. De correspondent van de „Times" te Dublin meldt dat krachtens de over eenkomst tussohen de Valera en Col lins de republikeinen recht hebben op vier portefeuilles, de verdragspartij op v(jf. Bovendien zal er een presi dent zijn, waarschijnlijk Griffith, als mede een minister van verdediging, die verantwoordelijk zal zijn, niet aan het Dail, maar aan het leger. Het schijnt nu, dat De Valera minister van Verdediging wil worden. Overeenstemming bereütt. De conferentie der vertegenwoordi gers van de Britsehe en de Zuid-Ier- sche regeering nopens het ontwerp- grondwet voor Zuid-Ierland tegen som mige bepalingen waarvan de Britsdie regeering bezwaar had gemaakt, als zijnde in strijd met het verdrag, is gisteravond gesloten. Naar vernomen wordt, heeft zij een bevredigend ein de gevonden. 'Aanvallen afgeslagen. Een gewapende afdeeling Sinn Fei ners heeft gistermorgen het kasteel Killyleigh in het graafschap Down aangevallen. Er had een hevig ge vecht plaats tussehen de aanvallers en een speciale wacht, die op het ter rein van het kasteel was opgesteld. Ten slotte werden de Sinn Feiners teruggedreven. Een tweede afdeeling Sinn Feiners trachtte het groote land goed Crongar te nemen, doch werd eveneens teruggedreven. Wederom brandstichtingen te Belfast. Dinsdagavond hebben te Belfast we derom twee brandstichtingen plaats gehad; een machinefabriek, en een pe troleum-pakhuis zijn uitgebrand. In twee bioscopen werden brandbommen geplaatst, doch de branden werden gebluscht. UIT DEN PRUISISCHEN LANDDAG. In den Pruisischen Landdag las pre ■ident Leinert een gemeenschappelijke protestverklaring der partijen voor, gericht tegen de gewelddadige afschei ding van Opper-Silezië. Onder het geschreeuw der commu nisten, dat door kreten van afkeuring en bijval werd overstemd, noemde de president de beslissing der gezanten conferentie in strijd met het gezond verstand en het recht. De landdag, al dus spr., dankt de scheidende Opper- Sileziërs voor hun trouw aan de Duit Bche gedachte en roept hun toe: in nood gescheiden, maar in trouw ver- eenigd. COMMUNISTISCHE AGITATIE. Naar het „Hamburger Tgl." meldt, bereiden de communisten in het mid- den-Duitsche mijngebied een nieuwe beweging voor. Communistische agi tators bereizen geheel Midden-Duitseh land en verspreiden het gerucht, dat de werkgevers een nieuwe loonsver laging willen invoeren. Het comm. partijbestuur noodigt uit tot een actie hiertegen onder de leus: onmiddellijke loonsverhooging. EEN KLEINE LEENING YOOR DUITSCHLAND? Onder voorbehoud pubiiceeren de meeste Berlijusche bladen een bericht van het agentschap „Dena" uit Pa rijs, inhoudende, dat de garantie-com missie aan de Duitsche regeering een voorstel zal overbrengen van de com missie van herstel inzake onderhande lingen omtrent een kleine leening voor Duits,-hland, in afwachting van de regeling der groote internationale leening v. Duitsohland, welke kleine leening dan de betalingsmoeilijkheden der meest dringende sehadevergoedin gen zou overtixuggen en de nog ver dere daling van den markenkoers voorkomen. Als waarborg voor deze leening zou bet tegoed van Duitschland in Ame rika dienen, hetwelk te Parijs op ca. 450 millioen dollar wordt geschat, zoo dat de leening in elk geval ca. drie milliard dollar zou kunnen opbren gen. EEN REDE VAN SEIPEL. Bondskanselier Seipel heeft de nieu we regeering aan den Bondsraad voor gesteld en daarbjj een rede gehouden, waarin hij nogmaals bevestigde, dat het niet in zijn voornemen lag op eenigermate gewelddadige wijze in het economisch leven in te grijpen, en dat zelfs de gebeurtenissen op de Weensche beurs hem in dit besluit niet konden doen wankelen. Hij hoop te dat. de valuta-haussa van voorbij- gaanden aard zou