FIJNSTE 3MELANG ONS BLAD" """"buitenland. JURGENS' VERVANGT DE FUNSTE BOTER Veelt iMiFUliHen IngzoencLön Mededeelingen DE BANK Villi WISSEUHK No 525, Woensdag 28 Juni 1922. 14e Jaargang. 7 rs. br Markt S3 Abonnementsprijs: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: redactie^I^s!'433 Advertentieprijs: Wegens den feestdag van de H. H. Petrus en Paulus, zal dit blad morgen niet verschijnen. De Regeering en de Boeren. o,zoo Lekkeq Tedt' jBP''1, Fa. H J.HOUWil^e IÏIIIÏ 7, - miMi VERSPREIDE BERICHTEN »r te Alkmaar. Klca Ir plm. c.i5 plm g.n» rtr3/, S43VP 143 Zi6 S6t 361 7iJ/2 7* xa7 4^6 467 9*5 .9^ 203 3 uur 27 Juni 1922. I, doch de om- wogen de meesie er, doch reeds ven 360, ia Ta- te zijn ingezakt eerden bij mati- eren bijna zon- jumai'd. beter ge- matige belang- nnacht door 5 ge- op zijn vaartuig zij de kajuit wa- en grepen 2 man- beet en beletten oeepn. tten kieedingstuk- re!d, en alles wat vas. Hierop vei- [Uig. De schipper en te aiMerhaler waardoor de roo- imen. Jum. Veemarkt. iarden, 19 veulens •en, 622 velte run- Llveren, 370 nuclit. en, 46 varkens, 244 geiten. Prijzen: —1.40, 2e kw. i 1.20 Jü—0.90; ossen le kw. f 1.15—1.05, 3e eren le kw. t' 1.00 -iXVO, 3e kw. f 0.60; 1.60—180, 2e kw. f 1.00—0.80, aii.cs en T 185375, kali- r stuk; slieren f 140 aken f 1.15—1.75, i per K.Ci.werk- slachlpaarden f 120 5—2.50, nuchtere fokkalveren f 16— 0, overloopers f 2S Aanvoer redelijk. NOGRD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar i f 2. Voor buiten Alkmaar....f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van I5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voof uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,—a -:o:- De dhr.-hist. afgevaardigde J. Weitkamp, die in landbouwzaken deskundige 'is, wijst in 'de „Neder- derlander" op 'het vele goede, dat door het ministerie-Ruys de Bee- rcnbrotuek voor den landbouw ge daan is. De schrijver begint in et eraan te herinneren, dat bij het optreden dezer regeering de boerenstand on der den druk der crisis-maatrege len zuchtte. „De administratieve rompslomp had zoodanige afme tingen aangenomen, dat het boe renbedrijf, hetwelk uit den aard der zaak, zal het goed functionee- ren "den vollen vrijen mensdh vraagt, zich bijna niet meer aan het 'maatschappelijk verkeer kon aanpassen." Vooraide kleine zandboeren kwamen door al die geboden en verboden in het gedrang. Zooals ieder deskundige wee't zit kracht dezer lieden niet in hun grooie verdiensten maar in hun, van de vader overgeërfde, zuinige feefwijze, en als gevolg daarvan in het zooveel mogelijk in eigen huis houding .gebruiken van de door n zelf geteelde producten. Speciaal het verbod van het ei gen broodbakken, was voor den zandboer 'n schadepost van be hing. Was het wonder, dat bij het optreden van het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck de oogen der boe ren vragend op de nieuwe Regee ring waren geslagen? Men wist het, dat thans zou worden beslist of zoo spoedig mogelijk van die abnormale staatsbemoeiing zou worden afgezien, dan wel of op be j houd der crisis-maatregelen zou' worden aangestuurd. Een zucht van verlichting; ontsnapte den boe renstand; minister van Ijsselstein koos vóór zooveel mógelijk vrijla ten van het bedrijfsleven. Direct bij zijn optreden hief hij het vervoerverbod van eieren op en tegelijk daarmede gaf hii ,den boer vergunning om van eigen graan brood te bakken. Het was de overtuiging van Z. Exc. dat deze maatregeeln tot over treding uitlokten zelfs bii' de meest goedgezinden en dat dientengevol ge het overheidsgezag werd onder inijnd. Hieruit bleek de gemoedsgesteld beid dezer heeren. De boerenstand