^ilNSENLAND SPORT EN SPEL Herk en School. GEMENGD NIEUWS KLEIN ALLERLEI. 'het eerst zal Dljtctuconieu:"r 1 De indruk, die de beide presiden ten van. het onderhoud ontvangen heb- t ben, ia bevredigend. Sub-commissie Schulden. Het 12e oilicieele communiqué luidt als volgt: De tweede sub-commissie (schulden) der niet-Russische commissie bjeld gts- termidoag om 3 uur haar 2e vergade ring. De sub-commissie heeft in deze bijeenkomst de bespreking der aan de Russische sub-commissie te stellen vra gen betredende de onder haar be voegdheid vallende vraagstukken voort 'gezet; zij is te dezen opzichte tot vol komen overeenstemming gekomen. De volgende bijeenkomst zal met de Russische sub-commissie gezamenlijk worden gehouden. Een Persconferentie der Russen. De president van de Russische dele gatie, de hoer Litvinoff, heeft gister middag zes uur in het Oranje-Hotel te ücheveningen, verschillende mede- deelingen aan de journalislen gedaan. Allereerst sprak hij over den gezond heidstoestand van Lenin. Tengevolge van overwerk heeft zich een enorme inzinking bij Lenin voorgedaan. De. doctoren hebben hem voorgeschreven een paar maanden rust te nemen. Dit zal hij thans doen. Er is geen sprake van een aanval van verlamming of van storing zijner geestvermogens Op de vraag of het de bedoeling was, dal aan Ruslaua credieten in contant geld dan wel handelseredieten zouden •worden verleend, antwoordde Litvi noff wij hadden hel oog op handels- credielen, maar eenig contant geld kunnen wij óók gebruiken! Naar zijn standpunt gevraagd inzake den particulieren eigendom, luidde zijn antwoord: „E'^-sl moeten wij credieten hebben, daarna kunnen wij den parti culieren eigendom bespreken." „Wil uw regeering garant of zeker heid voor de credieten verkenen werd hem gevraagd. „Daarlegen bestaat niet het minste bezwaar," antwoordde Litvinoff, „maar zerst moeten wij de credieten hebben." Op de vrn- "met welke landen Rus land thans T,jndelstractaten heeft ge- sioten. antwoordde hijmet Duitsch- land, Oostenrijk, Noorwegen, Italië en Engeland Wat den algemeenen toestand in Rusland betrof, daarin was veel ver anderd sinds de bijeenkomst te Genua. Toen was de hongersnood op zijn hoogtepunt. Verwacht' mag worden. dai het Russische volk het volgende "jaar geen nonger zal lijden. Nog een ander punt wenschte Lit- vinofi Ier sprake te brengen. Het eer ste voorstel, dat de Russen op de eer ste bijeenkomst van de conferentie te Genua deden, was de ontwapening. Dal voorstel werd echter door den voor zitter niet toelaatbaar geacht. Enkele weken geleden hebben wij een nieuw voorstel gedaan aan onze buren, Polen, Finland, Letland em Estland, om een conferentie te houden, teneinde de be perking van de legers te bespreken Wanneer zij mei die beperking accoord gaan, dan is Rusland bereid zijn leger In te krimpen, desnoods met 50 o/o. ALGEMEENE VERKEERSSTAKING IN OOSTENRIJK. Alle verkeersbeambten zijn Zaterdag avond le 6 uur in staking gegaan wegens loongesckillen. De stakers heb ben de stations versperd. De telefoon- en telegraafbeambten staken eveneens in het postverkeer staat stil. De ge- heeie staking is een machtskwestiei Rondskanselier Seipel verklaarde, dal het er om gaat of de regeering dan wel de bonden de loonen zullen vast steken. Hef bericht over de slaking beïn vloedde natuurlijk de divisenmarkt sterk en de dollar steeg to-t 18.200 kro nen. DE IERSCHE KWESTIE. De verkiezingen. Do volledige uitslag der verkiezin gen