Schager Kermis. goedgekeurd programma. L. FRANKENBERG. WIT (WEI BE ZEVEN KOKS DOEN Eroote Ifleescliafslag Kunstbloemenvazen Schoutenstraat 17. EVERARO HIMMELREICH. Winkelhuis. CAREL FUHRMANN Steunt de Katholieke Pers. JaarlijksGhe Gollecte, BOELHUIS Accountantskantoor SEERS. 6EBVQEÏS, Te koop gevraagd een Winkelhuis, op besten stand te Alkmaar Br. onder no. 5283 aan het bureau vd blad. Mum de kamerverkiezingen. N. H. SCHINKEL. KERMIS MUZIEK HEDEN ONTVANGEN Solide Schoenmakerij eenig HUISRAAD GRAS SCUIJPEft's Haast U. Eerste Hlkmaarsche Naaimachinehandel. ieliangsrij Sfoffeerderij Beddenmakerij'. JStoelen Canapé's Fauteuils Zeilen Kleeden Jboopers Hutten Ooi'dgnen Markiezen Zonneschermen enz. enz )nder minzame aanbeveling, C. A. VAN HOUTEN, Ramen 34. SchinkeB's Bioscoop standplaats Gedempte Gracht, tegenover de R. K. Kerk. REISKOFFERS TASSCHEN CITYBAGS ie Heer-Hugowaard (Zuid). Ringrijden Het soliedste adres. Het goedkoopste adres. Het gesorteerdste adres. S. J. A. KEESOM, ihrightn vu uaa. TE KOOPs P. N. LEERING Gz. Vanaf heden J. DE RUI JTER. een prachtcollectie Spotprijzen* F. KOLLENBERG te Bakkum Hchterdam 31. f. KEUHXAMP, PoningraeesH, ALKMAAR, te BERGEN Zagen wij in ons vorig artikel dat een meerderheid in ons Hooger- huis, zoo goed als verzekerd is, zóó gunstig staat het thans niet met ons Lagerhuis. Tusseuen twee haakjes zij even opgemerkt, dat kort na het schrijven van dat artikel, men in het Socia listisch „Volk" een wansch naar voren zag gebracht, die vrijwel in overeonstemm ng was met onze pro fetie over het verdeden der zetels. In allerlei toonaai-den zingen „flui tende" en politieke vogelaars om het „gewgelte-zonder-vast-nest" tot zich te lokken. En in woord en geschrift wordt den kiezers een aureool van lof om de hoofden gevlochten, zij worden aanbeden en graden bergen worden -n beloofd, mits men 5 Juli op die of die lijst zijn stem uitbrengt. Maar daartegenover zijn dezulken niet malsch met hun criti 'k, vooral wanneer het het zittend kabinet, het ministerie dat zijn tijdperk ziet ge ëindigd, betreft. Zoo is het ook thans. Het ministerie-Ruys de Beeren- brout k is onder de moeilijkste om- st,and;gheden, zooals nooit eén mi nisterie hoeft meegemaakt, door het hewind gekomen, het heeft op energie ke wijze de revolutie bezworen, wat Troep tra naar bod deed gaan, en Wijnkoop, om zijn zenuwen te doen kaimeeren, een glas water deed drin ken. Tn die dagen van geweldige be roeringen zag dit ministerie zdoh omringd en gesteund, niet alleen door de Christelijke partijen, maar ook door hen wier brandkast op het spel stond, en waarvan het be houd hiervan, hen minstens evenveel waard was, als het behoud van het fcon'ngshuis en de ordelievende re geering. En thans? Zijn het juist nu niet dezelfden die ais valsehe profeten stad en dorp rondtrekken, in dagbladartikelen en in fie-'oiiriften op de meest felle, fun© ie wijze geen middel ongeoor loofd achten, om deze regeering te bekampen en te bestrijden? Om dit kabinet, dat pal heeft ge staan en nog staat tegen elke re- volutionnaire woeling, die esn orga nisatie in het leven heeft geroepen dat paraat *n sterk is, waardoor de rust in den lande wordt gewaar borgd, ten val te brengen? Men ziet het alweer: „Ondank Is *s werelds loon". Men kan in tijden der verkiezin gen als de thans te houdenen, nog iets andere