GELENGD NIEU WS Kerk en Schoei Staten-Gensraaif SLEIN ALLERLEI. We zijn tiet zelden of nooit eens Jïitet de „Tribune", maar thans kunnen we haar scherpe woorden Onderschrijven, als ze zegtfs ..De S.D.A.P. kan dit biljet zon der de minste redactieverandering' weer voor de Kamerverkiezing .ge bruiken, want van de beloften, gegeven aan de Ouders der Am sterdams che volkskinderen, heeft de S. D. A. P. geen enkele ver vuld. i, Geen enkele! Dat hoeft ons niet te verwon deren. Want ook buiten Amster dam', voornamelijk te Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Schiedam', hebben de soc. dem. wethouders voor onderwijs niet getoond, dat ze hun krachten aan de verhef fing van het volksonderwijs wil den wijden. Nergens heeft de S. D. A. R, als beheerder van het volks onderwijs, dit tot verheffing ge bracht, nóch a Is kuituurfactor nóch als voorwerp van Regee- ringszorg, nóch als uitvoerder van haar -'gen verkiezingsprogram'. Maar Amsterdam met wethou der Vliegen spant de kroon, staat daar als voorbeeld van sociaal-de mo* ttische onmacht en onwil om het Volksonderwijs tot hooger peil op te voeren." SPOORWEGVERVOER VAN STEM BUSPAPIEREN. De Spoorwegen hebben maatregelen getroffen voor een snel vervoer van de stembuspapieren naar de hoofd- Btembureau des avonds 5 en des mor gens 6 Juli. Voor zoover de pakken niet door de leden van de stembureaus in de rij tuigen medegenomen worden, kan het vervoer als bagage geschieden. De ge leiders kunnen mits voorzien van een geldig plaatsbewijs tot den bagagewa gen toegelaten worden, om toezicht op de pakketten te houden. Zoo, noodig zullen voor een regelmatig vervoer ex tra bagagewagens in den trein ge plaatst worden. DE CAN DID ATEN DER N. K. P. Het „Eindhovensch Dagblad" is door de best ingelichte bron gemach tigd, met volstrekte zekerheid te ver klaren, dat van de candidaten der N. K. P. de heeren Dr. A. Kervel, Jhr. J. Th. Alting von Geusau, P. Bolsius en ,T. Barendse een eventueele benoeming tot lid van de Tweede Kamer zeker zullen aanvaarden. Van mej. Dr. Cato van der Pijl is reeds vroeger een dergelijke verkla ring ingekomen. Deze verklaring sluit niet in zich. dat de daarbij niet-genoemde candida ten der'N. K. P. eene benoeming niet aanvaarden zouden. „EEN PESSIMISTISCH GE LUID." Namens het bestuur van den Ned. R, K. Rond van Overheidspersoneel „St, Paul us" schrijft men ons: In meerdere bladen komt het be richt voor, waaruit blijkt, dat het R. K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vakbureau, op het tweedaagsche congres van den Ned. R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Pauius" een rede heeft gehou den met een zeer pessimistische ten- denz. De heer Van Rijzewijk zou o.a moe ten hebben gezegd, dat hem bekend was; dat tal van groote werkgevers binnenkort opnieuw tot loonsverlaging en verlenging van arbeidsduur zouden overgaan; dat deze maatregel ook voor het Overheidspersoneel in overweging is, en dat de kassen van de vakver- eenigingen zijn uitgeput. Deze redevoering die ten eerste niet voor de pers bestemd was, en waar van door den heer Van Rijzewijk ver zocht was, ze niet te publieeeren, is bovendien geheel onjuist weergegeven Wel dient opgemerkt, dat de ver slaggever er een zeer tendentieus be richt van heeft gemaakt. KAMERS VAN KOOPHANDEL. Bij K. B. is bepaald, dat voor nel jaar 1922 liet opmaken van kiezers lijsten voor de Kamers van Koophan del en Fabrieken achterwege blijft De thans van kracht zijnde kiezers lijsten blijven geldig tot 1 Oct. 1923. DE PENSIOENWET. Bij K. B. is bepaald, dat de Peh- sioenwet 1922 met uitzondering van het tweede en het derde lid van art. 1)14, met ingang van 1 Juli a.s. in werking zal treden. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het totaal aantal stemgerechtigden in !h et geheele land voor de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen bedraagt 3.378.824 Kieskring I ('s-Hertogenb) 175.291 II (Tilburg) 165 511 III (Arnhem) 182.760 IV (Nijmegen) 170710 V (Rotterdam) 250019 VI (Den Haag) 193192 VU (keiden) 154.S60 VIII (Dordrecht) 226.929 IX (Amsterdam) 364886 X (Helder) 162541 XI (Haariem) 154.163 XII (Middelburg) 119 63! XIII (Utrecht) 191.483 XIV (Leeuwarden) 196 612 XV (Zwolle) 213.250 XVI (Groningen) 180 062 XVII (Assen) 91.557 XVIII (Maastricht) 185.316 ALCOOFWONINQEN. De Minister van Arbeid 'heeft de ËQOgl ceraren Eyk'man te Utreciht, Van der Steur en Valck'enier Kips te Delft uilgenoodigd 'hem voor te lighten Rij de beantwoording van de vraag, of gunstig moet woraen beschikt op een vgraoek van B. en WL van Rot- ieia&m ara premie voor aïk'oofwo- Spmtnissie ffeeft h"aar rapport iitg'ebradhi; Is vin meening1, daty bcuw van alcoofwoningen waarvoor steun was gevraagd, niet mag' wor den bevorderd op grond van con structieve hygiënische en moreele bezwaren, welke met behoud van het, type, slechts in zeer geringe en niet aiacende mate kunnen worden on dervangen. f De commissie herinnert er aan, dat ïeeds 'door Pierson terecht in het licht is gesteld en op goede gron den aangetoond, dat net woning vraagstuk in de eerste plaats is een vraagstuk' van levensstandaard. Men dient ook' onder de tegenwoordige economische omstandigheden jn het algemeen belang de bevöildng te ge wennen aan het bewonen eener be hoorlijke woning. De bouw van slech te woningen als de in het ontwerp voorgelegde alcoofwon'ingen mag, naar haar oordeel, zeker niet door het verieenen van geldeiijken steun door het rijk* worden in de hand gewerk't. PENSIOENEN SPOORWEGPER SONEEL. Het ontwerp voor een nieuw pen sioenreglement voor het personeel der Nederiandsche spoorwegen zal dezer dagen door de directie aan de bestu ren van de erkende vakvereenigingen worden toegezonden. D V VEREENIOING VAN NED. GE MEENTEN. Gisteren werd te A'rnRem onder voorzitterschap van mr. J. C. grftaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort het congres gehóuden van de Vereenigïng van Nederiand sche gemeenten. Na de huishoudelijke ochtendzit ting kwamen in de openbare middag vergadering aan de orde de p-raead- viezen over de vraag „Wanneer voor uitvoering van rijkswegen, strekkende om een algemeen belang binnen den kring der staatszorg te brengen, eg- meentelijke medewerking wordt ver langd, op welke wijze moet dan de uitvoering organisatorisch en finan cieel wo-iden geregeld, indien deze \ve gens den aard van het onderwerp of 'uit economische overwegingen niet door de gemeenten individueel doch in combinatie behoort te geschie den". Bij de opening van hèt congres heette de voorzitter welkom de ver tegenwoordigers van de ministers van binnenlandsche zaken en van arbeid er burgemeester en wethouders van Arnhem. Hierna hadden de besprekingen plaats over de door dr. J. H. P. M. van der Grinten en J. J. Talsma uit gebrachte adviezen. Namens een aania! afgevaardigden deed de heer Kempers het voorstel om een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin Daartoe werd