voor hel Zuid-Iersche parlement s, dat gekozen zijn: 58 pro-verdrags- candidalen, 36 anti-verdragscandidatein, 17 arbeiders, 17 boeren en onatlian- kelijken, zoodat het parlement zal be staan uil 92 leden, die vóór het ver drag zjjn en 36 die er tegen zijn. De verklaring van De Valera aangevallen. „Ulster Association" verklaart, dat de Valera"s verklaring van 24 dezer een verdraaiing is van de waarheid en kwaadaardig is opgemaakt, teneinde de misdaad te verontschuldigen, welke zonder weerga is in de tragische ge schiedenis van Ierland. De hel voor de nadonalisiische minderheid in Bei- Jast, waarvan De Valeraristen zelf en de bewering dai vrouwen geweld is aangedaan, is een opzettelijke leugen. KORTE BERICHTEN Een orkaan heeft de provincie Saskatchewan en het grensgebied van Ontario geteisterd. Er wer den drie personen gedood en ve len gewond. De materieele schade is enorm. hen zwaar onweer vergezeld door een buitengewoon hevigen orkaan barstte boven de Wannsee los, en verrastte de talrijke zeilboo- len, die zich op jiet water bevon den. Een boot verloor haar zeil en kwam onder een met volle kracht varende stoomboot. Van de drie inzittenden zijn twee perso nen, een heer en een dame, ver dronken. Small, de gouverneur van Il linois, die te zamen met anderen in Juli 1921 beschuldigd werd van verduistering van een bedrag van Imeer dan drie millioen dollar uit publieke fondsen, k vrijgesproken 1 Dit Boekarest worat aan ffe ..Tümes" gemeld dat een verschrik kelijke storm en een zee van regen Bistritza, in Transylvanië, hebben verwoest. Het dorp is totaal ver woest en ongeveer twintig perso nen zijn gedood. Generaal Marker, die op het oogenblik 'te Dresden woont, en die tijdens de Kapp-Putsch een eigenaardige rol speelde, is op last der Saksische regeering gear resteerd, verdacht van begunsti ging van monarchistische actie. Te Grenoble (Frankrijk) werd het circus Hagenbeek uit Hamburg dat in genoemde stad voorstellin gen zou geven, door de politie uit gewezen. In de stad hebben mani festaties tegen de Duitschers plaats De Prins van Monaco is gis teren in „Mison Santé" te Parijs ten gevolge van een operatie over leden. Op het oocenblik, dat leerlin gen van de Joegoslavische school hun landgenooten uit Bakar, die met het stoomschip „Villa" waren aangekomen, ontvingen, lichtte 'n Italiaansch stoomschip als protest het anker, terwiji de bemanning riep: Weg piet de Joegoslaven! Weg met de barbaren! Verscheidene monniken die uit de katholieke kloosters in Is- trië verdreven zijn op 'Joegosla- visch gebied aangekomen. Zij ver klaren dat alle Joegoslavische mon niken in die streek order hebben gekregen hun kloosters te verla ten. De regeering te Angora heeft bij den Hoogen Commissaris der- gieallieerden geprotesteerd tegen het feit, dat de Grieksche vloot Sanisoen gebombardeerd en na bil Constantinopel in de Turksche wateren een operatie-basis heeft opgericht. Een auto, waarin de Aartsbis schop van Kamerijk, Chollet, zat. is omgevallen in het bosch bij rier- laimon't en in brand geraakt. De vicaris-generaal Carteau is ver brand. De aartsbisschop en de chauffeur kregen hevige brand wonden Uit Mexico wordt gemeld, dat bandieten den leider eener Ame- kaansche petröleumjmlaatschappii, Bielaski geheeten, en een vriend hebben gevangen genomen. De vrouwen nebben vrijgelaten, doch de mannen werden vastgehouden om een losgeld voor hen te krij gen. De Amerikaansche zaakgelas tigde heeft geprotesteerd