iNBCta Kiezers, ons blad' denkt eraan, j. R, keuss binnenland" BUITENLAND. RECLAME TABAK ZIJN SLACHTOFFER No. 515. Vrijdag 16 Juni 1922. 14e Jaargang. Ir mogen geen stemmen voor de PartS! ver loren gaan! KORTE BFR1CHTEN ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK FEUILLETON ANDSCH DAGBLAD l MIIM i l li p mta—a—wi iw n M—a— Advertentieprijs; j Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooc uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alie abonné's wordt op aanvrage gratis een prflis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60—f 35,—, f 15^ Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor builen Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f2. - f 2 85 O 60 f booger. 't Kan verkeeren In „Het Volk" van gisterenavond vinden twee inzendsters, waarschijn lijk werklooze dienstboden, gelegen heid tot het stellen van de volgende klaaglijke vragen: DUITSCHE KONKURRENTIE. Is er niets aan te doen, dat hier in Nederland zooveel Duitsche vrou wen en meisjes aangenomen worden voor huishoudelijke betrekkingen en de Hollandsche met een kluitje in 't riet worden gezonden. Als men een advertentie plaatst krijgt men er één brief op, of in 't geheel niets. Intusschen vliegt de tijd om en moet men zijn opgespaarde centen opmaken. Kan daar van regeeringswege niets aan gedaan worden? Of is hier nog geen armoede genoeg in Nederland! A. v. D. J. d. V. Voorkf de verklaring, dat we 't van ganscher harte betreuren, wanneer de gelijke en ernstig willende Nederland sche dienstboden al dan niet ten gevolge van „Duitsche konkurrentie" geen haar passende betrekking In iet eigen land kunnen vinden en met tl haar goede bedoelingen tot werk loosheid en alle treurige gevolgen ïaarvan gedoemd zijn. Inderdaad: terwille van dezulken zouden wij, minder eenzijdig en min der kortzichtig dan dé S. D. A. P.-ers, gaarne, zoo mogelijk, eenige bescher mende maatregelen getroffen zien. Het valt echter op, dat boven weer gegeven klaag'ljjke vragen vóórkomen iulst in het roode orgaan, dat voor zoover het in zijn vermogen was aan de dienstboden een opvoeding gegeven heeft, welke wel leiden moést tot de hierboven bejammerde malaise. Wie herinnert zich niet; hoe kort geleden nog, toen 't handel en in dustrie nog beter ging en toen de Duitsche dienstboden-import nog niet zulke verhoudingen had aangenomen, welhaast geen Hollandsohe dienstbode te krijgen was, en hoe indien men er dan al een wist te bemachtigen dergelijke eischen van de zijde der dienstbode gesteld werden, dat de dienstbodenhulp voor een niet rijk ge zin vrijwel niet te betalen was, en dat daarenboven in de practyk Mevrouw steeds nog het sloofje moest zijn van H. M. de Meid! Dat wreekt zich nu. De door „Het Volk" c.s. tot moder ne en hyper-moderne dienstboden op gevoede vrouwen en meisjes mogen zich thans beklagen: zij hebben echter te bedenken, dat zij 't aan zich zelf te wjjten hebben, wanneer de nijvere Ne- derlandsche huismoeder zich in de hui dige omstandigheden met weerzin van haar afwendt en verheugd is, van een duur betaalde slavernij verlost te zijn. 