ONS BLAD 1 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: BUITENLAND. BINNENLAND Sfó. 517. Maandag 19 Juni 1622. 99 33 Aan a[ia abörïné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-i t Abonnementsprijs: ttnatr i ran de 33s'e lijst VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN Ysejaafgaijg. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ADMINISTRATIE No. 433 No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; ReciaittA per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voo® uitbetaling per plaatsing f 0.60. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar ..f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad O 60 f hooger. Nu het Centraal Stembureau Zater- iag de lijsten der verschillende politie ke partijen voor de plaatsing op het of- ficieele stembiljet heeft genummerd en de katholieke lijst in den Rjjkskies- kring Helder (en eveneens in den Rijks kieskring Haarlem) tot de33ste is gepromoveerd, nu kunnen wij eerst recht onze verkiezingsactie aanvangen Dat we Roomsch moesten stemmen, dat we onze stem uitbrengen moes ten op nummer 1 van de Roomsche lijst, dat wisten we al lang, dat hebben we eigenlijk altijd reeds gewe ten, zoolang het stelsel van Evenredi ge Vertegenwoordiging bij de verkie zingen gold, thans echter weten wij 't heel precies: We moeten stommen op nummer 1 van de 33ste lijst! Thans kan de leuze aangeheven en door de propagandisten (alle Room- sohen propagandist!) vóértge-eehoëd worden tot in iedere ooren: „nummer één van de drle-en-dertigste lijst!" „dat is onze man!" Niet omdat deze man Bomans is, maar omdat men zijn stem uitbren gend op nummer' 1 van de 83ste lijst de Katholieke partij stemt, en wel in dién geest, als de georganiseerde kiezers zich eenmaal zeer duidelijk uitgesproken hebben. DE CONFERENTIE TE TE 's-GRAVENHAGE. Uit Parijs. Men is te Parijs niet geheel ingeno men met het verloop der eerste be sprekingen in Den Haag. De uitingen van don algemeenen wensch om geen politieke kwesties te behandelen, wor den met vreugde begroet, doch minder tevreden is men erover dat er geen beginselen besproken zullen worden, en dat alle niet-Russische delegaties zich daar dus vooraf niet over zullen ver staan. tiet zou nog mogelijk geweest zijn,, zoo merkt men hier op, den. Bolsjewieken bepaalde algemeen® rege len op te leggen aangaande het her stel van Rusland, indien alle mogend heden solidair geweest waren en éen lijn hadden getrokken. Nu dit niet het geval is, verwacht men dal de Sovjets vrij spel zullen hebben en dat het hun niet moeilijk zal vallen allen in to palmen en tegen elkaar op te doken. Dat niettemin ook België mee doet, zoodat Frankrijk geheel alleen zal staan, als het weigert aan de twee- Je helft der conferentie mee te doen, wordt zoor betreurd. O vereenstemming Naar de Fransclie dagbladcorrespon denten uit Den Haag melden, 'zijn de mogendheden thans in groote trekken lot overeenstemming gekomen inzake de door haar aan te nemen houding. Na de rede van den Engelschen j delegeerde Hilton Young is men het er algemeen over eens, dat de onder handelingen geen politiek karakter mo gen dragen en dat de verschillend-o vegteringen zich haar volledige vrij üeid van handelen voorbehouden, en yoorts dat het doel der conferentie uitsluitend is liet instellen van een on derzoek en niet het nemen van een be slissing. De Russische commissie. Van welingelichte zijde werd beves tigd, dat de Russische commissie te gen 26 dezer te 's-Gravenhage ver vacht, in verband met de conferentie over de Russische vraagstukken, o.m. 'al bestaan' uit de heeren Litvinoff, Rakowsky, Krassin, Krestansky en So- kolnikof. 