BINNENLAND Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS Provinciaal Nieuws Kerk en SsSiaoi. Y»a act aceoord ran Wiesbaden rul len dan de bewoners der verwoeste gebieden zich rechtstreeks tot door he» gekozen Duitsche firma's kunnen wenden om leveringen in natura te krijgen, voor het bedrag waarvan Duitsobland dan door de Commissie van Herstel zal worden gecrediteerd VëRSF ID^ 8 RICHTEN EEN GROOT STOOMSCHIP OMGESLAGEN. Me* meldde gisteren uit Hamburg: In de haven van Hamburg heeft heden een zeer merkwaardige scheepsramp plaats gehad. De „Alvares" van de Braziliransche Lloyd, die zich in het Yulkamiok bevond, is bij het verlaten yan dit dok omgeslagen en in tien seconden gezonken. Arbeiders, die op het dek van het schip aan het werk waren, konden zich slechts met groo- tö moeite redden. Een groot aantal arbeiders bevonden zich echter in het scheepsruim, alsmede een aantal leden der bemanning. He taantal slachtof fers kan nog niet worden vastgesteld. Een duiker zal trachten zoo mo gelijk eenige der gezonk©nen te redden, doch hierop bestaat zeer weinig hoop, daar hel schip omgeslagen is en slechts zeer moeilijk weer opgericht zal kun nen worden. KuRTE BFRICHTEN In een spinnerij te Touroolng is door een brand een schade van li/a millioen frs. aangericht Volgens niet bevestigde berichten zou het leger van Tsjang-Tse-Lin door de troepen van Woe-Pei-Foe zijn om singeld. Bij Sarrewerden is een locomotief op een rijtuig geloopen, dat een spoor wegovergang passeerde en waarin een man en vijf kinderen gezeten waren. Twee hunner werden op slag gedood. De Keizer van Annam komt de volgende week te Parijs. Hij zal dus officieel ontvangen worden en eenige (weken de gast der regeering zijn. In de begrootingscommissie uit den Beiersehen Landdag werd de pu blicatie aangekondigd van officieêle Beiersche documenten sedert de stich ting van het Rijk. De „Temps" meldt, dat de Duit sche regeering de maandelijksche stor ting van 50 millioen goudmarkem, die 15 Juni moest plaats hebben, heeft vei icht. Vandaag, den eersten dag der ontruiming van Opper-Silezië, zal op alle openbare gebouwen in Duitsch- land de vlag halfstok worden gehe- jchen, als teeken van rouw over het lerlies van het afgescheiden gedeelte van Opper-Silezië. Bij een vrijwillige volksstemming !s het „H ulscliiner Landchea" heeft een overweldigende meerderheid zich verklaard vóór het blijven bij Duitsch- land. Poincaré is gisteren te kwart over drie naar Londen vertrokken. De „Indépendance Beige" publi ceert onder het grootste voorbehoud een gerucht, dat de Belgische Kamer via Keulen bereikt heetf, volgens het welk VanderVelde, die zich thans te Moskou bevindt, vermoord zou zijn. De „Südslav. Korr." meldt uit Adram, dal daar naar aanleiding van een nationaal gymnastiekfeest een ern stig© botsing heeft plaats gehad tus- schen Servische nationalisten en aan hangers van het Kroatische blok. Beide partijen schoten met revolvers jp elkaar los, zoodat vele personen gedood werden, Er zijn vijf werklieden gedood en negen gewond nabij de haven van Swansea, door een botsing bij een over weg tusschen een locomotef en een vrachtauto, waarmee de mannen reden. Terwijl generaal Rocca te Milaan oefeningen in het gooien met bommen gadesloeg, ontplofte een bom, waar dóór twee soldaten werden gedood en een groot aantal gewond. De generaal werd in verschillende deelen van het lichaam getroffen en is stervende. DE NEDERLANDSCHE POST CHEQUE- EN GIRQ DIENST. Aan het artikel van den heer C. A. Burgers verschenen in hét num mer van 14 Juni j.l. van het week blad „Economisch Statistische be richten" (Redactie prof. Bruins) ontleenen wij het volgende: De Postcheque- en girodienst werkt goed. De financieele gestie valt echter minder te roemen, daar de verliezen veef grooter zijn dan men zou vermoeden. Men bedenke, dat de kosten van een reusachtig aantal portvrije brieven ten behoeve van den gi rodienst geheel ten laste komen van het Staatsbedrijf der Poste rijen, en dat andere diensten, wel ke dit bedrijf ten behoeve van den girodienst verricht, veel te laag worden getaxeerd. Zoo meent men de kosten van den loketdienst, wel ke in 1921 aan ruim 1700 kanto ren 4.198.600 stortingen en beta lingen verwerkte, ten bedrage van bijna twee milliard gulden voor 1922 te mogen stellen op slechts f198.000.