echter kon den heer Van Ijsselstein dankbaar zijn, dat hij werd bevrijd van de rechtelóosheid waarmede de boe ren aan den willekeur van allerlei dictatoren waren overgeleverd ge weest. Wie bedenkt, hoe de Minister van Landbouw in die dagen steeds moest optornen tegen de overheer- sching der hier op den duur mis plaatste ambtenaren, zal steeds Z. Exc. Van Ijsselstein deswege in eere houden. Zal ik op meer maatregelen wij zen door deze regeering ten .goede van den landbouw ingenomen? Dan in de eerste phats op het zoo sympathieke wetsvoorstel' tot het verstrekken van rentetooze voorschotten aan kleine ontginners boeren. Waardoor de productivi teit van den vaderiandschen bo dem' ongemeen kan worden ver hoogd. Verder de zoo broodnoó- dige wet, houdende bepalingen tot bestrdijing van bedrog in den Han del 'in mest- en veevoederstoffen en zaaizaad. Dan hebben wij de wet regelende het veeartsenijkun- dig staatstoezicht, wijziging1 en aanvulling der plantenziektewet, van de Meeldauwwet en de Aard- appelwet. Het gewijzigd ontwerp Jachtwet thans ingediend is een doorslaand bewijs dat deze Re geering wel bewust het goede voor den boer zoekt. De indiening der wetsontwer pen tot betere regeling van het pachtoontract doen zien, dat de Regeering ook in deze urgente zaak werkzaam1 is en daaraan haar volle aandacht wijdt. Oeen moeilijker vraagstuk, op agrarisch gebied dan de regeling van het pachtoontract. Laten wii hopen, dat de commissie werk zaam in deze zaak ';het tot een goed resultaat mag brengen. Verder zal' binnenkort, volgens den minister van landbouw, een ontwerp RuiTverkavelingswét den Raad van State bereiken. Van al de bestuursmaatregelen door deze Regeering genomen, wensch ik alleen nog even te ver melden dat de minister in de zit ting van den 17en Oct. 1918 aan de Kamer mededeelde, dat het door de boeren zoo gehate afma ken der koeien lijdende aan mond en klauwzeer, zou worden staakt. ge- Was deze Regeering ook ten op zichte van den landbouw vol maakt? Schrijver dezes zal' het niet beweren, maar we! meent hii tot deze conclusie te moeten ko men Men moge het niet in alles met de Regeeringsmaatregeten op agra direct bij de misdaad betrokken zou zijn, bezig te houden. De voorzitter van de partij, dr. Hergt, heeft een pro olamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de partij met den moord niets te maken heeft. „De eer van on ze partij en de heiligheid van haar doeleinden maakt het ons tot een ge biedenden plicht, dat wij onze gelede ren rein houden van eventueele ele menten, die niet willen erkennen, dat onze politieke arbeid slechts op grond- wettigen grondslag kan en mag plaats hebben. Ieder, die gewelddaden pre dikt of zich aansluit bij organisaties, omtrent welker doeleinden in dit op- zich twijfel bestaat, moet zonder par don uit onze partij worden verwij derd." Op zoek naar de moordenaars. Door de verklaringen van twee be trouwbare getuigen, worden, volgens de „Lokal Anzeiger", twee bepaalde personen van den moord verdacht. De beschrijving van een der daders, op wiens meisjesachtig uiterlijk de na druk wordt gelegd, past op een oud officier, wiens arrestatie telegrafisch is gelast, zoomede die van een ander oud-officier, die ernstig wordt ver dacht met den moord in middellijk of onmiddellijk verband te staan. De chef van de Berlijnsche politie, dr. Weiss, heeft gisternacht met zijn staf van beambten het hoofdcommis sariaat van politie per auto verlaten. Het doel van hun tocht was onbekend De actie had in zooverre succes, dat zij tot een arrestatie leidde, die van beslissende beteekenis moet zijn. Er werd een jonge man gearresteerd, om trent wiens