KRSENUND Sociale Berichten. GEMENGD NIEUWS wit en Schaal. graaf van limburg §tirum gezant te kaïro. van Hoogland. pensioenwetten. dat 27 man dor Braziliaanscfw Oeman- nibg On 14 Duitsche arbei-cteri om gekomen zijn. gt is wrakhout aangespoeld van het Britsche vaartuig „Blue Sky", dat op 12 dozer van Portsmouth naar In> vergoraon verirak. Men vermojdt, dat liet met man en rhuis is v-ergaan. en 'dat de opvarenden, waaronder drie ot- ficieren en twaalf man equipage, zijn omgekomen. De Entente heeft de regeering van Oostenrijk meegedeeld,dat het verbod om vliegtuigen te bouwen op geheven zal worden. Bij wolkbreuken in Krina en Pa- lanka stortten 58 huizen in en werden mol het huisraad door do watermas sa's meegevoerd. Een groofe hoeveel heid vee is omgekomen. Zondag vertrokken van de kust vail Wales 6 mannen in een roeiboot om in het Kanaal van Bristol te gaan vissch&n. Door een rukwind sloeg de boot om. Vijf van de 6 inzittenden verdronken, terwijl de zesde .werd ge red Naar wij vernemen zou de oud- Gouverneur-Generaal van Ned.-In- die, mr. J. P, Graaf Van Limburg Siirum, ernstig: in aanmerking ko men voor den post van gezant te Kaïro. In onze diplomatieke ver tegenwoordiging aldaar was se dert de diplomatieke agent, de heer Van Lennep, eenige maan den geleden den dienst verliet. ^04j- niet voorzien, ^lr- F- N. P. BA-^ON WITTERT De oud-wetiiouder Sr- N. P. baron Wittert van floor;,and is ernstig ongesteld en vaA de laatste Sacramenten voor zien. VOOR DE R. K. OPVOEDING VAN VERWAARLOOSDE STADSJEUGD. De Zeereerw. Pater Dr. Jac. Van Qinneken S.J. heeft yen der mooi ste villa's té Rijswijk aangekocht ten behoeve zijner St. Reinilda- Stichting, die de maatschappelijke en eventueel Katholieke opvoeding ider meest verwaarloosde stads-< jeugd, de zoogenaamde heidenkin- dertjcs beoogt De nieuwe pensioenwetten, zoo vel voor de burgerlijke rijksamb tenaren als voor de militairen van land- en zeemacht, zullen op 1 Ju li as. in werking treden. OVERLEGGING LIJST VAN LEERLINGEN VOOR WIE BIJ ZONDER ONDERWI IS VER LANGD WORDT. De Bode schrijft:- Een besluit van de gemeenteraad van Wisch tot het verleenen van medewerking tot de bouw van twee Bijzondere schoten, in hoo- ger beroep door Ged. Staten ge handhaafd, is, met het besluit van Ged, Staten, bij Kon. Besluit van %0 Maart j.ï. vernietigd, wegens iiiet-vcMoening aan art. 37, T lid der l.o.-wet. Bij het Kon. Besluit werd overwogen, dat wet is waar bij de aanvrage van het sdhoo'be stuur was overgelegd een verkla ring van dit bestuur dat voor de bedoe'de scholen een lijst met 43 resp. 47 kinderen was geteekend, doch dat deze verklaring niet kan worden aangemerkt als die, bij art. 73, le lid sub a der wet vereischt. Wel waren tijdens de behande ling van liet beroep bij Ged. Sta ten aan dit college nadere verkla ringen toegezonden, ihaar daarme de werd niet voldaan aan genoem de wetsbepaling, voortschrijvende dat de vérklaring bij de aanvrage moet worden overgelegd, te min der nu deze nadere bescheiden niet overeenkomstig art. 4 van het Kon. besluit van 31 Dec. (Stbl. no. 953) gedurende de in art. 7ó, 2de lid, l.O'.