KIHHU1STEH. <UNST EN KENNIS Ge Martelaren van Alkmaar en hun tijd. 4- MLDEMBLIK. i MEDEMBLIK. Ongeluk. Den heer Th. de Jong overkwam te Kolhorn een ernstig ongeval. Met zijn echtgenoote met paard en kar huis.vaarts keerende, geraakten bii Kó'lhorn paard en kar bii' den dijk neer. De heer de Jong, die er nog uit wilde springen brak een been en eenige ribben, zoodat hii ern stig gekwetst werd opgenomen Zijn echtgenoote kwam er won derlijk zonder ongeluk af. Per auto wed de gewonde naar huis vervoerd. DE RIJP. DE RIJP. Raadsvergadering-, Dins dagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De heer D. Q de Moes was niet aanwezig. De Voorzitter, de Edel acht. Heer Romijn opende de vergadering, waar na voorlezing plaats heeft der no tulen van de vorige vergadering, wel ke onveranderd worden goedgekeurd Ingekomen is een schrijven van den heer Q. Kaaij die schrijft dat het in korten tijd reeds de tweede keer is dat de gemeenteraadsvergade ring samenvalt met de vergadering van den L. T. B., waarvan schrijver voorzitter is. De heer Kaaij gevoelt zich verplicht voor deze keer de ge meenteraadsvergadering te moeten verzuimen, daar hij de vorige keer de L. T. B.-vergadering heeft ver zuimd. Verder is ingekomen een schrijven van den heer J. Fucks dat genoemde heer liet stukje aangeplempte grond naast zijn perceel wil koopen voor de som van f 20. Insgelijks van den heer S. v. d. Heijde, die voor het stukje grond tusschen zijn perceel en dat van Vlaanderen wil koopen voor den prijs van f 11. Voor het eerste perceeltje heeft v. d. Heijde f 18 geboden. De raad besluit om behouden goed keuring van Ged. Staten tot verkoop over te gaan en wel het eerste per ceeltje aan Fucks en het tweede aan v. d Heijde. De Voorzitter deelt den raad mede. dat hij het stuk grond naast de Open bare School heeft gekocht van de Maatschappij tot bevordering van Nij verheid enz. en wel voor de gemeente behoudens goedkeuring van den raad en mede goedkeuring van Ged. Sta ten. Het stukje grond is gekocht voor den prijs van f 100 met de beoa'in'ren van afsluiting van het ter rein door bovengenoemde Maatschap pij en het plaatsen van een hek langs den straat. De raad k'eurfc den aankoop van het stukje grond goed. Bij den rondvraag vraagt de heer Schouten of de Sluis bijna klaar is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij hoopt de sluis nog deze week te kunnen openen. BROEK OP LANCjENDIJK. BROEK OP LANGEND!JK. Gr oentencentrale. Verga dering van de Langedijker Groen- tencentrale in de vergaderzaal van het betaalkantoor. Aanwezig waren 10 aangesloten vereenigingen met vertegenwoor digers van „de Koophandel" en de Eere-Voorzitter, de heer A. Slot Pz. De voorzitter, de edelachtb. hr. Burgemeester Slot opent de verga dering met een hartelijk welkom De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. Rapjxirt werd uitgebracht van» het betaal kantoor over de maanden April en Mei. Over de maand April is ver handeld voor een bedrag van 170947.94 en over Mei f 2757.23.