,ONS BLAD DE BANK VAN WISSELINK Ingezonden Mededeelingen. BUITENLAND. iaschnaeiiiKS BINNENLAND No 522. fcaterdag 23 Juni 1922. 14e Jaargang. Van de yfouw, tot de vrouwen. 3 U 3* Fa. R J. HOUWING MUNT C 7, - ALKMAAR HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar l i f 2.— Voor buiten Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500 f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,- Advertentieprijs; Van 15 regels f l .25; eikeregel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Komt vrouwen, rust een wijle en laat ons een babbeltje doen; we"pra ten eens over de verkiezingen. O oh ja, ik weel wel, dat nog de meeste vrouwen me gemoedelijk goed lachs zuilen antwoorden: „Och dan toch! Politiek! Ik geloof het wel, poor! Ik heb „politiek" genoeg in de huishouding." En, ja, gelukkig het gezin waar de vrouw hl de zorgen van deal dag op man eu kinderen samentrekt en altijd maar gedreven wordt door liefde en plicht. T.iefde en plichtRust een wijle, vrouwen, te midden der lange daetaak, de tijd welke wij eenigcl ooKenblikken gaan wijden aan de be- gelukkig ben als Katholieke vrouw 'e bezitten. De begrippen over de politieke ontvoogding der wouw zijn ook onder ons, Katholieken, nog zóó verscnillend, ja, zelfs nog zóó ver ward, dat ik mij bij de veelzijdige ondervinding in deze verblijd, dat er tenminste toch reeds een flinke stevige kern van politieke gezinde en geschool de Roomscne vrouwen werd gevormd. Bij de massa vrouwen nu „die wel de kiok hebben hooren luiden, maar die niet weten waar de klepel hangt", is oeslist een volgzame wil aanwezig om, al zijn ze nog wat onbeholpen op den poiitieken weg, steeds het goede en Roomsche richting na te streven en rechts te houden. doorslag zullen moeten geven tot be houd van ons Christelijk ministerie. Wij gaan dien dag met blijdschap tegemoet. Ziet! ook de vrouwenwereld is verdeeld in twee groote machtige kam pen! "Eenerzijds staan de vrouwen der tegenpartijen, die van oproer en ontevredenheid, die van de vrije liefde en den echtbreuk, aie der miskenning van de huwelijksheiliging, die der mo derne vrouwenslavernij, de vrouwen zonder God, ze dringen op, ze willen terrein veroveren en bestoken ons, zelfs door middel van de meest verfoeilijke propaganda-pamfletlen Doch kalm, niet met rood© lappen aan stokken, doch hóóg geheven het wit-geel onzier Kerk, niet met de vuis ten gebald, doch biddend de handen gevouwen, staat er tegenover bet le ger van Neêrland's Roomsche vrou wen, die van den eerbied voor het ge zag, de opoffering, voor de door God gewilde idealen van het Christelijk huwelijk, met daarnaast de bloem der maagdelijkheid, als „de lelie onder de doornen". Beide vrouwen- legers kampen in onzen modernen tijd van verwording om behoud gn over winning. De rechtgeaarde Katholieke vrou wen slaan met verstomming het ver dwaasd gedoe gade van den overkant en met schrik om het hart vragen zij zich af: wat moet er van hét toe komstig geslacht, wat van de kinder schare terecht komen, als de overzijde veld wint? En we voelen dan, dat we niet zoo I van een landsbewind onder Christelijke j Een speciale patrouille van consta- vlag? beis werd gistermorgen bij Muilboy in Tyrone in een hinderlaag gelokt. d| De aanvallers, die van beide zijden van den weg een hevig vuur op de patrouille openden, werden teruggesla gen. Een hunner werd gearresteerd. De politie leed geen verliezen. t DE DUITSCHE HARING- VISSCHERIJ. Alle kapiteins en stuurlieden der ha ringvisschertj op de Beneden-Elbe, de Beneden-Weser en in Oost-Friesland zijn door de reeders ontslagen, nadat zij 4e scheidsrechterlijke uitspraak van het ministerie van arbeid in de kwestie hadden afgewezen. Daar ook de overi ge bemanningen moeten worden ontsla gen, ligt de geheele Duitsohe haringvis scherii stil. HET BLOEDBAD TE HERRIN. Voor zoover