— Hierin zijn dan nog in begrepen de groote kosten ver bonden aan controle en aan de enorme geldverzendingen, welke de girodienst in den boezem der administratie noodig maakt. Ook had de dienst Ultimo De cember 1920 een verordening op den staat van f2.398.000.— we gens geleden koersverliezen op effecten zonder dat het noodig wordt geacht onder de exploitatie uitgaven een bedrag p(p 'te nemen F 'ADVIESCOMMISSIE EXPORT ter afschrijving. De girodienst concurreert tegen den postdienst. Tegenover de ta- "tefverhoogingen van den ïaatsten staat, dat de eerste op 1 Juli 1921 zijn tarieven vrijwel' heeft afge schaft en zijd rentevergoeding heeft verhoogd. Alleen bij een reusachtig tegoed van postrekeninghouders, waar over meer rente wordt gekweekt dan betaald, zouden de inkomsten eenigermate in staat zijn de enor me werkelijke kosten van den gi rodienst te dekken. Behalve ont trekkingen van gelden aan de de- positobanken zou hieraan groot gevaar verbonden kunnen zijn voor 's Rijks Schatkist, waarop de ver plichtingen van den Postcheque- en girodienst op de meest ongele gen tijdstippen zullen worden af gewenteld. Het aantal stortingen en het aan tal afgeschreven cheque's bedroeg te zamen over 1921 4.198.600 (v. 2.656.900) dus een vermeerdering van 58 percent. Het tegoed van rekeninghouders bedroeg ultimo December 1921 f 138.375.000- (v. i. f107.183.400) Niettegenstaande dus de aan den Postcheque- en girodienst verbon den arbeid en daarmede het be zwaar voor het Staatsbedrijf der Posterijen enz. geweldig toenam groeide de bron, welke de in komsten moet leveren slechts met 29 percent. Onze bedenking, zegt de schrij ver, tegen een zeer groot dadelijk opvraagbaar tegoed van rekening houders raakt hierdoor eenilgs- zins op den achtergrond, maar aes temeer klemt ons argument, dat zonder een steeds groeiend bedrag van over de saldo's meer gekweek te dan betaalde renten, de postche que- en girodienst via het nood lijdend Staatsbedrijf der Posterijen groote offers blijft vergen uit 's Rijks Schatkist zonder dat de volksvertegenwoordiging ,en hel publiek zich daarvan rekenschap geeft Ernstig moet dan ook worden gewaarschuwd'tegen'de uitvoering van het voornemen van het Minis terie van financiën de betaalmees ters op wachtgeld te stellen en hunnen arbeid .Zuinigheidshalve" aan den Postcheque- en girodienst op te dragen. BELASTING OP VREEMDE) WERKKRACHTEN Volgens mededeeling van een Nederlandsdi consulair ambtenaaf te Bentheim zou de NederL Regee- nng voornemens zijn, met ingang van 1 Juli a.s. een Jaarlijks~he be lasting te heffen van f150 voor ei ken niet Nederlandschen arbeider, die in Nederland gaat werken. HOFBERICHT. Een telegram uit Tromsoe van den 15en dezer meldt, dat de Ko ninklijke Familie 'ar dien dag aankwam na Lob i en Noord- kaap te hebben bezocht Het we der is schitterend. Aan Boord is alles weL BOND VAN R. KL MEISJESEA- TRONATEN BISDOM HAARLEM. Bovengenoemde Bond houdt op Woensdag 21 Juni 1922, in het ge bouw „Zomerzorg" (bij het sta tion), Leiden, pen algemeene ver gadering. Op de agenda kotmt aa. voor 'n rede over oudersavonden door den Zeereerw. heer G. P. J.v. d. Burg, leeraar aan het Seminarie HagevelcL DE M. O.