besloten. Het congres kwam daarna nog in huishoudelijke zitting bijeen. In de 's morgens gehouden huis houdelijke zitting hadden de bestuurs verkiezingen p'aats. De altredende be stuursleden mr. J. C. Graaf van Randwijck, burgemeester van Amers foort H. J. Sissing'h, wethouder van Groningen. D. Koolman, burgemees ter van Purmerend en mr. F. W. R. Wiittew.aai, burg. van Loc'hem, wer den herkozen. i Voorts werd na langdurige dis cussie aangenomen liet bestuursvoor stel om de contributie te verhoogen tot iya cent Ier inwoner met een minimum van f 25 en een maxi mum van f 37.50. Door mr. F. J. van Lanschot, bur gemeester van 's-Herlogenbosch, weid den voorzitter namens de af- deelingen ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan, der vereeniging een voorzittershamer aangeboden naar een ontwerp van Hulb Luns, directeur, van de Kon. SSchool voor Kunst techniek en Ambacht te 's-Herfogen- bcsch. In dezen hamer zijn ver- schadende symbolieke voorstellingen, betrekking hebben op het gemeente lijk' leven, op zeer artistieke wijze aan geduid. ST. RAPHAEL. D© Nederlandsohe R. K. B>nd van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" hield gisteren te Ziwolle zijn jaar lij kschen bondsdag, welke werd ingeleid met een Mis in de St. Michael kerk opgedragen door pastoor Donders uit Schijnd©], redac beur van „Het Rechte Spoor". Vervolgens werd een op.ocht ge houden waaraan 3000 personen deel namen en waarin 68 vaandels wer den meegevoerd. Daarna kwam de bond die thans 15000 leden, telt, in vergadering bijeen in de Buiten sociëteit, waar 90 afdeej ing n vertegenw ,ord g 1 war n. De bondsvoorzitter, de heer Jan Heliemans uit Bostel, sprak een begroetingsrede uit. De heer J. Metz geestelijk advi seur van de afdeeling Zwolle, hield een rede over „Christus en d© sociale kwestie". DE SPOORWEGTARIEVEN. Het Algemeen Nederlandsch Vak verbond heeft een adres gericht aan de Directie der Nederiandsche Spoor wegen, waarin er op gewezen wordt, dat door het wederinvoeren der va- cantiekaarten slechte ten dieele te gemoet gekomen is aan het verlan gen van velen, om gebruik te kun nen maken van het spoorwegvervoer, Da mogelijkheid om te reizen met buurtverkeerskaarten als voorheen is nog niet teruggekeerd. Na uitvoerige toelichting verzoekt het Verbond weer over te gaan tot de invoering van buurtverkeericaar ton tegen gereKtuaejerden prijs, EEN REQUEST! De Ned. Bond van TabaJöfvergun- nèngjfouders heeft een request aan den Minister van Financiën gezon den, "betreffende de tabakswet. Daarin heet het o.a: Dat het dringend noodig is, dat voor een zekeren tijd den invoer van Duitsche sigaren wonde stop- fezet, omdat anaers na het afwer en van de order der SpaanscRe Regie, de werkloosheid nog meer zou toenemen. Dat de belastingregels zoodanig zijn algeweik't, dat er grooten kans op namaak bestaat en het daarom raadzaam is, deze zegels niet meer te laten aanmaken doch' te doen ver valen en te vervangen door andere op de wijze der bons van Fl. 2.50 zijn vervaardigd, of althans zóó dat namaak1 zeer mo-eilijk wordt. Dat een .groot deel van ons volk hetzij door handel of 'fabrikatie een bestaan vindt en dat de Tabakswet indcidaad veler bestaan Verwoest Dat vele fabrikanten en winkeliers, bij al hun misère er toe over moes ten gaan van lum k'Arigen winst de tabaksbelasting zelve te betalen, om dat het publiek, welks koopkracht minder is geworden bij een prijsver- hcoging der tabaksfabrikaten minder zou gaan