gewaar worden. De linkerzijde meent dan een ba lans van het zittend kabinet te kun nen opmaken, en laat den kiezers dan gretig het geringe credit zien zon der de debetzijde in haar volle licht te plaatsen. Maar wat nog de grooteto grief coDeurrecmru is der linkerzijde in tijden Hie de verkiezingen vooraf gaan, dat zij niet met positieve aanwijzingen komt hoe dan een aanstaand ministerie moet worden samengesteld. Voor ons baart dit geen verwon der :ng. De linkerzijde bestaat uit zulke heterogene bestanddeelen, uit zulke contrastisohe elementen, dat men het geen jaar zou uithouden, wanneer een uit de linkerzijde voort gekomen parlementair kabinet op trad. Marohant heeft het Indertijd te Groningen uit zijn moend laten glip pen, dat „een limkscibe meerderheid tot regeeren in staat, is onzin". En doet thans deze leider der vrijzinnig democraten niet hartelijk mee aan de hetze tegen dit kabinet? Wij herinneren ons nog d-e tijden, die de verkiezingen van 1915 vooraf gingen, en hoe vooral de toanmaü gen M i nis ter- preside n t Dr. Euijper het moest ontgelden. Hoe deze staats man bij uitnemendheid, door alle linkerpartijen op schandelijke wijzie is belaagd, en hoe toen de kiezers hunne ooren hiervoor gretig leenden Aan dit spel lustig meededen, en de Kamer een meerderheid brachten van 52 links tegen 48 rechts. Toen begon het gehaspel. Goeman Bo-rgesius, de leider der Ünie-Libaralen, werd benoemd tot formateur van een saam te stellen ministerie. Het gelukte hem wel een Kabinet bij elkaar te krijgen, maar uit krachtige mannen met een vast willen bestand het niet. Hij bleef daarom maar wijselijk achter de schermen, en wilde zijn handen niet branden aan dit poli tieke vuur. Een ministerie-de Meester trad op. Het zou in deze periode wel aar dig zijn om eens te vertellen, hoe dit ministerie in de Kamer ontvangen is, ho© zijn verloop was met de be kende nacht van Staal, niet te ver geten en het na verwerping dér Gorlogsbegrooting op 11 Februari '08 aftrad. Laten wij de rechterzijde buiten beschouwing, maar de linker zijde in de Kamer sprak over dit Kabinet als ware het „kraakporse lein", de scheurende Amsterdamscbe Beurs, e.d. fraaiigheden, die nu juist niet het -kenmerk aangeven van te zijn een beleidvol ministerie. Het trad af, zond-er dat Kameront binding volgde, het gaf de teugels over aan Mr. Th. Heemskerk, d;e een geheel rechtsch Kabinet wist te construeeren. Natuurlijk was de situatie voor dit Kabmet hoogst moeilijk, daar d© Ka mer een geheel ander beeld te zien gaf, dan dit ministerie, doch on danks dit feit heeft het „jolige Chris tendom" 6i/s jaar geregeerd, hoewel in aanmerking genomen moet wor den, dat de kiezers in 1909 aan dit ministerie hun vertrouwen terug schonken waardoor de Kamer in haar meerderheid omging en werd het regeeren meer stabieL Deze regeering heeft tot nu toe het record op haar naam, van alle 26 ministeries, die wij sedert 1848 hebben gekend. Niet één ministerie heeft het langer dan tot vijf jaren levensduur kunnen brengen en alleen Mr. J. Heemskerk Azn. kom zioh voorheen beroemen het langste het bewind te hebben gevoerd. Het mag dan ook niet aan de vergetelheid worden onttrokken, .en de kiezers duidelijk worden gemaakt dat bef christelijk ministerie-Heems kerk niet alleen een janboel van zijn voorgangers had over te nemen maar dat het bovendien