persoon op het oogeflblik echter nog niets kan worden medege deeld. De gearresteerde ontkent ten stellig ste den aanslag op Rathenau gepleegd te hebben. De getuigen, die zijn alibi zouden kunnen bewijzen, zijn ook nog naar het hoofdbureau van politie ge bracht, doch hebben geen voor den verdachte gunstige verklaringen kun nen afleggen. Bovendien is een groot aantal beambten naar verschillende Zuid-Duitsche steden gezonden, om daar eveneens belangrijke arrestaties te doen. De „Frankfurter General Anzeiger" meldt, dat Karl Tillessen kort na het Erzberger-proces in een kleinen kring van bekenden verklaard heeft: „Ik heb er nu genoeg van, eerstdaags zal ik Rathenau een kogel door het hoofd ja gen." Zoo noodig zou een tweede ko gel voor hem zelf zijn, als hij er niet in slaagde te ontkomen. Deze uiting werd gedaan in tegen woordigheid van twee officieren en nog een derden persoon. Deze derde heeft ze thans aan de politie overge bracht. Demonstraties. De in Dusseldorf en andere plaatsen in het industriegebied gisteren ter eere van Rathenau gehouden demonstraties iRICHT. er 2000 K.G> itte platte f 1888. f190 Nate,' De door de boeren ais xrenken- iaen smaad gevoelde huiszoekingen werden nagelaten. Dat Z.Exc goed zag bewees de uitkomst. Op 8 Jan. 1919 was ruxmi 28 pet. meer broodgraan ingeleverd dan het jaar tevoren op dien dag, zonder noemenswaard meer ver bouw. Tegen 1 Maart 11919 werd het ontslag aangezegd aan meer dan 2500 crisis-ambtenaren. Zii die in de staatsvoogdij het ware systeem zagen waren woe dend. „Het Volk", altijd vooraan in het belang der 'boeren, schreef: dat de heer Van I jsselstein voor zijn taak niet berekend was, en dat zijn eenig principe was de boeren te vriend te houden. Een andere voorman der S.D.A. P. riep uit: Het is den dilettanten, die deze Regeering vormen, om ntets anders te doen dan om' on rast en nog eens onrast in het land. risen gebied_ eens zijn, men moge haar een grief er van .maken dat zij nog niet méér deedmen moge wijzen op wat nog gedaan had kunnen worden. Maar ais de on bevangen criticus de creditzijde en de debetzijde in dezen naast el kander p.aa.st, daarbij in aanmer king nemende de tijdsomstandig heden waarin het Kabinet optrad en de omstandigheden, waaronder het moest regeeren, hij' niet zal kunnen tegenspreken, dat deze Regeering voor al het gioede, door haar ten behoeve van den land bouw gedaan, hulde verdient. DE MOORD OP MINISTER RATHENAU. Een proclamatie. De geweldige indruk, dien de moord j heeft gemaakt, heeft de DuitsCh-natio- 'nale partij aanleiding gegeven, zich met het tot haar gericht verwijt, dat zij zijn volkomen rustig verloopen. De ar beiders en beambten van bijna alle in dustrieën en bedrijven, voor een deel ook van de winkels, verlieten tegen 12 uur de werkplaatsen en vormden de monstratie-optochten. De verschillen de groepen, die voornamelijk uit leden van de linksche partijen bestonden, demonstreerden op de gewone wijze voor de bescherming van de republiek enz., zooals men dat van vroegere ge legenheden reeds kent. De rdevoeringen der partijleiders wa ren in denzelfden toonaard gehouden als wat in de parlementen reeds over den moord op Rathenau gezegd is. De orde werd nergens verstoord. Ook de uiterst radicale elementen hielden zich aan de voorschriften van de leiders. Het werk zou in de meeste fabrie ken waarschijnlijk tot hedenochtend stil liggen. Het noodzakelijke werk in de vitale bedrijven werd verricht. Op de openbare verkeersmiddelen was de dienst normaal. De uitvaart. De couloirs en de vergaderzaal van den Rijksdag waren in één bloemen en palmentuin veranderd. Het stoffe lijk overschot van Rathenau