zijn, daar anders de bevolking, die zich door geduld en bezonnenheid zoozeer heeft onder scheiden, wellicht toch haar kalmte zou kunnen verliezen en tot eigen machtig optreden geprikkeld zou kun nen worden tegen degenen, -die óf in werkelijkheid, óf alleen schijnbaar schuld hebben aan den bedroevenden toestand op de devisenmarkt. De kanselier bracht rapport uit om trent de dringende stappen, die bij de buitenlandsche regeeringen zijn gedaan om ze opmerkzaam te maken op het gevaar, dat ten gevolge van de telkens nieuwe vertraging der ere diebhnlp dreigt. Uit het antwoord der mogendheden was te zien, dat de vreemde regeeringen steeds meer doordrongen worden van den ernst van den toestand in Duitsch-Oosten- rijk. SCHRIKBARENDE STIJGING VAN PRIJZEN. Sedert het begin dezer week zijn in Hongarije de prijzen van. alle soorten levensmiddelen onafgebroken geste gen. De tarwe, die in Hongarije als waardemeter wordt beschouwd, is van 20 kronen in vredestijd gestegen tot 4100 kronen! Aan de effectenbeurs kwamen Dins dag koersstijgingen voor van twee tot drie duizend kronen. De dollar heeft den koers van 1000 overschreden en zelfs de Oostenrijksohe kroon steeg van 4.40 tot 5! KORTE BERICHTEN In Koningsbergen hebben zich de atgeloopen weck een groot aantal eigenaardige ziektegevallen voorge daan. Men heeft thans in de stedelijke waterleiding paratyphusbacillen gevon den, waaraan de ziekte moet worden toegeschreven. De sectie van het lijk van Dr. Kapp heeft aangetoond, dat de doods oorzaak een gezwel aan de lever was, netwelk ook een gezwel bij de linker oog'hoite ten gevolge had. De nieuwe Zwitsersche gezant te Berlijn, Dr. Gaston Carlin, die eerst sedert twee dagen zijn ambt vervulde en die voor dien tijd drie jaar gezant in Den Haag is geweest, is op een wandeling in de Siegesallee door een beroerte getroffen en overleden. Onder de Indische zeelieden te Calcutta is een staking uitgebroken tengevolge van een loonsgeschil. De slaking omvat 10.000 man. De toestand van de staking onder de koelies is onveranderd. Uit Montreal wordt gemeld, dat de Canadian Railway Association voor gesteld heeft de loonen van het trein personeel met 10 o/o te evrlagen. De sneltrein, die gistermorgen 9 uur uit Boedapest naai- Graz ver trok is bij het station Torfagy ont spoord ten gevolgè van een breuk ir- de rails. De locomotief en zes wagon», waaronder de restauratiewagen, vielen van het talud en werden vernield. Uit gezonden hulptremen hadden gister morgen 11 uur 4 dooden en ongeveer 40 gewonden geborgen. De Argcntijnsche gezant ln Boli via meldt, dat La Paz, de hoofdstad van Bolivia, in staat van beleg is ver klaard. Men vermoedt te Buenos Aires, dat daar een revolutie op handen is. Volgens berichten uit Moskou hebben de Amerikanen, aan wie con cessie» zijn verleend te Olonojew in het district Jekaterinenburg tn den Oeral, het werk in de kopermijnen al daar aangevangen. Hel schijnt thans vast te staan, dat er minstens 75 personen tijdens den joagsleu orkaan in New-York zijn om gekomen, De materieele schade is nog niet bij benadering te bepalen, maar moet een enorme som bedragen. Te Mülneim aan dm Rijn rijn 27 personen, die aan een bruilof ,- maal hadden deelgenomen, na het eten. van haringsla onder vergiftigingsver schijnselen ziek geworden. Eenige per sonen lagen 12 uur buiten kennis. Tot nu is nog geen der vergiftigden, over leden. