.ONS BLAD 'ECLAiE TABAK BINNENLAND No. 553. Vrijdag 3ü Juni 1922. 14e Jaargang. Brieven uit Frankrijk BUITENiANü. ROOD MERK BLAUW WIERK GROEN MERK KORTE BERICHTEN Sfe* ft S NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar ..«••••••12 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: f Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclame! per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor; uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,-, f 200—f 100—, f 60,f 35,—, f 15, :o: SEMATNF DES ECRIVAINS CATHOLIQUES. Een hoogst belangrijke week, waar in het opbloeiende katholieke leven van Frankrijk tot uiting is gekomen, ligt achter ons. De week der katho lieke schrijvers is, evenals verleden jaar, lot een groot succes geworden Talrijk wareu de morgen- en avond bijeenkomsten, waarin uitvoerige rap porten werden uitgebracht, een leven dige gedachlenwisseling volgde en meer het onderzoek van ingrijpende vraag stukken aan de orde was, dan hel komen tot bepaalde besluiten. Hel essentieele doelkan dnns week, allen die, boe uileenloopend hun richtingen ook zijn, hoe tegenstrijdig hun ge koesterde meeningen, maar die allen zoeken eensgezind naar een formule om de eenheid hunner katholieke ge dachten Ie uiten, nader tot elkander te brengen, is voor een deel althans bereikt. Wij hebben gevoeld hoe allen die deze week gevolgd hebben, waren bezield met den krachtigen wil de christelijke beginselen in Frankrijk en in de geheele wereld meer te dóén doordringen Het dit jaar gekozen onderwerp: „het laicisme", het leekendom op meest uiteenloopend gebied, heeft niet alleen van de rapporteurs diepgaande studie geëischl; maar ook aan de toehoorders hooge eischen gesteld. Wat is laicisme, waarvoor wij een juiste vertaling in het Nederlandsch moeilijk kunnen vin den, dit'was de eerste vraag die werd gesteld. Het is de inmenging van lee- ken op het geestelijk en intellectueel gebied of liever een samenstel van begrippen, de plaats aanwijzend die het leekenelement in de maatschappij heeft in te nemen. In Frankrijk betee- kent het laicisme, gelijk liet dient be streden, een ter zijde stelling van hel godsdienstig element in het publieke even, in de kunst, in de politiek en in do wetenschap. Het verderfelijke n onlogische is ons door de ver- chillende sprekers aangetoond en al len waren hel zeer zeker hieromtrent eens, dal op geen enkel gebied een uit sluiting van onze heilige beginselen denkbaar is, dat een dergelijk laicisme absoluut atheïstisch is. De Pater Je- suiet Emonel heeft in een deels his torische beschouwing ons dit duidelijk aangeloond. De directeur van de .„Ecole d'Administration" gat in een eenig opzienbarend rapport, zich eerst zelf op hei standpunt van het „lai cisme" plaatsend, 'n overzicht hoe op wetenschappelijk gebied slechts zij die geiooven en bovenal zij die de ge- "loovigen tot leeraars zijn gesteld, de bevoegdheid hebben over het gods dienstige vraagstuk te oordeelen. Alle anderen, zeiae hij, naderen den drem pel van het Godshuis, maar treden er niet binnen. Henri Giieon, looneelschrijver van beteekenis, heeft aan het katholieke looneel een beschouwing gewijd en als zijn mecning te kennen gegeven, dat het dileltantentooneel op dit oogenblik in FVankrijk het meest geschikt is het slechte tooneel te bestrijden. Het laicisme en de houding van den staal" werd door Reni Johannel behandeld en dit onderwerp is voor Frankrijk van de hoogste beteekenis. Immers Frankrijk heeft ten zeerste on dervonden de schaduwzijden van een anti-godsdienstige regeering. De schei ding van Kerk en Slaat, de verdrijving van geestelijken en kloosterzusters, de macht der loge en het neutrale, dus mli-godsdienstige onderwijs, zijn tot een ramp geworden voor het land. Hoe verscnillend de meeningen zijn, uit zelfs in het kath. kamp heerschen omtrent sommige vraagstukken, bleek herhaaldelijk uit de gevoerde gedach te: nwisseling, welke op de rapporten volgde. Soms was de sterke leiding van den voorzitter noodig om de de batten in net rechte spoor te houden. De „Internationale politiek" werd door „Pierre Ravier die Magny" behandeld en bij deze vergadering had terecht Mgr. Baudrillart het presidentschap op zich genomen. Zeer juist werd daarbij gewezen op het streven den Paus bui len de bemoeiingen te houden, maar tevens hoe diens macht zich meer en meer doet gelden. De Kerk heeft steeds een revolutie-politiek veroordeeld, maar de wereld heeft meer acht ge slagen op de macht der wapenen dan op de stem van liefde, welke uit Rome ons tegonklinkt. Naast deze onderwerpen het „lai cisme" betrelfende, werd in de mor- genbijeenkomsten de aandacht geschon ken aan eenige onderwerpen reeds hel vorig jaar betiandeld. Pater de Gr&nd- maisonn sprak over het „Inwendig le ven" met de hem eigen redenaars gaven Pater Besxères over ,d© school" Jlassis over: „la defense de 1'esprit", ierwijl Abbé Calvet dc „plichten tegen over de waarheid" belichtte. Het laatste onderwerp vooral ont ketende een levendige gedachtewisse ling en deea een verschil van inzicht, vooral op journalistiek gebied, uitko men. Het is onmogelijk op al het be sprokene verder in te gaan, ik moet mij tevreden stellen met het geven van een algemeen overzicht. Feeste lijke bijeenkomsten, een gezellig sa menzijn der congressisten na afloop der vergaderingen, een concert door de „Schola Canto rum" en een tooneel- uitvoering, brachten er veel toe bij; ook builen de werkuren, een nauwere band tussche® de talrijke deelnemers aan deze week te scheppen. Kardinaal Dubois hield in de slot vergadering een rede, waarbij hij bet belangrijke van een dergelijk® week deed uitkomen. Vatten wij in enkele woorden onze meening samen over de katholieke ge beurtenis welke achter ons ligt, dan is zij dezeOp vriendschappelijke wijze zijn de genachlenwisselingen gevoerd, nadat de deskundige rapporten waren voorgelezen, een geest van eensgezind heid was merkbaar, maar toch al te zeer liepen de opvattingen van velen uiteen om niet een gevaar op te leve ren, den inoruk te wekken, dat dc éenneid onder de katholieken van Frankrijk meer te wenschen overlaat dan dienstbaar is voor de goede zaak Bovendien het philosophisch karakter van sommige behandelde onderwerpen, maakte het volgen voor velen bezwaar lijk. Men gaat uileen, zonder dat eenige conclusies zijn genomen, met een ge voel van dankbaarheid en besef, dat er een nieuwe geest onder de jongeie katholieken heerscht, maar wij denken met nog grootere vreugde er aan, hoe in Holland het katholicisme van de daad in een veel verder gevorderd stadium verkeert. In heel veel opzichten kan Frank rijk aan Nederland een voorbeeld ne men. prankrijk, 21 Juni '22. Mi*. P. v. S. HE MOORD OP RATHENAU. Incidenten. Terwijl de demonstraties te Berlijn ongestoord zijn verloopen, is het in verschillende andere plaatsen van het rijk tot ernstige incidenten gekomen. In Karlsruhe trokken na de demonstra tie troepen arbeiders door de straten en sloegen de uithangborden der „hof leveranciers" stuk. Ernstige opstoot jes ontstonden voor de bureaux van de Duitseh nationale Volkspartij, waar de vensters werden gebroken en het meubilair kort en klein geslagen. In Darmstadt werden eveneens ve le uithangborden afgerukt en de win keliers mishandeld. De menigte drong de woningen van de afgevaardigden der Duitsche Volkspartij Hingeldey en dr. Osann binnen en sloeg de meubels stuk: De afgevaardigde Hingeldey werd zoo ernstig gewond, dat ">en voor zijn leven vreest. Ook de afge vaardigde Osann werd zwaar gewond He menigte drong verder in de redao tiebureaux van de „Hessische Landes- zeitung binnen, waar deuren en ra men werden stukgeslagen en de meu belen vernield. Eerst tegen 7 uur greep de politie in. Na eenige schoten in de lucht vuurde ze met scherp, waarop de menigte uit elkaar stoof. Volgens de laatste berichten zouden er drie dooden en 25 gewonden zijn. De auto der moordenaars ontdekt Blij' ens een mededeeling, die door do Berlijnsche poiltieke politie wordt gepubliceerd, is het gelukt de automo biel, welke de daders bij den aanslag hebben gebruikt en waarmee zij