zegenrijk geregeerd heeft. Het had mannen ais Kolkman, de gebroeders Louis en Edmond Regout, Ooi ij n, Talma, Idenburg, on der zijn leden. De lange lijst van wetswijzigin gen en nieuwe wetben, die door dat ministerie in het Staatsblad zijn geplaatst, zou te groot zijn om ze te vermelden. Toch moenen wij goed te doen er eanige van even op te noemen. Wie herinnert zich niet die mo- biliisatie van 1914. Hoe toen in een korten tijd het geheele leger mobiel was, en 00 voet van oorlog stond, wat de oorlogvoerende mogend heden belette om door ons land heen te treikken. De organisatie van o-ns leger heeft bewondering. gewekt de vlugge verplaatsing der corpsen heeft menigeen verbaasd doen staan. Dat alles trok de aandacht ook der bui tenlanders, ein dat was te danken aan den minister van Oorlog H. Oolijn Nadat de eminente Mr. Neüssen die sinds 2 jaren minister van ju stitie was, trad hij af om gezond heidsredenen en hoe daarna zijn op volger Mr. E. R. H. Regout met niet minder kracht tegen de openbare onzedelijkheid optrad. Hoewel met feilen strijd wist hij toch zajn zede- lijksheidwet in het Parlement aan genomen te krijgen. Na hard zwoegen en werken is hij het slachtoffer geworden van de intrigues der linkerzijde en kwam ons jammerlijk te ontvallen. Wie wordt niet ontroerd bij het noemen van den naam A, S. Tabna den toenmaligen minister van L., H. en N„ die eigenlijk minister van het verzekeringswezen kan genoemd wor den, en in ons land de sociale verze keringen een belangrijke schrede wist vooruit te brengen. Hij nam met forsohe kracht het geheele onderwerp in studie en wist werkelijk met groot succes verscheidene van zijn wetben in het Staatsblad te krijgen De bakkerswet echter, heeft het niet zoover gebracht. De verwerping van dit wetsontwerp, heeft een oogenblik de ministrieele loop-baan van dezen bewindsman aan het wankelen ge bracht. In het votum door de Tweed© Kamer hem in de hand ge legd, meende deze minister een daad van geen vertrouwen te zien. Talm a heeft daarna niet meer getalmd en is aan den verderen uitbouw van zijn opgezet verzekeringsstelsel voort gegaan. Hij heeft achtereenvolgens de radenwet, de invaliditeitswet, de ziektewet ook zien aannemen. Hij heeft hiervoor dagen en nach ten opgeofferd, en niettegenstaande heele linkerzijde, w|sl hij Be toch tot een goed eind» te brengen. Het is dan ook aan hem te danken, dat de ouden van dagen sinds 1913 hun ouderdomsrente krijgen en de ar beiders thans verzekerd zijn tegen in validiteit en ouderdom. En ware in 1918 ons huidig Kabinet-Ruijs de Bee- i-<nibrouck niet opgetreden die met bekwamen spoed deze wetten heeft uit gevoerd onze arbeiders waren thans nog verstoken geweest van dit alles. Groot© groepen ouden van dagen en arbeiders, die reeds de vruchten pluk ten van een christelijke politiek, zuilen niet hebbben nagelaten, en doen dit noa, om een stil gebed te bidden voor den man, die zijn leven heeft gegeven voor zijn valk wiens levenskracht is gebroken door het gekuip en het gesar van socialisten en hun vrijzin nige trawanten wiens ideaal het was zijn program uit te voeren voor den man, die na een welbesteed politiek leien, zich terugtrok tot zijn eigen lijk© ambtelijke waardigheid, om te rusten van den zwaren arbeid en we derom zich liet beroepen tot Predi kant bij de Herv. gemeente. Na ©en kort© poos