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de sovjets den R. K. aartsbisschop van Petersburg hebben gearresteerd. De redenen, welke tot deze arrastatic hebben geleid, rijn nog niet bekend. I I I Ill Wl'1». De houding der N. K. P. Men scihrijft aan „De Tijd" uit Utrecht In de kringen der Nieuwe Ka tholieke Partij geeft men de hoop niet op, dat ondanks het staken der verkiezingsactie de gunstige invloed, dien de partij tot dusver reeds mocht uitoefenen, op de al- gemeene katholieke politiek zal voortduren, daar uit een monde linge uitlating der kerkelijke over heid zou gebleken zijn, aat tegen een voortbestaan van de organisa tie als zoodanig geen bezwaar wordt gekoesterd, mits de eenheid blijve bewaard. In de ontwikkeling van de naaste gebeurlijkheden zou dit van ontzaglijke beteekenis kun nen wonden. Bezien in dit licht, moet een bijzondere beteekenis worden toe gekend aan het volgende schrijven, door Mgr. den Aartsbisschop aan den voorzitter der Nieuwe Katho lieke Partij gericht: Aartsbisdom. 1 i Utrecht, 12 Juni 1922. Den Weledelgeb. Heer F. W. Swane, Voorzitter van de Nieuwe Katholieke Partij, Utrecht Naar aanleiding van Uwe klacht over sommige commentaren in de Katholieke Pers betreffende mijn verkfaring op den Tweeden Ne- derlandschen Katholiekendag, geef ill U de verzekering, dat ik niet bedoeld heb te zeggen, dat een eerlijke bedoeling niet voorzat bit de oprichting der N, K. P. en ik dan ook verwacht, dat verde re commentaren, als de door U gewraakte, achterwege zullen blij ven. Het is mijn vaste overtuiging, dat Uwe plaats is en blijft in de beproefde organisatie, die alle ka tholieke kiezers behoort te om vatten. Deze zoude schade lijden door het uittreden van U en van hen, die met U gelijkgezind zijn; de veelzijdigheid 'der partij zou er door verminderenUw kijk op de behartiging van het algemeen be lang heeft evenveel recht om daar beoordeeld te worden als die van anderen; door uitwisseling van denkbeelden moet de juiste weg gevonden worden, die te volgen is. Het is mijn uitdrukkelijke wensch, dat het beleid zoodanig is, dat met de rechtmatige belan gen van alle groepen der bevol king rekening gehouden wordt. Elk streven om waarborg te ge ven, dat in die richting gewerkt wordt, heeft mijn vollen steun. In het vertrouwen, dat gij aan het verlangen naar eenheid van Uw Aartsbisschop zult voldoen, blijf ik Met ware hoogachting, I Uw dienaar in Chr„ i H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht Dat bovenstaand schrijven niet slechts de meening van Mgr. den Aartsbisschop weergaf, maar de instemming had van het Episco- Ïtaat, bleek uit het volgende te- egram, den 12en Juli j.Il aan den heer Swane verzonden uit Roer mond, waar dien dag en den vol1- f enden dag door de gezamenl. R. Bisschoppen van Nederland bir Mgr. Schrijnen de reeds lang te voren aangekondigde gewone ver gadering tot het afdoen van aller lei 'kerkelijke zaken werd gehou den. Weted. geb. Heer F. W, Swane, Utrecht. Het schrijven, door den Aartsbis schop aan u gericht, heeft de in stemming van liet Episcopaat. Het Episcopaat blijft bij zijn verklaring van den KalfioIicKendag, waarin ieder Katholiek duidelijk zijn plicht ziet aangewezen. AARTSBISSCHOP, De inmiddels in het JHaagsche Koffiehuis vergaderde Nieuwe Ka tholieke Partij bleef nog twijfel koesteren ten aanzien der beteeke nis van de te Nijmegen afgelegde verklaring. Vrij eenstemmig was de vergadering de meening toege daan, dat Katholieke iutellectuee- len de eersten moeten zijn om het voorbeeld te geven en te buigen voor het gezag, hoeveel offers het ook in dit geval kosten mocht want'het gezag behoort iederen Katholiek heilig te zijn. Maar men wilde dan ook een uitdrukkelijke niededeeling over de bedoeling welke bij de Nijmeegsche verkla ring had voorgezeten, daar de mee ning van voor- en tegenstanders der N. K. P. was, dat bedoelde verklaring geen gebod of bevel gaf, doch slechts een wensch uit drukte aan denwelken groote groepen meenden geen gevolg te moeien geven. Vandaar dat de lei der der N. K. P. zich opnieuw tot het