-wet genoemde termijn op de secretarie ter inzage hadden gelegen. ZÜïD-AFRIKAANSCHE VEE FOKKERS IN NEDERLAND. In Den Maag zijn aangekomen een tiental heeren uit Zuid-Afrika bestuursleden en leden van het stamboek voor het Friesdi-Hol- i'andseh vee in Zuid-Afrika, onder leiding van den heer Abrahamson, voorzitter van het stamboek. Zii maken van die gelegenheid ge bruik om den stand der veefokkerij in Nederland te bestudeerén. Gis terochtend zijn zij door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van Idep 'landbouw en verschillende hoofd ambtenaren van het departement, ontvangen. In den loop der volgende dagen zullen zij een aantal fokkers be zoeken onder geleide van de be sturen van het Nederlandsche en het Friesch Rundvee stamboek. DE REIS DER KONINGIN. Het ss. „Batavier V" arr. 18 Juni te Christiansund. KAAS. In de Ministerieelë beschikking van 11 Aug, 1920, houdende vast stelling vaii drie nerken voor niet- vplvette kaas, resp. van de voor waarden, waaraan controle-sta tions voor niet-vodvette kaas moe ten voldoen om onder Rijlkstoe- -itoJft te kunnen worden gesteld, mbei in Bet bepaaïde sub f, ach' ter het wpord „bereiden"» inge- lascht worden: „en ten behoeve van aangesloten boerenbedrijven, welke uitsluitend volvette kaas maken." in die beschikking van 16 Aug. 1920, in het bepaalde b, sub 5, laat ste lid, moet het woord „fabriek matige" vervallen. Met betrekking tot de vaststel ling van een merk voor volvette kaas Is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, onder intrekking van zijn beschik king van 30 Juh 1920, bepaald, dat aan de ministerieele beschikking van 19 Juli 1913, directie van den Landbouw, No. 6159, 5de afd., het volgende wordt toegevoegd: „7de. dat, in afwijking van het bepaalde onder 3de, aan de bestu ren der onder Rijkstoezicht staan- dee controle-stations voor niet volvette kaas ten behoeve van de daarbij aangesloten fabriekmatU ge kaasbedrijven, welke volvette kaas bereiden en ten behoeve van aangesloten boerenbedrijven, wel ke uitsluitsluitend volvette kaas maken, onder door den Minister van Landbouw, N. en H. nader vast te stellen voorwaarden, bo venbedoelde rijksmerken voor vol vette kaas kunnen worden ver strekt." HET GEORGANISEERD OVER LEO VOOR RIJKSPERSONEEL. De Regeering heeft besloten tot algeheele reorganisatie van het be staande georganiseerd overleg voor bej rijkspersoneel. De daar- t-Gc -strekkende voorstellen zullen reeds dezer dagen aan de commis sie voor het georganiseerd overleg worden aangebeden. EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. De Prov. Staten van Noord-Hol land tellen 44 linksche en 33 reciht- sehe leden en de provincie is in de Eerste Kamer vertegenwoordigd door 5 leden van den Vrijheids bond, 2 Boe. democraten en 2 vrijz. democraten. In een dezer dagen gehouden conferentie hebben deze drie par tijen besloten to tfsamenwerking bij de Donderdag .a.s. te houden verkiezing van Eerste Kamerleden. Het 'resultaat hiervan was dat de S.D.A.P. 4 vertegenwoordigers zal krijgen, de Vrijheidsbond 3 en de vrijz. democraten 2. Bij deze stembus hebben Rood en blauw elkaar dus, na eenige ja ren scheiding, weer gevonden en de begroeting was blijkbaar zoo hartelijk dat de laatste aan den boe zem van de eerste half dood werd gedrukt. De Vrijheidsbond zaï dus twee zetels aan de S.D.A.P. moeten op offeren. De Christelijk-Historïsche leden van de Provinciale Staten van Zee land zul'en volgens de „Ned." a.s. Donderdag candidaat stellen voor de Eerste Kamer prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht, die zich een eventueeTe Candida- tuur heeft laten welgevallen. DE NEDERLANDSCHE EXPERTS. Als experts van Nederland op de Haagsche conferentie zu'Ilen op treden prof. mr. dr. A. A. Struyo- ken en jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje. Dat de