thans bekend is, zijn hij de gevechten tusschen Amerikaansche unionistische en niet-unionistische mijn werkers 30 personen gedood. De lij ken waren sommige met kogels door boord, eenigen doodgeslagen en ande ren opgehangen aan de boomen. Vreeselijke tooneelen deden zich in het geheele district Herrin voor. Op één plaats lagen zes gewonden, allen stakingsbrekers, blootgesteld aan de brandende zon. Honderden mannen en vrouwen stonden om hen heen en lach ten om hun geroep om water. Een hunner riep zoo voortdurend om water dat een dagbladverslaggever naar een naburig huis snelde, teneinde hem te heipen. De woedende stakers Melden hem echter met revolvers tegen. Een jonge vrouw met een kind op den arm plaatste haar voet op één der gewon den en riep uit, dat zij hem liever naar de hel wenschte dan hem water te ge ven. Een gewonde mijnwerker vertel de een correspondent, dat hü vijftien lichamen met steenen om den nek ge bonden in een vijver had zien werpen. Volgens verhalen van ooggetuigen werd geen enkele ongeorganiseerde r ijnwerker in de geveehten gewond, maar nadat zfi zich overgegeven en hun wapens ingeleverd hadden, wer den zij in koelen bloede doodgeschoten DE MOORD OP SIR HENRY WIL SON. De moordenaars van Sir Henry Wil son zijn James Oonnolly en John 0' Brien. Beiden zijn zij 24 jaar ond. Zij weigerden bij het verhoor htm maat schappelijke bezigheid en woonplaats te noemen. "Welnu dan, Roomsche vrouwen, out- kunnen bijbrengen welke ik zeil zoo waakt! hel is tijd dat we aan ligt Dcteekems, waarbij onze stemmen den werk gaan om een historisch feit, ons maar i;ustig moeten toezien, doch èn verkregen kiesrecht, met eere te gaan woord," èn daad. èn voorbeeld te vieren. 5 Juli is de dag van gróóte stellen hebben in den strijd om de schouwing van den plicht uit liefde eer en de waarciigheid der vrouw en tot uw gezin en uit hoogere liefde, tot redding onzer door een modernen die tijd is niet verloren, doch goed demon jiedreigde lieve, nog onschul- besteed. dige jeugd. U Komt vrouwen! op naar het h©r- w It M We beW>eJ1 ,el" stel en liet behoud van al het schoons kaar noodig; we gaan samen een plan waarmede de christelijke opvatting men! eren, We Saan stem" onze gezinnen siert en blijvend geluk- Haalt niet de schouders zoo on- j maabt' Verschillig op voor stemplicht en stem-Komt, Roomsche vrouwen, laten we recht, want indien gij uitsluitend van allen éeu zijfl 611 zóó als een tnacn- Roomsch standpunt beziet, de waarde üg geheel fier optrekken, want wij van het vrouwenkiesrecht kendet", moeten overwinnen, wij! Onze stern- dan zoudt ge om bet eindelijk ver- meJ1 moet®n aan onze tiiannenlegers sregai reent en den schoonen plicht de hoognooidige versterking brengen. U met echt heerlijke Roomsche b]ijd- worót op ons gerekend tot behoud scnap verheugen. jvan ons rechtsch minister^. Maair ik weet wel, het is een onbe-Of het er dan zóó spannen zal. gonnen werk, onze duizenden Room- Of jhet er zóó op aan komt dat zeifs sche vrouwen in deze bespreking zóó de fundamenteel»: kracht, de houvast le oereiken, dat ik haar nopens het van ons Roomsch gezinsleven bedreigd vrouwenkiesrecht de overtuiging zouwordt door het al of niet doorvoeren O! Zeer zeker! Want wie politiek' van godsdienst scr.eiden wil, komt bedrogen uit Immers de volksvertegenwoordiging heeft méér te doen dan te beraadsla gen over alles wat verband houdt met den maalschappelijken stand van zaken. Er worden wetten, besluiten en be palingen gemaakt, die wel degelijk de- rnoraal raken en waarbij de door God rechtstreeks voorgeschreven orde in de maatschappij öf wordt gedwarsboomd öf wordt ondermijnd en veronacht zaamd. Voelen we reeds niet al te vaak het tekort in onze wetgeving nopens de vrijheid en de rechten van onzen H. Godsdienst? Er is bepaald véél in de bladzijden van onze wetboeken, dat