Doorluchtig Episcopaat wend de met het volgend telegram1, van welker beantwoording men de ver dere partijhouding liet afhangen: Utrecht, 13 Juni. Aan het Doorluchtig Episcopaat, Roermond. De vergadering ziet in Uw tele gram geen duidelijk antwoord op mijn vraag en verzoekt onderdanig ter vermijding van misverstand in deze ernstige zaak opheldering, of deze verkiezingsaotie moet worden opgegeven of niet. Verzoeke eerbie dig nader draadbericht, ja of neen. SWANE. Op deze telegrafische vraag kwam nog denaelfden dag het volgend ant woord in: Roermond, 13 Juni Weied»igestr. herar Swane, Utrecht In onze verklaring en in telegram ligt duidelijk1 ja. AARTSBISSCHOP. Daarna werd het bekende commu niqué opgesteld, eergisteren in de pers verspreid en waarin werd me degedeeld, dat de N. K. P. met al gemeens stemmen had besloten, de verkiezingsaotie op uitdrukkelijk verlangen van het Episcopaat te staken. Aan do administratie van Ide „Tijd" werd gister een annonce aan geboden, waarin de katholieke kie zers werden aangespoord te stemmen op candidaten der N. K. P., daar, aooals het heette, „aan katholle kiezers geen verbod is opgelegd." „Wijl ons uit een ingesteld on derzoek bleek, aldus de „Tijd" dat bedoelde advertentie niet was aan geboden met voorkennis van het be stuur der N. k. P, in Amsterdam en de mogelijkheid niet was uitge sloten, dat op deze wijze door nietr kaUiolkfo} pobtal&kei tegienstander» getracht werd de openbare meening te verwarren, hebben wij ons telefo nisch gewend tot den voorzitter der N. K. P. te Utrecht, die ons mach tigde tot de mededeeling, dat dit soort propaganda moet worden afge keurd. Immers, het staken der actie waartoe te Utrecht door de N. K. P. werd besloten, was niet enkel een formeeie, maai' ook een zedelijke on derwerping aan de kerkelijke over heid. Natuurlijk kan de leiding der N. K. P. niet verhinderen, dat deze of gene propaganda blijft maken en zelfs zijn stem uitbrengt op de een maal ingediende candidatenlijst deT N. K. P. Maar het is de uitdruk kelijke wensch van de leiding, dat alle actie worde stilgelegd en de eenheid der Katholieken bij de ver kiezing niet worde gestoord"^ HET EERSTE KAMERLID VAN DER FELT2. Het Eerste Kamerlid mr. G. ba ron van der Feltz, die gedurende 18 jaren lid van de Eerste Kamer is ge weest voor de provincie Drente, heeft aan de Provinciale Staten van dat gewest medegedeeld, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. DE HAAGSCIJE CONFERENTIE. De Britsehe delegatie, die gisteren te 'a-Gravenhage is aangekomen, be staat uit de hoerenCommandeur- K. Hilton Young, financial secretary of the Treasury; Sir Philip Lloyd Gre- ane, director of the department of oversea trade; Sir Sydney Chapman of the Board of Trade. Aan deze delegatie zijn eenige ambtenaren van het depar tement van buitenlandsche zaken toe gevoegd. In het geheel zal de delega tie, het volledig personeel mede gere kend, '40 personen tellen. De bijeenkomst tot het houden van préliminaire besprekingen zal heden om 2 uur 30 in het Vredespaleis wor den gehouden. Namens de Regecring zal de Minister van Buitenlandsche Zaken de delegaties daarbij verwel komen. Hongarije zal op de conferentie worden vertegenwoordigd door den ge volmachtigd minister Tahy en den le- gatieraad Wettslein. DE VEEWET, 1 T1IG Bij K. B. zijn aangewezen':' 1 als ambtenaren beiast met de uit voering van het veeartsenijkundip Staatstoezicht: als directeur: de inspecteur van den Veeartsenijkun- digen dienst; als inspecteur in al- gemeenen dienst: ae adjunct-in specteurs van dien dienst; alls in- specteurs-ldistrictshoofdende dis trictsveeartsen als plv. inspec teurs: de plv. idem; als rijkskeur meester in vasten dienst: de rijks- keurmeesters in algemeenen