Noord-Hollandsch Dagblad "TWEEDE" BLAD KENNIS SPORT EU SPEL Dinsdag 20 Juni 1922. sCUNST Provincial Mieuws ïoor het Hellgdom m Eerherstel NATIONAAL ZANGCONCOURS VOOR R. K. MANNENKOREN -TE NIJMEGEN. Op Zaterdag: 26 en Zondag 27 Aug, a.s. wordt door de R. K. Mannen-Zangvereeniging „St. Cae cilia" afd. van de Nijta. R. K. Werk lieden-vereeniging, ui 't mooi gele gen en voor 't beoogde doel' zeer geschikt R. K. Vereenigingsge- botiw, aan 't Valkhof te Nijmegen, een groot Nationaal Zangooncours gegeven voor R. K; Mannen- en Kerkkoren. Het doel van dit concours is oim de R. K. Zanger-soiidariteit te bevorderen en daardoor in de naaste toekomst te komien tot op richting van 'n Nederiandschen R. K. Zangersverbond. Er schijnt voor dit concours veel animo te bestaan, want uit zeer vele plaatsen des lands zijn reeds inschrijvingen ontvangen, zoodat het regelings-cOiinité zich genood zaakt zag haar vroeger gemaald: plan eenigszins te wijzigen en de Tweede Afdeeling" te splitsen in 'n afdeeüng Mannenkoren (20—50 Zang-ers) en en een afdeeling Kerk koren (16—30 Zangers). De Eer ste Afdeeling blijft in zooverre on gewijzigd dat niet Zondagmiddag, naar Zondagavond zal worden gezongen. Het programma is nu als volgt samengesteld Zaterdag 26 Augustus, 's avonds halt acht: Tweedé Afdeeüng (Man nenkoren van 20—50 Zangers) waarvoor de volgende prijzen zijn uitgeloofd: Eerste prijs: verguld zilveren medaille en f75; tweede prijs: verguld zilveren medaille en f 50derde prijszilveren me daille en f 25. Zondag 27 Aug., 's middags 2 uur; Tweede Afdeeling (Kerkkoh ren van 16—30 Zangers), waarvoor dezelfde bovengenoemde prijzen zijn uitgeloofd. 's Avonds half aciht: Eerste Af deeling '(uitsluitend Mannenkoren van 51 Zangers en hooger), waar voor de volgende jjrijzen zijn uit geloofd: Eerste prijs: verguld zil veren medaille en f 100tweede prijs: verguld zilveren medaille en f75; derde prijs: zilveren me öaiile en f 50. Daarna Eerewedstrijd voor de drie eerste prijswinners waarvoor twee prijzen, een zilveren lauwer krans en een gouden medaille, beschikbaar zijn. Bovendien is 't regelings-comité in correspondentie met verschil lende geestelijke en burgerlijke autoriteiten, die het goede doel in aanmerking .nemende, onge twijfeld nog eenige extra prijzen zullen uitloven. Verschillende concerten zullen het concours voorafgaan, terwijl voor de noodige afwisseling zal worden zorg gedragen. Teneinde alle R. K. Kerkkoren in de gelegenheid te stellen aan dit concours deel te nemen, is de in schrijving voor alle afdeelingeri tot uiterlijk 29 Juni a.s. -openge steld. Voor de deelnemende vereeni- gingen is de bepaling in art. 7 van het hun toegezonden reglement eenigszins gemakkelijk gemaakt, doordat de lijst van 't verplichte koor reeds vanaf 2 Juli in hun bezit komt. t Zij, die nog geen circulaire en inschrijvingsbiljet hebben ontvan gen, kunnen deze alsnog aanvra- ,gen aan 't Secretariaat: Eerste LWalstraat 20, Nijmegen. - DE MUURSCHILDERING VAN JOZEF REICH IN DE ST. JA- COBSKERK TE 's-HERTOGEN- BOSCH. Om aan hunne dankbare gevoe lens uiting te geven hebben de Oostenrijksche Katholieken op ini tiatief van Z.Em. Kardinaal Pifïi, Vo-rst-Aartsbisschop van Weenen en in overleg jnet de Oostenrijk sche regeering aan den Ween- schen Kunstschilder Jozef Reich opdracht gegeven een