en den troepen is gelast de bandieten te vervolgen. De raad van slrl Leipzig heeft geweigerd voor buitenlan ders te Leipzig bijzondere hoteibe- lastingen in te voeren. Niettegen staande het groote deficit in de ge meentekas acht men een dergelij ke belasting ongewenscht. De poli.iepresident te Frank fort heeft de te Berlijn verschijnen de „Deulsch-Völkiscner Beobach- ter" wegens beleediging der rijks vlag in beslag genomen. Verder heeft bit enkele vergaderingen ver boden. DE MOORD OP MINISTER RA- TH ENAU. De Minister van Bunenlandsche Za ken, jhr. Van Karuebeek heeft aan onzen gezant te Berlijn, baron Ge vers, verzocht namens de Nederland- sche regeering, dee'neming te betui gen aan de Duitsche regeering over gn op minister Rathenau gepleegden moord. DE TABAKSWET. f In verband met de ontzettende moei rijkheden waarvoor vele Middenstan dcis zich geplaatst zien tengevolge van het in werking treden van deze Tabakswet in dezen tijd heeft het bestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond het noodzakelijk ge acht en gemeend goed te doen aan de candidaten der R. K. Staatspartij vcor de Tweede Kamer, die voor een verkiezing ernstig in aanmerking komen, een schrijven te zenden van den volgenden inhoud; Wij achten ons verplicht in het belang van den R. K. Middenstand u mede te deelen, dat in midden- siandskringen g too te bezwaren wor den ondervonden door de invoering van de tabakswet en verzoeken u daarom beleeid en dringend bij ©en eventueele aanvaarding van het lid maatschap der Tweede Kamer mede te willen werken, tot onmiddellijke zoodanige reorganisatie van de wet, dat de huidige bezwaren worden on dervangen. Sigaren, die niet stuksgewijs zijn gezegeld, doch die door fabrikanten op cf na 1 Juni 1122 zijn afgeleverd, in .van zegels voorziene verpakkin gen van 25, 50 en 100 stuks, en voor /oever wettelijk toegelaten, in ver pakkingen van 250 stuks, mogen door kleinhandelaren ook gedurende de maand Juli 1922 los worden ver kocht en afgeleverd, mits het op de verpakking voorkomende belasting zegel, dadelijk nadat die verpakking ledig is, wordt vernietigd door ver wijdering van het zegel of althans van dat gedeelte, waarop de klein handelsprijs voorkomt: de hierbe- doeldé sigaren mogen eeftter niet door kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen worden in voorraad gehouden. Het vorenstaande geldt oofcrten aan zien v'an verkoop op marlden, enz. Oofi fabrikanten-winkeliers, die oni heffing hebben verfëregen van Bet bepaalde bij art. 23, tweede lid en art. 40 der Tabakswet, mogen ge durende de maand Juli 1922 'niet stuksgewijs gezegelde losse sigaren uit hun winkel atieveren. De afleve ring moet plaats hebben uit van zegel voorziene verpakkingen, terwijl het zegel moet worden vernietigd, zoodra de verpakking ledig is. Fabrikanten-winkeliers die eene aan vrage om ontheffing van de bepalin gen der op-gemelde wetsartikelen heb ben ingediend, waarop nog niet is beslist, mogen evenzeer op den even- bedoelden voet niet stuk'sgewijs ge zegelde sigaren gedurende de maand Juli 1922 atieveren. De aandacht wordt er uitdruk'ke- lips. ryp gevcsisgot, aai zip aie van aeze gunstige bepalingen misbruik' zouden maken, gevaar loopen, dat de hun op grond van artikel 88a der wet verleende ontheffing wordt ingetrok ken, of dat eene door hen gevraagde ontheffing niet wordt verleend, ter wijl zij, wien een zoogenaamde markt- ot ventvergunning is verleend, bij misbruik als bovenbedoeld, op in trekking dier vergunning' hebben te tekenen. 