— Ingekomen een schrijven van de beambte T. Keizer, waarin hii het bestuur dank zegt voor zijn vaste aanstelling aan de veiling. Van de Vereeniging de koophandel is een schrijven ingekomen met (het ver zoek om de toegang naar den te lefoon in de veiling ruim te hou- wat nog fil eens belemmerd wordt door het vele publiek. Besloten wordt het entreegeld van 5 op 10 cent te brengen en zooveel moge lijk het publiek ook aan de Zuid zijde der veiling te doen plaats nemen. Tevens wordt verzocht de aardappelen, welke geen vas ten soortnaam hebben, zooals bijv. Due II of Schoolmeesters met 'n hiervoor alsnog een naam te be palen. Besloten wordt den heer Ha zeloop, Rijkstuinbouwleeraar hier naar te vragen, en dan zoo moge lijk dezen naam op alle veilingen in Noord-Holland in te voeren. Nog wordt gevraagd om de maat op de ronde aardappelen 4 m.M. hooger te stellen dan de langwer pige. Daar er niet bij vermeld werd of dit voor vroege of win teraardappelen bedjeld wordt, kan er geen besluit ot> genomen wor den en wordt tot later uitgesteld. Er wordt echter besloten met de maat or de aardappelen zooveel mogelijk in overleg te treden met andere veilingen. Mededeeling wordt gedaan dat het arbeidscon tract tusschen Koophandel en de Transportarbeiders ongewijzigd is. Bij de rondvraag wordt besloten, of het niet mogelijk is een kwan turn van de vroege aardappelen aan de aardappelmeelfabrieken te verkoopen, omdat de vrees bestaat dat er voor export tekort koop kracht zal zijn, en dan de prijzen zoo laag .zullen gaan dat het niet meer loonend zal zijn. Er zal' on derzocht worden welke prijzen de fabrieken kunnen geven. Hierna sluiting. OPMEER. OPMEER. Een relletje. Woens dagavond had er een oploop van volk plaats. De vrachtauto van den heer v. d. P was in aantocht. De heer v d. P heelt steeds de gewoonte om met een zeer zwaar beladen auto met veel te groote snelheid door de nauwe straten van Opmeer te rijdm; dit kan onmogelijk, vanwege de huizen, die dicht aan den straatweg staan. Bij oen lieer Vos waren de muren erg ge- scneurd en oij den heer Schenke ge raakte door het verschrikkelijke schud den en dreunen een dure spiegel van den wand. Op het vierzoek van ae in gezetenen om kalmer te rijden, gaf hij te kennen wanneer hij terug kwam 't nog even harder te doen. Dit ant woord verbitterd© niet ten onrechte de Gpmoeruers. Toen ongeveer 11 uur 's avonds de aardappelenauto in de verde aankwam versperden zij den weg, door een wa gen met buis, van het P. W. N., er midden op te rijden. De heer v. d. P. zag tijdig ae versperring en stopte.. Gelukkig dat er politie op de been was, anders hadden er onheilen gebeurd. B. en W. zullen op sommige in gangen der gemeente borden laten plaatsen, waarop verzocht wordt lang zaam te rijden. ALKMAAR. H. LAURENTIUS. Zo. half 7, kwart voor 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 Hoog mis. Heden collecte voor de St. Jo zefschool, te half 1 en te 1 uur Clat., 3 uur Bijbel en Liturgie, 6 uur Broederschapsjof met pred. en kw. voor 7 Gougr. van den H. Aloysius Ma. 7 uur Cbngr. v. d. meisjes. Di. kw. v. 8 Oongr. v. d. mannen. W'o. half 11 vergadering van He aelatricen van het H. Hart. Van half 7—half 8 bieohthooren, half 8 Cbngr. voor de vrouwen. Do. feestdag van de H.H. Aposte len Petrus en Paulus, te vieren als Bondag. De H.H. (Missen als op Zondag, 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vr. 4 uur bieohthooren voor on- ae jeugdige communicanten, te 4 uur moeten de jongens komen blech ten van de leering van den Wel- Eerw. heer Kap. H. Hilars voor wie Zaterd. 7 uur algem. H. Communie. Za. van 4—6 en van half 7 tot 9 uur bieohthooren, te 4 uur moeten de jongens ko-men biechten van de le naleering. sr. DiOMiMGua Heden feestdag van het H. Hart van Maria. 