muurschil dering uit te voeren in de Kerk van den waarnemenden voorzitter van het Ned. R. K. Huisvestings comité, Mgr. Prinsen te 's-Herto gènbosch. Het .werk dat een muurviakte van 6x4 M. vult, een blijvende demonstratie van erkentelijkiresJ is thans gereed gekomen en werd gisternamiddag door den hoog- eerw. heer Mgr. Wagner, als ver tegenwoordiger van Z.E'm. den Kardinaal, aan Z. D. H. Mgr. A. F. L)!ePen, Bisschop van Den Bosch en voorzitter van 'het Ned. R. K. rluLsvestings-comité. overgedragen De overheerschende kleur in de- ?e schildering (tempera) "as een ™>el' blauw, dat in lichter toon langs t gewelf daarboven wordt EOipxtgezet, Aan. 4e linkerzijde treedt, uit den neveltoon, Ö.e Ne- derlandsche Charitas van licht overstraald. De schilder symboli seerde in deze vrouwenfiguur de Nederlandsche hulpvaardigheid ter] wijl hii in den rijkdom der klee ding herinnering wekt aan den welstand waarin ons land verkeert in vergelijking met het beproefd Oostenrijk. Toch treedt deze Ko ninklijke Charitas met den wet in de doornen, die Ide Oostenrijk-i stóhe Liefdadigheid kwellen een geestige voorstelling van het on vermijdelijke deel, dat pok Ne derland van het wereldwee heeft moeten dragen. Ter rechterzijde knielt de Oos tenrijksche Charitas met een ge baar van dankbare overgave. In haar schamel' kleed groet het blauw tot een sombere menge ling van diep-blauw, paars en zwart. Zij vangt het licht op., "dat met bleeken schijn haar gelaat eenig relief geeft en steunt een hongerend kind in haar schoot Louter symboliek is de schilde ring. De figuren zijn verbeeldingen en missen daarom' vastheid van aanduiding. De tred is zwevend het is alles bedoeld als een ver schijning. Terwijl de groep der beide figu ren het geheel beheers-cht, stijgt vóór den nevelachtigen achter grond een lichtend kruis, dat zeer gelukkig de compositie in de om lijsting houdt De Do-nau, die zooveel cultuur- Óostenrijksche bergen en de klas sieke monumenten van oude en moderne beschaving. De omlijsting wordt geaccentu eerd door stijgende wierooklijnen, zich oplossend aan den .fop van het kruis. Uit de kleur der lam'bri seering groeien het koele blauw het paars en zwart, bleek' geeï en mat groen natuurlijk' op in de schemerende •omgeving. Módern' is dit werk niet in den zin waarin wij' od dit oogenblik de beteekenis van dit woord nemen. De romanti sche Weener voerde het uit met al' de sierlijkheid, die zijn hoffelijk dankgebaar pleegt te vergezellen. Hij schiep in deze plechtige kerk een Oostenrijksch hoekje en zijn toewijding, die van een <®ifn be schaafd kunstenaar, heeft er at mosfeer gebracht. Zeer delicaat wist hij zijn schildering te doen meek'linkèn in het geheel van 't ge bouw en behield van den eigen aard genoeg om het werk zijn her komst te dóen verraden. HERMAN MOERKERK VOETBAL TE NOORDÖOHAR- WOUBE. Be voelbalvereianiging Holland B speelde op eigen terrein tegen V. iV. V. 3 van St. Pancras een gelijk spel 1—1. Bolland 2 dat op bezoek was naar V. V. V. 2 te St. Pancras ver loor daar met 4—0. VOETBAL TE O UBKAB.SP EL. Op eigen terrein speelde da voet balvereeniging Bt. T. S. 1 Zon dag te gen Zwaluwen 1 van Alkmaar. B. T. SL won met 1—0. Beide partijen wogen den gekeeien wedstrijd tagiem elkaar op. Na de rust schoot Hoo- gendioorn keibard te-gen de bovenlat waarna een worsteling voor het Zwa luwendael volgde en W. Eos de bal keurig inkopte. Daarna, waren de Zwaluwen iets sterker dook de gelijkmaker bleef uit Scheidsrechter van Rooijen leidde dezen wedstrijd uitstekend. KORFBAL. Be kort bal ver e enigi rig SL S. 8, 1 speelde op eigen terrein ten wied strijd, tegen K. .V. V. 1 van St. Pan- eras. S. S. S. 1 wist maar even met 10—0 van E. .V. V. te winnen. 