't Kan verkeeren De tijden veranderen Mogen mèt de tijden thans ooi hierbedoelde dienstboden an ders, d.w.z. degelijker, hulpvaardiger, Bescheidener, huiselijker en huishcm- delijker worden. Dan wordt het huidige leed niet om niet geleden. Dan zal het leed ook spoedig gele den zjjn! DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. Gistermiddag is de eerste bijeen komst van gedelegeerden ter confe rentie te 's-Gravenhage gehouden. De Minister van Buitenlandsche Za ken hield daarbij een redevoering, waaraan het volgende is ontleend: Redevoering van Jhr. Van Karnebeek. Het zij mij veroorloofd U te begroe ten uit naam van H. M.'s Regeering en eenige welkomstwoorden tot U te rich ten bij het begin van Uwe beraadslar gingen. De Nederlandsche Regeering gehoor gevende aan den door de conferentie van Genua eenstemmig aangenomen wensch, acht zich gelukkig u te ont vangen en u gastvrijheid te verleenen Zij heeft het voorstel om de te Genua opgenomen onderhandelingen door 'n meer diepgaande studie van eenige onbeslist gebleven belangrijke vraag stukken te doen volgen, gunstig ont vangen, daar zij van oordeel is, dat het zijn voordeel kan hebben een her nieuwde poging te doen om het vraag stuk voor het herstel van Rusland en van den vrede in Europa op een col lectieven grondslag op te lossen. In dien gedachtengang heeft Neder land, daartoe bewogen door een ge voel van plicht, aan zijn tradities ont leend, zich bereid verklaard de hulp middelen ter beschikking te stellen van het land en met name van deze stad welke door haar ligging en haar gesteldheid reeds menigmaal diensten heeft bewezen aan de internationale samenwerking. De beste wenschen van het Neder landsche volk voor den goeden uitslag van Uwe inspanning vergezellen U. Het werk dat U wacht is een arbeid van studie en van voorbereidende on derhandeling. De taak is moeilijk, gezien de diep gaande verschillen in beginsel en me thode, die Sovjet-Rusland en de ande re hier vertegenwoordigde Staten ver deeld houden. En dit probleem is des te moeilijker op te lossen, waar het in Rusland toegepaste systeem juist het beletsel schijnt te zijn voor het econo mische herstel van dat ongelukkige land. De conferentie van Genua, wel ke in Nederland met levendige en voortdurende belangstelling werd ge volgd, heeft, hoewel haar arbeid niet met onmiddellijke practische resulta ten bekroond werd, de groote verdien sten gehad, dat zij den weg opende tot de mogelijkheid van later geza menlijk beraad, waarvan het bewogen Europa en Rusland, met de ondervin ding voor oogen, partij zullen kunnen trekken. Mijne Heeren. Ik hoop, dat gij de gunstige atmosfeer, welke gij zoekt, hier zult vinden. Zij moge, met het aandeel dat het aan uwe beraadslagin gen zal nemen, de bijdrage zijn van Nederland, welke objectieve geest u omringt aan den teederen arbeid, wel ken gij geroepen zijt te volbrengen. Gij zult zetelen in dit paleis, dat, ter zijde gelegen, te midden van een schoone natuur, gewijd is aan de internationale samenwerking en de Internationale Justitie en aan denk beelden, dip, verheven boven de men- schelijke ellende, veroorloven nimmer te wanhopen. De Nederlandsche Regeering en het Nederlandsche volk zullen uwen ar beid met de grootste belangstelling volgen en zullen het mogelijke doen om de taak van deze conferentie te vergemakk elijk en. Weest welkom! Uit de zitting. Sir Philipp Lloyd Greame, leider van de Britsche delegatie heeft geant woord op de welkomstrede van Minis ter Van Karnebeek. Hij stelde voor, dat deze het voorzitterschap van de Réunion Préliminaire zau aanvaarden De vertegenwoordigers van Italië en Frankrijk sloten zich hierbij aan. In de eerste bijeenkomst is al reeds getracht om de gedachtenwisseling ge durende de geheele preliminaire zit ting, dus van 16 tot 20 Juni, uitslui tend te beperken tot de methode van behandeling der Russische kwestie en niet uit te breiden tot de Russisehe kwestie