6 uur, half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen met onder richting, half 11 Hoogmis met pre dikatie, onder de H.H. Missen collec te voor de scholen, half 1 Cat. voor de kinderen der 7e klas, geen Cbngr voor de mannen, vanwege den poli- tiieken Landdag, kw. voor 6 Oongr. voor de jongelingen 7 uur Lof voor de Gel. Zielen. Ma. avond half 8 Lof en aan bidding voor de leden van den Euch. Bond. Dli. feestdag van de H. Agnes, Maagd onzer H. Orde, met volle af laat, 9 uur gez. H. Mis tor eere van den H. Antonius, 7 urn- Lof. Dó. middag 4 uur moeten alle kin deren biechten om Woensdagmor gen kw. over 7 gezamenlijk te eom- municeeren. Wo. avond 7 uur CbngT. voor de vrouwen en van 6—8 uur gel, om te biechten. Do. feestdag van de H.H. Aposte len Petrus en Paulus, te vieren als Zondag.. De H.H. Missen als op Zondag. Onder de H.H. Missen schaal collecte voor de St. Pieterspenning, 7 uur Lof met feestpredikatie. Vr. en Za. avond 7 uur Lof. Zo. le Zondag der maand met volle aflaat v. d. Al Ier h. Rozenkrans 's avonds 7 uur Lof en processie. ST. JOSEFKERK. Zo. feest van O. L. Vrouw van het H. Hart, volle aflaat, collecte voor de kerk, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis, half 7 het Lof. Ma. 9 uur gez. Maandstond v. Hen dr'k Hoogzaaid, van 4—5 uur biech ten voor de kinderen, 7 uur Lof ter eere van den H. Petrus Mart. Pa troon der zieken. Di. feest van de H. Agnes, Maagd van onze H. Orde, volle aflaat, on der de H. Mis van half 8 algemeene H. Communie voor de kinderen der leering van Pater Rector en Preller. Wa van 5—7 uur bieohthooren. Do. feestdag van de H.H. Apostele- len Petrus en Paulus, te vieren als Zondag, collecte voor de St. Pie terspenning, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 1*1 Hoogmis, 7 uur plechtig Lof met Veni Oreator en preek tot open:ng van het 40- urengebed, dat Vrijdag, Zaterdag en Zondag in onze kerk zal gehouden worden. Vr. en Za. 9 uur pl. H. Mis, 7 uur plechtig Lof en preek. Zo. feest van O. L. Vrouw Visita tie volle aflaat, wordt tevens ge vierd het 12i/2-jaxig bestaan van de St. Jozefkerk, half 11 pl. Hoogmis, half 1 gezamenlijke aanbdding der kinderen, 7 uur plechtig Lof, preek, procese:e en Te Deum tot sluiting van het 40-urengebed. De pronken worden gehouden door den Z.Eerw. Pater Felix Otten van het Dominicanenklooster te Zwolle. Op de 3 dagen van het 40-uren gebed is de le H. Mis te half 7. HEEMSKERK. Zo. De H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis, half 2 Gat., half 3 Vespers met Rozenh., daarna vergadering van de zelatricen van het H. Hart, half 5 Maria-congr. te half 7 H. Familie. Ma. 7 en 8 uur H. Mis. Di. 8 uur gez. H. Mis v. Req. Wo. na de H.H. Missen en 's av. van 6 uur af biechthooron. Do. feestdag van de HJI. Aposte len Petrus en Paulus, te vieren als Zondag. De H.H. Missen ais op Zon dag, half 3 Vesp. met Rozenh. Vr. 8 uur gez. H. Mis van Req. Za. middag van 4 uur af gel. oan te biechten, 7 uur Lof ter eere van Maria met Rozenhoedje. In deze week Gat. als naar ge woonte en biechth. v. d. 3e en 4e kl. SCHERMERHOEN. Zo. Vroegmis voor fam. van Die pen—Poel, Hoogmis voor de par., half 2 Gat., half 3 Lof. Ma. voor een overledene. Di. tot ziekere intentie. Wo. voor Maria van Saasen— Datema. Van 6—half 9 biechthooren Do. Vroegmis tot ziekere intentie, Hoogmis voor de par., half 3 Lof. V!r. uit dankbaarheid ter eere van het H. Hart, half 8 Lof. Za. voor over], ouders. LIMMEN. Zo. half 8 stille H. Mia, 10 uur Hoogmis, kw. over 1 Gat., 2 unr Vespers met Rozenhoedje. I Wo. avond 7 uur Lof ter eesre van het H. Hart met Litaniev Clat. als naar gewoonte. OASTRICUM Zo. 