't Véld, 16 Juni 1922, Mijnheer de Redacteur, Mogen wij' van U eenige plaats ruimte vragen voor onderstaand stukje, bij voorbaat onzen harteiij- ken dank. Het bestuur van den R. K. Ge- westelijken bond van Propaganda- clubs in de Statenkieskring „Hel der" do-et een beroep op alle R. K. Kiezers en Kiezeressen ook de Kiesvereenig'ingen gelieven te hel pen, om gëideiifken steun voor de Propaganda der a.s. Verkiezingen De Kiesvereenfgïngen, die hun steun reeds verleenden nog on- zeen hartelijken dank. iWiii vertrou wen, dat onzen oproep niet tever geefs m-oge zijn, maar dat men ons zal helpen opdat wij de Propagan da niet behoeven te staken. .Er wordt reeds zeer veel' gevraagd, dat is waar, maar liet gaat tot be houd van een christelijke regee- ring en dat is toch wel' een gelde lijk offeaije waard. Daarom' nu eens gauw en goed gegeven en 'n postwisseltje opgezonden aan on derslaan ide adressenbij voorbaat onzen hartelijken dank. Het Dag. Bestuur voorn., G. MOLENAAR, Voorz. 'i Veld H. A. JANSEN, Sccr., Anna ;f t 'Paulowna. F. HES, Penningm.. S.l Rancras .■a-'-' .~*ÊtrmLi Nog ingekomen bij de Redactie: N. N. Beemster. Voor een -zalig ster vensuur 4.50 SINT PANCRAS. SINT PANCRAS. DeVeende r ij. De Veenaommissie voor de ge meenten Sint-Pancras en Koedijk, brengt ter kennis, dat, ter bestrij ding der werkeloosheid in beide gemeenten, dit jaar wederom' turf is gestoken en gebaggerd. Dat de werkzaamheden, daaraan verbonden, thans weder ongeveer zijn geëindigd, en dat nu weder het oogenblik is gekomen, waarop het de taak der commissie is, de turf af te zetten, ten einde de geda ne uitgaven te dekken. Zij doet hiertoe een beroep op de medewerking der burgerij, door beleefd te verzoeken, den af zet mogelijk' te maken. Indien de inwoners der beide ge meenten door een bestelling de werkverschaffing steunen, waar door alle turf wordt afgenomen, is de commissie overtuigd, dat de ken, zoodat geen tekort door de gemeente behoeft te worden bii- ontvangsten de uitgaven zullen dek gedragen, welk tekort anders op de betastingbiljetten zou worden terug gevonden. BEVERWIJK. EBVERWlJK. Exportveilln gen. De exportveilingen voor aardbeien zijn hier Vrijdag begon nen. Leek de aanvoer door een ta melijk groot aantal karren en wa gens nog niet zoo slecht, spoedig bleek, dat het aanatl sloffen niet •meevier. De hoeveelheid aardbei en was soms zoo» gering, dat het lastig was een exporteur te plaat sen. Vertro'Uiwjd worldt evenwel dat de aanvoer de volgende week grooter zal zijn, hoewel van hoe veelheden als in vorige jaren geen sprake is. De gemiddelde prijzen waren 55 a 65 cent per K.G.en kele partijtjes konden 70 cent op brengen. Dat is dus gemiddeld nog geen f 2 per slof. Over het al gemeen was 'de vrucht zwak' en niet altijd geschikt voor export- vervoer. Veel werd hier gisteren gekocht door de Amsterdamsdhe handelaren. LUTJEWINKEL LUTJEWINKEL. Benoemd. De heer L. Olivier van B.olsward is