GEMENGD NIEUWS ALKMAAR. IOEPASS1NO VAN DE IN VAD DP TE1TSWET. Bij de wet van 24 December 1921 lot wijziging van de Invaliditeitswet is oe loongrens van de Invaliditeits wet verhoogd van f 2000 op) f 3000, maar die verhooging van de loon grens Was slechts een tijdelijke mad regel, welke voorloopig van kracht zcu blijven tot 1 Juli van dit jaar. Ei rijst nu de vraag', voor welke arbeiders na 1 Juli zegeltjes geplakt moeten worden. Hel Bestuur van de Vereeniging van Neaeitandsche Werkgevers heeft zich in verbinding gesteld met den Minister van Arbeid. Ingevolge het met hem gepleegde overleg, heeft het bestnui voornoemd zijn leden ge adviseerd met het plakken van ze gels door te gaan voor al de ar- beideis die op 1 Juli reeds verzek'e- lingspiichtig waren en alleen niet te plakken voor diegenen, die nii 1 Juii voor het eerst in loondienst te gen een loon van meer dan t 1200 werkzaam worden. BOND VAN R. K. MEISJESPA TRO- NATEN EN MEISjESVEREENlGiN- OEN. De Bond van R. K. Meisjenpatro- naten en Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem hield Woensdag- moigcn in Café „Z-o-merzorg" zijn 13e algemeene jaarvergadering, on der presidium van den weleerw. pa ter R. C. H. Bouters O. F. M. Van ae 58 patronaten waren er 40 \ei legen woordigd. Mej. M. W. A. v. d. Donk', uit Voorburg, bracht het jaarvers'ag uit. Het jaarverslag, uitgebracht door den penningmeester, den weleerw. heer Lucassen, pastoor te 's-Graven- hage, geelt aan inkomsten een be drag van f 422.60, aan uifg f 161.89y2 zioedat er een batig saldo is van f 260.70V" Hierna verkreeg het woord de wel eerw. heer D. J. J. de Kok, pastoor te Zuid-Zijpe. die een inleiding hield over het godsdienst-onderwijs in onze meisjes-patronaten. Zijn Eerw. behandelt in dit on derwerp de volgende drie punten: 1. Het doel van het godsdienstonder wijs 2 De inhoud van het gods dienstonderwijs. 3. Een en anderover de methode van het godsdienstonder wijs. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats wegens aftreden van den weleerw. heer Rector Kok. Na twee de stemming werd gekozen de wel eerw. heer L. J. J. Schamper, ka pelaan te Amsterdam. In de middagvergadering deelde de voorzitter mede, dat er van den weleerw. heer L. 'J. Schamper uit Amsterdam telefonisch bericht was ingekomen dat hij zijn benoeming als bestuurslid aannam. Spr. gal alsdan het woord aan den zeereerw. heer G. P. j. v. d. Burg, professor aan het Seminarie HageveJd tot het houden van een in leiding over Oudersavonden. Aan de orde was vervolgens het punt: Meisjespatronaat en Vakorga nisatie. De Voorzitter deelde naar aanlei ding hiervan mede, dat eenige cor respondentie is geverd tusschen de Commissie voor Vakorganisatie van den R. K. Dioc. Bond en het be stuur. De kwestie komt hierop neer, dat bedoelde commissie de niedewer king van het bestuur der Meisjespa- trenaten vraagt ter overname van de meisjes uit het patronaat in de vakorganisatie. Besloten werd in de ze richting verder te werken. Qver het punt: Meisjespatronaat en Jonge Vrouwenbond gaf de wel eerw. lieer H. Kjooy uit Amsterdam een uueenzeitmg omtrent de verhou ding die er bestaan moet tusschen beide volgens de leidraad der k. K. Dioc. Commissie voor het Jeugd werk. Pastoor Lucassen stelde het vol gende voor inzake de indeeling van ide meisjeskringen: Het Diocesaan Centraal lichaam, genaamd de Jonge Vrouwenbond, bestaat uit: lo. Diocesane Bond van Meisjespatronaten; 2o. Diocesane Bond van M.U.L.O.