IFolfirSFEL. ALKMAAR. Landbouw en Veeteelt "f rj95.W vofa afd. volksverze kering. De jaarpretjiie is toegenomen met f 87.686 en bedraagt thans f 565.433. Aan koopsommen werden ontvan gen i 8736. De premie-reservle vermeerderde voor de in eigen risico loopende posten met f 250.644. De premie-re serve bedraagt in totaal f 1.250.911. De reserve-waarde van herverzeker de posten is f 104.199, reserve voor eigen risico f 1.146.711. De winst- en verliesrékóning- geeft een voordeelig saldo van f 9489. Ingevolge de bepalingen van de sta tuten komt hiervan 4 pCt. van het gestorte kapitaal aan aandeelhouders. KLEIN ALLERLEI. f~ Nabij den overslag op den Rot- terdamsetien weg is de heer Van Os- selon, wijnhandelaar, wonende Oude Delft te Delft, met zijn auto in de sloot gereden. Hij werd bewusteloos op het droge gehaald en per zieken auto v. d rijksoonstrurtie-werkplaatsen naar huis vervoerd. Kort daarna is hij overleden. Professor Otto-Otto zal 20 Sept. a.s. naar Nederland terugkeeren en hier te lande dan tot 24 December blijven vertoeven, ten einde de talrij ken, wien zulks was toegezegd, te be handelen. I)e schipper L., die met zijn schip* in de Zuid-Willemsvaart te Bu- del lag, miste op een gegeven óogen- blik zijn 5-jarig zoontje. Even later zag lpj liet jongetje levenloos op het water drijven. Het 4-jarig kind van den klom- penmaki tl uit St. Oedenrode had een cent ingeslikt. De door een ge neesheer wenschelijk geoordeelde ope ratie mocht niet meer baten. De kleine bezweek aan de gevolgen. Ken schipper heeft aan de poli tie te Amsterdam kennis gegeven, dal ten Zuiden van Urk zijn 6-jarig doch tertje iu de Zuiderzee is gevallen en niet kon worden gered. KENNEMER SPORTCLUB TE ALKMAAR. Het was gistermiddag op het terrein van de courses nu juist niet bijzonder Itangeiiaam: regen, hagel, harde wind en zoo nu en dan waf. onweer vormden een niet erg welkome opluistering van de draverijen. Maar al deze ineonvenienten verge ten we volkomen, als v/e denken aan de spannende sport in sommige ritten Het was aan de opkomst der paarden wel te merken, dat ditmaal geen an dere courses in den lande gehouden werden. Zoo verschenen in de eerste course van de 15 paarden er 13 aan de start.Vüjl §fl had aan de overkant de kop reeds te pakken. Maar ook Liberty kwam snel opzetten, terwijl Koning B er ook mocht zijn. Leopold liep echter keu rig en liet zich de bevoorrechte plaats niet meer ontnemen. Ons compliment voor Eissen, die getoond heeft uitste ken te kunnen rijden, v. d. Berg met Liberty was een goede tweede, terwijl Koning B gedisqualificeerd werd. De tweede course bracht de verras sing van den dag. Favoriet zooals zel den een paard was, was voor deze course de bruine hengst van Stal Pal- mi, Kampioen B. Vier paarden waren opgekomen. Na eeuig starten ging plot seling het schot, terwijl Ockhorst met de favoriet nog geheel tussehen de palen gedraaid stond. Voor ons onbe grijpelijk! Bovendien wilde de hengst nu niet meer loouen, zoodat Kees het na een ronde maar opgaf. Nu dacht ieder Express M aan de kop te zullen zien, maar ook dit geschiedde niet. Koning B liep goed vooraan en doordat Express er tweemaal even uit sprong en Kenneth niet genoeg snel heid toonde, wist Hulseboseh de cour- se te winnen. De gioote Heat was eenigszins sen sationeel. 