consumeeren. Dat jfe tabakswet, handel en in dustrie lasten oplegt, doch hun gee- neilei bescherming biedt.1 Dat de practijk reeds nu Reeft be wezen, dat de tabakswet in den hui- digen vorm strijdt met het rehetsge- voel, handel en industrie doodt, werk loosheid en ellende brengt. Dat Uwe Excellentie staat 'kan ma ken op de dankbaarheid, van een groot deel van het Nederiandsche Vo'k, indien U moecht willen mede werken, dat de Tabakswet,, die op hc-t meest ongelegen tijdstip is geko men, gezuiverd, vereenvoudigd en echt vaardiger gemaakt zal worden. Dat zelis de volksvertegenwoordi gers van vele fractiën, die voor deze wet hebben gestemd, hun keziers be loofden mede te zuDen werken aan de verandering de,- Tabakswet en dus te verwachten is, dat bij de eerste ka merzittingen van 'de nieuwe volks vertegenwoordiging de Tabaiksfvet de hoofdschotel zal vormen. Dat- het daarom gewenscjht zk>u „Zijn, de verdere uitvoering van de Tabakswet voor een zekeren termijn op te schorten totdat de nieuwe tweede kamer zich' kan uitspreken over de voortzetting in een meer passenden vorm. DE" PAUSELIJKE INTERNUN THIS BIJ HET NEDER- LANDSCHE HOF. Over deben-oeming van mgr. Orse- nigo deelt de Romeinsohe correspon dent van de „Msb." de volgende bij zonderheden mede: - De benoeming ging van den H. va der uit, zender dat mgr. Orsenigo ge vraagd was. Verleden week Donder dag kreeg mgr. Orsenigo telegrafisch bericht, terstond naar Rome te komen Hier werd hem zijn benoeming mede gedeeld en tevens dat- de consecratie twee dagen later zou plaats hebben. In een onderhoud dat ik met den Internuntius had, verklaarde hij mij dat het zijn streven zou zijn, alles te doen om het land, waar Rij benoemd was, van nut te zijn. Hij ging naar Den Haag, vervolgde hij, als een ge sloten boek, hetgeen misschien beter was dan een open waarover de cri- tiek zich reeds zou hebben uitgespro ken. Tot nu toe is mgr. Orsenigo reeds in Oostenrijk, Duits ehland, Hongarije en Zwitserland geweest. DE VOLGENDE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De Minister van Arbeid beeft den Vakcentralen medegedeeld bericht te hebben ontvangen dat de 4e Interna tionale Arbeidsconferentie op 18 Oc tober a.s. te Genève zal worden ge houden. Ter voldoening aan artikel 389 lid 3 van het Vredesverdrag van Versa.il les, noodigt de Minister de besturen van de Vakcentrales uit overleg te plegen voor het benoemen van een afgevaardigde van de arbeiders voor bedoelde conferentie. De Minister acht 'het met het oog op de beperkte agenda niet noodig, dat voor de con ferentie aan de afgevaardigden tech nische raadslieden worden toegevoegd TWEEDE KAMER. DE MIDDELBAAR ONDERWIJSWET. Bij de Tweede Kamer is inge diend de Memorie van Antwoord op de Middelbaar Onderwijswet. Aan de Algërr eene besch uwi gen ontieenen wij het volgende: Dat van de Hoogere Burgerscho ten met vijf-jarigen cursus niet, aan de Gymnasia daarentegen wèl voorbereidend betoger onderwijs zoude worden gegeven, is niet al leen met de practijk in strijd, doch ook met de Hoogere Onderwijs wet. Men kan niet bewijzen, dat bet onderhavig wetsontwerp den be- staanden toestand zou veranderen en eenmaal verkregen vrijheden zou opheffen of inperken. Inlegen deeribedoelt het wetsontwerp dien toestand volkomen Intact te laten. Met bet oog daarop zondert art 95 der kerkelijke kweekscholen, seminaria en daarmede op een lijn te stellen inrichtingen uitdruk kelijk uit en bij den Minister be staat er geen