wij niet kunnen overeenbrengen mei wat voor ons vervat is in de Godde lijke Grondwet. Onze politieke vijanden brengen ons geen verandering en verbetering. In tegendeel De Roomsche Kamerleden van de daad handhaven rechtstreeks de or donnantiën Gods als hóógste roeping. Zij hebben bakens te verzetten als 't politieke getij er de gunstige gelegen heid ioe oiedt. Zij mogen niets onbe proefd laten om dien gezworen eed als een ongerept blazoen de heiligste, de meest beteekenisvolle waarde toe te kennen. En daarom zullen zij te waken hebben over de huwelijksrech ten der echtelingen en de kinderen laten aan wie God z© gegeven heeft. De uitgelachen en alleen gelaten groo te gezinnen, maar die voor ons, Roomschen, zijn de hoop der toekomst voor Kerk en Staat, vragen onze aan dacht en onze bescherming. Waar wij vrijheidsbonder en socialisten verach telijke stellingen hooren verkondigen over der oud'ren zwaren maar gou den kinderkroon, waar we hooren lachen en meesmuilen over wat ons het heiligst is, daar is -hel vooral ons Roomsch vrouwenleger, dat met den gloed der verontwaardiging over het veldwinnend moderne heidendom geest driftig gestemd moet aantreden voor het behoud van ae waardigheid der vrouw als echtgenoot©, moeder en jonge doenter en die met de kracht der sterke vrouwen de tegenpartijen maar moeten uitdagen, die't wagen dur ven van het kind igts anders te ver langen dan wat die groote Leeraar der eeuwen, Kindervriend en Beschermer der onschuld, van ons gevraagd heeft Komt, stemgerechtigde Roomsche vrouwen, echtgenooten, moeders en jonge dochters, laat ons elkaar aan moedigen in een blijden Roomschen strijd Op de liefde en plicht voor onzei gezinnen! Wij stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij, dan doen we waarlijk onzen Roomschen plicht. W. BROUNS v. BESOUW. DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. De „Ost-Preusisehe Ztg.* meldt uit Moskou, dat de Radenregeering de ge dragslijnen gepubliceerd heeft, die de Russische delegatie in Den Haag voor- gescheven zijn. Litwinof moet met zijn medeafgevaar digden in Den Haag, primo op crediet in contanten op langen termijn en se conde op de jure erkenning der raden- regeering, als de eenige staatsrechtelij ke regeering in Rusland, aandringen. DE IERSCHE KWESTIE. Gewapende mannen vielen eergister middag te Belfast het gebouw derjrish National Foresters binnen en sloten den huisbewaarder op. Zij staken het gebouw in brand, dat gedeeltelijk ver woest, werd. Te Raphoe, werden bommen gewor pen in een lakenmagazijn. Het gebouw met den inhoud, alsmede een aangren zend hotel, verbrandden totaal. Hit, een huis te Windgate Wick- low werd een, jongeling, vroeger een speciale konstabel te Belfast, weg gesleept en doodgeschoten. Gemaskerde mannen hielden een posttrein uit Belfast nabij Randalstown aan en verdwenen met de postzakken. Dreigbrieven. Behalve Sir Henry Wilson ontvingen ook andere leden van het Lagerhuis den laatsten tijd uit bepaalde Iersche bronnen dreigbrieven. Wilson schonk geen aandacht aan de dreigementen, die hein bereikten, sedert hij optrad als militair adviseur van do regeering van Ulster en ging op de gewone wij ze zijn gang. Een politiepatrouille in een hinder laag. Te Belfast werden gistermorgen eeni ge echoten gelost, waarbij een persoon werd gedood en een gewond. De bladen staan vol met bijzonderhe den over den moord en drukken in hoofdartikelen het grootste afgrijzen en de grootste verfoeiing over de mis daad uit. Het bericht van den moord werd spoedig te Belfast bekend. Het veroor zaakte groote consternatie. Het bereik te Craig, terwijl het parlement verga derd was. Craig ontbond ten teeken van respect de Kamer, herinnerend aan hetgeen Wilson voor Ulster was ge weest. De „Ulster Association" venond een rouwberic'ht, waarin zij haar ontstelte nis en