25 JAAR KAMERLID. Zondag 25 Juni herdacht de heer Th. M. Ketelaar (V.-D.), den dag, ■dat hij 25 jaar onafgebroken lid der Tweede Kamer is geweest PERMANENT HOF VAN INTER- NATIONALE JUSTITIE. Gisterochtend 11 uur heeft het Per manent Hof van Internationale Justi tie in de kleine rechtzaal van het Vredespaleis de behandeling voort gezet van de kwestie van de benoe ming van den Nederlandschen ar- heidsaf'gev aardigde der derde inter nationale arbeidsoonferentie. Het woord was thans aan den vertegenwoordiger van het Interna tionaal Christelijk1 Vakverbond, als hoedanig voor het Hof versdienen was de secretaris-generaal van dit Veibond, de heer Serrarens. Hij was niet in tcga, als zijnde geen rechts geleerde. Spr. verklaarde, dat de kwestie waar over 't Hof advies wordt gevraagd, van zoodanig gewicht is, dat zijn Verbcnd hierheen een vertegenwoor diger heeft gezonden. Aangezien de Raad van den Vol kenbond het Hof niet het verzoek van de Derde internationale arbeids- conferentie heeft ingewilligd dm het Hof om advies te vragen over de interpretatie van art. 389 van het Vredesverdrag in het algemeen, doch uitsluitend advies heeft gevraagd over de vraag of de Nederlandscihe arbei ders-gedelegeerde op genoemde con- iereniie benoemd is in overeenstem ming met dit artikel, ging spr. de teiten in verband met deze benoe ming na. Spr. eindigde met de verzekering dat zijn ve&ond de beslissing van het Hoi met de grootste belangstel ling en met het meeste vertrouwen af wachtte. De billijkheid eisdht de in terpretatie van de Nederl. regeering, terwijl het in hooge mate wenschelijk is, dat de Internationale arbeidersor ganisatie de medewerking en den steun ondervindt van alle daarbij be lang hebbende partijen. De zitting werd hierop gestoten. DEPARTEMENT VAN BUITENL. ZAKEN. De Minister van Buitenlandscfi'eZa ken heeft benoemd 'tot lid van den Raad van Bijstand van de directie van Economische Zaken van het De partement van Buitenlandsche Zaken dén heer Prof. Mr. A. A. H. Struyc- ken, lid van den Raad van State. INVOER VAN VLEESCH EN VET. Dè Minister van Arbeid vestigt de aandacht £r op, dat RJ strijd met de bepalingen van het K. B. vafi 20 April 1922 vleesth 'in kleine deelen dan vierendeelen wrordt ingevoerd. Invoer in kleinere deelen dan vie rendeelen is niet geoorloofd, ook' wan neer het afkomstig is uit een land, door den Min. krachtens art. 7 van genoemd besluit aangewezen, ten zij, in laatst bedoeld geval van or ganen en vet. Vleesch in kleinere dee len dan vierendeelen zal na 30 Juni a.s. niet meer worden toegelaten. Voor zooveel noodig wordt eraan herinnerd, dat invoer van afzonden rijke organen en vet uit andere lan den, dan die door den Minister aan gewezen, na bovengenoemden ter mijn niet meer wordt toegestaan, INTERNATIONAAL WiONlNGCON- GRES. Van 21 tot 26 September a.s. zal te Rome het eerste internationale Woningcongres na den oorlog wor den gehouden. Het programma luidt: 1. Algemeen overzicht van hetgeen er sedert het Haagsche congres in de velschillende landen in het be lang van verbetering der volkshuis vesting is verricht 2. Overheidsmaatregelen om in Het woningtekort te voorzien, in het bij zonder de maatregelen ten einde te- kciten op de exploitatie van wonin gen te dekken. 