1 De Belgische delegatie. De leden der Belgische delegatie, d© heeren Cattier, Galopin en "Witmeur, zijn Zaterdag naar Brussel vertrokken, ioneinde zich in den middag met de minkhws Theuni3 en Jaspar to onder houden naar aanleiding van de ge houden vergadering van de prélimi naire bijeenkomst De heet'.en keeren vandaag terug. Een goedkeuring in de Fransche pers. Terugkomend op de rede. waarmee jhr. Van Rarnebeok de conferentie ge opend heeft, verklaart Gauvain in het „Journal des Débats" hel daarmede geheel eens te zijn. De heer Van Kar- nebeek, schrijft hij, heeft Nederland vertegenwoordigd op de conferentie te Genua. Als geestig en praclisch man denkt hij, dat het 't best is te Den Haag de methoden te volgen, die lijn recht tegenovergesteld zijn aan die van de Riviera. Daarbij vindt hij algemeene instemming, behalve bij de journalis ten, die nu verhinderd worden de ge delegeerden na te jagen in de salons van het Vredespaleis. De indrukken, door de conferentie te Genua achtergelaten, zijn van dien aard, dat allo serieuze menschen aaiy de conferenties rust en discretie wil len geven, die bij dergelijk© bijeen komsten passen. De ervaringen van Washinglon, Cannes en Genua hebben de bioscoop-diplomatie geheel in dis- crediet geDracht. Er zuJlen zeker nog vele conferenties komen; wij hopen, dat dan de organisaties het voorbeeld zullen nemen van Den Haag. Het Parijsche „Journal" noemt den Keer Van Karnebeek „un homme inff- nimeni aimable en fin", en verteld dan- Eens op 'n dag noodigde hij, in het hotel Bristol te Genua, op minzame wijze een aantal jouralisten uit op de thee. Glimlachend reide hij tot de hee ren „Ik heb u vooral uitgenoodigd ter wille van mijn persoonlijk belang. Ik ben de vertegenwoordiger van een klein land. Ik weet niet wat er voor valt, men vertelt mij niets, ik reken dei-halve op u om mij in te lichten." Een halfuur later betuigde hij zijn gasten zijn hartelijken dank. Landelijke meeting. Gisterenmiddag werd in den tuin van het Volksgcbouw aan de Prinsengracht te Den Haag, een drukbezochte lande lijke meeting gehouden, over de betee- kfcüis voor de arbeidersklasse van de conferenties te Genua eu Den Haag. De meeting was belegd door het N. A. S., de Communistische Partij, de Landelijke Federatie van Sociaal- Anarcbisteu, het Landelijk Comité der I. A. M. V., het Ned-Indisch Vakver bond en de Comm. Partij van Ned. Indië. De bijéénkomst werd geleid door den heer Dissel, uit Amsterdam' hoofd bestuurder van het N. A. S., terwijl als sprekers optraden de heeren B. Lan- sink Jr., P. Bergsma en D. Wijnkoop. Na afloop der meeting vormde zich op de Prinsengracht een stoet van he- toogers, welke met vaandels en doeken, begeleid door talrijke politieruiters, langs enkele straten der arbeiderswij ken trok. HET OPTREDEN DER RUSSI SCHE BENDEN. De Poolsche regeering heeft bij de Russische legatie geprotesteerd tegen het optreden der Russische benden aan de Pooische grens en de bestraffing der schuldigen verzocht. Volgens de bladen zouden zelfs 6 Poolsche dorpen door deze gewapen de benden zijn geplunderd en daarna FKnrrETciT rM SLACHTQFFÊi 103. „Ha, heeft die schurk ons verra den „In de verontwaardiging over uwe wandaden, heeft hij u verraden. Punt voor punt ken ik de rol, welke gij in die afschuwelijke voorvallen gespeeld hebt, en ook de rol van dien Lantin. 0, ik ril van walging, als ik bedenk, dat gij den moed hadt, mij te laten huwen met de dochter van dien ellen deling, dat gij er mij toe wildet dwin gen en dat ik op dit uur op het punt geweest zou zijn, zijn schoonzoon te worden, als ik niet het geluk had gehad mijne nioe'der te vinden 1" De verontwaardiging verhinderde Mark voort te gaan en de markies sprak geen woord. Somber iiep hij het vertrek op en neer, den geest vervuld roet de naargeestigste gedachten. Eindelijk was lnj in zijne eigene netten gevangen. Alles was geëindigd. Het eenige wezen op aarde, op wiens ach ting hij gesteld was, verfoeide hem thans tn walgde van hen* Aan niets meer hechtende, riep hij uit Alles is waar. Ik ben een monster! Doe met mij wat ge wilt." Hij greep een pistool, dat aan den muur hing en bood het Mark aan. „Dood mij 1 Dan zal ik van niets meer hooren spreken, dan zal ik niet meer lijden. Dood mij, wreek uw vader, wreek uwe moeder 