dienst als rif.iskeurmeesters in bijzonde ren dienst; de idem in büzonderen dienst; als opzichters: cle veeop zichters en de rijkshulpkeunnees- ters. Ten behoeve van de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch wordt een vergoeding; gelieven, be rekend als volgt: voor de keuring vannuchtere kalveren, sctiapen ei geiten f0.40 per stuk; varkens, vette kalveren en graskalveren f0.60 per stuk; alle andere runde ren en van eenhoevige dieren f2 per stuk; organen of deelen, be doeld in art. 22 van de bij K. B. van 6 Juni 1922 vastgestelde voor schriften, fQ.30 voor iedere 25 ki logram: of een gedeelte daarvan; met dien verstande, dat voor ieder etmaal, waarin in een slachterij keuringsdienst zal zijn, een mini- mtunvergioeding geheven wordt van f20 of van f 10 indien die keu ring niet langer dan 5 achtereen-i volgende uren duurt. Deze slotbe paling is niet toepasselijk op in richtingen, als bedoeld in art. 4, 3a, der Hinderwet. DE REIS DER KONINGIN. De „Batavier V" vertrok giste ren van Noordkaap naar Lyngfjörd MONUMENT PRESIDENT STEIJN. Op het binnenkort te onthullen standbeeld voor president Steyn, dat in dubbele levensgrootte rechts ter zijde van hét station te Deven ter opgericht is, zijn de volgende opschriften aangebracht: onder het beeld Aan president Steyn, Het Nederlandsclie Volk'. Terzijde op een rotsblok Marthinus Theunis Steyrt 1857-191 Staatspresident van den Oranje- Vrijstaat 1896-1902. Leerde te Deventer 1877—1879 Aan de andere zijde: Geen offer heeft hij geschuwd Voor zijn volk, Voor de trouw aan 'stands woord, Voor onafhankelijkheid, recht en taal'. Hij was een eer voor onzen! stam. FEUfLC'ËTON 10U. Christine zuchtte :,,Allles was dus waarAl de misdaden, welke ik slechts vermoedde. Welk een weefsel van schanddaden en afschuwelijke mis drijven 1" „Men heeft u dus bevolen den dok ter te vermoorden, lom te verhinderen, dat hij een openbare aanklacht in diende," vroeg Mark aan den heer de Saint-Élme. „Om geen andere reden. De heer Lantin begreep dat de dokter wat al te veel wist. Hij had mij een brief, gericht aan een officier van justitie en die eene aanklacht behelsde, doen onderscheppen." „Hebt ge dien brief nog 1" „Neen, hij heeft hem gehouden." Hij wendde zich thar.s tot Christi ne :„Mevrouw moet zich mijner her inneren. Zij heeft mij reeds gezien, „ik ben 't, die den markies op uw spoor gebracht heeft." „Werkelijk." zei Christine. „Uw gelaat herinner ik mij wel. Gij waart er bij niet waar, toen men ml] in ue Acaciasstraat het kind ontnam „Ja, ik was er bij. Ik ben. getuige geweest van uwe smart, toen men u uw zoon ontnam, en dat" is misschien de eerste maal geweest dat ik ont roerd was. Ik zei tenminste aan mijn vriend, dat ik er spijt van had zoo goed geslaagd te zijn. En als ik mijn zin toen gedaan had, zoupk verder van de geheele geschie denis den brui gegeven hebben, van den markies en van zijn medeplichtige. Maa ik was jong. Ik wilde leven. Ik geloofde, dat het goud mij gelukkig zou maken. Ik had nooit iets bezeten en wilde gaarne de wereld zien. Thans is dat alles echter afgeloopen. Ik 'heb van alles genoeg ziedaar waarom ik thans als uw helper optreed. Wees zoo goed mij te volgen mijnheer de graaf." Mark die ais ln een droom geluis terd had sprong snel op. Graafzei liii ik ben niet langer graaf. Ik ben Mark d'Ormessan. En het is Mark dien ik liefheb fluisterde Jeanne zijne hand zacht in de hare nemend. Dat komt er niet op aan meende de vroegere Eendenbek, ,,ga maar met mij mede dan zal ik u al het be- noodigde ter hand stellen." Mark wendde zich naar zijne moe der. Thans zijt gij gered moeder Hij ging naar de deur maar Chris tine hield hem terug i ,Waar gaat gij heen „Naar dien man." „Als 't eens een