benoemd als assistent aan de coop. Zuivelfabriek, alhier. KOLHORN. KOLHORN. Havenverbete- ring. Alhier is een stoombagger- molën werkzaam' om de ondiepte van de buiten- en binnenhaven weg te nemen. Een schelpenbank die de 'laatste jaren is aange groeid lag voor den mond. UITGEEST, UITGEEST. iR. K. Schoolb feest. Deze week hadden de oud ste leerlingen der R. K. School hun jaarlijkscihe rijtoer naar Eg- mond Zee en Bergen. Hoewel' 't des morgens en des avonds op de rijtuigen vrij frisch was, is de rij toer toch uitstekend geslaagd. Kin deren hebben daar geen last van. Aan zee wisten de kinderen zich goed te vermaken, al' was 't ewer niet geschikt voor „pootje baden". Maar de clou was de zandkuil bij Bergen en de speeltuin. Eerst te ruim half negen keerden de feest vierenden in net dorp, hoogst vol daan over het jaarlijksch uitstapje, terug. Een woord van dank aan commissieleden, onderwijlen perso neel', maar ook aan degenen, die wederom vrijwillig hun rijtuig en paard ter beschikking stélden, mag hier niet achterwege blijven. Onderh. verLooiping. 'Het huis, gelegen naast de grossierde- rij der Fa. S. J; Visser en tegen over het Raadhuis, bewoond door Mei. Houwéling, is onderhandsdh verkocht aan den heer Schoenma keer, eveneens alhier, voor dezen was de heer Schermer te Hoorn, eigenaar. Tegeltableau. Men is reeds druk bezig met het plaatsen van het tegeltableau door .den heer J. Apeldoorn alhier aan de Kerk' ge schonken. De voorstelling „Lh Doop van Christus in de Jordaan door den H. Johannes den Doo- per" munt uit door afwerking, en warme kleuren en zal voorze ker veel tot inwendige verfraaiing van ons kerkgebouw bijdragen. Burg. Stand. Geboren: z. v. .W Noom en J. Groen. Ondertrouwd: Petrus Visbeen en Guurtje van den Kom'mer. G „H u 'I p j n L ij d e n". Deze ver eeniging vergaderde Donderdag avond ten huize van J. Rol' Czn. Slechts 18 leden, het bestuur niet meegerekend, waren opgekomen. Een pover aantal: 18 leiden yan de pl'.tn. 250 leden. Na voorlezing en goedkeuring der Notulen, bracht de heer C. Rol' verslag uit van zijn finantieel' beheer, geduren de het afgeloopen jaar en even eens als secretaris het jaarverslag. Beiden werden onder dank aan vaard, waarna de com'm'issie tot het nazien der boeken, bestaande uit de H.H. S. Bak en K. Mors, verslag uitbracht, en mededeelde alles in goede orde te hebben'be vonden, Waarna de heer Rol voor zijn beheer werd (dankgezegd. Daarna ontspon zich een geani meerde discussie over ide tinan menteel leeg is. Voorgesteld werd van gemeentewege subsidie aan te vragen. Dit voorstel vond geen steun, waarna beslotten werd de wekeiijksche contributie te bren gen van 15 pp 20 cent Het boek jaar, dat 'liep van 1 April—31 Mrt wend nu vastgesteld van 1 Jan.— 31 December, en weiden benoemd in de commissie tot nazien der hóeken van den penningmeester voor het volgend boekjaar, de heeren S„ Bak en K. Bakker, ver volgens wijdden de heeren Vrou we en C. Rol, eenige waandeeren- de woorden aan het gestorven be stuurslid, wijlen den neer G. Heij- nen, in wiens plaats tot bestuurs lid werd gekozen de heer Pi Ko men. Een voorstel van den heer IC Mors om de functie sercetaris-pen- ningmeester te splitsen werd aan genomen en zal op een volgende veragdering nader worden behan deld. Hierna werd onder dank voor opkomst de