1" Mark wierp het wapen ver weg. „Het ligt niet op mijn weg u te straffen, ik kan niet vergeten, dat ge mij opgevoed hebt. Alies wat ik van u vraag, isons rustig te laten leven, mijne moeder en mij. „ik ga heen en ge zult niet meer over mij hooren spreken. Als ge ge leden hadt zooals ik, dan zoudt ge mij misschien begrijpen en dan zoudt ge medelijden met mij hebben. Vaar wel 1" Hij was op het punt het vertrek te verlaten, maar kwam terug om te zeggen :„ga snel naar uwe moeder I" „Verkeert zij in eenig gevaar," vroeg Mark verbleekend. „Ik heb verzocht haar opnieuw te doen opsluiten." „Mijne moeder op te sluiten! Als krankzinnig De markies boog het hoofd. in de asch gelegd. Daarbij' zouden ook vele personen zijn vermoord. HET AFSCHEID AAN OPPER- SILEZIE. In een gem eensctiappelijken aüscheids groet van de Duitsche en Pruisische regeeringen aan de scheidende Opper- Sileziërs wordt beloofd, dat Dultsch- land zal volharden in zijn verzet tegen hel besluit van Genève, en voorts wordt gezegd, dat de Duitsche cultuurgemeen schap, de taal en de liefde voor bet Duitsche vaderland hen bijeen houden zal. Den bij het rijk blijvend en Opper- Sileziërs wordt het helen hunner zware wonden toegezegd. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft de overcenkomsi-Benielnxans aangenomen, maar de verschillende mogendheden blijven vrij zich daarvan al of niet te bedienen. De Fransche regeei'ingj heelt nu in een officieuss nota te kennen gegeven, dat zij haar n iet aanvaardt. Deze beslissing is blijkbaar een ge volg van de actie van de Fransche groot-industrie, die van begin af aan ernstige grieven tegen een te alge meene toepassing van Duitsche beta lingen in natura heeft geopperd. Men verzekert echter, dat Poincaré al het mogelijke zal doen om te maken, dal de accoorden van Wiesbaden mét de daarbij gevoegde bijlagen, die de pro cedure vereenvoudigen, zoo spoedig mogelijk in werking zullen kunnen tre den. DUITSCHE REGEERINGSCRISIS? Het gevaar voor een Duitsche regee- ringscrisis naar aanleiding van het re- geeringsvoorstel in zake de gedwon gen graanleveranties der boeren wordt in de pers zeer ernstig geacht. Eenige bladen weten mede te deelen, dat de rijkskanselier Zaterdag bij een bespre king met de leiders der coalitie-partijen de mogelijkheid heeft geopperd van een ontbinding van den rijksdag. On der de reohtsche bladen heers ebt een zenuwachtige stemming naar aanlei ding van de alarmeerende berichten van .de „Vorwarts", nl. dat de socia listische ministers zullen aftreden, wan neer het voorstel der regeering in za ke de korenleveranties wordt verwor pen. DE IERSCHEi KWESTIE. Allerlei. Een Britsche torpedojager is te Lon donderry aangekomen. Gewapende ongereeglde troepen heb ben een trein naar Donegal bij CastLe- finn aangehouden en Ievensmdidelen en gndere goederen uit Londonderry in beslag genomen. Te Dublin werd sensatie gewekt, door bet niet-verschijnen Zaterdag van het .onafhankelijk blad „Freemans Jour nal" tengevolge van een staknig van transportarbeiders in dienst van het blad. Vijf Protestanten! vermoord. Zaterdagmorgen vroeg hebben ge wapende lieden vier mannen en een vrouw in Allnaveigh nij Newry in het graafschap Armagh uit hun bedden gesleept en doodgeschoten. De boer derijen en huizen der slachtoffers werden met bommen bestookt en in brand gestoken. De gezinnen vlucht ten in groote ontsteltenis over d© vel den. Men gelooft, dat het daden van repressaille zijn voor een onlangs pleegden moord. De politie zo©kt den omtrek a f REIS VAN'POINCARé. Aan het diner, hetwelk Zaterdag avond in Hotel Cecil te Londen plaats „Wat zijt gij dan toch voor een monster," riep Mark. „Ik verdedigde mij nog. Thans buig ik het hoofd. Ik ben overwonnen. Ga spoedig en houd u niet op." Snei krab belde hij enkele woorden op een stukje papier, dat hij Mark overhandigd. „Geef dit aan den commissaris van politie en hij zal uwe moeder met rust laten. Maar loop hard 1" Mark snelde weg. Toen de markies alleen achter bleef, liet hij het hoofd in de handen vallen. „Komaan," zei hij, ,,'t is afgeloopen. 