ONS BLAD HE BANK VAN WiSSELINK N. 519.' 14e Jaargang 39 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: êlS'mS™433 Mineer Mém ven Brimid. eunmAiB. Ingezonden Mededeelingen Tuinmsubelen en Slangen BINNENLAND Woensdag 21 Juni 1922. 31 Fa. R J. HOUWING MUIT G 7. - ALKMAAR KOSTE BERICHTEN NQORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. wet ueiuusireera ^onaagsoiaa u ou x nooger. i uitoetanng per plaatsing t u.oü. Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,—, f 10Q,—f 60,—, f 35,—, f ra. i. te i>elanj?riik. dan dat vei*- I ATI TvTatI Arln.TTtfl «pIia T/YlYrrva.Hsafon /Ito in S OTO trin MaWt-iavriatz U-\o<T»>/-vnwvn -Kr\+ A n tra» 1 Advertentieprijs; Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclame per regel f 0.75 J Rubriek „Vraag en aanbod" bij voof uitbetaling per plaatsing f 0.60. 157 De lieer Michielsen, voorzitter van 'ten Raad van Arbeid te Haarlem, schreef in de „Maa,sbode" van 9 Juni een artikel over de Raden van Arbeid. De beer M. wijst 'op het officieel verhandelde in deze aangelegenheid bij de behandeling van de Oegrooting van „Arbeid"',, waaruit blijkt, dat niet alleen leden van de Eerste en Tweede Kamer, maar ook de Minister een geleidelijke inkrimping van het aanlal Raden mo gelijk acht. De Minister wenscht dat echter te doen, wanneer er een vacature in bet corps voorzitters komt. '1 erlnops zij hierbij opgemerkt, dat hetgeen de Minister wil, wel een scherp üclti doet vallen op de beteekenis van de Raden van Arbeid .ais zoo-, danig, wanneer waar' ilT hét 'goed mee eens ben - de voorzitter alleen zwaarder weegt dan de geheel© Raad. Fu voor hen, die van deze parite- liscbc instelling zoo hoog opgaven, moet deze waardeering vee! overeen komst hebben met een koudwaterbad. Maar er komt nog gelegenheid ge noeg, daarop eens wat dieper in te gaan; voor de zaak, welke thans aan de orde wordt gesteld, is het van geen lw-tcekenis. Het komt in deze vooral aan op de conclusie waartoe de heer \i. komt. n.t. nat zonder schade voor de verzekerd en het aan tal raden kan worden ingekrompen, waarmcae z.i. gen zeer belangrijke kos tenbesparing kan worden verkregen. Hef moeilijke van het geval is, dal maar zéér weinigen, misschien wel de voorzitters en enkele hoofdambtenaren alléén, over deze belangrijke zaak een gexestigd oordcel kunnen hebben, want het staat voor mij vast, dat wanneer juist nlijkt wat de lieer Michielsen stolt, n.l. dat een belangrijke kosten besparing kan verkregen worden, zon der dat do rechten of de belanden v. do verzekerden in het gedrang Komen, dan heelt wet-is-waar. iederéén, ■naar toen vooral de arbeider, er belang bij, dal geen onproductief of oneconomisch werk aan de sociale ver zekering wordt besteed; m. a. w. dat de kosten zoo ladg mogelijk zijn. Van deze gedachte uitgaand, moet liet artikel van den lieer M. bij allen, die de sociate verzekeringen zoo goed mogelijk w illen zien, de sympathie heb ben, to méér waar de heer M. in deze moet geacht worden ten volle- bevoegd te zijn tot oordeelen. En is zijn inzicht juist, dan meen ik ook dat we zijn gestelde conclusie moe ten aanvaarden, n.l. dat dan niet mat inkrimping kan worden gewaent, tot dat er te avond of te morgen eens een vacature in het corps voorzitters komt Nochtans sluit dat geenszins in, dat -geen rekening moet worden gehouden met de belangen van de in functie zijnde voorzitters en ambtenaren. Zooals gewoonlijk echter, wordt nu van andera zijde het denkbeeld van den heer M. weer aangevochten, het welk in de „Maasbode" van 13 Juni is to vinden. In hoeverre ook deze