verdriet uitspreekt, er aan toe voegend: „Ulster weent over het ver lies van een barer grootste zonen." Gevreesd wordt, dat de misdaad een hevige reactie zal teweeg brengen in Ulster en dat bloedige botsingen er het gevolg van zullen zijn. Little, de directeur van het departe ment van Publiciteit van Sinn Fein, verklaarde dat De Valera in geenerlei opzicht voor de misdaad verantwoor delijk gesteld kan worden. Generaal Rory O'Conner weigerde zich uit te la ten. Men spreekt het vermoeden uit, dat de moord op Wilson een poging is, na de nederlaag der onverzoenlijken bfj de verkiezingen, om de vooruitzichten op een blijvende Iersche regeling te vernietigen. De bladen spreken er hun veront waardiging over uit, dat de politie, die bijzondere instructies had om Wilson's huis te bewaken ongewapend was. KuH i E BcKiUtiltN De kassier der Sollstedt Kali fa briek te Italië is overvallen, waarbij 460.000 mark geroofd werden. Nu dr. Kapp is overleden heefl het Duitsche Rijksgerecht op voorstel van den anvocaat-geueraai besloten de inbeslagneming van Kapp's vermogen, welke den 25en Maart 1921 plaats had, op te heften. De Duitsche Rijksraad heeft zon der debat liet verdrag van Rapallo met Rusland aangenomen. De politie is er in geslaagd eau 23-jarig handelsagent aan te houden, die bekend heeft een aanslag te heb ben gepleegd op een veehandelaar in den. nachttrein van Parijs naar Ren- nes. De aangehoudene was een ver woed speler en verkeerde in finan cieel© moeilijkheden. Be mjjnwerteersfederatii in Walts Anno 1886. Volgestort kapitaal Reservefonds f 1.000.000.—. f 270.000.—. Dg Ban®* opent rekening-courant en cheque-rekeningen met eene rentevergoeding van S incasseert en disconteert handelspapier op binnen- en buitenland, verleent bedrtjfscredleten aan Landbouw, Handel en Nijverheid, belast zich met den aan- en verkoop van eitecten voor neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente met 1 dag opzegging*) voor maand vast 3 6 1 jaar Bedragen tot f25 000 zijn desgewenacht direct opvraag- 3 4 w 4* baar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Nederland- sche Bank. verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondscbe Safe- Deposit loketten, waarvan de huur iedraagt Model A per jaar B C D f 6.— f 12— f 18— f27— De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. besloot tot een 14-daagscne slaking, gedurende welke men alle mijnwerkers zal trachten te dwingen tot die fede ratie toe te treden. Te zelfder tijd zal een loons verhooging vam 60 «/o worden geëiseht. De Fransche Kamer nam met 340 tegen 253 stemmen het wetsont werp aan, waarbij de duur van den militairen dienst op 30 jaar wordt be paald, nl. 18 maan.den aclief, 2 jaar non-actief, ld1/» jaar reserve, 10 jaar landweer. De vroegere duikboot „Deutsch- land" is te Liverpool verkocht voor 200 pond sterling. Het schip wordt gesloopt. De staking der Indischp zeelie den te Calcutta schijnt te verloopen. De stakers hei-vatten groepsgewijze den arbeid. Donderdag voeren 5 schepen uil. In diplomatiekringen te Berlijn gaat het gerucht, dat Sehanzer, minis ter van bultenlandsche zaken, op zijn terugreis van Londen, met Poincaré te Parijs een ontmoeting zal he'bben. Op het congres der vakvereeni- gingen te Leipzig werd met 346 tegen 325 stemmen besloten uit de Centrale Arbeidersgemeenschap te treden. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt dat de Saksische regeering een veror dening heeft afgekondigd, waarbij het particuliere autoverkeer Zondags ter wille der voetgangers wordt beperkt. Einde Juli zullen de Koning en Koningin van Spanje een bezoek aan Oberammergau brengen om aldaar de Passiespelen bij te wonen. Gisternacht werden op het ge bouw van de vereeniging „Erwachen- de Ungarn" te Weenen bommen ge gooid. De ingang werd volkomen ver nield. Een koopman kreeg zwaar let sel. De daders ontkwamen. Tot president der Hongaarsche Nationale Vergadering werd Gaston Gaal, tot vice-presidenten Khuszar en Bela Szitowsky gekozen. Een telegram uit Shanghai meldt, dat Woe Ting-Fang te Kanton is over leden. TELEF. 