-WET. Naar wij vernemen is de Volgende week de memorie van antwoord van minister De Visser te verwachten no pens het wetsontwerp „Middelbaar Onderwijswet". UiTGIFTE IN ERFPACHT. De Minister van Financiën brengt hét volgende ter kennis van de ge meentebesturen Verschillende gemeenten, die ter reinen in erfpacht uitgeven, vergun nen den toekomstigen erfpachters, vóórdat de akte van erfpachtsuitgifte is opgemaakt met het bouwen van huizen op die terreinen te beginnen. Deze akte van erfpachtsuitgifte wordt dikwijls eerst geruimen tijd nadat met het bouwen is aangevangen opgemaakt en ter registratie aangebo den. in dat geval brengt de toepas sing der Registratiewet 1917 mede, dat voor de berekening van het recht cok in aanmerking komt de waarde van den cp den grond aanwezigen opstal. Omdat bij een andere wijze van nandeten de verschuldigdheid van re gistratierecht over die meerdere waar de had kunnen worden voorkomen, ben ik bereid, Hare Majesteit de Koningin in overweging te geven den verkrijgers van het recht van eiipacht kwijtschelding te verleenen van het verschuldigde recht van re gistratie. Dit gunstbetoon behoeft echter al leen het verleden te betreffen, in dien voortaan vóór dat met denhouw wordt begonnen, een akte die over eenkomst van uitgifte in erfpacht con- stateerende, ter registratie wordt aan geboden. Het is voor de heffing van net registratierecht niet noodig, dat het in erfpacht uit te geven terrein in de ortderhandsChe akte volgens de kadastrale kenmerken wordt om- sdireven; elke aanwijzing van dat terrein, waardoor de begrenzing woidt aangeduid, is daarvoor vol- doende. Zulk een akte zal wel olüid aanweaig zijn. KREDIETEN. Bjj ministerieel© beschikking is fa- gesteld een Rijkscommissie van ad vies inzake de exportkredieten. Hier in zijn benoemd: tot lid en voorz. J. van Vollenhoven, directeur Ned. Bank; tot lid en regeeringscommissa^ ris prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, hoog leeraar Ned. Handelshoogesohool; tot leden: G. H. Crone, Hd K. v. K. Am sterdam; J. van Rfjzewijk, lid Tweede Kamer, voorzitter R. K. Vakverbond Tilburg; A. Spanjaard, voorz. Centr. Industr. Verbond 's-Gravenhage; R. Stenhuls, voorz. Ned. Verbond van Vakvereenigingen, Amsterdam; mr. J. Westerman Holstijn, dir. NederL Bank. Aan de commissie is toegevoegd als secretaris mr. E. van der Minne, Amsterdam. Aan de algemeene regelen betref fende het verleenen van gedeeltelijke Staatsgarantie, voor exportkredieten ontleenen wjj: In het belang van de opvoering der werkgelegenheid hier te lande kan aan de Nederlandsehe Bank, met in achtneming van eenige bepalingen. Staatsgarantie worden verleend ten behoeve van kredietverstrekking aan hier te lande gevestigde ondernemin gen, ten einde deze in staat te stellen betrekkingen met het buitenland te behouden of te herwinnen. DE NIEUWE INTERNUNTIUS Het was reeds eerder bekend, dat de benoeming- van 'n nieuwen Internuntius te 's-Gravenhage spoe die- te verwachten was. In tusschen scnen kan de ,,Msb." wel' mede- deelen, dat het bericht van „De Tijd" als zou Monseigneur orsenl- go, door den H. Stoel als Inter nuntius te 's-Gravenhage zijin be noemd, voorbari gis. Wel bestaat er goede grond te verwachten, dat Monseigneur Orse nigo zat WoiSen benoemd, doch die benoeming heeft nog niet plaats eghad. Verschillende for maliteiten, welke aan de benoe ming moeten voorafgaan, zijn, naar het blad zeker weet, nog niet vervuld. SIGAREN INDUSTRIE Inzake werkverschaffing in de siga- reoindustrie had dezer dagen een on derhoud plaats tusschen den heer Schollens, van het Ministerie van Ar beid en de vertegenwoordigers dei" 4 werkliedenorganisaties. De toezegging werd gedaan, dat „geheel-werkloozen" die geeme uitkeering of steun ontvan gen en welke woonachtig zijn ter plaatse, waar de werkverschaffing ge schiedt, In het algemeen voorgaan bij werkloozen, die wel uitkeering ont vangen, maar in een© andere plaats wonen. Mei eventueel® bijdrage der re geering voor de senoritas mogen vor men worden gemaakt. WERKSPOOR. Naar vernomen wordt