heer 'Patijn, de eerste gedelegeerde van ons land, niet als expert is aangewezen, ligt daaraan, dat hit alleen voor de reliminaire besprekingen in de "ederlandsche delegatie is be noemd. Intusschen schijnen sommige de leega ties van plan te zijn, o<m voor te stellen, den heer Patijn tot voor zitter van de algemeene commissie te benoemen. sum, ■Wé UAj! ft' UIT DE S1GARENINDUSTRIE. De Minister van Arbeid moet zijn sanctie niet kruinen verleenen, aan hetgeen door zijn algemeen secretaris, den heer- Scholtens in een onderhoud met de vertegen woordigers der vier werklieden organisaties werd toegezegd, n.l dat werklooze sigarenmakers, die geen.steun ontvingen, inzake werk verschaffing .zouden voorgaan bi; hen, welke nog steun ontvangen, maar m een andere plaats woon achtig zijn. De sigarenfabrikanten Gebrs. v. Schuppen, te Veenendaai, hebben zich genoodzaakt gezien om aan ruim honderd sigarenmakers ont slag Je geven, daar door het niet verstrekken van sigarenringen de werkzaamheden niet kunnen wor den voortgezet en de winkeliers weigeren om ongeringde sigaren in ontvangst te némen. FRANS ROSIER.* Dezer dagen meldden wij1, dat Frans Rosier te Hilversum als ver dacht van oplichting is gearresteerd. „De GifPii- en Epmiander" geeft hier over de volgende bijzonderheden: Wiie Had ooit gedacht, dat Hilver sum nog eens de eer zop hebben, om eenigen tijd Frans Rosier, den be' nichten uitbreker te huisvesten. Toch heeft Hij maandenlang als eenvoudig arbeider ouder den naam Van Fjari- 'sen, in de Havenstraat te Hilversum gewoond en op een fabriek zij'n werk tot tevredenheid van zijn patroon verlicht. Hoe Frans in onze gemeen te kwam Toen hij' na zijn ontvluch ting weder in de gevangenis terecht kwam, gedroeg hij" Zich zóó voorbeel dig, dat Hij voorwaardelijk' in vrijheid is gesteld. Hij kwam naar Hilversum en kreeg werk. Dit zou natuurlijk niet zoo makkelijk zijn gegaan in dien füj onder zijn waren naam hier was gekomen; ^daarom gaf HIJ rich uit voor zekeren Fransen. De justitie en de politie-autoriteiten waren met dit alles op de hbogte en hielden begrijpelijkerwijze een oogje in 't zeil. Maar alles ging goed en niet ten om echte werd de veronderstelling ge maakt, dat Frans van de dwalingen Zijn weegs, hoe groot die ook' wa ren geweest, was teruggekeerd. Toch heeft men Zich' blijkbaar ver gist. Een oude vriend van Frans, die elders woont, kreeg eentoe dagen geleden een brief, onderte^kend door zekeren De Jong. Deze beweerde 25 jaar in de gevangenis te hébben gezeten en een hoop centjes te heb ben overgespaard. Ongeveer f "16000 ken hij zijn eigendom noemen. Hij leefde met zijn vrouw in onmin en daar hij1 op sterven lag, wilde ïïïj het geld niet aan zijn Vrouw geven, maar aan rijft vriend. Het geld was ge naaid in de stoffeering van oude stoelen, welke waren geborgen in een opslagplaats Van NL te Hilver- De vriend moest die meubel open voor f 300 én dp f 160Ö0 wa ren voor h em. De vriend, wij' zullen hem X. noemen, toog naar Hilver sum en kocht de oude prullen voor f 300, liet ze op de plaats zijner inwoning bezorgen en kwam na een degelijke inspectie tot de ontdekking, dat hij bedrogen was. Eenige da gen later ontving X. weer een brief, doch nu onderteekënd door de vrouw van De Jong, dat deze gestorven was. Deze brieven kwamen in het Be zat van de politie en een onderzoek bracht aan liet lidht, d'af Frans Ro sier, alias Fransen, de schrijver was en op die wij!ze een oud rommeltje van de hand had gedaan voor