is hij gestorven. De Hooge Rechter had voor dezen zwoeger een betere piaats uitgekozen en schonk hem de eeuwige rust. IA ij willen niet over alle Depar tementshoofden uit het Kabinet-Heems kerk meer spreken. Het zou ons te ver voeren. Maar één er van mogen wij ondanks alles niet vergeten, het is de ojid-Minister van Financiën, de ve teraan der Katholieke Kamerleden, de college-emuncipator van wijlen Dr. Schaapman, Mr. M. J. C. M. Kolk man. De steeds grooter wordende tekorten op d© Staatsbegrootingen waren voor dezen bewindsman een doorn in het oog. Hij wilde hier evenwicht bren gen. De belastingen werden hooger en de publieke lasten zwaarder. Er moest dus iels gevonden worden om Hierin tegemoet te komen. Kolkman meende hierin te zijn geslaagd door de invoer rechten te herzien. Hierdoor zou het mes van twee kanten snijden: ln aan hoogere belasting op buitenlandsche ingevoerde goederen zou die import beperkt worden van producten die in Holland vervaardigd worden, waardoor dit de Nederlandsche industrie zou ten goede komen; 2e. zou de opbrengst van die verhoogde rechten een wel dadige vloeiing in 's Rijks schatkist zijn. Men zou meenen, dat elk recht geaard Nederlander dit zou toejuichen. En wij zien thans, dat om bescher ming wordt geschreeuwd. Maar de Manchester-school g-ebiedt vrijhandel en de nog talrijke volgelingen van dit economisch liberalisme schreeuwden moord en brand, wanneer Nederland nog meer werd geprotectionoerd. En boe meer we de verkiezingen nader den des te luider brulden ze. De soci alisten waren welkome bestrijders en zietdaar een allegaartje te zamen om Minister Kolkman te lijf te gaan en om hem het ministerieel lev©n onmo gelijk te maken. In allerlei carrica- tureo werd hij voorgesteld, als de man, di© ons goede volk naar den afgrond de walgelijk© obstructie van de ge- zou jagen en hij was degene, die den koopt U in SCHOENMAGAZIJN, MIENT 13 ALKMAAR. TEL. 57. HET ADRES voor voetlijders, onderzoek gratis. INRICHTING YOOR MAAT- EN REPARAT1EWERK. saffier, dns nooit naalden verwisselen. Langestraat 44, Telefoon 236, Alkmaar. Ondergeteekende blijft zich beleeid aanbevelen voor het leveren en repareeren van; SOLIDE AFWERKING. BILLIJKE PRIJZEN. is wederom gearriveerd, Ondergeteekende bericht aan het geachte publiek yan Scbagen en Omstreken, dat gedurende de Kermisdagen wordt gespeeld met een speciaal Aanbevelend, arbeider op ae citroenpers legda en bera zoodanig uitkneep, dat er weinig meer van dezen overbleef. Coupletten in den bespolleiijksten vorm gesteld, werden aan Kolkman gewijd. En de heftigste bestrijding der linkerzijde was voornamelijk tegen hem gericht. En, belaas, onze politieke tegenstanders hebben succes, gehad. Het Kabinet-Heemskerk kwam te vallen door den ongunstigen uitslag der Kamerverkiezingen in 1919. Deze was 55 links tegen 45 rechts. Mr. Heemskerk bood zijn ontslag aan H. M. de Koningin aan. Toen begonnen de moeilijkheden. Geconfereerd werd er dan met de Koningin, met de leiders der partijen en vooral met die der overwinnende. Mr. Troelstra ging eveneens naar 't Looanders anti-monarchaal lunchde daar heerlijk, maar trok zich terug om minister te worden. Hij vreesde de verantwoordelijkheid. De leider der vrijzinnig-democraten. Dr. Bos, kreeg toen opdracht om een ministerie samen te stellen, doch slaag de evenmin? En wat nu? De