't Is tijs vab te verdwijnen." Hij nam een velletje papier en schree er deze woorden op :„Uw man heeft ons verraden. Mark heeft alle bewijzen in zijn bezit." Hij teekende, zette het adres van den heer Lantin op den brief en belde. „Breng dezen brief bij den heer Lantin, zei hij, maak zooveel spoe als 't mogelijk is." De bediende verdween en de markies zette zich weder neer om te schrijven. Hij maakte een testament, dat hij verzegelde. Persoonlijk bracht hij 't bij den notaris. Daarop ging hij weder naar huis om voor zijn vertrek toebe reidselen te makeitt, had om Poincaré te verwelkomen en waar zich een groot aantal aanzien lijke personen bijeen bevond, bracht Poincaré wanne hulde aan de prach tige pogingen door Londen en andere groote en kleinere Britsche steden aan gewend, die Fransche gemeenten ge adopteerd hebben. De geschonken geld sommen worden niet gebruikt voor het herstellen van vernielde huizen of uit gedeeld bij wijze van tijdelijke en in- dividueele ondersteuning, maar het geld wordt besteed voor permanent werken, waarvan de inwoners gemeenschappe lijk kunnen genieten en die tegelijker tijd de herinnering aan uwe milddadig- ieid zullen doen voortduren. Het Fransche volk, dat u van uit het mid den zijner puinhoopen tot zich ziet komen, glimlachend en met uitgestrek te handen, weet zeer goed, dat gij niet hoopt, hel schadeloos te stellen voor de ontzaggelijke verliezen, die het ge leden heeft, maar het wil gaarne in uwe adoptiën en giften het teeken en het symbool der Britsche vriend schap erkennen. HET SCHEEPSONGEVAL 1 TE HAMBURG. Omtrent het in de Hamburgschc haven omgeslagen schip kan nog worden gemeld, dat de juiste naam Alva-rè", is. Op het oogenblik! van de ramp bevonden aksh meer dan 200 perso nen aan boord. Ziware kisten en kof fers, die Molt op het dek bevonden, Kleden naar de Btvnrrboord-zijde, waar door velen werden gewond. Van de reddingsbooten kwamen veie terecht te midden tussehen de zwemmende drenkelingen. Uit de openingen van het schip heeft men ongeveer 120 personen le vend te voorschijn gehaald. Er wor den 43 personen vermast. Uht de verklaringen van het pier- sonael blijkt meer en meer, dat al leen die kapitein de ecfculd draagt van het ongeluk. Hij moet aan de werk lieden niet dan noodigen tijd hebben gelaten om de ballast-tanks te vullen en door gebrek' aan ballast kantel de 't Bohip am. De kapitein van het Bchip ia Za terdagmiddag dn het ziekenhuis we derom bijgekomen. Van de officieren ia de tweede machinist door een neervallend olievat gedood, nadat hij reeds in het water was gesprongen. DE VESUVIUS IN ACTIE. Da Vesuvius, die reeds sedert Ver scheidene maanden buitengewoon ru moerig' was, begon Donderdag on heilspellend te doen. Groote men Echenmenigtem verzamelen zich aan de kust van Napels om de werking gade te slaan. De lucht was gehieel rood door de eruptie, welker kegel reeda een hoogte van 250 voet heeft bereikt. Aanzienlijke hoeveelheden steenen en lava worden opgeworpen, doch niet met voldoende kracht om den rand van den krater te be reikten. SAN SALVADOR GEDEELTELIJK VERNIELD. Een officieel telegram te Londen ontvangen meldt dat na verscheidene dagen van buitengewoon zware re gens San Salvador in den ochtend van 12 Juni gedeeltelijk is verwoest doordat zich de dijken, der rivier be gaven en het water der rivier de stad met geweld binnenstroomde. Naar schatting zijn meer dan 2000 Inenischen dakloos en van alles beroofd en men vreest dat hst aantal dooden zeer groot is. Uit de statistische cijfers van heb Engei3che departement van Ar beid blijkt, dat de kosten van le vensonderhoud tachtig percent hoo ger zijn dan in Juli 1914, tegen over 81 percent in April j.l. In de zitting der Duitsche Rijkedagcommissie voor ambtenaars kwesties verklaarde die regeeiing zich bereid, de vraag in overwe ging te nemen op welkte wijze en in welken