een buitengewoon goeden prijs. De rest laat zich denken. Wegens vermoedelijke oplichting werd Frans jearxesteerd en ter beschikking der ustitie gesteld. DE DOM TE UTRECHT BEDREIGD. Dr. N. O. van HufFel schrijft aan de „N. R. Grt." Men i3 bezig Het houten steiger- werk te plaatsen rondom den Dom toren, ditmaal op den begapen grond. Het is duidelijk, dat deze reusachtige massa droog hout als een gevaarlijke brandstapel zich' rond den törfen Op stapelt en men gaat daarbij' op de meest roekëlooze wijZa te werk. Het steigerwerk' is bijvoorbeeld gebouwd om het huisje van den torenwachter in de Servetstraat, zoodat dit huisje als een lont in den brandstapel staat en een ongelukje aldaar bet verlies van den beroemden Dom vrijWel zeker maakt. Dan is er in de onmiddellijke nabij heid een slijperij en bieden nog eeni ge andere perceelen, in de lange jaren, dat dit werk' duren zal, groot gevaar. Intusschen bouwt men rustig voort, zonder dat van te voren maatregelen enornen zijn om in geval van brand adellik te kunnen optreden, Zom- dèr dat bij'vtoorbeeld een inrichting ter plaatse aanwezig is, om water tot groote hoogte te kfinnen op- voteren. Zelfs politietoezicht bij' den toren ontbreekt Het geldt hier een meer Idan plaat selijk belang, zoodat het nuttig zal zijn, dat de openbare meening zich' met alle kracht uitspreekt om gedaan te krijgen, dat hier tijdig worde to egrepen ter verhoeding van een cm- !eil. Dat zulks noodig is, blijkt o.a. uit een opmerking ta het „Utrecfrt'scfi Dgablad" dat een desbetreffenden noodkreet mijnerzijds aan het blad aangeboden beantwoordt met de me- dedeeting, dat de torenwachter als brandwacht kan wonden beschouwd, terwijl juist alle hulpmiddelen van technisdhen aard ontbreken, om op het eerste moment, wanneer gevaar dreigt, te 'kunnen ingrijpen. De ver nietiging kan hier een kwestie van seconden rijft. Met den bouw van het stefeerwerk mag zeker niet worden voortgegaan, alvorens eenige perceelen in de om geving zij'n ontruimd en wel to de eerste plaats het huis van den toren wachter en alvorens het noodige bluschmateriaal als permanente post aanwezig is. In dezen zin heb ik de aandacht van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen op dit be dreigde monument gevestigd. Had de stelling niet yan ijzer kun nen worden gemaakt, althans de eer ste 20 meter niet? WEER OP STALL Tal van veehouders in den Zuid oosthoek van Friesland hebben hun vee weer gestald, door gebrek aan gias in het weiland. Het hooiland wordt nu bij gedeelten gemaaid en het gras op stal gevoederd. Een zui nigheidsmaatregel omdat anders te veel gras vertrapt zou wooden. Maar hicöi krijgt de boer nu van dit land niet en liij moet dus los hooiland bijhoren. MALVERSATIES HAAOSCHE COOP. VOORSCHOT- VEREENIQING. In veiband met de malversaties, ge 'uleeoid door den penningmeester van de Haagscire coöperatieve Voorschot-T kerk neder en bad de ..Litanie van alle vdreeniging en Spaarbank wordt "thans Heiligen." vernomen, dat hét boekenonderzoek nog steeds gaande is en het juiste totaalbedrag der gepleegde verduiste ringen dus nog niet is Kunnen wor den vastgesteld. Tot dusver hebben er nog geen betalingen plaats gehad aan hen, die Hun spaarbankgeld ko men opvorderen. Het gerucht, dat zulks Vrijdag J.L wel zou zijn ge schied, heeft Zaterdag en ook giste ren weer vele houders van spaarbank boekjes naar de bank doen gaan om vandaar teleurgesteld te kunnen te- rugkeeren. Naar wij vernemen zal door een groep