-meisjes; 3o. Dio- ces 11e jong-Studentenbond. Het algemeen paatseliijk lichaam bestaat uit: lo. Plaatselijke Bo rid van Meisjespatronaten; 2o. Plaatselijke Bona van M. U. L. O. meisjes; 3o. Plaatselijke Bond van Jong-Studen- tenboraa. Het bestuur, diocesaan zoowel als locaal, bestaat uit afgevaardigden van erk tier drie bonden, waaraan een van den Vrouwenbond kan worden toegevoegd. Uil de gedachtenwisseiing conclu deerde de voorzitter, dat men be trede,: deze kwestie aanmerkelijk dioiuer bij elkaar is gekomen en ver wacht mag wouden, dat een deimitie- ve oplossing in dezen tot stand zal kiemen. Bij de rondvraag werd over ver schillende kwesties nog breedvoerig van gedachten gewisseld. In zijn slotwoord 'uitte de voor zitter oen wensch, dat de vergade ring vruchtbare resultaten moge ai- werpen. VERKLARING VAN DEN VRIJ HEIDSBOND. Een commissie uit het dagelijksch bestuur van den Vrijheidsbond heeft gisterenmorgen verdere besprekingen fevoeid met de Noord-Hollandsche tatenclub van den Vrijheidsbond. Bij die besprekingen bleek, dat om te voorkomen, oat de Noord-Hol landsche Statenclub de vertegenwoor diging van Noord-Holland in de Eer ste Kamer zou moeten prijsgeven, in Noftrfl-Hplland overleg met de S. D. 'en V.: D. was vloorgesteKE djjf vier- zoek van mr. DresselHuys Is daarop door den secretaris van de Staten club aanraking gezocht met de coali tiepartijen, ten einde te kbmen tot handhaving van de bestaande verhou dingen der partijen in de Eerste Ka mer, in afwachting van de spoedig komende evenredige vertegenwoor diging. Dit voorstel is door de rech terzijde van de hand gewezen. De Statenc-lub van den Vrijheidsbond heeti daarop besloten tot een con- venance met de Sociaal- en Vrijzin nig-Democraten, op dezen grondslag Van de negen Eerste Kamerleden, door Noord-Holland aan te Wijzen, zouden vier tot de S. D. behöoren, drie tot den Vrijheidsbond en 2 tot den Vujzinnig-democratisclien bond. De Vrijheidsbond zou dus twee zetels aan de sociaal-democraten af staan hetgeen volgens de stemmen- v ei houding in de Noord-Hollandsche Staten voor den Vrijheidsbond een gunstige schikking was. Bij nader overleg met de commissie uit het hoofdbestuur is van de rijde van het hoofdbestuur zeer op den voorgrond gesteld, dat de gesloten overeenkomst tot groote ontstem ming in het land zou leiden en dus c verwegen moest worden, of en in hoeverre een andere gedagslijn zou kunnen worden gevolgd, zonder dat van sociaal- of vrijzinnIg-democrati- schen kant het verwijt zou kunnen worden gemaakt, dat de Statenclub tegenover die partijen minder correct zou handelen. Besloten is daarop aan de söciaai- en vrijzinnig-democra.isehe Kamer- dub in Noord-Holland mede te dee- len, dat de Statenclub van den Vrij heidsbond zich bij nadere overwe ging verplicht zag op haar besluit 'terug te komen en dus niet ganger tot een overeenkomst met de so ciaal- en vrijzinnig-demo'craten be reid was. Men gaf daarbij evenwel aan de beide andere Statendubs te kennen, dat men in verband met den gang van zaken zich verplicht ge voelde op de altredende sociaal- en vrijzinnig-democraten te stemmen, maar daartegenover op geen enkele tegenpraestatie aanspraak maakte en er zich toe zou bepalen, in alle in stanties voor de overige vijf plaat sen alleen op de candidaten van den Vrijheidsbond te stemmen. Men ver koos dezen weg, ook al leverde dit groot gevaar op voor belangrijk ze telverlies. 