7 paarden verschenen aan de start. Het was te voorzien, dat de groote strijd zou gaan tussehen Quim perlé en Great Night met Bandage als onverwachte mededinger. In de eer Bte ronde raakte Great Night opgeslo ten, maar ging ten slotte buitenom aaar Quimperié. Aan de overkant passeerde Scbuijl zoo rakelings, dat het veel had van coupeeren. Dit was echter totaal onnoodig. want het paard had genoeg overmacht om het ook buitenom te kunnen win nen. Het protest, dat Ockhorst te tegen in diende werd echter afgewezen. Slechts drie paarden hadden tijd ge- loopen nl. Great Night, Quimperié en Bandage. Deze verschenen dus in de 2e heat. Deze was wel de spannendste rit van den dag. Quimperié nam de kop gevolgd door Bandage en Great Night. Twee banen bleef de volgorde aldus, totdat in de laatste 300 meter Schuijl geweldig kwam opzetten en buitenom Bandage en Quimperié wist te passeeren. Schitterend werk, ook van Bandage, die weer eens getoond heeft een wer kelijk eerste klas paard te zijn, dat met eere tegen de beste buitenlanders kan strijden. De kortebaan bracht opnieuw een Hpoote verrassing. Meer dan een jaar was Ivan zoogoed als waardeloos ge- woest, totdat de hengst zich gister in één slag gerehabiliteerd heeft, en in schitterende stijl deze course won. De eerste rit gal weinig spanning; een overwinning van Castro in 1.16. Fini was wel snel, maar als gewoonlijk onhandelbaar. Putzelfnde had wel gang, maar kreeg last bij 't passeeren van Flni, De tweede rit gaf alleen strijd tus sehen Breton en Long Ago, welke strijd door den laatsten hengst gereden door Jan v. Leeuwen in 1.12 gewonnen werd. De derde rit onder een aardig buitje gaf een duel tussehen Edel A en Ken neth, door de laatste op het nippertje in 1.10 gewonnen. Spriggan kon de achterstand niet inhalen. De laatste rit scheen eerst voor Ba rones, die goed door Bas t. Hage werd gereden. Maar Ivan kwam van achter af, geweldig opzetten en passeerde in het laatste rechte eind schitterend 1.10. T- In de beslissing kwamen nu Castro, Long Ago, Kenneth en Ivan. Kenneth nam dadelijk de kop maar sprong er in het modderige gedeelte van de baan even uit. Ook Long Ago, die samen met Ivan kwam opzetten raakte even weg, terwijl Dan totaal viak lag. In de laatste bocht bracht Hulsebosch z'n hengst geheel naar vo ren, en daardoor naar de overwinning. Mooi zoo, Ivanl De totale uitslagen zijn: Zomerpriis. Prijzendraverij 4e klasse. Afstand 2000 M. Prijzen: f300. f 100 en f50. Ie: Leopold G. (4-j. br. r. v. Claurel Hall u. Fa- tinitsa II) eig. Eissen te Beem- ster (eig.) 2020 M. in 3 minuten 29 3/5 sec.2eLiberty (4-jr. v. m. v. Dumas u. Cor) eig. W. van Wit- fenburg te Utrecht (J. M. v. d. Berg) 2040 M. in 3.29 4/5; 3e.: Kathive (5-jr. br. tn. v. Night Watch u. Esperana), eig. F. van Wieringen (Oostenrijk), 1975 M. in 3.31 4/5. i Gedisqual. wegens te dikwijls galloppeerenKoning B (2060 M.) tweede aankomende. Niet geplaatst: Lord V (2060 Mi in 3.33 3/5, Bathilde (2080 M. in 3.39 4/5), Klaas B, (1975 M. in 3.41 2/5), Lulus (2020 M„ Krolika (1965 M.), Magy Henry (1950 M.) nlgehouden: Julius, Madcap en Laura R. Junipriis. Prijzendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2000 M. Voor paarden die niet meer dan 9 eerste priizen gewonnen hebben. Prijzen f400, f 100 en f50. 1e. Koning B. (5-jr. br. r. v. Insolent a. Adeline), eig. J. A. Hulsebosch, Vo gelenzang ((eig.), 2000 M. in 3^23 4/5; 2e. Express M. (o. zw. m. v. Concurrent 'L Miss Prelacy), eig. J. M. v. "d. Berg, Den Haag, (eig.), 2000 M. in з.27 1/5; 3e. Kenneth (5-jr. br. u. v. Captain Henry u. Prima Donna, eig Suil Dolec, Den Haag, (Pronk), 2020 M. in 3 30 3/5 Ingehouden: Julius, Madcap en Gultleav I i e s p rij sfRiiulruvery handicap le klasse. Afstand 1600 M. Prijzen: f600 en f 100. - »- -JLt 1-. T-v; imsale), eig. J. \V. Scuuyl te Rotter dam, ((J. D. M. Scüuyl), 1690 M. in 2 