houders van spaarbankboekjes binnenkort een vergadering worden belegd om hun houdinjr te kunnen vaststellen. E&IIH ALÏiEBLEÏ. De heer Scheffelaar Klots hoorde bij zijne woning op het Zwik te En schede eenig verdacht geluid en het schoot hein direct te binnen, dat nog twee rijwielen buitein stonden. Bij zijn komst buiten ziet bij een dief op het eene karretje met groote snelheid ver dwijnen. De bestolene gaat hem in for- schen trap achterna en heeft het geluk hem tn ie halen. De dief wordt van de fiets gegooid en een Worsteling ont staat, waarbij de heer Sch. het geluk heeft zijn voertuig weer te bemachti gen. De dief wist echter te ontsnap pen. Gisterennacht is in de stoom- zui vel fabriek „Bc Eaudrauii" te Be neveld ingebroken. Uit een gesloten kast is een bedrag van f800 gestolen. Zekere J. v. d. Berg, agent eener Lövensverzekertogs-Maalschappdj in de gemeente Gaasterland, verleden wéék uit de gevangenis ontslagen (hij1 was veroordeeld geweest wegens verduiste ring), is thans op last van den rechter van instructie te Heerenveem, in hech tenis gesteld, verdacht van oplichting te Steenwijk gepleegd. Door eon vrachtauto werd op den Canisiussingel te Nijmegen overre den en op slag gedood de jongen Bos, wonende aldaar. In volle vaart fietsen de kwam de ongelukkige onder den wagen. De 6-jarige M. G. te Helmond geraakte aj spelende in de Zuid-Wil lemsvaart airect toegeschoten hulp kom niet voorkomen, dat de kleine naar de diepte zonk, om kort daarop door een xilitie-dreg levenloos te worden opge laaid. - Zondagmiddag sprong een heer te Amsterdam op de Ceintuurbaan van de tram en werd door den hijwagen gegrepen. Met een verbrijzeld been naar het O. L. Vrouwen- Gasthuis worden overgebracht. De timmerman A. de Jong, werk zaam bij den aannemer Boeschoten te Doorn, had het ongeluk met zijn lin kerhand tusschen do electrische zaag machine te geraken. Duim en pink en de toppen der andere vingers wer den afgesneden. De mijnarbeider J. Schatters uil Kerurade, die Donderdag jl. in de Do- maniale mijn bij een schietongeval zeer ernstige brandwonden in zijn gelaat Sekwam, is gisterennacht aan de ge volgen daarvan overleden. Te Brongen (Dr.) sloeg de blik sem in de boerderij van R. Hensen, welke geheel afbrandde. De landbouwer Pol te Asten heeft bij bet kraaien schieten zijn 6-jarig zoontje in den rug geschoten. De toe stand schfjni niet levensgevaarlijk. In een onbewaakt obgenhlik is een 2-jarig zoontje van den heer C. J. V. t© Zwijndrecht in een wasch- tobbe geraakt en verdronken. In bet hospitaal te Kerkrade over leed de Ti/Harige F. B. aan nekkramp. Voor een jaar was de kleine met bet hoofd onder een auto gekomen. Gisterenmorgen, is op de gfintbamk achter de Maasbrug te Maastricht bet lijk van den 19-jarigen monteur W. S., die bdj bet baden verdronken was, uit de Maas opgehaald en naar bet ge slicht Calvariënberg overgebracht. Gisteren is naar bet Huis yan Bewaring te Maastricht overgebracht Mr. kj, B. R., advocaat-propureur te Hoerlen, verdacht van verduistering. Te Schiedam is ongeveer een zesde gedeelte van de zit- en staan plaatsen in Uet aldaar vertoevende Cir cus Caroil ingezakt, doordat de stut tende onderdeden tér plaatse ca. 30 35 c.M. ia aen grond drongen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, omdat de voorstelling nog niet was aangevangen. -..v. KERKCONSECRATIE TE WAAR LAND. Maandag j.l. bad alhier de consacra- tie der St. Wulframkerk door Z.D.H. den Bissohop van Haarlem