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 1 uur Clat., 2 uur Lof, daarna de H. Familie. Ma. 7 uur gez. H. Mis voor da Ge], Zielen, 7 uur H. Mi3 voor bet Maria-alfaar, 8 urn- H. Mis. Di., Wo. en Vr. de H.H. Miseon om 7, 8 en half 9 uur. Do. feestdag van de H.H. Aposte len Petrus en Paulus, ,7 uur Vroegmi«| 10 uur Hoogmis, 2 uur Vespers. Za. 6 uur bij de Eerw. Zusters, 1 en 8 uur H. Mis. Van 4—8 uur gel. om to biechten, half 7 Lof ter eer* van Maria. BOEK EN BLAD CIRCULAIRE OVER DE INTRONISATIE. Verschenen is de „Circulaire" over de Intronisatie" over 1922 door den bekenden ijveraar voor de Intronisatie, den ZeerEerw. Pater Mateo SS. CC. Een zeer aanbevelenswaardige brochure. ONZE STRIJDER. Ter gelegenheid van het 15-ia- rig bestaan van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St Paulus" heeft het bestuur een feest nummer van „Onze Strijder" uit gegeven, dat redactioneel zeer goed verzorgd is. Rector Jansen opent het num mer met een hartelijk „Welkom!". De heer L. T. Guit bespreekt het „Verleden en thans", terwijl „Ju nior" een „herinnering en op wekking" in het feestnummer dichtte. Verder komen er nog bijdragen in voor van den Zeereerw. Heer Rector van Adrichem, en de hee- ren A. C. de Bruijn, Henri Her mans, C. J. Kuiper en Jos. A. van Seggelen. Over 't geheel een goed ge slaagd nummer. Door Pater Dr. Willibrord LAMPEN, O. F. M. XI. ALKMAARS BELEG. MARTELDOOD VAN MR. EYLARD EN DAVID LEENDERTSZ. Zoodra bekend werd, dat Alkmaar door de Spanjaarden was ingesloten, werd in de keiken om bevrijding der stad gebeden. Het besluit werd geno men om nooit met de belegeraars te onderhandelen. Dit werd den vijand mee gedeeld den 24eten Aug., zoodat de oorlog toen openlijk verklaard was. De Spanjaard beschoot de stad nu met grof geschut, dat opgesteld was op de plaats, waar de galg stond d.i. buiten de Schermerpoort. De hoofdmacht van den vijand lag te Oudoip onder bevel van Alva's zoon, Don Frederik van Toledo. In zijn gezelschap bevond zich o.a. Juliano Rome ro, de verwoester van Naarden, Don Gonsalvus de Braccamonte, en vele an deren uit den Spaanschen en Fransehen adel. Zij gebruikten de kerk van Oudorp als arsenaal. Het leger aldaai bestond uit 400 ruiters en 42 vendels oudgedienden, bovendien nog uit 8 vendels voetvolk, onlangs uit Italië aan gekomen, waarvan velen onder Don Juan van Oostenrijk tegen de Turken hadden gevochten. Een lijfwacht van 150 ruiters stond Don Frederik ten dienste. In Huiswaard lag Ferdinand van Toledo met ongeveer 200 man. In Sint Pancias lag een Duitsch kapitein Polwijler met zes benden Duitschere; in Koedijk 12 benden Walen en 8 vendels Bourgondiërs; in Bergen 10 ben den Walen en Franseben en 400 ruiters. Bij de Nieuwpoort 7 benden Span jaarden, met 15 benden Duitsohe soldaten. Sonoy was op het bericht, dat Alkmaar omsingeld was, naar Hoorn getrok ken, verzamelde ei krijgsvolk en doorstak den Hutgendijk en belette aldus den vijand bet platte land aan den kant van Hoorn verder af te stroopen. Hij maakte vervolgens schansen te Rustenburg, Broek op Langendijk, Schoorl- dam en Krabbedam, Deze versterkingen beletten wel, dat de vijand verder bet land indrong, maar gaven de stad Alkmaar weinig yerliohting. Men be schikte in de stad over 800 soldaten onder bevel van Jacob Mulhem of Car beljau, een Vlaming volgens Opmeer „van een wreeden aart en bitter gemoed tegen de Pausgezinden", volgens Foreest echter „van een zagtmoedigen en gemakkelijken