3. Unificatie van de terminologie ten einde tot vergelijkbare statistische gegevens te gerakfen; studie van de methoden om de gegevens van het volkshuisvestingsvraagstufc te bepa len. 4. Berichten, medeifeelingen en ten toonstelling met betrekking tot bouw materialen en bouwmethoden, welke kunnen leiden tot een vermindering dei bcuwkösten, waarbij het uiterlijk oer woningen niet mag worden yer- waartOiOsdT ..POTITIESPEURHOND" EEN BE LEEDIGING? In zijn pleidooi te Zwolle, be ft effende het misdrijf te Houtdoip, Weeft mr. F. Pauwels, de verdedi ger van Dijkslag en De Graaf den Amsteidamschen gerechtelijken ex pert dr. Van Ledden Hulsebosch, den „greoten politiespeurhond" ge noemd. De „Tel." verneemt, dat de heer Van Ledden Hulsebosch des wege bij de justitie een aanklacht tegen mr. Pauwels heeft ingediend. EEN VALSCHE JAN DE BRAY. Een rentenier uit Apeldoorn heeft zich b'ij de Rotterdamsche politie be klaagd, dat een schilderij hem eeni- gen tijd geleden door een Rotter- damsch kunstkoioper verkocht als een Jan de Bray, nader onderzoek gebleken zou zijn niet van de hand van dezen Haarlemsghen zeventiende eeuwer te wezen. Dc man had! 4000 voor het stuk betaald, de experts die het voor een werk houden van een minder bekende:, schilder dan de zen leerling van Frans Hals, kennen het een waarde van slechts enkele honderden guldens toe. De Rotter damsche kunstkooper kan echter be wijzen het zelf op een veiling bij Christie in Londen voor een echten De Bray te hebben gekocht, zoodat er van een vervolging wegens op richting geen sprake zal kunnen zijn, hoogstens van een misschien wel in teressante civiele procedure. NOG EENS OTTO OTTO. Een dame, die er over dacht zich te Blankenburg onder behandeling van den lieer Otto- Otto te stellen, doch van een in den Harz wonende vriendin er eerst nog eens meer van wilde weten heeft van die vriendin uit Bad Harzberg een brief ontvan gen, waarin we lezen: „Te Blankenburg heeft hij (de heer Otto Otto) wel een soort sanatorium gehad, doch dit is opgeheven. Hij schïjnt nu p-lan te hebben te Schier- ke een dergelijke inrichting te ope nen, wanneer hij daartoe bij machte zal zijn. Maar thans bestait er niets". EEN GEVAARLIJKE BUITELING. Zekere v. d. W. te Nieuwer-Am- atel, reed in de Kalfjeslaan met zijn rijwiel tegen de van de tegenover gestelde richting aankomende auto van den heer H. op, en wel met zóó een vaart, dat v. d. W. over de ben zine tank door de voor glas ruit heen midden in den wagen terecht kwam. Hevig bloedend, werd hij voorloo- pig verbonden, waarna onmiddellij- ce overbrenging naar het ziekenhuis noodig werd geoordeeld. TOCH HELPERS? Sohobbing, de uitbreker uit de Sebe veningsohe gevangenis is terugge komen op het aanvankelijk door hem aan de Rotterdamsche po-litie meege deelde verhaal over zijn ontvluchting Hij moet later een naam van een gevangenbewaarder genoemd hebben, die hem behulpzaam zou zijn geweest en het vermoeden hebben uitgespro ken, dat die zou zijn omgekocht door zijn vrienden, buiten de gevan genis. Ook zijn bewering, dat hij Donderdagmorgen eerst te Rotterdam was aangekomen, gelooft men niet meer. Immers een bewoner van het Noorden dier stad meende hem te herkennen als den man, die kort ge leden een motorrijwiel te zijnen nar deeje verduisterd had. Sohobbing is ter beschikking ge steld van de politie in Den Haag. DE GESTOLEN REMBRANDT. Aan de Kunstchronik wordt uit Stuttgart gemeld hoe de diefstal van Rembrandt's „Paulus in de gevan genis" zich heeft toegedragende irweö dïSl'gn hebben gebruik gemaakt van den blilcsernaflètdef op het fdie nog gezegd moet