is de directie van Werkspoor, metaalindustrie, te Am sterdam, voornemens met 1 Juli op nieuw een loonsverlaging van 10 °/o toe te passen. De directie is echter bereid tot 1 Jan. 1923 een wekelijk- sche toeslag op het uurloon te ver strekken van 5 o/o. ARBEIDSOVEREENKOMST BAK KERSBEDRIJF. De jvoor een aantal groote plaatsen des lands geldende overeenkomst voor het bakkersbedrijf loopt op 1 Audustus a.s. af. In een conferentie zijn besprekingen gevoerd over deze overeenkomst in verband met de mogelijkheid om op grond vaa de bepalingen der Arbeids wet inplaats 45, acht en veertig uren per week te doen werken. De besprekingen hebbben er toe ge leid, dat de werkgevers bereid zijn, de arbeidsovereenkomst ongewijzigd tot 31 October a.s. te verlengen onder 8conditie, dat vanaf 26 Juni 3 uren per week langer kan worden gewerkt dat daarvoor extra betaling zal ge schieden. a i mu DE NIEUWE. MISDAAD VAN FliANZ ROSIER. Omtrent de arrestatie van Franz Ro sier, dezer dagen te Hilversum, ver nemen wij nog, dat bet bier betref! een oplichting van f 300 ten nadeele van een zijner vroegere gevangenis- vrienden. De nieuwe misdaad van Franz Rosier is niet van zeer ernstigen aard geweest, alUians niet zoo ernstig als men van dezen man gewend is. Hij heeft een vroegeren gevangenL- vriend een brief geschreven, ondertee kend met den naam van een persoon, die zoowel van Franz Rosier als van diens vroegeren gevangenisvriend een kameraad was, met wicn beiden in de gevangenis te Leeuwarden vroeger ken nis gemaakt hadden. Niet alleen de handteekenine van den kameraad, maar ook diens handschrift heeft Franz Ro sier meesterlijk nagebootst Wanneer men dezea „valschen" brief legt naast een waarin Rosier zijn „eigen" hand schrift gebruikt, dan kan men niet zien. dat beide brieven door denzelf- den persoon geschreven zijn. De poli- tie-scheikundige, de heer Van I iedden- Huisebosch, die op dit gebied rijke ervaring heelt, kon echter met zijn deskundig oog onmiddellijk vaststellen, dat Franz Rosier den „valschen" brief heeft geschreven. Deze ontkent dit trouwens niet meer, ^naar wel betwist hij, dat hij iemand heelt opgelicht Daartegenover staat voor de justi tie vaat, dat de gevangenisvriend op bovenbedoelden „valschen" brief een bedrag van f300 heeft afgezonden, dat in het bezit van Franz Roster moet zijn gekomen. Franz Rosier, die er in den Ïaatsten tijd angstvallig voor heeft gewaakt om in de handen van de justitie te val len hij werkte in den Ïaatsten tj^ zeer hard en had plannen om in het huwelijk te treden blijft nu voor- looplg in hechtenis. DE RAZZIA IN DEN HAAG'. De Haagsche politie heeft gisteren wedetcni een razzia gehouden onder beicoiingsnerceelen. Het operatieter rein was ditmaal beperkt tot ae 8pi- nozasiraat. Daar werden de perceelen 6, 8 en 10 doorzocht in verband met de in Üe laatste dagen voor gekomen beroovingen. Twee vrou wen en één man werden medege nomen naar het politie-commissariiat Voordat oe politie tot den inval over- gmgi was de straat afgezet. IJSCO VERBODEN, in de gemeenteraadsvergadering' v*. Wa'idervank werd het volgend concept tot besluit verheven: Onverminderd het bepaalde bij art. 13G j is het verboden des Maandags des Dinsdags, des Woensdags, des DoJiaerüags en Vrijdags en des Za terdags vóór des namiddags één uur met z.g. ijsco-karretjes te venten of daaruit te verkoopen. Van deze bepaling kan gedurende kennissen o'l andere publieke ver makelijkheden door B. en W. dispen satie worden verleend. KLEIN ALLERLEI. - Het 4-jarig- zoontje van den slager L. de J., te Boskoop, is nar bij de ouderlijke woning in een mod dersloot geraakt en verdronken. Door de pol'tie te Hengelo werd gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Zutphen gesteld de 17-jiarige smidsknecht J. H. G. Th., verdacht van versch'tiende geld diefstallen ten nadeele van zijn pa troon. Een 