aart". Behalve deze 800 soldaten waren er 1300 burgers, die geschikt waren de wapens te dragen, ofschoon natuurlijk nog ongeoefend. Onder de kapiteins vinden wij vermeld Willem van Zonneberg, Coenraad van Steenwijk, Jan Spiegel, Dirk Duivel, Jacob Hennebaart en Nicolaas Ruichaver Een der eerste dagen van het beleg zag Jacob Mulhem een burger op de stadswallen loopen en vernemende, dat het een priester was, liet Lij hem aanstonds gevangen nemen, te meer daar een buurman vertelde, dat deze priester, onze kapelaan David Leendertsz., soms vrijmoedige taal gebruikte tegen de Calvinisten. Den 28sten Aug. des morgens te zes uur overleed de predikant der her vormden Jan Arentsz. de Mandemaker, „allereerste Verzamelaer en Oprigter van een Onroomsehe Kerk in Hollandt." Op den twaalfden dag van het beleg wist 'n bode binnen de stad te komen met brieven van Sonoy en de Staten, die den belegerden hulp beloofden en moed inspraken. Er gingen binnen de stad reeds stemmen op, o.a. van Dirk Duivel en Jacob Hennebaart. om de kostbaarheden in te pakken en te vluch ten, maar C'abeljau, Steenwijk en de Burgemeesters sloegen dit voorstel af. De stadstimmerman Maarten Pietersz. van der Mey bood zich aan een brief aan Sonoy, die te Scbagen lag, over te brengen met verzoek sluizen te ope nen en dijken te doorsteken om Alkmaar te ontzetten. Sonoy zond hem naar Hoorn tot de Staten* die hem antwoordden, dat Haarlem het veel langer uit gehouden had. loch besloot men eenige personen naar Alkmaar te zenden met belofte van ontzet en Van der Meij naar den Prins te Delft. Intussi hen werd er van beide zijden geschermutseld, en versterkte men de bolwerken en schansen. Zaterdag 5 September gebeurde er binnen de stad iets. wat de harten der Rpomseheti zeer bedroefde. Ken Calvinistische vrouw verried de schuilplaats van Alkmnars vromen pastoor, die zich 51 weken had verborgen gehouden ten huize van een man tri de Langestraat, algemeen bekend als den Krans- bakker. Ofschoon er volstrekt geen grond was om aan verraad te denken, werd Air. Eylard Dirksz. van Waterland gevangen genomen. Al getuigde hij, „in 37 weken niet ouder den blauwen hemel te zyn geweest en dus in geen "erstamlhouding met de Spanjaarden te staan, hier gold macht boven reeht. Niet alleen de priester, maar ook de kransbakker, diens vrouw en dochter werden naai de gevangenis gevoerd. Het is v> el vreemd, dat Foreest niets van deze geschiedenis vermeldt, maar deze schrijver laat meer weg. hetgeen hem en zijn vrienden niet aangenaam is. Boomkamp, die veel onpartijdiger is, bemerkt dan oo„De Heer Foreest spreekt niets van deeze gebeele historie, ziende mogelijk in deeze zaak wei- lig eer voor die 't spel uitvoerden." Wij laten hier ook volgen, hetgeen onze stadgenoot Prof. E. H. Rijkenberg tan toekent: „Vaar werd er dan door do Katholieken geen recht gevraagd voor hu» "delen pastoor? Opmeer «egt, dat er nauwelijks een kreet van vewsntwnardi- ging gehoord werd. Zoo gaat het gewoonlijk, de braven en deugdizamen zijn dikwjjls te schroomvallig en een handjevol brutale schreeuwers voeren den boventoon. Meer dan de kinderen des lichte zijn in bun soort voorzichtig do kinderen der duisternis. Daarenboven deed het vermoeden, dat Eylard rijk was hem wel veel kwaad." Van de verdere gebeurtenissen tjjdens het beleg zij alleen nog vermeld, dat omtrent den middag van 12 Sept. een 15 ponds kogel vanaf den meelmolen buiten de Friesche poort werd geschoten en door den twee voet dikken