331/5, 2e. Quimperié (v. h. v. Dan court u. Fleur d'Avril), eig. W. A Uddiorst te Oegstgeest, (C. F. Ock horst), 1680 M. in 2.391/5; 3e. Bandage lovtrj. br. v. Fleetwood S. u. D. D.), eig. J. A. Bakker te W iertngerwaai'd, ieig1640 M. in 2 40 4/5. Gedistan- ceerdMeteor ((1630 M. in 2.414/5), Gioriette (1610 M. in 2.42 4/5). Ingehou den Hollo (1630 M.). Niet van start gegaan; Peter Stanley (1630 M.). Tweede heal: le. Great Night, tijd 2.332/5; 2e. Quimperié, tijd 2 33 4-5, N. gepi.Bandage ((tijd 235). Kcrtebaanprijs. Kortebaan d.averij handicap. Open voor geregistreerde paarden. (Maximum afstand 800 me- <er). Prijzen): f 300),; f I1I5IC), f 75 enti'125, le. Ivan le Cosaque (14-jr. br. h. v. Heiman u. Sarah Bernhard), eig. en rijder Hulsebcsch te Vogelenzang, 800 M.; 2e. Kenneth (Pronk), 745 M.; 3e. Long Ago (11-jr. br. h. v. Longino Alvvina), eig. W. Kool te Abbe- kerk (Jan v. Leeuwen, 770 M.;) 4e. Castio (13-jr. br. h. v. Fleetwood S. u. Martha), eig. A, P. J. v. d. Kroon, te Abcoude (Jer. Witteveen). „VITESSE". Verleden week is de bekende dra ver „Vitesse" eertijds eigendom van den heer Scherm erhorn te Alk maar in de Wjeringerwaard in een stoot gevallen en verdronken. De volgende maand zou Vitesse op de draverijen in Zaandam uitgekomen zijn. Velen zullen zich dit mooie be^st nog herinneren, dat voor enkele jaren geregeld op het land aan de Emtna- straat graasde. INVENTARISATIE DER AARDAP PELEN. Evenals vorige jaren heeft de Pro vinciale Commissie uit de Veilingen in Noond-Ho.land, inventarisatie ge houden van de beteelde oppervlakte vroege aardappelen in 1922. Dt de aian ons verstrekte gegevens, dank zij de bereidwillige medewer king van de Veilingsbesturen, blijkt, dat deze oppervlakte bedraagt 5529 30 H.A. tegen 5295.29 H.A. in 1921. Opgemerkt dient te -worden dat in deze opgaven niet voorkómen, de op pervlakte van die kweekers welke zelf hunne aardappelen in de steden uit venten, dóóh die hoeveelheden heb ben geen invloed op dit cijfer. Hoewel de beteelde oppervlakte fie ri en ongeveer 226 H.A. meer be draagt dan Jn 1921 en ruim 400 H.A. meer dan in 1920, zal de opbrengst, door de aanhoudende droogte zeer waarschijnlijk in totaal eer minder, dan meer zijn. R K. POLITIEKE LANDDAO. Gisterenmiddag" had alhier de R. K. Politieke Landdag" plaats. De stoet wend opgesteld op 't Doelenveld, en bestond uit een zeer groot aantal groepen, zoowel van buiten als van binnen de ge meente. Elke groep wend vooraf gegaan door naar Vlag en door banderollen. Bijzonder opgemerkt wend de groep wielrijders uit Zaan dam, waarvan elke wielrijder voor zien was van een devies. Het weer liet zich dreigend aan zien, en toen de stoet zien van het Doelenveld verwijdende begon het zelfs met dikke droppels te rege nen, wat gelukkig eenter even la ter weer ophield. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen wend met het mu ziekcorps St. Louis voorop en St. Ceci'ia in 't midden afgemarcheerd langs de b ieuwesloo+ Gast! uis- suaat, Zevenhuizen, Singel langs de St. Josephkerk, Choorstraat, Laat, Verdronkenoord, Mient, Kaasmarkt, Houttil, Langestraat, Hoogstraat, Nieuwesloot, Doelen veld. Toen de stoet opnieuw het Doe lenveld bereikte; was hij reeds aar ding aangegroeid, zóó dat het be gin op het Doelenveld en het ein de nog in de Langestraat te zoe ken was. Toen de stoet geheel op het Doe lenveld aangekomen was werd op twee verschillende plaatsen, n.l. den linker en rechterhoek van den achtergrond het woord ge voerd door meerdere sprekers, wier rede wij hieronder volgen la ten. De heer Nolet deelt mede, dat de voorzitter