schrijver bevoegd lot oordeelen is, kan 'niet worden nagegaan, wijl het artikel anoniem is. Inlusscben zou een tegenspraak de zaak slechts ten goede kunnen komen, wanneer objectief de argumenten van den heer M. werden behandeld, doch het is aan gegrond-en twijfel onder hevig of die zakelijkheid niet uit het oog wordt verloren, als de schrijven al aanstonds begint met dingen te zeg gen,, die eigenlijk met de zaak niets te maken hebben en een t>e sterk per soonlijk karakter dragen. „,\Vij kunnen er ons zelf itideii- „ken, dat er zullen zijn, die uitroe- „peilziedaar onze man voor de „Tweede Kamer, een - man, (lie er „niet voor terugschrikt om teai bate „van hel algemeen belang een groot „aanlal van zijn collega's en amb tenaren op te doeken." Voor zulke argumenten kan niemand eenig respect hebben en de zaak is m. i. te belangrijk, dan dat zie ver troebeld mag worden door persoonlijk heden. Het zakelijke van bet contra-betoog komt hierop neer, dat wel degelijk de belangen van de verzekerden ge vaar loopen bij meerdere concentratie. Ook zouden volgens dien schrijver de vooraeelen niet zoo groot zijn als de heer M. beweert en de eventueêle in voering van de ziektewet zou een be langrijke factor zijn waarmede rekening moet worden gehouden; wordt deze ingevoerd, zou toch blijken, dat de Raden niet vergroot kunnen worden. Tot zoover hetgeen in de genoemde artikelen in de „Maasbode" tot uiting kwam. De zaak Is echter belangrijk genoeg om <jnze. bealngstelling gaande te hou- de.n want niets kan slechter zijn voor onze sociale verzekeringen dan de ge dachte, dat de kosten daarvoor onnoo- dig hoog zijn, anderzijds, wanneer zij in waarheia niet te hoog zijn,, dat die gedachte zou voortleven. Hoewel lid van een Raad van Ar beid in den lande, zou ik niet gaarne beweren, bevoegd te zijn tot oordeelen of en in hoeverre inderdaad groote kosten kunnen bespaard worden, zon der de sociale verzekering te schaden; wèl weet ik, dat voor voor zoover onze geheele Raad van Arbeid zich in deze kwgstie kon inwerken, hij evenals zijn voorzitter tot de conclusie kwam, dat belangrijke kostenbesparing kan verkregen worden, zonder-dat de verzekerden in het gedrang komen en zelfs zonder vrees, dat bij eventu- eele inwerking treden van de Ziekte wet de boel spaak moet loopen. Een zakelijke bespreking kan in ieder geval nuttig werken, maar ik zou het toch ten zeerste betreuren, als hel hierbjj bleef én- niet een des kundig onderzoek naar een en ander werd ingesteld Gebeurt dat niet, dan speelt men in de kaart van hèn, die de sociale verzekering als zoododaalg uit den booze achten. Komt men bij een degelijk onderzoek lot hel inzicht, dat vermindering van het aantal raden niet mogelijk is, dus dat aan bezuinigigng op dat terrein niet valt te denken, dan kan ook on edele bestrijding worden afgewezen, óf er komt aan het licht, dat wel üjgelijk verminderd kan worden en deze ver minde; ing ook belangrijke kostenbe sparing meebrengt en dan meen ik te moeten staan aan de zijde van den heer Michielsen, dat we dan niet be hoeven te wachten met verandering in te voeren lot er een vacature komï Iets wat zeer wel kèn, zonder nu juist ats een beul tegenover de in dienst zijnde ambtenaren op te treden. A. JLi N.B. Zoo juist verneem ik uit de bladen, dat dé Raad van Arbeid te Zaandam voor het grootste deel bij dien van Amsterdam zal worden ge voegd, wal m.i. geheel pleit voor de zienswijze van üeii heer Michielse. DE CONFERENTIE TE 5s-GR AVENH AGE Perstelegrammen naar Rusland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat gedu rende