zelve, zoodat dan ook niet uitvoerig gesproken zou kunnen wor den over de standpunten der verschil lende regeeringen in deze kwestie. Als men zich alleen bepaalt tot een bespreking van de methode en niet van het fond van de zaak, dan be- oeft er geen vrees meer te bestaan, dat de beschikbare tijd vor 20 Juni niet meer voldoende zal zijn voor de aanwijzing van de leden der niet-Rus sisohe commissie. Ret antwoord van Italië. Een B. T. A. telegram uit Parijs meldt, dat graaf Sforza aan het depar tement van buitenlandsche zaken het antwoord zijner regeering heeft doen toekomen op het Frnsohe memoran dum van 1 Juni nopens de conferen tie van Den Haag. Het stuk, dat vrij kort is, bepaalt zich er toe, nota te nemen van het Fransche standpunt, waarbij de meening wordt uitgespro ken, dat er geen aanleiding bestaat de voorwaarden te wijzigen, waaronder de samenkomst der deskundigen mo< t plaats hebben. de verzekering van den kanselier, dat de beoogde organisatie de volledige onafhankelijkheid der bank verzekert. De Commissie rekent er op dat het Rijk zoo krachtig en volledig mogelijk tot de zuivering der financiën zal over gaan. LENIN NIET IN LEVENSGEVAAR. Volgens de „B. Z. am M.", zou Lit- winof aan Tsjitsjerin, die te Berlijn vertoeft, hebben geschreven, dat Le nin's ziekte een toestand van ernstige vermoeidheid is, welke geen onmid dellijk levensgevaar meebrengt. Volgens hetzelfde blad is geheim raad prof. Flechsig uit Leipzig naar Moskou geroepen om naast Klempe- rer als adviseur op te treden. DE IERSCHE KWESTIE. Het veilige Belfast. Uit Belfast wordt bericht, dat eer gisteravond een blok huizen, waar de kantoren van zes firma's waren geves tigd, totaal door brand zijn vernield. Men zou zeven mannen de gebouwen hefbben zien binnengaan en hen petro leum hebben zien sprenkelen. VERSPRHD-, B, RICHTEN DE PRIES TER VER VOLGING IN RUSLAND. De „Croix" verneemt van een par ticulieren correspondent te Stockholm: Do vervolgingen tegen de Kerk door de sovjets bereiken thans haar hoogte punt. De priester orthodoxo zoowel als katholieke worden in massa gearres- Het officieele bolschewistische bureau „Rosta" deelt mede, dat arrestaties van katholieke priesters hebben plaats ge had in de volgende steden: Petersburg Gommess, W itebsk en Minsk onder voorwendsel van oppositie tegen de requisites ten bate van d« honger lijdenden. Het motier levert voldoende bewijs, dat het hier een verbitterde d'e sinds i Februari van gemeente veranderd zijt, of die op den komenden stemmingsdag, 5 Juli, niet in de plaats uwer inwoning aanwezig kunt zijn, dat gij U vóór 21 Juni tot den burgemeester van een gemeente in Nederland gewend moet hebben, om op 5 juli as. uw stem te kunnen uitbrengen, dÈÜtr, waar gij u alsdan bevindt. DE OOMMISSIE VAN HERSTEL. Volgens de „Petit Parisien" heeft de Commissie van Herstel een nieuwe nota aan Wirfch gestuurd, waarin de hoop wordt uitgesproken dat er door de gedwongen binnenlandsche leening tot 1 Januari 1923 op een vermeerde ring van inkomsten van 40 milliard papiermark zal kunnen worden gere kend. De Commissie verwacht nauw keurige voorstellen van de Duitsche regeering omtrent de wijze, waarop zij aan het deficit der spoorwegen en posterijen denkt tegemoet te komen. Wat de autonomie der Rijksbank betreft, neemt de Commissie nota van campagne geldt tegen de kerken, omdat zij christen zijn. Jn de streken aan de Poolsclie grens riemen de boschewiki zich segen de katholieke pastoors, hen beschuldigend van agitatie in Poolschen dienst Wal