2-jarig zoontje van den heer W. A. v. Z. te Wateringen brand de zich zoo ernstig aan kokende kof fie dat het aan de gevolgen is over leden. In de gemeente Opeterland is onder de varkens van J. Glastra door den veearts vlekziekte geconstateerd De jeugdige werkman L., te Delft, wien de toegang tot de ouderlijke woning was ontzegd, heeft zich gis ternacht in de gracht van de Ziuider straat aldaar, verdronken. Zijn ver loofde, de 19-jarige O. J. O., die hem nasprong, kwam daarbij even eens om het leven. De auto van den heer den O., kwam van IJsselrooode tiaar Ro-lnes, toen een pas of zes daarvoor het zevenjarig dochtertje van W. B. den weg wilde oversteken. Zij werd door de auto gegrepen en overreden, ten gevolge waarvan zij beide beenen brak. Aan boord van het stoomschip Westplein dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, is gisteren de haven arbeider E. J„ tusschen een knijper, die heen en weer slingerde, in de scheepswand bekneld geraakt. De ongelukkige, die nog getracht had den bak te ontwijken, was bijna onmiddellijk dood. De commissaris van politie, He sectie te Amsterdam, verzoekt aan houding en voorgeleiding van mr. 0. Koning, advocaat, geboren 12 Jan. 1888 te Amsterdam, en aldaar laat stelijk wonende. Hij wordt verdacht van verduistering c. q. oplichting. Werners, Gerard Noodtstraat 13, Nijmegen. Het Bestuur: Pastoor P. O. van Aken te Beek (Nijmegen), Voorz. 'apefaan Fr. Kapelaan Fr. Werners te Nijme gen. Gerand Noodstraat 13. Kapefaan Fr. Hendrikx te 's-Her togenbosch, Par. St. Pi eter. Kapelaan A. van Dijk, te Eindho ven, Par. St. Catharina. Rector P. Hack te Breda, Hen drikstraat 1. Kapelaan H. Kempers te Wester voort Rector Alb. v. Mackelenberah te Tilburg, Zwi.isenstraat 5, Gironummer "28782, Secretaris Ml WW IWl—III1! II Mill III llll 'I I IK I PRIESTER-COMITE VOOR HULPVERLEENING AAN DE NOODLIJDENDE GEESTE LIJKHEID VAN OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Meenden wi] bij de inroeping der publieke (liefdadigheid voor het ongelukkige Rus.and tijdelijk on ze actie voor de noodlijdende pries ters der Centrale Rijken te moeten staken, de noodkreten welke ons bereiken en de verha'en van oog getuigen nopens ons Katholiek Ne derland andermaal te vragen óm huk> en daadwerkelijk medelijden Van zeer geachte zijde wordt ons gewezen op dLn nood van hen, die te Weenen op 23 Juli a.s. hun levensideaal werkeiijkneid zullen zien worden in het ontvangen der H. Priesterwijding, en van dien dag af zullen deelen in den moei lijken arbeid en de groote zorgen der oudere priesters, waarvan sommigen geheel, anderen voor een groot gedeelte op onze Hoi- landsche steunverleening zijn aan gewezen. Katholieken van Nederland, er barmt U over die priesters, ma ken wij die arme tobbers, wonend op een klein zolderkamertje in die groote wereldstad, tot -onze be schermelingen, komen wij de zie ken en kranken onder hen, aan wie de middelen ontbreken om 'in een ziekenhuis te worden opgeno men naar best vermogen te nulp. Is elk van onze coniitéleden steeds gaarne bereid giften eii ga ven in ontvangst te nemen, financi eele hulp wordt bij voorkeur in gewacht bij den secretaris-Pen ningmeester, Zwijsenstraat 5 Til burg (Postcheque- en Girodienst No. 28782)giften in natura zende Nood te Egmond aan Zee. Te Egmond aan Zee, het pove re visschersdorpie in onze om geving, heerscht onder een zeer groot deel' der bevolking nood, zeer groote nood. Evenals zoovéle Nederlandsehe bedrijven, zoo beeft de Duitsche concurrentie ook het visscherijbe drijf geknakt; de IJmuider ree- ders kunnen mét dan met verlies hun trawlers ter vischvangst la ten uitvaren, de meeste reeders hebben zich genoodzaakt gezien hun visschers waaronder zeer vele Egmonders „gedaan" te ge ven en ziedaar: Egmond in nood! De inwoners van Egmond-Zee zijn voor driekwart visschers, en die visschers zijn voor bijna hon derd percent werkloos. Wat Egmond-Zee aan verdere in woners telt, och! 