hebben: „Nu heb ik die menschen ook al weer in het ongeluk gestort", Een Koot. Büro-teleg»am uit Boe dapest meldt, dat mejuffrouw Caffia- rina Kpyper, de leidster van de Hol- landsch-Amerikaanschë hulpactie al daar, Zaterdag Boedapest verliet na er twee jaren in die functie werk zaam te zijn geweest. Te Leersum kwam een 15-jarige jongen, die wegens gebrek' aan een zaaël tip den bagagedrager van zijn rijwiel zat in botsing met een ande ren wielrijder, waarbij de zdaelpen hem in het lichaam drong, en h'i ernstig inwendig verwond werd. In den Do-Jard is door J. Bak ker te Reiderwolderpolder een zalm van 2i -pond gevangen. Aan de Kars'aan te Nieuwer- Amstel reed C. vermoedelijk door te veel drankgebruik, met paard en wagen en opzittenden, te water. Allen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Tegen C. is pro- ces-verbaal opgemaakt Onder Eindhoven, aan den achterhoek, is een H.A. heide afge brand, waarbij ook een honderd tal dennenpalen, eigendom der ge meente, verloren gingen. Een per soon had een brandende sigaret weggeworpen waardoor de brand ontstaan is. Terwijl de bewoners afwezig waren, is te Diepenveen ingebro ken ten huize van A. J. B. aldaar en uit een kast een bedrag van ruim f400 ontvreemd. Eenige gou den en zilveren voorwerpen ble ven onaangeroerd. Te Bellingwolde zijn vier smokkelaars gearresteerd terzake uitvoer van zeven Daarden die in beslag genomen zijn. Iemand had zijn lot voor de verloting te Oosterwolde vernie tigd, omdat deze uitgesteld was geworden. Thans heeft die trek king .plaats gehad, waarbij is ge bleken, dat de hoofdprijs, een 4- persoons auto, od bedoeld lot is gevallen. Onder de gemeente Wedde lag een woonscheepje, toebehoo- rende aan den arbeider J. G„ waar in behalve hij .ook zim vrouw en kindie wegens den grooten wo ningnood een onderdak hadden gevonden. Dezer dagen zonk het scheepje en met moeite konden de bewoners gered worden. Onder dak hadden ze nu echter niet meer. Het kindje is vermoedelijk tenge volge van de doorgestane ontbe ring, waaraan tiet blootgesteld werd overleden. Door de politie te Enschede worden elke week meer dan 20 vreemdelingen over de grens ge leid, die worden aangetroffen en hun papieren niet in orde hebben. Den laa'sten tijd neemt de stroom weer eenfgszins toe. Ingebroken is in de villa van den heer L. van Strik aan den Wierdenschen weg te Almelo. De dader(s) hebben zich toegang tot de villa verschaft door de waranda en ontvreemdden 2 pak deeren, waarin horloge, vulpen houder enz. Op den Kralingschen Plas te Rotterdam is een zeilvlet, bemand door twee gebroeders, omgesla gen. Beiden geraakten te water, maar wisten op de omges'a^en boot te klimmen. Een verlofhou der heeft hen met een motorboot afgehaald. STERRIT NAAR ALKMAAR cp Zaterdag 22 Juli 1922, benevens Mo.or-B eh endigheids weds trij den op het Gem. Sportpark te Alkmaar, op dak aan den noordkant van het ge- bondag 23 itiü. Uitgeschreven dóór "l. C, „Alk maar en Omstreken" met medewer king van „Al-cmaria V. V. V. Het is een feit, dat de provincie Noord-Holland, boven het IJ slechts door weinig motor-toeristen wordt bezocht Voor de bewoners der Zui delijke provinciën is de afstand be trekkelijk groot; de bewoners van het centrum van het land trekken lie ver naar bosch en hei; de Noorde lingen komen zelden in Kennemer- land, cmdat ook voor hen de afstand ben ekkelijk groot is, tenzij zij gebruik maken van het zeer tijdroovende en betrekkelijk dure veer