1 Mevrouw M. BoissevainPijnappel lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland deelt mee, voor de vergadering van de Sfaten van Noord fjo.land aan de Vrijheidsbondfractie, waarvan zij penningmeesteresse was, te hebben meegedeeld, die functie neer te leggen, alsook dat zij van die fractie geen deel meer zal uitmaken. VERKIEZINGEN EERSTE KAMER. De verkiezingen in de Prov. Sta ten voor leden der Eerste Kamer hadden in de verschillende provin cies den volgenden uitslag: Utrecht: Jhr. mr. J. W, M. Bosch van Oud-Ame isweerd, R.-K (Aftr.)G. C. D. d'Aumale baron v. Hardenbroek v. H„ A.-R. (aftr.) GelderlandJ. F. C. Arntz, R.-K. (aftr.); Jhr. J. Beelaerts van Blok land, A. R. (aftr. Mr. O. J. E. van Wassenaer van Ca.wijck, C.-H. (aftr.)Mr. W. H. J. Th. van Bas ten Batenburg, R.-K. (aftr.) Prof. mr. P. A. Diepenhorst, A.-iR. (aftr.)P. F. H. Dobbefanan, R.-K. Limburg: Jhr. mr. L H. L. J. van der Maesen de Sombreff, R.- K. (aftr.1 Mr. F. I. J. lanssen, R.-K. (aftr.); O. M. F. Hafïmans, R.-K. [aftr.) Overiisel: J. C. L. van der Lan de, R.-K. (aftr.)Mr. W. L de Vos van Steenwijk, C.-H. (aftr.); Dr. H. Franssen, A.-R. (aftr.). Friesland: Mr. J. J. Kroles A--R» W. Fransen Jzn. R.-K.; L W. de Vries (C.-H.; S. F. Fijtsma A.-R. Drente: Mr. H. Smeenge, Vrij heidsbond (aftr.)J. EL Westerdijk V rijz.-Democ raat Noord-HohandW. de Vlugt, A.-R.; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thiissen, R.-K.Mevr. Carry Pot- hyuis—Smit, S.D.A.P.P. J. J. Haa zevoet R.-K.; Mr. H. Verkoute ren, C.-H.: F. Wibaut S.D.A.P.; Dr. D. van Embden, V.-IAMr. Slingenberg, V.-D. Zuid-HoUand: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, R.-K.; Mr. L W. C. v. d. Berg, A.-R.; Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, C.-H.; G. J. van Swaaij, R.-K.; Mr. A. v. d. Hoeven, C.-H. A. J. A. üilissen R. K. (aftr.) A. W. F. Idenburg, A. R. (aftr.L Mr. L. W. C. van den Berg, A. R. (aftr.). J. H. de Waal-Malefijt, A. R. (afr). Prof. mr. A. Anema, A. R. (aftr.l Groningen: Mr. M. Mendels, S. D. A. P. (aftr.). J. B. Wcsterdifk, V. D Mr. S. de Vries Czn., A. R. Zeeland: .J R. Slotemaker de 'Bruine, C-H.; Mr. A. A. de Veer, A.-R. Noord-Brabant: Van der Does de Wi.llebois, R. K. (aftr.). Jhr. mr. F. X. A. Verheyen, "R. K. (aftr.). Mr. A. J. I. M. Smits, R. K. (aftr. Dr. J. A. A. M. van Loon, R. K. (aftr.). Mr. W. M. van Lanschot, R. K. (aftr.). H. M. J. Bïomjous, R. K. (aftrA De Kamer telde tot heden: links 18 leden, t.w. 11 Vriflieids bonders. S sodfeafkkhtodraten, 9 vrijzinnig- democraten, pjhie den heer Van der Fettz. 1 1 I Rechts 31 teden, tw, 17 R.-Ka- tholieken. 9 antirevolutionairen en 4 diristetijk-historischen plus den heer Fokker. Voorts was er ëén vacature in Gelderland (door het overlijden van mr. Reekers R.-K.). 'JDe nieuwe "Eerste Kamer Is thans samengesteld uit 9 leden An'ks (1 Vrijlheidsbonder, 4 vrijzin- nigndemocraten en 4 sociaal-demo craten) en 41 Rechts (21 Roomsch- Katholieken, 13 Antirevolutionai ren en 7 Christelijk-Historiscihen)- Niet herkozen zijn: Van den Vrijheidsbond de hee- ren K. Czn. de Boer, J. T. Cremer Dr. J Kra-.is, D. van Houten, mr.' F. S. van Nierop, E. J. Bergsnia, van Weideren Rengers, R. P. Do- jes, mr. dr. C. C. Geertsema en mr G. W. baron van der Feltz. Van de S.D.A.P. de heeren H. H. van Kol en Henri Polak. Van de Christelijk Historisdie Unie de heer mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke Van de Anti-Revolutionaire Par tii de heer mr. "C. Lucasse. "De volgende heeren doen hun intrede in de nieuwe Eerste Ka mer: Van de R. K. Staatspartij: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thvssen, W. Fransen Jzn., P. Th. M. Dobbel- mans en J. liaazevoet. Van de Anti-Revolutionairen: Wi de Vlugt, mr. S. de Vries Czn., A. A. de Veer, J. J. Croles en 0. Sytsma. Van de Christelijk-Historisdhen de heeren Mr. 