vergadering ge sloten. HEEMSKERK. HEEMSKERK. BurgerL Stand v. 3—17 Juni 1922. Geboren: d. v. Th". Kroon en D. Gornelisse. D. v. ,F1. Beentjes en Cath. M- A. Meijer. Z. v. Johan Siengs en Tr. Schee mi an. Z. v. R. Bruger en M. Beentjes. Z. v. H. Bekker en M. v. Lieshout. D, v. P. Wfeep en A. BènnLng. Ondertrouwd: G'ijsb, Spanjaard en I. G. Smit. Gebouwd: Ant. Boon en M. Voor- meer. P. "W!. Kiobipman en H. Hooge- werf. P. Jongejans en P. Klokman. Overleden: Joh'. Ant. Dijkman, 91 jaar. Nic van der Sluis, 77 jaar. H. C. G. M. Mok, 30 jaar, Coma. G. van Roion. 18 maanden. SCHOORT. SGHOORL. Burgerl. Stand over Mei 1922. Geboren: Arie, z. v. Gorneiis Paarlberg" en Dieuwertje Nieuwland. Geesje, d. v. Jan Breed en Hendrikje van der Molen. Joh'an Filip, z. v. Arent Joan Daniël Boe'ke en Christina Elisabeth' Klapneijer. Trijntje, d. v. Dirk Duin en Trijntje Ridder. Ondertrouwd: Bernardes Beemster- hoer en Geertruida Manshanden. Arie Janssen en Guurtruida Beemsterboer Jan Bloim te Koedijk' en Antje Bak kér. Simon Krijgsman te Sint Maar ten en Dieuwertjje Hooigvorst. Getrouwd: Johannes Wïm. Scholten te Bergen en Johanna Beukers. Ber- nardus Beemsterbloer en Geertruida Manshanden. Arie Janssen en Guur truida Beemsterboer. Simou Krijgs man te Sint Maarten en Dieuwertje Hoogvorst. Jan Blom te Koedijk' en Antje Bakker. Overleden: .Hendrik' de Jager, we- duwn. van Ne eitje Koortens, 72 jaar. Pieter Stam, echtgenoot van Méinsje Moscfi, 46 jaar. Levenloos aange geven kind v'an Nico Duin en Clasina Johanna Koster. Gerrit Kuijper, echt genoot van Maarije Bloem, overle den te Haarlem, 27 jaar. Jacob Knij per, ecfitg. van Nantje de Zeeuw, 78 jaar. ANNA PAULOWNA. ANNA PAULOWNA. - Goedge keurd. Met St.cri. 116 Zijn ver zonden de afdrukken der statuten be treffende de Gemengde Zangvere niging „Excelsior", gevestigd te van Ewijdk'sluis. OOSTER BLOKKER. OOSTER BLOKKER. Overplaat- sing. De heer D. Visser, 'halte-cihet alhier, is met ingang van 21 Juni a.s. overgeplaatst naar Obdatn. De schooljeugd maakte haar jaarlijks uitstapje. Per auto ging 't naar Beverwijk en Wijk aan; Zee. Over de Velser pont en 't N.-Zeeka- naal ging 't na een genoeglijken dag Weder huiswaarts. MIDWOUD. M1DWOUD. Dtipioina behaald. Onze plaatsgenoot, de heer K. Peere- bcoin, behaalde het diploma boek houden voor de vereeniging van leeraren, LANOENDIJK LANGENDIJ.K. Weekoverzicht vei lingen. In tegenstelling! met de eerste dagen der aardappelveiling gaf de afgeloopen week aan de veiling- te Broek' beduidende en dagelijks toenemende aanvoeren te zien, ter wijl ook' de aanvoer te Nooid-Sdrar- woude opk in belangrijkheid toenam. Het was wel 'te voorzien dat de prijzen, welke eerst buitengewoon hoog waren, bij' meerdere aanvoer zouden dalen. Zeer vast waren de prijzen deze week ech'ter niet. De eerste dagen werd tusschen f 25 en f 30 besteed, terwijl volgende dagen de prij's soms onder f 20 liep, om dan weer toit f 25 te stijgen. Zater dag trad wederom een greote daling in en varieerde de prij's van f 14 toll f 18 per 100 Kil©:. Drielingen wa ren jn prijs ongeveer de héift minder als de groote aardappelen. Kriel bracht niet veel op en liep soms tot i 1.50 per 100 KG, Het beschot valt niet mee, wat gezien de omstandig heden niet te verwonderen is. Wan neer dan ook het prijsniveau van Zaterdag gehandhaafd