de orthodoxe kerk betreft, wen den de sovjets ongehoorde pogingen aan, om deze organisatie uiteen te doen vallen. Nadat de bosjewistische regee ring eenige ontevredenen geestelijken had gevonden heeft zij een voorloopig kerkelijk bestuur ingesteld, dat de macht aan zich heeft getrokken «n praclisch den patriarch vervangt. Bisschop Antonini, zeer ambiticuSj tracht ijverig thans ondeT auspiciën der sovjets opvolger te worden van patriarch Tiknon. Een eerste rol in het nieuwe be stuur der Kerk wordt gespeeld door priester Beikoff, een intrigant. Voor de Russische kerk breekt weer den droeven tijd aan, waarin Raspoetin de bisschoppen benoemde en ontsloeg. Al!© prelaten, bisschoppen en metropo lieten, die vijandig staan tegenover de nieuwe organisatie, worden systema tisch gearresteerd en voor de recht bank gebracht Generaal Allan, de opperbevelheb ber der Amerikaansche troepen aan den Rijn, heeft zich op uitnoodiging van den Amerikaanschen ambassadeur Houghton naar Berlijn begeven. Generaal Miller, do chef van den gentralen stal van Wrangel, heeft aan Bralianu verklaard, dat de door Tsjitsjerin bij de conferentie van Ge nua ingediende documenten, die de sa menwerking van Roemenië met Wran gel moeien bewijzen, valsch zijn. Blijkens den volledigen uitslag der Hongaaxsche parlementsverkiezin gen hebben de regeeringspartijen 166 on de oppositie 76 zetels veroverd. --- Door een grooten brand is de tapijtenrabriek Hanse Iven en Co. te Altona vernield. De schade bedraagt 100 millioen Mark en is door verze kering gedekt. De brandweeren van Hamburg en Altona bestreden het vuur mei 36 stralen. - Calonder Is naar Opper-Si leatë vertrokken ter aanvaarding van de functie van voorzitter der gemengde commissie, welke belast is met het houden van toezicht op de uitvoering van het Duitsch-Poolsche verdrag. Te Salt Lake City werden scho ten celost op een trein, die nieuwe mijnwerkers vervoerde naar een mijn t© Carson Country. De mijnwacht werd gedood, twee andere passagiws werdea gewond. De aanvallers namen de vlucht ia de heuvels. De gouverneur hoeR staat van beleg geprocla meerd. Do bladen vernemen uit Konings bergen, dat er bij een botsing tusschen d© rijk»weer en communistische be- toogers, twee personen zijn gedood. Een draadloos N.T.A.-beridit meldt, dat maarschalk 'Pétain, de held van Verdun, te Londen is aangekomen ter bijwoning van de feestelijkheden in verband met de adoptie door de city van Londen van de stad Verdun. De heer en mevrouw Poincaré komen heden in verband met deze feestelijkhe den te Londen aan Blijkens een draadloos N.T.A. bericht heeft Alfred Short, Labour- lid van hef Engelscihe parlement, met succes het examen voor de „bar" afgelegd. Short was vroe ger keteümaker en zal de eerste arbeidersadvocaat in Engeland ziin Naar wij vernemen, zal de eerste dag der ontruiming van Opper-Silezië waarschijnlijk Za terdag zijn. De Raad van Gezanten heeft besloten de van Oostenrijk schuld- eischende Staten te verzoeken ge durende twintig jaren van hun voorrecht af te zien, opdat het c.redietsysteem voor Oostenrijk van kracht worden kan. Blijkens officieele berichten heerscht te Cadix het mond- en klauwzeer. Er zijn maatregelen ge nomen om de verspreiding te-< gen te gaan. Volgens de bladen wordt hef TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" a PRIMA KWALITEIT BILLIJKE PRIJZEN LAAT A 126 - ALKMAAR in Spaansche politieke kringen ze ker geacht, dat generaal iBeren-i guer zal worden teruggeroepen en vervangen door Marina wegens