'H. Verkouteren. L. W. de Vries en prof. dr. Slotema ker de Bruyne. Van de Vrijzinnig Democraten J. B. Westerdijk (tweemaal gekozen in Drenthe en in Groningen.). Van de S. IX A. P. de heer F. M. .Wibaut. HET „KATHOLIEKE HOEKJE" VAN HET LIBERALE HANDELSBLAD. Onder dezen titel ontvingi „De Tijd" van een lid der Nieuwe Ka tholieke Partij, bii welke partii.het „Alg. Hbl." op dit niet ongunstig oogenblik abonné's tracht te wer ven, een schrijven, waarin de hou ding van den N.K.P.'r die als t^cor- respondent v. 't „Alg. Hbl." fun geert, zeer gelaakt wordt. Laatstbe doelde N.K.P.'r dacht zich hiertoe gerechtigd naar aanleiding van de ekende circulaire van de DirecteU ren en Hoofdredacteuren van R.-K. bladen. „De Tijd" teekent hierbij o.a. aan: Gelijk ons ook uit andere krin gen der N. K. P. bleek, keuren de zen eveneens de louche streek van den gemaskerden scribent in het „Hbf" af, die aan Katholieken, van wie hij beweert een geloofsgenoot te zijn, slagen in den rug gaat toe dienen en daarvoor de tiand'an- gersdiensten leent van het blad, waarin niet alleen geregeld een le vensbeschouwing wordt verkon digd, die aan de Kathobeken vijan dig is, doch dat ook in zijn versla gen van anti-Katholieke vergade ringen, zijn onware berichtgeving pver katholieke geestelijken en in stellingen a!s pas weer over Pero- si en over de as cliafi ngs b e we ring van het celibaat in Italië en Frankrijk, zijn lostamboeren op het „zuiver Roomsch" doen, het in- kloosteren van het individu in één bepaalde denksfeer", zooals de hr. Elout nog gisteravond in het „Hbld". schreef tot de bestrij ders van de Katholieke Kerk moet gerekend worden. Voor de achtbaarheid van de N. K. P. is het dan ook te hopen, dat de veroordeeling zoo algemeen mogelijk zij van dezen geestver want, die haar totaal in miscrediet tracht te brengen door het uitflap pen in een vijandig orgaan van den achterklap, die herinnert aan het huichelaarswerk, dat ja renlang de beruchte „katholieke zii de" in de „N. RotL CL" heeft be proefd. Men vraagt ons, of de misleiden de pseudonymus in het „Hbl." wel een echt Katholiek is, en uit Hoorn wordt ons het volgende ge schreven: Een zich noemend oprecht, prac tiseerend katholiek, overtuigd N. K. Peër, geheel buiten de leiding staande, maar goed op de hoogte, voor zich zelf en voor een paar dito's, is het „Handelsblad" ko komen vragen om de gastvrijheid „die deze partij in de Roomsche pers is geweigerd". Onder beperkende bepalingen heeft het „Handelsblad" de ge vraagde gasfvrijlieid toegestaan, en de genoemde N. K. Peër is in het liberale grootblad zijn bestihou wing en begonnen. Mag ik den inzender evenwel herinneren aan Canon 1386 pag. 2 van het nieuwe Kerkelijke .W-et- beok, luidende als volgt: „In couranten, bladen en perio dieken, die den Katholieken gods dienst of de goede zeden ple gen aan te randen, mogen ook de Katholieke leeken niets schrijven, tenzii een billijlce en goede reden door den plaatselijken Ordinarius goedgekeurd. Om den nieuwen Codex is het gioed, den vollen Omvang en de juiste draagkracht van dezen ca non te kennen. A. L. G. M. VAN OORSCHOT. OUDERDOMS- EN 1NVAL1D1- TEITSRENTE. Overaiclft \an de ingevolge de In validiteitswet en de Oudentomswei 1919 toegestane renten: Op 1 juni 1922 werden 1310 we- duwrenten en 2927 weezen-renten, krachtens de invaliditeitswet geno ten, terwijl op genoemden datum krachiens art. 373 dier wet 