de Internationale Economische Conferentie te 's-Gravenhage perstele grammen tegen verlaagd tarief in het verkeer met Rusland zijn toegelaten ge durende den geheelen dag en nacht. Een receptie. De minister van Buitenlandsche Za ken ontving gisterenavond ten zijnen huize de leden der preliminaire confe rentie en die van het Internationaal Hof van Justitie en het corps diploma tique. Be Journalisten. Hedenmiddag 5 uur zal de Persrege- lingseommissie in de Grafelijke Zalen een thee aanbieden aan buitenlandsche en Nederlandsche journalisten, die, in verband met de Conferentie, in de re sidentie vertoeven. De buitenlandsche journalisten, die tijdens de conferentie in Den Haag' vertoeven, zijn door de gemeentebestu ren van Zutphen, Arnhem en Apel doorn uitgenoodigd in de eerste dagen van Juli een bezoek aan dit deel van Gelderland te brengen. Be Algemeene Commissie. Jhr. van Karnébeek heeft gisteren telegrafisch aan de Russische sovjet-re geering de samenstelling van de met- Russische commissie meegedeeld, be nevens de namen der experts, door de staten aangewezen, om in deze com missie zitting te nemen. De samenstelling dezer commissie is als volgt: Oostenrijk: graaf F. Galice. België: F. Oattier, Gallopin. Engeland en dominions: Sir Philip Lloyd Greame. Lieut. Commander Ed ward Hilton Youg. Bulgarije: Stankioff. N. Stoyanoff. Denemarken: Z.Exc. H. A. Bernhoft Chambellan. Z.Ex. Axel Nörgaard. Spanje: Z.Ex. Santiago Mendez de Vigo. P. Staura. Estland: Z.Exc. C. R. Pusta. Rubel. Finland: G. A. de Gripenberg. Frankrijk: Alphand. De Lapradelle. Griekenland: Z.Exc. P. Tsaldaria. Anthenogènes. Hongarije: Z.Exc. Ladislav Tahy de Tahvar et Tarkeo. J. Wettetein de Westerheimb. Italië: Z.Ex. Barpn Romano Avezza- na. Z.Exc. Francisco Giannini. Japan: Naotaka Sato. Teiji Sekiba. Letland: Z.Ex. 0. Grossald. Litauen: Z.Exc. dr. Zaunius. Luxemburg: J. P. Arend. Noorwegen: Z.Ex. P. B. Vogt. H. Klaestad. Nederland: Prof. mr. dr. A. A. Struycken. Jhr. mr. A. M. Snouek Hur gronje. Polen: Z.Ex. H. Strasburger. Sigis- mond Jestrzembak. Roemenië: Z.Exc. C. Diatnandy. Ki- ziaeesco. Serviseh-Kroatisch-Sloveeneche staat: Z.Exc. Gavrilavitoh. Dr. Bogram Mar co vie. Zweden: E. Löfgren. A. J. P. Adler- kreutz. Z.Exc. P. Binlcbert. Prof. H. Toendury. Tsjecho-Slowakië: Z.Exc. dr. V. Gir sa. Z. Fieriinger. Een verklaring van den heer Van Karnebeek. De Minister van Buitenl. Zaken, Jhr. mr. v. Karnebeek, president van de voorbereidende Haagsehe Conferentie, heeft tegenover den vertegenwoordiger van Havas het volgende verklaard: 'Ik denk niet, dat men van de preli minaire conferentie betere resultaten heeft kunnen verwachten. De toetre ding van Frankrijk werd bijzonder op prijs gesteld. Groot is de voldoening bij alle delegaties, die, het moet er kend worden, al wat in htm vermogen was, in het werk hebben gesteld om de taak van de Fransche regeering te ver gemak'kelijken. De arbeid der conferentie verkeert intusschen in het begin-stadium. Een enkel resultaat is reeds verkregen en wel een zeer belangrijke uitslag* n.l. de wijze van werken en de geest, waar in de onderhandelingen met de Russen zullen worden aangevat en eventueel voortgezet. Hef zal voornamelijk van hen afhangen of de arbeid der confe rentie voortgang zal kunnen hebben en vruchten zal dragen. Daartoe zal het noodig zijn, dat de Russen het bewijs van hun solidariteit met alle delegaties zullen leveren, ten einde ons te steu nen in het streven om de conferentie het sobere en beseheiden karakter te geven, dat ons, ten koste van het op leggen van zware offers aan