't zijn enkele weinige tamelijk-igegioeden, doch doch overigens zijn 't allemaal menschen van „geef ons heden ons dagelijksch brood!" Geen wonder, dat het er in een dergelijke gemeente voor vrijwel alle burgers, maar vooral voor de 75 a 74 a 73 percent werklooze visschers, donker uitziet! O zeker! We mochten wenschen, dat de Egmondsche visschers in de gouden oorlogsjaren wat minder met geld gesmeten en wat meer ge spaard hadden, we mochten wenschen, dat er door hen al leen te Egmond in één raar tijds niet honderdduizend gulden aan jenever was uitgegeven in die dagen; we mochten ook wen schen, dat velen in deze kritieke dagen wat meer plichtsbesef en wat minder lichtzinnigheid aan den dag legden, doch wij willen den armen Egmonders daarover niet te zwaar vallenals het sterke bee nen zijn, wélke de weelde kun nen dragen, dan is het niet te ver wonderen (hoewet ook niet goed te praten), dat Egmondsche vis- schersbeenen daaronder wel een keer bezweken, en als er ook thans nog elementen gevonden worden, welke zich misdragen en den ernst van den toestand voor gemeente en voor gezin blijkbaar niet inzien, dan heeft men daarbij te bedenken, dat overal kaf onder het koren schuilt, en dat daaren boven vele Egmonders visschers door eeuwenlange „opvoeding" nu eenmaal een ietwat buitennissig volk zijn geworden. Ongeveer twee honderd vis schers van Egmond zijn werkloon, slenteren langs 's Heeren wegen en stranden, vervelen zich, kunnen zich niets veroorloven, kunnen het gezin niet onderhouden, moé ten zich voor 't aardsche - derhalve wel ongelukkig voelen. En dat met een gemeentekas wel ke niéts te missen heeft! En dat met een Armbestuur, dat büi is, als het hier of daar tot leniging van den allerergsten nood eens een enkele gulden geven kan! Terwijl een fiere visscher van Egmond „überhaupt" van geen Armbestuur en geen ondersteu ning weten wil! Een bevolking, zóó in nood moest wel gemakkelijk een prooi van socialistische ontevredenheicls- prediking en van roode verkie zingsbewerking worden. Dus dacht de Alkmaarsche roo de agitator Westerhof, en hii toog naar Egmond, en hii ging er spreken, en hii verteide het arme volk, dat al deze eilende ver oorzaakt was door het kapitalisme. dat in dat kapitalisme het Egmondsche gemeentebestuur de schuld was van deze treurigheid. dat men niet mocht berusten dat men het gemeente-bestuur eischen moest stellen, dat men... toe moest treden tot een op TE richten of opGErichte Egmond sche afdeeling 'der S.D.A.P. en dat men bit de verkiezingen na tuurlijk róód d.w.z. Westerhof1 te stemmen had! Een „optocht" en een „bezoek" aan den burgemeester zijn vaa een en ander het gevolg geweest Nu is het waar, ook o.i. dat het gemeentebestuur van Egmond, en vooral de burgemeester, niet steeds genoegzaam doortastend op trad, dat men Egmond buL„n het „Werkloosheidsbesluit" hield, enz. doch óók is het waar, dat de huidige malaise nog vrij on verwacht is gekomen en dat een niet zeer sterke burgemeestersna- tuur in zijn verbeteringspogingen licht'lijk weerhouden wordt door steuning k&men aanHop^nTJEÖ nog enkele dagen tevoren K gelegenheid van de kermis doot de politie stomdronken in het g« meentelijk cachot moesten worde opgeborgen Zóózeer echter kan het Egmond sche gemeentebestuur tot o( zekere boogie begrijpelijk riifl in gebreke gebleven zijn, of 't een ieder duidelijk dat onze vrieni Xbsterhof mét zijn in de po» tiek onafscheidelijke vrouw ei mét zijn kuddig-gehoorzame Alk maarsche raadsfractie te Egf mond politiek in troebel watei heeft willen visschen: er was n oo d te Egmond-Zee,-- dus zou men zich daar gemak kelijk ontevreden en opstandig la- ten maken, indien men 't nog niet was, dus zou men er gemakkelijk een afdeeling der S.D.A.P. opgericht krijgen, dus vielen er voor 