19605 personen in H'et genot verkeerden van eene ais vrudfit hunner verze kering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzeke ring, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden da tum' 45653 personen in het genot van eene als vrucht Hunner verzeke ring verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. MR. P. ARTS BEDANKT ALS LID DER R. K. STATENCLUB IN NOORD-BRABANT. Naar de ,,'s-Hert. Ct." verneemt, heeft mr. F-. Arts bedankt als lid der Katholieke Statenclub in Noord- Brabant in verband met zijn candida- tuur loor de Tweede Kamer btiten de R. K Staatspartij om. MR. j. N. J. E. HEERKENS THIJS- SEN. Hét nieuwe R. K. lid der Eerste Kamer voor de Provincie Noord- Holland, mr. Joan Nicolaas Joseph Eduard Heerkens Thijssen (pas in lalere jaren voegde de heer Thijs sen, aen naam Heerkens aan den zijne toe), werd 27 Juni 1866 te Arnhem geboren, alwaar hij zijn eer ste opleiding ontving, welk'e werd voortgezet aan de universiteit te Lei den In 1890 promoveerde de heer Thijssen tot meester in de beide rech ten op een proefschrift getiteld: „Hét geheim van den Medicus". Na zijn promotie was hij allereerst werkzaam als commies-redacteur van de gemeentelijke secretarie te Arn hem, werd daarna in 1895 benoemd aan de Provinciale Griffie van N.- Hclland, waar hij bleef tot zijn be noeming tot voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet te Haarlem in 1902. In 1902 werd hij gekbzen tot lid van den gemeenteraad van Haarlem; in 1904 tot lid van de Prov. Staten; in 1915 tot wethouder van Haarlem en in 1918 tot buitengewoon lid van Gedep. Staten van Noord-Holland DE NOORSCHE REIS VAN DE KON. FAMILIE Men schrijft uit Hammerfest d.d 13 Juni: Heden ontving „de Noordelijkste stad der aarde" een kort bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina, Z.K.H. Prins Hendrik en H.KH. Prinses Juliana. Om half twee kwam de „Ba- lavier V" de haven van Hammerfest binnen. Het v/as a.Ierprachtigst weer. Terstond na aankomst ging de Ko ninklijke Familie met gevolg aan land Daarna weid het stadje bezichtigd, dat intusschen niet rijk is aan be zienswaardigheden. Hierbij viel den Katholieken pastoor van Hammerfest, den Zeereerw. Heer J. J. Borsboom. die Hollander is, de eer te beurt de hooge bezoekers te begeleiden. Om halt vier lichtte het schip het anker en werd de reis voortgezet naar de Noordkaap. Het is in den laatsten tijd heel mooi zomerweer hier in 't hooge Noorden, zoodat het zeer aangenaam leizen is in dit land met zonneschijn zelfs in het middernachtelijk uur. Men meldt iri Christiania d.d, 22 Juni: Prins Hendrik der Neder landen met zijn broeder den Her tog van Mecklenburg, arrivee:den uit Bergen te Christiania. Zij wandelden van het station naar het Grand Ho tel, waar zij logeeren. BET FAILLISSEMENT DER NEDERL. SPOORWEGEN AANGEVRAAGD. Naar het „U. D." verneemt, is door mr. van Woelderen in opdracht van een cliënt het faillissement der Ned. Spoorwegen aangevraagd. Dit oericht zal vermoedelijk velen doen schrikken, ze2t het blad, maar die schrik zal wel aanstonds verdwij nen als men de aanleiding tot die fail lissementsaanvrage verneemt De zaak is toch deze: De Noord- Brabant-Duitsche Sjwor heeft van haar in 1674 uitgegeven obligaLi Jeening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons betaald, noch uitlolingen doen plaats vinden van die leening. Toen nu de Nederlandsch-e Spoorwegen de Noord Brabant-Duitsche Maatschappij overna men met alle lusten en lasten, heefl de cliënt des heeren v. Woelderen de