Stavoren—Enk huizen. Toch is het jammer dat zoo weinigen de omstreken van Alkmaar kennen. Noord-Holland boven het 11 is rijk' aan fraaie plekjes. De duin streek heelt verschillende mooie pun ten en is het daarom dat de eerst kort geleden opgerichte M. C. „Alk maar en Omstreken" het plan opvatte een Ster-rit te organiseeren naar Alk maar, ten einde de motorrijders uit alle deelen des lands eens kennis te deen maken met haar landstreek. Een bijkomende omstandigheid is het leit dat de motorsnelheidswedstrij den, die tJhans regelmatig door „Alc- maria" op de schitterende baan van het Gemeentelijk Sportterrein te Alk maar worden georganiseerd, zich steeds in grooter belangstelling gaan verheugen, zoodat dientengevolge de Sterrit kan worden gecombineerd met een bezoek aan de motor-wed strijden den volgenden dag". Voor hen, die nog nimmer aan een sterrit deelnamen diene de na volgende toelichting: op een kaart van Nederland die zich in het regle ment bevindt, z!iiu aangegeven een bouw te komen en zoo de glas bedek king stuk te slaan. Door het gat in het bovenlicht liet een hunner zich neer aan een strik in de zaal nain het stukje uit de lijst en ver liet weer langs den zelfden weg het museum. Het gestolen© werd intus- sohen reeds te Londen teruggevonden BRAND EN AANRANDING AAN DE GRENS. In „de Holdeurn" te Bergen-en Dal brandde gistermorgen, om streeks 2 uur, het woon'iu's van den landbouwer Herms-n. gelegen aan de Oude Kleefsohe baan vlak aan de Duitsche grens, tot aan den grond toe af, Alleen eenige brokstukken van muren staan nog overeind. Er is zoo goed a]s niets gered. Het vee, als een koe ©n varken kon nog gered worden. Alles was maar laag verzekerd. Men vermoedt dat brandstichting de oorzaak is, want nog even voor twee was de zoon achter geweest en had niets bemerkt. Nauwelijks toch ligt alles weer ter ruste of er werd brand geroe pen. Aangewakkerd door een feilen wind, stond het oude huis met rieten dak binnen een oogenblik in lichte laaie. Even voor de brand ontdekt werd, klopt» bij den heer Verstegen die er vlak tegenover woont, iemand tegen de deur en verlangd» binnen gelaten te worden. Nauwelijks echter heeft V. de deur open of de indringer bracht hem met het mes een steek in het ge- zacht toe. Een broer echter BChoot te hulp en dreef hem even op de vlucht. De Duitsche Gendarmen uit het naburig» Wyler waren direct i tea- plaats© eai arresteerden den held, 'gr-oof aantal routes, eHsT yian ongw veer 25 K.ML; ieder rijder kïest rijt eigen route en wel zoodanig dal deze ongeveer 210 K.M. in totaal I? met Alkmaar als eindpunt Deze rft van ongeveer 210 K.M. bestaat du» uit b.v'. adit otf negen trajecten; aan het eindpunt van elk traject ontvang* efke deelnemer aan een nader aan te geven adres een k'enmeTk, in di< geval een klein houten kaasje; elk kaasje geeft den deelnemer 10 winst punten; voor enkele nader aangege ven overtredingen worden veriies- punten gegeven: hij die de meeste winstpunten verkrijgt, krijgt recht on een der prijzen. Het voorloopig programma voor beide dagen luieft als volgt: Zaterdag 22 Juli 1922: Sterrit naar Alkmaar over een af stand van ongeveer 210 K.M. (7 uur tegen een gemiddelde van 30 K.M per uur. Des namiddags tusscfien ongeveet 4 en 5 uur aankomst der deelnemers aan Hotel ,d,e Nachtegaal", Alkmaar. 7 uur des namiddags gemeenschap^ peiijk diner. Zondag 23 Juli 1922: Des voormiddags 9.30 uur Behen digheids-Wedstrijden op het Gemeen telijke Spo. t rrcin, bestaande uit Hin dernis-wedstrijd, Ringrijden voo.