644. DE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN. De opvo.gers van de leden der Prov. Staten van Noord-Holland, ded heeren mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen (R. K.), mr. H. Ver- kouteren (C.-H.) en F. M. Wibaut (S. D. A. P.), die tot leden der Eerste Kamer zijn verkozen, zijn resp. de heeren J. F. Luyckx (R. K.), te Weesp; R. Ophorst (C.-H.) te Amsterdam1 en J. den Exter (S. D. A. P.) te Amsterdam'. Het nieuwe R. K. Eerste Ka merlid P. J. J. Haazevoet werd gebaren 31 Maart 1876. Na gedu rende meerdere jaren te zijn opge treden als secretaris van het bu reau voor de ft. K. Vakorganisa tie, werd Jiij in 1918, tot Tweede Kamerlid gekozen. De nieuwe Senator, die zich bij zonder interesseert voor den Wo ningbouw, gedurende langen tijd dan ook voorzitter van den R. K. Bond van Woningbouwve-eenigin- gen in Noord-Holland en pen ningmeester van d eR. K. Coöpe ratieve Woriingvereeniging „Dr. Schaepman", was, zal eerstdaags in het licht doen verschijnen een „Leerboek der R. K. Vakbewe ging", hetwelk, gezien de 25-ja rige werkzaamheid van den schrij ver, op organisatorisch terrein zeer leerzaam belootf te worden. Bovendien is de heer Haazevoet nog directeur van de „Ned. Spaar- verzekering voor Katholieken" en lid van de centrale commissie voor de statistiek. De voorzitter van den Vrijheids bond mr. Dresselhuys, heeft in een politieke rede, welke hij te Am sterdam heeft gehouden, o.m. ver kklaard, dat hij een schrijven had ontvanegn van den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzit ter der Katholieke Statenfractie, die daarin mede namens de Pro- testantsche fracties, den Vrijheids bond een voorstel tot samengaan had gedaan, waarbij den Vrijheids bon tires of zeven zetels zouden worden toegewezen, als de Vrij heidsbond den rechtschen twee ze tels in de Eerste Kamer zou toe vertrouwen. Naar aanleiding van deze uitla ting stond de heer Heerkens Thijs sen toe de volgende verklaring te publiceeren: „Naar aanleiding van herhaalde uitingen van enkele Statenleden, behoorend etot den Vrif.ieidsbond ben ik met den secreatris der R. Slatenfractie, den heer A. B, Mi chielsen, overleg gaan p egen met het bestuur der protestantsch- rechtsche Statenfractie, zijnde de heeren mr. A. Verkouteren en f. Douwes Jr., en dit ongeveer 4 we ken voor de verkiezingen, of de tijd niet gekomen was om bedoel de leden van den Vrijheisbond te polsen, of door eventueele samen werking niet eenige altredende le den uit de Eerste Kamer vervan gen konden worden door twee rechtsche leden en twee leden van den Vrijheidsbond, aarbij er op aandringend, dat de zetei van den heer Slingenberg onaangetast zou blijven. Dit verzoek, door mr. Verkoute ren en door mij aan twee verschil lende leden van den Vrijheids bond gedaan, is afgewezen. Verder is er geen enkele poging gedaan voor de Slatenverkiezing, noch van den eenen noch van den anderen kant". HET EERSTE KAMERLID WESTERD1JK. Naar „De Tel." me.d» zal de hr. J. Bs. westerdijk, voor Groningen en voor Drente gekozen tot Eer ste 'Kamerlid, de benoeming voor Drente aannemen. UITKEERING AAN WERKLUOZEin. In een circulaire aan de Ge meentebesturen zegt de Minister van 'Binnenlanidsche Zaken, dat een steunregeling van Kifksvvege voor werklooze arbeiders op,den duur slechts dan bestaanbaar is, zoo de regeering op a.gerneene loyale medewerking van de Ge meentebesturen mag rekenen, waaronder hij' verstaat, dat men niet ga "boven de door hem gestel de uitkeeringen. Het doet hem leed in de laatste maanden tc heb-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1