5 Juli stem men te winnen voor de roode lijst, voorWesterhof! Van roode zijde heeft men ge meend, de arme werklooze Eg- mond-Zeeërs nog méér voor zich te kunnen winnen, door voor hen te Alkmaar een geldinzameling te organiseeren, en dies vervoegde een sociaal-demokratisch raadslid van Alkmaar zich gisteren ten on zent, opdat wij die inzameling ook in ons Roomsch blad zouden aan bevelen. Wij hebben dezen heer geant woord, dat wij principieel gaarne bereid zijn,, het noodlijdende Eg mond te doen steunen, doch dat wii 'er weinig voor voelden, der S.D.A.P. met het geld van onze menschen te Egmond een goed koop politiek succesje te bezorgen om onze mensben te bestrijden! Indien men een algemeen co mité stichten wilde tot leniging van den nood in Egmond aldus was ons oordeel, dan mochten en konden wij medewerken, dan zou de roode politiek er niet meer zoo dik opleggen Nadat wij ons echter gisteren avond in besprekingen met drie der meest vooraanstaande oerso- nen te Egmond over Egmond en zijn malaise hebben laten in':chten. moeten wii concludeeren, dat van een inzameling, als door de poli- tieke-winst-begeerige sodaa'-demo kraten bedoeld, hoegenaamd geen hei! te verwachten is, en dat een dergelijke „bedeeling" door de nette Egmondsche wérkloozen ook absoluut niet o^ prijs gesteld zou worden. De nette Egmondsche werkloo zen willen een e e r lij k stuk brood verdienen, en daaromal leen werkverschatfing od behoorlijk groote schaal kan hier helpen. Moge tot deze werkverschaffing spoedig worden overgegaan! De Provincie heeft er het geld voor. En het werk is er in de wegen, welke volgens vastgesteld plan in Egmond,'s onmiddellijke om geving moeien worden aangelegd. Laat de Egmondsche raad spoe dig een besluit nemen! ATTENTIE. De afzenders van brieven met geldswaaide gericht aan het Rijks- paspoortenkanioor worden er aan her nnerd, dat aan re»'kening van der gelijke stukken bij de post wet ver plichtend is gesteld. C'ASTRICUM. C'ASTRICUM. Merkwaardig. Als een merkwaardigheid kunnen wij mededeelen, dat deze week onder den p]u:mveestapel van P. Koele- wijn alhier een kuiken werd geboren met vier pooteu, waarvan de twee overcomplete aan den staart waren gegroeid. Jammer genoeg was het beestje binnen een paar uur dood. Vuilnisbelt. Door het gemeente bestuur is aanbesteed aan de ge zamenjijke schelpen visscher te Bak- kum het opruimen van de vuilnisbeli van het terrein van Jhr. Gevers. De aannemers zullen het vuilnis shorter1 op de helling aan de zeezijde van den Strandweg, het z.g. „Kluft". Daardoor zullen zij krijgen een verhard gedeelte waardoor het be ter mogelijk wordt met een beladen schelpenkar van het strand af te komen. Men slaat dus twee vliegen n een klap: de gemeente raakt haar vuilnis kwijt terwijl de Strandweg verbeterd wordt. Op dezelfde wijze a]s thans hier geschiedt, is in Eg mond aan Zee oen weg vanaf het staand verbeterd. Auto-ongeluk. Gisteren avond worden op den overweg van den Rijksstraatweg alhier voor den trein van kwart voor elf de Ov erweg boomen neergelaten. Een ge minuten later reed een auto met een flinke vaart tegen den boom aan den kant van het dorp, zoodanig dat deze in drieën brak. De auto, nog niet vol doende gestremd in zijn vaart, reeds tot op de lijn waarover een trein moest komen. Door het kordate optreden van den seinhuiswachter, die nog juist bijtijds het sein voor den aankomenden trein onveilig kon zetten, waardoor deze voor het signaal bleef staan, werd een groot ongeluk voorkomen. Nog niet zJker van zijn maatregel liep hij met het roode licht den trein tegemoet, die gelukkig stopte. De auto, waarvan de lampen waren in gedrukt, kon toen tijdig van de lijn wiorden gebracht. De inzaittendeu men bij vioorkeur aanKapetexn Fr b*t fe|t> dat visschers om onder- hardden rich tipk bjjtijda fa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2