was op een catafalk geplaatst, onder een zwart baldakijn, dat bijna tot den zol der reikte. Aan de voorzijde van de mi- nisteresttade lag een bijna niet te over zien aantal kransen. De lampen waren met rouwfloers omhuld. Over de kist lag de rijksvlag. De voorwand van de zaal en de estrade waren met laurier takken bedekt. Op de kist lagen twee reusachtige kransen van rozen, een van roode en een van witte. Op het lint van de roode krans stonds slechts één woord: Mama. Op dat van de wit te krans stond de naam Edith. Voor de kist lag een reusachtige krans van der A. E. G. In zijn rede zeide de rijkspresident gisteren in den Rijksdag bij gelegen heid van de rouwplechtigheid voor Rathenau o.a.: Diep ontroerd staan wij de vertegenwoordigers van het Duit- sche volk, naast de familiebetrekkin gen van den doode, bij deze kist, die het stoffelijk overschot van Rathenau bevat. Met de verwanten treurt in diepe smart de geheele natie over dezen man, die in dienst van het vaderland voor het welzijn des rijks ar beidde en die als weinigen geroepen was om voor de toekomst van Duitsch land waardevolle dingen te scheppen. Vervolgens schetste de rijkspresi dent de uitstekende karaktereigen schappen van den afgestorvene, zijn buitengewoon groote prestaties voor het economische leven. Hij kon voor de taak worden geplaatst, het Duitsche volk weder nauwer in den politieken mi economischen kring der volken te doen opnemen. Bij de laatste woorden, die derijks- president op de sprekerstribune met ontroerde stem uitsprak, boog hij voor de kist. Na het einde der plechtigheid werd de kist door de wandelgangen naar 't boofdportaal van den Rijksdag en de „Konigsthor" uitgedragen. In het ïon de gedeelte van de wandellial hadden zich studentendeputaties en democrar tisjhe vereenigingen met vaandels en banieren opgesteld. Na afloop der rouwpleehtigheid werd de auto met het stoffelijk overschot naar Oberschoneweide overgebracht. De kist werd door een laan van lau- rierboomen naar den familiegrafkelder gedragen, die met dennengroen was versierd, waarop duizenden roode ro zen. de lievelingsbloem van den ver moorde prijkten. Aan de groeve had in tegenwoordigheid alleen van de naaste familieleden een rouwplechtig heid plaats. De uitvaart had zonder stoornis on der groote belangstelling der bevol king plaats. Het corps diplomatique was voltallig verschenen; de meeste lec'en er van waren in gala uniform. Met den treurmarsoh uit „Gotterdam merung" werd de plechtigheid beslo ten. De voor het Rijksdaggebouw opge stelde rijksweer presenteerde het ge weer toen de kist werd uitgedragen. Bij het graf sprak een rabbijn de ge bruikelijke gebeden uit. DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. Uit Parijs. Sauerwein in de „Matin" de verkla ringen van Litvinof publiceerende, zegt ervan, dat de chef der Russische delegatie hiermede met een harden stoot den steiger, dien de geallieerde delegaties met zooveel moeite hadden opgericht, heeft omver geworpen. De deskundigen hadden besloten een ge detailleerde methodische vragenlijst op te stellen, beginnende bij zekere cate gorieën van particuliere eigendommen speciaal mijnen, waarna men, als de antwoorden der bolsjewieken bevredi gend waren, voorzichtig over de cre dieten kon gaan praten. Daarop ant woordden de sovjets echter reeds den len dag: geen geld, geen discussie over principes en zij zenden Litvinof, bekend als intransigent en extremist. Sauerwein besluit dat de conferen tie van Den Haag zich onder weinig hoopvol stemmende omstandigheden opent, aangezien men niet goed inziet, hoe er overeenstemming kan komen tusschen menschen, die inlichtingen willen