van den Rijkskies kring Helder afwezig is en dat hii daardoor de eer heeft de meeting met een kort woord te openen. Men hoort hier en daar wei eens zeggen dat de belangstelling voor de verkiezingen slechts matig is, we ke oorzaak daar aan ten grond- s.ag mag leggen, het is een feit, dat ze moet opgewekt worden. De belangstelling is opgewekt en schitterend ook, de optocht is bui tengewoon geslaagd, in verband hiermede brengt spr. dank aan de muziekcorpsen die er niet weinig toe bijgedragen hebben. Om het behoud van ons Christe lijk Ministerie gaat het, welk Minis terie in vaak moeilijke omstandig heden steeds pal' en krachtig ge staan heeft. Moge deze meeting er toe bijdragen, opdat allen met op rechte liefde zullen opkomen voor Rede MICHIELSEN. Vervolgens komt aan het woord de heer Michielsen, die zich als volgt tot de menigte wendt. Ik ben in uw m.dden gekomen, om uit te storten een gedeelte van den geest, die ons Katho.iek volk bezielt, de tijd van wiskundige be rekeningen is voorbij, we hebben balansen opgemaakt en altijd heb ben we ondervonden dat onze Christelijke regeering een batig saldo is behaald, 't Is maar goed dat de tijd van berekenen voorbij is, thans staan wij ten strijde ge reed voor onze heilige Roomsche beginselen, niet tegen personen. Wanneer ik voor mij zie, die tal rijke schare, denk ik aan het Room sche leger dat zal optrekken bit de verkiezingen. Spr. ziet ze ge tooid met heel hun uitrustingen schitterend in de zon, optrekkend onder het zingen van Roomsche lie deren, ter eere van koning Chris tus. Als de Katholiek geen geestdrift had voor zijn zaak, waar zou hii dan den geestdrift moeten zoeken. De golfslag der zee suist een lied van Katholieke beloften en hoog koepelt de lucht boven al onze werken. Denk slechts aan de schitterende rei van Pausen die wij gekend heb ben, denk aan allen afzonderlijk, en wie zou er niet in geestdrift gera ken. Denk aan de schitterende priesterschaar, en als wij om ons heen kijken, dan zien wij overal dat men respect heeft voor onze kerk, kijk naar ons eigen land en men zal zien het groote aantal bekeer lingen. Kerken verrijzen uit den grond, semenarie's worden ge- houwd, dat zijn alle teekens die in staat zijn ons geestdrift bij te werken. De geboorten houden onder ons Katholieken goed stand en als wi» zoo doorgaan kunnen wii met ver trouwen den strijd tegemoet zien, waarop Noord-Holland een Ka tholieke provincie zal worden. Denk eens aan het Eucharistisch Congres te Rome, en bij ons komt er dan een verlangen op, om ook eenmaal in onze eigen streek het H. Sacrament te mogen ronddra gen. (Applaus). Spr. wijst verder op verschillen de andere teekenen en manifesta ties van Roomsdhe macht en kracht Hoe bloeit de missie-actie niet? Denk dan aan kardinaal van Rossum, die een zoo belangrijke plaats in de missie inneemt «n aan zooveel anderen. Rome ziet op dit oogenblik naar Katholiek Neder land op. Denk aan de Roomsche peis, denk aan de adviseurs onzer vereenigingen, aan de vaandels, die wij in onze beweging omdra gen. Denk aan de devotie van tiet FT. Hart. Kortom, denk aan het geestetijk leven dat zidt over al or Katholiek gebiied uit Ons politieke leven mag er ook rijn. In 1918 was aan de eerste katholiek opgedragen een kabinet te vormen, een kabinet, dat wijzen kan op daden als niet één enkele andere partij. De katholieke beweging Is als een goud- golvend korenveld vol beloften voor de toekomst. Het worde daarom 5 Juli een grootg jubel van geestdrift.! Al onze werken van 't verleden moesten behouden blijven, door een machtige Roomsche fractie, een