ook zijn ontvlucht, te ontdekken en in be slag te nemen. He auto is 'n moderne 16 P. K. Mercedeswagen, blauw geschilderd. Be beambten ontdekten den wagen in een garage in het wes ten. Omtrent de herkomst en de eige naars van de geheimzinnige auto deel de de garagehouder mede, dat op Vrij dag, den dag vóór den moord, een chauffeur bij hem kwam en mededeel de, dat hij zijn wagen bij hem wilde stallen. Zijn patroon zou eerst den vol genden dag komen en dan de garage voor eenige dagen huren. He chauf feur vertelde, dat hij een lange rit over het land achter zieh had en zijn stoffi ge auto moest schoonmaken, hetgeen hij dan ook deed. Hen volgenden dag kwam hij terug met de opmerking, dat hij thans zijn patroon met de auto ergens moest af halen. Zij zouden dan samen terugkee ren om de garage te hui-en. Baarop reed de chauffeur weg. Hat was, zooals thans is vastgesteld, kort vóór het plegen van den moord. Vele uren later kwam de chauffeur met de auto terug, doch zonder zijn zooge- naamden patroon. Ook ditmaal was de wagen zeer stoffig, zoodat de garage houder veronderstelde, dat de wagen weer een tocht over het land had ge daan: He chauffeur zei, dat de eigenaar van de auto later zou komen en ging weg. Sedert dien heeft hij niets meer van zieh laten hooren en bekommert niemand ziah meer om den wagen. Bescherming der republiek. Het bestuur van den Alg. Duitsehen Vakvereenigingsbond heeft zich met het bestuur van den Afabond en de drie socialistische partijen in verbin ding gesteld en bij de gemeenschappe lijke beraadslagingen zijn een aantal eischen geformuleerd, welke aan de re geering zijn gesteld. He vakvereenigingen eischen, dat de wet nopens de bescherming der repu bliek o.m. zal inhouden. Een onmiddellijk verbod en strenge bestraffing van elke monarchistische of anti-republikeinsche actie in woord beeld en schrift. Verbod en onmiddellijke ontbinding van alle monarchistische organisaties. Verbod der monarchistische kleuren en vlaag en, - onverwijlde verwijdering van alle monarchistische emblemen in openbare gebouwen. Zuivering der regeeringsbureaux en openbare fueties met inbegrip van de justitie en de rijksweer, van alle mo narchistische elementen. Instelling van een buitengewoon ge rechtshof te Berljjn, welks kamers elk uit een rechter en zes leekenbijzitters zullen bestaan door den rijkspresident te benoemen. De moordenaars bekend. Een officieele mededeeling, van het Berlijnsche hoofdcommissariaat v. po litie meldt, dat" de moord op Rathenau is opgehelderd. Heze mededeeling, noemt de namen der moordenaars en geeft hun nauwkeurig signalement. He daders zijn: de Berlijners Ernst Wer ner Techow, de Sakser Fischer ook Vogel genoemd, en de Mecklenburger Knauer, ook Korner en Kom ge noemd. AUe drie behooren tot de orga nisatie C en vroeger tot de brigade Ehrhardt. Vele personen, wier mededader schap vastgesteld is zijn reeds gear resteerd. Een condoleantie-teleqram van Tsjitsjerin. Op de Buitsche rijkskanselarij is het volgende telegram ontvangen van den Russischen volkscommissaris Tsjitsjerin: „Hiep geschokt door het verschrik kelijke bericht omtrent de afschuwelij ke misdaad en het plotseling overlij den van mijn persoonlijken vriend, den begaafden staatsman, die streefde naar het herstel der normale betrekkingen tusschen Huitschland en Rusland, ver zoek ik u. aan de zwaarbeproefde moe der en de overige familieleden van dr. Rathenau mijn diepgevoelde smart te betuigen. In dit uur gevoelen wij ons nog nader tot onze Buitsche vrien den." Een der moordenaars gevat. Eén der moordenaars van minister Rathenau, de 21-jarige Techow, is gis terenochtend in de buurt van Frank fort aan de Oder gearresteerd. Rij was degene, die de auto, waaruit Rathenau is doodgeschoten bestuurde. Een bericht, dat ook de beide ande re moordenaars gegrepen zouden zijn, wordt niet bevestigd. Een belangrijke medeplich tige gearresteerd. He Berlijnsche politie heeft den student in de rechten W. Gunther, re serve-officier, gearresteerd, wien ten laste wordt gelegd, niet alleen dat hij