omvang de ambten aarssala rissen moeten worden verhoogd. „Le Petipie" zegt, na inlichtin gen te hebben ingewonnen te Keulen te Berlijn en op het Belgisch mi nisterie van buitenlandsohe zakten te Brussel, het bericht omtrent den moord op Vandervelde te kunnen te genspreken. De commissie voor die buiten- lanidsehe zaken uit de Italiaaiische Kamer heeft gunstig advies uitge bracht inzake het openen van een eredïet van 70 millioen lire ten ba te van Oostenrijk. Naar uit Praag wordt) gemeld, heeft de commissie voor buitenland aehe zaken uit het Tsfeohoslo- waafech parlement het crediet van 600 millioen kronen voor Oostenrijk goedgekeurd. Het Hongaarsohe Kabinet is ge wijzigd Bethlen blijft minister-presi dent, minister van binnenlandsche zaken i» Rakowsky, minister van financiën Kalas. De Spaansche ministerraad heeft besloten de militaire operaties in Marokko definitief te staken en in dit land een protectoraat ln te stellen. Zekere ^poorwegarbefderevete- eenigingen in Amerika doem door be middeling der arbeiders federatie stap pen bij de mijnwerkers met het oog op een gemeenschappelijke actie, in dien de Bpoorw-egmannen tot sta king overgaan. Het Amerikaansche departe ment van Financiën heeft een nieu we regeling bekend gemaakt, die machtiging verleent tot den verkoop van eterken drank aan boord der Bohepen van den Shipping Board buiten de territoriale zeegrena. De „Peuple" meldt, dat Woens dag bij het pieces te Moskou de advocaten Vandervelde, Rosemfeld en Lebknecht verklaarden zaoh niet lan ger te kunnen belasten met de Ver dediging. Op het gebouw van de com' munistifiohe „Hamburger Volkszei- tung" te Hamburg is wederom een aanslag gepleegd. Op drie verschil lende plaateen waren in het gebouw explosieve voorwerpen neergelegd. Er volgde een ontploffing en het bleek', dat een explosief lichaam in een brievenbus was ontploft. Benige personen werden licht gewond. Ben verdacht persoon werd gearresteerd. De doktoren hebben bij Lento een hersenvliesontsteking en een progressieve toenemende verlamming geconstateerd. Sedert 2 weken heeft Lenin zich aan alle staatszaken ont trokken; hij vertoeft op het land goed Reinbot in de nabijheid van Moskou. Kogge, de sluiswachter van den Yser, die door het opemsluiten der sluizen het Ysergebied onder water zette en aldus den opmarsch der Duitechers tegenhield, is dezer dagen te Veurne over leden. Eerst on langs was hem door do Belgische re geering een jaargeld toegefcnd van 3000 francs. STEMMEN ELDERS DAN WAAR MEN OP DE KIEZERSLIJST STAAT, Morgen {Dinsdag 20 Juni) is het de laatste dag! .Voor wie? 1 .Voor degenen, die van de nieuwe faciliteit wenschen gebruik te ma ken om elders te stommen dan waai' ze op de kiezerslijst staan. Dit is van belang voor hen, die sinds 1 Februari naar een andera gemeente zijn verhuisd, en evenzeer voor allen, die zeker weten op 6 Juli a.s. niet in de plaats hunner inwo ning te zullen vertoeven. De eerstgenoemden behoeven niet zooaja vroeger naar htm voor malige woongemeente be gaan om t« stemmen; de laatstgenoemden leur nen in de andere gemeente, waai ze tijdelijk verblijven, hun stem uitbrengen. i Wat staat hun te (toen? Uiterlijk 20 Juni a.s. moeten zij zich in persoon melden aan de een of andere gemeente-secretarie (het geeft niet welke) en daar hun wensch kenbaar maken om in een bepaalde gemeente aan de stemming deel te nemen. Zij moeten daarbij opgeven hun naam en voornamen, de datum en plaats hunner geboorte, de gemeente in welke zij op de voor deze ver kiezingen geldende kiezerslijst voor komen en een adres in de gem este in welke saj aan de stemming wilton deelnemen. Ziedaar alles. Wel de moeite waard, om veel gehaspel en teleurstelling te voor komen. Doch men denke eraan'i ia ktort- dag; na Dinsdag is het te JaaS SPOORWEGPERSONEEL. Bij K. B. zijn nader gewijzigd 'net Algemeen Reglement Dienst en 't Algemeen Reglement Dienst Lo caaispoorwegen. Bepaald is, dat art. 97, eerste lid, onder b, als volgt wordt