oneenigheid met de regeering. De voormalige Zwitsersche gezant te Washington, dr. Leo Vo gel, is tot Zwitsersch zaakgelas-* ngde te Berlijn benoemd. Volgens de Officieele statis tiek zijn de kosten van het le-i vensonderhoud in Oostenrijk ge durende het tijdperk van 16 Mei tof 15 Juni 'met 71 pCt. gest-gen HET INT. GERECHTSHOF. Het Permanente Hof van Interna- -ting droeg tijk karakter. Brieven en telegram men van de atweage rechters wer den voorgelezen. Ook van andere ingekomen stukken weid mededee- üng gedaan. Een en ander geschied de sfeeos hét eerst in liet Franscfi en daarna in het Engelsdi. Twee kwesties waren in deze bij- 1 eenkomst aan de orde. beide aanhan gig to emaakt door den Raad van den Volkenbond. De eerste was de bekende kwestie-Serrarens, de tweede betrof de bevoegdheid van het Ar beidsbureau met betrekking toI den landarbeid. De Engélsche procureur-generaal, Sir. Ernest Pollock hield een toespraak welke hij eindigde met een aanhaling van Shakespeare over de beteekenis van eenheid ter bereiking van een liooger doel Dr. Loder dankte voot de m ede- deelingen, waaruit hem blijkt, dat de Biitsdie regeering de hier te behan delen kwesties met groote belang stelling volgt. De datum der openbare zitting zal nader worden bekend gemaakt. Het eerst wordt behandeld de zaak be treffende den Nederlandschen arbei- deisafgevaandigde, daarna de land- bouwkwesties. Het lag in de bedoe ling van den jjresident, de eerste zit ting te houden op Donderdag 27 Juni, des voormiddags om elf uur. De zitting werd tot genoemden datum verdaagd. DE ZWITSERSCHE GEZANT. Het Zwitsersch Tel. Ag. verneemt dat Depury, de Zwitsersche gezanl te Buenos Aires, naar Deh Haag zal gaan. 101. XXV. TWEE BOOSWICHTEN. Nadat de markies Christine ver- la' en had, v: loo hij en ijd, maar ping regelrecht naar den heer Lantin die juist in een blad een berichtje za te Lzen, dat de heer d S int-Elme er in had doen plaatsen. „Ha, ha," zei hij, „da was dus zijn plan. 't Is niet kwaad bedachtEn hij wenschte zich geluk, met de slim heid van zijn medeplichtige. To n hij echter den markies geheel ontdaan zag binnent eden, werd hij eenigszins ongerust en opsp ingend, riep hij uit „Wat, zou het dan toch waar zijn?" „Wa bedoelt ge?" „Dat den graaf een ongeluk zou overkomen zijn „Een ongeluk," vroeg de markies, er niets van begrijpende. Hij reikte den markies het blad toe en zeide: Ik „dacht da het een list «as van den heer Saint-Elme." De markies haalde minachtend de chouders op. „Er is den graaf dus geen ongeluk overkomen," vroeg de bankier, nog steeds eenigs ins ongerust. „Neen, maar er is vrij wat ergers gebeurd. Hij heeft zijne moede erug- gezien en gelooft hans all Men heeft mij al onze misdaden naar he hoofd geslingerd." Lantin werd doodsbleek en mom pelde „Maar even als altijd slechts ver onderstelling. Mark is overtuigd dat alles waar is, ik trof hem aan in ge zelschap van zijne moede en de dames d'Olne." De bankier werd voortdurend onge- u ter en hij zag wel in, dat het huwe lijk, waarvan hij droomde, verder dan ooit in het ve schiet lag. Hij werd woedend bij de gedachte aan de wan hoop zijner dochter en aan de verplich ting, die op hem rustte, eene ophel dering te geven van zijne nederlaag. Hij vroeg :„G weet dus, waar uwe vrouw woont Ik zeg u immers, dat ik van haar vandaan kom. Uw bediende had mij gewaarschuwd.". „En hij i mij niets komen eggen!" „Ik heb h m er den tijd niet toe gegeven. Zoodra ik wist waar Mark zich bevond, nam ik hein mede." „En waar is de Saint-Elme