eenheid, die eer bied afuwingt. De Eerste Kamer zal rijn samen gesteld uit 41 rechtschen tegen 8 ünkscben. Heel de liberale fractie is als een zeepbal uiteen gespat. De Alk- maarsche leden zijn er uit geloopen of wisten niet wat ze doen moesten. (Aj>plaus.) Spr. spoort daarom allen aan op 6 Juli als één man bun stem op de Roomsche lijst, no. 1 van de 33e lijst uit te brengen. Het gaat om onze Roomsche eenheid en machts ontplooiing. Laten wij voortbouwen op ons on berispt verleden en ook den blik gericht houden op de toekomst, dan zal God met ons zijn tot het einde der eeuwen. Dan wordt 5 Juli een triomfdag. Tot (slot wil spr. nog voor den geest oproepen de heerlijke rei van geloofsjïredikers, die door alle tijden heen gewerkt hebben en gestreden, voor het katholiek geloof. Laat ons katholieken dan ook neerknielen op onze talrijke heilige plaatsen, die wij in ons midden hebben. Wanneer wij dat doen zuilen wij ons innig vpreeni- gen in de heerlijke eenheid, waarin Christus zelf ons samengebonden heeft I.aten wij vooral tot ons het besef door dringen, dat wij tot plicht heb ben onze Roomsche solidariteit te be houden, die de eerste Christenen ons gegeven hebben, dan zuilen wij daar door behouden de heerlijke christelijke regeering, die wij hartelijk danken voor al hel goede wat zij voor ons gedaan heeft. (Applaus.) Vervolgens wordt gepauzeerd en gaat men over tot het zingen van het „Strijdlied" „Sla pal, sta pal, sta moedig pal, Wij nyigen nu niet wijken. Wij zullen niet bezwijken. Wij zuljen zien wie 't winnen zal. Sia pal! Sta gal! Onder de pauze werd een collecte gehouden ter dekking der kosten en ten voordeele van de propaganda. REDE ENDELS. De heer Engels wil beginnen met zijn dank uit te spreken voor den prachtigen optocht, door meerdere dui zenden als iets vreemds aanschouwd, en die is een bewijs voor de opkomst van 't Katholicisme in Noord-Holland. Spr. gelooft goed te doen nu eenige lelijke regeering heeft gedaan en mis schien tot ontstemming mocht leiden. Wanneer men bedenkt dat de malaise, welke wij op het oogenblik hebben, het gevolg is van een oorlog, die heel de wereld heelt gedesorganiseerd, dan ligt het voor de hand, dat daarvan geen regeering kan beschuldigd wor den. Dat wi] de naweeën ondervinden is de schuld alleen van den oorlog. Men becritiseert wel eens de soicale wetgeving, men meent dat de Minister van Ai-beid te veel naar één zijde gekeken heeft. Deze uitspraak E ech ter een groote misvatting Als wij een terugblik in het verleden staan en naar het liberalisme zien, waaruit het so cialisme voortvloeide, dan vinden wij het vanzelf sprekend, dat daar inge grepen moest worden en sociale wet geving moest ontstaan om langs wette- lijken weg een einde te maken aan de schreeuwiendne toestanden. Deze wet geving is ten zegen geweest aan de heele bevolking, want toen de arbei ders in betere omstandigheden verkoer den kwam dit ook ten goede aan de samenleving. Van allo zwartgallige voorspellingen is niets terecht geko men, maai- de welvaart is grooter dan ooit geworden en daar kunnen wij, katholieken, vooral dankbaar voor zijn. Dat dit Christelijk kabinet voortge- nouwQ heeft op grondslagen van het Rerum Novarum kan haar niet tot blaam strekken. Een aanleiding tot klachten zijn ook nog dikwijls de hooge belastingen. Men moet zich echter afvragen wat is de oorzaak? De liberalen hebben een voorliefde hei aan de spilzucht onzer regeering te wijten; dit gaat echter niet op. Ook hier is de groote wereldoorlog, die ons een groote mobilisatie op den hals haalde, die hier schuld heeft. Het