blijft pt erg'er nog: zal dalen, is te voorzien (dat vele teelers nog wat met rppien zul len talmen, hóe wel men gaarne het veld leeg,maakt om nog fe bezetten, Deze week weiden opk de eerste boswortelen aangevoerd. De stand van dit gewas is heel wat beter dan vorig jaar. De prijs per 100 bos varieerde v'an f j5j—f 8, waf z'eer zekér een Hinken prijs kan genoemd wor den. De dropgfe hpuat nog steeds tieele toestand der kas, rije tnja- aan en js eec _erp^L dgn bete»: s\s •vorig jaar; daarbij' komt de veelal koude we ersgesteldheid en de dro ge nachten. Een en ander werkt niet bevorderlijk op den groei der ge wassen en gevreesd wondt dan ook dat het besdhbt der vroege aardap pelen op de Zware gronden tegen zal vallen. WABMENÏÏÜ1ZEN. Gemeenteraad. Zaterdag-17 Juni vergaderde de Raad dieaer ge meente. O. Nannes, zonder kennisgeving. Afwezig de heeren W. Gutter en Na opening volgt gioedkeuring der notulen. Ingekomen is o.a. a. Dankbetuiging van het bestan der R,. K. Bewaarschool voor die verleende subsidie. b. Jaarverslag van dein toestand en de exploitatie van het gemeente gasbedrijf. c. Schrijven van het bestuur van de vereeniging tot bevordering der Vrijzinnige Protestantscihe belangen inlioudende intrekking van het ver zoek tot oprichting van een bijzon dere school. d. Verslag van verrichte werk zaamheden van het comité der ver eenigingen van Burgemeesters en Secretarissen te Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Sfehagen. e. Beredeneerd versjag van Volks huisvesting over 1921. f. Jaarverslag Noorderstoomtram- maatschappij over 1921. g. Verslag van den accountant over het levensm i ddelenbedr ij f 1916 tot en met 1921. Uit dit verslag blijkt, dat in to taal een verlies was van f 21491.391/» De accountant noemt dit een ge ring bedrag .ongeveer f10 per in woner, hetwelk in vergelijking met and-ere plaatsen zeer weinig is te noemen. h. Een schrijven van den Inspec teur van het -Jager onderwijs, betref fende h-et in bruikleen verstrekken van de O. L. school. i. Veraoek van E. H. Kiemer, be treffende eervol ontslag als lid en secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim, te Krabben dam en als lid van de oo-mmissie van toezicht op het lager onderwijs. Besloten wordt niet ingang van 1 Juli eervol ontslag te verleenen. I. Een schrijven van hot Witte Kruis, waarin verzocht wordt de sub- i-die voor het jaar 1922 te verhan gen met f200.— in verband met het aanschaffen van een nieuwe lig- tent. Dit verzoek wordt welwillend toegestaan. De rek hing en verantwoord ng va het algemeen Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1921, welke .rek-ening door B. en W. is nagezien, ligt bêr visie vioor de leden. De heer Swan, penningmeester deelt reeds mede, dat er een nadee- lig sal'do is van ruim f 1500.—. Op de vraag van den heer Slot hoe dit nadeeiig saldo kan gedekt worden, wordt geantwoord, dat no-g geen subsidie zal worden aange vraagd, mocht dit echter noo-dig blij? ken dan za-l dit geschieden voor de begrooting 1923. j. Een sciirijveu van het It. K. Kerkbestuur inhoudende aanneming van het aanbod voor den verkoop van een woning van het hoofd der school te Warmenhuiaen, voor de som van f 6500. Voorgesteld wordt de woning voor d-ien prijs ta verkoopen. k. In verband met het eervol ont slag van den heer P. fl. Kiemer wordt