van den aanslag afwist, maar ook dat hij daaraan medeplichtig is. Gun ther was aanwezig bij de besprekin gen over de moordplannen, welke plaats vonden in een der Berlijnsohe voorsteden, terwijl hij de daders ook op alle mogelijke wijze heeft gehol pen. Hij vond voor Techow een ga rage, waar do van buiten gekomen auto onderdak kon worden gebracht. Verder wordt medegedeeld, dat Gun ther lid is van verschillende rechts georiënteerde vereenigingen. In zijn bezit zijn brieven gevonden van Helf- ferioh, Ludendorff, Jagow en Wes- tarp. Maandagavond ging hij per spoor naar Frankfurt a.d. Oder, waar hij door de politie werd gevonden, die vernomen had, dat hij zich bij zijn oom op een riddergoed in de nabij heid ophield, hetwelk werd omsin geld. Techow trachtte tegenstand te bieden, maar werd spoedig overmand. Hjj ontkende aan den moord te heb ben deelgenomen. He personen, die in verband met den moord op Rathenau zijn gearres teerd zijn lo. de koopman Richard Schuit, Berlijn, 2o. de koopman Franz 'Biestel, uit Berlijn, de bezitter van de auto-garage, waarin de bewuste auto werd ondergebracht, So. de gymnasi ast Gerd. Techow uit Berlijn, 4o. de student Willy Gunthor, uit Berlijn, 5o. de gymnasiast Hein Stubenrauch, uit Berlijn. He onder 3o. genoemde is de broeder van den inmiddels gear resteerden mededader Ernst Werner Techow. Gerd. Techow Gunther en Stuben rauch hadden mee het plan beraamd en Schutt en Hiestel hebben de uit voering begunstigd. Ernst Techow bekent. Be moordenaar Ernst Techow heeft gisteravond laat een volledige beken tenis afgelegd. Hij erkent aan de ge heele voorbereiding van den moord op Rathenau te hebben medegewerkt. Hij heeft den auto bestuurd, waarin de moordenaars zaten. DE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. De houding van België. Be Belgische delegatie ter conferen tie heeft in antwoord op de dezer dagen gepubliceerde nota van dgn heer Litvinof bericht, dat de mededeeling door België aan den Minister van Bui- ieniandsche Zaken van de namen van België's gedelegeerden ter conferentie te s-Gravenhage in zich sluit de aan neming uoor België van de clausule, aangenomen in de voltallige vergade ring te Genua, den 19 Mei LI. He officieel» communiqués. Aan het officieel© communiqué be trelfende de vergadering der sub-com missie voor den privaten eigendom, ontleenen wij, dat de heer Litvmof ver klaarde, dat wanneer da Russische re- qeering eigendommen aan particulieren zou uiige ven, zij zich hierbij vóór alles zou laten leiden door den wemsch Russisch economisch leven op de meest aoeitreffende wijze te hers lellen. Daarom wenscttó zij Wj de uitgifte- van eigeuctoim ien niet in overweging te nemen wie vóór de revolutie ei- tt*naar was. De Belgische, Fransehe en Italiaan- sefUi vertegenwoordigers wezen er op, dat zij de opmerkingen van den neer Litvinof niet kunnen aanvaarden en zij verzochten dit stuk buiten de discus sie te laten. De president verklaarde het hiermede eens te zijn en voegde hieraan ais zijn meening toe, dat de bezitters van eigendommen nooit naar Rusland zullen terugkeer en op de door den heer Litvinof genoemde voorwaar den. De heer Litvinof wees erop, dat in dien hfj de beweegredenen van de po litiek der Russische regeeriug Jieert vermeld, hij dit alleen gedaan bad teneinde misverstand 'in de toekomst te vermijden. Hij voegde hieraan toe, aal. indien bet werk der sub-commissie voor de credielen bevredigende vor deringen maakte, dit ertoe zou bijdra gen de commissie voor privaat eigen dom tot een goed resultaat te doen komen. Gedurende een hierop volgende dis cussie over het soort van inlichtingen, dat de niet-Russische commissi» noo dig heelt, wees de heer Litvinof erop, dat de Russische commissie op haar beurt er prijs op zal stellen inlichtin gen te ontvangen over de totaal-bedra gen van de verschillende aanspraken, vallende onder de door den president genoemde categorieën van industrieek eigendom meu. Hfj steiue voor, te dien einde bij de commissie een vragenlijst in te die nen en zeide van meening te