is de hger Treub geweest, die in die tijden het Koninklijk Steuncomité op richtte en het gevleugeld woord sprak, dat hier na den oorlog niet ki a ge zegd worden, dat de menschen btuLen eigen schuld honger leden. De oorlog was verder ook schuld van de groote uitgaven tot versterking van het leger. Voor een vo/k van 7 miliioen men schen, dat een leger van 7(10000 man schappen moest oip de been houden, waren het ruineerende uitgaven. Gebrek aan alles deed zidi voelen, onze Regeering heeft toen gedaan alles wat mogelijk' was om ons volk voor den honger te bejioeden. Voeg; daarbij de malaise-toestand die zich na den oorlog yoordeed, voeg daarbij de uitgaven voor wo ningbouw en dergelijke dan zal het een ieder duidelijk zijin boe de groote ensisuitgaven van 600 miliioen ont stonden, welk bedrag toch weer on der de burgerij circuleerde in den vorm van .uitgaven. Was onze regee- ling sóhriel geweest, dan zou zooveel minder geld onder het Nederland- sche volk gecirculeerd hebben. Sa- larisverboogingen die noodzakelijk moesten gedaan worden waren por- ziaakf dat de uitgaven een ongekende; hoogte bereikten. Door de regen wa ren wij hier genoodzaakt een deel der rede te laten Wegvallen. Men is in dit land wel eens 'tegem het militarisme maar in welk land is hét militarisme minder dan hier, waar vindt men het dat als hier in het leger den burger zooveel tege moet gekomen wordt. Het leger nog verminderen is niet mogelijk in ver- banü met den toestand in het buitenland, maar als juist in idie landen waar de sociaal democraten het bewind voeren tege moet gekomen wordt op dit gebied, dan zal dit mogelijk zijn, dan kan er over ontwapening gesproken en cicnfereerd worden. Wij zijn niet dwaas genoeg om v'looten te bou wen als de Japansche en Engelsche, maar verplicht zijn wij zooveel te doen dat wij handhaven kunnen de orde en het gezag in Indië. Toch kan er bezuinigd worden en onze regeering denkt daarover bijv. door vereenvoudiging van den scho lenbouw, door mindering der bu reaucratie. Men kan ze tot een mi nimum beperken indien men aan grijpt het middel van overleg neergelegd in de ar beidswet. Wij gaan dien kant dan ook uit. Naar de mate wij zelf ón zen plicht moeten doen rechtvaar digheid én naastenlietde te plegen, kan ook dit tot stand gebracht wor den. De sociaal-democratie noch het liberalisme zal U hier beterschap bren gen. Bij de stemming van 5 Juli gaat net om het behoud ónzer Christe lijke regeering. De stoet van heden middag bewijst den groei van Katho lieke partij en wij hebben er voor te zengen dat niet langer onze meening terug gedrongen wordt binnen de muren van o.nze huizen of onze vergaderzalen; laten wij niet vitten cp kleinigheden, maar zien naar de groote taak Neder.nad te behouden voor de ontzettende gevolgen van bolsjewisme en liberalisme. (Applaus Rede Schaap er. De heer Schaaper meent dat allen met enthousiasme deze groote de monstratie hebben meegemaakt, om elkaar op te wekken voor de komen de verkiezingen waarvan voor ons volk heel veel afhangt Daarom heeft het kieskring/bestuur gemeend 'hier over iets te moeten laten zeggen. De ze demonstratie is goed, om de lau- wen wakker te schudden, o.m de^ijve- iigen op te wekken, nog meer In de komende dagen te doen. De demon- stiatie is eigenlijk' een bol iets, maar we moeten er meer bouwstof mee omdoen, om harder te werken. Het dioel van deze meeting is dan ook van de aanwezigen een daad te eischen. Het verheugt spr., dat zoo- YA!S v.4eeirffi§kn R§avr^ aival zoozeer noodig. Overal, waar wij ons bewegen, moeten de vrou wen zijn. We zlulen