Ned. Spoorweegn gesommeerd tot beialing dezer achterstallige coupons, op welke sommatie de Ned. Spoorwe gen niet hebben gereageerd. Ten ein de nu een zeer langdurig civiel pro ces te «lezer zake te vermijden, heefl men besloten de failliet-verklaring der Ned. Spoorwegen aan te vragen met déze bedoeling, de Ned. Spoorwegen langs dezen weg te verplichten zich uit te spreken ten aanzien van de betaling, die van de Spoorwegen is geêischt, in verband met de leening der Noord-Brabant-Duitscbe. Alleen op deze wijze kan die verklaring het spoe digst worden verkregen. Vandaar deze faiilissetnenfcs-aanvrage, die aie* ten doel heeft de Ned. Spoorwegen failliet te doen verklaren, doch wél om de Spoorwegen te dwingen tot de uit spraak, welk standpunt zij ten opzichte van de van haar verlaagde coupon- Waiing iniieepit. Dus zuiver een kwes tie van pa i d d e 1. Eu een interessan te rechtskwestie. ERNSTIGE BRAND TE HARI.INGEN. Nadat eergistermiddag om 6 uur het werkvolk naw nuis was gegaan, sloe gen de vlammen uit het dak van de pannenfabriek (eigenaar de heer Ver meulen te Leeuwarden) in de onmid dellijke nabijheid van de stad aan de Trekvaart &eiegen. Dadelijk waren er drie motorspuiten aanwezig, die volop water gaven. Vlak naast de fabriek wonen twee huisgezinnen, die hun wo ningen moesten ontruimen. De brand zat in de turf, die opgestapeld was in de daarvoor bestemde bergplaats vlak bij den oven. Hel geheele gebouw werd vernield. Belendende buizen kregen veel walerscliade. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongelukken kwa men neit voor. EEN STAKING VAN MELKBEZORGERS. Vele melkverbruikers te Xmster dam hebben gisterenmorgen op hun melk moeten wachten, doordat er een staking van bezorgers was bij de Onderl nge Vereeniging van Vee houders. De oorzaak was een .er- schil tusschen de directie en de or ganisaties, waarin de loopers ver eenigd zijn. De directie wilde ver schillende eischen van de organisa ties niet inwilligen, en weigerde met de organisatiebesturen over deze eischen te confereeren. Vandaar, dat de loopers weigerden de wijken in te gaan. Ten slotte werd er toch geconfereerd en kreeg de organisatie haar zan. Toen werd de melk be zorgd. KLEIN ALLSKLSI. Een wielrijder had, toen hij in volle vaart per rijwiel de Boschslraat in den Bosch afreed, het ongeluk te vallen, doordat het rijwiel doorbrak 7eer zwaar gewond werd hij opgeno men en ter verpleging naar het gast huis gebracht. Zijn toestand is zorg wekkend Tb Eindhoven is een 72-jarige vrouw uit Leende bij het verkeerd uitstappen uit den trein op de halle Tonrelre door een passeerenden snel trein overreden en gedood. Te St. Oedenrode zijn eergisteren avond drie woningen afpebrand. Te Leeuwen (Gldis het 4-jarig dochtertje van v. te water geraakt en verdronken. Op de stoomlederfabriek N. V. „De Kroon" te Waalwijk had een ern stig ongeluk plaats. De arbeider H. D. geraakte met beide handen tusschen de uitzetmachine bekneld; Met vple diep wonden en verschillende ernstig gebro ken vingers kon hij bevrijd worden Woensdagmiddag omstreeks 7 uar kwam het 10 jarig zoontje van de w^d B. te Helmond, terwijl de moeder at wbzig was, met een electrische draad in aanmerking. Het ventje overleed na eetlige oogenblikken. De ,,0. H Crt." meldt dat de beer Gh. A. Blom bedankt heeft als lid van den gemeenteraad van Schoten. Roomsche Politieke Landdag. Naar aanleiding van de circulaire van de Roomsch Katholieke Propagan naelub tot deelneming aan den op tocht bij gelegenheid van den Room sehen Politieken Landdag