-duo en zijspan-rijders, Pijpen-wedstrijd, Plakkenwedstrijd, voor welke Behen- digheidsweds.rdijden fraaie prijzen zijn uitgeloofd. 2 uur Mö'-or-sneLeidswedsfrijden. NATIONALE SCHIETWED STRIJDEN. In de maanden Augustus, September en October a.s. zullen, van wege de Rotterdamsche Burgerwacht, nationale schietwedstrijden worden gehouden, tei gelegenheid van de opening der S schietbanen in Huize Panua aan de Rechter Rottekade, op margageweer, flobertbuks en rijkscylindergeweer. Uitgenoodigd worden alle Burger wachten, Vrijwillige Landstormafdee- lingen en schietvereenigingen. Programma's worden zooveel moge lijk toegezonden en zijn verder op aan vrage tegen betaling verkrijgbaar. VOETBAL TE SCHAGEN. Sparta I speelde Zondag tegen een uitgezocht elltal uit de vereenigingen aangesloten bij den Westfrieschen Bood Het besutur van dien Bond had daar- >r elf bronzen medailles beschik baar gesteid. Sparta won met 10. Deze match werd door honderden bijgewoond, waarvan veien van buiten. DE BISSCHÜPSWl |D1NG VAN MGR. ORSENIGO. Zooals wij reeds melden, orit- vinp MgT. Orsenigo Zondair de bisschopswijding uit de handen van Kardinaal óasparri; hierbij wa ren o.a. tegenwoordig de Neder- landsche gezant bij den H. Stoel, de leden der Hollandsche kolonie en een vertegenwoordiging uit Mi laan. Mgr. Orsenigo is van een mid delmatige gestalte, mager, en heeft reeds grijzend haar. Zijn benoeming tot Internuntius te 's-Gravenhage is het gevolg eener persoonlijke keuze van den H. Vader. Bij de bisschopswijding van Mgr Orsenigo, waren ook aanwezig Z. E. Kardinaal van Rossum en verschillende dignitarissen van het Vaticaan; na de wijding werd de nieuwe Internuntius in particulie- ree audiëntie ontvangen en ont vang hij van Z. H. ten geschenke een bisschopskruis, een ring en een bisschopsstaf. Hedenavond vertrekt Mgr. naar Den Haag. DOCTORAAT IN h i' KERKE LIJK RECHT. Gistermorgen had de promotie tiaats als Doctor in het Kerkelijk ^echt van den zeereerw. heer P. Rutten van de Orde van het H. Kruis, op proefschrift: „De Resti- tuiione in integrum". De nieuwe doctor verkreeg bij hét irKSndclinj? examen 24 v. de 25 punten en be haalde aldus het doctoraat „Magna cum laude", terwijl het proef schrift door de reentskundige facul teit „maxima cum laude" goedge keurd werd. PROVINCIALE STATEN VAN N OORD-H 0LLAN D. De stoomvaartverbindingen. Bij besluit van 19 Juli 1921 werd aan de N. V. Maatschappij Alkmaar Packet ten behoeve van Jen dienst Harlingen- Vleiland-Terschelling, voor het jaar '21 een subsidie toegekend van 8000, ter wjjl daarbij tevens eene extra bijdrage werd verleend van 14.054.26, zijnde een derde gedeelte van het door de maatschappij over het jaar 1920 op de zenn dienst geleden verlies. Het college van Ged. Staten beeft zijn standpunt ten opzichte van pro vinciale exploitatie dezer scheepvaart verbindingen bepaald en kunnen zij daaromtrent aan de hand van een op hun verzoek, door eene commissie uit gebracht rapport het volgende mede- deelen. De oommissie komt in haar rapport tot de conclusie, dat de provincie eerst dan tot eigen exploitatie der verbin dingen moet overgaan, wanneer geen goede contracten tégen subsidie zjjn af te sluiten dan wel de gevraagde sub sidie zoo hoog zou moeten zjjn, dat de provincie even voordeelig zelf zou de kunnen exploiteeren. Mede op, grond van hetgeen door ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2