de pers, gelukt is, haar te verschaffen. DE IERSCHE KWESTIE. Be verkiezingen. De Onafhankelijken versloegen vier anti-verdragscandidaten te Dublin. Twee vooraanstaande pro-verdrags- candi daten zijn met overweldigende meerderheden gekozen, Clarke en de gravin Maikieviez behooren tot de ver slagenen. Drie pro-verdrags-candidaten zijn gekozen voor de vijf zetels van het graafschap Galway. De bekende pro- verdragscandidaat generaal Mc Keon heeft een groote meerderheid te Long ford behaald. Het resultaat van de verkiezing te Oost Cork en Noord-Oost Cork is, dat twee pro-verdragseandidaten en drie anti-verdragscandidaten zijn gekozen. Griffith heeft de leading in Oouty Ca- van. Dublin City vaardigde zeven an ti-verdragscandidaten en een pro-ver- dragseandidaat af. Een aanval op de woning van Craig Een gewapende bende heeft een aan val gedaan op Stormont Castle, de ambtswoning van den premier van Ul ster. Er werden schoten gewisseld. Be aanvallers werden ten slotte afgesla gen. Een interneeringsschip voor Sinn Feiners. Be regeering van Ulster heeft het ssi Argenta, dat zij onlangs van de Ame- rikaansche Shipping Board heeft aan gekocht, bestemd voor intemeerings- vaartuig voor Sinn Feiners, die b\j de jongste opstootjes gevangen zijn ge nomen TELEF. 644. 'x f: BE CONFERENTIE VAN LLOYB GEORGE EN PAINCARé. Omtrent het tueschen Poincaré en Lloyd Ge-onge verhandelde meldt een Havas-bericbt nog het volgende: Lloyd George en Poincaré waren bei den overtuigd van de onmogelijkheid om het vraagstuk der intergealiieerde schulden te bespreken bij afwezigheid der Yer. Staten en zonder hun gevoe lens daaromtrent te kennen. Het onderhoud zal een gunstigen in vloed hebben op de toekomstige Franseh-Britsche betrekkingen. Poincaré en Lloyd George besloten in de toekomst geen enkele beslissing te nemen nopens de geschilkwesties zonder met elkaar overleg te hebben gepleegd. LENIN's TOESTANB. Be bladen publiceeren het volgende door prof. Klemperer en prof. Kramer, benevens drie Russische doktoren on- darteekende bulletin omtrent den toe stand van Lenin: „Be ziekteverschijnselen in het darm kanaal van den patiënt zijn op het oogenblik verdwenen. Al zijn organen zijn volkomen intact. Be storing in den bloedsomloop is geëindigd. Be pa tiënt heeft het bed verlaten en gevoelt zich goed. Hij gevoelt zich echter ge drukt door de rust, die hem door de doktoren is voorgeschreven." Een officieel telegram uit. Moskou meldt dat er geen sprake van is om als gevolg van Lenin's ziekte een di- rectoriaat in te stellen. In Sovjetkringen te Rewal wordt be weerd, dat Lenin, op wensch van zijn doktoren, in het buitenland waar is niet bekend een kuur zal doen. BE FASCISTEN. Te Triëst is een communistisch ge meenteraadslid, dat op straat door een aantal fascisten was aangevallen, aan de bekome verwondingen overleden. Twee jeugdige fascisten werden op straat door revolverschoten gedood. Anderen werden zwaar gewond. Blaakbaar bedoeld als wraak, wer den door een tiental fascisten op een driehonderd werkloozen, die hun rijks- uitkeering kwanten halen, in het wil de weg schoten gelost. Onder de werk loozen ontstond een wilde paniek. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een aantal fascisten te Valorja en Opatia nabij Fiume heeft zich nieuwe gewelddaden veroorloofd tegen Joego- slavcn. Be aangevallenen werden mis handeld en velen hunner ernstig ge wond. Te Zara hielden de fascisten an 'ti-Joegoslavische demonstraties, plun derden en staken vervolgens in brand het geibouv der Joegoslavische vereeni ging. Smects, de leider der .separa tisten in bet Rijnland, is tot S ïnaanden en 2 weken gevangenisstraf veroor deeld wegens bëléedigïng der Keulsclie politie. Vólgens een "Wolffbericht uit Ber lijn zijn te KaltowiU gisteren Pool- Kche troepen binnengerukt; in Krenz- imrg en Obergtogau Dnitscbe troepen. Anno 1886. Volgestort kapitaal f 1.000.000. Reservefonds f 270.000.