op Zondag 25 Juni a.s. verzoekt het Plaatselijk Comité van de Katholieke Sociale Ac tie hier ter stede dringend, dat alle bestuursleden en leden van de R. K. Organisaties aan dezen optocht zullen deelnemen. Geen enkel lid blijve thuis, doch schare zich achter het bestuur zfjner organisatie! Zegt het voort! Het Plaatselijk Comité van de i. S. A. C. W. KEIJSPER, Voorzitter. A. M. MIDDELHOFF, Secretaris. Jaarvergadering A. N. V V- De tweede dag van de jaarvergade ring der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer, aan gesloten bij de A.N.V.V. werd begon nen, met een zeldzaam mooie auto-rit. Was het weer in den loop van den nacht dreigend, viel zelfs een enkele donderslag en kwam een enkele regen bui de naar vocht smachtende aarde verfrisschen, tegen den morgen stond de lucht weer helder en was bet weer er zelfs nog mooier op geworden. Te 8.30 werden de auto's in colon ne opgesteld in de Langestraat, waar hij zieh zeer veel belangstellenden verdrongen. Te kwart voor negen uur had de af- nt plaats, en toen ging het in een zacht tempo over den Omval, over Schprmerborn, Mid.-Beemster, Aven- horn, Grosthuizen naar Hoorn. Inplaats van de voorgenomen wan deling door deze stad werd een auto tocht gemaakt, reden daarvan was, dat de tocht langer duurde dan men berekend had. Tegen het programma in en dat was hier juist een aangename verras sing werd vervolgens halt gehou den en had een officieele ontvangst ten stadhuize plaats. De burgemeester heette alle deelne mers van harte welkom, noemde het een groot voorrecht hen te mogen out vangen en betreurde het dat de ont vangst niet van dien aard was als hij dit wel gewild had. Hoorn staat in vHe opzichten ten achter met de na burige steden, en ook in dit geval. S;>r. zal geen opsomming geven, maar wil toch opmerken, dat Hoorn geen aïdeeliog V.V-V. bezit. Hierdoor kon 'tij slechts gewaar worden, «lat mef van plan was een bezoek aan zjjn ge. meente af te leggen toen de Alkmaar, sehe V.V.V. hem daarvan in kennit stelde, tóch is het spreker nog gelukt alles zoo voor elkaar te brengen, dal een officieele ontvangst mogelijk was. Door Uw omrit door de stad hebt KÜ eenig beeld kunnen krijgen van haar schoonheid en bedrijvig leven, en daardoor zult gij wel de overtui ging opgedaan hebben, dat haar de vies nog altijd is: ende desespereert. Spr. hoopt nog eenmaal hier zulk een afdeeling V.V.V. te kunnen be groeten tot heil, tot groei en bloei der gemeente. Applaus. De Hooggeboren heer Baron Tuyl van Serooskerken, spreekt zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst. Wij hebben geen gedeelte van onzen tijd opgeofferd om hier op bezoek te ko men. Wij moesten in elk geval naar Hm rn, want als wij dat niet gedaan nadden, dan zouden wij geweest zijn aH reizigers die naar Rome gingen zander den Paus te zien! Applaus. Spr geeft de verzekering dat hij voor zich persoonlijk en de hv m der A.N.V.V. steeds Hoorn in hun ge sprekken of bij andere gelegenheden zullen noemen als een stad die het be zien overwaard is. Spr. hoopt dat in deze gemeente spoedig een bloeiende afdeeling mag ontstaan tot heil en voorspoed der ge meente en dat dan Hoorn in werke lijkheid mag worden 'een hoorn vaD overvloed. Applaus. Hierna werd de thee rondgediend en was de ontvangst afgeloopen. De rit werd nu verder vervolgd door de Streek narr Enkhuizen en wekte zeer veel belangstelling op in de gemeen ten die gepasseerd werden. De regelingscommissie had ge meend, dat om een volledig beeld te krijgen van Holland benoorden bet IJ ook