spoedig moeten stemmen. En nu behoeven wij ons niet de vraag te stellen, op wien wy moeten stemmen. Dat is voor ons een uitgemaakte zaak. Wij stemmen Ka tholiek en in dit district mr. Bomans, no., één onzer lijst. Wij zetten altijd ens principe voorop. We houden rechts. En waarom houden w-e rednts Omdat wij Katholieken, een princi- pieele politiek volgen. Onze Katho lieke partij is een echte volkspartij, die omvat alle rangen en standen en die aller belangen behartigt. Er zijn er onder ons, die meeneto dat te veel gedaan wordt voor een be paalde groep. Er zijn nu eenmaal altijd ontevredenen. Maar een feit is, dat onze staatspartij enorm veel goed gedaan heeft voor alle rangen en standen, ledereen moet dan ook getuigen, dat onze partij zoo sterk is door haar eenheid. Als de verkie zingen links mochten utvallen, dan zal de politiek' hopeloos uiteen val len. Wanneer uit de 45 partijen en par tijtjes een regeering- gi vormd moet worden, dan zal deze verdeeld zijn omdat elk regeeringspersoc' een be langengroep vertegenwoordigt. Als de verkiezingen rechts uitvallen dan weten we, dat de regeering goed zal zijn, omdat zij steunt op alle ran gen en standen. Er moet dan ook ditmaal weer een christelijke regee ring komen. Zullen we die krijgen? Diat hangt af van ons zelf. Wij moe ten werken door huisbezoek, door aanplakken enz. Wij moeten de kie zers opwekken, mr. Bomans te stem men. Met enkele woorden zijn soms personen niet behoorende tot onze partij te bewerken, om rechts te ft temmen. Daaraan moeten vooral de vrouwen meewerken, omdat een vrouw meer dan een man religieus voelt en denkt. De vrouwen zullen ons als we er maai' voor werken een enorme overwinning breng: n. (Applaus.). De vrouwen hebbca er ook belang bij, dat wij een cnristelijke regeering krijgen. Want de vrouwen vooral hebben belang bij de gelijk stelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Houden we de christelijke regee ring niet, dan voorziet spr., dat deze prachtige wet zal verdwijnen. Dit moeten wij bewaren als een erfdeel onzer christelijke regeering. Daar voor zullen we allen opwekken, te stemmen op den rechtschen candi- daat (Applaus.) Wat de N. K. P. betreft, deze blijkt niets te beteekenen. Zie heeft geen aanhang, want ze is niet in staat, ons iets beters te brengen dan de christelijke regeering deed. Praatjes zijn het, om te beweren, dat de Roomsche arbeiders over hellen naar de N. K. P, of naar links. Die Roomsche arbeiders stem - _.A men allen rechte, ({ipplajus eft gteR roep: altijd) Onze Roomsche arbeiders blijven meewerken aan de oude Katholieke partij, die hun den 8-urendag braehitl Dien willen ze niet kwijt. Ze hebbeffl geen behoefte aan een nieuwe partij De S. D. A. P. betitelt de Katiior' liekten ais reaotjonnair, en bewerkt) vooral onze Roomsche vrouwen om haar links te laten stemmen. Wijl zijn dius gewaarschuwd en moeten dubbel hard werken. Nu overal mar laise is, wil de S. D. A. P. haar slag slaan. In andere landen, waar zij de baas is, daar toont zjj te tyrannise© ren en vierkant tegen onze 3©wena- opvatting te staan. Dat moet voor ons een reden zijn te werkien voor de christelijke regeering. In onae partij heerscht de war© vrijheid. Al staat bij ons het prin ciple voorop, dan wordt tooh het stoffelijke belang in sterks mats gediend. Geen enkele re geering is in staat geweest, om zooveel tot stand te brongen als deze christelijke regeering. Daarom wekt spr. op zoo veel mogelijk stemmen uit te bren gen op onzen candidaat, mr. Bo mans. (Applaus.) De heer Veltman spoort de aanwezigen aan, de col lecte goed te