valstrik was Onrust overviel haar, toen zij zag, dat haar zoon zich verwijderde. Zij zou wel gewild hebben, dat zij heni geen minuut, geen seconde uit het oog verloor. Zij vreesde, dat men hem haar weder zou ontnemen. De heer de Saint-Elme schudde het hoofd. „Ik begrijp," zei hij, „dat ge geen vertrouwen in mij stelt. Daartoe hebt ge ook reden, maar thans, ik bezweer het u, bedrieg ik u niet." „Vrees niets, moeder," zei Mark. „Spoedig is alles in orde en dan keer ik terug." Hij wierp Jeanne nog een glimlach toe, waaruit zijn geheele ziel sprak. „Tot straks." „Tot straks en dan voor altijd," zei het jonge meisje. En met deze afscheidswoorden, ging hij heen in geselschap van den vrot- geren Eendenbek. Toen Christine hem zag heengaan, scheen 't haar toe, alsof 't weder donker voor haar werd. Een vreeseiijke angst snoerde hare keel dicht. Zij vreesde, zij wist zelve niet welk nieuw ongeluk, welke-nieuwe beproe ving. Mark had blijkbaar een plan, waarvan hij haar reen deeigenoote had gemaakt. Zij had in zijn blik een onwrikbaar besluie gelezen en zij beef de bij de gedachte, aan hetgeen hij wellicht zou doen. Hij wilde zeker rekenschap gaan vragen aan de schul digen van het vergoten bloed en haar lijden wreken. Bij die gedachte wilde zij hem volgen en tegenhouden, maar 't wa_s te laat. Hij was reeds ver .weg. Mevrouw d'Olrie, die wei zag, hoe ontroerd en angstig zij was, trachtte haar tot kalmte te stemmen, door haar voor te houden, dat zij thans in haren zoon een verdediger gevonden had. De ongelukkige vf ouw echter had zooveel geleden was zoo dik wijls teleurgesteld, dat zij thans nog steeds het ergste vreesde. De beide dames vonden het gewenscht haar gezelschag te houden. Men sprak van 'tet verledene van de toekomst en van net geluk, dat het jonge paar wachtte. Mark had'geene betrekking, maar hij had eene goede opvoeding genoten en de heer d'Olne zou zeker wel genegen zijn, hem in zijne zaken op te nemen. Hoe troostrijk die ge dachte ook was, bleef Christine twij felen. Zij was toch zoo ongelukkig ge weest, dat het geluk haar eene on mogelijkheid toescheen. „Gij zult met ons leven," zei Jeanne, „en moogt ons niet meer verlatenv wij zullen u zulk een heerlijk leventje bezorgen, dat ge al het vroegere leed zult vergeten." „Het is reeds vergeten nu ik mijn zoon maar heb." "LEn eene dochter," voegde Jeanne ëribij, „die u zal liefhebben." j,Lief, lief kind," prevelde Christine. „Hoe zal ik u zegenen voor het geluk dat ge mij zoo schenkt." De avond viel en mevrouw Pd'Olne werd onrustig. Zij wist, dat haar echt genoot wachtte en hoe onaangenaam zij 't ook vond, begreep zij, dat 't tijd werd huiswaarts te gaan. Christine drong zelf op het vertrek aan en ver klaarde thans niets meer te vreezen. Jeanne volgde haar moeder met leed wezen. 't Speet haar, dit vertrek t_e moeten verlaten, waar zij zoo gelukkig geweest was. Christine bleef alleen en een droef* heid, welk zij zichzelve niet kon ver klaren, maakte zich van haar meester. Zij had gelukkig moeten zijn en toch voelde zij zich beklemd. Zij vreesde eenig onbekend gevaar en onder den indruk van het angstig voorgev el, bad zij God om bescherming voor li ar en voor haren zoon. Nauwelijks had zij haar gebed vol eindigd, toen een hevig geklop op da deur liet geheele huis deed dreunen en een zware stem riep:,,In naam der wet, open de deur." „O God," bad zij, ,,'t is dus nog niet geëindigd En wankelend ging zij naar de deur. Zij opende en vijf of zes agenten drongen het vertrek bin nen. Met moeite hield de arme vrouw zich staande. Zij had zelfs niet meer de kracht om te denken en begreep niet, welk nieuw ongeluk er boven haar hoofd was losgebroken. fWordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1