en anderen, die slechts geld wil len. Aangaande de conferentie, gehouden tusschen de Russen en de afgevaardig den der verschillende nationale com munistische partijen, oordeelt Sauer wein het waarschijnlijk, dat de anderen bij deze gelegenheid Litvinof den raad gegeven hebben wat gematigder op te treden om een breuk te vermijden. liet officieele communiqué. Het zeventiende officieele communi qué der derde sub-commissie (credie- ten) der Russische commissie luidt als volgt: De derde sub-commissie (credieten) der niet-Russische commissie beeft gis terenmiddag 4 uur in. heit Vredeswaleis Anno 1886. Volgestort kapitaal Reservefonds f 1.000.000.—. f 270.000.—. Rn PnnL opent refcenlng-conrant en cheque-rekeningen met eene rentevergoeding van B Incasseert en disconteert handelspapier op binnen- en bnitenland, verleent bedrtjfscredleten aan Landbouw, Handel en Nijverheid, belast zich met den aan- en verkoop van eftecten voor neemt gelden in deposito tegen de navolgende rente mat 1 dag opzegging voor maand vast 3 6 X 1 jaar 4^ Bedragen tot f25 000 zijn desgewenscht direct opvraag baar, mits de opvraging geschiedt op de kasuren der Rederland- sche Bank. verhuurt in hare zwaar gecon strueerde ondergrondsche Safe- Deposit leketten, waarvan de huur tedraagt Model A per jaar f 6. B f 12— C f 18.— D f 27. De inrichting biedt tevens ge legenheid tot plaatsing van eigen brandkasten der cliënten. vergaderd gezamenlijk met de Russi sche commissie. Deze laatste was sa mengesteld uit de heeren Litwinof, Krestinski en Bokolnikof. Ten einde het werk der commissie te vergemakkelijken, stelde de presi dent voor, dat de sub-commissie zich gedurende het eerste gedeelte harer werkzaamheden zal bezig houden met het verzamelen van feitenmateriaal en derhalve verzocht hij aan de Russi sche deskundigen zoo goed te willen zijn, het reconstructie-plan te willen overleggen, dat zij zich hebben voor gesteld te Genua in te dienen, daar bij rekening houdend met de meest dringende behoeften van Rusland en den aard der gevraagde kapitalen. De heer Litwinof drong er van zijn kant bij de sub-commissie op aan, dat het noodzakelijk was, zieh er van te overtuigen, of de ter conferentie ver tegenwoordigde staten bereid zijn de voor den wederopbouw van Rusland benoodigde credieten te garandeeren. Na bespreking der kwestie of de sub-commissie bevoegd is, zich ook met regeeringswaarborgen voor cre dieten in te laten en na betoog var. den president, van den beer Ckavilli Fransch deskundige en van com mander Hiiton Young, heeft de heer Litwinof verklaard, voldaan te zijn en de besprekingen iu de volgende bijeen komsten te willen voortzetten vol gens het door den voorzitter voorge stelde werkplan. Litwinof gaf zijn voldoening te ken nen. De Russische delegatie heeft e? in toegestemd, om bijeen te komen met de beide andere sub-commissies, nl. met de eene hedenmiddag en met de andere Donderdagochtend. Vragen van Litwinof. De president van de Russische com missie heeft tol den president dei' niet- Russische commissie de volgende vra gen gericht Mijnheer de president. In haar ver gadering van 18 Mei 1922 heeft de eerste commissie van de Internationale Economische Conferentie van Genua de zes clausules aangenomen, Welke door de voltallige vergadering van 19 Mei werden goedgekeurd en op welker grondslag de commissies van Den Haag bijeen geroepen werden. Uit do verklaringen op die vergade ring afgelegd door de hoofden der Belgische en Fransche delegaties bleek, dat Frankrijk ein België voor afwij king van de andere ter conferentie vertegenwoordigende staten, die clau sules niet aannamen en dat de dele gatie dier landen