—. v opent rekening-courant en chéqne Incasseert en disconteert verleent bedrljfscredleten aan belast ziek met den aan- en neemt gelden in deposito tegen dé navolgende rente met 1 dag opzegging 3 voor - maand vast 3'/* 3 ZVt 4 1 Jaar 4^ Bedragen tot f 25 000 zijn desgewenscht direct opvraag baar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederland sche Bank. ■rekeningen met eene rentevergoeding ran B op binnen- en buitenland, Landbouw, Handel en Nijverheid, rerkoop van ellecten voor geldbelegging, verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsche Safe- Deposit loketten, waarvan de huur tedraagt Model A per jaar f 6. B f 12.- C f 18 B D f27— De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. Gisteren zijn nog 10 lijken, van het stoomschip „Avaré" geborgen. Deze dooden behoorden tot de beman: Er worden nog 38 personen ve: - De Italiaansche regeering heeft de Ilaliaansche postkantoren te Scoe- tari, Durazzo en Valona opgei»', an, nu Albanië als onafhankelijk konink rijk is erkend. - Bij 'Turijn zijn de expres-trein van Rome eu dio van Turijn op elkaar geloopeo. Drie wagons werden ver woest. Er zijn lot nu toe 3 doodesi en een twintigtal gewonden. v— Het Engelsche Hoogerhuls heeft in tweede lezing bet wetsontwerp aan genomen inzake de mwerkingtreding der verdragen van Washington nopens de beperking van den aanbouw van oorlogsschepen, de bestraffing van aan vallen op handelsvaartuigen enz. De Engelsche ketelmakesrsvereeni- ging heeft de voorwaarde der werk gevers in hot machinebedrijf inzake die directe rale rechten aanvaard. De uit sluiting is thans opgeheven, De prins van Wales is gisteren avond na een afwezigheid van acht maanden te Plymouth aangekomen. Be bevolking aan land juichte hem en thousiast toe. De bevolking van Lon den zal den prins, die zeer populair is, is, vandaag een grootsche ontvangst bereiden. Do bey van Tunis is ernstig ziek. Tijdens de viering van het wel slagen van den, tocht der Portugee- sche ifviateurs over den Atlamtischen Oceaan, had op de Taag een ontplof fing plaats op een lichter met vuur werk; de boot zonk. Twintig personen verdronken, terwijl 40 gewond werden. De communisten, die het vorig jaar een aanslag op koning Alexander van j^uid-SIavië deden, zijn ook door het Hooggerechtshof ter dood veroor deeld. Twee personen zijn gearresteerd, dio een aanslag op koning Alexander voorbereid hebben. Het Oostenrijkscii ministerie van financiën heeft haar toestemming vei--' leend dat reizigers, bij het overschrij den der grens', voor een bedrag van 200.000 Oostenrijksche kronen per per soon, zonder bijzondere toestemming, mede genomen mogen worden. Uit Bocdapes* wordt gemeld, dat de llongaarsche regeering om een de. ficit goed te maliën, ongeveer 90 a 100 aipbtenaren ontslagen heeft. in de vesting Niederschönefelde is de communistische afgevaardigde .Sauer, die daar gevangen Zit, a,s pro test tégen zijn vcvoordeeiing tot cel straf de hongerstaking begonnen. 