muur der Franciscanerkerk drong en de dochter van «en borstelmaker van de Nieuwe Sloot doodde. Het meisje droeg voor het eerst aarde aan tot verster king der wallen en dacht in de kerk veilig te zijn, maar, zegt Boomkamp, „de hersenpan wierd haer van 't hooft geschoten, dat het brein tegens den muur kletste." Wij mogen hier nog wel tussohenvoegen, dat men voor eenige we ken op het terrein der oude gasfabriek nog do fundamenten dezer kerk heeft gevonden, alsmede een kelder en zes geraamten, waarschijnlijk van burgers, die in of bij de Franciscanerkerk hun laatste rustplaats kozen, zooals dit dik wijls gebeurde. Den 18den Sept. trachtten de Spanjaarden tevergeefs de stad na heftige beschieting te bestormen. Tot driemaal toe werd bij de Friesche poort aange vallen, maar zonder succes. Hieraan herinnert het opschrift op het Vietoria- standbeeld in het plantsoen bij de Friesche brug. Er vielen dien dag van Alkmaars garnizoen 24 soldaten en bovendien 13 burgers. De verliezen der Spanjaarden zullen wel onbekend blijven, al schatten «enigen ze op 600 man. Den 22sten werd een Waal gevangen genomen, die door de Spanjaarden ter verspieding was uitgezonden, maar zelf bij de bevelhebbers der stad ver klaarde, dat bij zulks alleen had aangenomen te doen, om zijn eigen leven te redden, daar hij in zijn hart een afkeer van deze onderneming had. Ook verklaarde hij den volgenden dag, dat het den Spanjaarden zeer ver droot, dat zij noch door overloopers nooit door brieven van katholieken iets aangaande den toestand der belegerden te weten konden komen. Hoe onge grond de beschuldiging van verraad was, die men tegen de priesters en ka tholieken soms uitte, geeft zelfs Boomkamp toe, die hierbij aanteekent: „Dit is zeeker een groot getuigenis voor de Alkmaerders in 't gemeen, en voor de Pausgezinden in 't bijzonder, dien van eenige bezettelingen wierdt te last gelegt, dat zij verraed in 't zin hadden, by nagt tot den Vyand waeren overgeloopen, of door brieven aen Pylen gebonden, raed en middel om de Stadt te beinagtigen, hadden aen de hand gegeeven, 't welk dus altemael verviel." Inderdaad do verdediging van Alkmaar was niet het werk der hervorm den alleen; ook de katholieken hadden er hun aandeel in. De oorlog tegen Spanje was geen zuivere godsdienstoorlog en de huurlingen in Spaanschen dienst streden allesbehalve voor de verdediging van den katholieken gods dienst. Onze overwinning was evenmin een overwinning van den hervormden godsdienst als een overwinning door Duitschland in dezen oorlog de triomf van Luthers hervorming zou zijn geweest. Maar men maakt het er in sommi ge kringen van. Dat men Eylard, Alkmaars pastodF en den kapelaan David Leendertsz. ge vangen hield, kwam niet zoozeer hieruit voort, dat men hen voor Spaanseh- gezind hield en van verraad verdacht, maar blijkbaar uit haat tegen het oude geloof. Den 24sten September zag men vanaf de Alkmaarsche wallen, „dat het wa ter wel een handbreed gereezen was". Het aantal Spaansche tenten begon ten Zuiden van de stad reeds te verminderen; ook de weg van Oudorp naar Alk maar begon door de regens en overstroomingen onberijdbaar te worden ten nadeele der Spanjaarden. Door brieven, die in handen van den vijand waren gevallen, waarin het doorsteken der dijken werd beloofd, overviel Don Fre derik zulk een schrik, dat hij besloot het beleg geheel op te breken. Het ope nen der sluizen alleen was reeds voldoende geweest om den Spanjaarden natte voeten te