Enkhuizen moest bezocht worden Het bestuur der V.V.V. te Enkhui zen wachtte in een auto, die versierd was met de Enkhuizer kleuren bij de Koepoort de deelnemers op en geleid de ze binnen de stad, langs de Wes terstraat naar het stadhuis. De Enkhuizer kleuren wapperden te dezer gelegenheid op dit gebouw. De bezoekers werden verzameld in de Witte- of Burgerzaal, waar de Burgemeester hen toesprak als volgt: Toen wij als Dagelijksch Bestuui van Enkhuizen dezer dagen door den Voorzitter van de plaatselijke afdee ling Uwer vereeniging voor de vraag werden gesteld of we genegen zouden zijn U, mijnheer de Voorzitter en Uw gezelschap officieel op het raadhuis te ontvangen, hebben we onmiddellijk verklaard niet alleen dat we daartoe gaarne bereid zouden zijn, maar ook dat we het op hoogen prijs zouden stellen als ons de gelegenheid werd ge boden Uwe veieeniging op deze plaats een hartelijk welkom toe te roepen. Ik wil U dan ook gaarne de verze kering geven, dat we het als een groo te eer voor Enkhuizen beschouwen, dat eene vereeniging als de Uwe, waar van de hier aanwezige leden uit ver schillende uiteinden van ons land zijn samengekomen, onze oude stad een bezoek waardig keurt. Ten bljjke van ingenomenheid met dit bezoek wappert van ons stadhuis de oude stedevlag en ik wijs er met nadruk op, dat die slechts bij hoog fees telijke en zeer gewichtige gelegenhe den wordt ontplooid. Applaus. Enkhuizen heeft veel moois uit lang vervlogen tijden bewaard en in eere gehouden; vele oude gebouwen, die aan de stad een karakteristiek voorkomen geven. Uw verblijf alhier zal heden slechts kort zijn helaas en ge kunt slechts een overzichtelijken indruk van de plaats onzer inwoning medenemen. Moge die indruk van dien aard z\jn, dat velen Uwer zich gedrongen zullen gevoelen het bezoek aan Enkhuizen te herhalen en anderen aan te sporen, hier een kijkje te komen nemen. Op die wijze zal het hedetidaagsche bezoek bevorderlijk zijn geweest aan het vreemdelingenverkeer te Enkhui zen. Namens Enkhuizen's burgerij roep ik u allen een harteliik welkom toe. De Hooggeboren heer Baron van Tuyl van Serooskerken, zegt, dat de tocht langs De Streek hem aangenaam verrast heeft, want het is een stuk land waar welvaart heerscht, dit blijkt uit alles wat wij op dezen doortocht - al was het dan nog maar in de gauw- te te zien kregen. Aan het hoofd van deze Streek staat Enk huizen, en het is niet minder mooi en welvarend In onze propaganda zullen wij met woord en schrift, voortaan zeggen wat Enkhuizen ons voor merkwaardigs te zien geeft, eu dit moet dan als vanzelf sprekend een aanbeveling worden. Spr dankt ten slotte voor de aangename ontvangst ten stadhuize en dankt ook de bevolking van harte voor het uit steken der vlaggen. Applaus. Vervolgens wordt de thee aangebo den en het raadhuis gedeeltelijk bezich tigd. Vervolgens ging het per auto ver der door de Breedstraat, de Bocht, langs den Rijk, door het Waaigat eu het Snouck van Loosen-park naar het station, waar men uitstapte en plaats uam op den prachtigen veerboot „Bos man", alwaar de restaurateur H. G. Beekman zorg gedragen had voor een lunch die aangeboden werd door de plaatselijke afd. V. V. V. en deze alle eer aandeed. De trouwens zeer geestdriftige stem ming werd tijdens het gebruik van den lunch nog verhoogd door de mooie muziek van het Stedelijk muziekcorps Een bestuurslid heette ook hier de gasten welkom. Bij het afscheid nam Weth. Thomson •van Alkmaar nog even het woord ogy.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2