steunen. Hierna werd het Roomsche strijd lied begeleid door muziek ge zongen. De muziek speelde ook nog „Roomsche Blijdschap". Alsdan trad als spreker op de Weleerw. heer VAN GALEN, die met luid applaus begroet wordt. Kapelaan van Galen begint zijn re de met te zeggen, dat er overal ge klaagd wordt over malaise. Deze zou ook de jjolitiek beheerschen. De menschen zijn niet meer warm te krijgen, wordt er gezegd. Wordt dat weer beweerd, dan moet m©r hen wijzen op de meeting in Alk maar. Van Alkmaar gaat de victor e uit van het. Roomsche enthousiasme (bravogeroep en applaus.) Stemmen jullie Rootmech en no één (Geroep Ja). Dat is nog lang nin genoeg. Er zijn nog velen buiten onze partij, die bewerkt moeten wor den en ons op 6 Juli een overwin ning brengen, die een afspiegeling is van de verkiezing eter Eerste Ka mer. (Daverend applaus.) Weet ge waarom ge reehls moet stemmen? Op de eerste plaats uil dankbaarheid. Onze RuyB heeft den Christus gedragen in de maatschap pij. Voor dien Ruys vraagt spr een donderend applaus. (Bravoge roep en applaus). Dan gaat spr. na wat we zoo, aan de regeering te danken heblie' De tonofl Ruva de Reerenbroué heeft in 1918 d© regeer ing op zi. genomen. Dat heeft onze Room sein Ruys gedaan (Applaus.j De geweldige Van Karnebeck heeft ons gehouden buiten interna tionale verwikkelingen en wordt door alle vreemde natiën geëerd en werd gekozen tot president van den Vol kenbond. (Applaus.) M nis ter Heemskerk heeft ons da anti-re vol utiewet gegeven, die niet de vakbeweging beknot, maar ons er van i rij waart te moeten bukken voor een minderheid (Applaus.) Ons m.nisterie heeft ons gebracht de gelijk telling van onderwijs. De - ouders kunnen htm kinderen het on derwijs geven, dat. zij wenschsn. Hui de aan dr. de Visser. (Applaus.) Wij willen vermindering van le ger en vloot in den geest van Be- nedictus XV. Wo hebben het ge ringste leger van alie landen. Ze ker, wij vragen 75 mijluoan voc. oins leger, maar gij, socialisten vraagt in België 300 millioer. Onze regee ring heeft ons het instituut van de aalmoezeniers gegeven. Ons Ministerie heetf ons du ze genrijke arbeidswet gebracht. Aal- berse heeft begrepen, dst in onzen tijd een nieuwe koers moest wor den gevolgd. 800 miliioen is onze begrooting en slechts 70 miliioen vraagt de sociale wetgeving. Is dat te veel? 1/33 der gansche be lasting vraagt de sociale wetge ving. Wij wenschen het christelijk ele ment. Wij moeten rekening hou den met God en moeten God dus ook de eereplaats in de maatschap pij geven Had ons ministerie nie anders dan dit gedaan, dan was ei voor ons al genoeg reden, om hei Christelijk Ministerie te behouder,. Godsdienst hebben we, maai deze dient ook uitgeleefd te wor- dedn in de Maatschappij. Weg met de liberale en socia listische gedachte. Wij moeten ii onze wetgeving den godsdiens laten weerspiegelen- omdat we var- God afhankelijk zijn. We vieren nog de Junimaand der intronisa tie. 5 Juli moet beteekenen de in- tronisatle van Christus ove gausch Nederland. (Applaus). Wij moeten met den Roornschei Apostelimoed getuigen gaan en of 5 Juli koning Jezus ook over Ne derland doen regeeren, tot heil van ons ganscihe volk. (daverend applaus). De heer Nolet brengt zijn dank uit aan verschillende sprekers, zii zijn er in geslaagd de talrijke toe hoorders geestdrift bij te brengen. Spr. hoopt en vertrouwt dat er straks zoo goed als geen man ot vrouw zal zijn, die niet zijn (haar) stem zal uitbrengen pp no. 1 van de Roomsche lijst Hierna verspreidt ziefe de the* nigte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2