bezwaar tegen, ook nog. andere sdholen aan de wet te ooft rekken, ilidieft dit tot handha ving) van oen status quo noodig mocht zijn; Wijl intusschen -niet te ontken nen valt, dat een deel van laatst bedoelde inrichtingen geacht kan worden voorbereidend hooger on derwijs te gevën en bet daar ver strekte onderwijs toch niet door dit wetsontwerp wordt geregeld, acht hij het bij nader inzien meer correct om in den considerans den term' „voorbereidend hooger on derwijl" weg te laten en haar dus te doen luiden„alzoo zij in over weging genomen hebben, dat het wenschelijk is het M. O. opnieuw te regelen." De minister acht het bij nader in zien wenschelijk, te voorkomen, dat lycea in bet leven worden ge roepen, waar in bet geheel' geen Grieksch wordt onderwezen. Dat ook vakscholen aan de lycea zouden kunnen worden verbon- dend, acht de minister nader niet wenschelijk, aangezien daardoor de 'lycea een grooteren omvang zouden krijgen, dan uit paedago- gisch oogpunt verdedigbaar ware. De stichting van fragmentarische scholen acht de minister in het algemeen minder wenschelijk. Of een combinatie van een H. B. S. met een gymnasium wensche lijk is. mag op go-ede gronden worden betwijfeld. De minister heeft overwegend bezwaar om' de „vrije uren" "te la ten vervallen. Wel komt bet hem nader wenschelijk voor, het getal vrije uren van zes te herleiden tot vijf. ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUW BAN IC. Op verzoek van cle directie van bo vengenoemd© instelling woonden wij gisteren in bet „Verkooplokaal" te bot terdam wegens zeer druk bezoek kon bet niet geschieden in „Het Gou den Kalf', Ooslzeedijk 136 d© trek king bij van de eerste klasse der 17e Hotterdamscbe Premie-leening, uitgege ven door de R. H. en L. De trekking geschiedde ten over staan van de Commissarissen, de hee ren Luitenant-Kolonel F. van der tSeen te Ginneken, Mr. G. A M. Kallen bach, Oud-Burgemeester te Apeldoorn en A. t h. Tadey, Wethouder van Koog aan de Zaan. De heer E. J. IB'eekman, kapitein infanterie B. D., te 's-flage, fungeerde als Voorzitter der Controle-Commissie, de lieer N. W. Piel,*- gepens. kapitein O. I. Leger, als secretaris. Verder was een groot aantal hoofd agenten 511 ^genten aanwezig. Voor de eerste maal werd gebruik ge maakt van de Simplex-machine, be staande uit zes wielen, welke rond gedraaid worden en waarop zich cij fers bevinden. Op d© eerste drie wie len zijn deze rood gekleurd én op de laatste drie wit. De roode cijfers geven het serienummer en die witte bet lotnummer aan. Uit de aanwezi gen werd telkens iemand aangezocht, de wielen rond te draaien Bedrog is hier by dus uitgesloten.^ De uitslag der hoofdpremiën is als volgt; De hoofdpremie dezer klasse f5000, of naai- keuze van den winnaar, een schitterende 9/24 P.K. „Adl©r"-Sport- Doppel-Phaeton, waarde f 6500, valt op Serie 423 No. 583. f4000, of naar keuze van den win naar, een zeven-persoons „Buick" Tou ring car, 6 cyl. type, waarde f5750, valt op Serie 350 No. 566. f3000, of naar keuze van den win naar, een „Buiek", 4 cyl. type, waarde f 4250, valt op Serie 327 No. 600. f2500, of naar keuze van den win naar, een „Overland" Touring car, waarde f3000—, valt op Serie 300 No. 490. f 1500, of iiaaj- keuze van den win naar, een Indian „Chief' met „Prin- eess"-zijspan, waarde f 2000, valt op Serie 386 No. 434. 