zijn, dat het gemakkelijk zal vallen daarop te antwoorden. Nadat de president had te kennen gegeven, dat naar zijn meening hel in verschillende gevallen practised niet mogelijk zou zijn de gevraagde inlich tingen te verstrekken, werd besloten, dat de niet-Russische commissie, het voorstel van den heer Litvinof in overweging zou nemen. Het 2üste olficiegle communiqué (met-Russische commissie) luidt - ah volgt De tweede sub-commissie (schulden) der niet-Russische commissie is Don derdag lialrdrie bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Alphand, Zij heeft behandeld de kwestie van het overleggen aau de Russische com missie van de statistieken, betrelfende de Russische sehuldpapieren, tocbelioo- rende aan vreemdelingen. Zij beeft eveneens beraadslaagd over het verzoek van de niet-Russische com missie om een uitvoerige vragenlijsl te zenden aan de houders van Russi sche fondsen. Gisterenavond werden door de En- gelschc en Russische delegatie pers conferenties gehouden, DE 1ERSCHE KWESTIE. De strijd om de Four Courts. 'Bet republikeinsche garnizoen van I de Four Courts wordt bij de vcidedi- sing van dit bolwerk begunstigd door het feit, dat de rivier dc Liffey er vóór lanfjs stroomt, zoodat de Vrijstaat- sche troepen verplicht waren hun front aanvai van de andere zijde der rivier tn te zetten. De grond tusschen den voorkant van het gebouw en de riviei 's dientengevolge „niemandsland". Dublin is telefonisch geheel geïso leerd terwijl de tréine,n niet mogen binnenkomen. De Vrijslaters zijn eenige duizenden in aantal, tiet garnizoen dei- ï©bel- len wordt op eenige honderden ge schat. De rebellen in de „Four Courte" staan onder bevel van generaal Rory O'Connor, de republikeinsche militai ren leider. Aan beide zijden werd een ruim gebruik gemaakt van loopgraal- mortieren, machinegeweren en geweren. Mobilisatie. De leden van het republikeinsche leger, die geen dienst hadden, wer den gisteren gemobiliseerd. Overal ver lieten de mannen hun werk om zich bij hum eenheden te voegen. Vervolgens wcraen een reeks aanvallen gedaan op de regeeringstroepen en geleidelijk breidde het schieten zich over het grootste deel der stad uit De verklaring van De Valera, De Valera verklaarde, dat Engfclands oorlogsbedreiging alleen verantwoorde lijk was voor den huidige® toestand te Dublin. He mannen, die thans wer den aangevallen door de troepen van de Voorloopige Regeering, gaven er de voorkeur aan te sterven dan voor de bedreiging te zwichten. Zij waren de besten en dapperste® van de Ier- sche natie en zouden trouw gehoor zamen aan den vrijelijk uitgesproken wil van het Iersche volk, maar zij wgren met bereid Ierlands onafhanke lijkheid op te geven onderzie strie men van een vreemde regeerinng. Dc toestand buiten Dublini De berichten uit de plattelandsdis- iricten zijn schaars. Zij toonen intus- „chen, dat de vrijslaters den toestand g ed in de hand hebben. Te Drogheda hebben de rebellen een heuvel oezet, die de stad bbe- heerscht, maar zij zijn geheel omsin geld door de vrijstaerst. Uit Bellas wordt gemeld, dat de vrijstate, s bij Hundalk drie stafofficieren der ix i- len hebben gearresteerd, die op weg waren om zich bij hun kameraden te Lublin te voegen. Een bommen fabriek ontdekt. De politie heelt te Belfast een op slagplaats van munitie en een hom meni'abriek der Sinn Feiners ontdekt. Er zijn groote hoeveelheden materiaal in ontslag genonfen. EEN VERZOEK VAN EX-KEIZERIN ZITA. Uit Boedapest «wordt gemeld, dat men in poiltieke kringen aldaar veel beteekenis hecht aan een manifest, dat ex-keizeriri Zita door bemiddeling van den bisschop v;^ Steinamanger en graal Jozef Rarol„ i tot de Hongaar- sclit legitimiten heeft gericht. Daarin wordt dezen verzocht, zich in hun Ie- gitimislische propaganda eenigszins te beperken en zich gematigdheid op L leggen. Onder den indruk van dit manifest worden tusschen de legitimisten en de regeering onderhandelingen gevoerd, die wellicht tot een wijziging in den binnenlandschen politieke® toestand zouden kunnen leiden. LEVERINGEN'lN NATURA. De