overgegaan tot stemming voor een f;d der commissie tot wering van schoolverzuim en van een lid der commissie van toe-zicht o-p het lager onderwijs -te Krabbendam. De heer J. Vermeer, hoofd der school, te Krabbendam, wordt voor •ide functies gekozen. Op voorstel van B. en W. wordt -den voorzitter gemachtigd de gemeen t© te v-ertegonwoordigien bij stem mingen, po-ideraangelegenlieden enz. Mededeelingon De directeur van het P. W. N. heeft bericht dat een volledig water onderzoek f 10 kost en f3 indien het alleen een bacteriologisoh. on derzoek aangaat. Da voorzitter yindt dat het schrij ven wel wat laat ingekomen is, de mensohen zijn wel wat in 't harnas gejaagd, heel wat oppositie is er geweest, ook al wijl de kosten van onderzoek zoo hoog werden opger schroefd. Goedgekeurd is het kohier H. O. over de eerste 4 maanden van het jaar 1922, de geidleening gr. f 14.900 de verkoop grond aan F. Stam ein de aankoop grond Dorpstraat. Tevens is goedgekeurd de verorder ning op de heffing van schoolgeld tot 1 Januari 1923, alsmede de ver ordening op de heffing van een be lasting op openb. vermakelij khectan. Aan de gemeente is door het Mi nisterie van Oorlog wegens te veel uitbetaalde mliliitaire vergoedtipigeini uitgekeerd een bedrag v. f 1312.50 Op voorstel van B. en W. wordt, met ingang van 1 Juli a.s. aan A. Dumont eervol ontslag verleend als klerk aan het gasbedrijf. Uit de toelichting blijkt, dat de heer Dumont en de directeur der gasfabriek geen Vrienden zijn, en d-e hoer Dumont al eens is weggebleven zonder medeweten van den directeur In 't belang van het bedrijf wordt ontslag gewensoht geacht, waar de kwestie echter nog al tamelijk on beduidend wordt geacht, wordt dit ontslag eervp-l verleend. Naar aanleiding van een schrijven van Qodn Staten bAreffondc de ger T meeintebegïoating 1922, worden eénfc. ge administratieve wijzigingen hier. in aangebracht. Naar aanleiding van het om prae* advies in handen van B. en W. ge stelde adres van het bestuur der ver eeniging voor Gereformeerd school onderwijs te Krabbendam, stellen B. en W. voor, gelden beschikbaar ta stellen voor de uitbreiding van do school, met uitzondering van de be stuurskamer. Uit de hierop gehou den besprekingen blijkt, dat er drie leerkrachten noodig blijken, aiaoof moet er een derde lokaal bij. Deze aanbouw is noodig, wijl de Katho lieke kinderen deze school zullen blijven bezoeken, en ook nog tien kinderen van buiten de gemeente toch behoorende tot het kerkgenoot schap ook steeds deze school bezoe ken. In verband met het leggen der wa terleidingsbuizen door Krabbendam, stellen B. en W. voor, over te gaan tot het aldaar laten plaatsen van 2 brandkranen en 1 spuitstuk en B. en W, te machtigen tot aankoop over te gaan van brandslangen en een hulpstuk'. In verband met het bepaald© in art. 59 der Kieswet wordt voorge steld over te gaan tot de benoe ming van twee leden en 2 plaats vervangende leden voor liet stembu reau. Tot loden van, het stembureau worden gekozen jde heeren de Groot en Slot. Tot plaatsvervangers de heeren Gutker en Kraakman. Bij K. B. van 3 April 1922 is geschorst het raadsbesluit strekken de tot toekenning van toeslagen op uitkeeringen uit werkloozekassen en stellen B. en W. voor, tot intrek king van het Raadsbesluit over te gaan. Na enkel© besprekingen waar in vooral de zinsnede, dat uitk-eering in strijd was met. het algemeen be lang, werd becritise-erd en tot in trekking -besloten. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het vaststellen van een maximumsnelheid in de bebouwde 'kommen der gemeente Warmenbul- zen en de maximumsnelheid vast te stellen op 20 K.M. werd aangen. De heer Slot trachtte dit te ver- hoogen tot 25 K.M. De heer Molenaar wilde beperken tot 15 K.M., doch hpt voorstel van B. en W. werd ten slotte gehand haafd. Op naleving van dit voor schrift zal streng worden gelet. B. en W. stellen na gehouden onderzoek voor, om over te gaan tot opheffing van het Krabbendammer- pad, althans in principe hiorto© te besluiten. Indian het pad in stand zou blijven moeten hiervoor noodza kelijke verbeteringen geschieden, wel ke Jaoeten niet opwegen tegen het weinig© gebruik dat van het pad wordt gemaakt. Na eenige bespreking wordt tot opheffing definitief besloten. Er zal echter gelegenheid zijn bezwaarschrif ten in te dienen, deze zullen even wel van zeer klein monden aard moe ten zijn. Het voorstel van B. en W. o-m machtiging te verleenen en over to gaan tot het herstellen van de Dorp straat bij Wastra en tot aankoop over te gaan van steenon hiervoor,, al smede voor do verbreeding van de Dorpstraat, werd aangenomen. Uit de besprekingen bleek, dat er door do plaatselijke vaklieden ge-en gelegenheid was dit spoedig uit ta voeren, ajzoo werd besloten de stes- nen self aan te koopen en de hee ren Min van Bergen dit werk te dóen uitvoeren, wijl deze toch in hot, ttorp bezig zijn met het her stellen van do straat. Uit de besprekingen bleek editor dat de voorzitter voorstand-^ is om de voorkomende werkzaam .od-en door de gemeentenaren te doen verrichten niits die van hun kant de gemeen te fatsoenlijk behandelen. Op - voorstel van B. en W. wordt het kohier der hondenbelasting over 1922 vastgesteld tot c-en tjpdrag van f 240.-. Overeenkomstig het advies van de gascoinm'ssie stellen B. en W. voor, artikel 4 van het werklied-en regle ment te wijzigen ais volgt: inp-Iaats van de werktijd bedraagt hoogstens 8 uur p-er dag of 45 uur per week te lozen: de werktijd bedraagt hoog stens 8y.2 uur per Jag of 48 uur per week. Een en ander staat in verband met de wijziging der ar beidswet en wordt voorgesteld deze wijziging te doen gelden voor do fitters. Uit de toelichting blijkt, dat de 2 fitters steeds volop- werk hebben en dat zij acooord gaan met deze re gel iing. Uit de verdere besprekingen bl ek tevens dat de voorzitter geen voor stander is van den acht-urigen werk dag. Bij de rondvraag bespreekt de heer Molenaar het gevaar als de jongens op de treeplank van de tram springen, wanneer deze vol gens verordening bij de Ëuiderbrug aeer langzaam rijdt. D© voorzitter doet toezegging de ze waaghalzerij ter kennis te Hullen brengen bij den chef en ook het trampersoneel scherp te doen toezien De heer Swan deelt mede, dat da geine-emte'ktok niet in orde is. De heer Westra zat worden op gedragen deze te doen herstellen. De heer Swan zo-u het verder toe juichen ajs de leden van het stem bureau presentiegeld ontvingen. Aan 'dezen wenscii aal worden voldaan. Hierna wordt de bijeenkomst on der dankzegging voor d© eamenwarai - king dppr den, ywaitter. gesiotesv

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5