than „Ik weet 't niet. Ik heb hem niet meer eruggezien." D heer Lantin was opgestaan. Hij liep zijne kamer voo tdu end op en neer, eer ontdaan door al hetgeen hij hoorde. Plotseling riep hij uitWij hebben geen minuut te verliezen en moeten zonder uitstel handelen. Ik heb den di ecteur van het krankzinnigenge sticht gewaarschuwd. Alles is gereed, om uwe echtgenoote te ontvangen en wij moeten haar van avond nog doen opsluiten. Wij hebben alle benoodigde stukken. Zij is ontv ucht en niets be wijst, dat zij hersteld is. Ge moet oogenblikkelijk naar den commi saris van politie, met verzoek er werk van te maken." „Maar haar zoon, die bij haa is, zal haar verdedigen." „Hij kan zich niet verzetten tegen de agenten. Als hij hen beleedigt of slaat, sluit men hem ook op."- „Wij kunnen hem toch ook niet voor gek doen doorgaan „Komt tijd, komt raad. Als wij de moeder in onze macht hebben, kunnen we met den zoon doen, wat we willen." De markies, die nog niet overtuigd was, antwoordde :„Wat een schandaal! Ik ken Mark, hij zal hemel en aarde bewegen. Hij zal ons openlijk van alles beschuldigen." „Zonder een enkel bewijs Op in beelding eener krankzinnige Komaan wij moeten strijden. Thans is 't te laat om te wijken." „En," zei de markies, die doods bleek was, „als 't hem eens gelukt bewijzen te vinden „Och kom, kan hij bewijzen, dat gij 't zijt, die zijn vader vermoord hebt „Ik geloof 't niet." „Kan hij mij bewijzen, dat wij de hand gehad hebben in den moord op dokter Bernau Komaan, wij laten ons zoo gauw niet vangen. Gij zijt een geacht edelman en ik ben een in vloedrijk bankier. Ons verleden is in schijn zon.der eenige vlek tn men zal ons maar niet dadelijk verdenken. Wij hebben den tijd ons te verdedigen. Wij zijn alles, zij zijn niets en wij heb ben al de wapens in handen." „Maar uw medeplichtige is er ook nog en die weet veel." „Die de Saint-Elme," zeide Lantin, „die weet alles, maar ik sta voor hem in als voor mijzelf. En bovendien zou hij zijn eigen hoofd op het spel zetten, als hij ons wilde verraden. Van dien kant is dus niets te vreezen." „Ik wou, dat ik uw vertrouwen kon deelen." „Doe wat ik u raad, zonder te aar zelen, zonder zwakheid, en wij zullen zonder kleerscheuren uit de moeieiijk- heid geraken." De markies zei:,,Ik geloof, dat er waarlijk geen andere weg is te vinden. Maar,," vervolgde hij met een onbe schrijflijke uitdrukking van neer slachtigheid, „wat iik nooit terug zal vinden, is de achting en de vriend schap van het kind, dat ik als mijn zoon beschouwde." „Wie weet, als -hij onttrokken is aan den invloed zijner moeder De liter d'Arbois schudde het hoofd. „Neen, neen. in dit opzicht heb ik} niets meer te hopen. Ik boezem MarK afschuw in. In zijn oog ben ik een moordenaar." „Wat geeft ge er om, als hij iets tegen u kan beginnen en geen feit kan bewijzen Gij hebt de mooie rol. Hij is u alles verschuldigd en zal door gaan voor een ondankbare. Aarzelt ge daartegen of laadt ge den schijn op u, dat ge wilt vluchten, zult ge hem dan niet de overtuiging schenken, dat alles waar is Ik wanhoop nog niet. Ik voor mij, ik vrees niets, want men kan niets tegen ons beginnen, en bovendien laat ik mijne plannen niet varen." „Om uwe dochter niet Mark te doen huwen? Ik moet zewjen dat ge vol houdt." „Ik heb vertrouwen in mijne ge- luksster. Alles zal wel terecht komen, als ge nuar doet wat ik u zeg. Laat de moeder oogenblikkelijk opsluiten, dan belast ik mij met de rest I" (Wtril vervelgA.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1