bezorgen en daarmede onwilligheid om het beleg voort te zetten. Den achtsten October trok Don Frederik naar zijn vader den hertog van Alva, die te Amsterdam was. Alkmaar was na 7 weken beleg verlost, van waar het gezegde: „Invictis invicta viris Alcmaria Victrix." Het zegevierend Alkmaar is niet overwonnen door mannen, die nog on overwonnen waren. Do nuchtere geschiedschrijver, die ondanks alles onpartijdig moet oordee- len, zal noch den keldhaftigen weerstand der belegerden verkleinen, noch de verdiensten der verdedigers vergrooten, noch de Al'kmaarders allen als vro men, noch de Spanjaarden allen als schavuiten beschouwen. De groote we reldoorlog heeft wel geleerd, hoe moeilijk het is voor berichtgevers de daden door bun eigen legers verricht zonder overdrijving mee te deelen. Laten wij nu zien, hoe 'het onzen gevangen Eylard verging. Gedurende zijn gevangenschap, zoo verhaalt Opmeer, kwamen er dikwijls Calvinisten tot hem, om te probeeren, of zij hem niet tot afval van het katho lieke geloof zouden kunnen brengen. Maar bij weerstond hun kloekmoedig cn standvastig blijvende au het eens ontvangen geloof, beantwoordde hij hun- ne vragen. Toen «ij nu inzagen, dat zij noch door bedreigingen, noch door be loften of vleierij iets vooruit kwamen, gingen zij naar Oabe]jau »n Willem Sonneberg, va* wien wii reeds vermeldden, dat hij rentmeester va* Bredero- de was, en brachten allerlei beschuldigingen tegen Eylard in, er aan toevoe gend, dat bet hun kerk tot groot voordeel zou strekken, indien de pastoor uit den weg geruimd werd, daar goeden en kwaden overtuigd waren, dat er ner gens zulk een geleerd man gevonden werd in deze streken als Eylardus. Zoo wel de gouverneur als Sonneberg, door wie de katholieke priesters bijzonder gehaat werden, waren dit voorstel niet ongenegen. Maar eerst besloten zij den pastoor, over wien zjj gehoord hadden, dat hij zeer rijk moest zijn, diens geld af te nemen. Zij laten hem dus uit de gevangenis halen en naar het huis van den goaverneur brengen. Hieir beloven zij hem vrijheid en straffeloosheid, als hjj hun 300 Carolusgèddens wil geven als losgeld. 200 gulden betaald* Eylard bun uit en zeide, dat hij om de andere 100 gulden naar Haarlem had gezonden, vanwaar hij ze nu verwachtte. In de hoop nu zeker bevrijd te wor den, gebruikte hij met opgewektheid zijn avondeten. Doch midden in den nacht, omstreeks twee uur, komt de scherprechter hem en den kapelaan David Leendertsz., die in hetzelfde vertrek sliep, wekken en kondigt hun aan, dat dit de laatste nacht huns Rvens is en hij zegt hun, zich voor te bereiden tot den dood. De kapelaan, geheel ontsteld, begint te zuch ten en de tranen vloeien hem over de waugen. Eylard echter blijft kalm en tracht David te troosten, wijst hem op de on sterfelijkheid der zielen en de glorievolle verrijzenis der dooden. Opmeer geeft breedvoerig de woorden weer, die de heldhaftige pastoor tot zijn medegevangene richtte. Ofschoon wij de geschiedkundige echtheid van deze toespraak wel eenigszins betwijfelen, omdat er naar onze bescheiden meening waarschijnlijk geen getuigen van dit onderhoud waren, die het aan Opmeer hebben kunnen vertellen, toch willen wij kort aangeven, hetgeen de oude schrijver ervan mededeelt. Wateriandus dan wees den kapelaan op de kortheid van het leven en de eeuwige glorie, daarna, die wij moeten binnengaan langs moeilijke wegeu. Het lijden van dezen tijd is niet te achten bij de toekomstige heerlijkheid, die in ons zal