5 premiën van f 1000, of naar keuze van den winnaar, een Indian „Scout" 4 waarde 11500, vallen op Serie 519 No. 119, Serie 206 No. 547, Seri© 423 No. 421, Serie 395 No. 383, Seri© 480 Na. 356. DE MOORD OP MINISTER RA- THENAU. Dinsdagmiddag ontving' de briga de van de Marechaussee te Stads kanaal bericht van de grenspost Ru- tenlroth in Duitschland dat vermoe delijk naar Holland was uitgeweken via Ter Apel, iemand* van wien men veronderstelt, dat hij medeplichtig is aan den moord op minister Rathe- nau. Men stelde een ernstig onder zoek! in, met het resultaat, dat men den betrokken vreemdeling in de paardentram Ter Apel—Stadskanaal Wu S. aanhield. Na fouilleering meen de men ernstige aanwijzingen te heb ben, dat men, zooal niet een der moordenaars, dan toch een individu had aangehouden, die vrij "Wat op z'n 'kerfstok had. De vreemdeling was in het bezit van een ongeviseerue pas ten name van Muller, welken naam hij ook' opgaf, toen men Rem daarnaar vroeg. Hij verklaarde in Holland gekomen te zijn oen werk te zoeken. Bij het nazien v an zijn - Meeding vond men een chèque-boek'je van de Deutsche RieicRs-Rarrk en in een van de pantalons, die in ziijn kbf- fter waren werd een brief gevonden, waaruit oj> te maken viel, dat hij een yalsdhen pas had. Voorts bleek uit dezen brief dat zijn ware naam is T, J. i. von Hattorf Toen de bri- - gade-qommandant fieaü daarvan me- dSedëeling deed, ontstelde Rij hevig en zeide dat Ret moest zijn von Hattörff—Müllcr. De aangehoudene was zieer van streek en wilde beslist niét imeer naar Duitsdhland terug. Hij vroeg of'Rij, evenais zijn mede-lotge noot, die zooals men inmiddels had vernomen, te Rütenbr-odh was aan gehouden, verdacjht werd van den moord op minister Rathenau.- De aangehoudene is voorioopig naar Ter Apel overgebracht en aT daar in arrest gesteld. EEN 'MAN VERBRAND. Dezer dagen brak er een begin van brand uit in een perceel aan de Lan- gegTacht te Leiden. De 80-jarige A. Dekker had een lucifer aangestoken in de nabijheid van een petroleumvat in een winkeltje voor in de woning. De man raakte in brand en bekwam zeer ernstige brandwonden. Door de buren spoedig in dekens gewikkeld werd Wij per brancard naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de brandwonden is over leden. DE VERDUISTERING BIJ DE ORANjEBANK. Naar-dé ,„Rsb." verneemt, zou uit het voorloopige onderzoek' in de be scheiden van de Oranjebank 'te 's- Gravenhage z'ijrt gebleken, dat de verduisteringen reeds een bedrag van twee millioen zouden te boven gaan, terwijl niet uitgesloten is, dat dit bedrag nog overtroffen wordt. De directeur die reeds vier we ken voortvluchtig is, zou in Ame rika Vertoeven. Door het bestuur van de Haag- sc'he Coöperatieve Voorschotver- eeniging is aan de leden en spaar ders een circulaire gericht, waarin verschillende mededeeiingen wor den gedaan in verband met de ge pleegde malversaties. Terstond na het ontdekken van de fraude zijn maa'tregelen geno men om Ihet roerend- en onroe rend goed op naam1 van Z. staan de, ten voordeele van de vereeni ging te verkoopen. Daartoe is reeds Zaterdag ,17 dezer ten over staan van notaris Loder de noodi- ge acte gepasseerd. Reeds thans zijn ter uitvoering hiervan te Hil versum, ten opzichte van Z.'s bezit tingen aldaar de noodige maatre- gefen getroffen. Met den meesten spoed zal hetzelfde worden gedaan te Leiden, Loosduinen, "Woubrug- ge, Gouda, Maaren, bij Lochem en hier te Den Haag waar Z. ver schillende onroerende goederen ten zijnen name heeft Ten einde de controle afdoende te maken, verzoekt het bestuur aan de spaarders, die hun saldo