rechterzijde kon niet regeeren vanwege hun gering getalsterkte. De linkerzijde wilde en kon misschien ook niet regeeren, door haar heterogeniteit. En dat nu zulken feilen verkie zingsstrijd om Heemskerk te doen dui kelen. Wat een helden. Wat een vaderlandsloozen. Ii. M. deed ten slotte een beroep op Mr. P. W. A. Cort van den Linden, een liberaal lid van den Raad van State, die de hooge boodschap aan vaardde en jyien het gelukte negen mannen te vinden, die excellenties wil den worden. Gelukkig voor dat extra-parlemantair Kabinet kwam toen spoedig de mobi lisatie in Augustus 1914, waardoor de „union sacre" werd bewaard. Ware dit niet 't geval geweest, het ministe rie was reeds eerder gevallen. Nu kon het stand houden tot na de verkie zingen van 1918. In de periode 19141918 ligt heel wat besloten en een ieder weet zich nog te herinneren: de distributietijd met zijn aankleve, en liet gulden tijd perk van St. Bureaucralius. Alle wereldsche dingen zijn vergan kelijk en gelukkig ook deze. In 1918 kwam de Kamer, na de verkiezingen, op bet doode punt te staan, pen herhaling van het afgetre den ministerie begeerd© niemand. De logica eischte dus een Rechts Kabinet. Wij kregen toen de stoere, forsche ge stalte van een Ruijs de Beerenbronck en deze patriot bij uitnemendheid, nam de opdracht van Kabinetsformateur aan. Hij slaagde er in een keur van de beste Staatsmannen voor een toe komstig ministerie te vinden. Zij allen hebben een enkele uitzondering na met vaste hand het beleid gevoerd. Zij hebben de eer en de reputatie van ons vaderland in het buitenland hoog gehouden en ook ons volk is aan deze regeering ontzettend veel verplicht. Alleen de namen Ruijs en vooral van Aaih&rse doen on» volk in geest- ^SSiTWTRERBimifilïir wij aan den Op Zonlag 25, Maandag 26 en Dinsdag 27 Juni tevens Dinsdag 27 Juni, na middag 2 uur met paard en kar. Beleefd aanbevelend, Jb. WESTER Dz., Caié Nieuw Halfweg, Heer-Hugowaard (Zd.) Leeraar M. O. Staatsakte. ALKMAAR, \V aagplein 1. BEVERWIJK, Breestraat 97. flink HEERENHUIS met grooten tuin, mooien stand te Alkmaar. Koopsom billijk. Direct te aanvaarden. Nieuwe BOUWERS WON ING met 7 aren tuin, te St. Pancras. Koop som f5500.Diréêt te aanvaar den. CAFE, Marktzaak, te Alkmaar wegens ongesteldheid, Koopsom zeer billijk. Direct te aanvaarden. Uitsluitend te bevragen, bij Beëedigd Makelaar, Oudorp drifl brengen. Bij hel hooren alleen van beree stijgt een gejuich uit de menigte op en brengt de massa in begeestering} Aaiberse, die niet is als wat van vete politici kan glezegd worden: „Veel beioven en weinig geven, doet een gek in vreugde leven", maar die geeft wat hij aityd heeft gepropageerd wat hij meende zooals hel een christelijk politicus betoond die uitvoert, wat op het program vermeld staat; hff de eerlijke, de socioloog bij uitnemend heid, kan met trots terugzien op het tijdperk waf achter hem ligt. Voor de massalen arbeid, welke door hem la verricht, mag niet alleen het Katho lieke volk hem dankbaar zijn, maar het geheele Nederlandsche volk in al zijn geledingen. En toch Zien wij niet met leede oogen aan, hoe niet alleen in eigen kring, maar ook menschen, waarvan men mocht verwachten, dat zij hem waardeeren zouden, daarentegen hem op de gro velijks te wijze beleedigen- Onbegrijpelk is het, dat ervaren partij-Leiders mee doen aan de hetze