openbaar worden. Dan wees hij op het voorbeeld van zoovele mar telaren uit de oudheid en ook van den laatsten tijd, zooals Willem IJsbrandz. van Bergen, die in 1566 te Schoorl kapelaan was en daar twee jaar geleden gemarteld werd voor het geloof, evenals Gosewijn Waling en de schout van de Zjjpe. Vervolgens herinnerde Eylard aan den heldhaftigen dood van Da niël Arendonck en de andere Franciscanen, te Enkhuizen gemarteld. Kape laan David werd door deze woorden gekalmeerd en gesterkt. Een dienstbode, die Eylard in deze laatste dagen trouw gediend bad, kreeg van den pastoor een gouden ring, blijkbaar zijn Doctorering, welken hij ge durende zijn gevangenschap in zijn kleederen verborgen had weten te hou den. Zoo beloonde de gevangene rijkelijk de geringe diensten hem bewezen en onttrok den kostbaren ring tevens aan de begeerlijkheid der bewakers. Terwijl dit gebeurde, komen weer de Calvinisten en beginnen te redenes- ren, maar Eylard onderbreekt hen al spoedig: „'t Is nu geen tijd om uwe nut- I telooze redevoeringen te aanhooren, maar om ons voor te bereiden op den dood." I Nu werden zij gevoerd naar de Steenenbrug nabij de Langestraat, waar een galg was opgericht. Eylardus klaagde: „Past het dan dat iemand, die niet gehoord is cn we gens geen enkele misdaad is veroordeeld, midden in de stad op wreede wijze te dooden? Is er dan niemand, die een woord spreekt ten gunste van 'n pries ter, die zoo dikwijls bij God en bij de menschen voor heel het volk ten beste heeft gesproken? Niemand echter kwam, behalve een vrouw, die juist aan het broodbakken was en haar oven verliet. Zij zeide, alles, wat haar slechts voor den mond kwain. Eylardus beklom nu de ladder, terwijl hij luidop in het Hol- landsch de 30ste psalm bad: „Op U, o Heer, betrouw ik! Moge ik niet ten schande worden tot in de eeuwigheid" enz. Nadat de beul hem de strop om den hals had gedaan, gaf Eylard zijn schoone ziel aan God en ontving het eeuwig leven in ruil voor dit vergankelijk bestaan. Het was op den llen December van bet jaar 1573, des Vrijdagsmorgens te 6 uur. Eylardus was toen 43 jaar oud. Op dezelfde wijze werd ook David ter dood gebracht. Den geheelen dag bleven de lichamen aan de galg hangen, des avonds wer den" zij afgenomen en over de Langestraat op een kruiwagen door de open bare lijkbezorgers naar het kerkhof van de groote kerk gebracht, daar wer den zij van hun kleederen beroofd en begraven op het grasveld aan de zuid kant der kerk, op de plaats waar gewoonlijk de misdadigers begraven wer den. Beiden werden in een kuil geworpen, terwijl knapen hun naaktheid be spotten en hun half begraven lichamen met puin en modder bedekten. Zal eenmaal in vervulling gaan, wat Opmeer aan zijn verhaal toevoegt! „Zeker zal de dag eens komen, dat naar oud gebruik het altaar aan hun zang gebeente rust zal verschaffen; het altaar, waarop aan God het offer zal wor den opgedragen, waarbij de Heer zelf Priester zal zijn; waarop het Lichaam van Christus geofferd zal worden en Zijn Bloed voor de zondaren «al worde vergoten." T, v,„ahu Wanneer Alkmaar groot mag gaan op geleerden als Bas tins «oi die te Leuven echitterden door hun wetenschap, met meer recht, zegt upwi „mag Alkmaar roemen op een heiligen Eylardus, die door zqn tigde, wat hij ale herder de kudde van Christus^eleerdkeeftV* ter David, die 1 miseer toevoegde aa* Alkmaars beroemdheid de etod tot verstrekte door rijn marteldoed."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6