tegoed op hun spaarbankboekjes nog „me?" lieten verifieeren, dit als nog 1e do-en, door spoedig op te geven het thans op hun boekje voorkomende saldo met vermel ding vannaam en adres. Het bestuur verzoekt daarom de boekjes te willen komen vertoo- nen, voor zoover dit nog niet is geschied. BRIEVENMALEN NAAR ZUID-AMERIKA. De directeur van het Postkantoor Amsterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen wordien verzon den 'naar Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro, Santos, Montevideo en Buenos Ayres per stoomschip ,,Zee- landia" van den Kon. Holl. Llo-yd Laatst© busliobting te© Hoofdpost- kantore aldaar, 4 Juli 12 uur 'snaohts aangeteekende stukken tot acht uur 's avonds. Postpakketten voor Spanje, Portu gal, Brazilië, Argentinië, Bolivia, Phi- li, Uruguay ©n Paraguay kunnen wor den aangeboden aan bureel Pakket- post, Warmoesstr. tot 8 uur 's avonds AUTOMOBIELENDIEFSTAL. Te Rotterdam is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de monteur O. K., die tot begin Mei in dienst was geweest van d© Coö peratieve Handelsvereeniging „Indu- stria". Toen hij daartoe niet meer gerechtigd was, verkocht K. toch no-g twee vrachtauto's. Een dezer die een waarde had varr f9200, werd voor f 4000 van de hand gedaan, terwijl de tweede 5000 waard voor f2000 werd verkocht. Bo-vend.en had K. ter verkoop van een firma in Arnhem oen luxe-auto, dien hij in Den Haag verkocht en waarvan hij het geld, evenals van de andere twee ten bat© van zichzelf aanwendde. Zoowel de Haagsohe als de andere twee auto's werden in beslag geno men. Onbekenden hebben met vai- scihe sleutels toegang weten te be komen m een drogisterij' te 's-Gra v.enhage. Ten nadeele van een in wonend Duitsch juwelier werden uit een opengebroken lessenaartje 10.000 marken, 100 gulden, een gouden horloge en een dito siga rettenkoker vermist. De mishandelde gevangenbe waarder Stiemstra van Heerenveen kon per zieken-auto naar zijn wo ning vervoerd worden. Naar om standigheden is zijn toestand be vredigend. Door de Duitsche politie is aan de Marechaussee te Groes- beek uitgeleverd H. uit Weust bii Nijmegen, verdacht van brandstich ting in de boerderij van H. te Hii Ier, Duitsche grens. Tevens heeft H. aanranding gepleegd op Duit sche grensbewoners. Diefstallen langs de grens zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. De commissaris van politie te Haarlem heeft den verkoop vak chocolade reepen waarin geldbonj geborgen zijn, met ingang van gisj terenmorgen 9 uur verboden op straffe van proces verbaal ter zakö van overtreding van de loterijs-wef De heer Lanaré, notaris te 't Bidt (Fr.) die in den nacht van 5 juni nvet zijn auto tegen de lep ntng van de brug over het Licht-i miskanaal bij Zwolle reed, waarbij zijn schoonzuster op slag gedoog en hij ernstig gewond werd, ij thans zooveel' verbeterd dat hi] over een paar weken het zieken huis te Zwolle zal' kunnen veria* ten. Terwijl in de vergadering van de Ver. voor de Rubbercultuur in Ned. Indië, in Den Haag gehou den, de heer O. Burd uit Landden het woord voerde azg m'en hem plótseling wankelen. Hij zakte in een, en viel op den vloer. Eert plotselinge dood 'had hem' midden in zijn betoog uit het leven wegge rukt. Te Rotterdam' maakten een tweetal kooplieden met enkele vrouwen een autoritje. Na afloop ontdekten zij, dat zij beroofd wa ren van te zamen f 1100. De 54-jarige W. den Otter te Kesteren is bij' het kersenplukken van de ladder gevallen. De