plaats. Van in den vroegen morgen reeds be wezen de talrijke vlaggen en de onge wone beweging, welke in onze ge meente beersohte, dat het een feestelijk beid worden zou, zoals wij het nog nim mer to onze gemeente gekend hebben. Te 8 uur vingen de plechtigheden aan met "de wjjdtog der muren langs do buitenzijde, vervolgens langs den bin nenkant en eindelijk de consaeratie van bet altaar. Be wijding langs buiten. Tt. D. H. ging driemaal om de kerk, gevolgd door de Geestelijken, overal de muren besproeiend met daartoe ge wijd water. Nadat nog eenige gebeden voor den ingang van de kerk waren verricht, betrad Z. D. H. met de Gees telijken de kerik en toen begon de wijding van het interieur. Z. D. U- knielde to bet mid-de» der VeTvolgens had bij de communiebank de wijding plaats van water, zout, a,seh en wijn, waarbij menigvuldige zangen en 'gebeden opgedragen werden. Z. D. H. maakte toen op den vloer een groot Andreaskruis met aschlijnen door de kerk, met zijn staf teekende Hij ver volgens daarin verschillende letters, Latijnsche en Grieksche. Wat beteeken de, dat God die f t begin en het einde van alles is, deze plaats voortaan voor zijn eeredienst in bezit neemt. Na deze plechtigheid begon de wij ding der muren langs de binnenzijde 3 maal ging Z. D. H. rond de kerk en wijdde vervolgens ook nog den vloer Consaeratie van het altaar. In een plechtige processie werden nu de reliquien gehaald. Voorop werd het kruis gedragen tusschen 2 misdienaars met lantaarnen. Een lange stoet van bruidjes volgde, waarna de geestelijken kwamen en achter deze werden de reli quien van de H.H. Martelaren op een prachtige lijkbaar gedragen. Z. D. H. volgde onmiddellijk achter de lijkbaar. De processie begaf zich binnen de kerk en achter haar volgde een stroom van geloovigen. De Bissohop ging eerst over tot zal ving met H. Olie van den grafsteen in het altaar, begroef vervolgens de reli quien en sloot hert grafje met een steen die hij zelf vastmertselde, na een heele reeks van gebeden en gezangen. De beknopte uitleg dezer plechtig heid is aldus: In hert altaar rusten de relquien van martelaren de beteeikenis daarvan is, dat de kerk hare beschermers noodig heeft. In de eerste eeuwen bouwde men alléén kerken boven op de graven van H. Martelaren, die dan de patroon der kerk werden. Later, toen het aan tal keiken steeds grooter werd, ging dat niet meer, en daarbij waren er ook zoo maar niet overal graven van H. Martelaren te vinden. Men plaatste nu echter een grafsteen in het altaar waar op dagelijika het H. Misoffer wordt op gedragen, en sloot daarin eenige reli quien van H. Martelaren op. Zoo is ook hier gebeurd. Nadat nog verschillende plechtige ge beden en gezangen op en bij het altaar hadden plaats gehad o.a. bij de zalving van den altaarsteen en de herhaalde bewierooktog van het altaar, ging 1. D. H. naar de 12 kruisjes die op de muren der kerk aangebracht zijn, 9 aan den Oostkant, 3 aan den Noord kant, Zuidkant en Westkant, om deze kruisjes met H. Olie te bezalven en be wierooken. Boven elk kruisje bevond zich een kandelaar met blindende kaars. Zij herinneren ons aan de twaalf Aposte len, oie bet Evangelie van Christus verkondigd hebben in alle windstreken. De geloovigen volgden deze plech tigheden met zichtbare belangstelling. Z. D. H. ontstak toen aan de 4 hoeken en in het midden van den altaarsteen kruisjes van was aan en wierook en zalfde tenslotte het altaar nog van voren. Hiermede was de plech tigheid der zalving