'Tc Troussey streek een bijen zwerm neer op hel aard van een hooi wagen; na enkele oogenblikken. be- zwce i het dier onder de steken. De voerman, die het paard had willen verdedigen, werd zoodanig gestoken, dat hij in levensgevaar verkeert. De Duits che en de Belgische gede legeerden hebben een nieuwe bijéén komst gehouden in den loop waarvan, volgens de bladen, Theunis de Duit- sche gedelegeerden sommeerde om binnen 48 uur een beslist antwoord le geven; zoo niet, dan zullen ac on derhandelingen worden afgebroken. REOEERINGSPUBL1CATIES. De Minister van Rinneniandscbé Zaken heeft aan zijn amtgenooten verzocht, bij! liet verstrekken van vopii schriften of het richten van ken nisgevingen aan gemeentebesturen steeds te doen zoirg dragen, dat elk gemeentebestuur een afdruk van hét üep'sitemènt ertvangt. I tnusschen zal het niet altijd n w- dig zijn, aat de toezending rech't- siitJis vanwege de Departementen; aan de gemeentebesturen of burge- niees;t_5 plaats heeit. De toezending; zal, tenzij de zaak spoed eischt, dour iussohenkomst van de provinciale grif fiën geschieden. In dit verband wordt opgemerkt, dat de bestaande portvrij dom tusschen de griffiën en de ge meenten in de toekomst in den vorm' van afkoop» te laste van het De partement van Binnenl. Zaken zal blijven gehandhaafd. J Het schijnt voor te komen dat] modulen e.d. uitsluitend in de Staats-j coon ant geplaatst worden en niet wor den toegezonden aan de griffiën of aan de gemeenten, maar dat vol staan wordt met 'verwijzing naar de Staatscourant. Een detgelijk'e wijze v-un bancelen sch'ij'nt den Min. in het algemeen niet gewenscfit. Moet. intusschen in sommige gevallen der gelijke opneming in de Staatscourant' plaats hebben, dan ware in eik geval' aan de prov. besturen de gelegenheid te geven, om van hét zetsel der oou-i rant voor het bestellen van over- diukken gebruik te maken en ware' de aandacht op die gelegenheid te vestigen. H. M. DE KONINGIN-MOEDER, Evenals verleden jaar, zal H. M. de Koningin-Moeder ook' dezen zo mer haar buitenverblijf, 'het Paleis ie Soestdïjk, niet betrekken. DE TABAKSBELASTING. In de kringen der sigarenfabrikan ten ziet men met groote ongerust heid de naaste toekomst tegemoet. Dcordien de regeering, die op haar beurt weer gedupeerd wordt door den drukker, de fabrikanten niet van sigaj-enringen kan voorzien, staat een groote stagnatie in het bedrijf te wachten. Hier en daar heeft men zich reeds genoodzaakt gezien werk lieden te ontslaan en indien de toe stand niet spoedig verandert, zullen vele fabrikanten dit voorbeeld moe ten volgen. De minister heeft verklaard, dat bij gebrek aan ringen, de sigaren zon der banderolles kunnen worden af geleverd, mits aan de zending een accij'nskwitantie wordt toegevoegd. De winkeliers weigeren echter die ongeringde sigaren in ontvangst te nemeneensdeels, omdat zij den romp slomp van de aecijnskwitanties niet wensch'en, maar meer nog omdat de cüëntéle bezwaar maakt voor siga ren, zonder banderolles, den verhoog'- den prijs te betalen. TRANRPORTEN R.K. HUISVESTINGS-OOMIT'E. Het Centraal Bureau van het RL K. Huisvestings-Comité deert ons de volgende data mee van aanko mende en vertrekkende transpor ten: 21 Juni aankomst van Breslau. 23 Juni vertrek naar Duitschland (Ru,hrgebied). 27 Juni aankomst van Duitsch land (Ruhrgebied). 30 juni vertrek naar Trier en Breslau. 15 Juli aankomst van Weenen en München. 18 Juii vertrek naar Weenen en München. 25 Juli aankomst van Boedapest 31 Juli vertrek naar Boedapest. Met deze transporten bestaat ge legenheid Lieldesgaben mede te geven, mits deze 8 dagen vóór ge noemde data franco worden toe gezonden aan het Centraal maga zijn Zuid-Willemsvaart 257. Gedurende de maand Augustus, zullen geen transporten aankomen pt vertrekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1