ci mmis»m van herstel heelt de Fransen Juitsche aan vulliiigs-o ver een- komst goedgekeurd inzake leveringen in natura op rekening der schiadever TABAKSFABRIEK ,DE WAKENDE LEEUW' missariaat van politie 100.000 tnark aangeboden ten behoeve van de ver volging der moordenaars v. Rathenau en de Duitscli-nationale partij 200.000 Het aanbod is van de hand gewezen. Van de personen die bij het spoorwegongeluk op de Ringbahn te Berlijn gewond werden, blijken velen er zeer ernstig aan toe te zijn. Het aan tal, dat bezwijkt, wordt steeds grooter Tot gistermorgen bedroeg het totaal aantal dooden 43. Enkele gewonden verkeeren nog in levensgevaar en de doktoren hebben weinig hoop, dat de ze ongelukkigen er het leven afbren gen. Het nieuwe Poolsehe kabinet is thans zoo good als samengesteld. Al leen de ministeries van Onderwijs en Posterijen zijn nog niet bezet. Premier is Pliwinski, minister van Binnenland- sche Zaken, Kamienski, minister van Buitenlandsche Zaken, Narutowiez mi nister van Oorlog Soskowsia. He „Pioneer" verneemt uit Te heran, at de politie rec-ds sedert maanden geen salaris heeft ontvangen en zieh tot de regeering én het parle ment wendde met den eisch, haar bin nen tien dagen uit te betalen. Anders gaat zü tot stalling over. NIETS PA.N WOORDEN. Vi ii men eens een sprekend voor beeld hoe de S. D. A. P. bii ver iaezingen spreekt en hoe ze daar na handelt, dan herinn e men zich even het volgend ven ingsbiijet, waarop de Partij den vo.ke bij de jongste Amsterdamsche Raadsver kiezing als gesneden koek voor zette, wat ze brengen zou: „Zooals de ouders aues samen in de huishouding bespreken en uitmaken, wat voor de kinderen goed en noodig is, zoo zullen thans ader en moeder tezamc t overlegger uoe ze in het belang van hun Laderen voor den ge meenteraad hun stem uit zullen brengen, in het Lelang van de kin deren? Wij hooren het u vragen. Wordt in den gemeenteraad in het belang .onze kinderen bes.ist? Maar, lieve menschen, waar an ders? Natuurlijk in den gemeen teraad wordt juist beslist over al les wat gij voor uw kinderen noo dig hebt cn ï.wr te dikwijls te joeding, waardoor het mogelijk wordtkort komt. zekere beginselen der conventie door I ^ls er ew. ki ije geooren wordt Bemelmaus met Duitschland gesloten, begint het al. Gij hebt 1. goede toe te passen op een deel der over- kraamvrouwverzorgir, g noodig2. eenkomsten van Wiesbaden. goede, goedkoope, onvervalschtei - Naar het „8 Uhr Abendblatt" ver onderwijs, niet a..oen lager onder neemt, zou de politieke politie te Ber- wus, maar ook Je Hoogeie Bur- lijn bericht hebben ontvangen, dat een gerschool ot Gymnasium5. goed- aanslag op den D.-nat. leider Helffe- ^«nt^^^Vle^c^tegen imib rich op touw zou zün gezet, en zou groente, goea \leescti tegen prit hij daarvan ook zelf kennis hebben ge ^en- d'e berem liggen kregen. De politie zou agenten te zij- 6. goede kleeding7. bad- en ner beschikking willen stellen. zweminrichting, niet ver van uw De geheime Japansche raad heeft 'luls' yojr uw kind8. ruimte vv aai het op de conferentie van Washington uw kind spelen kan, 9. wascnin-i aangenomen vlootverdrag goedge- richtingen en wascnhuizeo. A de keurcl en ter ratificatie aan den re- tegenstanders van de S. D. A. P. gent voorgelegd, evenals de overeen- houden die goede maati cgc.».n te- komsten nopens het verbod van ver- S.en, welke in het belang van uw «UI*. pJÜ e» de fcp** dï'keX®MSde''°neaÜ™ S°' gebruik van onderzeêers. üe KerkelijKen, ae neuuatCii, ia Volgens dagbladberichten is een zelfs de Communisten, zij aaen zon stakingsorder uitgevaardigd, waarbij der uitzondering inaken het de 400.000 Amérikaansehe arbeiders der S. D A. P. las Lig en moeilijk, als spoorwegwerkplaatsen van het gehee- wij deze goede duigen voor uw ge le land betrokken zijn. De staking zal zin wihen tot Siand bjengen. op 1 Juli ingaan. i Ate «1 zorgt voor een overwin- - Naar do „Vorwarts" meldt heeft mng der S. D A. P. dan zal du' aan 't Berlijnsche hoofd com alles tot stand, konier

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1