dood trad onmiddellijk in. Bij de politie te Haarlem' hee., zich aangemeld een man uit Oude Wetering die mededeelde, ten na deele van een bank, waar hij admi nistrateur van was, f50.000 te heb ben verduisterd. Doo-r gewetens wroeging deed hij aangifte. De po iitie stelt een onderzoek in. De landarbeider A v. S te Zee land bij Uden is door de vrachtauto van v. Q. uit Grave overreden en gedood. De man was hardhoor'en. Te Deventer geraakte de 70-jarige vrouw K. L. onder een vrachtwagen, met het gevolg, dat zij aan d© beko men verwondingen is overleden. ~DE~BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. SMIT. Gisteren is te Deventer in de pa rochiekerk van St. Leduinis mgr. dr. J. Smit, apostolisch vicaris van Noorwegen en Spitsbergen, gebo ren te Deventer, tot bisschop ge wijd. legen 10 uur stroomde een tal rijke menigte kerkwaarts. Onder de officieele personen merkten we o.a. op: jhr. mir. T. A. M. van Humaida van Eysinga, burgemees ter van Deventer, en den heer Si gurd Bentzon, staatsgeiastigde van Noorwegen. Bij den aanvang-der plechtigheid om 10 uur wend mgr. dr. J.. Smit door een stoet van geestelijken van verschil.enden rang afgehaald. In dezen stoet bevonden zich o.m. twee broeders van den bisschop waarvan één priester is en de an der spoedig zal worden gewijd. Bn het binnenkomen van den stoe - hief het kerkkoor den zang „Ecce sacerdos magnus" van Thièlen aar Hieron begon de voorbereidende plechtigheid in tegenwoordig lit id van mgr. H. v. d. Wetering, aarts bisschop van Utrecht, mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem en Mgr. A. F. Diepen, bisschop van ,s Hertogenbosch. Nadat de bis schoppen zich gekleed hadden in hun kerkelijke gewaden, gingen al len naar het hoofd-altaar en schaar den zich om' den zetel van den aartsbisschop. Deze stelde den wii deling de gebruikelijke vragen en deze laatste legde hierop 'den eed af. De zendbrief van Z. H. den Paus, waarin de benoeming van dr. Smit tot bisschop wordt aan gekondigd, werd door den secre taris van 'den aartsbisschop voorge lezen. Daarop verrichtte de aarts bisschop het kerkelijk on-derzoe van dr. Smit, voorafgaande aai diens wijding, betreffende het ge loof en de gebruiken, die aai de bisscho-pswaardigheid zijn verbon den. Mgr. Smit beantwoordde de hen, gestelde vragen. Hierna geleidden de assisteerei; de bisschoppen den wijdeling nog maals tot den wijdenden bisschc; terwijl het koor de Mis van Rheiii berger zong. De wijdeling kuste eerbiedig de hand van den wijden den bisschop en vergezelde dezei naar den voet van het altaar omi de gebeden voor het begin dei Heilige Mis te verrichten. Hierop werd dr. Smit het bis schoppelijk gewaad omi de schou ders gehangen. -Hij ontving het borstkruis, werd met tuniek, dalma tiek en kazuifel omkleed en .hem werd de manipel aan den arm „ge hangen. Toen beklom de wijde ling het altaar, te midden der as- sisteerende bisschoppen en droeg de H. Mis op. Na plechtige begroeting werd de wijdeling door den aartsbisschop toegesproken en tot gebed uitge- noodigd. Hierna had de wijding plaats van den mijter der stad en den nnè van Sen wijdeling. Ten slotte schonk mgr. Smit het volk zijn zegen. Na aen plechtigen rondgang) door de kerk, begaf het gezelschap zich naar de aangrenzende loka len. Tijdens de plechtigheid zong een mannen en jongenskoor het Gregoriaansche Gloria en Credo. 's Avonds had een drukbezochte receptie plaats.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2