tegen dezen em inen ten minister. Ten slotte vragen wij ons af: „Hoe is hex toch mogelijk, zooals wij boven hebben aangegeven en gezien dat het juist Cnristelijke ministerie© zijn, waar tegen gestookt wordt? Dat 't juist die ministers moeten ontgelden, die het meest hl het waarachtig belang van ons volk hebben gedaan? Onwillekeurig Qenken hond en den stok. Maar zou de Vrijmetselarij hier niet een belangrijk aandeel hebbbgn? Hebben wij immers al niet eens eer der gezien, dat wanneer het betrof de bestrijding van onze Christelijke) lieginselen, en ook van een rechts mi nisterie, de Loge met gretige hand middelen verschaft om die actie to steunen? Leg* hier niet een les voor ons in opgesloten 1 Moeten wij daarom dan niet met ver dubbelde kracht voor onze beginse len opkomen en een Christelijk minis, terie met alle macht steunen? Maar moeten wij dan ook in ha. waarachtig belang van ons vaderland, niet voor net behoud van een rechtscfc ministerie werken? Wij zagen toch, dat een linkse' ministerie een onding is en waardeer de wetgeving komt stil te staan. Wij hebben toch ondervonden wi. een regeering is, die voortkomt uit da linkerzijde. Maar daartegenover heb ben wij eveneens ervaren, van welk groot gewicht het is een Kabinet alt de rechterzijde. En zou dan aanstowds ena© hews nog moeilijk zijn Neen, dat kan niet Neen, dat mag niet Eiken kiezer en elfeo kieecnos Mg het niet onverschillig zijn hoe Ne derland In de alterruutei© toekomst zal worden geregeerd. Zjj zullen eendrachtig dit KabóMt steunen en stemmen op de lijst 4Qt Katholieke Staatsparty. u»r, aan het Fempplein, hoek Zuideretauti te Igmonq aan Zee, kad. sectie A. No. 2379, groot 1 A. 32 e.A. waar in laatst meikslij terij en be woond geweest door des heer Yan Eijk. Eigendom van dei heer J. VAN ZANEN. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenei Dgen, vrij van huur. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voornoemden Notaris aan de Breedstraat te Alkmaar. Molenstraat, Schagen Lappen 40 ct. p. p. Gehakt 35 Boeuf en Rollade 45 Metworst 45 77 ÏV Jl bij de 5 pond 40 Aanbevelend, Zondag 18 Juni en daarop volgende dagen ZEILT met zijn zeilscneepje, lief hebbers „DeMeer" rond,door den wedstrijd Pracht gezicht I Lage tarieven. DE D1STR1CTS-COMM1SSIE v.h. Fonds ter ondersteuning van invalide en behoeitige ge- penslonneerde Militairen en Sehepeiingen in de Neder landen, te Alkmaar, maakl bekend, dat zij op aanstaanden MAANDAG en DINSDAG den 19 en 20 JUNI a.s. zal doen houden hare gewone die zij in de welwillende liefdadig heid der ingezetenen bijzonder aan beveelt. Alkmaar, 17 Juni 1922. De Commissie voornoemd, Mr. K. A. COHEN STUART, President. Mr. H. A. J. M. KUSTERS, Secretaris. LAAT hoek PAYGLOP. ZEER LAGE PRIJZEN. op Donderdag 22 Juni 1922, (dus niet op Woensdag 21), v.m. 10 uur, ten huize van den beer HEEMSKERK aan dan Koogen- dijk 90, van: waaronder: 2 ijzeren Ledikanten, 6 bekleede Stoelen, ronde mahonie houten Tatel, Werktalel. Voorts: Balken, glazen Deuren, Broeiramen, Hout, Zink, ijzerei Balk van 100 K.G., Kruiwagens, Gereedschappen en wat verder te koop zal worden aangeboden. Na afloop verkooping van eng«- veer 6J4 H A. (e velde bij het huie en verkuriag van het land vanaf na de eerste snede tot 15 November Notaris VAN RIH'R

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6