zich het recht voor behielden de kwestie van de aanneming aan het onderzoek hunner regeering te onderwerppen. De Russische delegatie heelt de eer den heer president te verzoeken wel te harer kennis te willen brengen of de Belgische en Fransche regeeringen hun toestemming hebben ingezonden tot de aanneming, zonder voorbehoud van die clausules en dat zij dus aan de niet-Russische Commissie deelnemen onder gelijke omstandigheden als de andere staten. De Russische delegatie verzocht u eveneens haar le doe.n weten, of de clausules waarvan sprake is de goed keuring hebben ontvangen vaj>. Noor wegen, welke vertegenwoordiger te Ge nua ze onder voorbehoud van goed keuring hunner regeering hadden aan vaard. DE IERSCHE KWESTIE. Op last van Collins, het hoofd der voorloopige regeering, arresteerden de regteeringstroepen te Dublin comman dant Henderson, die in de Mount Joy- gtevangenis te Dublin werd opgesloten. Daarentegen namen de rebellen blijk baar als gijzelaar voor hun comman dant, luitenant-generaal O'Connell, ad. jonct-chet van den staf der troepen van de voorloopige regeering, gevan gen. De aanleidende oorzaak van de ar restatie van den rebellen-commandant is het volgendeDe rebellen passen nog steeds den boycott toe op den handel van Ulster. Ingevolge opdracht van liet hoofd kwartier deed commandant Henderson met eenige gewapend^ rebellen ein in val in, de groote garage te Dublin van de Iirma Ferguson te Belfast en voerde een aantal auto's weg. De voor- Ioopige regeering zaod een afd.-eiing au haar troepen in gepantserde auto's naar de in beslag genomen garage- Commandant Henderson keerde naar de garage terug en werd door de re- geerings troepen gevangen genomen. Maar inmiddels hebben de rebellen, een generaal van de Iersche rege ringstroepen in handen gekregen. Her is niet bekend, waar hij is opgesloten, want lot dusver zijn de rebellen nog niet jpeester van een gevangenis. DE VERKEERSSTAKING IN OOSTENRIJK GEëlNDlGD. Officieel wordt medegedeeld, dat gis teren na middernacht op het bureau van den bondskanselier vertegenwoor digers van de stakende verkeersem- ployées, die hij de vakvereenigiiqra- rommissie zijn aangesloten, verschenen. Zij deelden mede, dat de vergadering der gedelegeerden van de vakvereni gingen besloten heeft de staking op te heffen. Zij verzochten om onmiddel lijke hervatting van de onderhande lingen.. De regeering nam kennis van de mededeeiing inzake het opheffen der staking en verklaarde, dat de minister raad besloten heeft op de gisteren ie houden zitting van den Nationalou Baad een wetsontwerp in te dienen, waardoor het bedrag van de loonen der employés, welke hooger zijn. dan in de loonwet is vastgesteld, zal wor den geregeld. De Nationale Raad «al zijn arbeid de volgende week onafge broken voortzetten, om ongeveer op 10 Juli gereed le komen. TELEF. 644. ERNSTIG SPOORWEGONGFJ.UK TE BERLIJN. Een ernstig spoorwegongeluk heeft gisierennamiddag op de Ringbahn in de nabijheid van het station Schön- hauser Allee te Berlijn plaats gehad. Door liet feit, dat in verband met den moord op dr. Rathenau het ver keer op de tram op de Untcrgrund und Hochbahn was stopgezet, was het verkeer op de Ringbahn zóó druk, dat de passagiers op de treeplanken van de rijtuigen de reis medemaakten, Tusschen de stations Scliónhiiser Alkc en de Gesundbrunneu werd bij het el kaar passeeren van 2 treinen een groot aantal passagiers door een openstaand portier van een der rijtuigen van de treeplank afgeslagen. Zij kwamen tus schen dc rails terecht. Reeds onmid-, dellijli konden 14 dooden en 15 ger wonden geborgenpvorelep.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1