aXgeloopen. Na afloop dezer plechtigheden be gon de Pontificale Hoogmis, die bui tengewoon plechtig was. Na de H. Mis nchte Z. D. H. nog een kort woord tot de aanwezigen: Dit is het Huis Gods en de poort dies Hemels. Zoo was het ook reeds in het Oude Verbond en het is aan ook niet te verwonderen, dat de ge loovigen met schrik en angst vervuld liet Heiligdom betraden, want, zoo spraken ze: „deze plaats is schrik wekkend." Maar hoe heel anders is dit voor u, want zoo van deze plaats een waardig gebruik zal worden gemaald en door u met eerbied zal worden binnen ge gaan, zal het voor u niets schrik wekkends hebben, wel moet hier eenige vrees blijven bestaan, want ais men bij het binnengaan, het gewijde water don mag hier niets anders gebeuren nemende, zich teekent met het kruis, dan wat heilig ip en dan mag deze plaats niet anders worden bezocht dan door hen, die heilig rijn of dit al thans trachten te worden. Ja, met deze gesteltenis moet gij dit kerkgebouw be zoeken en eer brengen aan Jezus en Zijn Heilig Sacrament, Hem zult gij loven en danken, Hem zuli gij smeekeu om Zijn zegen en dan zal voor dit Huis zijn to werkelijkhedi de poort des Hemels. Welnu, mijn geliefden, thans bezit gij een kerk in uw midden, waarnaar zoo verlangend hebt uitgezien. Uw God- döl ijken Vriend is steeds to uw nabij heid, houdt voortdurend het oog op u gevestigd en overlaat u met Zijn zegen Tracht u deze genaden steeds meer en meer waardig te worden, dan zal deze kerk voor zeer velen zijn de poort des Hemels. Dit is dan ook wat ik vandaag mij zelf en u allen toewensch. Uitgevoerd werd de Mis van Elb. Fransen. Presbyter assistent was do HoogEw. Deken van Schagen J. G. van Hees- wijk. Troon-diakensde Z.E Heeren J. M. Stieger, pastoor der moederparo chie Tuitjenhorn en G. A M_ Water reus, pastoor te Noord-Scharwo ude. Diaken da Z.E. Heer Pastoor C, Kos le Oudeschild. Sub-diaken de Z.E Heer Pastoor E. P. Rengs te Bergen. Assistent ad baculem de Z.E. Heer Pastoor Coeh te Burgerbrug. Assistent ad mitram de WelEw. Heer J. Berger, kapelaan te Noord-Zijp:. Turiferarius de W'elEw. Patel' Gar diaan N. van Vljet te Nieuwe Niedorp. Assistente ad gremiale de Z.E Heter Pastoor A. J. M. van Me-ele le Aaeu Paulowna. J. M. H v d. Lugt, kapelaan le 't Veld!, Cruciferarius de WelEw. kapelaan, S. Duin le Den Helder. Kantores de Eerw. Heeren C. S. Des- sing, kapelaan te Heerlmgowaard e® G. J. et Mey, benoemd pastoor te Heer» bugowaard Oost. Diaken ad intus de Z.E Heer Pas. toor J. J. Vollering le Waarland. Ad aspersorium de WelEw. Heer H. P. van Dijk. Onder de aanwezigen werden op gemerkt, gezeten in de banken, de Edel Adhtb. Heer J. J. Burger, burgemees ter van Harencarspel, de beide wet houders dezer gemeente, J. van Dam, secretaris, K. Kuiper, oud-kerkmeester, tbans woonachtig te Heiloo, H. H. J. Verb erne, pastoor der moeder-pa rochie 't Veld en de Z.Ew. Heer C. H. de Meulder, pastoor van Heerhugo- waard-Zuid, die pas van een groote réis teruggekeerd was. Z.E. Heer Pastoor Hellwig van H.