gelezen: „b. ter zake van disciplinaire straffen, behoudens wanneer de straf bestaat in geldboete ten be drage van een kwart dag bezoldi ging of minder en de uitvoering van deze straf opgeschorst is, be roep zal openstaan bij een scheids gerecht, dat in hoogstens aanleg een met redenen omkleede uit spraak doet. De scheidsgerechten zullen zijn samengesteld uit een lid tevens voorzitter en verder uit een bij het Reglement Diens ivoor waarden te bepalen aantal leden, waarvan door bestuurders van den .spoorwegdienst en door den be ambte of bediende, die het be roep instelde, een gelijk getal - met voor ieder Kd een p'aatsver- vanger zullen wórden aangewe zen, een en ander volgens rege'en in dat Regiement te 'stellen. Een secretaris en diens p'aatsvervange, worden door den dMinister aan de scheidsgerechten toegevoegd." EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. De Statenfractie van den Vrif- heidsbond in Noord-Holland heelt de fracties van de S.D.A.P. er» van de Vrijz. Democratische Parti' in die provincie uitgenoodigd cm samen te werken voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer. Toen hij weder even te huis was, werd de heer Lantin aangediend. „Zeg aan den heer Lantin, dar ik niet te huis ben." De bankier was in wanhoop naar den markies gesneld. Dienzelfden avond had hij aan zijne tafel markies d'Arbois en zijn zoon te eten verwacht, maar het sloeg zeven uren en niemand was verschenen. ,,'t is zonderling. Als ze nier ko men, hadden ze mij toch kunnen laten waarschuwen." „Weet ge wei zeker, dat ze vandaag zouden komen," vroeg mevrouw Lanti „Ja, ja, 't is vandaag juffrouw Lantin, die oeer bleek was, zei niets, maar zij gevoelde zich aller onaangenaamst gestemd, en begon te vreezen, dat het huwelijk, waarvan zij reeds met alle vreinden en kennissen des huizes gesproken had, niet zoo gemakkelijk tot stand zou komen, als zij gehoopt had. De onrust, welke zij op het gelaat van haar vader las, deed hare vrees nog todnemen. Het sloeg half acht, vervolgens acht uur en niemand verscheen. Ook geen enkel woord. Het werd werkelijk zeer vreemd. „Ge moet u vergist hebben in den dag," zei mevrouw Lantin tot haar echtgenoot. „Neen, neen, ik ben er zeker van." Nauwelijks had hij dit gezegd, toen er luid gescheld werd. „Daar zullen ze zijn 1" riep hij. En hij snelde naar de deur, om de gasten tegemoet te ijlen. De bediende overhandigde hem een brief, den brief van den markies. Hij nam hem aan, vloog hem door, werd even wit als het papier, dat hij in de hand hield, en snelde daarop naar een zijvertrek om zijn goed te halen. Vrouw en dochter, die hem ijaliepen, ondervroegen hem met doodsangst in het hart. Hij antwoordde ontwijkend, dat de markies verhinderd was te komen, maar hij zou hem dadelijk opzoeken. Daarop verwijderde hij zich snel, zonder antwoord te geven op de ang stige vragen van vrouw en dochter. Bij den markies komend, had hij zijn kaartje afgegeven, vol ongeduld zijn medeplichtige te ontmoeten en een opheldering te ontvangen om trent de gevaren, waardoor zij be dreigd werden. De bediende was ech ter teruggekeerd met de boodschap, dat de markies hem niet kon ontvan gen. De bankier voelde de koude zweet- dropoels op zijn voorhoofd parelen. „Maar ik moet hem zien," riep hij. „Ik moet hem zien voor zijn vertrek „Mijnheer wil niemand ontvangen." „Hij moet mij ontvangen. Ga nog eens terug en zeg hem, dat 't moet, dat ik een noodzakelijke boodschap heb, dat ons beider geluk op het spel staat." De man was zoo opgewonden, dat hij niet meer wist wat hij zei. De knecht keek hem verstomd aan, maar besloot het toch nog eens te probeeren. Na een paar minuten wat hij terug. „Mijnheer," zei hij op kouden toon, „mijnheer wil u niet ontvangen." De bankier slaakte een kreet van woede. „En toch moet ik hem noodzakelijk zien," zei hij. „Mijnheer heeft mij bepaald gezegd dat het nutteloos is, nog langer aan te dringen." jAVwdt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1