- Hugowaard Noord, was helaas door ziekte verhinderd. Verder merkten wij nog op den heer J. Keet, aannemer te Waarland en het hoofd der openbare school te Waar land. De leiding van alle plechtigheden rustte in de bekwame handen van den secretaris van den Bissohop, den Z. E. Heer v. d. Tuyn. Nog moeten genoemd worden 4 mis dienaars die lantaarnen en kaarsen droegen. Bij de Pastorie ontving de menigte den zegen. Al deze schoone gebeden, zangen en plechtigheden bewijzen ten overvloede de waarheid van de woorden uitgespro ken door Z. D. H. de Bisschop, bij; het einde der plechtigheid tot de geloovi gen: dat dit is een huis van God, een ïuis des gebeds. Wij wenschen den Z.Eerw. heer Pastoor en zijn parochianen van harte toe, dat voor hem de wensch in ver vulling moge gaan waarmede Z. D. H. zjjn rede sloot, n.l. dat deze tempel voor hen ook moge zijn een „porta coeli" (poort des Hemels). Na afloop der H. Mis vereenigden de H.H. Geestelijken zich in de Pastorie aan een gemeenschappelijk ontbijt. HET NIEUWE EU4ÜÉLAAM EN -PRO GRAMMA TAN HET GTMVA^xUM Bij K. B. is thans hét nieuwe ei. examen-programma van het exarnrt vastgesteld, dat door de reorganisa tie van het gymnasium noodig wa* gewerden Zooals van zelf spreekt geldt het ook voor het Staatsexamen tot toelating tot de Universiteit De Lattjiisdie thema en de anti quiteiten zïjn verdwenen Overigens zijn dé eiscfien voot- Giieksdn en Latijn voor de A -!ccr- lingen gelijk gebleven Hetzelfde ggfdt vcor A's en B's ten opzichte van Neoetlaiidsch, Franscft, CHiitsch en Engei&ch: Vo oor 'de v/iskunde vinden wij: a de stelkunde tot en met de tweede machtsvergelijkingen, graphi- sche voorstellingen en bovendien voor de B-leerlingen de rekenkundige en meetkundige1 reeksen en de logarith- men; b de planimetrie en de stereometrie c de vlakke trigonometrie en dr analytische meetkunde in het. platte vlak lot en met de kegelsneden vooi B-leerlingen Als nieuwe vakken rijn opgeno men natuurkunde, scheikunde en na- tuuilijke historie, alleen voor de B- leeilingen En wel: a. de natuurkunde, welke volgens liet leerplan in de zesde klasse der openbare gymnasia moet worden be handeld; b. de scheikunde, welke volgens het leeiplan in de vijfde en de zesde klasse der openbare gymnasia moei worden behandeld; c. de natuurlijke Historie, welke volgens het leerplan in de vij'ftie en de zesde klasse der openbare gym nasia moet worden behandeld; Het examen in de natuurweten schappelijke vakken zal deels schrifte lijk zijn. Voor de B's wordt voor Griek sch alleen gevraagd: epische poëzie (Ho menis); voor Latijn uitsluitend: ge makkelijk proza. Ook 'rijn de B's ge heel vnj gesteld van geschiedenis. DANKBAARHEID VAN KATHO LIEK OOSTENRIJK. Gisterenmiddag had de plechtige or- Lratht plaats van de muurschil dering, die de Katholieken van Oos tenrijk in 'de St. Jacobskerk te 's-Her- tcgenbcsch 'hebben doen aanbrengen als blijk van dankbaarheid jegens de Katholieken van Nederland. Bij deze gelegenheid overhandigde Graat Wolft Metternich aan Mgr A. F. Diepen, bis hop van Den Bosch en voorzitter van het R. K. Huisvestingscomité de hoogste on derscheiding, die Eet OostenrijkSche Roode Kruis verleenen kan, n.l. de Ster van Verdienste met de Oorlogs declaratie. INTREE-REDE PROFESSOR DB F. M. J. A. ROELS. Dr. F. M. J. A. Roels, benoemd hbogleelaar in de empirische en toe gepaste psychologie aan de Utrecht- sche Universiteit, heeft gisterenmid dag rijn ambt aanvaard met een rede over: „Beschrijving en verkla ring in de psychologie75. PATER A. DiJKMANS S. J. t- In het SL Willebrord-college te Kal wijk a. d. Rijn overleed plotseling, ruim 71 jaren ouid, de weleerw. pa ter Antonius Dijktnans S. J. Z.Eerw. wem geboren in 1851 Assiste-uL ad. liberum en priester gewijd in 1884. DRANKBESTRIJDERS BEDEVAART. Evenals in voorgaande jaren zal de WelEw Heer look hl 1922 'de Bedevaart van Krgtf-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2